"We hadden zo'n mooi ziekenhuis in Venray" We zijn een oor aangenaaid" De grote verdwijntruc van de Eerste Hulp Extra geld voor wijkraden Zuid en Centrum Grotere patiëntenstroom naar Boxmeer 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Venray koopt rolstoelen Autobrand Rijbewijs ingenomen Aangehouden voor diefstal >a; ,eelEN MAAS donderdag 22 maart 2001 - Pagina 5 Politiek reageert onthutst op opheffing Eerste Hulp Sn Op 1 januari 2003 is de zieken- uispost in Venray een feit. De apii jekenhuisdokter' doet dan zijn trede en de EHBO-afdeling is sloten, 's Avonds en in de week- k| Inden wordt de ziekenhuisdokter [gelost door een huisarts. De !rei olitiek reageerde tijdens een ngelaste commissievergadering •uke erbaasd en uiterst teleurgesteld m p het plan. Wat de ziekenhuisdokter wel en ■t kan is niet duidelijk. In de com- ijssie Sociale Zaken en blksgezondheid viel regelmatig de mi 'het schaap met de vijf poten', el lijkt op een veredelde huisarts. :ejl is dat er momenteel nog geen „kele ziekenhuisdokter voorhan- |en is. Ziekenhuizen Noord- ea .imburg wil voor 1 januari 2003 en zevental aankomende artsen, die {basisopleiding achter de rug heb- jn, hiervoor opgeleid hebben. Er is aast geboden want de opleiding yergl anderhalf jaar. "De zwakke |ek is dat er een grote schaarste in ui' an personeel en dokters. Kunnen e hiervoor geen mensen krijgen an valt het plan in duigen", zei lm medisch specialist Van Dreumel. vereiste is dat de ziekenhuis- okter in Venray terug moet kunnen allen op de medische specialisten. Ie meeste specialismen hebben toe- jzegd dat er tijdens kantooruren aij én beoefenaar in het St. fS6 Elisabethziekenhuis aanwezig is. Tenzij er overmacht in het spel is. 3'i "Dit is een zogenaamde inspan ningsverplichting want keiharde garanties heb ik niet kunnen krijgen. Vooral chirurgen en internisten toonden grote scepsis", aldus Van Dreumel die benadrukte dat het openhouden van de Eerste Hulp tij dens kantooruren een illusie is. "De medische staf had hier grote bezwa ren tegen. Want als iemand om 16.45 uur binnenkomt met een har tinfarct dan wordt ie nog wel gehol pen maar om 17.15 niet meer. Spoedeisende hulp zonder een ope ratie-mogelijkheid, itensive care en een bed is overantwoord", verklaar de Van Dreumel. AFTAKELING De nieuwe opzet heeft nog veel haken en ogen. Van Dreumel sprak 'over een groot grijs gebied'. Want het is soms onduidelijk welke patiënten wel in Venray behandeld worden en welke moeten worden doorgestuurd naar Venlo. "Iemand met een gebroken pols kan tijdens kantooruren in de Venrayse zieken- huispost behandeld worden. Maar is hel een breuk die geopereerd moet worden onder narcose en klinisch dan wordt het moeilijker. Dan zitten we in een grijs gebied en kan de kwaliteit van de behandeling in de problemen komen", schetste de medisch specialist. Van Dreumel hield de commissie leden voor dat 'de eis om een zie kenhuis naast de deur te hebben niet kan'. "Want in Nederland woont een groot gedeelte van de mensen 25 kilometer van een ziekenhuis af." Volgens Lennaerts van zorgverze keraar VGZ is de aftakeling van het St. Elisabethziekenhuis 'onvermij delijk'. "Deze voorziening is niet meer op niveau te houden. Er is een toenemende vraag naar zorg terwijl er steeds minder personeel is. De ontwikkelingen in Venray zijn niet uniek. Die gebeuren overal in Nederland." Wiske Koster (CDA) zei 'zeer teleurgesteld' te zijn. "Hiervoor is in Venray beslist geen maatschappelijk draagvlak Het is weer een verdere afbrokkeling van het ziekenhuis. Ik ben ook teleurgesteld in het VGZ. Want deze zorgverzekeraar heeft zoveel klanten in Venray en had hier veel beter voor op moeten komen." Truus