Zonnige kermis Oirlo 'Chaos dreigt voor Vincent van Gogh Instituut' Venray in beeld voor herindeling H- wean\# Venray investeert niet in toerisme venTce Horeca en kantoren in oude raadhuis (ff JEANS icesca WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING 0 Jandoetere PINKSTEREN 2001 Aanleveren kopij Van Deursen Mooi weer? bERDAG 17 MEI 2001 Nr. 20 HONDERD TWEEËNTWINTIGSTE JAARGANG VCHTElllK eom'. IJssalon lernhardstraat 30a (zie ook pag. y) PEEL EN MAAS 4.1! straat 68 - Postadres: Postbus 1, 5800 AA Venray - Tel. 0478-582727/Fax 510916 W( adres: peelenm@tref.nl - internetsite: http//www.vandenmunckhof.nl/nieuws www.hilhorst-makelaars.nl Advertentieprijs: ƒ0,44 p. mm (excl. btw) - Abonnementsprijs per jaar ƒ36,50 Abonnementsprijs buiten de regio ƒ55,00 (uitsluitend bij vooruitbetaling) berden fer fotestraat 23 5801 BE Venray Q Tel. 0478-581526 De weergoden waren de kermisvierders in Oirlo dit jaar goed gezind. Het Venrayse kerkdorp stond afgelopen week in het teken van de botsauto's, de autoscooters, de Holly Cranes, de schiettent en ander (muzikaal) vertier. Uiteraard werden links en rechts een een hapje en drankje genuttigd. Deze twee kleine kermisgangers hadden trek in een tover bal. Weg 'Italië" en "Wisselvallig", waren afgelopen week de drie voorden op de meest gestelde i: "Goede vakantie gehad?", was je geweest?" en "Hoe ït weer?". jg van weggeweest blijkt dat W/ere ld gewoon doorgedraaid L ook in Venray. Het is deze :k zo'n beetje een weg-week. [werkzaamheden zijn klaar, ergètekende was weg, Bert sten blijft nog even weg, De sl van Synthese gaat weg, De uw van de politie gaat ook g en alles wijst erop dat de deskerk nu ook nog weg gaat. rechter zag immers niets in de ie van vier Venraynaren die h inzetten voor het behoud van kerk vier zijn in de ogen i de rechter geen belangheb- iden. Parochiaan zijn is vol ts hem niet voldoende. De [ingen van het viertal heb ik der al lovenswaardig genoemd, t het idee om er een tienerdisco t ie maken, ben ik minder weg vraag is echter wat de :ente nu gaat doen. Zij heb- immers de sloopvergunning igeven, en zitten daarmee in jf een lobby richting kerkbe- ir en bisdom zin zal hebben, ijfel ik. Het komt slechts zei voor dat een kerkgebouw vaard blijft voor andere doel den, zeker niet voor een tiener- ^o. En om nu om vijf over lalf van het gebouw een monu- nt te maken? Nee, daar hadden in Venray eerder aan moeten iken. let zal mij dus niet verbazen het gebouw plat gaat. Als dan gedenkstenen en het carillon tar een fraaie plek krijgt op het nnedyplein dan hebben we in Ier geval nog iets, dat de burger rinnert aan een uniek initiatief kerk en gemeenschap. Een liatief dat het afwegen van houd door het kerkbestuur ker waard (had) moet(en) zijn. Christ www.opelghielen.nl OR, cliëntenraad en familieraad verwerpen bezuinigingsplannen Eind vorig jaar kwam het Vincent van Gogh Instituut (VvGI) met het plan naar buiten om 24 miljoen gulden extra te bezuinigen. Begin deze maand brachten de OR, cliëntenraad en familieraad een negatief advies uit. Zij vinden dat er te weinig aandacht is voor patiënten en medewerkers en dat er een duide lijke beleidsvisie ontbreekt. De drie raden baseren hun afwij zing van de bezuinigingsplannen op hel vertrouwelijke rapport 'Arriveert het Vincent van Gogh Instituut gezond in het jaar 2004'. Een onafhankelijk bureau nam in opdracht van de ondernemings-, cliënten- en familieraad de bezuini gingsvoorstellen van het de Raad van Bestuur onder de loep. De lei ding van het VvGI zegt fors te moe ten bezuinigingen om inkomsten en uitgaven in evenwicht te houden. Zoals bekend zal het Venrayse psy chiatrische ziekenhuis op termijn flink inkrimpen. De locatie op het St. Annaterrein wordt afgestoten en over een paar jaar zal het afgeslank te VvGI alleen nog op het St. Servaasterrein te vinden zijn. Maar omdat de afbouw van het instituut sneller verloopt dat een