Gemeente erkent schuld "Het is een kunst om koi te houden" AUDLEY Wijziging voorrang Langeweg 'Tempo met bestemmingsplan' Prijsjes leerlingen Raayland College "Eehl|SVWI Gunhoek Kapellekes- tocht langs acht kapellen [Vakantie spanje te huur appartementen Uit een wereldcollectie van CAPRETTO Multicultureel festival Francesca Snelheids controles MOKKA Pag SEL EN MAAS donderdag 19 april 2001 - Pagina 7 inh Burgemeester Waals: "Dit mag niet meer voorkomen" Burgemeester Waals heeft in de ^missie Algemene Zaken iuld erkend in de kwestie leskerk. Er ontstond grote ring in Venray nadat eind bleek dat de gemeente op 5 iari al een sloopvergunning afgegeven. je afdeling Bouwen en Milieu |M) is inmiddels op de vingers likt. Op deze afdeling was begin imber de sloopaanvraag van het ibestuur binnengekomen en BM èft daarna, zonder dit te melden het college, de sloopvergunning ëullrleend. "In overleg met de meentesecretaris zijn er binnen de ne' deling BM maatregelen genomen 'ai11 ndergelijke inschattingsfouten in 9h toekomst te voorkomen. Ook is sloten verleende sloopvergunnin- n voortaan te publiceren", aldus b. i;ils. De burgemeester zei het te treuren dat hierdoor de indruk is gewekt dat het college niet serieus wil luisteren naar maatschappelijke stromingen. "Omdat wij eveneens voorstander voor handhaving van de Vredeskerk zijn." Ike Busser (Samenwerking) vroeg zich af hoe het kon dat de sloopver gunning zomaar verleend is. Hij vermoedde dat alleen mensen van ingehuurde bureaus zich met ver gunningverlening bezighouden. Het actiecomité 'Behoud Vredes kerk' heeft bezwaar gemaakt tegen de verleende sloopvergunning en heeft tevens een schorsingsverzoek ingediend bij de rechtbank in Roermond. In afwachting van de uitspraak van de rechter heeft de gemeente aan het kerkbestuur ver zocht tot die tijd de sloop uit te stel len. Aan dit verzoek heeft het kerk bestuur inmiddels voldaan. Ook heeft de gemeente bij het kerkbestuur erop aangedrongen op een haalbaarheidsstudie en een marktonderzoek in te stellen naar alle mogelijkheden voor toekomstig gebruik van het kerkgebouw. Hel kerkbestuur heeft zich hier steeds tegen verzet omdat zij de Vredeskerk zo snel mogelijk aan de hoogste bieder wil verkopen. Na de sloop moeten er woningen gebouwd worden, zo wil het bestuur. Daar voor moet de gemeente op haar beurt meewerken aan wijziging van het bestemmingsplan. De betwiste plek aan het Kennedyplein heeft momenteel 'een bijzondere bestem ming'. Dit betekent dat er geen woningbouw mag plaatsvinden. Waals meldde dat hij niet van plan is de bestemming te wijzigen. De burgemeester vindt dat er eerst een onderzoek moet komen. Daaruit moet blijken of er een politiek en maatschappelijk draagvlak is voor een bestemmingswijziging. Inmiddels is ook duidelijk gewor den dat het kerkbestuur toch een voorlopige koopovereenkomst heeft gesloten met aannemingsbedrijf Nieuwenhuizen-Jongen in Venlo. "De koopacte is door beide partijen ondertekend en ligt momenteel ter goedkeuring bij het bisdom", wist Waals. Het verzoek van de actievoerders Hans Derks en Ton Jans om de Vredeskerk alsnog op de gemeente lijke monumentenlijst te plaatsen, is door de gemeente in behandeling genomen. De Monumentencommis sie buigt zich over de kwestie en brengt een advies uit waarover het college van B en W voor 28 juni moet beslissen. "Gezien het maat schappelijk belang hebben we dit gedaan. Er is de laatste tijd veel commotie ontstaan. We hebben nu maatregelen getroffen om dit voor taan te vermijden. Want dit mag niet meer voorkomen. Punt uit", beloof de Waals. ^'De Hoveniers hovGniei w maken een tuinontwerp op maat