ÏE Tien jaar actief voor'; behoud erfgoed Oude fah Aanleveren^ kopij PEEL EN MAAS donderdag 12 april 2001 - paj Grote Kerk Deken: J. Coenen, Eindstraat 6, tel. 550740: kapelaan W. v. Dijck, Dr. Poelsslraat 4, tel. 550790; Priester in ernstig noodgeval: via ziekenhuis, tel. 522222. Opgeven misintenties: Eindstraat 6: ma t/m vr (niet op do) 'van 9.30-10.30 uur. Zaterdag: Paaszaterdag, stille zaterdag; 21.00 Paaswake; voor Harrie Minten (verj.); Theodorus Pouwels en Jo Pouwels; Dora Jansen-v. Sambeek (coll); overl. fam. Pouwels-Maessen; Jan v. Els en Jan Reijders (verj.); overl. v.d. buurtver. De Eendracht; Wim Pelzer; Attentie; vanaf zaterdag 21 april is de zaterdagavondmis NIET om 19.ÜÓ maar om 19.15! Zondag: Eerste Paasdag 9.30 Latijnse Hoogmis voor overl. ouders Janssen-v. Gerven en overl. kinderen; H. Messemaeckers; Gonny Franssen-Clephas (coll); Ben Aarts (coll); Nellie v.d. Berg- Munninghof; Wim Philipsen; 11.00 Gezinsmis; voor Frans Poulis (coll); Toon Sanders en overl. fam.; Nellie Linders-Arts (coll); Mathieu Coenen en ovqiT ouders; jrd. overl. ouders Theodorus Rutten-peeters; Jan en Annie Schwachöfer- Dijkmans; opa en Marian en Wim Driessen en overl. fam.; Loes Jansen (coll); jrd. Sraar Poels; 6wd. Toni Brons-Buddiger (coll); Cor Janssen; jrd. Piet v. Mill en kleinzoon Marijnlje; Maandag: 2e Paasdag 9.30 GEEN H. Mis 11.00 m.m.v. Zonnelied; overl. fam. Schreurs-Peeters; 3e jrd. Jules Kessels; Dinsdag: 9.00 H. Mis Piet Claessens (coll); Woensdag: 9.00 H. Mis overl. fam. De Vilder-Rutte; Donderdag: 9.00 H. Mis Gerarda Broers; ouders Hub Schols-Vosters en overl. fam.; Vrijdag: 9.00 H. Mis ouders Geurtjens-Vermazeren. Dienbeurten: za 21.00: Paaswake: alle acolieten en junior-acolieten; zo 9.30 paaszondag: dhr. Hoppenbrouwers, Wilber ten Loek; 11.00 Marjoleine, Ingo, Stef, Daphne. Falco en Suzanne; ma 11.00 2e Paasdag: Robert, Saskia, Judith, Charel, Niek en Liüan; Lectoren: za. 21./00 S. Manders en J. Truijen; zo 09.30 A. Noijens, zo 1 1.00 Gezinsviering; 2e Paasdag: 11.00 W. Bistervels. Vincent van Gogh Instituut Zaterdag: 18.30 Paaswake Annakapel Voorganger: W. den Hartog. Lect.: H. de Jong; 18.30 Paaswake Servatiuskapel, voorgan ger G. v. Loenen. Lect.: P. Wittenbols en K. Hilgers; 18.30 Paaswake Vincentiuskapel. Voorganger: B. Faas. Zondag: 10.00 Liturgieviering in de St. Annakapel. Voorganger: G. v. Loenen. Lect.: G. Olislagers. Vertrek bus 9.45 vanaf de St. Servatiuskapel. 11.15 Liturgieviering in de Vincentiuskapel. Voorganger: B. Faas. Maandag: 11.15 Liturgieviering Vincentiuskapel. Voorganger: B. Faas. Woensdag: 11.15 Liturgieviering in de kapel van het Vincentiushuis. Voorganger: B. Faas. Paterskerk Bereikbaarheid priesters: A. de Graaf Woutering, Leunseweg 5, tel. 580202; kapelaan W. van Dijck. Dr. Poelsstraat 4, tel. 550790. In ernstig noodgeval: via balie ziekenhuis, tel. 522222. Opgeven misintenties ma t/m vr 9.30-10.30 uur, Leunseweg 5 of tel. 580202. Misintenties voor de hier navolgende week dienen bij de pastorie opgegeven te worden voor deze week vrijdagmorgen 10.30 uur. Elke dinsdagmorgen is de kerk open van 10.00-12.00 uur voor verering van H. Antonius. Ziekencommunie: in afspraak met pastorie, tel. 580202 ma t/m vr 09.30-10.30 