De schijnwerper op Henschenius Certificaat voor vrijwilligers Regiokalender "Meer ruimte voor speelruimte' Scholen best tevreden over schoolwoningen VvGI zet alles op alles Uitdaging helpt kinderdagver blij f 'EEL EN MAAS donderdag 14 juni 2001 - Pagina 11 Met de uitreiking van de certifi caten aan de 22 deelnemers is vorige week de cursus Onderhoud grasvelden afgerond. Het was de eerste keer dat in Limburg een vdergelijke cursus door de KNVB [werd georganiseerd. Op elk sportpark wordt veel [onderhoudswerk verricht door vrij willigers. Zo ook op de sportparken 'in de dorpen van de gemeente ,Venray. Deze mensen werden in het [verleden op technisch vlak onder- fsteund door ambtenaren van de [gemeente. Sinds ruim een jaar wor sen deze sportparken echter dor de [verenigingen zelf beheerd en is deze [ondersteuning komen te vervallen. ;ln vervolg op deze privatisering van 'de buitensportaccommodaties wer den door de verenigingen afspraken (gemaakt over samenwerking bij het onderhoud en werd.aan.de KNVB de vraag voorgelegd of het mogelijk zou zijn om een cursus te verzorgen ;die de vrijwilligers ondersteunt bij hun werkzaamheden. Daarop is de nu afgeronde cursus tot stand geko men. In vier avonden is zowel in theorie als in de praktijk kennis en ervaring uitgewisseld over het onderhoud van de grasvelden. Aan het eind van de cursus, die in de kantine van SV Ysselsteyn is gege ven, werden de certificaten door Huub Rouschen van het KNVB- bondsbureau in Nieuwstadt de certi ficaten uitgereikt aan de deelne mers. Rouschen werd op zijn beurt door een afgevaardigde van de CSBV (Commissie Samenwerking B u i ten sportaccom modatie kerkdor pen Venray) in het zonnetje gezet. Huub Rouschen maakt aan het einde van deze maand gebruik van de VUT-regeling. Hij is dan bijna der tig jaar in dienst geweest van de KNVB in Limburg en heeft altijd een band gehad met de diverse ver enigingen vanuit zijn functie Coördinator Club-ondersteuning. In de afgelopen jaren is hij het aan spreekpunt geweest voor de Venrayse verenigingen met betrek king tot privatisering. Vandaar dat deze verenigingen in hun onderling overleg enige tijd geleden hebben afgesproken om Huub Rouschen bij het afronden van de cursus te bedan ken voor de bijdrage die hij leverde voor het slagen van het privatise- ringsoverleg. Namens de Venrayse verenigingen werd door Theo Zegers aan hem een doosje olieverf en een kwast, als symbool voor de tijd die hij beschikbaar heeft voor het uitoefenen van zijn hobby, een bos bloemen en een envelop over handigde. Huub Rouschen was aan genaam verrast door deze geste van de Venrayse verenigingen en sprak de hoop uit dat hij wellicht ook in de toekomst nog wel eens iets voor deze verenigingen zou kunnen bete kenen. PEEL EN MAAS on line www.vandenniunckhof.nl/ Peel en Maas is een blad dat zich richt op Venray en directe omge ving. We willen onze lezers echter ook de activiteiten die elders In de regio plaatsvinden niet onthouden. Daarom is er de Peel en Maas Regiokalender. Daarin vindt u een korte opsomming van evenementen en activiteiten uit een wijdere regio, waaraan wij in onze redactionele kolommen geen uitgebreide aandacht kunnen schenken. Zaterdag 16 juni: In de Bibliotheek in Boxmeer vindt van 11 ,GQ tot 16.00 uur een groot schalige verkoop van afgeschreven boeken plaats. Zaterdag 16 en zondag 17 juni: Dit weekend schenken dc Kasteeltuinen Arccn aandacht aan de Belgische bieren. In het park treft u stands aan van tien verschillende bier brouwerijen. De Kasteeltuinen zijn open van 10.00 tot 18.00 uur. Zondag 17 juni: Op het Agnes