Slopershamer dreigt voor nieuwbouw in Merselo KvK niet eens met parkeerstudie Schilderij terug in kerk Pro tcclecia CDA: vertrouwensbreuk met VVD "Helft agrarische bedrijven verdwijnt" 'Verkoop busstation op lange baan' Inbrekers ingehouden 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Via provincie naar ministerie naar Museum Beukenrode 3ai i EN MAAS donderdag 19 april 2001 - Pagina 5 Dorpsraadvoorzitter Muijsers: "Dit is onmenselijk" bouwdrama in Merselo 9P jfde in de week voor Pasen nieuw hoogtepunt. Op Witte derdag werden de bouwers de zoveelste keer naar het tetehuis geroepen. En ■uw kregen zij een slechte „schap te horen van burge er Waals. De betwiste twaalf ^vergunningen worden voor- Jagen tot vernietiging bij de itw on. "Verschrikkelijk. Dit is een drama. De onzekerheid t maar voortbestaan. Dit jt niemand meer vol", zegt Keuten, een van de bou- it dorpje Merselo raakt meestal me^réén keer per jaar in de picture. 12e js tijdens het pinksterweekeinde ld» meer de muziekfeesten worden iaden. Maar vanaf begin okto- IOOO is Merselo ongewild door- nd in het nieuws. Op 5 oktober jen de bouwers in het uitbrei- «plan aan het Grootdorp voor 'eerst op het gemeentehuis ont- Daar kregen zij te horen dat iuw moest worden stilgelegd lid jat de percelen binnen de stank - *7l van varkenshouder Van Dijck i. Het dorp raakte in rep en roer als 'hoogtepunt de emotionele psvergadering op 1 november, aandringen van de Merselose teenschap ging burgemeester 9.0ps overstag en heropende hij de rhandelingen met de maatschap Dijck. Eerder liet Waals weten de in aanbouw zijnde huizen oopt moesten worden omdat de 3%ente niet tot een deal kwam de veehouder. "Van Dijck is msj ons geen gesprekspartner it", liet Waals toen weten. Half iari komt er witte rook uit het leentehuis. Er is overeenstem- g bereikt met Van Dijck over ^gedeeltelijke verplaatsting van varkensbedrijf. Óp 30 januari de gemeenteraad akkoord met chadevergoeding van ruim 1,7 )y Schelbergen uit Oostrum in het paasweekeinde de pau- ;e onderscheiding Pro Ecclesia intifice in ontvangst mogen in. Schelbergen kreeg deze te kerkelijke onderscheiding '„Jerzijn vele verdiensten en vrij- lligerswerk voor de kerk in strum. pn eigenaar van een woning [n de Paardekop in Ysselsteyn ad vorige week woensdagavond se Poolse mannen van 18 en 19 aan, die een leegstaande ing binnendrongen. Overdachten werden overhan- 'daan de politie die bij het trans- tnaar het politiebureau in Venlo L 'n bagage spullen aantrof die aistig zijn van een inbraak in woning aan de Puttenweg. 'de mannen zijn ingesloten en loord. - to het opmaken van proces-ver- pl. worden ze in bewaring voor de £#emdelingendienst gesteld, ijwadat een dagvaarding aan de ■Pnen is overhandigd, worden ze uitgewezen. bindstraat 12, tel. 581553 miljoen gulden. De bouwers haal den opgelucht adem en konden weer aan de slag. Maar niet voor lang. Wethouder Kersten van Ruimtelijke Ordening zit vanaf begin februari ziek thuis. Op 20 februari komt burgmeester Waals op een ingelaste persconferentie met het begrip 'cumulatie van stankcirkels' op de proppen wat woningbouw op de kerkdorpen vrijwel onmogelijk maakt. De gemeente heeft dan nog hoop dat de provincie en de Inspectie Ruimtelijke Ordening (IRO) de 22 reeds verleende bouwvergunningen in Castenray en Merselo door de vingers willen zien. Maar die hoop bleek ijdel. Half maart werd de douw in Merselo opnieuw stilgelegd en op 12 april volgde de vernietigende uitslag van de IRÓ. Op woensdag 11 april kregen de Merselose bouwers een telefoontje van de gemeente 'dat er iets niet goed zit'. Een dag eerder was burge meester Waals nog persoonlijk naar Den Haag geweest om proberen te redden wat er. te redden viel. Tevergeefs. Op donderdag 12 april wordt de nachtmerrie werkelijkheid. Vier hui zen, waar het dak binnenkort op geplaatst wordt, zullen wellicht afgebroken moeten worden. Daarvoor gaat minister Pronk (VROM) een procedure tot schor sing en vernietiging bij de Kroon ingang zetten. Het kan evenwel