Basisschoolkinderen helpen in de natuur 'Gemeente voorbereid op mond- en klauwzeer' Klimrek, woningen en landbouwperikelen sagzzsa, «fijaps&r Schouwburgbestuur wil 35 meer subsidie V7=IM Verbouwing of nieuwbouw? DE GROOT B.V. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING NU OOK POSITIE-KLEDING BIJ landoetere ongeil sanitair en tegelwerken! BRUILOFT? Die vier je natuurlijk bij Asteria! Bouw Tegels - Sanitair poNDERDAG 22 MAART 2001 Nr. 12 HONDERD TWEEËNTWINTIGSTE JAARGANG uöwi Jt iriï poel en roaae en kantoorboekhandel Hbelkrairt venray jjrotestraat 68 tel. 0478-582727 PEEL EN MAAS Grotestraat 68 - Postadres: Postbus 15800 AA Venray - Tel. 0478-582727/Fax 510916 email adres: peelenm@tref.nl - internet site: http//www.vandenmunckhof.nl/nieuws Advertentieprijs: ƒ0,44 p. mm (excl. btw) - Abonnementsprijs per jaar 36,50 Abonnementsprijs buiten de regio 55,00 (uitsluitend bij vooruitbetaling) berden Grotestraat 23 5801 BE Venray Tel. 0478-581526 Neuzen lurnalisten hebben de eigen- om overal rond te neuzen jelmatig hun neus in zaken ken waar anderen wel eens i blij mee kunnen zijn. Over t laatste wil ik het eens niet heb- r wel over die neuzen. Maandagavond heb ik als toe ier Het Debat over hpt een- bijgewoond. Samen met tweehonderd andere fenraynaren, die allemaal met de as dezelfde kant op zaten, icht ik luisteren naar de visie t vier sprekers over het cen- Tl. Nu heb ik die avond eigenlijk weinig nieuws gehoord. Iedereen was het erover eens dat het cen trum van Venray een kwalitatieve impuls moet krijgen. Het was dan ook niet zo verwonderlijk dat er nauwelijks een debat ontstond. Alle neuzen, winkeliers, bewo ners, eigenaren etc. stonden wat dat betreft dezelfde kant op. Niet zo verwonderlijk want iedereen is gebaat bij een fraai en functioneel centrum. Hel publiek kwam eigenlijk alleen maar los toen het over details ging, de bestrating in 'i Grotestraat, de "pispassage" ssen Henseniusplein en Gouden ïeuw en meer van dit soort ken. Het is daarom een goedé zaak al ook bewoners in het Centrummanagement betrokken gaan worden. Het is echter wel zaak dat het Centrummanagement allé neuzen in beweging krijgen, zodat er daadwerkelijk iets gedaan gaat worden aan het cen trum, en dat het niet blijft bij pra len achter de tafel. En dan is het niet erg als iemand in dat proces af en toe eens zijn neus stool. We zijn immers allemaal met vallen en opstaan groot geworden.... Christ schoenmode Venray De Bleek 13-15 Horst Hoofdstraat 14 NIEUWE VOORJAARSCOLLECTIE Laat uw voeten het voorjaar voelen SSANG YONG 4WD PERSONEN EN BEDRIJFSAUTO GEZELLENBAAN 8 5813 EA YSSELSTEYN TEI.: 0478-541945 FAX: 0478-541876 E-inail: VAKGARAGE@GOMMANSENDEWIT,NÏ, Internetsite: WWW.GOMMANSENDEWIT.NL Vrijwilligers vervullen, naast het professionele natuur- en land schapsbeheer, een belangrijke taak bij de instandhouding van de eigen leefomgeving. Scholen, ser viceclubs als Rotary en Lions, jeugdgroepen, scouting, IVN, Wildbeheereenheden, maar ook personeelsverenigingen, bedrijven of gehandicapten kunnen hun bij drage leveren. En in het buitenge bied van Venray is volop keus uit uiteenlopende activiteiten. Samen werken in de natuur is leuk. Maar ook spannend en leer zaam. En iedereen kan meedoen. Jong of oud, man of vrouw, het maakt niet uit. Het is gezellig en je leert, mensen ook eens op een andere manier kennen. Dat is in ieder geval de ervaring van duizenden mensen die jaarlijks vrijwillig met schop en zaag aan de slag gaan om hun bij drage te leveren aan de instandhou ding van de natuur, meestal gelegen in