rote commotie over dreigende sloop Vredeskerk Tachtig mille voor nieuwe jongerenbus Billboard nog niet weg Venrayse veehouders tussen hoop en vrees ZACHTE LENZEN Millenniumboom in 't Brukske Bewoners Veltum verfraaien flats CONTACTLENZEN Opvang tieners Brukske Zonder rijbewijs Paspoorten goedkoper Diefstal VERHAEGM 5 0, EN MAAS donderdag 29 maart 2001 - Pagina 5 Afgifte sloopvergunning slaat in als een bom pe sloop van de Vredeskerk orgt voor veel consternatie. Nu JS blijkt dat de gemeente op 5 tbruari al een sloopvergunning «2 ceft afgegeven. De politiek is ieM idos omdat ze dit pas dinsdag- fond 27 maart vernam. De initia- efnemers voor een tienerdisco in e Vredeskerk voelen zich in hun gezet door kerkbestuur en aósi.c ,emeente. De gemeente wil op aar beurt geen medewerking erlenen aan de bouwplannen van tie! «t kerkbestuur. Inmiddels rolt iedereen over Ikaar heen en wordt met de eschuldigende vinger naar elkaar iewezen. Alhoewel het onderwerp insdagavond niet op de raadsagen- a stond kregen Hans Derks en Ton lie2 [ans toch de gelegenheid het spreek- echt te gebruiken. Derks en Jans <aifq irezen de dreigende sloop en vinden >kan( (jat de kerk toebehoort aan de fenrayse gemeenschap. Zij vinden iet een ideale plek voor een nieuw eugd- en jongerencentrum. Dit ont- okte bij Frans van Hooft (VVD) de ragen of er inderdaad een sloop- to ^gunning was afgegeven en waar- om de politiek hierover niet geinfor- ^'neerd was. Burgemeester Waals egde de zwarte Piet neer bij het erkbestuur. "U moet niet bij ons lijn maar bij het kerkbestuur. Zij J2gl ïllen niet eens praten over een ndere bestemming van het gebouw. Jij hebben de kerk inmiddels ver- ocht. De gemeente heeft de sloop- tergunning verleend omdat we dat ip grond van de wet wel moesten Jast, doen", verklaarde Waals die op zijn eurt niet wil meewerken aan een vijziging van het bestemmingsplan. )e plek heeft nu nog een 'bijzonde- e' bestemming. Het kerkbestuur tindt het, middenin een woonbuurt, en goede plaats voor woningbouw, 'lar daarvoor moet wel eerst het bestemmingsplan gewijzigd wor den. "Wij zijn niet van plan van het bestemmingsplan af te wijken", liet Waals weten. EMOTIONEEL De raadsleden Busser en Verkoeijen van Samenwerking Venray stapten even later boos op. Terwijl de raad de agenda verder afwerkte bracht de tweemansfractie een bliksembezoek aan deken Coenen. "De burgemeester heeft niet de waarheid gesproken. Want het kerkbestuur heeft de Vredeskerk helemaal niet verkocht", had Busser van Coenen vernomen. Duidelijk is wel dat de gemeente uiterst onzorgvuldig met de Vredeskerk is omgesprongen. Alhoewel zij wist hoe gevoelig dit onderwerp lag. De kerk is een vre- desmomument dat met geld van parochianen is gebouwd. Toen het bisdom anderhalf jaar geleden besloot de kerk 'aan de eredienst te onttrekken' kwamen veel burgers in actie. De gemeente werd bestookt met brieven van ongeruste Venraynaren en ook Samenwerking Venray klom in de pen. In een nota van B en W van 1 november 1999 staat te lezen. '...De Vredeskerk is mede dankzij de grote inzet van de parochianen tot stand gekomen. Hierdoor is de emotionele betekenis die de Vredeskerk voor veel burgers van Venray heeft groot. Het is dan ook van belang om zorgvuldig met de ontwikkelingen van de Vredeskerk om te gaan. Gelet op de cultuur-historische en emotionele betekenis van de Vredeskerk dient het gebouw gehandhaafd te blij ven...' Deze mooie woorden