uur. Paaszaterdag: 09.00 Plechtige Paascommunie voor zieken en thuiszittenden; 17.00 Gelegenheid om te biechten (tot 18.00); 19.00 Kinderwoorddienst; Paaswake, m.m.v. Zangers v. St. Frans; Mia Sijbers-v. Kessel (coll); Piet Swinkels en overl. fam. Swinkels- Fleurkens (coll); ouders Smits- Swinkels (coll); overl. ouders Arts- Brunken en fam.; ouders Vlemmings-Vermeulen; Teng Loonen (coll); overl. fam. Huisman- Paulus en overl. kinderen; 21.00 Harrie Gloudemans (coll); Francien Smits-v.d. Heuvel; Mieke Oomens (coll); Zondag: le Paasdag, 09.30 Hoogmis m.m.v. herenkoor Chr. Koning; voor onze parochie Venray- zuid; 11.00 Hoogmis m.m.v. Zangers v. St. Frans; Harry en Marie Dechnar-Vermeulen (coll); Nel Swinkels (coll); Anna Spee-Linders en overl. fam.; Bep Overbeek; Toon Jenneskens; jgt. Twan Peeters. Maandag: 2e Paasdag, 10.30 Hoogmis m.m.v. Chrisko; voor wereldvrede. Dinsdag: 18.30 Agatha Theuvenet en fam.; Woensdag: 18.30 Cor Bonants (buurt); Donderdag: 18.30 Joos Schwachofer (coll); Vrijdag: 15.00 uit dankbaarheid; 18.30 voor alle zieken van onze parochie. Voorafgaande aan de eucharistievie ring zal er elke vrijdag om 17.30 aanbidding zijn in de kerk. Parochie Oostrum Zondag: le Paasdag 9.30 H.Mis (gemengd koor); Wim en Leida Heidens; Annemie Derks; Maurice Poels; overl. ouders Broekmans- Bovee; jrd. Wim Kessels; past. de Ceuster en fam.; mw. Litjens- Verheijen; Dinsdag: 9.00 H.Mis; Piet Direks; fam. Vennekens-Verschuren en wederz. fam.; bijzondere intentie; Donderdag: 9.00 fam. Vennekens- Verschuren en wederz. fam.; bijzon dere intentie; Misdienaars: Sebastiaan Wijnen, Jan Biermann, Roy v. Delft en Steef Emons. Parochie Oirlo Goede Vrijdag 15.00 Kruisweg; 19.00 Goede Vrijdagviering; Zaterdag: 19.00 Paaswake met herenkoor; overl. ouders v. Rhee- Bierlee; St. Sef Direcks en Anna Direcks-Houwen; St. Toos Duijkers-Jenniskens; past. de Ceurster; jrd. Piet Martens; overl. fam. Martens-v. Kempen. Zondag: 9.00 Hoogmis (dames koor); le Paasdag: tot bijzondere intentie (V); Mia Wijnhoven-v.d. Munckhof; overl. ouders v. Dijck- Strik en Joos v. Dijck; Miel Janssen en overl. fam. Janssen-Jenniskens; Maandag: 2e Paasdag; 9.00 hoog mis (herenkoor); Piet Swinkels namens ouderenver.; Woensdag: 9.00 H. Mis voor de parochie; Vrijdag: 9.00 H. Mis t.e.v. O.L. Vrouw van Lourdes. Parochie Castenray Donderdag: 18.30: viering van Witte Donderdag; Zaterdag: 19.00 Paasviering; Jan Thielen; jrd. Antoon Geurts en Maria Zanders; jrd. Gerardus Crembers en Maria Versteegen; Jan Geerets; overl. ouders Classens- Valckx; Truus v. Houdt- Flinsenberg; Thei Seijkens; 6wd. Hans Camps; jrd. Frans Weijs en zonen Hay en Joos; Zondag: 11.00 Hoogmis van Pasen met zang door dames- en herenkoor. Misdienaars: do: Bram en Astrid; za: Marlou en Manon; zo Pleuni en Evelin. Pastoor Hoedemaeckers, Dorpsplein 7, 5807 BC Oostrum, tel. 581254. Parochie Leunen Hoogfeest van Pasen. Zaterdag: Tussen 10.00-13.00 kan men wijwater afhalen in het kerk portaal van de nieuwe kerk; 19.00 Paaswake met zegening en wijding van de Paaskaars en het doopwater; lsm. Sjeng Philipsen en Door Philipsen-Verdijk; Sjaak Classens en zoon Gerrit; Harrij v. Dijck; Piet Bots en Nelly Bots-Aarts; Gerrit Achten (v.w. de buurt); Cor