Milieu-Offensief tegen alternatieve mestverwerking ƒ40.- 0 Synthese wil een open organisatie worden Driessen: 'We zijn tot de uiterste grens gegaan' Raayland College: 453 eindexamenleerlingen Timmerfabriek Verhoeven gaat aar Smakterheide Sloop Vredeskerk dichterbij WIJN ARRANGEMENT B oorgereden aanrijding R J Directeur verlaat Synthese 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Scepsis over verkoop Annaterrein Keukenkenners ÜiJM MAAb aonaeraag 1 mei iduui - vagina o Raad van State buigt zich over experiment tlOb; Vereniging Milieu-Offensief t zich tegen de uitbreiding om I [fn viertal pluimveehouderij- Venray. Uit vrees voor overlast, vroeg zij aan de van State in Den Haag om P etiging van de milieuvergun- rïd ui die de uitbreidingen moge aken. bedrijven aan de Peelweg en unpkensweg in Ysselsteyn, de irayseweg in Oirlo en de ieg in Vreedepeel zijn een in de 30 veehouderijen die itmaken van een landelijk experiment, waarbij wordt gezocht naar een alternatieve oplossing voor het mestprobleem. Om deelname mogelijk te maken verleende de gemeente in 1999 nieuwe milieu vergunningen aan de veehouderijen. De vergunningen geven toestem ming voor het verwerken van mest op het eigen terrein, met behulp van een speciale drooginstallatie. Omdat de mest na het drogen makkelijk te vervoeren is, wordt op die manier volgens de gemeente een ideaal exportprodukt gecreëerd. "En het is gunstig voor ons milieu", aldus B. Willemsen, de woordvoerster van de gemeente. Maar Milieu-Offensief denkt daar heel anders over. "Door de mest ter plekke te verwerken, blijft het veel langer op het bedrijf. En bovendien wordt het opgeslagen in een ruimte die niet volledig afgesloten kan wor den", vertelt V. Wösten. "Dat bete kent dat de ammoniakuitstoot en de stank enorm zullen toenemen." De gemeente meent echter dat de extra stankhinder aanvaardbaar is. "De omwonenden lijken er niet bang voor te zijn", aldus Willemsen. "Alleen de vereniging heeft bezwaar tegen mestverwerking op de vee houderijen." De reden daarvoor is volgens Milieu-Offensief dat ondui delijk is hoeveel overlast het experi ment precies met zich zal meebren gen. Zij willen dan ook liever deze wordt uitgesteld totdat daar onder zoek naar is gedaan. De adviseurs van de Raad van State plaatsen eveneens vraagtekens bij de milieu vriendelijkheid van de nieuwe wijze van mestverwerking. De milieuver gunningen die de gemeente hiervoor verleende nemen die twijfels vol gens hen niet volledig weg. De Raad van State doet over een paar maan den uitspraak. ilki|l istaurant iheseweg 76 5804 AD Venray Tel. 0478-581181 nail: info@restaurant-buitenlust.nl www.restaurant-buitenlust.nl ^_Jrige week donderdagavond is !3-jarige in Overloon verblij- e Engelsman aangehouden op nking van het doorrijden na _erkeersongeval. Jien 24-jarige |Ae automobilist reed over de |Mjweg in Overloon, komende uit PKhting van de Bergkamp en rij- nde richting van bungalowpark fj;, brs. Toen zij uit tegengestelde b. g; ing een personenauto zag nade- lie op de voor haar bestemde netb elft reed, week zij uit en bracht auto grotendeels inde berm tot pp. i and. De bestuurder van de haar auto wist deson- niet te voorkomen om haar id,die raken. Na de aanrijding reed stuurder door. De Poolse is de -■gevolgd en waarschuwde de Op het Raayland College in Venray doen dit jaar 453 leerlingen eindexamen. Eind vorige en begin deze week zijn landelijk de examens gestart. Op het Raayland nemen 166 leerlingen'deel aan het examen VBO, 103 aan Mavo, 74 aan Havo en 110 aan VWO. De examens duren tot 30 mei. Op 14 juni wordt de uitslag bekend gemaakt, terwijl de diploma's op 28 en 29 juni worden uitgereikt op school. Om eventuele fraude tegen te gaan is het de eindexamenleerlingen verboden om mobiele telefoons (om te voorkomen dat onderling sms-bericht- jes worden gestuurd) bij