staan helemaal haaks op de dagelijkse werkelijkheid. De gemeente heeft geheel op eigen houtje op 5 februari 2001 een sloopvergunnig afgege ven. Noch de raadsleden, noch de commissieleden waren hiervan op de hoogte. Terwijl in de commissie Stedelijke Ontwikkeling toch regel matig vragen zijn gesteld over de Vredeskerk. STRIJDBAAR Initiatiefnemer Ton Jans kreeg afgelopen vrijdag nog een brief van de gemeente. Hierin schreef de gemeente dat aankoop en aanpas sing van de Vredeskerk voor een tie nerdisco of open jongerencentrum financieel niet haalbaar was. Er werd in de brief echter met geen woord gerept over de voorgenomen sloop. Drie dagen later (maandag avond) vernam Jans per toeval dat er inmiddels een sloopvergunning zou zijn afgegeven. Dinsdagochtend kreeg hij hiervan een telefonische bevestiging op de afdeling Bouwen en Milieu. "Dinsdagmiddag heb ik tevergeefs geprobeerd wethouder Driessen te spreken te krijgen. Ambtenaar Last van de afdeling welzijn zei echter niets van een sloopvergunning af te weten..." Jans. voormalig lid van de opge heven werkgroep Bovenwijkse Tienerdisco, laat het er niet bijzitten. Hij ijvert al jarenlang voor een geschikt onderkomen voor de Venrayse jeugd en jongeren. "We waren al een heel eind op weg met de plannen voor de Vredeskerk. Maar we voelen ons nu verslagen. Het kerkbestuur en de gemeente hebben gelogen. Er is een spelletje met ons gespeeld. Dit kan echt niet meer. De kerk is namelijk van de Venrayse gemeenschap. We accep teren de sloop nooit. We vechten terug en gaan het hogerop zoeken", aldus een strijdbare Ton Jans die deze week posters gaat ophangen om alle jongeren op te roepen zater dagavond om 19.15 uur naar de laat ste kerkdienst te komen. Hij vindt dat de jeugd er in de verbouwings plannen van Dingus veel te bekaaid vanaf komt. "Daar houden ze maar een klein hokje over. Dat plan stelt niets voor", oordeelt Jans die daar om zijn zinnen heeft gezet op de Vredeskerk. TOESTEMMING Frans Hendriks is lid van het RK kerkbestuur parochie Venray-Zuid. Volgens hem volgt het kerkbestuur de richtlijnen van het bisdom. "Het bisdom wil niet dat de kerk onwaar dig gebruikt wordt", vertelt Hendriks. Ton Jans is daar woedend over. "Ik heb zelf de waarnemend bisschop aan de telefoon gehad. Ik vertelde hem over ons initiatief. En hij zei letterlijk 'het zal mij een zorg zijn. Mijn toestemming heb je", beweert Jans. Volgens Hendriks wacht het kerkbestuur nog op de bisschoppelijke goedkeuring en dan kan de Vredeskerk tegen de vlakte. "Het gebouw is nauwelijks te gebruiken voor andere doeleinden. Het ligt in een woonbuurt waar geen geluids- en verkeershinder mag zijn. Dat zijn ook de opvattingen van de gemeente", stelt Hendriks. "Daarom zou woningbouw een goede invul ling zijn", vindt hij. Frans Hendriks zegt dat de opbrengst ten goede komt aan de parochie Venray-zuid. Ook dit schiet bij Ton Jans in het verkeerde keelgat. "Ze willen dat geld in de Paterskerk steken. Dat zal nooit gebeuren over de rug van de Venrayse mensen. Want de Vredeskerk is van hen", aldus Jans. B en W hebben het onderwerp inmiddels op de politieke agenda gezet. Op woensdag 11 april wordt de Vredeskerk besproken in de commissie Algemene Zaken. Burgemeester Waals zal dan tevens verslag uitbrengen van het gesprek dat hij binnenkort met het kerkbe stuur heeft. [VAKANTIE SPANJE TE HUUR APPARTEMENTEN Rosas Costa Brava Tel. 06-53317369 Tel. 06-51367458 vw.casas.nl/huur