J Genootschap wil kerk redden Internationaal judotoernooi moet uitwijken naar vliegbasis Eendagslenzen! Aantal straatroven neemt toe Waardering voor Piet Maes Zilveren BCA-speld voor Frans Vrijdag Bedden intensive care eerder weg Jaarverslag politie in publiekskrant CULINAIR VERGADEREN CONTACTLENZEN Gaslek ils Wittenbols VERHAEGM EJN MAAS woensdag 23 mei 2001 - Pagina 5 Actiegroep: fors aantal activiteiten in Vredeskerk |)e actiegroep die de tedeskerk in Venray wil redden m de sloop, vraagt het college n B en W van de gemeente nray in een brief nogmaals om kerk op de gemeentelijke onumentcnlijst te plaatsen. Ook nationale Cuypersgenoot- hap, vereniging tot behoud van tgentiende en twintigste eeuws Ituurgoed in Nederland, wil dat kerk tijdelijk op de lijst van meentelijke monumenten komt, [dat het religieuze gebouw in I14 op de lijst van rijksmonu- enten geplaatst kan worden, urgemeester en wethouders •men volgende week een beslis- over het verzoek van de meentelijke Monumentencom- ssie om de Vredeskerk op de ttselijke monumentenlijst te Iten. Het voorkomen van de sloop vindt actiecomité van groot belang, zien onder andere de bouwkundi- en emotionele waarde die het bouw heeft. De actiegroep wil in kerk in de nabije toekomst een oot aantal culturele en maatschap- lijke activiteiten onderbrengen, e actievoerders hebben dat vorige eek besloten nadat de bestuurs- chter bekend had gemaakt dat hij t bezwaar van de groep tegen de lopvergunning niet behandelt. De rechter besloot de zaak niet inhou delijk te behandelen, omdat hij de actievoerders niet als belanghebben de ziet. UITGEWERKT PLAN Desondanks komt de actiegroep, die aanvankelijk een tienerdisco in de Vredeskerk wilde huisvesten, met een compleet uitgewerkt plan die het beheer van de kerk financieel haalbaar moet maken. Een nieuwe stichting moet dat voor haar reke ning nemen. Vrijwilligers zijn nodig om het nieuwe centrum draaiende houden. 'Met het oog op de ont staansgeschiedenis van het vredes- monument, de kerk, hebben wij gezocht naar een invulling die ener zijds het internationale karakter benadrukt en anderzijds een vredes- gedachte uitdraagt', schrijven de actievoerders Ton Jans, Hans Derks, Louis Rutten en Tineke Lamers- Vorst in een brief aan het college van B en W en de politieke fracties in de gemeente Venray. Onder meer denken de actievoer ders daarbij aan jeugd- en jongeren werk, een muziekkelder, kunstate liers en congressen, kienavonden voor ouderenorganisaties en vaste en wisselende exposities. Maar ook enkele jaarlijkse activiteiten, die nu nog op andere locaties worden gehouden wil de actiegroep naar de Vredeskerk halen, zoals bijvoor beeld de Proms Venray, Veiling Lions Club, Pasar Malam, Kindercircus en Venray Muzikaal Totaal. De actiegroep denkt zelfs aan camavalsactiviteiten. 'Ons stre ven is niet van een zo hoog mogelijk commercieel gehalte. Ons streven is slechts een multicultureel centrum op te richten, dat financieel zoveel mogelijk self-supporting is', aldus de actievoerders in de brief. CUYPERSGENOOTSCHAP Ook het Cuypersgenootschap, vereniging tot behoud van negen tiende. en twintigste eeuws cultuur goed in Nederland, verzoekt de gemeente om de Vredeskerk tijde lijk op de lijst van gemeentelijke monumenten van de gemeente Venray te plaatsen voor de duur van circa 15 jaar. De kerk uit 1963-1964 is volgens de organisatie namelijk een belangrijk voorbeeld van moderne kerkbouw uit de periode 1955-1965. 