Huynplein in Venlo houdt de Marktgroep Venlo-Noord 'an 10.00 tot 37.00 uur een grote braderie en Luikse markt. Zondag 17 juni: Fanfare Broekhuizen vorst Ooyen houdt van 12.00 tot 18.00 uur een dorpspleinfeest in het hart van Broekhuizen vorst. Zondag 17 juni: Instuif Downside is organisator van de zestiende Peelmert in Neerkant Rond de Dorpsstraat is van 11.00 tot 17.00 uur van alles te beleven voor jong en oud, zoals onder andere muziek, sport, demonstraties en een kin- dermarkt. Zondag 17 juni: In streekmuseum De Locht in Melderslo staat het natuurproduct wol centraal. Het museum is open van 11,00 tot 17.00 uur. Donderdag 21 juni In Museum Van Bommel Van Dam wordt de zomerexpositie A Midsummer Night's Dream geopend. Tot en met zondag 9 september exposeert het museum werk uit de eigen collectie. Donderdag 21 juni Het Arbeidsongeschikten Platform Limburg heeft van 14.00 tot 16.00 I uur spreekuur in de Volksuniversiteit aan de Leutherweg 8 in Venlo. 1 Zaterdag 23 juni: Schilder Henk Kneepkens exposeert schilderijen, tekeningen en grafiek in museum De Wieger in Deurne. De expositie duurt tot en met 2 septem ber. Zaterdag 23 en zondag 24 juni: In de Kasteeltuinen Arcen barst zaterdag om 20.00 uur het Midzomernachtfestival los met medewerking van onder andere Beppie Kraft, Big Benny en Frans Theunisz. Zondag maakt dc bluesdag zijn entree in het park met optredens van Clemens Vandeven en Big Trouble. Zondag 24 juni: De Professor Dubois Stichting in Venlo verzorgt in het kader van de Kleine Parkfeesten een kunstmarkt. Van 11.00 tot 17.00 uur is iedereen welkom in het onlangs gerenoveerde Auxiliatrixpark. De politieke partijen willen dat de gemeente Venray meer geld gaat uittrekken voor de vervan ging van oude en de aanschaf van nieuwe speeltoestellen voor spe lende kinderen. De gemeente heeft een veertigtal aanvragen gekre gen vanuit diverse dorpen en wij ken om de oude speeltoestellen te vervangen en/of de speelterreinen opnieuw in te richten, antwoordde wethouder Driessen maandag avond in de commissie Stedelijk Beheer op de hartekreet vanuit de fracties. "Ik ga de afdeling vragen om een notitie op te stellen waarin dit pro bleem en de kosten duidelijk in beeld worden gebracht", zei wet houder Driessen. "Kom maar met een financieringsvoorstel. Waar denkt de afdeling aan? Breng maar in kaart hoe dit probleem getackeld kan worden." Volgens Bart van Dijk, hoofd Openbare Werken van de gemeente Venray, gaat het vervangen van de speeltoestellen circa 250.000 gulden kosten. "Dan hebben we het alleen over de concrete aanvragen die er nu liggen. Maar we hebben ook te maken met de personele capaciteit. Stel dat de gelden er zijn, dan heb ben we niet genoeg mensen om de kwaliteit te waarborgen. Voor een aantal speelvoorzieningen is exper tise nodig." Volgens Van Dijk gaat het echt niet om 'luxe aanvragen voor ver vangend materieel'. "Er zijn zaken weggehaald die niet voldeden en daar is niks aanvullends voor terug gekomen. We krijgen stapels brie ven en telefoontjes met klachten en wensen. Volgens John Niessen (VVD) en Joost van de Vorle (Fractie van de Vorle) hebben diverse dorps- en wijkraden al aangegeven graag hand- en spandiensten te verrichten. "Zo eenvoudig gaat dat helaas niet", repliceerde Driessen. "We hebben ook te maken met wettelijke kaders. Verder zijn sommige dorps- en wijkraden goed georganiseerd en andere op sterven na dood. Maar waar dat binnen de wettelijke kaders mogelijk is, moeten we natuurlijk gebruik maken van de wijk- en dorpsraden, waarbij we de controle in eigen beheer houden. Het is dui delijk dat