Venray 0478-571800 Op zondag 29 april a.s. organi- ert de werkgroep aktiviteiten an de Mariakapel Holthees een ctstocht langs 8 kapellen in de gio: "De Kapellekestocht". De route start bij de Mariakapel, voert de fietser via (rlingsbeek, Groeningen, Geijs- n en Smakt weer terug naar thees. Op deze route komt men ngs 8 kapellen, die allen op die W g geopend zijn, en die men dus ik van binnen kan bekijken. De tale fietsroute heeft een lengte van 25 km. kan gestart worden vanaf de ariakapel tussen 10.30 uur en .00 uur. Onderweg wordt voor n broodje gezorgd, en bij terug- er wacht u nog een lekker kopje bins iffie in de Mariakapel. De kapel die bezocht worden zijn: de Mariakapel, de Joodse synagoge en 2e, Joodse begraafplaats in erlingsbeek, de Anthoniuskapel in roeningen, het Koninkskerkje in erlingsbeek, het kapelletje op de eerd, de St. Willibrorduskapel in lijsteren, de Gedachteniskapel op Hei, en de St. Jozefkapel in nakt. De kosten voor deelname bedra- 7,50 per persoon. Iedere deel- ïer ontvangt een boekje, waarin route is aangegeven, en waarin Ik een korte historische beschrij- ig is gegeven van alle acht kapel- L In verband met het goed orga nen van de catering worden ilnemers verzocht zich van te iren aan te melden bij de voorver- wpadressen in Holthees, de fam. Iers, Kapelstraat 3, tel. 0478 - 6480, en bij de fa. Wijenberg, ldestraat 6, tel. 0478 - 636390. Vlen kan ook op 29 april zich als elnemer nog melden bij de kapel >sen de periode van vertrek, een oodje onderweg is dan echter niet garandeerd. Wie van gezonde I litenlucht houdt, van gezond iwegen en tegelijkertijd zich wat [1 verdiepen in de historie van de io, mag deze tocht niet missen. gi wege Hl ver «gio, n Japanse tv-ploeg maakt opnames op Kyoto Koi Farm Volgende week komt een tv- ploeg van ASAHI-Television, één van de grootste tv-zenders in Japan, in het kader van 400 jaar Japans-Nederlandse betrekkingen opnames maken op de Kyoto Koi Farm van John en Tiny Gieles in Merselo. "De film is onderdeel van een cultureel programma. Ja, het is een hele eer dat zo'n tv- ploeg hier in Merselo opnames komt maken over 'de koi in Nederland'. Maar we hebben in Japan in de afgelopen jaren op dat gebied dan ook een goede naam opgebouwd", zegt Tiny Gieles. Het is inderdaad geen wonder dat de Japanners voor het thema 'de koi in Nederland' Merselo bezoeken. Kyoto Koi Farm is immers Nederlands oudste Koi Farm en in het seizoen 2000-2001 won het bedrijf op nationale en internationa le shows de meeste prijzen van alle koidealers in Nederland. John en Tiny, die vijftien jaar geleden begonnen met hun Koi Farm, won nen als eerste Nederlanders in janu ari ook vier prijzen op de prestigieu ze 33ste All Japan Koishow in Tokyo, een niet geringe prestatie.. "We zijn het eerste Nederlandse koibedrijf en informant voor veel koihandelaren en particulieren", vertelt Tiny Gieles. "In de loop der Een Japanse tv-ploeg komt opna mes maken op de Kyoto Koi Farm van John en Tiny Gieles in Merselo. jaren hebben we veel kennis en kunde over de gekleurde sierkarper opgebouwd, want het is een absolu te kunst om koi te houden. De maje stueuze koi is bijvoorbeeld erg stressgevoelig en gedijt hét best in bepaalde waterwaardes en vijvers. Ja, er komt heel wat bij kijken om met succes koi te houden." SUCCES Kyoto Koi Farm was in het afge lopen jaar ook de meest succesvolle koidealer op het Europa Championat in Duisburg en de Holland Koi Dagen in Arcen. Verder is het bedrijf bijvoorbeeld ook de ontwerper van de koivijver in de Japanse tuin van Dierenpark Amersfoort en van de filters voor de Thaise tuin en de vijver van het