Komt het nog ooit goed tussen VVD en CDA? Venrayse basisscholen naar 24 Game Leerlingen steunen CliniClowns Provincie: toezicht op B en W is taak gemeenteraad Paterslaan blijft bereikbaar vanaf Leunseweg Uitbreiding varkensbedrijf tegengehouden Vechtersbaas aangehouden Gunhoek Handtekeningen voor speelveldje Take Two op 1 september Cactussen kijken in Landweert VAN OORSCHOT MODE De Leeuw vertrekt bij politie Dodelijk ongeval ghg»"" IES VAN SIES- Francesca CHOCOLADE I - HEEL en maas donderdag 17 mei 2001 - Pagina 7 t G Jthl Zes scholen uit de gemeente 'enray nemen op zaterdag 19 mei el aan het regionale kampioen- lap van de landelijke reken- idstrijd Cheetos 24 Game holenkampioenschappen. Tij- ns de titelstrijd in het Jssportcentrum in Tilburg wordt 'enray vertegenwoordigd door de eei basisscholen De Toverbal, De omFlierefluit, Petrus Banden, 3UkeConinxhof, De Kruudwis en ;lai Mariaschool (Oirlo). Aan het kampioenschap van Zuid- Nederland (Noord-Brabant, Limburg en Zeeland) nemen 915 leerlingen deel, die zich eerder in inh wedstrijden op hun eigen basis- v. lific kwalificeerden. De acht leste spelers in Tilburg gaan door te.K naar het landelijk kampioenschap -loo( chool astê op op zaterdag 23 juni in het Tropenmuseum in Amsterdam. De winnaar van de finale mag zich Nederlands kampioen hoofdrekenen 2001 noemen. De overige kandidaten voor deze finale komen uit vier andere regio nale kampioenschappen. 24 Game is een spel dat hoofdrekenen tot een feest maakt. Kinderen hebben niet het gevoel met rekenen bezig te zijn. Door met 24 Game te spelen leren ze snel rekencombinaties te maken. Al een paar minuten 24 Game per dag vergroot het reken- en getalle- ninzicht, erkennen steeds meer scholen. Öp een 24 Game kaart staan vier cijfers.. Door ze op te tellen, af te trekken, te vermenigvuldigen en/of te delen moet het getal 24 ontstaan. De getallen mogen daarbij maar eenmaal gebruikt worden. Wie het eerste 24 kan maken wint de kaart. Afhankelijk van de moeilijkheids graad is een kaart één, twee of drie punten waard. De leerlingen die de meeste punten haalt is winnaar. 24 Game maakt van rekenen dus een spannend spel. In de dagelijkse schoolpraktijk blijkt het (vooral ook rekenzwakke) kinderen te stimule ren tot onvermoede rekenprestaties. KAMPIOENSCHAPPEN Het is voor de zesde keer dat de jaarlijkse 24 Game Scholenkampioenschappen plaats vinden. Bij de start in 1996 namen ruim duizend scholen deel. Sindsdien is het aantal deelnemende basisscholen jaarlijks flink gegroeid, tot 2000 dit jaar. De Cheetos 24 Game Scholen kampioenschappen 2001 zijn begonnen met voorrondes op de afzonderlijke scholen. Elke deelne mende school heeft een 24 Game toegestuurd gekregen met de spelre gels en feestelijke aankleding om het kampioenschap in de eigen school luister bij te zetten. In mei en juni strijden de beste leerlingen van elke school met elkaar in de regio nale kampioenschappen. De kam pioenen van de regio's komen ten slotte uit in de landelijke finale op 23 juni. Uit de finale, die in vier rondes met allerlei variaties op 24 Game worden gespeeld, rolt uitein delijk de beste Cheetos 24 Game- speler van 2001. De winnaar/winna res mag zich Nederlands kampioen hoofdrekenen 2001 noemen en met de hele klas naar Bobbejaanland in België. Hoveniers hovQniei voor ontwerp tuinaanleg en onderhoud Venray 0478-571800 lei De bewoners van de Clara Wichniannstraat in de Venrayse wijk Antoniusveld zetten onlangs een handtekeningenactie op touw om hun grieven over de gedeelte lijke 'verdwijning' van de speel veldjes, grenzend aan de straat, kracht