nog wel een jaar duren voordat het Koninklijk Besluit tot vernietiging van de onrechtmatige bouwvergun ningen afgegeven wordt. De onze kerheid onder de Merselose bou wers neemt alsmaar toe. Doorbouwen of afbreken luidt het dilemma. De gemeente heeft op 14 maart foto's gemaakt van de wonin gen. Op die dag werd de bouwstop afgekondigd en alles wat de bou wers daama nog zouden doen kwam voor eigen rekening. "Moet ik mijn huis zo een jaar laten staan zonder dak erop. Wat is er dan nog van over", vraagt Nard Keuten zich af. Het dak, ter waarde van 18.000 gul den, zou dezer dagen geplaatst wor den. Keuten wil dit toch laten door gaan maar niet op eigen risico. Zo verkeren alle bouwers in grote onze kerheid. "Want wij zijn niet de schuldigen. De gemeente die is aan sprakelijk", stelt Nard Keuten. Op vrijdag 13 april kregen de bouwers een brief van het ministerie van VROM waarin hen dringend wordt verzocht om alle bouwactivi teiten te staken. Een dag eerder was burgemeester Waals de boodschap per van de slechte boodschap. "Het was al de zevende of achtste keer dat we naar het gemeentehuis geroe pen werden. En het was weer zeer slecht nieuws. De burgemeester komt normaal vrij nonchalant over. Maar donderdag had hij het er emo tioneel ook moeilijk mee. Hij moest ook een paar keer slikken." Het gezin Keuten woont nu nog in een huurwoning terwijl de hypo theek gewoon doorloopt. "Die dub bele lasten houden we geen jaar meer vol", zegt Nard Keuten. "We hebben enorm veel pech gehad. Want blijkbaar zat het ministerie al veel langer te azen om in te grijpen bij het bouwen binnen cumulatieve stankcirkels. Ze wilden nu een daad stellen en daarvan zijn wij de dupe geworden." Donderdagavond 12 april houdt de dorpsraad van Merselo een ver gadering. Er wordt besloten een comité op te richten. Met daarin voorzitter Huub Muijsers, secretaris Wil Weijers, pastoor Jenniskens, CDA-raadslid en ex-wethouder Frans Janssen en een of twee bou wers. "Het is onmenselijk om de bouwers dit aan te doen. Want hier lijdt de gezondheid van deze men sen onder", vindt Huub Muijsers. Gisteravond (woensdag) kwam het comité in huize Muijsers voor het eerst bij elkaar. De eerste actie is een brandbrief te sturen naar minis ter Pronk. "Het gaat ons vooral om de menselijke kant van de zaak. Want de inspecteur van de Ruimtelijke Ordening wil Merselo nu als voorbeelddorp gebruiken. We willen Pronk erop wijzen dat de mensen in Merselo daarvoor niet misbruikt mogen worden." Het comité wil bereiken dat de bouwers, die een bouwvergunning hebben en al bezig zijn, toch hun huizen mogen afbouwen. "De bouwers zijn in het afgelopen half jaar al vaak genoeg gestraft. Het ook nog afbreken van de huizen kan deze mensen niet meer worden aangedaan", zegt Huub Muijsers die ook overweegt om zich tot koningin Beatrix te richten. Want formeel ondertekent zij straks het Koninklijk Besluit tot vernietiging. De dorpsraadvoorzitter vindt ook dat de gemeente nu financieel over de brug moet komen met een scha devergoeding. "Zij kunnen dit niet voor zich uitschuiven", vindt oud- raadslid Muijsers. "Och eigenlijk hadden deze huizen er al drie, vier jaar geleden moeten staan. Dat heb ik wethouder Kersten al vaker verweten. Dan was er geen enkel probleem geweest. Door prutswerk bij de gemeente staan we er nu zo beroerd voor. Ik weet niet precies wie de hoofdschuldige is. Dat staat wellicht in het rapport van de inspecteur. Ik zal ook mijn best doen om de schuldige te achterha- len." De IRO en het ministerie van VROM hebben de gemeente Venray inmiddels onder verscherpt toezicht geplaatst. En er komt een onderzoek naar het functioneren van de afde lingen ruimtelijke ordening, volks huisvesting en milieu. Ook voor de gemeente Venray is het einde van het drama nog lang niet in zicht. Want de financiële schade van het bouwdrama zal tot in de miljoenen guldens lopen. De Kamer van Koophandel kan zich niet vinden in de gemaakte berekening over de toekomstige parkeerbehoefte in het centrum van Venray. In een