Kemmelings (PvdA) sprak van een 'bedroevend schamel voor stel'. "We staan er nu vele malen slechter voor dan bij de presentatie van het plan Oversteek een jaar geleden. De EHBO wordt opgehe ven en juist daarover maakte ieder een zich zo bezorgd in Venray. Dit onbegrijpelijke en droevige verhaal treft vooral de meest kwetsbare bur gers die het meest zijn aangewezen op ziekenhuiszorg: ouderen en kin deren. Ouderen zijn minder mobiel en voor hen telt de afstand naar Venlo extra." Ineke Grootemaat (D66): "Als er de keuze was tussen Oversteek en dit plan. Dan kies ik voor het eerste plan want dan was er tenmiste nog iets van de Eerste Hulp-post overge bleven. Ik zet mijn vraagtekens bij de ziekenhuisdokter, dit neigt naar kwaliteitsvermindering." Victorine Derks (fractie Van de Vorle) was eveneens 'heel erg teleurgesteld'. "Dit is moeilijk te accepteren want wat weg is komt nooit meer terug. En we hadden zo'n mooi ziekenhuis dat nu als maar verder afbrokkelt." Cor Vervoort (Samenwerking) vond 'de uitkomst helaas een logisch gevolg'. "Want we hadden er al geen hoge verwachtingen van." John Niessen (VVD) was 'net zo teleurgesteld als de gehele Venrayse bevolking'. "Dit is nul komma nul. De Eerste Hulp is verdwenen! Terwijl een EHBO-post een nood zaak is in de regio. Wat zijn de con sequenties als die 25 kilometer ver derop ligt", vroeg Niessen zich af. Truus Kemmelings (PvdA) wond zich erover op dat het plan 'van EHBO naar ziekenhuispost' zonder Venrayse inbreng tot stand gekomen is. "We dachten dat de stuurgroep dicht bij het vuur zat maar dat was niet het geval. Waarom hebben ze hun opdracht niet teruggegeven", vroeg zij. Wethouder Heidens (CDA) antwoordde dat de stuur groep begin april haar standpunt zal innemen. "En ik hoop dat de werk groep dan luistert om een draagvlak voor dit plan te krijgen." VAKANTIE SPANJE TE HUUR APPARTEMENTEN Rosas/Costa Brava Tel. 06-53317369 Tel. 06-51367458 www.casas.nl/huur De gemeente Venray wil een 19 ledrag van 1.372.267 gulden uit rekken voor de aanschaf van inder andere scootermobiels, til- 1 iften, driewielfietsen en rolstoelen foor gehandicapten. Op grond van de Wel Voorziening ehandicapten (WVG) heeft de emeente een zorgplicht voor haar iwoners op het gebied van woon- 'lorzieningen, vervoersvoorzienin- !n en rolstoelen. Veel van deze raeningen worden nu nog ihuurd, maar de gemeente wil per juli 2001 overgaan tot koop. Uit [rekeningen blijkt dat koop al in ït derde jaar een steeds groter wor- :nde besparing oplevert. Op basis van de meest gunstige fijs-kwaliteitverhouding, goede ienstverlening aan de gebruiker, <w! optimale bereikbaarheid, heldere ogistiek, optimale inpasbaarheid in Ie huidige situatie en een actief ver- beteringsbeleid ten gunste van mi gemeenten en gebruikers wil de f gemeente Venray ingaan op de aan- i Wing van de firma Ligtvoet. Naast het financiële aspect heeft open, volgens de gemeente Venray, nog een aantal andere voordelen ten opzichte van huren. De gemeente is :n blijft eigenaar van de voorzienin- ->|gen en heeft daardoor een betere grip op processen van inzetbaarheid, in nergebruik en optimaal gebruik tij dens de gehele levensduur van de voorziening. Bovendien is de over stap naar een nieuwe leverancier een ^.iluk eenvoudiger en is de gemeente fc bij volgende aanbestedingen voor d,f meerdere marktpartijen commer- jjjjj cieel aantrekkelijk. De kosten van eia de financiering kunnen door de fjj gemeente Venray gedekt worden uit bet WVG-budget. Door over te gaan tot de koopconstructie treedt vol gens de gemeente een efficiency- voordeel op van ongeveer 500.000 gulden per jaar. Een 32-jarige Venraynaar zag zijn auto maandagmorgen omstreeks 6.00 uur