dit hele speelruimtever- haal raadsbreed prioriteit heeft. Er moet meer ruimte voor speelruimte komen, dat is wel duidelijk." De wethouder wees op de situatie in de wijk Kennedyplein. De wijk ergert zich al geruime tijd over de slechte staat van het speelveldje. De speeltoestellen op het terreintje ach ter De Kemphaan zijn al enkele jaren geleden weggehaald. "De demografische samenstelling in deze wijk is de laatste jaren erg ver anderd. Er is helaas een schrijnend contrast tussen de nieuwe exploita- tiegebieden en de dorpen en oudere wijken. Maar de rode draad van deze discussie is duidelijk: we moe ten meer rekening houden met het spelende kind." PEEL EN MAAS 'n abonnement waant Sinds augustus 1998 maken de basisscholen De Landweert en De Kruudwis gebruik van vier schoolwoningen aan de Sleutelbloem in Landweert. Ondanks de beperkingen tonen de schooldirecties zich redelijk tevre den over dit initiatief. Op verzoek van Peter van der Velden (Samenwerking), lid van de commissie Cultuur, Onderwijs Sport, deed de afdeling welzijn navraag bij de beide scholen. De Kruudwis heeft drie leslokalen in de schoolwoningen. "Het is er prettig en rustig werken", meldt directeur mevrouw Ten Cate. "Alleen is er onvoldoende ruimte om in kleine groepjes te werken." Zij wijst op het ontbreken van voor zieningen zoals een personeelska- mer, handvaardigheidsruimte, spreekkamer, documentatieruimte, schoolbibliotheek en een gemeen schapsruimte ."Vanwege brandvei ligheid mogen de zolders niet gebruikt worden terwijl de loopaf stand naar het hoofdgebouw te ver is." Ook mevrouw Bistervels, direc teur van De Landweert, vindt het gemis aan nevenruimten een nadeel. Bovendien is er door de kleine ramen onvoldoende ventilatie waar door het er in de zomer vrij warm wordt. Ook ontbreekt een nooduit gang bij de schoolwoningen. "Maar negentig procent van de kinderen ervaart het huiselijke als erg pret tig", aldus Bistervels. De openbare school maakt gebruik van vijf loka len in de schoolwoningen. De gemeentelijke afdeling welzijn zegt in een reactie dat de schoolwo ningen niet vergeleken moeten wor den met een permanent gebouw. Ze zijn immers gebouwd, als alternatief voor noodlokalenvoor een tijdelij ke extra huisvestingsbehoefte. De vier schoolwoningen voldoen aan de wettelijke eisen voor brandvei ligheid. Zowel vanaf de eerste ver dieping als vanaf de begane grond kan onafhankelijk van elkaar gevlucht worden. Er is ook een brandweergebruiksvergunning ver leend. PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckhof.nl/ nieuws Venraynaar De uitkomst van de enquête die de gemeente Venray heeft gehouden laat weten, dat dorpsbewoners zich geen Venraynaar voelen maar Nederlander. Onze nationaliteit is Nederlander, in welk gehucht wij ons ook bevinden, in ons wapen schild staat een leeuw afgebeeld, die voor de burger is gemuilkorfd, waar in de Groten als een brullende leeuw, veranderingen aanbrengen die merendeels tot mislukken gedoemd waren, zoals de Diftar en het ziekenhuis. De één leidt tot zwerfvuil en de ander leidt tot omzwervingen: wie wil me hebben of helpen. De regels die ze maken en waar aan ze zich zelf niet houden, zijn opgelegde boetes, die hen een nog grotere geldbuidel geven. Van de beloftes die aan de burgers zijn gedaan in de verkiezingstijd, komt niets terecht. Alleen de boeren wer den gewurgd, want die stinken, maar de geurloze stank die ze zelf verspreiden, daar wordt grootscha- 1 lig in meegezwommen. Veel ver- 1 foeide wetten, om de een of ander een goed gevoel te geven werd daar een gedoogbeleid gevoerd. Als ze dan ook