Zorgen over veiligheid leerlingen Fun 'Mijn weg leidt naar Tibet' Adecco zet de bloemetjes buiten Kwaliteitscertificaat voor reisbureau Vice Versa Heemkundegroep Castenray Boomfeestdag in Holthees Voor de tiende keer te voet naar Sint Jozef MKZ: steunpunt ingericht Koonings directeur Bedrijven Rijverbod Snelheidscontroles vrijdag 30 maart: DJ Kenneth zaterdag: 31 maart: DJ Flavo Open dag cluster Vrouw Kind PEEL en maas donderdag 22 maart 2001 - Pagina 9 Verkeersouder Wil Coopmans maakt zich grote zorgen over de veiligheid van de leerlingen van de basisscholen in de wijk Landweert. De gemeente gaat vanaf 1 niei 2001 de voorrangsre- «el op de kruisingen Kruidenlaan, Stationsweg, Henri Dunantstraat, Klaproos en Sleutelbloem wijzi gen, zodat automobilisten op deze bruisingen weer voorrang hebben 0p (brom)fietsers. Vorige week vroeg Coopmans in de commissie Stedelijk Beheer om extra aandacht voor de veiligheid van de schoolgaande kinderen. "We zijn zéér verheugd over deze veran dering, omdat er vooral op de Henri Dunantstraat en de Stationsweg bijna dagelijks ongevallen plaats enden", zegt Coopmans. "De wijzi ging is een goede zaak omdat de huidige situatie niet toereikend was om de verkeersveiligheid voor de overstekende fietsers te garande- Om te komen tot de meest opti male oplossing voor de veiligheid op de oversteekplaatsen dient vol gens de verkeersouder afzonderlijk gekeken te worden naar oplossingen voor de doorgaande wegen binnen (Kruidenlaan, Klaproos en Sleutelbloem) en buiten de wijk (Stationsweg en Henri Dunantstraat). De ouders juichen de verandering net als de Venrayse politiek toe, maar willen extra maat regelen, zoals verkeerslichten die door fietsers en voetgangers kunnen worden bediend en een middenberm zodat fietsers kunnen wachten tus sen de rijstroken. "De veiligheid van de kinderen moet het uitgangspunt zijn. Ze moeten immers zelfstandig van en naar school kunnen gaan", aldus Coopmans. Maar wethouder Driessen was het niet helemaal eens met Coopmans, omdat volgens de wethouder de ver antwoordelijkheid voor het veilig naar school en naar huis gaan van jonge kinderen vooral bij de ouders ligt. "De gemeente zorgt voor een zo veilig mogelijke infrastructuur, maar daar blijft het bij. Voor de rest moeten ouders en school zorgen. Kleine kinderen op eigen houtje drukke straten laten oversteken is in deze tijd, met het drukke verkeer, niet meer mogelijk. Dat is de reali teit", zei Driessen. De verkeerswethouder is even eens geen voorstander van de aanleg een middenberm, zoals Coopmans en het CDA voorstelden. "Een goede en intensieve voorlichtings campagne in de media en op scho len is van belang. De nieuwe voor- rangsregel op de oversteken moet goed tussen de oren komen van de weggebruikers." Volgens Martin Wijnhoven (secretaris verkeersveiligheidsorga nisatie 3VO en lid Samenwerking Venray) zijn verkeerslichten die door fietsers en voetgangers bediend worden bovendien niet echt veilig. Uit onderzoeken en uit controles op bijvoorbeeld de Stationsweg blijkt volgens Wijnhoven dat 50% van de overstekende fietsers door rood rijdt. Waarna automobilisten het zelfde doen. "Hierdoor ontstaat schijnveiligheid", aldus Wijnhoven. MsiieVeis Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur Met het aantrekken van Willie Koonings (38) uit Ysselsteyn als directeur Bedrijven is het managementteam Rabobank Venray Meerlo-Wanssum volle dig. Per 1 juni wordt Willie Koonings aangesteld als directeur Bedrijven. Op dit moment is hij als afdelingsdi recteur werkzaam bij de afdeling Risicomanagement van Rabobank Nederland. Hij heeft daar de leiding over de afdeling Task Force. Daarnaast is Wendy van Rosmeulen benoemd als manager van het segment Cliëntenadvies. Zij was hiervoor werkzaam als teamlei der Advies binnen dit segment. rder is duidelijk geworden dal de heer Vinkenvleugel per 1 mei gaat ginnen als algemeen directeur van abobank Venray