"Met Venrayse kermis sprong de vonk over" Landelijke wedstrijd een jaar uitgesteld PEEL EN MAAS Mid Summer Sound 2001 in Odapark de Studio Venrayse fotografe exposeert in Naarden Kermis in Heide Britse bevrijders weer bij Venrayse herdenking Doe mee aan de mini-playback show Aanleveren kopij Vijf arrestaties na vechtpartij Jenniskens, Lucky Aces in Leunen Avond vierdaagse in Venray i 20 Sjeng en Marie Voermans 50 jaar getrouwd DONDERDAG 31 MEI 2001 - NR. 22 HONDERD TWEEËNTWINTIGSTE JAARGANG Ruim 53 jaar geleden sprong liefdesvonk tussen Sjeng hermans en Marie van Gerven >or het eerst over. "Het was met enrayse kermis dat ik Sjeng jg. Het was liefde op het eerste zicht. Drie jaar later zijn we et elkaar getrouwd. En op vrij- 8 juni vieren we alweer ons luden bruilofsfeest", zegt arie. "De jaren zijn werkelijk igev logen." Want Marie en Sjeng zijn op 2 ni voor de wet en vier dagen er, op 6 juni, vijftig jaar voor de rk getrouwd. Natuurlijk vindt het est ook dit jaar weer in zaal artens in Leunen plaats. Want dat inmiddels een traditie geworden huize Voermans, zo lijkt het wel. J onze trouwfeesten hebben in al Martens plaatsgevonden", ver- t Marie. "Ons trouwfeest, ons -jarig en ons 40-jarig bruilofts- ;st. Op vrijdag 8 juni houden we n 18.30 tot 19.30 uur receptie en irna vindt er een feest voor lodigden plaats." MOEILIJKE JAREN Sjeng (78) en Marie (77) hebben renlang gewoond in een boerderij n de Broekdijk (tegenwoordig oienhofweg) in Leunen. "Mijn iderlijk huis", zegt Sjeng. "We idden een klein gemengd tuin- irsbedrijf met kippen, koeien en irkens, maar dat bracht op een geven moment te weinig geld in it laatje. Jarenlang hebben ook ijn ouders en twee ongetrouwde >ers bij ons ingewoond. Er lesten dus heel wat lege magen vuld worden." En dat was in de die jaren geen uienschil. Want vlak na de oor- e lag Nederland grotendeels in iin en de economie lag op haar it. En dat was ook te merken in lunen, weet Sjeng zich nog goed herinneren. "De jaren na de oor- g zijn erg moeilijke jaren iweest. Toén we kinderen kregen ■rf» «8 ïii-ilM ben ik eind jaren vijftig gaan wer ken bij de Boerenbond in Leunen en vanaf 1972 in het Venrayse zieken huis. Tot mijn 65e heb ik in de was serij van de keuken gewerkt. Hard werken, want daarnaast bleven we ook jarenlang actief in ons eigen bedrijf aan de Broekdijk. Tegenwoordig woont onze zoon Theo in het ouderlijk huis." KINDEREN In de uren dat Sjeng buitenshuis aan het werk was zorgde Marie, die geboren en getogen is in Meerlo, onder andere voor de huishouding en de opvoeding van hun tien kinde- Sjeng en Marie Voermans uit Leunen zijn op vrijdag 6 juni 50 jaar getrouwd. ren, negen jongens en een meisje. "Waarvan er helaas één overleden is", zegt Marie. "Ik was in die tijd moeder en boerin in één. Tja, dat was soms niet eenvoudig. Dag en nacht waren we in de weer. Tegenwoordig is het huishouden een stuk gemakkelijker geworden, maar net na de oorlog hadden we nog geen elektriciteit. Een wasmachine, een afwasmachine of een droger? Daar konden wij toen alleen maar van dromen. Nee, alles moest met de hand gebeuren." De kinderen van Sjeng en Marie komen regelmatig in Leunen op bezoek, net als hun achttien klein kinderen. "Gelukkig wonen de meeste kinderen bij ons in de buurt. Net als onze kleinkinderen. Ons jongste kleinkind wordt binnenkort gedoopt", zegt Sjeng trots. Uit dankbaarheid is er op vrijdag 6 juni om 14.00 uur eerst een eucha ristieviering in de parochiekerk van Leunen en 's avonds is er van 18.30 tot 19.30 uur een receptie in zaal Martens. geïsoleerd aluminium en kunststof In verband met Pinksteren zijn de inlevertijden voor kopij gewijzigd, port- en verenigingsnieuws en erkberichten dienen uiterlijk zon- ig 