'Het is één van de weini ge kerken uit het oèuvre van archi tect Th. Boosten die nog niet aan de slopershamer ten offer is gevallen. Zijn kerken in Eindhoven (H. Pius X), Maastricht (H. Familie) en Heerlen (H. Pius X) zijn reeds tot puin vermalen. Resteren nog zijn kerken in Valkenburg en Maas tricht', aldus het Cuypersgenoot schap in een brief aan het college van B en W van de gemeente Venray. Verder is de kerk gebouwd als een monument voor vrijheid en vrede. De grote monumentale plakkaten aan de gevel herinneren volgens de vereniging aan de bevrijding van Zuid-Nederland in 1944. 'Vooral de klokkentoren is een monument dat onder meer herinnert aan steden die in de Tweede Wereldoorlog zijn gebombardeerd. De gebeeldhouwde opschriften van de steden op de toren getuigen hierover', aldus het Cuypersgenootschap. De Monumentenwet 1988 spreekt van monumenten die tenminste 50 jaar of ouder zijn. 'Aangezien de kerk nog geen 50 jaar oud is kunnen wij niet de rijksmonumentenstatus van de Monumentenwet aanvragen ook al is het pand van evident rijks belang. Gezien de huidige wetge ving kan de kerk op zijn vroegst in 2014 op de rijksmonumentenlijst geplaatst worden. Om de kerk te behouden is plaatsing op de gemeentelijke lijst noodzakelijk', aldus het Cuypersgenootschap. Het kerkbestuur liet eerder weten de sloop zo snel mogelijk door te wil len zetten. De gemeente heeft in februari een sloopvergunning afge geven, omdat er geen reden was deze te weigeren. restaurant Maasheseweg 76 5804 AD Venray Tel. 0478-581181 e-mail: info@restaurant-buitenlust.nl www.restaurant-buitenlust.nl In het verhaal van vorige week ter het naderende afscheid van tares Els Wittenbols van de Petrus andenschool in Venray is abusie- elijk een fout geslopen. Els l'ittenbols wordt namelijk niet omende donderdag maar een eekje later, op donderdag 31 mei, oor de kinderen en haar collega's an de school in het zonnetje gezet. Ie receptie wordt van 17.00 tot D.OO uur gehouden. Piet Maes van SV Castenray heeft zaterdagavond de gouden waarderingsspeld van de KNVB ontvangen. Maes kreeg de onder scheiding opgespeld tijdens een reünie van de Castenrayse voet balvereniging in gemeenschaps huis De Wis. De gouden waarderingsspeld en bijbehorende oorkonde werd hem uitgereikt vanwege zijn vele ver diensten voor SV Castenray. Zo maakt Maes vanaf de oprichting in 1964 als penningmeester deel uit van het bestuur. Daarnaast was Piet Maes ook jarenlang jeugdleider en grensrech ter van SV Castenray. Maes kreeg eerder al de zilveren waarderings speld van de voetbalbond voor zijn vele verdiensten. Tijdens de reünie passeerde nog een keer de 37-jarige historie van de voetbalvereniging de revue, Met ingang van 1 juli fuseert SV Castenray met naaste buur DIS uit Oirlo. Piet Maes kreeg de gouden waar deringsspeld van de KNVB opge speld door zijn vrouw Ria. Judoclub heeft extra schadepost van 15.000 gulden Het internationale judotoernooi indt voor het eerst in zijn histo- ie niet in sporthal De Wetteling laats. Tot grote teleurstelling van rganisator Adri van Stokkem an judovereniging Venray. De 7e editie van dit grootschalige 'enement wordt in het weekein- van 9 en 10 juni gehouden in de porthal van vliegbasis De Peel. leze verplaatsing kost de judo- flub 15.000 gulden extra. Alle pogingen om met Sportdag iezondheidszorg Limburg (SGL) ut een deal te komen liepen spaak, iind vorig jaar bleek namelijk dat ie gemeente