Meerlo- anssum. Het volledige team wordt 'jdens de algemene vergadering op 19 juni 2001 gepresenteerd. Zondagmiddag controleerde de politie het alcoholgehalte van een 44-jarige man uitSteyl die over de Stationsweg in Venray reed. De man bleek teveel te hebben gedronken en kreeg hiervoo; een tijverbod van tien. uur. Her rijbe wijs van de man is ingevorderd en de man is gedagvaard om zich op 28 mei voor de rechter te verant woorden. Sabriye Tenberken schrijft Met een behoorlijke klap landt de Gulf Air airbus op het harde beton van Frankfurts internatio nale luchthaven. Het regent en in een vage ochtendschemer taxied het vliegtuig het door blauwe lampjes gevormde lichtspoor vol gend richting aankomsthal. Ik hoop op een vlotte afhandeling van de bagage, zodat ik zo spoedig mogelijk in de trein richting Basel kan stappen. Daar zal ik na lange tijd eindelijk Sabriye weerzien. Ik ben moe, de laatste drie maanden hebben waanzinnig veel energie gekost en met de planning voor de komende maanden, ziet het er niet naar uit dat het hier rustiger zal zijn. Sabriye heeft gedurende deze tijd. van de ene naar de andere stad rei zend. al meer dan zestig presenta ties, boeklezingen en interviews gegeven. We treffen elkaar in Basel waar vandaag drie lezingen op het programma staan; twee voor kinde ren en één voor volwassenen. Het weerzien doet erg goed en er gaat, ondanks de steeds beter wordende multimediale technische hulpmid delen, toch niets boven directe men selijke communicatie. We hebben veel te bespreken, samen we kijken terug op een jaar waarin veel gebeurd is en waarin het grootste deel van onze krachten door het pro ject werden geabsorbeerd. Er zijn enkele belangrijke hordes genomen waardoor de stabiliteit en het bestaansrecht van het project geluk kig is toegenomen. BOEKEN Sabriye heeft in het afgelopen jaar twee boeken geschreven: 'Mijn weg leidt naar Tibet' en 'Tashis nieuwe wereld'. Eerstgenoemde is in maart 2001 in een Nederlandse vertaling op de boekenmarkt verschenen. Het vertelt, over de geschiedenis van het project en schelst een beeld hoe Sabriye de wereld door haar ogen 'ziet'. Omdat er zich al verschillen de ziende auteurs hadden gemeld die over Sabriyes leven een boek wilde schrijven, besloot Sabriye dit zelf te doen. Op die manier was ze ervan verzekerd dat het niet alleen maar een 'prachtig verhaal' zou worden. En wie zou de delen van het verhaal die over blindheid gaan beter kunnen schrijven dan Sabriye zelf. Het boek is moeilijk te catego riseren; het gaat over het alleen rei zen als blinde vrouw, het opzetten van een project, de culturele achter grond waarin het gebeuren zich afspeelt, maar ook over obstakels waarmee blinden in de hedendaagse maatschappij wereldwijd dagelijks te maken hebben. Wat in het boek ook opvalt is de zelfspot en de onsentimentele wijze hoe Sabriye met haar blindheid omgaat. In Duitsland is er veel aandacht aan het boek besteed en staat het inmiddels al twee maanden op de bestsellerlijst in 'Der Spiegel'. Afgelopen week hoorden we dat het boek naast een Nederlandse vert aling ook in het Frans, Italiaans, Turks, Koreaans en in het Taiwanees zal verschijnen. In Nederland is het boek uitgegeven bij uitgeverij: Sirene, Maarten Muntinga, www.sirene.nl .ISBN: 90-5831-069- 8 titel: 'Mijn weg leidt naar Tibet'. Sabriye Tenberken, geïllustreerd, 320 pagina's Prijs: 24,95 gulden. Dit boek is te koop bij boekhandel Van den Munckhof, Grotestraat 68 in Venray. Het tweede boek 'Tashis nieuwe wereld' is een kinderboek en beschrijft een spannend verhaal over een Tibetaanse jongen die door toe doen van een demon blind wordt. Op dit moment is het alleen in het Duits verkrijgbaar. DOELEN Gedurende de laatste wintermaan den zijn we voortdurend onderweg geweest door Duitsland, Nederland, Zwitserland, Oostenrijk en Luxemburg om zowel het project als het boek te promoten. In totaal heeft Sabriye 74 lezingen verspreid over