Als je kunst begrijpt, begrijp je ook mensen" de Studio PEEL EN MAAS "Ons geheim? Goed eten en drinken!" 8 LEPüff rj Start verkoop Zomerzegels Bijzondere film over de Slag om de Neder-Rijn Start kinder-vlinder-kijk-actie Twintig mille voor huiskamer proj eet ^nniskens. rïering 100 ar Theehuis Geslaagd PSV-doelman Waterreus naar Venray Luis Penin exposeert op Kunst-Ahoy in Rotterdam DONDERDAG 19 APRIL 2001 - NR. 16 HONDERD TWEEËNTWINTIGSTE JAARGANG In Venray wonende en wer- Spaanse schilder Luis [(32) wil maar één ding: «orden. Niet uit eerzucht lier niet tegen elke prijs. bet maximale uit zijn talent t {n en zijn eigenzinnigheid naren, wil de in Madrid en kunstenaar slechts aan lersoon bewijzen dat hij geleefd: zichzelf. En het niet bij mooie woorden, rijdag 27 tot en met zondag ilis zijn werk namelijk te ideren in de Ahoy-hallen in rdam, waar in het kader Rotterdam Culturele stad van Europa de groot- mstbeurs van Nederland aniseerd wordt. Weer een kunstmanifestatie waar de yse kunstenaar van de par eet unieke van Kunst- is dat er naast de galerieën lim 900 kunstenaars per- jk aanwezig zijn met een waarin zij hun eigen werk eren", zegt Luis Penm. meer dan 900 professionele rffftoaars komen uit alle delen Jederland met hun schilderij- Jden, sieraden en dergelijke Ahoy-hallen in Rotterdam, ibiance op Kunst-Ahoy zal 5 de Venrayse kunstenaar jders zijn dan de vaak wat sfeer die men op andere kunstbeurzen zoals icht, Amsterdam of Den 'proeft. De bezoeker heeft eeks contact met de kunste kan zelf vernemen wat hij iet het kunstwerk wil uitdra- "Samen met kunstenaar |Schreinemachers heb ik tien met een totale lengte van rig meter gehüurd. We expo under andere keramiek, gra- /erk en natuurlijk schilderij ben door de organisatie igd om deel te nemen. Tijk een grote eer, want het unieke kunstbeurs", vindt BOEK jolgende tekst is afkomstig leerste brochure van Luis :n kunstenaar om mezelf te :n dat ik leef. Ik heb lief, ik ritiek en ik vecht. De mens lert me en maakt me bang. [het negatieve ombuigen tot litiefs. Ik geloof in de waar van de mens', is de schilder en de mens voeten uit. Emotioneel, lieus, experimenteel. In zijn in een prachtige authentieke van het Vincent van Gogh lut hangen grote schilderijen, lieverf en acryl, die op het oog weinig met elkaar in lijken te hebben. De ach- gende thema's zijn echter erend en herkenbaar. Ze leg- lit wie Luis Penin is. Bang saaiheid, vrezend voor zake- id, smachtend naar avontuur, je beeldende kunst begrijpt, jpje ook mensen", zegt de 32- jarige kunstenaar. "Kunst moet emotie oproepen. Ik probeer het positieve met het negatieve te ver enigen. Maar het negatieve mag niet overheersen. Dat sta ik in mij werk en ook in mijn leven niet toe." Luis Penin, die van 1984 tot en 1988 aan de Kunstacademie in Madrid studeerde, kwam op zijn negentiende samen met zijn vrouw Ankita naar Venray. Aan d& Rijksuniversiteit in Amsterdam mocht hij vervolgens invulling geven aan een project op postaca demisch niveau. De Venrayse kunstenaar is druk bezig met het schrijven van een boek waarin de laatste tien jaren van zijn werk centraal staan. "Het boek gaat 'Alleen de liefde kan' heten en geeft.een retroperspectieve kijk op de laatste tien jaar van mijn werk. Over een half jaar zal het boek gedrukt worden", zegt de kunste naar. RUIMTE CULTUUR De gemeente Venray heeft prach tige, monumentale gebouwen, vindt Penin. "Het is alleen ontzettend jammer, dat bijvoorbeeld delen van Luis Penin is één van de kunste naars die deelnemen aan de Kunst- Ahoy, een grote kunstbeurs in het kader van Rotterdam, Culturele Hoofdstad van Europa. het Vincent