Fleurkens (v.w. vrienden); jrd. Jan Holtackers. Zondag: 10.00 hgm. Henk Ouwerkerk, Han Ouwerkerk- Manders en overl. fam.; Piet Weijs (v.w. de buurt); Bert Custers en overl. fam.; Maandag: Tweede Paasdag; 10.00 hgm. Mientje Croijmans en overl. fam.; Harrij Manders en overl. fam.; gst. Jrd. Piet Kusters; Dinsdag: 19.00 lsm. t.e.v. O.L. Vrouw van Altijddurende bijstand en t.e.v. H. Gerardus. Woensdag en donderdag: Geen avondmis. Vrijdag: 19.00 lsm. t.e.v. H. Apollonia (v.w. offerblok); lsm. Frans Baltussen en Els Baltussen- Lichteveld, Willem Baltussen en overl. fam. Baltussen-Loonen; Misdienaars: za 19.00: (Paaswake): Bjom Geurtjens en Job Nellen; le paasdag zo 10.00 Sander Loonen en Auke Loonen; 2e paas dag maandag 10.00 Lian Vuflings en Emma Weijs; di 19.00 Fenne Smits en Patrick v.d. Sterren; vrij 19.00 Jenny Achten en Eline Voerman s. Lectoren: za. 19.00: (paaswake): Goen Reintjes; le paasdag zo 10.00 Elly Theunis; 2e paasdag ma 10.00 Annie Reintjes; p: Meike Vullings, v. Megenstraat 19. Rectoraat Heide Zaterdag: 19.00 Paaswake; misd.: Frank, Elian, Stan, Martin, Willeke, Geert, Sef en Iris M. Zondag: le Paasdag 9.30 PI. Hoogmis ggjt overl. ouders Geurts- Gellings; jgt Harrie Willems enMaria Willems-Gubbels en overl. fam.; overl. ouders Geurts-v.d. Broek en tot bijz. intentie. Rectoraat Veulen Hoogfeest van Pasen. Zaterdag: 19.00 Hgm. en Paaswake; jgt. Marlie Weys; Jacobus Ewals en Maria Ewals-Holtackers; Zondag: 10.00 Hgm. le Paasdag; PI. Hoogmis voor de parochie; Maandag: GEEN dienst; Misdienaars: za: Diana, Frank, Karei, Katie, Linda en Stefan; zo: Loes, Danny, Bram, Daan, Luuk en Lieke. Lect.: za M. Philipsen; zo M. Geurts. Parochie Ysselsteyn Zaterdag: 21.00 (kinderkoor), Paaswake, waaronder wijding van de Paaskaars, doopwater, hernieu wing van de doopbeloften; Henny Emonts-Muijsers; moeder Poels (87 j.); Mien Claessens-Zanders; Giel Trommelen en overl. fam.; Grad Claessens (verj.); jrd. Teng Classens; Zondag: 9.15 (Vivace); le Paasdag; Thei Janssen; Jo v. Lier-Roosen; Tonie Claessens-Engels; Jac. Vergeldt; Wilhelmus Spreeuwenberg en dochter Annie: ouders Jenniskens-Smits; Jep Hendrix; overl. fam. Wismans- Claessens; Myma Michels; Maandag: 9.15 (ouderenkoor); 2e Paasdag: fam. Fleurkens- Jenneskens; Jeu Claessens; Dinsdag: 19.00 ouders Wismans-v. Vegchel en Harry Geurts; Marie Aits; jr. ouders Vollenberg-Aerts; Donderdag: 13.30 40-jarig huw. Fam. Deters-Verstappen. Misdienaarsbeurten: za 21.00: Sandra en Marian; le Paasdag: 9.15 Daan en Klaas; 2e Paasdag: 9.15 Maartje en Paula; di 19.00 Ruud en Ron; do 13.30 Rob en Mark. Parochie Merselo Zondag: 10.45 jrd. Hendrikus Martinus (Teng) v. Hoof; jrd. Jan Peters en Anna Muijsers; jrd. Toon Engels; Woensdag: 19.00 jrd. Henricus v. Hoof en Maria Ewals; jrd. Gerardus de Mulder, Mechtilda Aarts en An de Mulder; Vrijdag: 16.00 uit dankbaarheid bij een 40-jarig huw. Fam. Arts-v.d. Ven. Misd.: zo: Mirte v. Loenen en Lotte Jacobs; vrij Femke Claessens en Rowena Keu ten. Rectoraat Vredepeel Goede Vrijdag: 15.00 Kruisweg; Zaterdag: 21.00 Paaswake in Ysselsteyn in clusterverband, tevens wijding der drie Paaskaarsen. Zondag: Hoogfeest van Pasen 10.45 PI. Hoogmis; jgt. Frans Geven; jgt. Martinus v.d. Heuvel; LVB t.g.v. H. Bernadette Patrones; Maandag: 10.45 H.Mis voor de parochie; Donderdag: 19.00 fam. Cornelissen-Hendriks; Misdienaars: zo: Ellen, Joost, Fieke en Freek. Lezers: zo: Josien Claessens. Rectoraat Smakt Paaszaterdag: 19.00 Paaswake waaronder doop en vormen van de volwassene R.P. Heijnert; tot bijzon dere intentie; Zondag: Hoogfeest van Pasen. 