3 juni om 18.00 uur in ons bezit zijn. Hèt aanleveren van ad verten es is ongewijzigd, namelijk dins- ag 18.00 uur. De politie van Horst heeft vori- ;e week nog eens-drie arrestaties verricht tijdens het onderzoek naar een vechtpartij. Het gaat om wee inwoners van Horst in de leeftijd van 24 en 25 jaar en een 15-jarige Blerickenaar. Het inderzoek is nagenoeg afgerond, igen alle verdachten wordt pro- !s-verbaal opgemaakt. In het termisweekeinde vond er een ichtpartij plaats in en buiten een ifé aan het Wilhelminaplein in torst. Vermoedelijk was de aanleiding •or de vechtpartij het omstoten van :n glas bier door een 24-jarige jon- jen uit Vierlingsbeek. Nadat dit jebeurde werd hij door een onbe- tende jongen geslagen. Op het loment dat de Vierlingsbeker een en ander buiten wilde uitpraten 'erd hij belaagd door meerdere jon- {ens. Hij werd daarbij geschopt en jeslagen. Een en ander resulteerde in een vechtpartij tussen twee groe- •en jongeren. Behalve de jongen uit iVierlingsbeek raakte daarbij ook een 23-jarige Venraynaar gewond tan zijn hand. Deze wond werd in het ziekenhuis gehecht. De politie is direct met een onderzoek gestart en dat heeft ertoe geleid dat in totaal vijf arrestaties werden verricht. installatie verwarming elektra ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Literair Café vraagt duidelijkheid aan gemeente De landelijk aangekondigde poëzie- en prozawedstrijd Hoe Raadselig de Geest van het Literair Café Venray-regio is met één jaar uitgesteld. In verband met onduidelijkheden rond de manifestatie Honderd Jaar Psychiatrie in Venray heeft het bestuur van het Literair Café Venray-regio dat besloten. Het was de bedoeling van de orga nisatie dat amateurs uit het hele land vanaf heden tot oktober gedichten en verhalen konden inleveren over het thema psychiatrie. De uitreiking van de prijzen was gepland medio januari 2002. De proza- en poëzie wedstrijd moet een onderdeel wor den van een groots opgezette mani festatie in Venray. Via de pers werd het Literair Café Venray-regio geïn formeerd over het feit dat de Stichting Kunst in de Openbare Ruimte (SKOR) zich heeft terugge trokken uit het project Kunst en Psychiatrie en dat het college van B en W de Stichting Odapark heeft balast met de organisatie en coördi natie van het project Kunst en Psychiatrie. Het Literair Café Venray-regio was een van de eerste organisaties die het gemeentebe stuur liet weten in te haken op deze manifestatie. Een speciale werk groep ging een jaar geleden al aan de slag en presenteerde begin dit jaar een uitgebreid programma met o.a. de landelijke proza- en poëzie wedstrijd, literaire avonden over het thema psychiatrie, een expositie in de bibliotheek, een samenwerking tussen de Venrayse Amateu- rfotografenvereniging (foto's en gedichten), een jongerenproject met Loesje en een optreden van de Amsterdamse volksopera De Hoer en de Moordenaar. Een belangrijk deel van de extra kosten zou betaald worden uit de pot van deze grote manifestatie. Nu de SKOR zich heeft teruggetrokken is er ook min der geld te verdelen, redeneert het Literair Café Venray-regio. "Wij maken ons grote zorg over de voort gang van een en ander en over de consequenties die dit tot gevolg kan hebben voor de vergevorderde acti viteiten in het kader van Honderd Jaar Psychiatrie van het Literair Café Venray. Voor ons is er geen weg meer terug", schrijft het Literair Café Venray-regio aan het gemeen tebestuur van Venray. Omdat er onduidelijkheden zijn over de voortgang van het kunstpro ject en over de financiële middelen die daarvoor ter beschikking komen is het Literair Café Venray-regio helaas genoodzaakt om de al aange kondigde landelijke proza en poë zie-wedstrijd (prijsuitreiking