evenredige vermindering van de kosten moet er flink bezuinigd worden. De externe adviseurs Mars en Custers laten in hun twintig pagina's tellende rapport weinig heel van het gevoerde beleid. De meeste voor stellen worden finaal de grond inge boord. Op de eerste plaats zetten zij grote vraagtekens bij het bedrag van 24 miljoen gulden. "Wij hebben in geen enkel van de ons ter beschik king gestelde documenten een dui delijke onderbouwing kunnen vin den van het bedrag van 24 miljoen gulden", meldt het rapport. Volgens het adviesbureau zou het even goed 15 miljoen, 13 miljoen of nog een ander bedrag kunnen. Ook is het niet duidelijk wat de financiële effecten van de zeventien bezuini gingsvoorstellen zijn en hoe het einddoel van 24 miljoen gulden bereikt wordt. Mars en Custers vin den de boekhouding ondoorzichtig. "Zonder veel puzzelwerk is het nagenoeg onmogelijk om een gede gen inzicht te verkrijgen in de wer kelijke financiële positie van het Tegels, Sanitair en Tegelwerken Rongen is leverancier van een uitgebreide collectie topmerken. Bezoek onze showroom en laat u vakkundig adviseren. «gen dè specialist ►els, sanitair en tegelwerken! Keizersveld 22 Venray Tel: (0478) 55 04 10 VvGI. Belangrijke rapportages bevatten op essentiële onderdelen tekortkomingen, onnauwkeurighe den en fouten. De afdeling 'financial control' krijgt geen voldoende. Deze constatering komt ons als ernstig voor." VERWIJT Het instituut krijgt ook het verwijt dat er niet gespaard is voor de komende moeilijke jaren. Het avies- bureau heeft de indruk dat door een plotseling ontdekte bezuiniging- snoodzaak tot versneld bezuinigen in de personele sfeer is besloten. "Er is dan weinig draagvlak en de mede zeggenschap dreigt het spoor bijster te raken." In het rapport wordt melding gemaakt van demotivatie onder cliënten en medewerkers. Er zou op het VvGI een algemeen gevoel heer sen dat er veel te weinig aandacht is voor de menselijke factor in de hui dige organisatie. "De cliënten heb ben sterk het gevoel dat het beleid teveel bepaald wordt door het finan ciële perspectief. Er wordt niet daadwerkelijk naar hun wensen en meningen geluisterd. De cliënten dringen aan op een ingrijpende ver andering van de attitude en de bedrijfscultuur." De onvrede bij medewerkers zou veelal leiden tot vertrek. "Waarmee het VvGI zijn belangrijkste werkkapitaal dreigt te verliezen." Mars en Custers komen tot de conclusie dat de Raad van Bestuur op de verkeerde weg zit. "Chaos, onbestuurbaarheid en financieel vastlopen dreigen en dat zal tot ont sporing leiden. Ons advies aan de raden is over het gehele pakket van voorgenomen besluiten negatief te adviseren en daarmee duidelijk te maken dat de wissels om moeten." M. van Haperen, voorzitter van de cliëntenraad, en H. Merkx, voorzit ter van de familieraad, nemen het negatieve advies over. In hun brief aan de Raad van Bestuur halen zij de belangrijkste punten uit het externe onderzoek aan. De raden hekelen ook de gebrekkige commu nicatie. "Er is geen draagvlak gecreëerd en foutieve informatie cir culeert binnen de organisatie." De cliënten- en familieraad vindt 'dat de huidige leiding onvoldoende in staat is de transformatie naar de nieuwe situatie te begeleiden en medewer kers daarbij voldoende te motiveren. Er is kortweg onvoldoende aandacht voor mensen!!'. Het VvGI zou met een nieuwe visie en missie (deskun dig, overtuigend en open) veel beter gepromoot moeten worden, vinden de raden die ook de begroting 2001 en de meerjarenbegrotingen afkeu ren vanwege het ontbreken van vol doende inzicht en samenhang. Het adviesbureau komt mét veer tien aanbevelingen. Zo kan er bij voorbeeld al snel aanzienlijk geld bespaard worden door een einde te maken aan 'de uitgebreide bonnen cultuur' op het instituut. Zo zou iedereen goederen en diensten kun nen aanvragen omdat de bevoegdhe den niet goed geregeld zijn. Het bureau verzoekt om de tekeningsbe