zich te dragen. Ook program meerbare 'zak-Japannertjes' zijn verboden. heb me vaak gergerd aan de ek. Dat we geen verantwoor- over ons werk zouden afleg- Maar we hebben niets te ver en. We zijn juist een heel erg sparante organisatie", zegt i de Waal bij de presentatie het jaarverslag 2000. De :teur, die binnenkort hese gaat verlaten, wil in zijn te maanden blijkbaar afreke- net enkele vooroordelen, nthese is een regionaal instituut zorg en welzijn. Het is ook de .aanbieder van welzijnswerk in d-Limburg. Leen de Waal vindt list gn voordeel dat zijn organi- hier een monopolie-positie :mt. "Ik zie het zelfs als een el. Ik zou best wat meer con- ntie willen hebben. We hebben vel een heel sterke positie maar het nadeel van een monopolist is dat de kwaliteitszorg minder belangrijk wordt. Want een echte prikkel ont breekt om de kwaliteit op een hoog niveau te houden", vertelt De Waal die juist aan het kwaliteitsaspect grote waarde hecht. De klanttevre- denheidsmeting is vorig jaar verder uitgebreid en geeft redelijk gunstige resultaten te zien. "Want niet de prijs maar de kwaliteit van onze diensten is doorslaggevend", oor deelt hij. Synthese leeft vooral van subsidies van de gemeenten.' Het sluit vierjarige contracten af over ondermeer maatschappelijk werk, buurtwerk, jeugd- en jongeren, ouderenactiviteiten, ondersteuning dorps- en wijkraden en de maaltij denservice. De gemeente Venray neemt dit jaar voor 2,3 miljoen gul den aan diensten van Synthese af. J timmerfabriek van Bouw- I 3p Verhoeven, sinds jaar en ^■gevestigd achter het hoofd- I toor aan de Dr. Poelsstraat, verhuizen uit het centrum, bouwbedrijf heeft een stuk 'd gekocht voor een nieuwe foerwerkplaats aan de noord- I van bedrijventerrein Smak- eide 2. huidige timmerfabriek aan de lelminastraat is te klein gewor- Het kantoorgebouw van loeven blijft wel in het centrum sstigd. Het loopt volgens wel der Houba (VVD) voorspoedig de verkoop van bouwgrond op fenrayse bedrijventerreinen. De 'd op Smakterheide 1 is inmid- helemaal uitgegeven. Smak- dde 2, tussen Overloonseweg, rkt en Spurkterweg, begint aar- tol te lopen. Vooral na de komst de Duits/Zwitserse onderne- Schneider. Naast bouwgroep oeven komen aan de noordzijde enkele kleinere bedrijven. 3 de zuidkant heeft de 'Isteynse firma Maessen twee ure gekocht voor nieuwe bedrij- Daarnaast wil Van Mierlo 'stic Services aan overkant van tog uitbreiden. Het transportbe drijf heeft hier grond gekocht. Op Keizersveld heerst momenteel grote (bouw)bedrijvigheid. Op drie of vier hectare na is dit bedrijventerrein uit verkocht. Volgens wethouder Houba is de resterende grond vrij moeilijk verkoopbaar omdat het vlak achter de laatste huizen van de wijk Landweer! ligt. Milieubeperkingen maken de grond daar niet voor ieder bedrijf geschikt. Over De Brier is nog geen nieuws te melden. "Er zijn wel bedrijven die daar iets willen doen. Maar door het capaciteitspro bleem op het gemeentehuis hebben we daar nog geen medewerking aan kunnen verlenen", zei Houba maan dag in de commissie Financiën en Economische Zaken. Het is al lan ger bekend dat de Rabobank in De Brier een nieuw hoofdkantoor gaat bouwen. PEEL EN MAAS on line www.vandenrftuntkhpf.nl/ Het overgrote deel, bijna twee mil joen, ligt vast in regulier werk. De gemeente heeft heel weinig speel ruimte voor nieuw welzijnsbeleid. Leen de Waal verbaast zich ook soms over het gemak waarmee de politiek de jaarafrekening goed keurt. "Ik vind het jammer dat er zo weinig inhoudelijk naar gekeken wordt hoe het geld besteed is. Dat er ook zo weinig discussie over is", zegt hij. Daarnaast stijgen de kosten in het welzijnswerk harder dan de jaarlijkse index waarmee de gemeente haar budgetten verhoogt. De tendens is da'ardoor dat Venray voor meer geld minder diensten kan inkopen. Desondanks denkt De Waal dat de welzijnssector