XI Door de gemeente Venray is lint 52.000 gulden subsidie eschikbaar gesteld voor de reali stic van een 'huiskamer' voor eners in de Kiosk in de wijk lrukske. In deze 'huiskamer' rordt multiculturele naschoolse pvang geboden aan 10 tot 14- arigen uit de wijk Brukske. lestart wordt met leerlingen van e groepen 7 en 8 van de basis eholen in de wijk. Maximaal unnen 25 personen deelnemen. In de Kiosk in de wijk Brukske is en ruimte vrijgekomen die tot voor >rt door het Groene Kruis gebruikt •erd. Het college van B en W heeft lesloten ruim 52.000 gulden subsi- l:" vrij te stellen om in die ruimte huiskamer voor tieners te reali seren. In de huiskamer kunnen tie- jpers op een zinvolle manier invul ling geven aan hun vrije tijd, inladen leggen met leeftijdsgeno ten ook kunnen zij geholpen wor- )n met eventuele vragen en proble- in. In het bepalen van de liviteiten (informatie, sport, spel, «cursies) hebben de deelnemers in belangrijke stem. De behoefte _jede opvangvoorzieningen wam tijdens het jeugddebat in ÏOOO duidelijk naar voren. Het sluit verder volledig aan op het gemeen lijk beleid en de wensen die zowel gemeente alsook het wijkplat form heeft ten aanzien van voorzie- voor deze leeftijdsgroep. Het project is een initiatief van het wijk- 'latform Brukske, Synthese, bestuur 'au de Kiosk en de gemeente Venray. Uitvoering van het project s in handen van beroepskrachten van Synthese. Medewerking is ver- hr toegezegd door de scholen, poli- ie. Halt, Stichting Samenwerkende inderopvang en wijkorganisaties. Een 22-j e automotfnist uit hel Belgische Bilbeek is vorige week Woensdagavond aangehouden op de Beefhovenstraat omdat hij reed zon vrij bewijs. De man verklaarde dat rat voertuig het eigendom was van j^n 57-jarige man uit Venray en bovendien niet was verzekerd. Na 91Ö controle door de politie bleek de Man vaker soortgelijke feiten te heb- g( ben gepleegd. De auto is door de Politie m beslag genomen. Tegen de Man is proces verbaal opgemaakt. PEELENMAAS 'n abonnement waard Lions Club Venray stelt de komende vier jaar 80.000 gulden beschikbaar voor de aanschaf en onderhoud van de nieuwe jongeren- bus van de Stichting Synthese. Afgelopen dinsdag ondertekenden beide partijen het contract (zie foto) waarmee de overeenkomst tussen Synthese en Lions Club Venray een feit werd. Met de jongerenbus bezoeken beroepskrachten van Synthese jongeren van 12-21 jaar in Venray op hun hangplekken. De jongeren wordt zo een mobiele ont- moetings- en recreatieplek geboden, waar zij informatie en advies krij gen op diverse leefgebieden. De nieuwe jongerenbus is een verbouw de lijnbus met daarin vele interes sante activiteiten. De bus is onder andere voorzien van een grote ruime zithoek met TV eri video, koffie- en thee-automaat, twee pc's met com puterspellen, stereo-installatie, diverse spelmaterialen, tijdschriften, foldermateriaal, een tafelvoetbalspei en meer. De jongerenbus is van de buiten kant heel goed te herkennen want de bus heeft een zeer opvallende en flitsende rose/paarse kleur. Op het achterste gedeelte van de bus is graffiti gespoten. Om iedereen ken nis te laten maken met de nieuwe jongerenbus houdt Synthese vanaf zondag 1 april een promotour. De promotour ziet er als volgt uit: Zondag 1 april van 14.00-17.00 schouwburgplein Venray-centrum Maandag 2 april van 18.30-19.30 Dorpsplein Vredepeel; 19.45-21.00 Lovinckplein Ysselsteyn. Dinsdag 3 april: 18.30-19.30 