van Gogh Instituut en het St. Annaterrein uit economische overwegingen verdwijnen. Ook ik zal op zoek moeten naar een nieuw atelier, omdat dit gebouw op het VvGI-terrein afgebroken wordt. Hiermee gaat natuurlijk weer een stukje Venrayse historie verloren. Tijdens het onlangs gehouden Debat over de Venrayse Ruimte heb ik dan ook een oproep gedaan om ergens in Venray, bijvoorbeeld op St. Anna of in het oude gemeentehuis in het hart van Venray, een ruimte voor bij voorbeeld schilders, beeldhouwers en/of dichters te creëren. Er moet in deze maatschappij toch ruimte zijn voor cultuur in al haar facetten." De Venrayse kunstenaar ziet het 'ideale plaatje' al helemaal voor zich. Lezingen van het Literair café, dichters, schilders en andere kunste naars op één plek, met een gezellig café dat gerund wordt door vrijwilli gers. Een pianist die op een vleugel speelt.... "Het moet een ontmoetingsplek worden waar ook de 'gewone man' zich thuisvoelt, kennis kan maken met kunst in al haar facetten en ondertussen een kopje koffie kan drinken. Een interdisciplinair ver haal dus", zegt Penfn. Tijdens het Debat over de Venrayse Ruimte gaf de Venrayse kunstenaar als voorbeeld het oude gemeentehuis in het centrum. "Dat historische gebouw staat nu leeg, maar zou toch een fantastische plek zijn voor een culturele ontmoetings plaats? Mensen die het centrum bezoeken, kunnen gratis kijken hoe kunstenaars werken en gemakkelijk in aanraking komen met kunst. En dat is toch juist de bedoeling van kunst? Ik weet zeker dat dit ook een fenomenale impact zou hebben op het toerisme in hartje Venray. Een toegevoegde waarde. Het mes snijdt dus aan twee kanten. In de eerste plaats hebben de kunstenaars een schitterende werkplek, en de gemeente krijgt een prachtig cultu reel imago dat veel toeristen zal aantrekken. s t a I I a t i e warming elektro itilatie sanitair :onditioning Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum 178-532441fax 0478-532645 I: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl jaar is het precies 100 jaar ten dat de zusters Ursulinen ft Odapark het Theehuis heb- laten bouwen. - 'park en het Theehuis diende Mspanningsruimte voor de pen- üres die in het Internaat van alem verbleven. te latere jaren is het Odapark voor andere, vaak culturele inden, gebruikt zoals popcon- n in de 60-er en 70-er jaren en tentoonstellingen in de 80-er ter jaren. lTheehuis, dat in verval was is helemaal opgeknapt en in nog vond de opening van de "bouw plaats. teom het 100 jarig bestaan wil lichting Odapark een groot aan- iviteiten organiseren. kader van die activiteiten is iting op zoek naar foto-, dia- ïateriaal van het park en van :huis. 'leeftijd" an dit materiaal is elevant. souder-hoe liever. Ook andere daal over het Theehuis en het 3rk, is welkom. Mnt hierover contact opnemen tinne Wismans ifoon 513690. 12 april jl. studeerde Janneke "hoven af aan de Katholieke wsiteit Brabant in de Beleids- ■ganisatiewetenschappen. De Petrus' Bandenschool staat zaterdag 21 april bol van de acti viteiten voor haar Foster Parentskind uit Indonesië. De Petrus' Bandenschool heeft Mikael Ratu (14) tien jaar geleden financieel geadopteerd. Zaterdag wordt de actiedag om 11.00 uur pp grandioze wijze geo pend door Geert Pelzer, één van de ouders, die samen met de kinderen enkele toepasselijke nummers zal zingen. Edward Linskens, de Venrayse oud PSV international, heeft gezorgd voor een aantal prij zen die de voetbalsupporters zeker zullen aanspreken; een door het eer ste elftal van PSV gesigneerde voet bal en shirt en enkele kaartjes voor de kampioenswedstrijd PSV- Heerenveen. Ronald