bovengenoemde landen gehouden. Daarnaast talrijke interviews voor kranten, tijdschriften, radio en TV. Ook zijn we nog op vele scholen en bij organisaties en instellingen op bezoek geweest die hel project in het afgelopen jaar hebben onder steund. Op dit moment zijn we na een onwaarschijnlijk compleet vol gestopt 'winterprogramma' in Kathmandu aangekomen. Hier heb ben we voor het eerst sinds lange tijd weer eens een beetje vrije tijd waar we dan ook erg van genieten. Volgende week vliegen we terug naar Lhasa waar we ons weer gaan concentreren op de doelen die we ons voor dit jaar hebben gesteld: - 4 leerlingen worden zo spoedig mogelijk geïntegreerd in de regulie re basisschool in het dorp waar ze vandaan komen, - 17 nieuwe kinderen worden dit jaar in de school opgenomen waar door het totaal op 30 leerlingen komt. - De massageopleiding, die in november 2000 door twee blinde medische masseurs is gestart, wordt verder uitgebreid. - Monique Assal, een blinde fysi otherapeute uit Zwitserland zal naar Lhasa komen om de massagetrai ners te trainen in de basis van fysio therapie. - Er wordt getracht zo spoedig mogelijk de nieuwbouw in Lhasa te realiseren. Een nieuw gebouw wordt naast het al bestaande gebouw geplaatst. - Er wordt getracht de planning voor de bouw van een trainingsboer derij zo spoedig mogelijk rond te hebben. Op deze trainingsboerderij zullen nomaden en boeren die op latere leeftijd blind zijn geworden worden getraind in speciale blinden- technieken, waardoor ze een deel van hun vroegere werkzaamheden weer kunnen uitoefenen. - In de herfst staat er een zesweek- se opleiding op de planning. Deze training zal plaatsvinden aan de Blinden Studiën Anstalt in Marburg. Vier Tibetanen, Sabriye en ik wor den getraind in mobiliteit, dagelijk se vaardigheden, en speciale tech nieken voor blinden. Wat vaststaat is dat we niet bang hoeven te zijn dat we ons zullen ver velen! We willen langs deze weg nogmaals iedereen die zich in het afgelopen jaar heeft ingezet voor het 'Project for the Blind, Tibet' heel hartelijk bedanken. Dankzij uw ondersteuning worden wij in staat gesteld onze doelen te verwezenlij ken. We ontvangen donaties waar helaas geen afzender bij vermeld is, zodat we alleen een familienaam weten maar niet het adres. Omdat de adresgegevens door de bank niet mogen worden verstrekt kunnen wij ons helaas niet bij deze sponsors bedanken. Daarom nogmaals bij deze hartelijk dank voor uw onder steuning! Paul Kronenberg en Sabriye Tenberken Afgelopen dinsdag is de lente officieel begonnen. Het zonnige gevoel dat daarbij hoort, hebben de medewerkers van Adecco in Venray getracht een beetje naar boven te halen. Met een onverwacht bezoek werden diverse klanten van het uit zendbureau verrast met een bloeme tje, Hiermee wilden zij de lente, en daarmee ook het zonnige gevoel, naar binnen halen. Volgens Désirée, vestigingsmanager van Adecco Venray, reageerden de klanten zon der uitzondering leuk op het sponta ne bezoek: "De reacties waren zeer uiteenlopend, maar allemaal posi tief. Klanten waarderen onze creati viteit. Herhaaldelijk bedenken we leuke acties met z'n allen. Een goede relatie met de klant vinden wij erg belangrijk." De medewerkers van Adecco zijn er klaar voor om de bloemetjes bui ten te zetten Op de Wanssumseweg in Venray overschreden zaterdagmorgen 94 van de 69 i gecontroleerde voertuigen de maximale limiet van 80 km per uur. ij 'V v-gvrntf 'Coo .!m >0; cut. Op de Stationsweg in Oostrum overschreden zaterdagavond 135 van de 'ie pnssaméïöje ii.nict van 70 in per m>;\ Oc\'lioogcn'gcrriv;ren:sncihci(! dj U;:' Op ij OiV:On:.,70; O':..,:- LCCOn tien vari motorrijders en automobilisten gemeten. meten snel (teid ixtlroeg hier 80 km per uur. Reisbureau Vice Versa voldoet aan alle eisen van het ANVR kwali teitszorgsysteem en ontving een dezer dagen het bijbehorende certi ficaat uit handen van de voorzitter van de Vereniging van ANVR