de Studio PEEL EN MAAS 'Is die stroom echt groen?' Marcel Arets en Brechje van Nies naar landelijke rekenfinale "Een optreden van ons is twintig minuten knallen" Maria-processie in Oostrum Tandtechniek1 www.awillems.nl Wasgoed Willems Venray Theater Apekop Dag van het Wijkplatform Brukske Jenniskens^ Ramen Deuren Serres gekomen, met name ook in de mei maand. In deze maand wordt de jaarlijkse kringbedevaart van de Vrouwenbeweging LVB gehouden. En bovendien wordt in deze maand jaarlijks de Maria-processie gehou den. Op zondag 27 mei wordt deze jaarlijkse Maria-processie gehouden in Oostrum. Op die dag zal er om 10.30 uur een feestelijke Hoogmis zijn, waarna aansluitend de Maria- processie zal trekken. Overeenkomstig de historie van deze processie zal een route rond de parochiekerk gevolgd worden. Na vertrek vanaf de kerk zal deze pro cessie trekken via de Mgr. Tel: Ü478-571 481 Een 29-jarige Venraynaar heeft zondagmiddag aangifte gedaan van diefstal van zijn kleding. De man had de kleding op zijn balkon aan de Rooseveltstraat te drogen opgehan gen. Onbekenden zijn vervolgens op de geparkeerde auto van de Venray naar geklommen waarop ze het was-; goed van de draad konden pakken. De waarde van het wasgoed bedraagt ongeveer duizend gulden. Het totale schadebedrag aan de auto is niet bekend. INTERIEURSTYLISTEN m m wij werken graag met u samen, om in alle rust een interieurplan te maken, dit kan een kleurenplan zijn, gecombineerd met onze collectie gordijnen en vloerbedekking, ook een kompleet interieurplan met tekeningen van onze interieurarchitect is mogelijk, op vrijdag en zaterdag zijn wij open, de andere dagen werken wij op afspraak. tamara martens interieurarchitect cor reijnders kleurenadviseur patersiaan 5 venray tel. 0478-582025 www.studiovenray.nl Op Hemelvaartsdag 24 mei (mor gen) zal er weer een wervelend optreden plaatsvinden van theater Apekop. Om 12.30 en 14.30 uur worden de kinderen verrast met onbegrijpelijke goocheltrucs en illu sies, muzikale acts, originele liedjes en veel hilarische gebeurtenissen. Ook op tweede Pinksterdag zal theater Apekop om 12.30 en 14.30 uur optreden. Ook het edutainment-team van Zoo Pure Overloon zal op Hemelvaartsdag en tijdens de i Pinksterdagen van de partij zijn. Om 11.00 uur verzorgen zij de poppen kastvoorstelling de Billenbijter. Van 12.00-18.00 uur kunnen de kinderen zich laten schminken als hun lieve lingsdier en van 12.30 tot 18.00 uur worden er van ballonnen allerlei dierenfiguren geknoopt. Op eerste Pinksterdag wordt de Zoo Zoo Show opgevoerd om 12.30 en 14.30. uur. Op zaterdag 26 mei houdt Wijkplatform Brukske van 13.00- 16.00 uur de Dag van het Wijkplatform. Een middag waar op het wijkplatform zich aan bewoners van het Brukske wil presenteren met informatie en entertainment. Er zijn diverse informatiestands rond thema's als: -wat kan het wijk- j platform voor u betekenen, welke wijkorganisaties maken deel uit van het wijkplatform; -veilig wonen, tips en adviezen voor beveiliging van de woning; -internationaal vrou wencentrum; -veilig rijden op je scooter, stadswachten en politie met een ludieke actie; -de moskee, pre sentatie door vertegenwoordigers van de Marokkaanse gemeenschap; •het huiskamerproject voor tieners i en nog veel meer. Als entertainment zijn er onder- lieer kinderactiviteiten, een grab belton voor de allerkleinsten, van 13.00-15.00 uur een clown; de mobiele skatebaan; de jongerenbus en een springkussen (gesponsord door de firma Boels Verhuur). installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Graszoden-Kweekb DIRECT GAZON Ui Ook particuliere verkoop eventueel thuis bezorgd. Tel. 0478-54 50 28 Rouwkuilenweg 11Ysselsteyn www.directgazon.nl WOENSDAG 23 MEI 2001 - NR. 21 HONDERD TWEEËNTWINTIGSTE JAARGANG «J VWO-leerlingen op de bres voor Groene Stroom Volksdansvereniging Opanka op weg naar 25-jarig jubileum Volksdansvereniging