de sporthal twee keer erhuurd had. SGL had al heel lang ipzaterdag 9 juni de meeste hallen flde omgeving afgehuurd, waaron- ler de sporthallen De Wetteling en Ie Weert en de tennishal. De judo- lub zat toen met een groot pro- ileem opgezadeld. Jaarlijks nemen 500 judoka's aan het Venray se oernooi deel. Dit jaar kwamen er fclfs aanmeldingen uit Canada, Ghana en Mongolië. Via de website 'an de internationale judo federatie stromen de judoka's uit alle hoeken 'an de wereld naar Venray toe. Toen probleem van de dubbele bezet van De Wetteling duidelijk &erd, heeft wethouder Houba zich r persoonlijk mee bemoeid. Hij sorgde ervoor dat de sporthal op 'liegbasis De Peel beschikbaar hvam. De judoclub heeft daarna tevergeefs onderhandeld met Voor atter Leendert van Gemert van SGL. Want op zaterdag 9 juni zou in iet kader van de sportdag gezond- teidszorg in De Wetteling een vol leybaltoernooi, met zo'n 150 deelne mers, worden afgewerkt. Adri van Stokkem: "Dat is een veel kleiner tenement. We hebben geprobeerd e ruilen zodat dat volleybaltoernooi Dp de vliegbasis gehouden kon wor den. Maar de organisatie van de Sportdag wilde helaas niet weg uit Wetteling. Voorzitter Van üemert was daar heel rechtlijnig ln De gemeente bemoeide zich er Diet mee en vond dat de twee orga nisatoren er zelf uit moesten komen. Wie er zich wel mee bemoeide was uitbater Jos van Katwijk van sport- ;afé De Wetteling. Het jaarlijkse udotoernooi is met ruim 2000 deel nemers en bezoekers het grootste tenement dat in de sporthal gehou- len wordt. "Ik heb van alles gepro beerd en heb met. de gemeente en Van Gemert aan tafel gezeten. De voorzitter van de sportdag was niet toegeeflijk. Hij bleef helaas op zijn standpunt staan en wilde niet mee werken. Blijkbaar dringt het niet tot hem door. Want het is niet reëel om per se vast te houden aan De Wetteling omdat de sportdag meer locaties heeft buiten Venray zoals in Horst en Overloon", weet Jos van Katwijk voor wie het niet doorgaan van het judotoernooi 'een erg grote schadepost' betekent. Hoeveel omzet wordt misgelopen wilde Van Katwijk niet zeggen. "Dit is erg rot. Vooral voor de judoclub. De gemeente en de politiek hadden hier meer aan moeten doen," vindt hij. Leendert van Gemert wilde niet reageren, voor hem is het een geslo ten boek. Adri van Stokkem heeft een paar weken geleden de knoop maar doorgehakt. "Toen het er niet naar uit zag dat we De Wetteling kregen zijn we verder gegaan met de vliegbasis. Gelukkig werken die mensen daar heel goed mee." Buiten de organisatie van het toernooi om komt er voor Van Stokkem en zijn judoclub veel werk bij. Zo moeten er extra tenten geregeld worden omdat de kleedaccommodatie, toi letten en het horecagedeelte op de vliegbasis te klein zijn. Daarnaast rijdt er twee dagen lang constant een pendelbus naar Venray op en neer om mensen af en aan te brengen. Want het extra toezicht op de vlieg basis vergt ook z'n aandacht. Zo heeft de judovereniging 1600 meter dranghekken nodig. Maar omdat in hetzelfde weekeinde de avondvier daagse in Venray wordt gelopen heeft de gemeente ze niet meer beschikbaar. De dranghekken moe ten dus van elders komen. Dit alles betekent een extra kostenpost van 15.000 gulden. Desondanks blijft Adri van Stokkem positief. "Door de goede medewerking van de vliegbasis en hun meedenken is er veel mogelijk. Het toernooi zal zeker slagen alhoewel het heel wat gemakkelijker had gekund." Voor het eerst