Waterreus komt zeer waarschijnlijk naar de Petrus' Bandenschool om zijn keeperstalent te bewijzen in de goal die geplaatst wordt in de dr. Poelsstraat. Iedereen mag met penalty's proberen om Waterreus te verslaan. Mocht Waterreus verhinderd zijn dan zal een andere topper zijn plaats inne men. Daarnaast is er een restaurant, een stand van Foster Parents, toneel, een winkel, een loterij, rad van avontuur, graffiti, live muziek, sound mix en play back, schminken, fotografie en allerlei spellen. Er is ook een stepparcours uitgezet en de Molukse bevolkingsgroep presen teert zich aan het grote publiek. De actiedag duurt van 11.00 tot 14.00 uur. E SOLEE 3D ALUMINIUM EN KUNBT8TOF Ramen Deuren Serres Tel: 0478-571481 INTERIEURSTYLISTEN wij werken graag met u samen, om in alle rust een interieurplan te maken, dit kan een kleurenplan zijn, gecombineerd met onze collectie gordijnen en vloerbedekking, ook een kompleet interieurplan met tekeningen van onze interieurarchitect is mogelijk, op vrijdag en zaterdag zijn wij open, de andere dagen werken wij op afspraak. tamara martens interieurarchitect cor reijnders kleurenadviseur paterslaan 5 venray tel. 0478-582025 www.studiovenray.nl De plaatselijke afdeling van het Nationaal Fonds Ouderenhulp start op dinsdag 24 april met de verkoop van de nieuwe Zomerzegels. De Zomerzegels 2001, met daar op bekende tuinontwerpen, worden door vrijwilligers van dinsdag 24 tot en met donderdag 26 april verkocht in de winkels van Albert Heijn, Edah, Cl 000 Veltum, Cl 000 Brukske en Plusmarkt Landweert. Van ieder velletje Zomerzegels van 7,20 gulden gaat een derde deel naar een goed doel. Met de opbrengst worden honderden projecten voor ouderen gesteund. J aarlijks steunt het Nationaal Fonds Ouderenhulp me de opbreng sten honderden projecten voor deze doelgroep. Bijvoorbeeld activiteiten die gericht zijn op eenzaamheid of dementie onder ouderen. Maar ook projecten die ervoor zorgen dat ouderen langer zelfstandig kunnen blijven wonen. In de toekomst is meer geld nodig voor dergelijke projecten: het aantal ouderen groeit, in 2025 is bijna de helft van de Nederlandse bevolking 55 jaar of ouder, maar ook het verschil tussen de rijke en arme ouderen wordt als maar groter. Met name voor deze laatste groep ouderen is hulp nodig. Namens het Nationaal Fonds Ouderenhulp zijn in 2000 in het Venrayse op de volgende locaties donaties overhandigd: in Merselo 10.000 gulden voor de inrichting van het ouderendeel van de nieuwe accommodatie; in Venray 6000 gul den voor de Stichting Synthese voor de Burendag op 17 juni en 10.000 gulden voor de Stichting St. Joriskwartier voor de herinrichting van de gemeenschappelijke ruimte van het woonzorgproject. Het fonds is houder van het CBF-keur en behoort daarmee tot de betrouwbare organisaties voor goede doelen. Bovendien kunnen inwoners van Venray bij hun bezoek dit jaar nog overgebleven buitenlands muntgeld inleveren bij de verkoopstands. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard De Bond van Wapenbroeders afdeling Venray e.o. organiseert in samenwerking met het Nationaal Bevrijdingsmuseum 1944-1945 een unieke filmavond op maandag 23 april om 20.00 uur in zaal 't Brugeind, Hoofdstraat 74 te Meerlo. De film 'Krieg am Niederrhein' (de Slag om de Neder-Rijn). Deze unie ke film, die alleen beschikbaar is bij het Nationale Bevrijdingsmuseum 1944- 1945 in Groesbeek, is een nog in prima staat verkerende Duitse film, aangevuld met beelden van geallieerde oorlogscorrespon denten. De film geeft een obejectief beeld van de hevige strijd die in 1944 en 1945 in Zuid-Oost Nederland is geleverd om