midgetgolfpark van de Kasteeltuinen in Arcen en van vele particuliere vijversystemen. "John, die op dit moment in Japan is om nieuwe koi te kopen, is ook één van de oprichters van de Nederlandse Koivereniging en mede-organisator van de eerste Holland Koi Show in de Kasteeltuinen Arcen", zegt Tiny Gieles. "Omdat je in Nederland nooit die kwaliteit kunt kweken die wij aan onze klanten willen verko pen, reist hij regelmatig af naar onze vaste leverancier in Tokyo, om jonge, kwalitatief goede koi te kopen. Koi die in Nederland gekweekt is, is namelijk veel fletser van kleur en minder van kwaliteit." Er zijn in de loop der jaren ver schillende variëteiten ontstaan. "We onderscheiden ze in patroon en kleur", weet Tiny. "De koi, een afkorting van Nishikigoi, kunnen erg groot worden. De grootste exemplaren zijn meer dan negentig centimeter lang. Er zijn zelfs exem plaren van boven de meter. Ook bereiken ze, onder goede condities, respectabele leeftijden van meer dan vijftig jaar met uitschieters boven de tachtig jaar. Ja, we mogen ze gerust een huisdier noemen, want na enige gewenning eten ze zelfs uit de hand." Er zijn meer dan honderd variëtei ten van Nishikoigoi, maar globaal genomen zijn ze in te delen in een aantal klassen, afhankelijk van de kleur en de samenstelling van de schubben. "Omdat ze fantastische kleuren hebben en veel vijvers sie ren, worden ze ook wel de 'levende juwelen' genoemd. Sommige exem plaren worden voor vele duizenden guldens verkocht." toi.: Op de Merseloseweg/Lange- 'eg is deze week gestart met de anleg van een gelijkwaardige ruising. Tot voor kort kruisten ier elkaar twee fietsroutes, 'aarbij het fietsverkeer van de lerseloseweg voorrang had op jJ ets- en autoverkeer op de angeweg. De verandering 'ordt doorgevoerd in het kader aa de nieuwe, landelijke ver- versregel 'voorrang fietsers van chts' die op 1 mei wordt inge- oerd. Het kruispunt wordt raï ngezet in een gelijkwaardige uising. Ook wordt de bestra- aangepast en worden er aarschuwingsborden geplaatst, ovendien komen er twee voet- ingerso vers teekplaatsen bij. De omende weken worden tal van uispunten aangepast. Rosas Costa Brava Tel. 06-53317369 Tel. 06-51367458 '.casas.nl/huur /tpiu-fe 3cfictnen £r Zótten- He gezelligste schoenwinkels van Venlo Klaasstraat 28 Venray Grotestraat 11 www.capretto.nl Op het Raayland College locatie Oost vindt op woensdag 23 april van 15.30 tot 20.00 uur een Multicultureel Festival plaats. Vanaf januari is op het Raayland een groepje enthousiaste mensen bezig met de organisatie van dit festival. Het initiatief komt van een groepje leerlingen, die onder begeleiding van een aantal docenten, de dag gestalte geven. Het is een middag en avond feest, maar dan wel multicul tureel. Een festival met allerlei ver schillende culturen, met muziek en dans, een modeshow en diverse demonstraties, video's en dia's en speciale hapjes en drankjes. Kaartjes zijn in de voorverkoop ver krijgbaar op locatie Oost en kosten 2,50 gulden, maar daarvoor krijgt men twee consumptiebonnen. De organisatie bestaat uit Seda Begakci, Wil van Gorkum, Paul Kerckhoffs, T'ien Nguyen, Aad van Ouwerkerk, Marian Peters, Harriet Schaik en Toon Theeuwen. Op het programma staan onder andere Jazz for you, een Turkse zanggroep, oud-Hollandse folk, Antilliaanse rap, Islamitische achtergrondmuziek, Afrikaans/ Zuid-Amerikaans koor, diverse videofragmenten, Turks buikdansen op Arabische muziek, Spaanse Flamencodans, Spaanse, Marokkaanse en Turkse hapjes en drankjes en westerse frisdranken, een modeshow, tableaus uit Ghana, Marokkaans hennaschilderen, Chinese en Arabische kalligrafie en Tibetaanse