Reisagenten, dhr. Hans Broeke. Uiterlijk 1 april moeten alle ANVR Reisadviesbureaus voldoen, aan de eisen van dit nieuwe kwali teitszorgsysteem. De Vereniging van ANVR Reisagenten beoogt met dit systeem de consument nog meer zekerheid te geven naast de reeds vertrouwde diensten die het Algemeen Nederlands Verbond van Reisondernemingen biedt aan de vakantieganger. De eisen van het ANVR kwali teitssysteem zijn gebaseerd op de zeer brede adviesfunctie van het reisbureau. In de afgelopen periode zijn de reisadviseurs gecontroleerd door een extern en onafhankelijk bureau en hebben zij aan de hand van de gestelde eisen de kwaliteit nog verder aangescherpt. De voorzitter van de Vereniging van ANVR Reisagenten, Hans Broeke, feliciteerde het reisbureau dat nu voldoet aan de eisen. 'Reizen worden in toenemende mate ook via anderen kanalen aangeboden. Via internet hebben ook buitenlandse bedrijven toegang tot de Nederlandse markt, dus de consu ment kankiezen uit steeds meer mogelijkheden. Wij, de reisagenten, moeten duidelijk maken dat het in het belang van de consument is om te boeken bij een ANVR Reisbureau'. Begin maart is officieel de Heemkundegroep Castenray opge richt. De groep gaat zich bezighou den met het heem, het land en de mensen in de dorpsgemeenschap Castenray. De werkgroep gaat de historie van Castenray in al haar facetten vastleggen om zo voor iedereen toegankelijk te maken. Een deel van de Castenrayse historie is al geordend en beschreven in de uit gaven ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de parochie, het 25-jarig bestaan van SV Castenray en het onlangs verschenen boek Vastelaovend Same. Het terrein waarop de werkgroep zich begeeft is erg ruim want ook bijvoorbeeld de kwestie Oirlo-Castenray, de emi granten en de uitgezonden militai ren (naar b.v. Bosnië) komen aan de orde. PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckhof.nl/ nieuws dgs GRANDCAFÉ "dat heeft wel wat" LANGSTRAAT 6 VENRAY 585453 In de gemeente Boxmeer werd woensdag, in tegenstelling tot Venray, wél de landelijke Boomfeestdag gevierd. In totaal gingen 271 kinderen, voorna melijk uit de groepen zeven en acht, aan de slag. De kinderen voorzagen de speelterreintjes binnen de gemeente van hagen. In totaal werd in de gemeen te Boxmeer 470 meter haag geplant. Ook op de Eikenhofweg in Holthees werden woensdag vele meters haag geplant. Op alle locaties waren mensen aanwezig van de gemeente, het bedrijf IBN en het Instituut vooor Natuurbeschermingseducatie (IVN) om de kinderen een handje te helpen. Ook namen de wethouders van de gemeente Boxmeer deel aan de boom feestdag. Maar waarom geen boomfeestdag in Venray? "De gemeente had dit jaar helaas geen tijd en geen manschappen voor de organisatie van de boomfeestdag", vertelt voorlichtster Claudia Hendrickx van de gemeente Venray. Jammer voor wethouder Driessen, want het leverde toch altijd mooie plaatjes op.... Dus maakte onze fotograaf wat foto's in Holthees. Afgelopen maandag was weer het Hoogfeest van de Heilige Jozef in Smakt. Traditiegetrouw trokken ook dit jaar weer veel pelgrims te voet naar dit bedevaartsoord. Al weken lang was het vooral op zondagen een drukte van belang rond de St. Jozefkapel en het Pelgrimshuis. De groep op de foto had onlangs iets te vieren. De Venrayse familie Janssen trok immers voor de tiende jaar op rij te voet naar Smakt. De voettocht begon zoals gewoonlijk 's ochtends om half negen bij garage Van Haren. Het weer zat gelukkig mee en de tocht, die ongeveer een uur in beslag nam, werd monter afgelegd. In Smakt aangekomen wachtte eerst een kopje koffie waarna de hoogmis van tien uur bezocht werd. Ziekenhuizen geven kijkje achter schermen Op zaterdag 31 maart van 13.30 tot 16.30 uur kunnen belangstel lenden een kijkje nemen achter de schermen van het cluster Vrouw Kind van de Ziekenhuizen Noord-Limburg. Deze 'open dag' vindt plaats in het Venlose st. Maartens Gasthuis aan de