voor zijn ogen in vlammen opgaan. De man verklaarde dat hij net zijn auto over de Brugstraat in Wanssum reed en dat zijn voertuig daarbij enkele keren afsloeg. Na herhaaldelijk starten zag hij rook onder de motorkap uitkomen. Hij stapte direct uit en zag vervolgens boe zijn auto in brand vloog. De brandweer bluste de brand. Op dit moment is niet bekend hoe hoog het schadebedrag is. Een 30-jarige inwoner van Venray donderdagavond omstreeks 18.20 uur zijn rijbewijs kwijtgeraakt nadat bij onder invloed van alcohol een aanrijding veroorzaakte op het Brukske. Omdat de man al eerder voor rijden onder invloed is gever baliseerd heeft de politie na overleg met de officier van justitie.zijn rijbe wijs ingevorderd. Ook kreeg de man een rijverbod van vijf uur. Hij zal 4ch binnenkort voor de rechter moeten verantwoorden. Bouwen baart ook Vredepeel zorgen Vervolg voorpagina: Klimrek, woningen en Iandbouwperikelen Dat de buitenverlichting slecht is en dat Vredepeel niet op het kabel net wordt aangesloten kwam ook even ter sprake. Luc vroeg nog of er geen basketbalveldje kon komen. Gewoonlijk schenkt de burgemees ter aan het eind van de avond een envelop met inhoud aan de dorps raad. Waals vond in de vraag van Luc aanleiding om de envelop met 500 gulden nu al te trekken. Want blijkbaar vond ook hij dat de Vredepeelse jeugd weinig vroeg maar ook weinig had gekregen. "Willen jullie geen disco", probeer de Jos Waals eerst nog. "Ik geef jul lie 500 gulden voor een basketbal met een paal. Ik weet wat het kost want ik heb er thuis ook een." Waarna hij het bedrag overhandigde aan dorpsraad voorzitter Jan Classens. Deze geste stemde de jeugd toch nog enigszins tevreden waarna rond 20.15 uur plaats gemaakt werd voor de oudere dorpsbewoners. Met 75 belangstellenden zat de zaal mooi vol want alle stoelen waren bezet. De Vredepeelse jeugd had grote belangstelling voor het bezoek van b. en w. Burgemeester Waals, die het hot item 'bouwen op de kerkdorpen' heeft overgenomen van de zieke wethouder Kersten, had geen vrolij ke boodschap. Voor de vier kavels die binnen de milieucirkel van het tankstation liggen, kan geen bouw vergunning worden afgegeven. Aan de noordkant van het dorp kan nog wel gebouwd worden. Een grote kavel voor een vrijstaande woning en een stuk grond waar plaats is voor drie schakelwoningen. "Die kavels worden dit jaar nog verloot. ,En de grond kost 340 gulden per vierkante meter", meldde Waals die het daarover aan de stok kreeg met de dorpsraad. "Het duurt nu al vijf tien maanden en de kavels zijn nog niet uitgegeven. Terwijl de moge lijkheden er liggen", zei Classens die erop wees dat wethouder Kersten hem in de commissieverga dering van 11 januari had toege zegd dat de oude grondprijzen zou den gelden. Maar Jos Waals wilde hier niets van weten. "De raad heeft Het college van B en W van de gemeente Venray heeft dinsdag besloten een bedrag van 90.000 gulden extra beschikbaar re stellen voor ondersteu ning van tie wijkraden in Venray Zuid en Venray Centrum. Bij de behandeling van het productplan 20Ö1 van Synthese is door de commissie Welzijn aan het college gevraagd om naar extra middelen te zoeken voor ondersteuning van deze twee wijkraden in Venray Zuid en Venray Centrum, zodat de door Synthese geplande activiteiten ten behoeve van de inwoners doorgang kunnen vinden. Bij de vaststelling van het productplan 2001 van Synthese bleek rtarne- -..'■en aanial activiteiten alleen maar lol stand zoü Üurmnen komen mei een aanvullende gemeentelijke subsidie. Door de commissie Welzijn' IA aan 8 en W gevraugd re roeken naaf egiramiddelen.torn met name de; O 'O moeus ikm.i' e v.U regern V d. endor- suHim-ng van d< vfo-.