rituele voorwerpen. Commissieleden Agrarische Economie en Milieu Ondernemer Jan Janssen sprak in de commissie Agrarische Economie en Milieu zijn ernstige zorg uit over het langer uitblijven van een bestemmingsplan voor het Venrayse buitengebied. "Ondernemers maken plannen, maar kunnen niet vooruit. Twee jaar geleden heeft mijn dochter mijn bedrijf (boerderij-camping De Pionier, red.) overgenomen, maar de activiteiten liggen gewoon stil. Terwijl de plannen goed zijn, ook volgens de gemeen te. Een nieuw bestemmingsplan laat toch wel erg lang op zich wachten." De politieke partijen warpn het helemaal met de inspreker eens. "Het mag niet zo zijn dat onderne mers die goed bezig zijn niet kun nen werken aan hun toekomst omdat het bestemmingsplan nog niet klaar is", meende Harry van der Borg." Zij moeten vooruit kunnen. Dit is betreurenswaardig." D66 was het helemaal met de PvdA eens. "Voor de zomer zou het nieuwe bestemmingsplan in proce dure gebracht worden. Hoe zit dat", vroeg Jeurissen zich af. Ook ging hij in op het feit dat Han Clement, die samen met Jos Kniest het leeuwen deel van het werkzaamheden op de afdeling AEM verzet, de gemeente Venray per 1 juni 2001 gaat verla ten. "Hier waren we bang voor. Clement en Kniest hebben de erva ring en de kunde op dit gebied. De gemeente Venray was op het vlak van 'milieu in brede zin' erg afhan kelijk van deze twee personen en komt dus in de problemen als één van de twee ergens anders een job aanvaardt." KRITIEK Ook hadden de partijen de nodige kritiek en opmerkingen over het in hun ogen erg summiere milieuver slag 2000 en milieuprogramma 2001. "We missen normen en crite ria, met name in het milieubeleids plan. Ik vraag mé af of dat van de grond komt dit jaar. Ik maak me vooral zorgen over het tijdstraject. Ook met de terminologie kan ik weinig. Volgens mij is het hele ver haal geschreven met de voeten op de rem. Ik heb liever een duidelijke visie: dit kan wel en dat kan niet. Dit is gewoon pappen en nathou den", stelde John Oosterbeek (VVD). Theo Mulders (Samenwerking) liet zich in gelijke bewoordingen uit. "Concrete zaken worden in het geheel niet verder uitgewerkt. U belooft dingen die niet waargemaakt kunnen worden." Wethouder Heidens was onge woon scherp in zijn antwoorden. "U stelt dat het een summier stuk is. Maar we zijn met de huidige perso nele capaciteit al blij dat we de lopende zaken kunnen afhandelen. Ook. ik zou graag meer mensen op de afdeling willen hebben, zodat we de plannen snel kunnen afwerken. Maar dat is een kwestie van of meer geld of meer mensen. De ambities zijn hoog en dat is prima, maar als de ambtenaren ook nog veel tijd moeten steken in een gedetailleerd verslag van twintig kantjes, dan blijft er natuurlijk wel ander werk. Met glunderende gezichten kwa men vorige week maandag de leer lingen van Mavo 3 weer terug op school, nadat ze in de voorafgaande week te gast waren geweest in diverse instellingen, winkels en bedrijven in de regio Venray. Zoals elk jaar betrof het een project ter ondersteuning voorde moeilijke beroeps/studiekeuze in het derde leerjaar van zowel de afdeling Mavo als VBO. In het najaar van 2000 waren ook al de leerlingen van de VBO-4 afdeling gedurende twee weken op een beroeps-eindstage geweest. Gedurende een week kon den de leerlingen van Mavo 3 een kijkje nemen op de werkvloer. Het ging hier om 125 leerlingen die hun vleugels buiten het Raaylandcollege uitspreidden, met het doel een beter inzicht te krijgen in de keuzemoge lijkheden' na de Mavo. Diverse bedrijven, instellingen en winkels hadden hun diensten aangeboden, hetgeen nog eens het belang onder