Tegelseweg 210. Startpunt van de open dag is de ontmoetingsruimte en het auditori um op bouwlaag 2, waar de ver schillende afdelingen met behulp van informatiestands de bezoekers duidelijk maken hoe de ziekenhuis zorg voor Vrouw Kind in de regio Noord-Limburg is georganiseerd. Ook bestaat de mogelijkheid voor een rondleiding. Dit overigens onder het voorbehoud dat de drukte van de patiëntenzorg dit toelaat. Immers, in de zorg voor Vrouw Kind is niet alles van tevoren te plannen. De informatiestands zijn verzorgd door de medewerkers van de afdelingen Kinderen, Kraam/gynaecologie met de baby kamer, Verloskamers, Zieke Zuigelingen en de poliklinieken Venray en Venlo. Er wordt aandacht besteed aan de specifieke kennis die op deze afdelingen aanwezig is. Zo staat er bijvoorbeeld een couveuse opgesteld en krijgt men uitleg over Phototherapie, geeft een kinderfysi otherapeut informatie over de vroegbehandeling bij zieke zuigelin gen en is er tal van materiaal te zien rond zwangerschapsvoorlichting. Ook de activiteiten op de Venrayse polikliniek en de Dagbehandeling worden voor het voetlicht gebracht en men kan kijken naar video's over CARA bij kinderen. Het geheel wordt voorzien van aantrekkelijke foto- en diapresentaties. Medewerkers en specialisten zullen aanwezig zijn om in te gaan op vra gen van de bezoekers. Voor de kinderen staan er knutsel en spelactiviteiten op het program ma. Tijdens de open dag kunnen zowel volwassenen als kinderen meedoen aan een prijsvraag. Tien winnaars (vijf in elke categorie) kunnen hiermee een cadeaubon van vijfentwintig gulden in de wacht slepen. Verder wordt er ook een pluchen beer verloot. SAMENVOEGING Aanleiding voor de open dag is de afronding van de versnelde samen voeging van het cluster Vrouw Kind op de locatie Venlo. Door per sonele krapte moest de klinische zorg in twee ziekenhuizen worden geconcentreerd op één locatie. Dit gebeurde in de periode vanaf de bouwvak tot eind november vorig jaar. Een periode die zich voor patiënten en medewerkers liet ken merken als roerig en met overlast door de verbouwingen. Intussen heeft iedere afdeling haar eigen plek in het cluster weer ingenomen en is er hard gewerkt aan de afstemming van kwalitatief goede zorg voor vrouw en kind. Een uitstekend moment om met een open dag aan de bevolking in de regio duidelijk te maken wat de ziekenhuisorganisatie kan bieden als het gaat om de zorg voor Vrouw Kind in de regio Venray en Venlo. De Limburgse Land- en Tuinbouwbond (LLTB) heeft zijn vaste leden-informatielijn uitge breid tot steunpunt om vragen te beantwoorden van leden en ondersteuning te bieden inzake mond- en klauwzeer (MKZ). Aanleiding zijn de eerste gevallen van MKZ in ons land. De leden kunnen overdag tussen 8.00 en 17.30 uur terecht bij het steunpunt voor vragen en ondersteu ning via het centrale telefoonnum mer 0475-381777. In de avonduren is voor spoedgevallen een doorscha keling ingesteld. Achter de telefoon zitten bedrijfsadviseurs die met het uitbreken van MKZ in Nederland vanaf woensdag voorlopig niet meer op bedrijfsbezoek gaan om zodoen de elke kans op het op deze manier overbrengen van de erg besmettelij ke veeziekte uit te sluiten. Eerder al gold een strenge procedure voor deze bedrijfsbezoeken en zijn alle bijeenkomsten met agrariërs opge schort. De LLTB-leden worden de komende tijd intensief geïnformeerd over de toestand rond MKZ. Naast het eigen weekblad Land en Vee wordt hiervoor de internetsite www.lltb.nl gebruikt die dagelijks wordt ververst. Daarnaast kunnen de leden bij hun afdelingsbesturen terecht voor informatie. Omdat de ziekte zo besmettelijk is, kunnen geen groepsbijeenkomsten worden gehouden, zoals voorheen bij de uit braak van varkenspest wel werd gedaan. Dit geldt onder andere voor de jubileumviering van de afdeling Maasbree het komend weekend. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard

Peel en Maas | 2001 | | pagina 9