gepland half januari 2002) uit te stellen met een jaar. Het Literair Café Venray-regio hoopt dat de gemeente op korte termijn duide lijkheid kan geven over de stand van zaken zodat de andere programma onderdelen gewoon doorgang kun nen vinden. In augustus vorig jaar nam de Venrayse fotografe Mijntje Wismans een prominente plaats in op het befaamde "festival of art" in Edinburgh-Schotland met haar installatie "A Demand for Identity". Dit bleef ook voor Nederland niet onopgemerkt. Direkt na haar pre sentatie in Edinburgh kreeg zij de uitnodiging om aan het prestigieuze fotofestival in Naarden mee te doen met dezelfde foto's. "Dit betekende wel dat ik in de tussenliggende tijd mijn foto's nergens anders mocht tentoonstellen, maar dat is het wel waard. Want om in Naarden mee te mogen doen, tussen zoveel bekende personen, is toch wel heel bijzonder. Ondertussen ben ik ook weer druk bezig met een nieuw project", aldus Mijntje Wismans. Op woensdag 23 mei jl. is het festival officieel geo pend. Het thema van dit festival is: China - Naarden, Wall to Wall. Foto's die betrekking hebben op dit thema zijn te zien in de kerk van Naarden. Verder zijn er diverse lokaties waar de fotoliefhebber zijn of haar hart kan ophalen. In Edinburgh presenteerde Mijntje Wismans haar foto's als installatie met muziek, licht en geluid. In Naarden heeft ze er voor gekozen haar werk als pure fotografie te tonen. In "de gele loods" - zo'n 5 minuten lopen van de kerk - hangen haar foto's aaneengesloten op een muur van 12 bij 3 meter. Indrukwekkend Wie het werk van Mijntje Wismans al altijd wilde zien, moet deze kans zeker aangrij pen en een bezoek brengen aan Naarden. Het festival duurt t/m 17 juni a.s. en is elke dag geopend van 11.00 - 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 12.00 - 18.00 uur. Mijntjes werk in Naarden Ter gelegenheid van vijftien jaar Oc-Tet-Nog vindt dit jaar de muzikale happening Mid Summer Sound 2001 plaats in het Odapark in Venray. Het is een uniek eve- ment omdat er nog nooit zoveel a capella en Barbershopzangers in Venray bijeen waren. Eveneens uniek om de locatie waar beelden de kunst, prachtige natuur, zang en entertainment elkaar zullen ontmoeten. De toegang op zondag 24 juni is gratis. Het evenement duurt van 11.00 tot 17.00 uur. Barbershop Harmony is een vorm van a capella zang die is overge waaid vanuit USA naar Europa. Rond 1850 ontstond deze muziek vorm bij de kapsalon (barbershop) waar menig man wat langer bleef dan strikt nodig. Bij de kapper (bar ber) werd niet alleen geknipt en geschoren. Het was vaak in het uit gestrekte Amerika de verzamelplek waar een saloon, theatertje, rechts zaal, drugstore en barbershop onder een dak verzameld waren. Tijdens het wachten op de scheer en knip beurt verveelden de mannen zich dan ook allerminst. Sommigen maakten zelf vertier door hun zang kunst uit het plaatselijke kerkkoor samen met anderen te delen. De koorzangers konden meerstemmig zingen en zo ontstond geleidelijk aan de cultuur van het zingen bij de kapper, de Barbershop Harmony. Op de een of andere manier werd het een rage en in korte tijd zo popu lair dat van een ware nieuw zangcul tuur sprake was. Tegen het einde van de 19e eeuw en in het begin van de 20e eeuw, nu honderd jaar gele den, vierde Barbershop Harmony in Amerika hoogtij tot midden jaren 30. Pas sinds de 50-er jaren is Barbershop Harmony weer in popu lariteit aan het toenemen. In Amerika zijn wel meer dan 20000 kwartetten actief en is er naast een bond van mannenkwartetten en koren Spebsosa ook een vrouwenaf deling opgericht Sweet Adelines. De Nederlanse Barbershoppers zijn verenigd in de DABS (Dutch Association of Barbershop Singers). Oud Venraynaar Theo van Dijk was