--.v- umkm.efen v:m vuKicmm);déhd.iiogoi.ijk':,;tê< iffidomoDoor he? gonoihëe he-eiof vvordki-mvfn! de ofdffst-einiir!!'. vmvdd wijkraden ais de ivKd;siemmm van de activiteiten voor ouderen mogelijk a Bi de nieuwe grondprijzen vastgesteld en daar houd ik me aan." In het ver slag van de bewuste vergadering, opgesteld door ambtenaar F. Aarts, staat inderdaad '...dat in B en W wel is afgesproken bij de uitgifte de grondprijs van 2000 te hanteren...' Theo Kooter, secretaris van de dorpsraad, wond zich op. "We zijn dus een oor aangenaaid door Kersten. We voelen ons door de gemeente gruwelijk in ons hemd gezet." Maar Waals wilde van geen wijken weten. Ook op het verzoek van de dorpsraad om jaarlijks één nieuwe woning te mogen bouwen wilde de burgemeester niet aan. "Dat is aan de ruime kant. Het zal nu één woning in twee jaar worden. Dat vinden wij ook niet leuk maar dit wordt zo in Maastricht bepaald. Daar kan ik weinig aan veranderen." VERGOEDING De reconstructie van het buitenge bied kwam ter sprake. Termen als perspectieven. PI, P2, P3..., POL, varkensvrije zones, klankbordgroep, sterlocaties en kwaliteitsslagen vlo gen door de zaal. "Toen ik twintig jaar geleden in Vredepeel kwam wonen boerde iedereen nog", wist Toon van Hoof. voorzitter van de LLTB, nog. Wethouder Lei Heidens hield een betoog over de stand van zaken rond de reconstructie. Hij kon weinig concreets melden. "Het eind plaatje is medio dit jaar bekend. Maar het wordt een gigantische ope ratie die ontzettend veel geld gaat kosten", zei hij. Heidens vertelde dat de gemeente nu haast maakte met het bestemmingsplan van het buitengebied. "Want dit is erg belangrijk want het heeft juridische status." Wethouder Houba bekende dat 'er een grote achterstand is'. "De bestemmingsplannen zijn nog van net na de oorlog en dat levert ons dagelijks problemen op. Ook de inspectie vindt dat er snel orde op zaken gesteld moet worden." Toon van Hoof waarschuwde dat de reconstructie grote gevolgen zal hebben. "Maar er is nog zo weinig duidelijkheid. Er zal toch een goede schadeloosstelling moeten komen voor de boeren die moeten wijken. De vergoeding moet liggen op het niveau van de onteigeningswaarde. Want anders houdt het verhaal op', waarschuwde de LLTB-voorman. Stuurgroep buitenspel gezet door ziekenhuis, VGZ en huisartsen "Alleen een volwaardige Eerste Hulp is bespreekbaar", dat zei een vastberaden wethouder Lei Heidens (CDA) op 9 november 2000. Nadat bleek dat alle hoog- complexe zorg uit het Venrayse ziekenhuis verdween. De wethou der van volksgezondheid beloofde ruim vier maanden geleden alles op alles te zetten voor het behoud van de Eerste Hulp. Dat was immers de laatste strohalm voor Venray. "Want zonder een goede EHBÖ-post kan het ziekenhuis niet", zei Heidens toen. Opnieuw heeft niet alleen wet houder Heidens maar de Venrayse gemeenschap een zware nederlaag geleden. In het plan Oversteek werd nog gesproken over een Eerste Hulp-post tijdens kantooruren. De protesten waren hevig en de zieken huisdirectie besloot daarom dit onderdeel uit hét plan te lichten om het opnieuw te bekijken. Maar nu blijft van de EHBO helemaal niets meer over. Voor spoedeisende zorg moeten de Venraynaren voortaan in Venlo zijn. Lei Heidens heeft in november vorig jaar uitspraken gedaan die hij niet kon waarmaken. Want hij stond toen al twee maan den buitenspel. Nu blijkt pas dat de stuurgroep, waar Heidens voorzitter van was, op 18 september 2000 sim pelweg aan de kant geschoven is. Door het ziekenhuis, VGZ en de huisartsen. Dit trio ging alleen ver der als werkgroep en wilde in haar planvorming geen 'last' hebben van buitenstaanders als politici, het plat form van Theo Michiels, patiënten