bij te zetten. Maandagavond werden de hand- n tekeningen voor aanvang van de commissie Stedelijk Beheer aan wethouder Driessen overhandigd. De gemeente Venray is enkele weken terug de drie groenstroken in de straat, mooie grasvelden waarop veel kinderen uit de straat een balle- je trappen of een spelletje doen, slaa gaan inrichten met planten zodat er na minder ruimte voor de speelactivi- jrrui leiten van dee kinderen is ontstaan. Uit de in allerijl gepleegde telefoon tjes naar de gemeente Venray bleek vo'8ens de bewoners dat veelvuldig igev geklaag van een paar overwegend kei oudere patiobewoners van de Ina ba Boudier Bakkerstraat, de Carry van okaj Bruggenstraat en de Henriëtte Roland Holststraat de gemeente heeft aangezet tot deze onverwachte maatregel, zonder de bewoners van ~~1de Clara Wichniannstraat op de "^fhoogte te stellen. De gemeente Venray wil met de maatregel paal en perk stellen aan le overlast van met name voetbal lende jongeren. Als alternatief kun nen de jongeren tot en met de bouw vakvakantie gebruik maken van een Irapveldje achter de boerderij van Jeucken. "De hele straat is veront waardigd over de gang van zaken", zei Gerrie van Rooy namens de buurt. "De rol van de wijkraad, jwaarin ook enkele patiobewoners zitting hebben, is erg dubieus. De maatregel is trouwens geen verbete ring, want nu voetballen de jongeren laan de buitenkant van de veldjes, Iwaardoor er juist meer overlast voor de omwonenden ontstaat. De strui ken hadden beter aan de buitenkant iplant kunnen worden." Wethouder Driessen antwoordde dat hij 'hele hele pakket nog eens zorgvuldig met de afdeling zou bekijken'. "Ik heb begrepen dat het hele scenario met de wijkraad gecommuniceerd is. Maar we moe ten komen tot een structurele en goede oplossing: een volwaardig trapveldje. Het Servatiusterrein van het VvGI is de meest geschikte plek, maar de planontwikkeling is helaas nog niet zo ver als we dat zouden wensen. Maar het is duidelijk dat er een mogelijkheid moet zijn voor de kleinere jeugd om spelletjes te doen in de wijk. Maar jullie moeten ook meer investeren in elkaar. Het is geven en nemen om het leefklimaat in de wijk te behouden." De jongerenmanifestatie Take Two wordt gehouden op 1 septem ber 2001"We zijn met een dertigtal jongeren en enkele volwassenen druk bezig met de organisatie van de manifestatie", zegt jongerenwerker Ruud Bexkens van Synthese. "Er zullen onder andere stands komen en er worden tal van demonstraties gehouden. Vorige week hebben we een bijeenkomst gehad om alle plannen en opties op elkaar af te stemmen. Maar de plannen moeten nog verder uitgewerkt worden." Veel jongeren die bij de vorige manifestatie, Take One, betrokken waren, hebben zich ook nu weer aangemeld als vrijwilliger. "Positief", vindt Bexkens. "Maar ook hebben veel jongeren zich zelf spontaan aangemeld. We hopen dat het evenement net zo'n succes wordt als vorig jaar." PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckhof.iil/ Maandagmiddag overhandigde de medewerkers van de mini- onderneming Artiganato, allen leerlingen van de opleiding detail handel van Gilde Opleidingen in Venlo, een bedrag van 208,44 gul den aan de CliniClowns. Dit bedrag was éénderde van de opbrengst die de onderneming tot nu toe maakte met de verkoop van relatiegeschenken. Het product dat de leerlingen op de markt hebben gebracht, bestaat onder andere uit een houten kistje met daarin een fles rode/witte wijn met daaraan toege voegd twee geëtste glazen. Artiganato is een studieproject van derdejaars MBO-studenten van Gilde Opleidingen die met dit