Schouwburg: 35 jaar theater in Venray "Document van de Veulense oorlogshistorie Conferentie over gezondheidsbeleid Veilig omgaan met vrachtauto's Verpleeghuisafdeling in ziekenhuis Venray Veulens Historie Herleeft Milieucirkel Veulen verdwijnt 55 Aanrijding met letsel PEEL EN MAAS E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF BEZORGEN? eel en maas donderdag 3 mei 2001 - Pagina 0 Ilse de Lange, Fire of Dance, kinderfestival en lerlandserie Ilse de Lange, René Froger, Hjntje Oosterhuis (concert), Fire if dance (dans), Swamp Circus familietheater), Messiah van landel (klassiek) Circle •ercussion (percussieshow), de )me Cor Show (revue) Paul lorocco (muziektheater), itanos de Granada (dans) Hcicle (show) en een indrukwek- ende lerlandserie. Slechts een (hele) kleine greep lit het afwisselende en kwalitatief loogwaardige programma dat 'eter de Neef, directeur van de ichouwburg Venray, voor het omende theaterseizoen weer in Ikaar heeft weten te timmeren. "Stuk voor stuk programma's uit verschillende genres die in het I kader van ons 35 jaar theatervie- ren of programmaverbreding zijn I geboekt. Ook wil ik iedereen I lattenderen op ons eerste kinder- estival tijdens de herfstvakantie. Bijna iedere dag valt er dan iets te televen in de schouwburg", aldus ren razend enthousiaste De Neef. Nieuw in het theaterseizoen 2001- !0O2 is dat de limiet voor het aantal voorstellingen dat de theaterliefheb- I ber in zijn of haar abonnement moet liezen wordt verlaten. "Zelfs bij één voorstelling hebben de mensen al ,e |en abonnement. Wél krijgen ze bals voorheen bij zes voorstellin- >en een gratis cultuurbon voor een leselecteerd gratis schouwburgbe- :oek aan ons theater." vAls cultuurpodium ondersteunt de ichouwburg ook podia in onze imgeving. "Het Theehuis in het Odapark is een bijzondere locatie waar onder andere hele leuke klein schalige kindertheatervoorstellingen worden gegeven en top-klassieke (n muziekprogramma's", vindt De Neef. "Op het gebied van kinder- iheater en klassieke muziek bieden iet Odapark en de Schouwburg Venray dit jaar een totaalprogramma 'dat alleen de héle grote landelijke schouwburgen hebben. Over de inhoud van de programmering voor het komende seizoen ben ik erg mthousiasl, en ik hoop dat de ijiealerlielhebbers in tie omgeving van Venray er ook zo over denken." De meeste voorstellingen uit het irogramma heeft De Neef zelf f! oekeken en op kwaliteit beoordeeld. "Regelmatig was ik zo enthousiast over een voorstelling dat ik geen moment geaarzeld heb met boeken. Die moest ik meteen hebben. Een absolute primeur is de komst van Use de Lange, die op woensdag 26 september in de schouwburg te bewonderen is. Fantastisch toch dat we in Venray dergelijke topartiesten mogen begroeten. Vanaf november gaat Ilse de Lange met haar nieuwe jlive-begeleiding.sband op tournee langs de clubs en theaters in Nederland om haar nieuwe cd 'Livin on Love' te promoten." FROGER EN TRIJNTJE Maar er is meer, veel meer. Zo jstaat bijvoorbeeld ook René Froger Op maandag 1 oktober met zijn Froguettes in de Schouwburg Venray op de planken. Wat moet je doen na 32 top 40 hits, tien multiplatina-albums, een gouden en een zilveren harp en een Edison? René Froger besloot het aan zijn fans te vragen. Daarom is Ilse de Lange is op woensdag 26 oktober te bewonderen in de Schouwburg Venray. Kaarten zijn te bestellen bij een theaterabonnement. zijn nieuwe tournee zo interactief als interactief maar kan zijn. Niet alleen hebben de fans zelf een groot gedeelte van het repertoire zelf kun nen bepalen via het