voegdheid terug te brengen tot een zeer beperkt aantal functionarissen en om een stricte naleving van nieu we en veel strengere regels. Twee weken geleden werd Dick van den Boom, voorzitter van de Raad van Bestuur, getroffen door een hartaanval. Zijn terugkeer valt voorlopig niet te verwachten waar door Riky Boom, zij was al lid van de Raad van Bestuur, onlangs door schoof naar de hoogste post binnen het psychiatrisch instituut. Zij zegt druk doende te zijn om schriftelijk te reageren op de adviezen van de drie raden. De OR heeft inmiddels al antwoord ontvangen. "Daarnaast gaan wij in gesprek met de raden om te bezien hoe het vertrouwen hersteld kan worden", zegt mevrouw Boom. Zij zegt niet geschrokken te zijn van de negatieve adviezen. "Nee, want de uitkomsten waren ons al aangekondigd. Het instituut heeft ook de kosten van het externe rap port betaald. Want wij vinden dat de raden recht hebben op deskundige ondersteuning bii hun advies." Riky Boom onderschrijft nog maals het urgente financiële pro bleem 'dat de uitgaven weer in over eenstemming moeten komen met de inkomsten'. "Daarom willen wij ook snel met zowel de OR, cliëntenraad als familieraad om de tafel gaan zit ten. Want uit hun advies zijn bespa ringen mogelijk die dit jaar al kun nen ingaan." Bestuursvoorzitster Boom kan nog niet zeggen wat de invloed is van de negatieve adviezen op de oorspronkelijke plannen. "Dat zal pas blijken na de gesprekken die ik voor de zomer afgerond wil heb ben." Ook de komende feestdagen bent u van harte welkom! In een gezellige sfeer bieden wij voor elk wat wils: Het Asperge-seizoen is begonnen. We serveren weer Asperges voor vriendelijke SS/A )p eerste Pinksterdag kunt u vanaf 11.00 uur heerlijk BRUNCHEN f34,50,- p.p. (kinderen t/m 12 jr ƒ1,50 pér 10cm lichaamslengte) In ons restaurant op beide pinkster dagen van 12 tot 22 uur zowel de normale a la carte-kaart als ook het 3 GANGEN-KEUZE-MENU voor maar f39,50 p.p. Voor onze jonge gasten heerlijke kindermenu's en een leuke teken- hoek met boeiende tekenfilms. Hotel Asteria Venray Maasheseweg 80a, Venray Tel. 0478 511466 De aanlevering van kopij voor week 21 is in verband meï Hemel vaartdag vervroegd. Sport- en verenigingsnieuws en kerkberichten dienen vrijdag 18 mei voor 18.00 uur ingeleverd te zijn. Advertenties kunnen ingeleverd worden tot maandag 21 mei 18.00 uur. Maas verschijnt volgende week op woensdagmiddag. J Peel en 1 JEANS iö jeans Sï °*sTRAATn Teak Garden topkwaliteit teakhouten tuinmeubelen Bloemencentrum Veldstraat 5, Deurne, 0493-312102 SSANG YONG 4WD PERSONEN- EN BEDRIJFSAUTO GEZELLEN BAAN 8 5813 EA YSSELSTEYN TEL: 0478-541945 F.AX: 0478-541876 E-mail: VAKGARAGE@GOMMANSENDEWIT.NL Internetsite: WWW.GOM MANSENDEW1T.N L PEEL EN MAAS on line www.varidenmunckhof.nl/ Graszoden-Kweekbedrijf DIRECT OAZONmt Ook particuliere verkoop eventueel thuis bezorgd. Tel. 0478-54 50 28 Rouwkuilenweg 11Ysselsteyn www.directgazon.nl Vorige week is in Venray een onderzoek gestart naar de bestuurskwaliteit van de gemeen te. Deze zogenaamde bestuurs krachtmonitor wordt tegelijker tijd ook in Sevenum en Meerlo-Wanssum uitgevoerd. Aan de hand van de resultaten van dit onderzoek wordt bekeken of in Noord-Limburg een nieuwe gemeentelijke herindeling nodig Omdat Venlo en Horst aan de Maas eind vorig jaar al een herinde ling achter de rug hadden, vallen deze gemeenten buiten het onder zoek. Burgemeester Waals vertelde woensdag in de commissie Algemene Zaken dat Venlo en Horst aan de Maas via een 'quick scan' toch bij het herindelingsproces betrokken worden. Na het samen gaan per 1 januari 2001 van de gemeenten Broekhuizen, Grubbenvorst en Horst telt de nieu we fusiegemeente Horst aan de Maas 28.400 inwoners. Minister De Vries van Binnenlandse Zaken heeft enkele jaren geleden de stuurgroep Krachtige Gemeenten in het leven geroepen. In zes regio's, waaronder Noord-Limburg, werd in 1999 een onderzoek