Opanka is dringend op zoek naar nieuwe leden. Volgend jaar viert de vereniging haar 25-jarig jubileum. Volksdansvereniging Opanka viert volgend jaar haar 25-jarig jubileum. De vereniging, die op 16 februari 1978 werd opgericht, telt momenteel circa veertig leden. In de gloriejaren was dat aantal ech ter beduidend hoger, vertelt pen ningmeester Albert van Dalen. "Ik weet nog dat we in onze beginjaren circa 150 dansers had den. Maar helaas is het ledenaan tal de laatste jaren erg achteruit gelopen. De reden? Veel mensen denken dat we alleen een volks dansvereniging zijn en dat schrikt ze vaak af, maar tegenwoordig hebben we ook veel moderne internationale dansen op ons pro gramma staan." Opanka heeft als doelstelling de belangstelling voor het volksdansen in het algemeen te vergroten. De vereniging richt zich daarbij niet op dansen uit één bepaald land of streek, maar dansen uit allerlei lan den en streken worden geleerd. "Uit de groep van dansers die voor hun plezier dansen, is op een gegeven ogenblik de demonstratiegroep onstaan", vertelt secretaresse Jolanda Jaspers. "Deze groep kan voor belangstellenden een optreden verzorgen van een serie uit één bepaald land of streek, zoals Israël, Roemenië, Bulgarije, voormalig Joegoslavië en Nederland. Internationale dansen dus, waarvoor een goede conditie zeker vereist is. Een optreden van ons is twintig minuten knallen. Daarnaast doen we nog wat losse dansen." KOSTUUMS Een serie met dansen uit Israël of Bulgarije duurt bijvoorbeeld circa twintig minuten. "Er wordt gedanst in kostuums die door de leden zelf zijn ontworpen en gemaakt. Per serie hebben we andere kostuums die. zijn afgeleid van de originele kostuums uit het betreffende land", zegt Jolanda Jaspers. Opanka is twee seizoenen geleden begonnen met een cursus Kidsdance om het dansen onder kinderen te promoten. En in september start de vereniging met een cursus street- dance, met als doelgroep de leerlin gen van het Raayland College. "De jongeren hebben tegenwoordig de keus uit tal van activiteiten. Het is dus belangrijk om ze al op vroege leeftijd met dansen in aanraking te brengen. De Kidsdance is enorm populair en erg leuk om te zien. De kinderen krijgen van onze gediplo meerde dansleidster Josta Veldhuis uit Tilburg les. Zo hopen we onze bekendheid te vergroten en laten we de kinderen al op vroege leeftijd kennismaken met onze vereniging én met de verschillende dansen." De demonstratiegroep traint altijd" op maandagavond in wijkg'ebouw Veltum. "Deze groep telt op dit moment veertien leden, maar we zouden nog best wat jongere aanwas kunnen gebruiken", zegt Albert van: Dalen. "Maar ook hebben we recre atieve leden, die op dinsdagmorgen voor hun plezier komen dansen in het wijkgebouw." Volgend jaar gaat Opanka het 25- jarig bestaansfeest vieren. "Maar wat we precies gaan doen staat nog niet vast", zegt Jolanda Jaspers. "We hebben in ieder geval twee jubilaris- sen, Tiny Janssen en Nelly Nabuurs, die allebei al 25 jaar lid zijn van j onze vereniging. Ën verder gaan we! een aantal feestelijke activiteiten op i touw zetten om ons jubileum luister bij te zetten." Mocht u Opanka een optreden willen laten verzorgen of wilt u zich aanmelden als lid dan kunt u contact opnemen met Jolanda Jaspers, tel: 0478-510995 of Joke Postma, tel 0478-581131. (e-mail: info@opan- ka.nl, site: www.opanka.nl). Met een actiedag op vrijdag 8 juni sluiten negentien leerlingen van VW05 van het Raayland College hun project 'Groene Stroom' af. Vanaf 15.00 uur zijn de leerlingen in het centrum van Venray aanwezig pm het winke lend publiek te wijzen op het nut van Groene Stroom. In het kader van het nieuwe vak ANW (Algemene Natuur Wetenschappen) kregen de leerlin gen van VW05 de opdracht van leraar Jan van Riswick om het gebruik van Groene Stroom onder de mensen te brengen. Omdat de leerlingen zelf niet precies wisten wat Groene Stroom