internet, maar het publiek kan ook, voorafgaand aan het concert en in de pauze, sms- en met Froger en zijn band. De berichten komen dan later in de show weer terug. De 'Online tour 2001' ziet er iedere avond anders uit. Dertig dagen later, op woensdag 31 oktober, komt Trijntje Oosterhuis in Venray op bezoek. Zij bewijst in haar theatertournee dat ze zich in de afgelopen jaren heeft ontwikkeld tot een zéér allround-zangeres. Na haar succesvolle tijd in de tweede helft van de jaren negentig samen met haar broer Tjeerd in de band Total Touch, treedt de 28-jarige Amsterdamse nu veel solo op als jazz-zangeres. Ook in dit genre bewijst ze moeiteloos uit de voeten te kunnen. Natuurlijk zijn in haar theatertour ook de Amerikaanse soul-, stevige R&B- en funkinvloe- den van haar periode met Total Touch voel- en hoorbaar. DANS EN KLASSIEK Met de Messiah heeft Handel een groots meesterwerk geschapen, dat speciaal in Engeland en Nederland de harten van ontelbare mensen heeft gestolen. Dit oratorium voor solisten, koor en orkest dat op woensdag 24 oktober in de Schouwburg te zien is, bestaat uit drie delen, waarin de geboorte van Jezus, zijn lijden en troost centraal staan. Wondermooi koorwerk wordt afgewisseld met ontroerende en grootse aria's. Intieme muzikale momenten en groots opgezette, uit bundige passages geven op perfecte wijze het verhaal weer. Nederland dreigt massaal plat te gaan voor een nieuw fenomeen: de Ome Cor Show Revue. Het beste uit de klassieke revue en het meest bij zondere uit de Hollandse artiesten wereld wordt samengesmolten tot een originele voorstelling. De pre sentator is de smartlappenkoning Ome Cor, bijgestaan door zijn trou we assistent Lex. Sterren als Dennie Christian, Koos Alberts, Vader Abraham, de Bikini-Girls en Imca Marina straalden reeds bij Ome Cor. Ook zal een Venrayse artiest een optreden verzorgen (vrijdag 30 november). The flamenCOmedy-show van Paul Morocco is te zien op vrijdag 11 januari. Morocco groeide op in Virginia, als zoon van een Marokkaanse moeder en een Amerikaanse vader. Hij koos al snel voor een zwervend bestaan en trok jarenlang als straatartiest door Europa. In Londen bleef hij hangen en richtte hij Olé op: drie macho latino's die flamenco, salsa en jazzy gitaarspel combineren met energie ke, humoristische en clowneske acts. De leden van Circle Percussion, opgericht in 1973, introduceerden de Japanse slagwerkmuziek in Nederland. Hun grote naam op het gebied van percussie werd versterkt door het inbrengen van Afrikaanse technieken en ritmes in hun voor stelling 'Drums of the world' van enkele jaren geleden. De groep gaat onverdroten verder op de ingeslagen weg. In 'Drumtracks' worden de Japanse taiko's en Afrikaanse trom mels aangevuld met steeldrums, marimba's en vibrafoons. Heftig slagwerk, maar ook fijnzinnige bal lads en geslaagde humor (dinsdag 15 januari). Eén van de oudste en meest bekende flamencogeslachten uit Granada is dat van de Maya's. In Nederland is zanger Tony Maya wel de bekendste telg van deze familie. Vijfjaar geleden presenteerd hij in Utrecht voor het eerst zijn 'Drie generaties maya': twaalf zangers, dansers en muzikanten. De twaalf Gitanos de Granada laten het bloed van de bezoekers op woensdag 30 januari in de Schouwburg Venray sneller stromen en trakteren hen op erotiek, stampende voeten en vlie gende rokken. De weergaloze tap- en dansshow 'Fire of Dance' met stersolist Joel Hanna is op dinsdag 12 maart en woensdag 13 maart te zien in de Schouwburg Venray. De bezoekers zien de hoogtepunten uit de wereld beroemde tapdansshows