nog bedenken je 65 gulden boete te geven als je je hond los laat lopen in de bossen, dan is dat de druppel die de emmer doet overlo- i pen. i Nederland? Niet meer om trots op i te zijn. Venray, een mooi natuurge- I bied: ik zeg met trots dat ik een Venraynaar ben zo ik trots ben een i Zuid-Limburger te zijn. Ik discrimi- neer een ander niet, want we zijn i uiteindelijk een onderdaan en beho- i ren tevens onderdanig te zijn aan i hen die met ons sollen. Hoe bitter het bestaan ook is, Vredeskerk bete kende, Vrede voor alle volkeren en zelfs dit staat ter discussie. Hoe hoger je gaat hoe harder het stinkt. N.R. Windt, Venray. Henschenius! Venray heeft blijkbaar geen gelukkige hand bij de keuze van zijn 1 historische informatieborden. 1 Werden wij eerst geconfronteerd met de weinig functionele transpa rante infopanelen in het centrum van Venray, waarbij tekst en juiste informatie nogal wat te wensen overlieten, enkele dagen geleden verscheen een groen informatiebord van de ANWB van 60 x 50 cm, tegen de toren van de Grote Kerk in Venray. Mijn zegsman, die mij daar op attendeerde, zei: 'Het zal je wel pijn doen als je dit leest', maar omdat ik op dat gebied al heel wat heb meegemaakt durfde ik de con- frontatie wel aan. Ik stond echter gewoon perplex en kon mijn ogen niet geloven. Volgens dit bord zou in 1616 de Bollandist Johannes Henschenius, uit Venray geboor tig, geschreven hebben, dat er .wel 16 altaren in de Grote Kerk waren (tot de grote Reductie van 1628 althans, mededeling van de schrij- ver). Ik moet eerlijk zeggen, dat ik nog nooit van deze Bollandist Johannes Henschenius gehoord heb. Wij heb- J ben alle DTB boeken van de Grote Kerk van Venray bekeken en wel een broer van Godefridus Henschenius, Johannes Henskens geheten, gevonden, maar die is nooit geestelijke en Bollandist geweest. Bij de ANWB wist men ook niet wie Johannes Henschenius was. Mocht het eventueel tot een 'reparatie' komen, wil men dan ook nog iets doen aan de inhoud, want die rammelt dan ook aan alle kan- ten. Misschien kom ik daar later op terug. Of laten wij dit bord ook maar hangen? r Louis Rutten, Venray. vervolg van voorpagina Het is niet verwonderlijk dat Venray nogmaals dc schijnwerper ip Henschenius wil richten, 400 aar na diens geboorte. Op vrij- lag 29 juni zal voor zijn geboorte- luis een plaquette worden aange dacht. In de loop van de middag zal in nuseum 't Freulekeshuus een inte- essante expositie beginnen, waarbij ip een bepaald aantal aspecten van iet leven en de betekenis van lenschenius zal worden ingegaan, tond die tijd zal het LGOG, onder edactie van Drs. A. Kroft, met oedewerking van Drs. M. Renders m Drs. J. Hurenkamp, een boek iver het leven van Henschenius uit leven. Uiteraard zullen ook de ,chouwburg en de bibliotheek van /enray een ruim aandeel leveren lan deze herdenking. De studenten fan het Voortgezet Onderwijs zui door middel van lesbrieven, tennis kunnen nemen van lenschenius en diens betekenis en ilaats in zijn tijd. Eri uiteraard zal le Stichting Promotion lenscheniusplein zich niet onbe- uigd laten; zij zullen een groot aan- al activiteiten organiseren om de landacht te vestigen op de persoon, »ar wie hun plein is genoemd. HENSCHENIUS In 1601 wordt Gaert Henskens ;eboren, om precies te zijn op 21 anuari in de Grotestraat in Venray. lij zal uitgroeien tot een groot 'eleerde op het gebied van de noderne geschiedschrijving. Zij ouders dreven een lakenhandel en ivaren redelijk welgesteld. Gaert nocht, na de lagere school, verder leren in 's Hertogenbosch, op het lollege, dat daar door de Jezuïten in 1610 was