Kiosk, Brukske; 19,.45-20.30 bij OJC Iduna, Oostrum; 20.45-21.30 smakt. Woensdag 4 april: 18.30-19.30 par keerplaats Plusmarkt, Landweert; 19.45-20.30 Gemeenschapshuis Oirlo; 20.45-21.30 bij de kerk in Castenray. Donderdag 5 april: 18.30-19.15 kerkplein Veulen: 19.30-20.15 kerk plein Heide; 20.30-21.30 Brinkplein Leunen. Vrijdag 6 april: 18.30-19.30 Winkelcentrum Veltum; 19.45- 20.45 Dorpsplein (JUM) Merselo. Een dezer dagen wordt in over leg met de geriieente Venray het billboard langs de straatkant voor de ingang van het St-Elisabeth Ziekenhuis verwijderd. Dat laat een woordvoerder van de Raad van bestuur van Ziekenhuizen Noord-Liniburg desgevraagd weten. Eigenlijk zou het bord wegens overtreding van de woningwet woensdagmorgen voor 9.00 uur weg moeten zijn. "Dit bord gaat binnenkort weg", vertelt Claudia Hendrickx, woord voerster van de gemeente Venray. "Vanmorgen (woensdag, red.) wordt een andere optie besproken in de Welstandcommissie, die het college van B en W zal adviseren." Op het in het oogspringende reclameobject staan twee verpleeg kundigen met als onderschrift: 'Het veranderingsproces is een zorgen kindje. Maar het wordt er wel beter op'. Raadslid Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) schreef al in december een brief aan het college van B en W van de gemeente Venray waarin hij onder andere liet weten dat het bord 7.0 snel mogelijk verwijderd moet worden. Voor zo'n bord is in Venray een vergunning nodig en daarbij hoort dan weer een advies van de Welstandscommissie. Beide ontbreken en dat stoort vooral de fractie Samenwerking. Want regels zijn regels en daar heeft ook het ziekenhuis zich aan te houden, vindt Samenwerking. Het college en de Venrayse amb tenaren vonden dat ook en daarom werd het ziekenhuis verzocht alsnog vergunning aan te vragen voor het bouwwerk. De Welstandscommissie keek naar de schets en verscheurde het plan: te groot, te dominant, past niet in de omgeving en is bovendien grof uitgevoerd. Zoiets hoort op een bouwplaats thuis, maar niet voor de ingang van en ziekenhuis, aldus de Welstandscommissie in december. Maar drie maanden later staat het bord er nog steeds. Ondanks het feit dat Ike Busser, fractieleider van PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckhof.nl/ nieuws Samenwerking begin februari na een opsomming van de feiten en het uiten van zijn ongenoegen uit een commissievergadering vertrok. De oppositiepartij vindt dat de gemeente met twee maten meet als het ziekenhuis iets wel mag, wat voor de gemiddelde Venraynaar niet is toegestaan. Busser kreeg van het CDA, VVD en de fractie Van de Vorle steun voor zijn pleidooi. Zij vonden eveneens dat het op zijn minst sneller had gemoeten en dat het ziekenhuis in Venray geen voor keursbehandeling hoeft te krijgen. HOOG DRAAGCOMFORT EN SNEL WENNEN KURSTJENS VENRAY - NOORDERHOF 2.0 TEL. 0478 - 550630 1 CONTACT WU HEBBEN ERVARING EN HOOG OPGEL£»£>e 1<rrENii ;TLENSSPECt AUSTEN. Varkenshouders kampen met overvolle biggenstallen De vrees voor een uitbraak van mond- en klauwzeer (MKZ) houdt ook de veehouders in de gemeente Venray in de greep. Nauwgezet volgen zij het laatste nieuws over het veevirus dat vori ge week woensdag voor het eerst in Nederland werd aangetroffen. De besmette bedrijven liggen nog op een redelijk veilige afstand van Noord-Limburg. "Maar de situ atie blijft dreigend. De varkens houders zijn doodsbang zo vlak na de varkenspest", zegt