en musi cals als Riverdance, Tap Dogs, Lord of the Dance, Stomp, Fame, Grease, West Side Story en A Chorus Line. Fire of Dance is een spectaculaire show waarin de meest populaire en trendy dansvormen op een unieke wijze bijeen zijn gebracht. De Spaanse groep Tricicle balan ceert al twintig jaar op het randje van de absurditeit en realiteit. De groep combineert elementen uit de stomme film, mime en traditioneel theater. Met subtiele en verrassende humor krijgen logische situaties in een paar seconden een onverwachte draai. Tricicle beheerst de kunst van het gebaar en de dubbelzinnigheid tot in de puntjes. In Spanje is het trio inmiddels uitgegroeid tot een begrip (donderdag 25 april). Dit jaar is in de Schouwburg Venray ook een prachtige muziekse rie uit Ierland geprogrammeerd. Waarom Ierland? "Ierland is in", meent De Neef. "Als vakantieland, om zijn mystiek, schoonheid, oud heid, dans en muziek. De grote wereldwijde internationale door braak is uiteraard gekomen door de Riverdance, Lord of the Dance, Spirit of the dance, de Celtic Dreaming cd's met Enya en de prachtige arrangementen op de inmiddels beroemde thin whistle flu tes." De Schouwburg Venray presen teert dit theaterjaar de bijzondere muzikale Ierse acts van Martin Hayes en Dennis Cahill (Liam O'Flynn en The Piper's Call Band (zondag 3 maart), Cran (dinsdag 2 april) en Niamph Parsons (woens dag 17 april). "Het wordt weer een bijzonder jaar", weet Peter de Neef zeker. "Venray staat te boek als een gezel lige schouwburg met een fijn publiek. De artiesten treden graag in Venray op vanwege de unieke sfeer die in de schouwburg hangt. Ik wens iedereen een fijn theaterseizoen." De verspreiding van de 20.000 programmabrochures en de 65.000 theaterkranten (huis aan huis) vindt binnenkort plaats. De gemeente Venray gaat dit jaar werken aan een nota Lokaal Gezondheidsbeleid om haar regie op het terrein van de gezondheid van de Venrayse burgers te bevor deren. De gemeente is een erg belangrij ke factor in het bevorderen van gezondheid in brede zin. Denk bij voorbeeld aan verkeersveiligheid, gezonde woonomgeving en het bevorderen van gezonde leefwijzen. Maar ook het hebben van een zin volle dagbesteding levert een belangrijke bijdrage aan de gezond heidstoestand van mensen. De taken die de gemeente in preventieve zin kan vervullen, zijn wettelijk veran kerd in de Wet Collectieve Preventie Gezondheidszorg (sinds 1989). De gemeente Venray heeft deze taak vooral uitgevoerd door de instand houding van de GGD Noord- Limburg. De GGD was vrij autonoom in de keuze die zij maakte voor de invulling van de preventie ve taak. De gemeente Venray heeft tot op heden onvoldoende kaders waarbinnen zij op het terrein van de gezondheidszorg kan opereren. De nota zal voor een belangrijke gedeelte tot stand worden gebracht in een interactief, open beleidspro ces. Zonder betrokkenheid van interne afdelingen, zorgvragers, zor gaanbieders, burgers en politiek blijft het een Tevensloos proces' en wordt het gewenste effect 'van een impuls aan gezondheidsbevorde ring' niet bereikt. In de periode sep- tember-oktober 2001 wordt in Venray een werkconferentie gehou den waarbij met alle betrokken par tijen en burgers van Venray gedis cussieerd wordt over de doelstellingen en speerpunten van hét Venrayse gezondheidsbeleid. Ook de raadscommissies en de gemeenteraad worden voor deze werkconferentie uitgenodigd. Voorlichting aan kinderen De Vlas wei Een team lesgevers van Transport en Logistiek Nederland, de grootste werkge versorganisatie in het wegtrans port, gaat