geopend. Drie jaar ver beef hij daar. Zijn leraar literatuur, >ater Bolland, heeft in het leven van )aert een belangrijke rol gespeeld. In 1619 trad Gaert toe tot de orde 'an Jezuïten en vertrok voor zijn loviciaat naar het Belgische l Wechelen. Twee jaar later begon hij 9ln Leuven met zijn priesteroplei- I q ding. Daar schreef Gaert, als stu- dent, een nieuwe Griekse grammati- ^■ca, die nog jaren later op vele icholen wordt gebruikt. Na zijn stu die te hebben afgerond, werd Gaert lot priester gewijd. Hij kreeg de opdracht om in Antwerpen zijn vroegere leermeester Bolland te hel- Mede-eigenaresse Ria Jilessen en de medewerkers van kinder dagverblijf 't Kevertje in Holthees werden vorige week donderdag aangenaam verrast. Twaalf cursisten van 'Van Harte Lingsma' uit Leiden, die in het kader van een managementcursus zes dagen in Hoeve de Knol in Holthees verbleven, hadden zich ten doel gesteld 't Kevertje binnen één dag te helpen in de vervulling van een aantal wensen. 't Kevertje, dat in oktober zijn eerste lustrum gaat vieren, wil een kleinschalige, kwalitatief goede en betrouwbare kinderopvang bieden waarin de kinderen zidi-Veilig voe len en zich op eep--"verantwoorde wijze kunnen opttfikkelen. Dit alles afgestemd^pp-de wensen en behoef ten-van tie ouders en de kinderen. Het kinderdagverblijf had onder andere behoefte aan een hangkast in het slaapverblijf, een speeltoestel op het grasveld, voetbaldoeltjes en een nieuwe kapstok. Om in deze behoef te te voorzien hadden de cursisten zichzelf een Uitdaging, zoals bekend van het gelijknamige tv-pro- gramma van Angela Groothuizen, gesteld om in een tijdsbestek van tien uur kosteloos de benodigde, materialen te verkrijgen. De cursis ten stortten zich enerzijds vol over gave op de verwerving van de goe deren en anderzijds op het verkrijgen van de nodige media- aandacht. Hierbij konden de cursis ten hun leerdoelen op het gebied van communicatie, ondernemer schap, overtuigingskracht, creativi teit, samenwerking, assertiviteit en time-management in de praktijk brengen. Na een intensieve dag kon, tot volle tevredenheid van iedereen, worden vastgesteld dat de uitdaging was geslaagd. Mede dankzij de geweldige medewerking van de plaatselijke middenstand kunnen de spullen voortaan in de kast worden opgeruimd, de jasjes worden opge hangen aan de nieuwe kapstok en de kinderen zich deze zomer naar har telust uitleven op de speelweide. De ondernemingsraad denkt daar heel anders over. De OR heeft alle vertrouwen in de Raad van Bestuur verloren. "Het wantrouwen van de OR is betreurenswaardig", zegt Huijs. "Toch moeten we door met de bezuinigingsplannen en formeel kunnen we dat ook zonder de OR. Die heeft zichzelf buitenspel gezet." Riky Boom houdt de deur op een kier en hoopt dat het vertrouwen weer hersteld wordt. "Maar dat moet dan wel van twee kanten komen." Duidelijk is dat de ingrijpende reorganisatie in zo'n groot instituut als het VvGI allesbehalve van een leien dakje gaat. "Inderdaad een ingrijpend traject dat met veel gekreun gepaard gaat", zucht Boom. De leiding van het VvGI heeft inmiddels ondervonden dat de bezuinigingsoperatie niet zonder meer van bovenaf 'erdoor geduwd' kan worden. Het tegengas van de cliëntenraad, familieraad en OR en het onbegrip onder het personeel hebben in het afgelopen half jaar het instituut schade berokkend. Riky Boom: "De kritiek was dat de Raad i van Bestuur te weinig zichtbaar was. Daar gaan we wat aan doen want goed communiceren is een eerste vereiste. We gaan meer de werkvloer op en gaan alle divisies bezoeken." Door de ingestelde 