LLTB- voorzitter Toon van Hoof. De varkenshouders zitten met een acuut probleem. Omdat er al ruim twee weken een vervoersverbod geldt, raken de stallen voller en vol ler. Toon van Hoof is bezig om op zijn bedrijf in Vredepeel ruimte te zoeken voor al zijn biggen. En dat worden er steeds meer. "Wekelijks worden er normaal 200 tot 250 big gen opgehaald. Dat is nu al twee keer niet gebeurd. Deze week kan ik het nog wel uitzingen. Ik hoef de biggen nog niet op de gang te zetten. Maar daarna weet ik echt niet meer hoe het verder moet. Dan zal er toch een oplossing gezocht moeten wor den. Want alle varkenshouders komen in de problemen door de overvolle stallen." De transporten naar de slachthuizen zijn ook niet meer mogelijk. Van Hoof hoopt dat het vervoersverbod van de dieren gedeeltelijk opgeheven wordt om de ergste nood te ledigen. "Ik mag nu niet eens met de varkens naar de overkant van de weg. Stel dat mijn buurman nog ruimte over heeft, dan zou ik daar beesten kunnen onder brengen. Volgende week moet er iets gebeuren in de vorm van een 'gecontroleerd' veevervoer", vindt Van Hoof. VIRUS Maar de zeugenhouder uit Vredepeel beseft dat de problemen in deze regio ondergeschikt zijn aan de gebieden waar MKZ daadwerke lijk uitgebroken is. Toon van Hoof maakte vier jaar geleden aan de lijve mee dat zijn gehele bedrijf geruimd moest worded na de uitbraak van varkenspest. "De varkenshouders zijn daarom doodsbang. We houden onze bedrijven goed op slot en komen er zo min mogelijk binnen. We zijn even onze vrijheid kwijt. Ook alle vergaderingen en bijeen- Op het oude kerkhof bij de Grote Kerk in Venray werd afgelopen weekeinde een millenniumboom geplant door het Wijkplatform Venray-Centrum (zie foto). Door een afvaardiging van het wijkplatform werd ook het millenniumbord met de tekst 'Samen naar een leef baar centrum' onthuld. Op de hoek rondweg/rondweg Brukske wordt op zaterdag 31 maart een millennium boom geplaatst. Naast de rode beuk komt een millenni umbord te staan met de bege leidende tekst 'Nu U' (van Joost v.d. Vondel). De boom wordt om 14.00 uur geplant. De muzikalè omlijsting is vanaf 13.30 uur in handen van Dikke Mik. Op zaterdag 24 maart staken flat bewoners van de Veltumse Kleffen de handen uit de mouwen om 'hun' flat te verfraaien. Vanaf 8.30 uur gingen zij, samen met de huismees ter van de flat. aan de slag om de hal van Veltumse Kleffen 256 tot en met 350 een aantrekkelijker aanzicht te geven. Er werden bloembakken geplaatst en schilderijen opgehan gen, die in samenwerking met kin deren van de school in de wijk zijn gemaakt. Ook kreeg de omgeving van de flats een opknapbeurt. Het opknappen was een initiatief van de Belangengroep Leefbaar Veltum en werd ondersteund door Synthese en Wonen Venray. De gemeente Venray gaat de prijs van nieuwe paspoorten per 1 april 2001 verlagen. Nu kost een paspoort nog 109,40 gulden, maar vanaf 1 april hoeft de burger 'slechts' 81,90 gulden voor een nieuw paspoort te betalen. De commissie en de gemeenteraad moeten in april for meel nog hun goedkeuring over de prijsverlaging uitspreken. Ben 42-jarige man uit Venray is Tiugihorgen aangehouden. in. een. winkel aan de Kruiden laan op van dicMai van 1? b-iikjê bier eer vvaarde van f!O.T;. De man werd meegenomen naar ava '■Hij kreeg een boete: Van fi. 240.