en consumentenorganisaties. Zij mochten niet meer meepraten. De stuurgroep was destijds opge zet op aandringen van gedeputeerde Martin Eurlings. Om een breed maatschappelijk draagvlak voor de invulling van de EHBO-post in Venray te krijgen. Van deze opzet is totaal niets terecht gekomen, zo blijkt nu. Alle politieke partijen in de commissie Sociale Zaken en Volksgezondheid spraken woens dagavond hun verbazing, diepe teleurstelling en groot ongenoegen uit over de gang van zaken. Wethouder Lei Heidens kwam nu pas met een verklaring. "Ons is toen inderdaad gezegd dat we aan de kant moesten gaan staan. Daar waren we helemaal niet blij want we wilden juist mee sturen. Ziekenhuis, VGZ en de huisartsen wilden samen een oplossing uitwerken en ze zou den ons informeren", verklaarde Heidens in de commissie. Maar dit laatste is niet gebeurd. Pas op 5 maart werd de stuurgroep met het voorstel 'van EHBO naar zieken huispost' geconfronteerd. "De con clusie luidt inderdaad dat zaken helemaal niet teruggekoppeld zijn. En we hebben helemaal niet kunnen reageren", bekende een duidelijk teneergeslagen Heidens. Hij heeft als verantwoordelijk portefeuille houder in het afgelopen jaar niets kunnen bereiken voor het Venrayse ziekenhuis. Ondanks zijn optimis me. Hij is nu eenmaal geen 'straat vechter' en slaat ook nu niet met de vuist op tafel. Alhoewel daar toch alle reden voor is. Want de wethou der is gepasseerd en geheel niet seri eus genomen. DREIGENDE TAAL Specialist Van Dreumel, die namens de medische staf van Ziekenhuizen Noord-Limburg zit ting heeft in de werkgroep, deed het negeren van de stuurgroep luchtig af. "Dat is zeker geen kwade wil geweest. Toen de nul-optie voor de Eerste Hulp in beeld kwam vonden we het te zuur om terug te gaan naar de stuurgroep", meldde hij in de commissie. De stuurgroep heeft nu tot begin april de tijd gekregen om een standpunt in te nemen. Maar dit is slechts een formaliteit. Want net als bij het plan Oversteek - dat ondanks alle beroering, manifesta ties en handtekeningen - gewoon werd uitgevoerd zo zal het plan 'van EHBO naar ziekenhuispost' ook Het Maasziekenhuis in Boxmeer heeft vorig jaar het aantal patiënten flink zien stijgen. In vergelijking met 1999 nam het aantal eerste bezoeken bij de polikliniek toe met 18%. Terwijl het aantal opnames zelfs steeg met 26%. Deze cijfers betreffen alleen de patiënten uit Noord-Limburg en de regio Overloon/Vierlingsbeek. Dit is tevens het verzorgingsgebied van het Venrayse ziekenhuis. Suzan Derkx, medewerkster communicatie van het Maasziekenhuis, wil de enorme toeloop niet alleen wijten aan de perikelen in het St. Elisabethziekenhuis. "Maar het is De politie heeft zondagnacht op de Irenestraat in Overloon een 15- jarige jongen uit Ysselsteyn aange houden. De jongen zou volgens getuigen even tevoren een windïicht hebben gestolen uit een restaurant aan de Irenestraat. Een 40-jarige inwoonster van Boxmeer deed tevens aangifte omdat de jongen haar beledigd zou hebben. De jon gen ontkende tijdens het verhoor de diefstal en belediging. Hij is later in de nacht weer in vrijheid gesteld. wel aannemelijk dat dat er mee te maken heeft", zo houdt zij zich enigszins op de vlakte. Het ziekenhuis in Boxmeer spint duidelijk garen bij de problemen in Venray. Het Maasziekenhuis presen teert zich in advertenties als het thuisziekenhuis voor het Land van Cuijk en Noord-Limburg. "Noord- Limburg hebben wij er altijd al bij betrokken. Omdat wij toch dicht tegen de provinciegrens aanliggen", verklaart Suzan Derkx. Het Maasziekenhuis verwacht binnen kort als een van de eerste Nederlandse ziekenhuizen het kwa- liteistcertificaat van het NIAZ te ontvangen. Momenteel worden