10.00 hoogmis voor Herman Janssen; Louis Hesemans; Hans Fraats. Lect.: Olga v.d. Meer. Dienbeurt: Koen v. Dijck. Maandag: 2e Paasdag: 10.00 gezongen H.Mis voor de verlaten zielen; kinderen en kleinkinderen; weldoeners van de St. Jozefkapel. Woensdag: In de St. Jozef genade kapel t.e.v. de H. Jozef. 9.30 H. Mis voor Piet Poels; ter ere van St. Jozef; uit dankbaarheid; P. Kievits- Broeders; fam. Boemaars; Jöosten; kinderen en kleinkinderen; verlaten zielen. Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. De diensten in het Zonnelied, Kiosk 6 te Venray: Witte Donderdag 12 april komen ze om 19.30 uur samen voor een korte dienst. Ze gedenken de laatste maaltijd van Christus, dat volgens de evangelisten plaatsvond aan de vooravond van Goede Vrijdag. Bij de viering van het Avondmaal ligt de nadruk op het "gedenken". Dat geeft de sfeer een ingetogen karak ter. Het accent ligt vanavond op het lij den van Christus en het feit dat Hij zijn leven dienend heeft ingezet. Goede vrijdag 13 april komen ze om 19.30 uur samen. Aan het begin van de dienst branden een aantal kaarsen bij het kruis die gedoofd worden zodra ook het licht van de Paaskaars gedoofd wordt. Het kruis en de dood van onze Heer staan cen traal. Paasnacht 14 april voor de paas wake komen ze om 21.30 uur samen. De liturgie begint op Stille Zaterdag, dus stilte, inkeer en gedempt licht. Daarna vieren ze dat Christus de duisternis voorgoed heeft overwonnen. De nieuwe paas kaars zal worden binnengebracht. Ze geven het licht aan elkaar door als symbool van het Licht van Christus dat de wereld is binnenge stroomd. Het thema: De steppe zal bloeien. De liturgie zal oecumenisch van karakter zijn. Zondag 15 april, Paasmorgen zal in Het Zonnelied, Kiosk 6 te Venray, aanvang 10.00 uur. Het zal een levendige dienst zijn voor het hele gezin. Er is zoals elke zondag oppas en kindernevendienst. De feestvreugde zal duidelijk zicht baar zijn. Om dit aan de hele gemeente van jong en ouder te tonen wordt de nieuwe Paaskaars nog eens een keer onder lofzang binnengebracht. De cantorij onder steunt de gemeentezang en zorgt voor liturgische schoonheid. Thema: Leven in kracht van de opstanding. In alle diensten is ds. L. Boot voorganger. Jehova's Getuigen Hierbij nodigen wij u uit voor het bijwonen van een bijbeltoespraak met als thema iade Koninkrijkszaal aan de Henri Dunantstraat 11, aan vang 10.00 uur. Gratis toegang; geen collecte. Oecumenische basisgroep Op donderdag 12 april (Witte Donderdag) is er een viering met als thema: toen ik mensen te eten vroeg... Zoals in de basisgroep de traditie is worden de aanwezigen gevraagd iets, een tekst of lied en/of iemand mee te brengen wat of wie in deze situatie waardevol is. Gewoon alleen komen mag ook. Plaats: kapel van het bejaardencen trum Het Schuttersveld, Bergweg te Venray. Tijd: 20.00. Op vrijdag 13 april (Goede Vrijdag) is er