nemen er dit jaar ook judo ka's van buiten Europa deel. Het evenement in Venray is groeiende met belangstelling vanuit alle werelddelen. Alhoewel er geen cent tegenover staat. De deelnemers moeten zelf voor hun kost en inwo ning zorgen. De organisatie is nog bezig om Mark Huizinga, meervou dig Europees en Olympisch judo kampioen, als trekker naar het toer nooi te krijgen. Adri van Stokkem beseft dat de verbanning naar de vliegbasis slechts eenmalig is. Dit zal hem geen tweede keer overkomen alhoe wel hij vanwege de internationale judokalender nog niet weet wanneer het toernooi in 2002 gehouden wordt. "Maar de sporthal die heb ik toch nu al besproken." SPECIAAL VOOR SPORT EN VRIJE TIJD KURSTJENS VENRAY NOORDERHOF 20 - TEL. 0478 - 550630 CONTA( WIJ HEBBEN ERVARING EN HOOG OPGELEIDE .CTLENSSPECIALISTEN Ook in het jaar 2000 zijn opnieuw meer mensen de dupe geworden van een straatroof. In 1999 werd 160 keer aangifte gedaan van straatroof, een jaar later is dat aantal gestegen naar 169. "Dit geweld op straat baart ons zorgen", zei korpschef Burg van Baarle tijdens de presentatie van het jaarverslag 2000 van de politieregio Limburg-Noord. Volgens Van Baarle is het vooral een 'stedelijk probleem'. Met name bezitters van tasjes en gsm's moeten het ontgelden. "Het verdient binnen het politiekorps de hoogst denkbare prioriteit. Jammer genoeg is er geen lijn in te vinden en gaat het vooral om incidentele zaken. Een verhoog de inzet voor wat betreft de openba re orde en het project Straat op Maat' moet de gevoelens van onvei ligheid ondér de burgers verklei nen." Het aantal mensen dat bij de politie aangifte doet van bedreiging is in het jaar 2000 gestegen naar 514. Een jaar eerder werd nog 473 keer aangifte gedaan van bedrei ging. Opvallend is de forse toename van aangiften door het Vincent van Gogh Instituut in Venray. "Hierover zijn met het instituut nadrukkelijk afspraken gemaakt", aldus Martin Weiten van de regiopolitie. Steeds vaker wordt het personeel van het VvGI bedreigd door patiën ten. Maar ook in het uitgaansleven, de privesfeer en op school zijn bedreigingen aan de orde van de dag. Weiten: "Mensen dreigen steeds makkelijker met geweld. We stimuleren het vooral onder scholen en andere instellingen om altijd aan gifte te doen zodat we zaken con creet kunnen aanpakken." VERKEERSDODEN Het aantal verkeersslachtoffers is de politieregio Limburg-Noord is in het jaar 2000 met twee procent licht gedaald naar 548. Opvallend is wel het aantal verkeersdoden dat vorig jaar steeg naar 61 tegenover 46 in 1999. Op de Napoleonsbaan en de rijkswegen St. Joost-Venlo en Weert-Venlo worden scherp in de gaten gehouden op snelheids- en roodlichtovertreding. De politie stelt in het jaarverslag dat een verdere afname van het aantal verkeers slachtoffers noodzaak is. Nog dit jaar wordt het aantal flitspalen en digitale camera's langs de wegen dan ook uitgebreid. De politie Limburg Noord heeft op het gebied van de verkeersveiligheid wel haar doelstellingen gerealiseerd. Ze heeft meer controles gehouden en meer bekeuringen uitgedeeld dan vooraf was beoogd. Meer dan 100.000 bekeuringen werden in 2000 uitge deeld voor snelheidsovertredingen. Ook zijn er in 2000 veel meer bekeuringen uitgedeeld voor gebruik van gordel en helm (8170 bekeuringen) voor roodlichtovertre- deingen (3702 bekeuringen). Dat deze inspanningen meer dan nodig blijven, is af te leiden uit het grote aantal verkeersongevallen