niet meer zo kwetsbaar is dan pakweg tien, vijftien jaar geleden. Synthese is aan de opbrengstenkant voor 71% (ruim 5,8 miljoen gulden) afhankelijk van subsidies. Door de economische voorspoed gaat het de gemeenten voor de wind en daar profiteert ook het welzijnswerk van. "Als het ooit minder gaat dan zal de welzijnssec tor moeten inkrimpen. Maar dan zal niet meer zoals toen de botte bijl gehanteerd worden. Onze positie is minder zwak geworden", meent hij. INVESTEREN Synthese telt 80 medewerkers, het gemiddelde dienstverband bedraagt 26,5 uur per week. Vorig jaar groei de de formatie met 8,5% vooral door een personeelstoename bij het maatschappelijk werk. De verhou ding tussen uitvoerend en indirect personeel is 78% tot 22%. "Het aan tal multiculturele medewerkers is gegroeid naar 17%. Dit is een verrij king van het personeelsbestand waardoor klantgroepen uit die krin gen beter bediend kunnen worden. Het bestand moet ook een afspiege ling zijn van onze afnemers dat merendeel vrouwen zijn." Daarnaast lopen er dagelijks acht tot tien sta giaires bij de welzijnsinstelling rond. Het ziekteverzuim was met 4,7% vrij laag. De personeelskosten vormen met 58% (ruim 4,6 miljoen gulden) de grootste uitgavenpost. Daarna volgt de maaltijdenservice die vorig jaar verder is uitgebreid. De inkoop van maaltijden kostte 1,5 miljoen gulden. De verkoop bracht daarentegen bijna 2,1 miljoen in het laadje, ofweK25% van de totale opbrengsten. Leen de Waal schetst een belangrijke ontwikkeling bij Synthese. De prestaties zijn vanaf 2002 zichtbaar in prestatie-eenhe den in plaats van een urenafreke- ning. Dus niet de tijd die een mede werker heeft besteed is bepalend maar het aantal clinten, bezoekers of groepen die geholpen zijn geven voortaan de doorslag. "Daardoor kunnen we een betere verantwoor ding afleggen. Ons werk wordt beter meetbaar en inzichtelijker", oordeelt De Waal die vindt dat Synthese zich meer moet profileren als 'de sociale VVV van Noord-Limburg'. In de komende tijd zal de welzijnsinstel ling naast een betere profilering ook flink gaan investeren in de automati sering. Daarnaast is de huisvesting in De Clockert aan de Bergweg, het gebouw is eigendom van Wonen Venray, aan de krappe kant. Zo heeft Synthese ook een kantoorruimte in de Schoolstraat en is de maaltijden service in een gebouw aan de Stationsweg ondergebracht. "De huisvesting is niet adequaat. Het voldoet niet aan de arbo-eisen, het is te klein en niet functioneel. We moeten hier weg", vindt De Waal. Het huidige pand moet op termijn ook wijken voor een uitbreiding van buurman Schuttersveld. Leen de Waal vindt dat alle diensten binnen n gebouw moeten worden onderge bracht. "En het liefst op een plek binnen de singels zodat we goed bereikbaar blijven voor onze clin ten." Directeur Leen de Waal gaat weg bij welzijnsinstelling Synthese. Hij treedt per 1 augus tus in dienst bij de gemeente Bemmel, vlakbij Arnhem, als hoofd welzijn, onderwijs en sport. Deze gemeente is per 1 januari ontstaan uit een fusie van drie gemeenten en telt 45,000 inwo ners. De Waal, die overigens wel in Venray blijft wonen, is hier zeven jaar directeur geweest. De eerste twee jaar bij de toenmalige welzijnsmstelling RISC en sinds de fusie op 28 mei 1996 is htj directeur bij Synthese. "Ik draag mijn functie na zeven jaar: graag over aan iemand anders dm Synthese verder uit te bouwen. Ik wil nu eens aan de andere kant van:de tafel geiw w-w.; dwau' aan het welzijnsbeleid," Een opvolger van De Waal is nog niet bekend, binnenkort start de solli citatieprocedure. Groen licht voor aangepaste fietsroutes Raayland College "We zijn tot de uiterste grens gegaan van wat haalbaar is vanuit het oogpunt van verkeersveilig heid. Want een verkeersstroom van 2800 leerlingen moet op een verantwoorde manier plaatsvin den", stelde wethouder