hun directe omgeving. Daarbij is werken in de natuur niet alleen leuk en leerzaam, maar het verstevigt de band met het gebied waar men in werkt.. De betrokkenheid bij de directe leefomgeving wordt zo ver groot. En wie wil nu niet dat Venray een gevarieerd en mooi buitenge bied heeft. Daarbij is het niet alleen van belang voor ons mensen, maar ook dieren en planten vinden hier hun leefomgeving. Er is voor elk wat wils. Te denken valt aan het uit- Burgemeester Waals kondigt hard optreden aan Dinsdagavond tijdens het bezoek van B en W aan Vredepeel hield de mogelijke uitbraak van mond- en klauwzeer (MKZ) de gemoederen behoorlijk bezig. "De gemeente heeft het draaiboek klaarliggen. We zijn voorbereid. Het ministerie heeft beslist dat er in Venray een crisiscentrum moet komen. Ik zal sterk en hard optre den bij de uitbraak ervan", opperde burgemeester Waals. Nog geen 24 uur later blijkt dat MKZ in Nederland een feit is. Het totale vervoersverbod dat door het Ministerie is afgekondigd zal in Venray steng gecontroleerd worden. Bij de Vredepeelse veehouders die in gemeenschapshuis De Kleine Loef het bezoek bijwoonden, bleek de schrik er goed in te zitten. Want eerder op de dag was bekend gewor den dat in Gelderland mogelijk MKZ was uitgebroken. "Ik ben een van de laatste burgemeesters die nog mond- en klauwzeer heeft meege maakt. Dat was in 1986 toen ik bur gemeester van Nootdorp was. Ik heb de totale afsluiting van de dorpsge meenschap toen gezien. Dat had een enorme sociale impact", sprak Waals die alvast waarschuwde dat de bewoners dan dagenlang hun hui zen niet mogen verlaten. "Ik hoop echt dat dit in Venray niet voorkomt. Daar steek ik een kaarsje voor op. Want de gevolgen zijn niet te over zien. Het zou een ramp voor het bui tengebied en de agrarische sector betekenen. Met een opeenstapeling van veeziektes zitten we dan echt diep in de shit. Dit wordt een soci aal-economisch mega-probleem", verklaarde Waals. De burgemeester liet weten dat een kwart van het ambtenarenkorps, 75 medewerkers, dan direct worden vrijgemaakt. "Zij worden ingezet om het buitengebied af te grendelen en controles te hou den." Venrays college bezoekt Vredepeel Iedere twee jaar brengt het col lege van burgemeester en wethou ders een bezoek aan alle kerkdor pen. Vredepeel beet dinsdagavond in de nieuwe serie de spits af. Bijna het halve dorp liep uit om de kleine en grote problemen, die in de gemeenschap leven, onder de aandacht van het college te brengen. TEGELS SANITAIR TEGELWERKEN Tegels, Sanitair en Tegelwerken Rongen is leverancier van een uitgebreide collectie topmerken. Bezoek onze showroom en laat u vakkundig adviseren. Keizersveld 22 Venray cL* (0478) 55 04 10 Vredepeel is met zijn 240 inwo ners niet het kleinste kerkdorp in de gemeente Venray. Want in Smakt wonen nog dertig mensen minder. Het peeldorp is wel de benjamin. Want Vredepeel werd op 16 juni 1955 als ontginningsdorp in de Peel gesticht. Het heeft een markante lig ging helemaal in de noord-west hoek van de gemeente Venray én de provincie Limburg. Op zo'n acht kilometer van Venrays centrum. Vlak na 19.00 uur stroomt gemeenschapshuis De Kleine Loef langzaam vol. Zo'n 25 kinderen, met enkele ouders en leerkrachten, mogen als eerste hun zegje doen. De Vredepeelse schooljeugd blijkt één levensgroot probleem te hebben: het nieuwe klimrek deugt niet. Joost en Nick bieden het college een rol papier met handtekeningen aan voor een andere klimtoren. "Want het vorige klimrek was veel beter. Het nieuwe is te klein, het opstapje is voor de kleinste