is, werd als eerste stap contact opgenomen met energieleverancier Essent. "Die vonden het project meteen een leuk idee", zegt Juul Jaspers, een van de negentien leerlingen. "We kregen een uur voorlichting over wat Groene Stroom is, hoe het wordt opgewekt en wat de voordelen zijn voor het milieu. Want daar gaat het tenslotte om. Dat iedereen mee helpt om het milieu te sparen." Tijdens een open dag op school in februari van dit jaar traden de negentien meiden voor het eerst met hun project naar buiten. "We ontvingen heel veel positieve reac ties", aldus leerlinge Marlies Herrats, "Maar het viel ook op hoe weinig mensen iets van Groene Stroom afweten. Bestaat dat? Komt dat uit het stopcontact? Is die stroom echt groen? zijn maar enke le van de vragen die we gesteld kregen. Het maakte ons in ieder geval duidelijk dat er bij de mensen nog weinig bekend is over deze vorm van electriciteit." FOLDER Net als gewone electriciteit komt ook Groene Stroom uit het stop contact. Het verschil is alleen dat deze energie op een milieuvriende lijke manier wordt opgewekt via bij voorbeeld zonnepanelen, windmo lens of waterkracht. De negatieve berichten over Groene Stroom in de media de laatste maanden zijn vol gens Juul Jaspers niet terecht. "Groene Stroom betekent een belangrijke bijdrage aan het behoud van ons milieu. Het is weliswaar iets duurder dan gewone energie, gemid deld drie gulden per maand per gezin, maar het betekent wel een investering in de toekomst. Die extra bijdrage komt ten goede aan nieuwe projecten van Groene Stroom. Bovendien controleert het Negentien leerlingen van het Raayland College gaan op vrijdag 8 juni aandacht vragen voor Groene Stroom Wereld Natuur Fonds deze vorm van stroomvoorziening. En dat is toch een belangrijke en betrouwbare instantie." Om de Groene Stroom onder de aandacht van het grote publiek te brengen, hebben de leerlingen van het Raayland College tijdens hun project een folder samengesteld. Op vrijdag 8 juni gaan zij daarmee in het Venrayse winkelcentrum de boer op. Marlies: "Met onze folder bij de hand gaan we de mensen aanspre ken en proberen te overtuigen van het nut van Groene Stroom. De mensen informeren over het hoe en waarom van Groene Stroom." De actiedag betekent meteen het einde van het project waar de leerlingen 'een jaar lang met veel enthousiasme aan hebben gewerkt. "Maar", zegt Juul, "Ons uiteindelijke doel is toch om zoveel mogelijk mensen te bewegen om over te stappen op Groene Stroom. Voor het behoud van ons milieu." Nationale titelstrijd 24 Game op 23 juni in Amsterdam Oostrum is van oudsher een bede vaartplaats van Maria. Al vele eeu wen vindt er een bijzondere Maria verering plaats. De oorsprong daarvan ligt in het jaar 1350, toen volgens de legende een landbouwer op zijn vlasakker een klein Mariabeeldje vond. Hij nam het beeldje mee naar huis en beloofde ter plekke een kapel te zullen bou wen als de vlasoogst zou lukken. De vlasoogst lukte wonderwel en de man kwam zijn belofte na door op zijn akker een kleine kapel te bou wen, waarin hij het beeldje plaatste. In het jaar 1400 wordt melding gemaakt van deze Mariakapel. In de 15e eeuw werd een nieuwe kapel gebouwd, die deels in het huidige kerkgebouw is opgenomen. Naar aanleiding van bovenstaande gebeurtenis is er al gedurende vele eeuwen sprake van bedevaart vanuit diverse parochies naar Oostrum. Zo staat vast dat de parochie Venray al in het jaar 1721 naar Oostrum kwam. Maar niet alleen vanuit Venray, ook vanuit diverse andere plaatsen zijn in de loop der jaren bedevaartgangers naar Oostrum hebben niet het gevoel met rekenen bezig te zijn. Door met 24 Game te spelen leren ze snel rekencombina- ties te maken. Al een paar minuten 24 Game per dag vergroot het reken- en getalleninzicht, erkennen steeds meer scholen. Op een 24 Game kaart staan vier cijfers. Door ze op te tellen, af te trekken, te vermenigvuldigen en/of te delen moet het getal 24 ontstaan. De getallen mogen daarbij maar eenmaal gebruikt worden. Wie het eerste 24 kan maken wint de kaart. Afhankelijk van de moeilijkheids graad is een kaart één, twee of drie punten waard. De leerlingen die de meeste punten haalt is de winnaar. 