'taskforce', een werkgroep waarin i alle geledingen van het instituut betrokken zijn, moet er meer betrok- I kenheid komen met de plannen. I Bestuursvoorzitter Boom onder kent dat het geschonden imago een personeelsverloop tot gevolg heeft gehad. "We gaan daarom een offen sieve wervingscampagne starten. Want verpleegkundigen en zieken- verzorgenden hebben we juist heel 1 hard nodig. Door alle perikelen is i een negatief beeld ontstaan waar door het lijkt dat je beter niet op het VvGI kunt werken." In de onder- i steunende diensten zullen de i komende maanden daarentegen 1 honderd arbeidsplaatsen verdwij nen. De contracten van tijdelijke medewerkers en uitzendkrachten worden niet meer verlengd. Voor de vaste krachten, waarvoor ontslag wordt aangevraagd, komt een soci aal plan. "We gaan tevens extra aandacht geven aan de relatie met de cliënten raad, familieraad en ook de OR alhoewel dat een moeilijk verhaal is. We zullen vaker en opener commu- niceren met de pers. Maar in de i komende drie maanden moet de bezuinigingsoperatie daadwerkelijk in gang worden gezet want anders redden we het niet", zegt Boom. pen bij het schrijven van heiligenle vens. de zogenoemde Acta Sanctorum. Van toen af heette Gaert: Godefridus Henschenius. Henschenius beschikte over een scherpe en kritische geest, was zeer belezen en groeide uit tot een geleerd man. In zijn beschrijvingen ontdeed hij de heiligenlevens van alle fabels, verzinsels en andere fou ten, baseerde zich strikt op het fei tenmateriaal en voorzag zijn beschrijvingen en ook zijn andere werken van bronvermelding en uit gebreide annonaties. Hij sloeg daar mee een wetenschappelijke weg in die bij historische beschrijvingen heden ten dage nog steeds geldend is. Ook Paus Alexander VIL zélf een groot geleerde, was onder de indruk van het werk en wenste dat Henschenius en Bolland naar Rome zouden komen. Maar Bolland was ziek en voelde zich te oud om zulk een reis te ondernemen. Hij vroeg Papebroeck, een jongere medewer ker, om Henschenius op zijn reis te vergezellen. Henschenius was met zijn 60 jaar nog gezond en sterk. En zo vertrokken de twee Jezuïten voor een avontuurlijke reis, waarvan Papebroeck een dagboek bijhield en Henschenius regelmatig brieven schreef naar zijn oud-leraar en vriend Bolland. Veel daarvan is bewaard gebleven en zo krijgen we de route in beeld die de twee gegaan zijn: Keulen, Bonn, Koblenz, Mainz, Frankfurt, Wiirszburg, Neurenburg, Verona, Padua, Vicensa, Venetië, Ferrara, Bologna en tenslotte Rome. Onderweg had den zij zoveel bibliotheken bezocht en daarbij zoveel manuscripten gekopieerd, dat zij regelmatig genoodzaakt waren geweest om het verzamelde materiaal alvast naar Antwerpen te sturen. Zij bleven maar liefst negen maanden in Rome en kregen van de paus toegang tot alle bibliotheken aldaar. De terug reis verliep via Florence, Milaan, Lyon, Dijon en Parijs. Toen Henschenius en Papebroeck na hun reis van twee en een half jaar in Antwerpen waren aangekomen, wachtte hen de stapels kopieën van de manuscripten, die zij onderweg vooruit hadden gestuurd. Henschenius bleef tot op hoge leef tijd de dingen doen die hem het naast aan het hart lagen: lezen, schrijven en reizen. In 1681 over leed hij. Tot voor kort bezat het gemeentearchief van Venray slechts één enkel boek van de hand van Henschenius. Maar onlangs zijn daaraan, mede door toedoen van burgemeester Waals, een aanzienlijk aantal authentieke delen van de Acta Sanctorum toegevoegd. Henschenius, toen hij nog aan de andere kant van 'zijnplein stond.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 11