een beeldmeditatie geleid door pastor Fr. Meyer. Deze viering is eveneens in de kapel van het Schuttersveld en begint om 20.00. Op zaterdag 14 april vindt de Paasviering plaats. Het thema van de viering is: hij is wel dood, maar wij laten ons niet kisten. (Lezingen en liederen zijn zo gekozen dat wij het verrijzenisgeloof hier en nu kun nen herkennen en beleven). Voorganger is pastor Fr. Meyer, aan vang 22.30 uur in de kapel van het Schuttersveld. Geleve de zij-ingang te gebruiken bij alle drie de vierin gen. Rehoboth Ned. Hervormde Evangelisatie op GG. Gebouw Rehoboth: Cuppenpedje 2a, Horst. Evangelist: Clapvaeren 4, Horst, tel./fax: 077- 3987786. Diensten D.V.: Vrijdag 13 apr. Goede Vrijdag, om 19.00 uur; Ds.J.H.v.Daalen, Nijkerk. Zo. 15 apr. le Paasdag, om 10.00 en 14.30 uur: Kand. A.P.Muilwijk, Hardinxveld-Giessendam. Ma. 16 apr. 2e Paasdag om 10.00 uur: Evangelist J.A.J.Bals. 's- Morgens is er kindercrèche. Bijbelcontactavond: Op woens dag 18 april, aanvang 19.45 uur. Iedereen is welkom. Kom gewoon eens luisteren! Kinderclub: Zaterdag 21 april knutselen voor kinderen en luisteren naar een verhaal van 10.00-12.00 uur. Bijbelgemeente Venray De Bijbelgemeente Venray houdt iedere zondag diensten in gebouw 'de Kemphaan, Kennedyplein 1 in Venray. Er wordt gezongen uit de bundel 'Opwekking' met gebruik van overheadsheets. Iedere zondag is er zondagschool voor twee leef tijdgroepen en crèche. Na afloop van de dienst is er gelegenheid tot koffiedrinken. Naast de wekelijkse erediensten worden regelmatig bij zondere diensten georganiseerd. In deze krant wordt u daarover geïnfor meerd. De vaste predikant van de Bijbelgemeente is R. Lammers. Telefoon: 0478 - 586001 of 06 - 12637400. Secretariaat: Dhr. R. Korver tel. 077 - 4641936. De dien sten van de Bijbelgemeente zijn echte gezinsdiensten waar bijna iedere week een kwartier gedurende de dienst aandacht wordt geschon ken aan de kinderen. Iedere eerste zondag van de maand wordt het avondmaal gevierd. Door de weeks zijn er diverse gespreksgroepen rondom de Bijbel. Derde Orde Bezinningsdag 25 april: Aangezien wij in Beukenrode tijdig moeten opgeven met hoeveel personen wij aanwezig zullen zijn worden even tuele belangstellenden verzocht zich aan te melden tot uiterlijk 20 april. Nogmaals in het kort het program ma: lezing met dia's over kruisen en kapellen in Venray en omgeving, Eucharistieviering. De kosten bedragen 20,-. Vervoer vanaf Schuttersveld is mogelijk. Vermelden bij opgave. Men kan zich opgeven bij mw. Mobers in het Schuttersveld en bij mw. Naus, tel. 581409. In verband.met Pasen zijn de aanlevèrüj.den voor sport- en ver enig) ngs nieuws gewijzigd; deze d;enen voor .vrijdag 13 april 17.00 uur ingeleverd te zijn. Voor wed strijdverslagen van het. Paasweekend geldt dat deze tot maandagavond 16 april 20,00 uur ingeleverd kunnen worden. De inleverrijden voor adverten ties blijven gelden zoals normaal gebruikelijk is. Een nieuwe lente, een geluid. Jong talent uit het Braj Holthees op een mooie omstreeks 1960. Vijf jeugdige kanten uit Holthees en gekleed in de toen traditionel genskleding, de plusfourbrot ruim zittende broek die een onder de knie om het 1 Een muzikale lentegroet en een afscheid aan de