gedaan naar de proble matiek van de plattelandsgemeen ten. Daaruit bleek dat herindeling een goede oplossing kan bieden. De Stuurgroep heeft aan de provincie gevraagd om voor 2003 met nieuwe herindelingsvoorstellen te komen. Om te bepalen welke gemeenten daarvoor in aanmerking komen, want alleen het inwoneraantal is een te oppervlakkig criterium, is de bestuurskrachtmonitor ingesteld. Een onafhankelijk wetenschappelijk bureau, aangestuurd door de provin cie en het ministerie van Binnenlandse Zaken, voert momen teel het onderzoek uit in Venray (38.100 inwoners), Meerlo- Wanssum (7.650 inwoners) en Sevenum (7.250 inwoners). Het is een soort kwaliteitstoets waarin het ambtelijke apparaat en het gemeen tebestuur worden doorgelicht. Burgemeester Waals meldde in de commissie Algemene Zaken dat de gemeenteraad in september en februari bij het onderzoek wordt betrokken. "Het afrondende raads- debat kan in februari 2002 plaats vinden. Een definitief oordeel valt nog voor het zomerreces van 2002 te verwachten", zei Waals. Volgens de burgemeester spitst de bestuurs krachtmonitor zich toe op twee ele menten. Enerzijds wordt het ambi tieniveau en het profiel van de gemeente onder de loep genomen en anderzijds wordt bekeken of de gemeente ook in staat is dit profiel waar te maken. Waals verwacht dat 'een doorloop naar een mogelijke herindeling vijfjaar duurt'. De gemeente besteedt weinig geld aan toerisme. Bovendien ontwikkelt Venray ook geen plannen om meer te investeren in de toeristische sec tor. "Dit lijkt me niet goed", zei Wop Ates (D66) in de commissie Financiën en Economische Zaken. Het commissielid pleitte voor meer aandacht voor het toerisme. Als voorbeeld noemde hij Bergen waar een vrij liggend fietspad is aangelegd om bezoekers uit Duitsland de gemeente binnen te lokken. "Nee, die plannen hebben we niet. Toerisme is geen speerpunt van eco nomisch beleid. We kiezen voor een low-profile aanpak. We liften mee met regionale initiatieven van het VVV of zoals bij het fietspaden plan", verklaarde wethouder Houba (VVD). Volgens hem heeft Venray enkele jaren geleden bewust niet gekozen voor grootschalige bunga lowparken zoals de gemeente Horst PEEL EN MAAS 'n abonnement waard die heeft. "We hebben geen hoge pretenties. Rust, ruimte en groen is onze kracht", meende Houba die wees op het fietspadenknoopplan dat aansluit op fietsroutes naar Duitsland, België, Midden-Limburg en Noord-Brabant. "En ook zonder die routes kun je hier prima fietsen. Als je de zand- en binnenwegen maar weet te vinden", weet de wet houder uit ervaring. fcirxferycjioenen en kinderkleding Veemarkt 2 Horst 077-3980214 Ti/d voor de nieuwe zo Merrc hoen en.' De gemeente heeft nieuwe plan nen ontwikkeld voor het voorma lige gemeentehuis aan de Grote Markt. De benedenverdieping is bestemd voor horeca, de eerste verdieping voor horeca en/of kan toren en op de tweede verdieping komt alleen maar zakelijke dienstverlening. De gemeente hoopt door deze combinatie van activiteiten het monumentale pand nu wel te kun nen verkopen. In de komende maand worden de advertenties geplaatst voor de openbare inschrij ving. Dat meldde wethouder Houba (VVD) maandagavond in de com missie Financiën en Economische Zaken op een vraag van Toon Theeuwen (CDA). Veel burgers maken zich zorgen over de verpau pering van het oude raadhuis. "Het heeft inderdaad lang geduurd. We hebben eerst gekozen voor alleen een horeca-bestemming. Maar dat bleek geen haalbare kaart omdat het pand daarvoor niet geschikt is. De verbouwingen zouden zo duur wor den dat er in die bedrijfstak geen brood meer te verdienen viel", ver klaarde Jan Houba. Rühl Haegens van Aar omatiseringsdiensten fhankelijke adviseur jgeleider voor al uw automatiseringszaken Noorderhof 8. Postbus 68 5J00 AB Venray telefoon (0478) 58 43 33. fax (0478) 58 46 24 e-mail: info@rha.nl internet: www rha.nl

Peel en Maas | 2001 | | pagina 1