deze week gestuurde brief aan het College van B W van Venray plaatst de KvK een scherpe kanttekening bij het verschenen rapport inzake het toekomstige parkeerbeleid voor het centrum van Venray. De toekomstige vraag naar par keerruimte in het stadscentrum van Venray wordt niet alleen bepaald door het aantal bezoekers, bewoners en werkers, maar ook door hun gemiddelde verblijfs- en/of parkeer- duur. Door een samenhangend pak ket aan kwaliteitsmaatregelen zal de Venrayse binnenstad in de toekomst niet alleen meer bezoekers trekken, maar zullen deze bezoekers ook lan ger in het centrum verblijven. Met deze laatste ontwikkeling is in de parkeerstudie volgens de KvK geen rekening gehouden en zijn daardoor de in het rapport van Goudappel Coffeng gepresenteerde parkeerba- lansen niet valide en niet realistisch. Gelet op de kwaliteitsslag die de gemeente Venray het Venrayse bedrijfsle ven wil maken, dient er in de pro- gnostisering van de parkeerbehoefte rekening te worden gehouden met een toename van de gemiddelde parkeerduur in de komende vijf jaar van tenminste 15% en over tien jaar van meer dan 20%. Wordt dit gege ven niet in de toekomstige parkeer- balans meegenomen dan wordt Venray geconfronteerd met een aan zienlijk tekort aan parkeerruimte, en kunnen andere beleidsmatige doel stellingen voor het centrum niet gerealiseerd worden. VERHOGING De KvK is het wel eens met de gemeente Venray over de verhoging van de parkeertarieven. Uit diverse onderzoeken blijkt dat het volume beleid (aantal parkeerplaatsen) eco nomisch van grotere invloed is dan prijsbeleid (parkeertarieven). Aangezien de binnenstad van Venray bij ongewijzigd beleid zal kampen met een structureel tekort aan parkeerplaatsen vindt de KvK een verhoging van de parkeertarie ven waarmee nieuwe parkeervoor zieningen gerealiseerd kunnen wor den aanvaardbaar. De KvK wijst erop dat voorko- m'en moet worden dat de levendig heid en de attractiviteit van het stadscentrum Venray in de avondu ren gaat afnemen en plaatst daarom haar twijfels bij het invoeren van betaald parkeren tijdens de avondu ren. Dit voorstel zal immers niet de steun krijgen van de bewoners en bezoekers van het centrum en gebruikers van sociale en culturele instellingen. CDA en VVD zijn elkaar opnieuw in de haren gevlogen. De coalitiepartijen kwamen in het afgelopen half jaar wel vaker met elkaar in conflict. CDA-fractie- leidster Ton Teeuwen sprak vori ge week woensdag in de commis sie Algemene Zaken zelfs van een vertrouwensbreuk. Aanleiding was een artikel van 29 maart in deze krant. Daarin noemt VVD-fractievoorzitter Frans van Hooft het CDA onbetrouwbaar. Van Hooft deed die uitspraak nadat het CDA uit de raadscommissie van onderzoek over de bouwproblema- tiek in Merselo was gestapt. Ton Teeuwen vroeg in de com missie of de citaten van Van Hooft in Peel en Maas juist waren en zo ja, of hij er dan afstand van wilde nemen. "Indien hij deze uitspraken niet rechtzet dan hebben we een ern stig probleem. Dan is er sprake van een vertrouwensbreuk", stelde de fractievoorzitster van het CDA. "Want we kunnen dit niet zomaar laten passeren." Frans van Hooft wenste echter geen afstand te doen van zijn oms treden uitlatingen. "En als het CDA daar problemen mee heeft dan horen wij dat wel." Ton Teeuwen reageer de: "Dan hebben we inderdaad een probleem. Daar moeten als coalitie partners indringend over praten." De onderzoekscommissie is des tijds ingesteld op advies van de VVD. Om na te gaan wat er in Merselo allemaal is fout gegaan en om er lering voor de toekomst te trekken. Alle zes fracties konden er in eerste instantie mee instemmen. Maar later haakte het CDA toch af. Omdat er momenteel al een onder zoek loopt door een ingeschakelde jurist van de gemeente en omdat de inspecteur Ruimtelijke Ordening zich eveneens met de kwestie bezig houdt. Het CDA wilde eerst de uit komsten van deze onderzoeken afwachten alvorens een eigen onderzoek te starten. De VVD bena drukte het belang van de raadscom missie en vond dat dit