lange» maanden en de groetjes vani vrolijke notenkrakers. V.l.n.r. Pietje Barends (Ve Piet Logten, Piel Coppus en Coppus (alledrie uit Holthei Jantje Barends (Venray). De foto werd genomen bij 4 Coppus in Holthees. Jan v.d. Putten Stichting Stadspark Venray (35) vo ter Jeruzalem en het Poelshu d£ omsluiten een gebied waarin»! \jq historische elementen statu Kerkpad met zijn oude murt ,jng< Scheipoortje, het Kruisbeel standbeeld van Dr Poels. hl aqva logsmonument, de voormalig r(jag hof met de eeuwenoude oud{ kruisen, het kloosterkerk!) Jeruzalem, de Odapul, de Ek tuin. het voormalige theehui monumentale bomen en meer. De Stichting streef behoud van deze relicten en voor om het gehele gebied gankelijk te maken. In 1976 gemeente de uit 1871 Lourdesgrot op Jeruzalemcomplex slopen. D gelegen Odaput was al een! veiligheidsoverwegingen scholengemeenschap Jeni gedempt wat in Venray tot dn ge reacties leidde. Door de ge te werd in 1976 een begin met de restauratie en liet put uitgraven, maar al snel alles door klimop overwoei raakte de put weer in verval, van Stichting Stadspark togen om in 1991 aan de slag Odaput werd in ere herslc voorzien van een stalen roos opdracht van de Stichting Harrie Gerrats in 1996 eem smeedijzeren opbouw die tlu geheel bekroont. UW STEUN IS VAN H. WEL Rb Get sbak !ope 00 iforiT ferhc Onlangs heeft de Stichting tot het Venrayse gemeentel* gewend om aandacht te vragei dit kwetsbare gebied, di inmiddels heeft omgedooj "stadstuin" Gepleit wordt vi betere toegankelijkheid en eei beheer. Een aantal concrete stellen zijn ingediend. In komende publicaties willen v nader op in gaan. Voor al dal is geld nodig en de Stichting het in deze hebben van eem milde gever waarbij de bestui lasm overigens een deel van de kos eigen zak betalen. Uw hulpj we dus goed gebruiken, ons financieel willen steun( uw bijdrage dan op banki 63.05.28.446. Voor meer inl kunt u zich wenden tot SI Stadspark Venray, Engelensu 5801 RT Venray. Telefoon 5i E-mail adres: tw.els@wxs.nl Leden van de Stichting Slal bij de gerestaureerde Odaf ote 1 1991. Van links naar rechts: 0 Schutte, Ben Kruijsen, eem werker van aannemer Jansi Cor Janssen. De vijfde editie van Het Debat zit er al weer enige tijd op. De bijeen komst stond dit keer in het teken van het.nieuwe Centrumplan dat de Gemeente in voorbereiding heeft. Grote plannen staan op stapel en uit voering daarvan zal het aanzien van onze woonplaats wederom ingrij pend veranderen. Hoe zal in de toe komst het gebied rond de Grote Kerk er uit zien? Wat gaat er met de voormalige kerkhof gebeuren? Verdwijnt de parkeerplaats naast het gemeente huis ondergronds? Tien jaar geleden waren dit soort vragen voor enkele Venrayse ingezetenen aanleiding om in actie te komen en verzet aan te tekenen tegen de gemeentelijke plannen van destijds. Met name de aanleg van de z.g. Noord-Tangent, dwars door het historische hart van Venray, stootte op fors verzet. Met als doel behoud en bescherming van het historisch erfgoed werd een stichting in het leven geroepen. Stichting Stadspark Venray. .politieke partij Samenwerking Venray organiseert een enqulte onder de Venrayse bevolking en ver zamelt meer dan 5000 handtekenin gen tegen de aanleg. OPRICHTING