°x Flexibeler gebruik pleinen dÉE Harold Hf LENSSEN Verwarring over grondprijzen in Vredepeel Venray koopt grond terug in plan Jerusalem "Oudere heren willen niet handwerken" MKZ laat gemeenten Noord-Limburg niet koud Oprichting Lokaal Comité voor vrijwilligers MKZ: 20.000 meldingen bij GUO Dakrenovatie Brukske 'Stuwmeer investeringen moet omlaag' GS: 6psychiatrie iroject snel van start' Gierton gekanteld Onder invloed Verkeers ongeval met letsel Veertien partnerregistraties Vernielers aangehouden ag![ gEL EN MAAS donderdag 12 april 2001 - Pagina 9 Sb 1 KEUKENINRICHTING (0478)539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum Op de Sinnesstraat in Oirlo is maandagmiddag een gierton gekan teld waarna de inhoud in een sloot stroomde. Vermoedelijk is het onge val ontstaan toen de 20-jarige bestuurder uit Heide een bocht te ruim nam waarbij de linkerwielen in de berm terecht kwamen. De brandweer werd gewaar schuwd om de mest flink te verdun nen en de Algemene Inspectiedienst (AID) werd erbij geroepen in ver band met het MKZ-gevaar. Nadat de gierton overeind was gezet, werden alle voertuigen schoon gespoten. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. "Wat zijn de woorden van een wethouder nog waard? Indien het college beslist dat in Vredepeel de grond tegen de oude prijs ver kocht wordt. Terwijl burgemees ter Waals dat tijdens het bezoek aan Vredepeel weer ontkent", zei Henri van de Ven (CDA) in de commissie Stedelijke Ontwik keling. Van de Ven refereerde aan de notulen van de commissievergade ring Stedelijke Ontwikkeling van II januari. Daarin had wethouder Kersten op een vraag van dorpsraad- voorzitter Classens inderdaad toege geven dat voor Vredepeel nog de grondprijzen van het jaar 2000 zou den gelden. Dat was ook zo binnen het college afgesproken, zei Kersten toen. Wethouder Jan Houba (VVD) zei woensdagavond in de commissie dat hij niets van die afspraak afwist. "Ik kan me niet herinneren dat we dat binnen het college hebben afge sproken. De gemeenteraad stelt immers de grondprijzen vast. En dat geldt voor iedereen. Daar kan zelfs het college niet van afwijken", stel de Houba. Commissielid Van de Ven nam geen genoegen met deze uitleg. "Het ligt aan de gemeente dat in Vredepeel de uitgifte van de kavels zo lang duurt. Ik vind het daarom toch kwalijk dat er zo geantwoord wordt. Dit moet nog maar eens in het college besproken worden", vond de CDA'er die steun kreeg van Bert Linskens (PvdA). "In deze overgangsfase valt dit te billijken. We hebben in het verleden hiervoor wel eens vaker een uitzondering gemaakt", meende hij. Jan Houba bleef bij zijn standpunt dat de grondprijs moest gelden op het moment van de koop. "En als er een jaar overeen gaat dat hoort het economisch voordeel bij de gemeente thuis", vond de wethouder die evenwel toezegde 'de hardheid van de uitspraken' van collega Kersten te zullen natrekken. De koopovereenkomst die de gemeente vorig jaar sloot met pro jectontwikkelaar Van Wijnen wordt ontbonden. Het Waalwijkse bureau had bijna 700 m2 bouw grond gekocht in het bestem mingsplan Jerusalem voor 563.101 gulden. Van Wijnen zou er voor stichting De Wendel in Oostrum vijftien groepswoningen en appartementen bouwen. Dit was een voorwaarde die was opgenomen in het koopcon tract. Maar de onderhandelingen tussen de projectontwikkelaar en De Wendel zijn stuk gelopen waardoor de overeenkomst automatisch ont bonden wordt. De gemeente koopt de grond, op de plek van het voor malige schoolgebouw Contrast, weer terug voor dezelfde prijs. Wethouder Houba (VVD) meldde in de commissie Stedelijke Ontwikkeling dat de grond opnieuw uitgegeven wordt voor woningbouw of mogelijk een andere bestemming krijgt. Op een vraag van John Oosterbeek (VVD) wat de financië le consequenties hiervan zijn, ant woordde Houba dat de gemeente er geen nadeel van ondervindt. "Want de grond die brengt nu meer op dan de oorspronkelijke verkoopprijs." Omdat de Raad van State het plan Jerusalem heeft afgekeurd moet er een compleet nieuw bestemmings plan ontwikkeld worden. Dat daarna opnieuw alle procedures moet door lopen. De Raad van State oordeelde dat er te weinig parkeergelegenheid