op donderdag 10 mei les geven aan de kinderen van De Vlaswei over vrachtauto's en het verkeer. De 'Veilig op Weg' demonstratie-vrachtauto zal daarvoor naar school komen. Elk jaar krijgen zo'n 4000 basis scholen informatie van Veilig op Weg toegestuurd. Leerlingen van groep zeven kunnen met behulp van het wedstrijdvel vragen beantwoor den en maken zo een kans een voor lichtingsdag op hun school te win nen. Uit de juiste inzendingen wordt een aantal scholen getrokken dat in aanmerking komt voor een bezoek van de voorlichtingsteams. Tijdens de lessen leren transportonderne mers vuistregels aan kinderen, zodat ze veilig en bewust kunnen omgaan met vrachtauto's in het verkeer. Doel ervan is hun verkeersveilig heid voor nu en voor straks te ver groten. Leerlingen van groep 5 en 6 en 7 en 8 krijgen theorieles aan de Wil jij of andere bladen zoals Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray PEEL EN MAAS 'n abonnement waard In het ziekenhuis in Venray komt een verpleeghuisafdeling met een capaciteit van 24 plaat sen. Het voornemen is deze afde ling geleidelijk uit te breiden naar een maximale capaciteit van 38 plaatsen. Vanwege de beperktere woon- en leefomstandigheden in het zieken huis is ervoor gekozen om in deze nieuwe afdeling met name bewo ners met een korte verblijfsduur (zoals revalidatiepatiënten) op te nemen. Bovendien worden in de Venlose verzorgingshuizen Beerendonck en Meeuwbeemd en de Wietel in Panningen bestaande verzorgingshuisplaatsen omgezet in verpleeghuiscapaciteit. Een ver pleeghuisafdeling in Het Venlose ziekenhuis gaat niet door, omdat zit te weinig geschiktè nieuwe mede- Werkers uit deze regio hebben gemeld. Om op zo kort mogelijke termijn iets te doen aan de veel te lange wachtlijst voor verpleeghuis zorg besloten de Noord-Limburgse zorgaanbieders en het Regionale Zorgkantoor eind vorig jaar een gezamenlijke inspanning te doen om extra verpleeghuisplaatsen te realiseren. De zorgaanbieders, de Stichting Ziekenhuizen Noord- Limburg, de Stichting Boncura en de Professor Dubois Stichting, wil den de extra plaatsen realiseren door het starten van een verpleeghuisaf deling in de ziekenhuizen in Venray en Venlo. Daarnaast worden in Meeuwbeemd, Beerendonck en De Wietel bstaande verzorgingshuis plaatsen omgezet in verpleeghuisca paciteit. Door deze maatregelen zou de wachttijd voor verpleeghuiszorg, met name ook voor patiënten in de ziekenhuizen die wachten op ver pleeghuisopname, moeten worden verkort. In een gezamenlijke pagi nagrote advertentie in de regionale kranten riepen de samenwerkende instellingen nieuwe medewerkers op om te solliciteren. Voorwaarde voor de start van deze extra activi teit was namelijk dat voldoende medewerkers zouden regeren, die tot op dat moment niet bij een van de zorgaanbieders in dienst waren. Hoewel er sprake was van een groot aantal reacties (circa 250 gegadig den) was het aantal sollicitanten met een verpleegkundig of verzorgend diploma te gering om zowel in het ziekenhuis in Venray als in dat van Venlo een verpleeghuisafdeling te starten. In de Meeuwbeemd (vijftien plaatsen), De Beerendonck (21 pfaatsen) en De Wietel worden de noodzakelijke voorzieningen die Voor verpleeghuiszorg nodig zijn, zo spoedig mogelijk aangebracht. Uiteraard wordt ook voor deze acti viteit extra personeel ingezet. In de nacht van vrijdag op zater dag vond er op de Stevensbeekstweg in Overloon een eenzijdig verkeersongeval plaats waarbij de bestuurder van een per sonenauto zodanig gewond raakte dat hij moest worden opgenomen in het ziekenhuis in