initiatief door alle partijen ondersteund moest te worden. "We hebben echter tever geefs geprobeerd het CDA op ande re gedachten te brengen", aldus Van Hooft. tenslotte willen Wij in troonrede aandacht schenken aan het bouwbeleid van de gemeente Venray. Ruim 56 jaar jaar geleden haal de Wim van den Munckhof, oud hoofdredacteur van deze krant, een schilderij uit de puinhopen van de door de Duitsers vernietig de Grote Kerk. Maandagavond kwam het schilderij terug, en werd het door de Stichting Altaar en Kunstverwerving Grote Kerk, overgedragen aan Deken Coenen en het kerkbestuur. Het schilderij is vermoedelijk het enige nog ovèrgebleven gedeelte van de Kruisweg, zoals die tot het bom bardement in 1944, in de kerk hing. Het schilderij vormt een onder deel van een drieluik en stelt Koning David voor. Dat Koning David onderdeel vormt van de Kruisweg heeft te maken met het feit dat deze Koning destijds het lij den van Jezus voorspelde. Samen met twee zijpanelen vormde dit schilderij een Kruiswegstatie. Die Kruisweg, en dus dit schilde rij is in 1898 aangekocht door het toenmalige kerkbestuur van de Grote Kerk en is afkomstig uit het atelier van P. Cuypers, de bekende architect uit Roermond. Dit atelier vervaardigde in die tijd religieuze kunstwerken aan de lopende band. Nadat de Duitsers, vlak voordat de Engelsen Venray bevrijdden, de toren boven op de Grote Kerk had den laten vallen, werden veel kunst werken vernield of zwaar bescha digd. Het schilderij heeft sindsdien jarenlang op een zolderkamer gestaan, waarna de weduwe van Wim van den Munckhof het schilde rij aan Paul Raedts schonk. Deze oud-Venraynaar verzamelt religieu ze kunst. Toen hij achterhaalde dat het doek een onderdeel vormde van een Kruiswegstatie uit de Grote Kerk, was hij direct van mening dat het kunstwerk terug naar de kerk moest. "Eigenlijk moet je van elke kerk een 'Engelse kerk' maken. Een kerk moet haar historie tonen, het verle den van een parochie weergeven. Dan maak je er een levende kerk van en houdt je tradities in stand" aldus Paul Raedts. Raedts nam vervolgens contact op met de bovengenoemde stichting, die het schilderij liet taxeren en beschrijven. Alhoewel het doek voor 8000 gulden is getaxeerd, zal het voor de kerk een veel grotere waarde hebben. Deken Coenen toonde zich dan ook verheugd met het doek. "Ik ben hier heel erg blij mee, evenals de bereidheid om dit voor de kerk af te staan. Ik zal zorg vuldig afwegen waar we het doek neer gaan hangen, wat moeilijk is. Wat dat betreft wordt de kerk al bijna te klein" aldus de Deken. Hij deed desondanks een oproep aan de (oud)inwoners van Venray om, wan neer zij nog iets op zolder hebben liggen, waarvan het vermoeden bestaat dat dit ooit uit de Grote Kerk is gekomen, zich bij hem of de stichting te melden. Paul Raedts gaf hiervoor al een voorzet. Hij wist dat een 14e eeuws Odabeeld, dat oor spronkelijk uit Venray komt, in een museum in Twente staat. Mogelijk dat dat beeld ooit weer terug kan keren in Venray. Zaterdag 21 en zondag 22 april is het museumweekend. Ook het museum van Beukenrode stelt dan haar deuren weer open en wel van 14.00-16.30 uur. u vindt er een ver zameling verpleegartikelen en hulp middelen die in het verleden werden gebruikt in de verpleging, laborato rium en door artsen. Interessant om even te bekijken. Ook zijn er foto's te zien van het verledenen van de renovatie van 1988/1989. Loopt u gerust binnen via de hoofdingang. De bordjes wijzen u de weg naar het museum. Wethouder Heidens in commissie AEM: Wethouder Heidens wilde tij dens de commissievergadering Agrarische Economie en Milieu niet in detail ingaan op vragen over de stand van zaken met betrekking tot de reconstructie van het platteland in het district Venray-Meerlo-Wanssum. "De discussie moet in de klankbord groep gevoerd worden. "De plan nen moeten nog verder uitge werkt en bediscussieerd worden. Ik vind het niet juist als we hier alle ins en outs met elkaar gaan bespreken", aldus Heidens, die ook niet wilde vertellen hoeveel