STICHTING STADSPARK DECEMBER 1990 Er waren echter meer zaken die de aandacht verdienden en daarom besloten enkele burgers om hun krachten te bundelen en zich te organiseren in een nieuwe stichting, de Slichting Stadspark Venray. De initiatiefnemers waren deken Busehman, Mia Janssen, Pierre Pijpers en zijn vrouw, Cor Janssen z.g. en Frits Ruijten. Behalve de ini tiatiefnemers traden ook toe Ad Hijl, Piet Kienhuis, Jan Boekelman, Wim Lammertinck, Ben Kruijsen, Gerard Schjte en Charles de Vilder. De oprichting vond plaats op 20 december 1990 en sindsdien heeft de Stichting met wisselend succes gewerkt aan het behoud van het his- Op de foto de Lourdesgrot die in 1976 gesloopt werd. Rechts de oude Odaput. Het huis wan'anhet dak nog net zichtbaar is, is het Freulekeshuus. De Stichting streefde naar de realisering van een stadspark tussen de Grote Kerk en het Gemeentehuis. Op deze wijze zou dit historische gebied voor bebouwing en wegen aanleg gespaard kunnen blijven. Geleidelijk aan heeft de Stichting haar werkgebied uitgebreid. De aan dacht gaat thans ook uil naar andere gebieden die in cultuurhistorisch opzicht van belang zijn. Met name de toekomstige herbestemming en herinrichting van het Sint Annaterrein staan daarbij centraal. Maar ook de op handen zijnde ont wikkelingen voor het centrum van Venray en vooral de plannen voor het gebied rond de Grote kerk en Jeruzalem blijven de aandacht vra gen. Een korte terugblik over 10 jaar werken en inzet voor behoud van het Venrayse cultuurhistorische erf goed. VERZET TEGEN NOORD TANGENT Aan het eind van de jaren zestig werd door stedenbouwkundig bureau Margry een Centrumplan gepresenteerd waarin een weg was opgenomen tussen de Grote Kerk en Jeruzalem, de Noord Tangent. Deze weg liep in het verlengde van de Stationsweg naar de Eindstraat en via de Boniekoestraat naar de Hoenderstraat. Dat daarvoor onder andere het oudste woonhuis van Venray moet worden afgebroken, werd als een oplosbaar probleem gezien. Maar de Venrayse bevolking kwam in verzet. Initiatiefnemer was de latere PvdA wethouder Henk Willems. Ondanks het massale ver zet ging de gemeenteraad in 1973 toch met de plannen akkoord. Het protest tegen de plannen bleef ech ter groeien en in 1982 besluiten^ B en W dat de weg er om financille redenen niet komt. Tot 1990 heerst er radiostilte maar snode pjannen- makers halen de oude ideejn weer uit de kast en presenteren opnieuw de aanleg van deze weg, maar nu onder de naam "Oost-West verbin ding" in de hoop dat die minder beladen zal zijn. Maar ook nu heeft men buiten de waard gerekend. De torische gebied in het centrum van Venray. De Stichting stelde zich ten doel het realiseren van een Stadspark, in het gebied tussen de Grote Kerk en het Gemeentehuis. Concrete plannen werden uitge werkt en aan de gemeente gepresen teerd. Kern van de plannen was het behoud van dit rust- en stiltegebied en restauratie van de historische ele menten en relicten. Het verzet tegen de aanleg van de Oost-West verbinding heeft uitein delijk tot succes geleid. De weg is er niet gekomen. HISTORISCHE ELEMENTEN Beeldbepalende gebouwen in het gebied zijn de Grote Kerk, het Freulekeshuus, het voormalig kloos-

Peel en Maas | 2001 | | pagina 30