Nijmegen. De 18-jarige bestuurder uit Zaltbommel reed over genoemde weg en reed in een linksdraaiende bocht rechtuit. De auto ging enkele malen over de kop en kwam uiteindelijk in de voortuin van een woning tot stil stand. De bestuurder raakte bekneld en moest door de brandweer uit de auto worden bevrijd. Omdat er vermoedelijk alcohol in het spel was is van de bestuurder een bloedproef afgenomen. Hij bleek ook niet in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs. hand van een video en een lesvel. Daarna gaan de kinderen naar bui ten om een praktijkles te volgen. Daar staat de Veilig op Weg demon stratieauto klaar en kunnen leerlin gen werkelijk beleven wat ze net hebben geleerd. 'Veilig op Weg. Zorg datje gezien wordt!is een initiatief van de Kring van jonge Ondernemers, bestaand uit ruim 800 leden van Transport en Logistiek Nederland. Dit zijn jonge transportondernemers, die zelf vaak ook kinderen op de basisschool heb ben. Transport en Logistiek Nederland heeft het initiatief van meet af aan ondersteund. De organi satie onderstreept dat het verbeteren van de verkeersveiligheid een geza menlijke verantwoordelijkheid is van alle verkeersdeelnemers. Op zondag 8 juli wordt in Veulen weer 'Veulens Historie Herleeft' gehouden. Oude tijden herleven, want de bezoekers kun nen tijdens dit evenement, dat eens in de vijf jaar door de Veulense gemeenschap op poten wordt gezet, genieten van vele demonstraties van oude ambach ten en gebruiken, zoals graandor sen en -draaien, spinnen, smeden, vlechtwerk, schaapscheren, boek binden en dorsen. Verder kunnen de bezoekers zien hoe er vroeger geslacht* werd, lan den er de hele dag ultra-light vlieg tuigen uit heel Nederland en kunnen de kinderen onder andere gratis de kinderboerderij bezichtigen, of een ritje in een ouderwetse draaimolen maken. Muziek die van oudsher bij zo'n gelegenheid past is accordeon- en harmonicamuziek. Daarom wordt tijdens deze historische manifestatie voor de tweede keer een groot accordeon- en harmonicatreffen gehouden. De manifestatie, die op een groot buitenterrein en in een feesttent in het centrum van het Venrayse kerkdorp wordt gehouden, trok in het verleden altijd duizenden bezoekers. Veulen is één van de tien Venrayse kerkdorpen en telt ruim vijfhonderd inwoners die samen een hechte gemeenschap vormen. Aanvang: 10.30 uur. Inlichtingen: historie.veulen.myweb.nl of Gerrit Reintjes, tel: 0478-568880 of Toon Leijssen: 0478-583037. De gemeente Venray wil een overeenkomst met ondernemer Spreeuwenberg sluiten om tot sanering van de milieucirkel bij zijn varkensbedrijf aan de Veulenseweg in Veulen te komen. Spreeuwenberg runt een varkens bedrijf met een milieucirkel die over de kern van het Venrayse kerkdorp ligt. Het gevolg daarvan is dat het dorp Veulen belemmerd wordt in zijn bouwmogelijkheden en de gemeen te de daar liggende gemeentegrond niet kan uitgeven. Het aspect cumulatie geeft, na sanering van dit bedrijf, op deze plek geen belemmering voor toe komstige woningbouw. Spreeuwenberg wil zijn akkerbouw bedrijf wel voortzetten. De gemeente Venray betaalt een schadeloosstelling van 420.000 gul den aan de ondernemer. Door, de milieuvergunning in te trekken wordt woningbouw in Veulen weer mogelijk gemaakt. Er zijn geen andere milieucirkels die de bouw van woningen kunnen belemmeren. Het voorstel van het college van B en W komt maandag aan de orde in de commissie Stedelijke Ontwikkeling. Boek over oorlogsjaren en bevrijding Veulen bijna klaar Op 23 november 1994 werd onder auspiciën van de Dorpsraad Veulen de vijftigste