en welke bedrijven volgens het voor lopige plan zouden moeten ver kassen naar een andere locatie. Frans Claessen (CDA) maakt zich grote zorgen over het hele recon structieplan en hij wees de wethou der op het feit dat veel agrariërs niet weten wat voor hen de gevolgen kunnen zijn. "Gaat het om 200, 300 of 500 agrarische bedrijven? Waar liggen ze? Waar liggen de zones precies? De mensen in het veld weten vrij weinig over wat hen alle maal boven het hoofd hangt. Die onzekerheid knaagt, vooral in deze tijd."Harry van der Borg (PvdA) vroeg zich af of het plan wel gedra gen wordt door de bewoners van het buitengebied. "Natuurlijk zullen er nog stevige discussies gevoerd moe ten worden, maar ik ben optimis tisch gestemd", antwoordde Heidens. Op de stelling van het CDA dat er in dé plannen maar een zeer beperkt gebied gereserveerd is voor land bouwontwikkeling, gaf de wethou der een helder antwoord. "Ik denkt dat dat wel zal meevallen. Uit prog noses en onderzoeken blijkt name lijk dat heel veel agrarische bedrij ven in de toekomst zullen verdwijnen. Omdat er geen opvol ging is of omdat mensen zelf beslui ten te stoppen. Alleen grote, toe komstgerichte bedrijven die aan alle voorschriften op het gebied van milieu en welzijn van dieren vol doen, zullen uiteindelijk overblij ven. De landbouwontwikkelingsge- bieden zullen van voldoende omvang zijn. Je vastpinnen op het huidige aantal bedrijven zou niet reëel zijn. Ik weet dat dit voor veel mensen een pijnlijke conclusie is. Maar ik wil niemand voor de gek houden. Uit studies blijkt dat circa de helft van de agrarische bedrijven zal verdwijnen." John Oosterbeek (VVD) wenste de wethouder veel wijsheid en sterkte toe bij de uitvoering van het hele reconstructieplan. "Ik kan me niet voorstellen dat boeren die al meer dan dertig jaar ergens wonen daar weggaan. Ik geloof niet zo in die push- en pullfactoren en mis in het hele plan flexibiliteit en maat werk. Dat is jammer." Maar volgens wethouder Heidens is het nog te vroeg om conclusies te trekken. "Het plan moet nog verder uitgewerkt moet worden. Dit is een eerste aanzet, waarover nog gedis cussieerd gaat worden. De kaarten moeten nog verdere invulling krij gen. Maatwerk, zo ver zijn we nog niet." De mogelijke verkoop van. het busstation aan de Julianasingel is door Hermes Groep NV op de lange baan geschoven. Dit heeft alles te maken met de aanstaande fusie van Hermes met Connection, de grootste streekvervoerder in Nederland. De laatste tijd gingen in Venray steeds meer geruchten de ronde dat Hermes Groep bezig zou zijn het busstation te verkopen. "Daar is niets van waar. We hebben momen teel geen plannen tot verkoop", zegt Henk-Jan Kamerbeek op het hoofd kantoor van Hermes Groep in Weert. Kamerbeek geeft wel toe dat Hermes in het verleden daarover diverse gesprekken heeft gevoerd met de gemeente Venray en een pro jectontwikkelaar. "We waren van plan iets anders met dat stuk grond te doen. Maar door de samenvoe ging met Connection zijn dit soort zaken op een laag pitje komen te staan", aldus de Hermes-woord- voerder. Het lag in de bedoeling dat het busstation naar een andere plek in Venray verplaatst zou worden zodat de locatie aan de Julianasingel een andere bestemming - wellicht woningbouw - zou krijgen. MANHATTAN, KLOPPEND HART VAN MET ROP O O l NEW YO R K V Bij Rien van Mierlo Tuinen vindt u Amerikaans comfort voor tuin of serre. Nederlandse topontwerpers bogen zich over de tafel om de klassiekers van de toekomst te ontwerpen. Vernieuwend, dynamisch, verbazend en indrukwekkend zijp slechts enkele uitdrukkingen om een predikaat te geven aan dit bijzondere ontwerp. Manhattan, zeer exclusief design, comfortabel, absoluut weerbestendlg en sfeervol. Zeer goed toe te passen zowel binnen als buiten. Voor exflusieve tuin meubelen met een vleugje Amérika 'find your way to' Rien van Mierlo. Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur weg t 1 1 S 75 1 P H; Te I. 0 4 9 3 3 1 A

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5