er de eerste president van. Hij zal met zijn kwartet Dutch Tones ook deelnemen aan Mid Summer Sound 2001. In Nederland is Barbershop Harmony inmiddels gedurende de laatste 20 jaar zeer in belangstelling gestegen. Maar niet alleen in Nederland. Ook in andere landen over de wereld zijn bonden opge richt om Barbershop Harmony pop ulair te maken. Gedurende de laatste 15 jaar is in Venray het dubbelkwar- tet Oc-Tet-Nog actief. Het kwartet heeft naast barbershop liederen ook ander repertoire. Octetnog treedt meestal niet op voor een groot publiek. De groep brengt de zang het liefst dicht bij het publiek en zonder geluidsversterking. Dit geeft een specifiek sfeertje tijdens hun optredens. Om het aanstaande derde lustrum van de groep extra luister bij te zetten ontstond bij Oc-Tet- Nog het idee om in Venray een Barbershop A Capella event te organiseren. Diverse inmiddels ver maarde kwartetten en groepen geven dan ook acte de presence tij dens de manifestatie Mid Summer Sound 2001. INTERIEURSTYLISTEN Advies thuis Heeft u een grote metamorfose in gedachten? Op afspraak komen wij graag voor een binnenhuis- of kleuradvies bij u thuis. Met verfrissende ideeën en bruikbare tips brengen wij de leefsfeer die bij past een flinke stap dichterbij! op vrijdag en zaterdag zijn wij open, de andere dagen werken wij op afspraak. tamara martens interieurarchitect cor reijnders kleurenadviseur paterslaan 5 venray tel. 0478-582025 www.studiovenray.nl Als op vrijdag 15 juni de tent met veel haringen in de grond verankerd is (bestand tegen hevige windvla gen) kan het kermisfeest in Heide beginnen met muziek van eigen bodem. De prettig gestoorde leden van Clover laten harde top 40- muziek uit de boxen knallen afge wisseld met hun eigen nummers. Zaterdag is het podium bestemd voor Basic. Deze vijfmansband speelt een breed repertoire: van Frans Bauer tot Tina Turner. Zondagmiddag is de tent voor ieder een vanaf 15.00 uur geopend. De alom bekende Wansumse formatie Diep Sjit zal haar muziek laten horen. Zij omschrijven hun muziek als Limburgse folk, een vleugje Tex mex, Ierse folk, country, maar ook nummers met een gevoelige snaar worden niet gemeden. Vooraf aan dit optreden zal de JC band een ver rassend optreden verzorgen. De kermis in de tent wordt op maan dagavond vanaf 20.00 uur afgeslo ten met het dans- en amusementsor kest Calypso. Ook deze avond is de entree vrij. De Bond van Wapenbroeders afdeling Venray houdt op zondag 16 september voor de zeventiende keer op rij de traditionele herden king op het Britse Oorlogskerkhof aan de Hoenderstraat. Het is dit jaar 57 jaar geleden dat in okto ber 1944 de eerste Britse bevrij ders het bezette Venray betraden. Voor de zeventiende keer op rij zal de organisatie van de herdenking in handen zijn van de Bond van Wapenbroeders. Ceremoniemeester Henk Meijer zal voor dus voor de zeventiende keer de gasten welkom heten, onder hen een gezelschap van Britse bevrijders uit de streek Maidenhead/Windsor, enige Britse oorlogsweduwen en Nederlandse oud-strijders. Medewerkenden zijn ondermeer burgemeester Waals, die een In memoriam zal uitspreken, terwijl pastoor em. J. Maesen een korte preek zal houden. Het geheel zal muzikaal worden omlijst door zangvereniging Venrode uit Venray en harmonie St. Catharina uit Leunen. Eveneens is er het indrin gende Flowers of the Forest op doe delzak en het The Last Post op trompet. De erewacht zal worden ingenomen door KLU-militairen van de Groep Geleide Wapens De Peel terwijl leden van scouting Venray de bloemen zullen aanrei ken. Dit jaar zullen schoolkinderen worden uitgenodigd om alle 700 oorlogsgraven bloemen te leggen. Van de twee scholen die inmiddels benaderd zijn heeft er één positief gereageerd. De