pro ject een extra certificaat kunnen halen. Een mini-onderneming stelt de deelnemers op een uitdagende en realistische manier in de gelegen heid om kennis te maken met het zelfstandig ondernemerschap en belangrijke vaardigheden te ontwik kelen, zoals samenwerken, leiding geven, presenteren en organiseren. De CliniClowns waren eerder op de dag in het Sint Maartens Gasthuis in Venlo, omdat de kinde ren op de kinderafdeling van dit zie kenhuis zich voortaan kunnen ver heugen in een bezoek van de clowns. In 1999 speelden de clowns nog in negen ziekenhuizen, maar VVD en CDA zijn elkaar opnieuw in de haren gevlogen. Er komt maar geen einde aan de botsingen tussen de twee coalitie genoten. Het lijkt daarom hoogst twijfelachtig dat beide partijen na de raadsverkiezingen van 6 maart 2002 nog samen in het college zul len zitten. Dat VVD-fractiev.oorzitter Frans van Hooft het CDA onbetrouwbaar heeft genoemd zit het CDA nog steeds behoorlijk dwars. De VVD'er deed die omstreden uitspraak eind maart nadat het CDA uit de onder zoekscommissie over de bouwperi- kelen in Merselo was gestapt. Vorige week woensdag in de com missie Algemene Zaken kwam CDA'er Henri van de Ven, hij ver ving Ton Teeuwen die op vakantie was, op de kwestie terug. Want naast het CDA zijn nu ook PvdA, D66 en fractie Van de Vorle afge haakt uit de raadscommissie van onderzoek. "Krijgen deze drie par tijen nu ook de kwalificatie 'onbe trouwbaar' van de VVD", wilde Van de Ven van Van Hooft weten. "Nee, die partijen zijn niet onbetrouw baar", zei Van Hooft stellig. Van de Ven uitte zijn boosheid over de uitspraken van de VVD. "Het steekt het CDA dat ons wordt verweten onbetrouwbaar te zijn. En dat Van Hooft zich niet wil distan tiëren van het krantenartikel waarin hij dat zegt." In de commissieverga dering van april kreeg Ton Teeuwen het in gelijke bewoordingen aan de stok met de VVD-fractievoorzitter. Ook toen weigerde Frans van Hooft zijn omstreden uitspraak in te trek ken. Waarna CDA'er Teeuwen sprak van 'een ernstig probleem' tusssen beide partijen. Van Hooft wilde nu wel eens weten hoe het ermee zit. "Ik heb toen gezegd dat ik het wel zou horen als het CDA een pro bleem heeft met de VVD. We zijn nu een maand verder en ik heb nog steeds niets gehoord. Ik word onder hand wel razend nieuwsgierig. Ik slaap er 's nachts zelfs niet meer van." Van de Ven zei dat de VVD nog even geduld moest hebben. Burgemeester Waals vond het toen tijd om in te grijpen. "Deze De provincie wil zich niet bemoeien met het functioneren van het college van B en W in Venray. "Toezien op het functio neren van het college van B en W is niet de bevoegdheid van ons maar dat van de gemeenteraad." Dat schrijven Gedeputeerde Staten (GS) van Limburg in een brief aan de fracties Van de Vorle en D66. De provincie reageert daarmee op een eerder schrijven van beide oppositiepartijen over de bouw- kwestie in Merselo. Van de Vorle en D66 vinden dat door de maatregelen van de provincie, intrekking van de verkorte bouwprocedure, de bewo ners van de kerkdorpen ten onrechte gestraft worden. Terwijl juist het college van B en W, dat verantwoor- De leden van afdeling Maas en Peel van Sueculenta, de Nederlands- Belgische vereniging van cactussen en ve[planten willen ook dit jaar het kweken van succulente planten, zoals cactussen en vetplanten, onder de aandacht brengen van het publiek. Zij stellen daartoe hun kassen open voor bezichtiging. Ook zullen zij dan informatie verstrekken over het zaaien en verzorgen van die planten met hun veelal kleurrijke bloemen. Op zondag 20 mei kunt u lussen 