bevrijdingsverjaardag van Veulen herdacht. Diverse dorpsgenoten vertelden op die avond over hun, diep in het geheugen gegrifte, ervaringen uit die benarde tijd. Onder de indruk van deze ver halen, werd op dezelfde avond reeds het verzoek gedaan om de verhalen te boek te stellen om ze op die wijze voor het nageslacht te bewaren. Zevenenvijftig jaar na dato en zeven jaar na de herden king ervan, krijgt Veulen het beloofde boek 'Veulense Oorlogsverhalen' over de bevrij ding van het dorp in 1944. Teksten, foto's en krantenknipsels liggen op dit moment bij de drukker. "Het heeft inderdaad enige jaren geduurd voor het zover was", erkent Veulenaar en redacteur Gerrit Reintjes. "Ik heb me gewoon op het werk verkeken. Zeven jaar zijn snel voorbij als je het druk hebt. Het correctiewerk nam meer tijd in beslag dan ver wacht, er kwam steeds meer infor matie binnen, en als rozenkweker heb ik het erg druk gehad met mijn kwekerij. Daarnaast ben ik ook nog secreta ris van de dorpsraad. Maar het wachten heeft zich zeker geloond. De kwaliteit en de inhoud van het boek zijn sterk verbeterd." Ook de Annahoeve in Veulen werd in de oorlogsjaren totaal verwoest. PERSOONLIJKE VERHALEN De verhalen, aangevuld met de belevenissen van mededorpsgeno ten en andere wetenswaardige infor matie, zijn uitgegroeid tot een boek werk dat circa 200 bladzijden gaat tellen. "Het boek is een gedenkte ken, zodat wij deze verschrikkelijke oorlogsperiode niet vergeten. Want ook in Veulen is in de oor log veel gebeurd. Het front lag vijf weken dwars door het dorp en er zijn iets meer dan veertig geallieer de soldaten gesneuveld. Na de oorlog stond er in Veulen nog één huis dat niet was bescha digd", weet Reintjes. Truus Mulders, Maria van Staveren, Harrie Hendriks, Handrie Koenen, Martha Timmermans- Jacobs, Wim van Meijel, Theo Kusters, Sef Reintjes, Jet Cox-Van Ooi, Ser Thissen, Fien Takken- Nabuurs en de familie Groetelaars vertellen in het boek over hun oor logservaringen. "Dit hoofdstuk omvat dertien ver halen waarin Veulense mensen hun belevenissen uit de oorlogsjaren, tij dens de evacuatie en rond de bevrij ding beschrijven", zegt Reintjes. "De bevrijding van Veulen verliep heel anders dan de Veulenaren zich hadden voorgesteld en ging gepaard met heel veel oorlogsgeweld en onmenselijk leed." DOCUMENT Want terwijl de bewoners van het reeds bevrijde gebied op last van de geallieerde bevelhebbers moesten evacueren naar veiliger oorden, werd de toestand in het door de Duitsers beheerste deel van Veulen ook onhoudbaar. De bewoners daar van moesten naar verder achter de Duitse linies gelegen plaatsen ver trekken. "Het door oorlogsgeweld geteisterde, desolate Veulen, verla ten door zijn bewoners, vormde daarna het barre strijdtoneel voor de gevechten tussen vriend en vijand. Het boek is om te lezen, te raadple gen en te bewaren", adviseert de rozenkweker. Ook wordt in het boek, met tientallen prachtige histo rische foto's, onder andere aandacht besteed aan de herdenkingstoe spraak van meester Claessens, het Duitse kamp in Veulen, de gedepor teerden uit Veulen, de omgekomen burgers en de op de Grebbeberg bij Rhenen gesneuvelde Veulense sol daat -Theo Smedts. "Het is een docu ment geworden van de Veulense oorlogshistorie", zegt Reintjes. Het boek, dat 49.50 gulden gaat kosten, wordt op 8 juli 2001 op het festival Veulens Historie Herleeft officieel gepresenteerd. Mensen die belang stelling voor het boek hebben, kun nen zich nu al inschrijven bij Geirir Reintjes, tel: 568880.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5