de vrijheid te herwin nen. Behalve Operatie Market Garden, september 1944, verbeeldt de film op zinderende wijze de ope ratie Veritable: de grootscheepse aanval op de Neder-rijn, waarbij 300.000 geallieerde soldaten het op 8 februari 1945 opnamen tegen de Duitse verdediging. In de film wor den ook de enorme gevolgen voor de burgerbevolking en de verwoes tingen van de Neder-Rijn zichtbaar: onder andere de ravage in het plat gebombardeerde Kleef, maar ook de verwoestingen in bijvoorbeeld Nijmegen, Gennep, Groesbeek, als mede de ondergelopen Ooypolder. Deze film werd in het Nationaal Bevrijdingsmuseum te Groesbeek negen keer vertoond en alle voor stellingen waren uitverkocht en daarom is de Bond van Wapen broeders afd. Venray e.o. er trots op dat ze er in geslaagd zijn deze unie ke film voor de leden te kunnen laten vertonen op de verenigings avond. De drie rollen film, ieder van 40 minuten, moeten op speciale pro jectoren worden gedraaid, die twee man bediening vergen. Een film, een feitenrelaas over deze regio, die u niet mag missen! Introducés zijn van harte welkom. Leerlingen van twaalf basis scholen uit heel Nederland geven op vrijdag 20 april het startsein voor de Nationale Kinder-vlinder- kijk-actie. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in Zoo Pare Overloon verzorgen zij een afwis selend programma rond het thema vlinders. Met het oplaten van ballonnen wordt de kleurrij ke dag afgesloten. De Kinder-vlinder-kijk-actie is een initiatief van de Vlinderstichting om de leerlingen van de ruim 500 basisscholen die meedoen meer te betrekken bij de natuur in de woonomgeving. Tijdens het gehele vlinderseizoen van april tot en met september gaan leerlingen met de klas of in groepjes naar buiten om vlinders te zoeken. De vlinders die zij zien, melden zij aan de Vlinderstichting via de web site: www.vlinderskijken.nl. Deze website is speciaal voor de actie ontwikkeld en bevat naast informa tie over vlinders ook plaatjes en spelletjes voor kinderen. In de klas leren de kinderen aan de hand van uitgebreid lesmateriaal hoe vlinders leven en hoe zij vlinders-kunnen herkennen. Aan de actie kurinen maximaal 1000 scholen meedoen: scholen kunnen zich dus nog opge ven. Vlinders zijn mooi en goed her kenbaar voor de leerlingen hun metamorfose van vretende rups naar tere vlinder spreekt sterk tot de ver beelding. Daarom lenen vlinders zich goed voor een inventarisatie- onderzoek door kinderen. Bovendien zijn vlinders een graad meter voor de natuur: waar veel vlindersoorten voorkomen, kunnen ook veel ander dieren en planten leven. De relaties in de natuur zijn aan de hand van deze diergroep een- Math en Lena Janssen 50 jaar getrouwd Math Janssen heeft op dinsdag 24 april dubbel feest. De in America geboren en getogen Janssen wordt die dag 75 jaar én ook is hij dan op de kop af vijftig jaar gelukkig getrouwd met Lena Arts (78). "Ja, wat is het geheim van ons huwelijk", vraagt Math, terwijl hij eens diep zucht en zijn wenkbrauwen fronst. "Ik denk dat het geheim van ons huwelijk heel simpel is. Samen goed eten en drinken, dan komt de rest vanzelf goed." Op dinsdag 24 april houdt het gouden echtpaar* receptie van 19.30 tot 20.30 uur in zaal Roelanzia in Ysselsteyn. Ruim 51 jaar geleden ontmoeten Math en Lena, een Venrayse in hart en nieren, elkaar voor het eerst op de Venrayse kermis. "Ik ging met Math en Lena Janssen-Arts zijn op dinsdag 24 april vijftig jaar getrouwd. een zus van Math naar de kermis, zij stelde me aan hem voor en we dans ten met elkaar. Ja, het was liefde op het eerste gezicht", kan Lena zich nog als de dag van gisteren herinne