Driessen krachtig tijdens de commissiever gadering Stedelijk Beheer. De meerderheid van de politieke partijen kon maandagavond instem men met de vorige week gepresen teerde plannen voor de aangepaste fietsroutes van en naar de school. "Ongeveer 75% van de bezwaren van de buurt zijn verwerkt in de plannen. In de politiek zouden we blij zijn met zo'n resultaat", ver woordde Gerrit Reintjes (CDA) de mening van de meeste commissiele den. De politieke fracties plaatsten slechts kleine kanttekeningen en een voorbehoud over de extra kosten van de verkeersmaatregelen. In grote lijnen konden ze zich echter vinden in de plannen. De bewoners van de Antoniusbuurt en het wijkje De Wieën, die maandagavond weer met tientallen aanwezig waren in de raadzaal, zijn echter absoluut niet tevreden. "75% van de oplossingen is vertaald in de kadernota, maar niet 100%. Zolang we dat resultaat niet hebben, kunnen we niet tevre den zijn", stelde woordvoerder Jan Houwen namens het actievoerende wijkcomité Raayland-buurt voor aanvang van de commissievergade ring. SCHOOLINGANG De buurt heeft gedeeltelijk zijn zin gekregen. Zo komt een geplande hoofdingang aan de noordzijde bij de St-Antoniusstraat te vervallen in de nieuwe plannen. Daarvoor in de plaats wordt een nieuwe ingang gerealiseerd aan de Leunseweg, tus sen het politiebureau en De Keukenkenners. De inwoners van de Kruisstraat, St. Franciscuslaan en St-. Antoniusstraat hebben de afge lopen tijd fel geprotesteerd tegen de twee geplande noordingangen. Zij vrezen voor overlast van de meer dan duizend fietsende Raayland- scholieren die dagelijks door hun wijk zouden fietsen. In de nieuwe plannen die wethou der Driessen vorige presenteerde wordt op het groengebied voor de woningen bij de Zuiderpoort een nieuw tweezijdig fietspad aange legd. Dit fietspad komt gescheiden van de rijbaan te liggen. De leerlin gen steken tussen het politiebureau en De Keukenkenners de Leunseweg over, over een nog aan te leggen verkeersplateau, en berei ken over een weg van vier meter breed het schoolterrein. Een tiental meters zuidelijker, tussen café Old Dutch en De Keukenkenners, komt de bezoekersingang van het Raayland College. Maar deze ingang ligt te dicht bij de rotonde Leunseweg/Zuidsingel om door de fietsende scholieren gebruikt te kun nen worden. De extra kosten van de nieuwe oplossing bedragen 150.000 gulden, terwijl met de aanleg van fietsenstallingen aan de overzijde van het schoolgebouw langs de Zuidsingel 175.000 gulden gemoeid is. BRÜG De Zuidsingel wordt helemaal voorzien van een hekwerk zodat leerlingen en leraren, die hun auto's voortaan bij sportpark De Wieën moeten parkeren, gedwongen wor den gebruik te maken van de nieuwe De bestuursrechter in Roermond heeft het kort geding dat het actiecomité dat strijd voor behoud van de Vredeskerk had aangespannen tegen de gemeente Venray niet-ontvankelijk ver klaard. De rechter gaat de zaak niet inhoudelijk behandelen, omdat hij de drie actievoerders Louis Rutten, Hans Derks en Ton Jans niet als belanghebbenden ziet. Het comité is volgens de rechter immers pas opgericht nadat de ver gunning al was afgegeven. Maar het is tevens vraag wat het belang is van de actievoerders, aldus de rechter. Allereerst moet volgens hem wor den vastgesteld dat Rutten, Derks en Jans geen van drieën op een zodanig geringe afstand van de te slopen gebouwen woonachtig zijn, dat zij langs die weg beschouwd kunnen worden als belanghebbenden. Zij zijn dan wel parochiaan, maar dat is te weinig om als belanghebbende aangemerkt te worden. De rechter was het wél duidelijk geworden dat Rutten zich zeer betrokken voelt bij de sloop, gelet op de vele inspanningen die hij begin zestiger jaren heeft verricht bij de stichting van de kerk in het toenmalige 'Actiecomité Vredeskerk Venray'. 