in de regio Limburg-Noord (8.642 onge vallen), hoewel dat er zo'n 800 min der zijn dan in 1999. WONINGINBRAKEN De politie Limburg-Noord heeft ook positieve resultaten te melden. Met name op het gebied van de zware criminaliteit heeft het korps drie maal zoveel verdachten (77) aangehouden als beoogd (25). Op het terrein van de zware criminali teit zijn de beoogde resultaten geboekt als het gaat om mensenhan del, kinderporno en ontnemingen. Positieve resultaten gelden ook voor twee van de vier thema's op het gebied van 'geweld op straat'. Voor straatroven en zedenmisdrijven zijn de resultaten als verwacht. Er zijn 221 aangiften gedaan van zedenza ken (1999: 236) en 169 aangiften van straatroof (1999: 160). De trendmatige toename van de laatste jaren lijkt daarmee tot staan gebracht. Op de regionale thema's: woninginbraak, diefstal van motor voertuigen, drugsoverlast, overlast uitgaansgelegenheden en slacht offerzorg, zijn de resultaten goed tot zeer goed te noemen. Er zijn 249 minder woninginbraken in 2000 (1614) dan in 1999 (1863). Er zijn ook 151 minder motorvoertuigen gestolen in 2000 (1678 tegen 1829 in 1999). In 2000 is het aantal woninginbraken in de politieregio Limburg-Noord met 20 procent afgenomen. Het korps behoort daar mee tot de top drie van de politiere gio's in Nederland. Het aantal woninginbraken daalde van 9,6 per 1000 woningen in 1999 naar 8,2 per 1000 in 2000. Het suc ces is voor een belangrijk deel het gevolg van het preventieproject 'Politiekeurmerk Veilig Wonen'. Tijdens informatiebijeenkomsten en bij mensen thuis geven preventie adviseurs gerichte adviezen over de beveiliging van woningen. Er wordt nauw samengewerkt met gemeenten om de inrichting van wijken, onder andere met straatverlichting, de inbraakgevoeligheid verder terug te dringen. Vorig jaar werden 71 men sen voor woninginbraak strafrechte lijk vervolgd. VRIJWILLIGE POLITIE Minder goed zijn de resultaten als het gaat om vernielingen, illegaliteit van vreemdelingen en de beschik baarheid en bereikbaarheid van de politie. Ten aanzien van de meeste beheersthema's is er sprake van een positieve ontwikkeling. Zo komt de gebiedsgebonden politiezorg steeds beter uit de verf, is er meer en betere aandacht voor slachtoffers, en is de organisatie en kwaliteit van de recherchefunctie verbeterd. Zorgelijk is de ontwikkeling bij de vrijwillige politie. Het aantal vrij willigers neemt af (nu 106), terwijl een toename richting 150 vrijwilli gers was beoogd. Vijfentwintig jaar lid zijn van een toneelvereniging getuigt veelal van een goed en trouw lidmaat schap van een fijne vereniging. Frans Vrijdag van het Overloons Toneel kreeg vorige week voor dit feit de zilveren speld van de BCA. Vrijdag was al regie-assistant tij dens zijn werkzaamheden op het internaat Eymardville te Stevensbeek. Hij speelde daar reeds met de jongens van het internaat zogenaamde klassiekers, zoals de Storm van Shakespeare en De getemde feeks. Later regisseerde hij ook voor speelgroep Stevensbeek, in Mariahout voornamelijk openlucht spelen en in Landhorst. In diezelfde periode was hij secretaris van de BCA (Brabants Centrum voor Amateurtoneel) en voorzitter van de kerncommissie van het BCA. Frans Vrijdag kwam in 1975 bij het Overloons toneel en maakte bij zijn regie graag gebruik van muziek- groepjes, danseressen en creëerde Vanaf 25 juni worden de bedden voor de intensive care en hartbe- waking in het Venrayse