er tien extra medisch specialisten aan getrokken. Door de groei van de kli niek en poliklinieken is onlangs een grootscheepse wervingscampagne voor personeel gestart. VAN OORSCHOT MODE Grotestraat 73, Venray Helmond, Breda, Roo .end aal, Boxmeer, Oss erdoor gedrukt worden. Dat gaf Van Dreumel woensdag in de commissie ook aan: "In de plus aanpassen is niet meer mogelijk. En minder kan ook niet want dan schiet er helemaal niets meer van over. Het is nu net iets meer dan 'nul' maar veel min der dan de Eerste Hulp in Venray nu nog is." Van Dreumel sprak dreigende taal over het voortbestaan van het St. Elisatbethziekenhuis. Daar waar directeur Peeters enkele maanden nog met zijn hand op het hart beloofde dat het Venrayse zieken huis open zou blijven, daar liet Van Dreumel twijfels door klinken. "Er zijn nu nog klinische bedden in Venray. Als de klinische functies wegvallen dan wordt het heel erg lastig. Bovendien wordt het steeds moeilijker de Intensive Care afde ling overeind te houden. Het groot ste probleem voor Venray is een tekort aan specialisten en verpleeg kundigen. We zijn zelfs tot in Zuid- Afrika op zoek geweest voor kinder artsen voor Venray. Landelijk komen er op termijn 500 extra spe cialisten beschikbaar. Alle zieken huizen staan hierom te springen. Maar de grote ziekenhuizen met veel verschillende functies maken de grootste kans om die specialisten binnen te halen", waarschuwde Van Dreumel. Dr. Wil van Trier, die geregeld inspreekt op de commis sievergaderingen, had het in novem ber al goed gezien. "Het Venrayse ziekenhuis is geen lang leven beschoren", zei de voormalige zenuwarts toen. "Het wordt een ver pleeghuis in plaats van een zieken huis." De huisartsen zaten min of meer noodgedwongen in het complot rond de verdwijntruc van de EHBO- post. Los van het plan Oversteek waren zij bezig met het opzetten van een huisartsenpost. Die komt nu buiten kantooruren in het Venrayse ziekenhuis als de ziekenhuisdokter zijn dienst heeft beëindigd. De Ysselsteynse huisarts Keijzer-Bors en Venraynaar Schmeetz zaten in de stuurgroep. Knarsetandend en met de rug tegen de muur zijn zij over stag gegaan. "Dit is uitermate teleurstellend. Deze oplossing is zelfs schrijnend in deze tijd. We hadden eruit willen stappen en de zaak naar buiten willen brengen. Maar dit zou nog meer onrust rond het ziekenhuis tot gevolg hebben gehad. Want het ziekenhuis kan toch al zo moeilijk aan personeel komen", verklaarde Schmeetz. Huisarts Keijzer-Bors vulde aan dat het opzetten van een huisartsenpost ontstaan is vanuit de hoge werkdruk en de schaarste. "Want we willen kwaliteit bieden en fitte huisartsen houden. Toen we in de stuurgroep begonnen gingen we nog uit van een volwaardige Eerste Hulp. Zeven dagen per week, 24 uur per dag. Maar gaandeweg kwamen we tot de harde conclusie dat de Eerste Hulp gewoon dicht gaat. Uit frustratie hebben we er toen mee op willen houden. Maar we zijn toch doorge gaan om nog het maximale eruit te halen. En dat is bijzonder schamel geworden. Maar wel het enig haal bare". ROLING Het Venrayse provinciaal statenlid Martinet Roling (D66) heeft deze week aan gedeputeerde M. Eurlings gevraagd om het recente voorstel over de ziekenhuis- en huisartsen post op zijn oorspronkelijke opdracht te laten beoordelen. "Daarin stond dat er een breed maatschappelijk draagvlak diende te bestaan en dat een specialistische backup/achtervang diende te wor den gegarandeerd", aldus Roling. Eurlings stemde daarmee in en zegde toe de stuurgroep op te roepen zich in te zetten voor een volledige garantie voor een backup van aan wezige specialisten voor de zieken huispost.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5