in het plan was opgenomen. Volgens wethouder Houba heeft dit geen consequenties voor de reeds ver leende bouwvergunningen. "Die vergunningen waren al verleend en blijven rechtsgeldig." Ook lopen de bouwwerkzaamheden, die momen teel in volle gang zijn, geen vertra ging op. Jan Houba zei ook dat er opnieuw onderhandeld moet worden met de familie Bexkens. Dit woonhuis op de hoek Raadhuisstraat-Gasstraat is de enige woning die tot nu toe bleef staan. "We hebben van Bexkens in eerste instantie nog een stuk grond nodig voor de ontwikkeling van het Ribgebouw", zei de wethouder die liet doorschemeren dat het woon huis eigenlijk helemaal zou moeten wijken voor het bestemmingsplan. Grebenjak (Fractie van de Vorle) in commissie SWV: Mevrouw Grebenjak van de Fractie van de Vorle vroeg zich donderdagavond in de commissie Sociale Zaken, Werkgelegenheid en Volksgezondheid af of er, nadat het Dag Activiteiten Centrum (DAC) is verhuisd naar het pand van de Petrus Banden School, in het voormalige schoolgebouw wel licht opk ruimte is voor activitei ten voor oudere heren. "De oudere heren gaan nu naar het St. Joriskwartier waar ze mee kunnen doen met activiteiten als breien en borduren. Het gaat-hier om oudere, niet-dementerende vol wassenen. Die willen niet handwer ken, maar hebben behoefte aan andere activiteiten. Het zou mooi zijn als er een ruimte komt waarin meer activiteiten voor deze doel groep gehouden kunnen worden." "Gaat het hier om geëmancipeer de mannen", vroeg wethouder Heidens lachend. "Nee, zonder gek heid. Dit is eigenlijk geen taak voor de gemeente. Er moet namelijk wel iemand zijn die ruimte wil huren en zo'n activiteit wil organiseren. Maar ik zal de suggestie in het kader van het ouderenbeleid zeker meene men." De gemeente wil het beheer van en de exploitatie van het huidige gebouw van de Petrus Bandenschool, nadat deze school in de loop van 2002 haar onderwijsbe- stemming verliest, overdragen aan het' Dag Activiteiten Centrum van het Riagg. Het DAC heeft sinds een aantal jaren een vestiging in Venray. Het centrum is ondergebracht in het voormalige MBO-college aan de Bevrijdingsweg, dat eigendom is van de Woningstichting. De Woningstichting heeft het DAC ech ter laten weten dat zij dit gebouw op termijn dient te verlaten in verband met woningbouw op die locatie. In de loop van 2002 gaat de Petrus Bandenschool aan de Dr. Poelsstraat verhuizen naar het huidige mavo gebouw De Kolk. De school wordt aan de onderwijsbestemming ont trokken en het gebouw valt dan terug aan de gemeente. Het gebouw is volgens de gemeente Venray geschikt te maken voor de functie van het DAC. Het pand blijf eigen dom van de gemeente van de gemeente Venray, maar het volledi ge beheer en onderhoud komt in handen van het DAC. "Het is nu nog niet bekend welke andere organisa ties of instellingen ook in het gebouw onderdak zullen vinden", vertelde wethouder Heidens. Het DAC heeft zich in Venray ontpopt tot een voorziening van for maat. Wekelijks nemen zestig per sonen deel aan allerlei activiteiten van het centrum. In totaal zijn er 200 deelnemers ingeschreven. Voor ex-psychiatrische patiënten is vol gens de gemeente Venray het behoud van deze voorziening in Venray noodzakelijk en gewenst. Omdat steeds meer psychiatrische patiënten buiten instituten worden behandeld, wordt het DAC volgens de gemeente in de toekomst steeds belangrijker. Omdat het activiteiten centrum niet het gehele gebouw nodig heeft, moet het DAC nog wel een onderverhuurder voor de rest van het pand zien te vinden. Dertien gemeenten in Noord- Limburg zijn een samenwerkings verband gestart om zich zo goed mogelijk voor te bereiden op een eventuele uitbraak van mond- en klauwzeer binnen Noord-Lim burg. De gemeente Venray is daarbij de coördinerende gemeente. Wekelijks vindt er overleg plaats tussen ambtenaren die bij de gemeenten, politie en justitie belast zijn met de MKZ- coördinatie. Een 44-jarige inwoner van Ysselsteyn is in de nacht van maan dag op dinsdag bekeurd voor het rij den onder invloed. De man werd gecontroleerd op de Elftweg in Velp. Na een blaastest kreeg hij een rijverbod van drie uur en een pro ces-verbaal. Hoewel