streept, dat ook van die kant zo'n stageweek gehecht wordt. Voorafgaande aan deze stage wer den door verschillende docenten aandacht besteed aan dit project. G. van Dijck en de drie leerlingen die in de prijzen vielen. Tijdens de stageweek zelf zijn alle leerkrachten van de derde klassen bij diverse leerlingen op hun werk plek op bezoek geweest. Vorige week maandag was er een evaluatie dag. Dit leverde een aantal prachtige werken op dié te bewonderen zijn op locatie zuid van het Raaylandcollege. Zoals elk jaar was er ook nu weer de LOZO/VOZ bereid gebonden een prijs ter beschikking te stellen voor de leuk ste presentatiekaart. Deze werden namens de organisatie door G. van Dijck van Plusmarkt van Dijck uit gereikt. De gelukkige prijswinnaars waren: eerste prijs: Annika Loonen, Mavo 3B (stageplaats 't Raayke in Tienray) een cadeaubon van 50 gul den; tweede prijs: Jessica Hanen, Mavo 3A (stageplaats Kappersacademie Venlo), een cadeaubon van 25 gulden en derde prijs: Babette van den Munckhof, Mavo 3D (stageplaats Gran Dorado Loohorst in America), een cadeau bon van 15 gulden. IJssalon Pr. Bernhardstraat 30a belangrijker werk in mijn ogen, lig gen. We zijn bezig om organisatie breed de personele problemen in beeld te brengen. Maar het verhaal is simpel. Of er komen meer mensen of we moeten ons ambitieniveau bij stellen. Dat is de realiteit." Punt is volgens Heidens dat de afdeling Agrarische Economie en Milieu op zoek is naar specialisten die op de arbeidsmarkt niet één- twee-drie te vinden zijn. "En nu gaat Han Clement ons helaas ook nog verlaten, een hele aderlating voor de gemeente. Goede mensen zoals milieukundigen zijn schaars en ze kiezen toch vaak voor een baan in het bedrijfsleven. Dat is de realiteit van de dag. Het is geen leuk ver haal, maar de realiteit is gewoon dat we keuzes moeten maken wat we wel en niet kunnen. Ook ik ben ongeduldig, misschien nog wel ongeduldiger dan u. Maar ik wil niet om de hete brei heendraaien." De wethouder beloofde wel vaart te maken met het bestemmingsplan buitengebied. "Ik zal er mijn collega van Stedelijke Ontwikkeling nog eens op aanspreken." De politie heeft vrijdagmorgen bij een snelheidscontrole, gehouden tussen 11.00 uur en 12.40 uur op de Stationsweg in Oostrum, 112 auto mobilisten bekeurd. In totaal wer den er 684 voorbijgangers gecontro leerd. De hoogst gemeten snelheid was 84 km per uur, terwijl 50 km per uur is toegestaan. De politie heeft vrijdagmorgen bij een snelheidscontrole, gehouden tussen 09.40 uur en 10.40 uur op de Wanssumseweg in Oostrum, 34 automobilisten bekeurd. In totaal werden er 638 voorbijgangers gecontroleerd. De hoogst gemeten snelheid was 103 km per uur, terwijl 80 km per uur is toegestaan. De politie heeft vrijdagmiddag bij een snelheidscontrole gehouden tus sen 13.55 uur en 15.05 uur op de Noordsingel, 82 automobilisten bekeurd. In totaal werden er 877 voorbijgangers gecontroleerd. De hoogst gemeten snelheid was 76 km per uur, terwijl 50 km per uur is toe gestaan. De politie heeft woensdagmorgen bij een snelheidscontrole, gehouden tussen 09.50 uur en 10.30 uur op de Deurneseweg in Heide, zestien automobilisten bekeurd. In totaal werden er 342 voorbijgangers gecontroleerd, waarbij als hoogste snelheid 102 km/uur werd gemeten. De politie heeft woensdagmorgen bij een snelheidscontrole, gehouden tussen 10.40 uur en 11.50 uur op de Puttenweg in Ysselsteyn, vijftig automobilisten bekeurd. Van de 325 gecontroleerde voorbijgangers was de hoogst gemeten snelheid 81 km per uur, terwijl 50 km per uur is toe gestaan. smaak van de week (20 t/m 27 april) ySf&i

Peel en Maas | 2001 | | pagina 7