'Hoe begrijpe lijk ook, kan dit evenwel niet tot de conclusie leiden dat verzoeker Rutten als belanghebbende te zien is', aldus de rechter. Louis Rutten vindt het jammer dat de bestuursrechter tot deze uitspraak is gekomen. "Deze uitspraak is een klap in ons gezicht", zegt Rutten. "De rechter heeft weinig oor gehad voor de historische achtergrond van de Vredeskerk. Maar we komen bin nenkort bijeen om te bekijken of het zin heeft om juridische vervolgstap pen te ondernemen." Fr hei vcrhmtt dver.de noordin gang van het Raayland College maakten wij vorige week melding van keukencentrum Stappers. Dit keukencentrum bestaat echter niet meer. Tegenwoordig is het bedrijf De Keukenkenners op deze loca tie gevestigd. voetgangersbrug Aan de westzijde konmen twee ingangen voor de onderbouw vn 1250 leerlingen. Waarvan 700 leer lingen door de huidige hoofdingang komen en 550 door een nieuwe ingang dichterbij de Zuidsingel. Via de noordingang aan de St. Franciscuslaan zullen 600 scholie ren van de bovenbouw de school bereiken. Voor de nieuwe ingang aan de Leunseweg wordt een toe stroom Van 500 leerlingen, eveneens bovenbouw, verwacht terwijl 350 leerlingen via de voetgangersbrug de school bereiken. Het alternatief van het wijkcomité om tussen de Zuidsingel en het schoolgebouw een ventweg aan te leggen wordt niet uitgevoerd. "We hebben met de aan passing volop rekening gehouden met de wens van de buurt om het fietsverkeer tot een minimum te beperken" zei wethouder Driessen. "Die ene ingang aan de noordzijde blijft noodzakelijk." Maar de buurt is het niet eens met deze uitspraak van Driessen. Woordvoerder Jan Houwen, een dag na de discussie in de commissie. "We zijn teleurgesteld. De fracties zeggen wel dat 75% van de bezwa ren is verwerkt in de plannen, maar dat geldt alleen voor de plannen op het gebied van de verkeersveilig heid. In de discussie is amper over de sociale veiligheid en de woon kwaliteit in de wijk gesproken. We hebben een aantal oplossingen voor die problemen die technisch goed uitvoerbaar zijn. Maar daar werd maandagavond helemaal niet over gesproken. Een gemist kans." Vooral de noordingang bij het groengebied achter de bejaardenwo ningen bliujft de buurt ene doom in het oog. "Er blijft dus rechtstreeks fietsverkeer door de wijk komen. Deze ingang accepteren we niet. Ik begrijp niet waarom er geen vent weg langs de Zuidsingel komt. In snap de halstarrigheid niet waarmee de gemeente aan haar plannen vast houdt. Want ik heb ook geen echte argumenten gehoord waarom die ventweg er niet kan komen. Onze plannen worden met oneigenlijke «argumenten weggevaagd. We gaan daarom door met onze acties." De bewoners gaan bekijken welke mogelijkheden er nog zijn om ver dere aanpassingen doorgevoerd te krijgen en zullen, waar mogelijk, de procedure vertragen "Maar eerst willen we proberen om met wet houder Driessen en het bestuur van het Raayland Colege aan tafel te komen. Want de partijen verschuilen zich achter elkaar en schuiven de verantwoordelijkheden op eikaar af. We moeten hier toch als grote men sen uit kunnen komen", aldus Houwen. Het Raayland College aan de Zuidsingel moet na de zomervakan tie gedeeltelijk in bedrijf zijn. In de loop van 2002 raakt de school volle dig bezet en telt dan zo'n 2800 leer lingen. Bij Rien van Mierlo Tuinen zit u uitstekend in een van de meest exclusieve series zitmeubelen voor tuin of serre. Topontwerpers bogen zich over de tafel om de klassiekers van de toekomst te ontwerpen. Het resul taat is verbluffend. Zeer exclusief design voor bui ten en binnen, comfortabel voor elke zithouding, een open structuur en absoluut weerbestendlg. Lichtge wicht tuinmeubelen van hoogwaardig aluminium staan zomer en winter buiten. In fraai donkergroen of aluminium, passend bij een fraai tuinontwerp, daar tekenen wij voor! Rlen van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5