in de regio Noord- Limburg nog geen MKZ is vastge steld, zijn diverse ambtenaren bin nen de verschillende gemeenten druk bezig met de voorbereidingen voor een eventuele uitbraak. Er wordt hierbij veel aandacht besteed aan het emotionele en psychische aspect dat komt kijken bij de uit braak van MKZ. Opvang van de gedupeerden en omwonenden heef daarbij hoogste prioriteit. Dorien van der Giessen, hoofd afdeling Publieksdiensten van de gemeente Venray zegt daarover: 'de ervaring leert dat bij vergelijkbare gebeurte nissen vooral tijdens de eerste uren van de uitbraak ontzettend veel emotionele telefoontjes binnenko men. Het is daarom belangrijk dat er een team van goed geïnformeerde medewerkers van de telefonische hulplijn direct deze mensen kan opvangen en te woord staan'. Daarnaast wordt er in de voorberei ding extra aandacht geschonken aan de direct gedupeerden bij een even tuele uitbraak van MKZ. Zij moeten de mogelijkheid hebben om ergens naar toe te kunnen met hun proble men en vragen. Momenteel zijn er binnen de gemeenten tientallen medewerkers aanwezig die direct oproepbaar zijn mocht het virus uit breken. Een goede organisatie hier achter is van groot belang. 'Het is al erg genoeg als het virus ook onze regio bereikt, het minste wat wy kunnen doen is goed voorbereid voor de dag komen en die hulp bie den aan de mensen die daar behoef te aan hebben', aldus van der Giessen VAKANTIE SPANJE TE HUUR APPARTEMENTEN Rosas Costa Brava Tel. 06-53317369 Tel. 06-51367458 www.casas.nl/huur PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Venray gaat voortaan flexibeler nlet het gebruik van de centrum- ;jnen. De gemeente speelt daar- ein op de wens van de politiek hierom had gevraagd. Het gaat liet gebruik van de centrumplei- i voor evenementen, zoals de nstijsbaan, of een mogelijke her- richting in de toekomst. Ook de ^verordening wordt aangepast om mogelijk te maken dat de week markt op maandag voor een beperkt aantal andere evenementen verscho ven kan worden. Ten aanzien van evenementen tijdens de maandagen is nu alleen voor de kermis geregeld dat de markt dan verschoven wordt. Ook een eventuele herinrichting van de pleinen wordt in de marktveror- dening meegenomen. De wijzigin gen van de marktverordening heb ben vanzelfsprekend gevolgen voor de marktkooplieden. Op dit moment worden de Venrayse centrumpleinen gebruikt door een aantal vaste gebruikers. Dit zijn horecaondernemers met terras sen het gehele jaar door, de markt kooplieden met de weekmarkt op maandag, de standplaatshouders met standplaats op het Hense- niusplein op donderdag, vrijdag en zaterdag en de kermisexploitanten met de kermis rond de eerste zondag van augustus. In de vergun ningen/contracten met de horecaon dernemers is voldoende flexibiliteit ingebouwd ten aan zien van het gebruik van de pleinen voor evene menten of een herinrichting. Eindstraat 12, tel. 581553 Bij een verkeersongeval op de evensbeekseweg-Rondweg in terloon zijn dinsdagmiddag nd 17.05 uur drie personen ivond geraakt. ien 24-jarige automobilist uit erlingsbeek wilde vanaf de rond- g de Stevensbeekseweg oprijden, ïrbij zag hij een anderende auto juit de richting Overloon over het >fd waarna op de kruising een ijding ontstond. Hij kwam met auto in een sloot tot stilstand, andere auto, bestuurd door een [jarige vrouw uit Haps, schoot na aanrijding door en kwam tegen [graafmachine tot stilstand. Beze bestuurster en twee inzitten- J, een 90-jarige man en een 62- jge vrouw uit St. Anthonis, zijn In met onbekende verwondingen jr het ziekenhuis in Boxmeer raclit. ieide voertuigen raakten zwaar Ichadigd. De gemeente Venray gaat mensen die in de afgelopen drie jaren een akte van geregistreerd partnerschap hebben laten opmaken, aanschrijven voor <Je mogelijkheid van omzetting naar een huwelijksakte. Venray speelt daar in op de landelijke wetgeving van eind maart waarin homohuwelijken in Nederland voortaan worden toegestaan. Sinds 1 april 1998 zijn in Venray slechts veertien partnerregistraties opgemaakt. De geringe animo voor het geregistreerd partnerschap is volgens Venray te wijten aan het feit dat dit veel minder inhoudt dan een huwelijk. Overigens blijft het geregistreerd partnerschap beslaan. De burgers hebben dus voortaan de keuze. De rege ring heeft afgesproken de nieuwe Wet openstelling huwelijk over vijf jaar kritisch te bekijken. Om te komen tot de oprichting van een Lokaal Comité Venray voor vrijwilligers vindt er op woensdag 18 april een informatie bijeenkomst plaats in partycen trum De Witte Hoeve in Venray. Tijdens de avond wordt met geïn teresseerde vrijwilligersorganisa ties besproken hoe de oprichting van een comité gestalte kan krij gen. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Begin dit jaar stuurde het Platform Vrijwiligersorganisaties Maatschappelijke Dienstverlening een brief naar een aantal vrijwilli gersorganisaties, waarin zij in het kader van de viering van het Internationale Jaar van de Vrijwilliger, aandacht vroegen voor de oprichting van een Lokaal Comité met nader geconcretiseerde doelstellingen. Inmiddels hebben zeer velen positief gereageerd op dit initiatief en ook globaal de doelstel lingen die werden voorgelegd onderschreven. Op basis van deze breed gedragen belangstelling wordt met steun van Synthese en de Vrijwilligerscentrale Venray nu een informatieve bijeenkomst gehouden voor de geïnteresseerde vrijwilli gersorganisaties met het doel de mogelijkheden tot daadwerkelijke oprichting van zo'n Lokaal Comité Venray nader met elkaar te bespre ken. Daarbij zullen de doelstellin gen en de wijze van participatie van de deelnemers (mogelijk ook van bedrijfsleven en overheid) aan de orde komen. Tevens zal worden onderzocht of er behoefte is aan een gezamenlijke viering van het Internationaal Jaar van de Vrijwilliger en hoer daar vorm aan zou kunnen worden gegeven. Naast genodigden zijn ook die vrijwilli gers en afgevaardigden van vrijwil ligersorganisaties die geen uitnodi ging ontvingen, maar wel geïnteresseerd zijn, van harte wel kom. Ook vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven zijn welkom. De crisis rondom de mond- en klauwzeer heeft bij GUO geleid tot zo'n 20.000 meldingen van werknemers voor werktijdverkor ting. In de WW is geregeld dat bedrijven gedurende een beperkte periode de arbeidsduur van werk nemers kunnen verminderen. De werknemer ontvangt in die situ atie doorgaans een WW-uitkering van 70% van het loon. In voorgaande jaren werd bij GUO op jaarbasis door ongeveer 15.000 mensen een beroep op de WW gedaan. De crisis heeft tot gevolg dat alleen al de meldingen voor werktijdverkortingen een ver dubbeling betekenen van het werk aanbod WW. Gelet op de bijzondere situatie hebben de andere uitvoe ringsinstellingen (Cadans, GAK, SFB en USZO) reeds aangegeven dat zij bereid zijn de helpende hand te bieden bij een snelle en correcte uitvoering van de extra aanvragen WW. Om in aanmerking te komen voor werktijdverkorting kunnen bedrijven een vergunning aanvragen bij de Regionale Arbeidsinspectie. Vervolgens kan de aanvraag bij een regiokantoor van GUO plaatsvin den. GUO beschikt over kantoren in Heerenveen, Arnhem, Alkmaar, Eindhoven en Den Haag. Normaal geldt een eigen risico van twee tot zes weken. Op dit moment is door het ministerie van SZW de eigen risicoperiode gehalveerd. De uit voeringsinstelling GUO verzorgt uitkeringen en premie-inning van sociale verzekeringen zoals ZW,WW en WAO voor de agrari sche sector, de tabaksbranche, het slagersbedrijf, de vleesverwerkende industrie en de pluimveehandel en .industrie. Bij GUO zijn in totaal 35.000 werkgevers aangesloten. Gedeputeerde Staten willen zo el mogelijk beginnen met de perimentele hulpverlening aan iliënten van het Vvgl die in de oblemen komen als zij niet eer in de instelling wonen. Dat hrijft de provincie in een brief antwoord op vragen die het nrayse Statenlid M. Röling 166) begin maart stelde. [De p vincie wil de problemen de patiënten in kaart brengen en meebetalen aan hulpprojecten. ■Jpöin Provinciale Staten vreest dat versnelde reorganisatie van het vGI desastreuze gevolgen heeft lorde behandeling van psychiatri- he patiënten in Venray. De partij is mg dat veel patiënten tussen de alen het schip raken als het insti- i)t wordt uitgekleed en vroeg de ovincie in maart om snel met aatregelen te komen. Volgens de partij heeft Venray op (moment al regelmatig te maken iet overlast en crisssituaties, ver- rzaakt door (ex-)psychiatrische itiënten die het zelfstandig wonen rfl et aankunnen, Het gaat om men- h die in een neerwaartse spiraal in vereenzaming en ontsporing rechtkomen. 