ren. Maar helaas voor de twee tortel duifjes wachtte de dienstplicht en niet veel later vertrok de jonge mili tair naar Nederlands-Indië. "Een periode waarover ik niet graag praat. Ik heb er veel geleerd en veel gezien. Laat ik het daar maar bij maar houden", zegt Math. Anderhalf jaar later, In november 1950, keerde Math terug uit het verre overzeese oorlogsgebied en een half jaar later al gaf het verlief de stel elkaar het Ja-woord. "We zijn Het Juliana Welzijn Fonds heeft 20.000 gulden toegekend aan Stichting Wijkplatform Brukske te Venray. De bijdrage is bestemd voor de inrichting van het Huiskamerproject voor jongeren. Het Juliana Welzijn Fonds vindt het belangrijk, dat mensen zelfstan dig zijn en blijven, zich kunnen red den in de samenleving en in staat zijn daaraan deel te nemen: jonge ren die hun draai moeten vinden in de samenleving, mensen die zelf standig in hun eigen huis en omge ving oud willen worden, buurtbewo ners, die de handen ineen slaan en zich inzetten voor een leefbare buurt, dak- en thuislozen een kans geven op een menswaardig bestaan, werklozen en andere uitkeringsge rechtigden tot hun recht laten komen in de samenleving. Waar het in al die situaties om gaat, is dat mensen een volwaardig lid van de samenleving kunnen zijn, dat ze erbij horen. In 2000 verstrekte het Fonds ruim 1700 bijdragen voor ruim 30 mil joen gulden. Bijdragen voor bij voorbeeld tijdelijke personeelskos ten, investeringen in inventaris en gebouwen, voorlichtingsprojecten, deskundigheidsbevordering, werk- vernieuwing en de start van een organisatie. Het Juliana Welzijn Fonds is een onafhankelijk fonds dat zijn geld ontvangt uit onder andere de BankGiro Loterij, de Lotto en giften van particulieren en bedrijven. PEEL EN MAAS on line www.vandentnunckhof.nl op 24 april 1951 zowel voor de wet als de kerk getrouwd", vertelt Lena, "en we zijn direct samen in Veulen gaan wonen." In Veulen woonden ze 35 jaar met veel plezier. Sinds twaalf jaar genie ten ze in hun prachtige woning in de Sanshofstraat in Venray van hun 'oude dag'. "Ik heb erg veel baantjes gehad in mijn leven. Ik heb onder andere gewerkt in een steenfabriek en de laatste jaren in buitendienst bij de gemeente Venray. Met 61 jaar ben ik in de VUT gegaan", zegt Math. VEEL HOBBY'S Math Janssen is een bezige bij, die moeilijk een minuutje kan stil zitten. "Ja, wat moet je de hele dag binnen doen?", vraagt hij dan ook terecht af, terwijl hij Lena aankijkt. "Ik ben ook nu nog vele uurtjes in de tuin te vinden en geniet samen met Lena nog volop van het leven. We hebben tot twee jaar geleden altijd de Fietsvierdaagse Venray gefietst, twaalf jaar samen bij Dansschool Janssen gedanst en aan vele rikconcoursen meegedaan. Verder ben ik 35 jaar lid van hand boogschutterij St. Sebastiaan in Heide geweest en als lid van EVV De Huisvriend heb ik jarenlang kanaries gekweekt. Ook heb ik 35 jaar een eigen volkstuintje onder houden." Lachend: "Diepvriesgroente hebben wij dan ook nooit gegeten... en ook nu krij gen onze kinderen altijd verse groente uit ons eigen tuintje mee naar huis." Math en Lena zetten vijf kinderen op de wereld, vier zonen en één dochter. "Helaas is onze zoon Piet al overleden, maar de andere kinderen en onze zeven kleinkinderen komen regelmatig bij ons over de vloer", vertelt Lena. "Onze dochter Gerda woont in Sterksel, Mat is woonach tig in Koningslust en Cor en Jan wonen in Venray. Samen met onze kinderen en kleinkinderen gaan we op dinsdag 24 april uit-eten. Maar van 19.30 tot 20.30 uur is iedereen welkom op onze receptie in zaal Roelanzia in Ysselsteyn."

Peel en Maas | 2001 | | pagina 13