kinderen te hoog en er ligt zwarte zand onder die heel vies is. Daar is mam al boos over geworden", vertelde Joost. Maar wethouder Driessen had weinig te bieden. "Het oude klimrek is afge keurd omdat het niet meer voldeed. Het komt dus niet meer terug. Het nieuwe rek is inderdaad wat kleiner uitgevallen. Als er nog geld over is zullen we bekijken of het uitgebreid kan worden. Vredepeel wordt daar voor op een lijst gezet", antwoordde Driessen die wel kon toezeggen dat er nieuwe gele zand onder het speel toestel komt. Carla vertelde dat de doelen op het trapveldje niet recht tegenover elkaar staan en dat één goal groter is dan de andere. "En dat is niet eerlijk als je een partijtje wilt voetballen." Jan Driessen kon zich dit probleem nog herinneren. "Want was dat twee jaar geleden toch ook al zo? Er is iets aan gedaan, maar dat is blijk baar niet goed gebeurd. Ik zal het morgenvroeg direct met de ambte naar bespreken", beloofde Driessen. Zie ook vervolg pagina 5: "We zijn een oor aangenaaid" PEEL EN MAAS on line www.vandenraunckhof.nl/ baggeren van een poel, het bescher men van weidevogelnesten, het overzetten van padden, het knotten van wilgen tot het opknappen van een ven. Een aantal groepen uit Venray is nu al bezig in het buiten gebied. Bijvoorbeeld Jong Nederland dat met kinderen van 8 tot en met 16 jaar werkt aan poelen. Of de Kring Venray van het Natuurhistorisch Genootschap in Limburg die landschapsonderhoud pleegt aan heide en een poel. Zij hebben hiervoor zelfs een beheers- convenant met de gemeente geslo ten. Daarnaast zetten de Wildbeheereenheden en de werk groep Boschhuizerbergen zich ook actief in door te werken in het land schap. Woensdag hielpen de kinde ren van basisschool Petrus Banden een handje in Boschhuizerbergen (zie foto), volgende week doen de leerlingen van basisschool H. Maria in Oirlo hetzelfde. Voor de gemeen te Venray hebben de gemeente, stichting Marke, stichting Odapark en de stichting IKL zich bijeenge pakt om mensen die actief willen worden in de natuur een kapstok te bieden voor hun activiteiten. Mensen die een handje willen hel pen, kunnen zich melden bij een van de bovenstaande instanties. Hotel Asteria Venray maasheseweg 80a, 5804 AD Venray Indien u voor kwaliteit, snelheid en betrouwbaarheid kiest, kom dan eens langs met uw bouw plannen. Of het nu gaat om een nieuwe woning, de verbouwing van uw badkamer of een dakkapel. En... we hebben alle vakmensen van alle disciplines in eigen huis. Van De Groot kunt echt op aan! Lid NVOB, Bouw Garant. Erkende Hoofdaannemer. dTrvots ar. cdjgg Cu Kloosterstraat 18, Stevensbeek. Telefoon: (0485) 38 23 05 (iraszoden-Kweekp DIRECT GAZON |o.f. f Ook particuliere verkoop eventueel thuis bezorgd. Tel. 0478-54 50 28 Rouwkuilenweg 11, Ysselsteyn www.directgazon.nl PEEL EN MAAS 'n abonnement waard De Artiest wordt verpacht en losgekoppeld van schouwburg Gisteravond (woensdag) presen teerde voorzitter Leo Janssen de beleidsvisie van de schouwburg voor de komende jaren. Het bestuur vindt dat de Venrayse cul tuurtempel beperkt wordt in haar mogelijkheden. Er moet daarom flink wat geld bij. De jaarlijkse subsidie moet, in de ogen van het bestuur, met bijna vier ton ver hoogd worden naar 1,5 miljoen Tevens wil het bestuur, dat in augustus 2000 op ad interim basis aantrad, een stricte scheiding tussen horeca en cultuur doorvoeren. Het horeca-gedeeelte wordt helemaal losgekoppeld en wordt verpacht. "Morgen zetten we een advertentie in de krant. We zoeken een pachter die 'cultuur-minded' is. Want er valt hier met een redelijke