'Zij plaatsen zichzelf larmee buiten de samenleving en zijn deze zelfs tot last', zo liet D66 GS in maart weten. Ook de politie en de gemeente Venray constateren volgens de partij dat de afbouw van het instituut zwaar op de financiële middelen drukt. Eind vorig jaar werd duidelijk dat het VvGI ver sneld moet bezuinigen omdat het aantal patiënten en behandelingen harder is gedaald dan verwacht. De komende twee jaar moet voor 24 miljoen gulden bezuinigd worden. In het inspraaktraject rondom het Provinciaal Ontwikkelingsplan Limburg (POL) is volgens GS dui delijk geworden dat gemeenten en met name Venray graag snel met het experiment aan de slag willen. Uit navraag bij de gemeente Venray blijkt volgens GS dat de situatie inderdaad 'nijpend' is. De in Venray ervaren problematiek is voor GS aanleiding om met de meest betrok ken partijen, te weten de gemeente Venray en het Vincent van Gogh Instituut, in overleg te treden om te bekijken of de regio Venray niet het meest aangewezen is om te starten met een experiment gericht op het ondersteunen van het extramuralisa- tie- en deconcentralieproces van de GGZ in Noord- en Middenlimburg. Door het VvGI is inmiddels mede werking aan dit traject toegezegd. De dakrenovatie van de huurwo ningen in de Venrayse wijk Brukske is begonnen. De oude dakpannen worden vervagen door nieuwe rode. Binnenkort hebben de verschillende straten in Brukske II ook allemaal een eigen kleur. Vorige week heeft de welstandscommissie immers het project kleurenschema Brukske II' van Wonen Venray goedgekeurd. "We zijn de wijk Brukske aan het renoveren. Zo worden onder andere de oude daken van de huurwoningen vervangen, worden de aluminium kozijnen vervangen door houten en krijgen een aantal woningen kantel- poorten", vertelt Ger Verstegen van Wonen Venray. "We hebben een kleurendeskundige naar de wonin gen en de wijk als geheel laten kij ken en hem een advies laten opstel len. Door de straten een eigen kleur te geven komt de wijk er als geheel een stuk fleuriger uit te zien." De renovatie van de daken begon in de Bazuin- en de Cellostraat. De gemeente wil dit jaar 25 mil- fcii gulden investeren in nieuw 'leid. Het overgrote gedeelte Üreft de zogenaamde infrastructu- le werken. Dit zijn werkzaamhe- wegen, riolering, verkeer en Het saldo van alle nog niet "de investeringen bedroeg 2001 in totaal bijna 42,8 gulden. betekent dat er voor 17,8 mil- ulden investeringen uit voor jaren nog niet zijn uitge- A1 jaren blijkt dat de achterblijft bij het door de vastgestelde investeringspro- Waardoor het stuwmeer uit te voeren werken lange boven 20 miljoen gulden 1 januari bedroeg de over- 17,8 miljoen. Aan het moet het stuwmeer tot 15,1 miljoen, 'upont (CDA) vond dat er investeringen moeten wor- "Want dit leidt jaar- t grote aanpassingen in de Want de kapitaalslasten en afschrijving) moeten nu worden doorgeschoven. Jansen, hoofd financiën, zei politiek inderdaad [wat stren- zichzelf'moest zijn. "De O "omes zijn vaak te hoog alhoewel dat we het niet zullen red- De praktijk blijkt vaak weer barstig te zijn. De overloop aan investeringen zou eigenlijk rond tien miljoen moeten liggen. We streven ernaar om het stuwmeer over twee jaar ook naar dit niveau terugge bracht te hebben", verklaarde Jansen in de commissie Financiën. De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag na een melding twee jongens van 16 en 17 jaar uit Merselo en Venray aangehouden in verband met. vernielingen en balda digheid op het NS-station. Aan de hand van het signalement werden de twee op de Oirloseweg aangehou den. Zij verklaarden een geparkeer de scooter te hebben vernield. Ook duwden ze enkele fietsen omver en werd een fiets zelfs op het dak van de fietsenstalling gegooid. Na ver hoor zijn beide jongens in de loop van de nacht weer in vrijheid gesteld.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 9