- opgelegd. komsten van de LLTB zijn afgelast." De maatregelen van eind vorige week rond de 72 uur 'standstill regeling' zijn de Venrayse veehou derijen redelijk goed doorgekomen. Van woensdag tot zaterdag gold ondermeer een verbod van transport van veevoer en melk. De rundvee houders hebben daardoor duizenden liters melk moeten laten weglopen. Want melk mag niet langer dan drie dagen in de koelcellen bewaard blij ven. Toon van Rens uit Heide, hij is voorzitter van de vakgroep rundvee houderij van de LLTB. moest 5.500 liter melk laten welvloeien in de mestput. "Dat was pijnlijk maar met die 'pas op de plaats' van 72 uur hebben we ingestemd om de besmettingshaard te kunnen vast stellen. Dat heeft de LLTB ook zo aan de minister geadviseerd. Het positieve is dat het nu duidelijk is dat de kalveren uit Ierland het virus uit Frankrijk hebben overgebracht." INENTING Nu Campina vanaf zaterdag weer de koeltanks mag ledigen is het meest urgente probleem van de melkveehouders opgelost. "Alleen kunnen de kalveren en het slachtvee niet opgehaald worden. Alhoewel het ruimtegebrek bij ons niet nij pend is als bij de varkenshouders", beseft Van Rens die op zijn eigen bedrijf nog een plaatsje moet zien te vinden voor acht kalveren. Het mengvoederbedrijf Saweco in Oirlo heeft een hectische week ach ter de rug. Toen vorige week woens dag het vervoersverbod van kracht werd waren de wagens van Saweco nóg volop aan het rijden. "Donderdag was het een gekken huis. De telefoon heeft roodgloeiend gestaan. Vooral bedrijven waar we op donderdag en vrijdag zouden langskomen raakten in de proble men. Voor twee kippenbedrijven was de nood het hoogste", vertelt woordvoerder Ferry Beks. Want kippen kunnen geen dag zonder voer willen ze niet van de leg afra ken. De meeste grote bedrijven heb ben onvoldoende capaciteit om een flinke voorraad kippenvoer in huis te halen. "Met allerlei verklaringen was het mogelijk om bij Nevedi in Rotterdam ontheffing te krijgen. Maar de fax was overbelast en werkte niet zodat een medewerker van ons naar Rotterdam is gereden om veertien ontheffingen persoon lijk af te geven. Deze bedrijven heb ben we vrijdag en zaterdagochtend toch kunnen bevoorraden." Ook op zondag zijn de chauffeurs van het Oirlose mengvoederbedrijf, dat 95% van zijn cliënten in Venray heeft, op pad geweest. "Het komt normaal nooit voor dat er op zonda gen gereden moet worden. We heb ben daardoor iedereen redelijk op tijd kunnen bedienen. De bedrijven hebben hooguit 16 tot 20 uur zonder voer gezeten. Gelukkig mocht er vanaf maandag weer gewoon gere den worden en zijn de hectische dagen voorbij. We waren anders toch in de problemen gekomen omdat er ook geen grondstoffen aangevoerd mochten worden." De discussie hoe mond-en klauw zeer in de toekomst uitgebannen moet worden is weer helemaal opgelaaid. Toon van Rens vindt dat het 'gesleep' met de dieren drastisch beperkt moet worden. De rundvee houder uit Heide is géén voorstan der van inenting alleen in Nederland. "Dat zou dan wel in de gehele Europese Unie moeten gebeuren. Want anders zou dat het failliet van de Nederlandse veesec tor betekenen", vreest Van Rens die sowieso zijn vraagtekens zet bij inenting. "Want er zijn wel zeven soorten virussen. En dieren die geënt zijn, zijn niet meer te onder scheiden van besmette beesten." fyvt wonM HOGEDRUKREINEGERS VEEGMACHINES SCHROB/ZUIGMACHINES STOF- en WATERZUIGERS STOOMREINIGERS TAPIJTREINIGERS REINIGINGSMIDDELEN mnmnmi U Keizersveld 61 5803 AP Venray tel.: 0478-553355

Peel en Maas | 2001 | | pagina 4