10.00-17.00 uur terecht hij Th. Gommans, Hondsdraf 10 in Landweert. door de fusie tussen de CliniClowns Nederland en de stichting Clown en Ziekenhuis bezoeken inmiddels 38 CliniClowns zieke kinderen in zestig gezondheidsinstelligen in heel Nederland. Op 8 mei startte vanuit Amersfoort een unieke clow neske estafette die de komende weken door alle provincies trekt en hiermee symbolisch heel Nederland verovert. Maandag arriveerde de estafette bij de hoofdingang van het Sint Maartens Gasthuis in Venlo met het CliniClownsduo Puff en Bella. Een mooie gelegenheid voor de leerlingen om ook hun financiële bijdrage aan de CliniClowns te overhandigen. onenigheid komt het bestuur van de gemeente niet ten goede. Als twee partijen een probleem hebben dan moeten ze dat als volwassen mensen onderling bespreken en niet hier." Het geruzie tussen VVD en CDA dateert van half november vorig jaar. Frans van Hooft haalde toen fel uit naar Wiel Michiels, de toenmali ge fractievoorzitter van het CDA. Michiels kreeg het verwijt dat hij uit een vertrouwelijk overleg geklapt had. "Hij heeft het vertrouwen geschonden. De VVD voelt zich niet meer vrij om in een vertrouwe lijk overleg met het CDA van gedachten te wisselen. Het CDA zet de coalitie ernstig onder druk", zei Van Hooft toen. De VVD maakt sinds de verkie zingen van 1998 deel uit van het college samen met CDA en PvdA. Voor die tijd, vanaf 1982, vormde het CDA een coalitie met de PvdA. In de jaren voor 1982 was het CDA, dat toen bestond uit de plaatselijke lijsten Samenwerking en Kerkdorpen, alleenheerser in de Venrayse politiek. delijk is voor de problemen, berispt zou moeten worden. Van de Vorle en D66 vragen daarom in hun brief aan het provinciebestuur om inmen ging in de verantwoordelijkheden van B en W. Maar daar wil de pro vincie zijn vingers niet aan branden en kaatst de bal terug naar de poli tieke fracties in de raad. "Wel achten wij het onze taak om toe te zien op een juiste toepassing van de wet- en regelgeving door de gemeente", schrijven GS. De provincie ziet de maatregelen tegen de gemeente Venray ook niet als een strafmaatregel richting bur gers of gemeentebestuur. Intrekking is evenwel niet aan de orde, schrij ven GS, omdat de gemeente bouw vergunningen verleend heeft in de strijd met de stankhinderwet. Pas als de gemeente, na een afgerond onderzoek naar de stankhinderpro- blematiek, kan aantonen wel aan alle voorwaarden te kunnen voldoen dan zal GS zich beraden om de strafmaatregel in te trekken. UW VOORDEEL kostuums zijn in diverse dessins verkrijgbaar 699,- per stuk Nu 2 voor 949»" Grotestraat 73, Venray Helmond, Breda, Roosendaal, Boxmeer, Oss Bert de Leeuw, chef basiseenheid Venray-centrum, gaat het Venrayse politiebureau verlaten. Hij wordt in het kader van de 'mobiliteitsgedach- te', een jobrotation bij de politie, overgeplaatst naar Weert-zuid. De functie van De Leeuw in Venray wordt overgenomen door Hans van den Heuvel die momenteel nog chef basiseenheid in Horst is. Wanneer deze mutaties ingaan is nog niet bekend. "Op een nog nader te bepa len datum", zegt persvoorlichtster Annemiek Mols. Meerderheid fracties steunt voorstel B en W Verkeer dat van de Leunseweg in Venray komt, mag van een grote meerderheid van de politie ke partijen linksaf de Paterslaan op blijven rijden. Alleen de VVD en de Fractie van de Vorle stem den maandagavond tijdens de commissie Stedelijk Beheer tegen het voorstel van het college van B en W. Vooral John Niessen (VVD) was niet overtuigd van de voordelen van de maatregel. "We willen verkeer op de binnenring vermijden en kiezen