24 Game maakt van rekenen dus een spannend spel. In de dagelijkse schoolpraktijk blijkt het (vooral ook rekenzwakke) kinderen te stimule ren tot onvermoede rekenprestaties. BOBBEJAANLAND Zaterdag wonnen Kim Mouthaan van De Springplank uit 's Gravenmoer en Marten Postma van De Vorsenpoel uit Boxtel de lande lijke Tekenwedstrijd Cheetos 24 Game Regionale Scholenkampioen schappen Zuid-Nederland. Marcel Arets van De Kruudwis uit Venray sleepte een gedeelde derde plaats in de wacht. Vierde werden Brechje van Nies van de Petrus Banden- school uit Venray. De Cheetos 24 Game Scholenkampioenschappen 2001 zijn begonnen met voorrondes op de afzonderlijke scholen. Elke deelne mende school heeft een 24 Game toegstuurd gekregen met de spelre gels en feestelijke aankleding om het kampioenschap in de eigen school luister bij te zetten. In mei en juni strijden de beste leerlingen van elke school met elkaar in de regio nale kampioenschappen. De kam pioenen van de regio's komen ten slotte uit in de landelijke finale op 23 juni. Uit de finale, die in vier rondes met allerlei variaties op 24 Game worden gespeeld, rolt uitein delijk de beste Cheetos 24 Game- speler van 2001. De winnaar/winnares mag zich Nederlands kampioen hoofdrekenen 2001 noemen en met de hele klas naar Bobbejaanland in België. Marcel Arets van basisschool De Kruudwis en Brechje van Nies van de Petrus Bandenschool heb ben zich zaterdag weten te plaat sen voor de finale van de landelij ke rekenwedstrijd Cheetos 24 Game Scholenkampioenschappen op zaterdag 23 juni in het TVopenmuseum in Amsterdam. Tijdens de titelstrijd in het IJssportcentrum in Tilburg werd Venray afgelopen zaterdag verte genwoordigd door leerlingen van de basisscholen De Toverbal, De Flierefluit, Petrus Banden, Coninxhof, De Kruudwis en Mariaschool (Oirlo). Aan het kampioenschap van Zuid- Nederland (Noord-Brabant, Limburg en Zeeland) namen 915 leerlingen deel, die zich eerder in wedstrijden op hun eigen basis school kwalificeerden. De acht beste spelers in Tilburg, waaronder dus Brechje van Nies en Marcel Arets, gaan door naar het landelijk kampioenschap. De winnaar van de finale mag zich Nederlands kam pioen hoofdrekenen 2001 noemen. De overige kandidaten voor deze finale komen uit vier andere regio nale kampioenschappen. 24 Game is een spel dat hoofdre kenen tot een feest maakt. Kinderen Hanssenstraat, Watermolenstraat,; gedeelte Randenrade, Vlasakker,' Mgr. Hanssenstraat, waarna aan-; komst bij het nieuwe Mariabeeld! nabij de kerk. Daar zal een korte' afsluitende plechtigheid worden; gehouden. De kerk zelf, de omgeving van de: kerk en de gehele route zal voor: deze gelegenheid feestelijk versierd zijn. In de processie wordt het beeldje van O.L. Vrouw van; Oostrum, Maria Behoudenis derl Kranken, meegedragen worden. Voorganger in de viering is pastoor P. Hoedemaeckers. Medewerking; aan de Hoogmis en processie wor den verleend door het koor' Harmony uit Oostrum en het tam-; boerkorps en harmonie-orkest van! de Muziekvereniging Sub Matris! Tutela. Schoolkinderen van de: Maria-basisschool in Oostrum zul len tijdens de processie bloemen strooien. Bovendien zal de viering in de kerk en de processie die jaar mede worden opgeluisterd door het Koninklijk St. Willibrordus gilde uit Geijsteren. Met hun aanwezigheid zullen de leden van dit gilde aan de toch al feestelijke processie onge twijfeld een extra dimensie toevoe gen. Tenslotte zal na afloop van de viering door het St. Willibrordus; Gilde op het dorpsplein een demon stratie vendelzwaaien worden ver zorgd.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 13