suggestie om op alle graven bloemen te leggen komt van burgemeester Waals en staat in het kader van de toekomst. Volgende generaties zullen de fakkel over die nen te nemen op het moment dat de Bond van Wapenbroeders, door ouderdom genoodzaakt, de jaarlijk se organisatie zullen moeten over dragen. Voor 2002 zijn er plannen om deze schoolkinderen internatio naal te mobiliseren en zullen daar voor ook kinderen uit andere landen worden verzocht het woord te voe ren. Na afloop verzorgt Venrode een klein koffieconcert voor de Britse Bevrijders in de kantine van Inalfa in Venray. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Venray Muzikaal Totaal weer op 22 juni Hoe vaak sta je niet voor de spiegel of oefen je met vriendjes of vriendin netjes de muzikale hit van jouw favoriete artiest. Vaak, dan is hier de kans om het voor een groot publiek te doen. Waarom? Wat dacht je van een dagje Movie World? Of de eerste prijs uitgereikt krijgen door Renee van Wegberg, die dit jaar bij Hennie Huisman in de Soundmixshow finale stond? Dat zijn redenen genoeg om je kans te wagen. Twijfel daarom niet en geef je op voor de mini-playback show op vrijdag 22 juni. De playback show vormt een onderdeel van Venray Muzikaal Totaal. Als je meedoet mag je optreden op een echt podium op de Grote Markt. Lijkt jou dat wat, geef je dan snel op bij de VVV-ANWB op het Henseniusplein 13 te Venray (tel. 510505) of bij reisburo Vice Versa (vragen naar Maja). Henseniusplein 3 Venray, tel. 515155. Wacht niet te lang want ook hier geldt: vol vol. Venray Muzikaal Totaal zal op vrijdag 22 juni weer op vijf verschillende locaties een muzikaal programma verzorgen met ongeveer 1000 muzikan- ^ten. Meer hierover de komende weken in iPeel en Maas. In gemeenschapshuis De Brink is op kermiszaterdag 9 juni een optre den van Lucky Aces. Het concert begint om 20.30 uur, de entree is gratis. Deze Venrayse zesmansfor- matie brengt aanstekelijke muziek ui de jaren zestig en zeventig. Rock and Roll en andere populaire num mers uit die tijd, verpakt in covers van toppers zoals Dire Straits, Creedence Clearwater Revival, The Eagles, Van Morisson Eric Clapton, Mavericks en instrumenta le hits van de Shadows. Muziek, niet alleen om naar te luisteren maar ook om op te dansen of mee te zingen. Lucky Aces bestaat uit: Coy Koopal, zang; Richard Huwaë, zang en drums; Coen Pel, keyboards; Otto van Dijk, zang en gitaar; Arnold Ferdinandus, zang en bas en Jan Reintjes, gitaar. In de week van 7 tot en met 10 juni vindt de jaarlijkse Avondvierdaagse in Venray plaats. De afstanden zijn 3-5-10-15 km per dag. Het inschrijfgeld bedraagt acht gulden per persoon. Voor een dag wandelen betaalt u vier gulden per persoon. Alle deelnemers ontvangen elke dag op de rustplaats een trakta tie. Bovendien ontvangen zij een herinneringsmedaille. Iedereen kan deelnemen, jong en oud, groot en klein, alleen of met z'n tweeën, met een klein groepje of met een grote groep. De start en finish is op het Schouwburgplein. De starttijden zijn: Donderdag t/m zaterdag: 15 kilometer vanaf 17:00 uur 10 kilometer vanaf 17:35 uur 5 kilometer vanaf 17:45 uur 3 kilometer vanaf 17:55 uur Op zondag 10 juni: 15 kilometer vanaf 14:00 uur 10 kilometer vanaf 14:30 uur 5 kilometer vanaf 15:00 uur 3 kilometer vanaf 15:15 uur Tijdens het défilé op zondag 10 juni doen alle deelnemers mee. Het défilé door het centrum van Venray wordt vanaf 16.45 uur opgeluisterd door een tiental muziekkorpsen uit Venray en omgeving. Voor meer informatie kunt u terecht bij: Stichting Avondvierdaagse Venray telefoon 06-10 20 20 06, mevr. G.v.Ham-Frederix, telefoon 583765 of mevr. P.Bistervels, tele foon 580648.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 13