dus voor een bepaald beleid, vastge legd in het beleidsplan van 1996, wat in mijn ogen met deze maatre gel moeilijk te rijmen valt. Verder vind ik de problemen die de politie heeft met de handhaafbaarheid van de maatregel geen argument. Daar hebben wij als commissieleden natuurlijk niks mee te maken. Ek vind dat we kiezen voor de verkeer de insteek." Ook Gerrit Verkoeijen (Samen werking Venray) vond dat de hand- havingsproblemen geen rol zouden mogen spelen. "Bij het maken van een voorstel kunnen wij toch geen rekening houden met het feit dat de politie zegt 'Jullie kunnen iets wil len, maar wij letten toch niet op'. Waar zijn we dan mee bezig. Ik vind dat geen passende opmerking. Maar ik ben het verder wel eens met het voorstel." Ook de PvdA en het CDA waren het eens met het voorstel, al had Henk Bisschops (PvdA) liever wat recentere hertellingen van het ver keer gezien. "Ik vind een telling van 1998 nogal gedateerd. Ik denk dat een evaluatie van de situatie ter plekke na het instellen van de maat regel van groot belang is om de effecten van de verkeersmaatregel in beeld te krijgen." De Fractie van de Vorle wees op de bereikbaarheid van de Paterslaan en de Langeweg. "Door deze maat regel blijven deze straten goed bereikbaar. De mensen hoeven immers niet om te rijden", zei Joost van de Vorle. Des te vreemder kwam het bij wethouder Driessen en de overige commissieleden over dat Van de Vorle even later tegen het voorstel stemde. "Eerst komt u met een geweldig positief pleidooi en ver volgens stemt u tegen het voorstel. Dit komt de geloofwaardigheid van de politiek absoluut niet ten goede meneer Van de Vorle", zei wethou der Driessen streng. "Ik mag toch van mening veran deren. Trouwens, ik had mijn defini tieve advies nog niet gegeven", sput terde Van de Vorle tegen. Volgens wethouder Driessen speelde de handhaafbaarheid slechts 'een kleine rol in de besluitvorming'. De Raad van State heeft de uit breiding voor één van de grootste varkensbedrijven in Nederland, aan de Veld-Oostenrijk in Horst (tegen de grens met Castenray), op verzoek van Wakker Dier geschorst. De rechter gaf aan zeer verbaasd te zijn dat de gemeente Horst een dergelijke vergunning had kunnen afgeven nu deze zo overduidelijk in strijd met Europese regelgeving was. Het bedrijf aan de Veld- Oostenrijk is met ruim 15.000 var kens één van de grootste varkens houderijen in Nederland en wilde drie nieuwe stallen bouwen voor 4823 extra vleesvarkens. Dit is vol gens Wakker Dier echter in strijd met de wet; de vergunning leidt tot ernstige schade aan het nabijgelegen natuurgebied, overschrijding van de stanknormen en is in strijd met Europese regelgeving. Bijna wekelijks tekent Wakker Dier samen met Vereniging Milieu- Offensief bezwaar en beroep aan tegen uitbreidingsvergunningen van bio-industriebedrijven die de wet overtreden. Sinds 1992 zijn al meer dan 1000 beroepsprocedures bij de Raad van State aangespannen. In meer dan 80% worden Wakker Dier en Milieu-offensief in het gelijk gesteld. Landelijk beleid om de groei van bio-industrie aan banden te leggen, worden volgens Wakker Dier door ten onrechte afgegeven uitbreidingsvergunningen door gemeenten gefrustreerd. De beroepsprocedure tegen het meg- avarkensbedrijf was uitzonderlijk omdat staatsraad E. Bergh van de Raad van State ongekend fel tegen de gemeente en de advocaat van de varkenshouder uithaalde. Nog voor dat de verdediging haar betoog kon beginnen, gaf Bergh aan dat dit geen enkele zin had. De vergunning wa zo duidelijk in strijd met de wet dat het pleidooi van de gemente en advocaat