St. Elisabethziekenhuis omgevormd tot medium-care bedden met beperkte beademingsmogelijk heid. Oorspronkelijk zouden de intensi ve carebedden pas in december 2002 verdwijnen na een grote reor ganisatie van de ziekenhuizen in Venlo en Venray. Dit is een direct gevolg van de personele arbeids- marktkrapte. Ondanks de vele inspanningen om personeel te wer ven en de bereidheid van de huidige medewerkers om vele overuren te draaien, is dit besluit noodzakelijk. Medium-care(mc-)bedden zijn bedoeld voor al opgenomen patiën ten en ten behoeve van de eerste hulp-opvang. Door handhaving van deze bedden en een goed triage- beleid zal de zorgverlening, ook in relatie tot de spoedeisende eerste hulp, op een verantwoorde wijze kunnen worden gegaranderd, aldus de ziekenhuisdirectie. In Venray blijven twee mc-bedden met beperkte beademingsmogelijk heid gehandhaafd. De Raad van Bestuur realiseert zich dat door deze maatregel op de locatie Venray geen hoogcomplexe zorgverlening meer mogelijk is. Daar staat echter tegen over dat de kwaliteit van zorgverle ning op het gebied van intensive care en hartbewaking voor de bevol king in de regio vanuit de stichting Ziekenhuizen Noord-Limburg gega randeerd kan blijven. Het personeel op die afdelingen kan immers flexi beler worden ingezet. Bij de presentatie van het jaarver slag 2000 van de politieregio Limburg-Noord is voor de eerste keer een populaire versie in de vorm van een publiekskrant gepresen teerd. 'De balans 2000' is bedoeld om de burgers te informeren over de activiteiten en prestaties van de poli tie in de regio Limburg-Noord over het afgelopen jaar. De publiekskrant telt in totaal 12 pagina's waarin de vier resultaatgebieden veiligheid, leefbaarheid, maatschappelijke inte griteit en kwaliteit van dienstverle ning zijn uitgewerkt. Deze resultaat gebieden bepalen in sterke mate het alledaagse politiewerk. De pagina's zijn gelardeerd met foto's, artikelen over politiewerk, mediaberichten en statistische gegevens. Ook worden de burgers geïnformeerd over de ontwikkelingen binnen de organisa tie. Eveneens staat het aanbod van politiewerk en gegevens over de organisatie op een drietal pagina's in cijfers en grafieken uitgedrukt.. De publiekskrant verschijnt voor het eerst met een oplage van 20.000 stuks. De verspreiding van de kran ten vindt plaats via de politiebu reaus, bibliotheken en gemeentehui zen in de regio en bij bijzondere manifestaties zoals weekmarkten, braderieën, beurzen maar ook bin nen de wijk- en buurtcentra. HOGEDRUKREINEGERS VEEGMACHINES SCHROB/ZUIGMACHINES STOF- en WATERZUIGERS STOOMREINIGERS TAPIJTREINIGERS REINIGINGSMIDDELEN i HUM «Henna I M Keizersveld 61 5803 AP Venray tel.: 0478-553355 soms zelf passende figuren in het stuk. Vrijdag carrière kende vele hoogtepunten zoals onder andere 25 opvoeringen van het Dagboek van Anne Frank, vijftien opvoeringen van Dat dorp bestaat niet meer en negen opvoeringen van het laatste stuk De Trein. Maandagmiddag rond 12.20 uur kreeg de politie de melding van een gaslek op de Smaktervveg. Iet gaslek werd veroorzaakt door een automo- bilist die tegen een gasvérdeelkast was aangereden waardoor de leiding; afbrak. De automobilist is na de aanrijding doorgereden. De direct gealar meerde brandweer kon deleidïn V, vaar v rij wel omnicide! ijk in meerde brandweer kon de leiding snel afsluiten waardoor het explosiege- de kiem gesmoord werd.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5