van de varkenshouder slechts verspilde moeite kon zijn. Het lange pleidooi van de gemeente en een vijf pagina's tellend betoog van de advocaat van de boer werden vrijwel ongebruikt naar de prullen bak verwezen. Vorige week vrijdag is een 23-jarige Venravnaar aangehouden op ver denking van mishandeling. Nabij 't Podium aan de Kruisstraat was een vechtpartij ontstaan. Twee \echtersbazen waren het café uitgezet en begon nen tegen auto's te schoppen. Toen iemand daar wat van zei werd hij gesla gen waarna deze man, de 23-jarige Venraynanr werd uitgedaagd terug te vechten. Deze man ging vervolgens door hei lint en sloeg ven'olgens enke le wenserr V De politie wist deze man aan te houden maar hoopt vooral achter de identiteit v,m dc twee andere mannen te komen, die bij de vechtpartij betrokken waren. Omdat er rond het tijdstip, tussen 0 en 01.00 uur veel mensen in deze omgeving waren, hoopt de politie dat getuigen zich zullen melden. De politie wil zo de juiste toedracht van de vechtpartijen achterha- len. Getuigen kunnen bellen naar 0900-8844. "De politie zegt dat handhaving nauwelijks is in te passen omdat hel slechts een afstand van 150 metei betreft. Dat stukje is nauwelijks te controleren. Voor afwikkeling var het verkeer op het kruispunt Leunseweg-Paterslaan is het gunsti ger als verkeer dat van de f Leunseweg in Venray komt, linksal de Paterslaan op mag blijven rij- den." MAATREGELEN In het vastgestelde beleidsplar - Verkeer en Vervoer van 1996 was. opgenomen dat bij een reconstructie van het kruispunt- Leunseweg- Paterslaan-Patersstraat-Oude Oostrumseweg een (fysiek) afslag- - verbod (linksaf) voor verkeer vanal de Leunseweg ingevoerd zou wor- den om de verkeersbelasting op de - Paterslaan te verminderen en de- gewenste circulatie op de binnen- er buitenring te bereiken. Zonde] maatregelen zouden in 2006 volgens de gemeente Venray zestienduizenc wagens per etmaal over de Paterslaan rijden. Met verschillende maatregelen, waaronder het afslag- verbod, zou het aantal ongeveei zevenduizend bedragen. Op dii ogenblik wordt uitgegaan van onge veer tienduizend auto's die pei etmaal de Paterslaan gebruiken. Dai is, door verschillen ingrepen die a door de gemeente zijn genomen - drieduizend voertuigen minder dar verwacht. De gemeente Venray heeft nog geen nieuwe tellingen gedaan omdat er in de gemeente in de afgeloper jaren nogal ijverig aan de weg getimmerd is, vertelde verkeerskun dige Job Drent. "Dit zou een verte kend beeld van de werkelijkheic hebben gegeven." De aanleg van een fysieke beper king is, gelet op de gewenste unifor-1 miteit (overeenkomstig de plateaus op de binnenring) en begrijpelijk- heid van de kruising, volgens Drent niet aan te bevelen. "In het kade» van de verkeersvisie centrum is op de binnenring gekozen voor unifor- miteit op de kruispuntplateaus. We wilen die uniformiteit niet om zeep helpen. Instellen van een afslagver- bod alleen op dit kruispunt maakt de locatie afwijkend. Indien het ver keersbeeld daartoe aanleiding geeft kan altijd nog overwogen worder om het afslagverbod in te stellen." Vorige week is in de nacht var vrijdag op zaterdag de 25-jarige A Spee uit Venray om het leven geko men bij een verkeersongeval. De man raakte rond half drie in eer bocht de macht over het stuur kwijt De auto kwam tegen een brugleu ning aan en raakte vervolgens op de kop in de sloot. De auto verdweer daarbij gedeeltelijk onder water Voor de bestuurder kwam alle red ding te laat. EES BEDEN; IJssalon Pr. Bemhardstraat 30a smaak van de week (18 mei.tfm 24 mei)

Peel en Maas | 2001 | | pagina 7