huur best geld te verdienen in de horeca. En ik weet dat er belangstelling voor is", verklaarde Leo Janssen die samen met Rudy de Jong, Henriëtte Maas, Toon Theeuwen en Toine Wintels het vijfkoppige bestuur vormt. Zij willen met ingang van 1 juli 2001 theatercafé De Artiest en de horeca in de foyer al verpachten. "De nieu we uitbater zal voor eigen rekening en risico de gehele horeca gaan exploiteren", zei bestuurslid Maas. Maar het is de vraag of toekomstige exploitanten wel zo warm zullen lopen om De Artiest over te nemen. Want er wordt nog steeds verlies gedraaid in de horeca-tak. En bovendien moet er nog een schuld van 400.000 gulden worden afgelost aan de schouwburg. "Die terugbet aling maakt onderdeel uit van de onderhandelingen. Evenals de hoog te van de pachtsom en wat er met de mogelijke winst van de horeca gaat gebeuren", stelde Leo Janssen die nogmaals benadrukte dat een ver menging van cultuur en horeca voortaan uit den boze is. "Want daar worden we helemaal dol van. De nieuwe pachter krijgt de dagelijkse leiding over de horeca. Zoals direc teur De Neef dat over het cultuurge deelte heeft. Die twee moeten goed met elkaar overweg kunnen." Op de bovenverdieping van de schouwburg overhandigde hij het eerste exemplaar van het rapport 'Visie voor het voetlicht' aan burge meester Waals. Na de presentatie van voorzitter Janssen mochten de uitgenodigde politici vragen stellen. Dat ging wat lastig omdat zij het rapport nog niet hadden ingezien. Het voorlopige bestuur zal pas aantreden als de politiek instemt met de beleidsvisie. Burgemeester Waals wilde de besluitvorming voor de vakantie afronden. "Dan weet Venray na de zomer wat er met de schouwburg gebeurt", aldus Waals. Leo Janssen: "Of wij als bestuur definitief aantreden hangt ervan af wat de gemeente wil. Als het plan niet deugt dan deugt het bestuur ook niet." Uit de eerste reacties bleek dat de politiek niet zonder meer jaarlijks vier ton extra in de schouwburg wil stoppen. Het bestuur denkt dit geld nodig te hebben omdat de huur die De Artiest betaalt. 180.000 gulden per jaar, na de verpachting wegvalt. Bovendien wordt het personeel met drie fulltime krachten uitgebreid. Dit betreft zowel toneeltechnici als administratief (kassa/secretarieel) personeel. "We stoppen geen geld meer in De Artiest. Bij de verbou wing is destijds gedacht dat de hore ca jaarlijks 1,8 miljoen zou omzet ten en dat daarvan twee ton winst naar de schouwburg zou gaan. Maar de omzet blijft op 1 miljoen steken en winst is er niet gemaakt. Vandaar dat we niet genoeg hadden aan alleen de subsidie van de gemeen te", stelde Janssen. Uit een onderzoek langs andere schouwburgen blijkt dat de gemeen te Venray vrij weinig subsidie vers trekt. Leo Janssen toonde aan dat de subsidie in de afgelopen jaren ook ver is achter gebleven bij de groei van het aantal voorstellingen en het bezoekersaantal. Het nieuwe bestuur heeft ambities en vindt dat de schouwburg zich nog meer moet profileren als het 'cul tuurpodium in het land van Peel en Maas'. Leo Janssen beseft dat hij daarbij afhankelijk is van wat de politiek wil. Vooral omdat er opnieuw een verbouwing zit aan te komen. Bedragen worden nog niet genoemd maar uit het rapport blijkt dat het bestuur ook hiervoor bij de gemeente zal aankloppen voor extra geld. "Als eerste moet de foyer wor den aangepakt. Want die lijkt ner gens op. Het is er een puinhoop in vergelijking met de voorkant van het gebouw, de Artiest en de theater zaal", vindt Janssen. Daarnaast moet er een goede airconditioning komen en een verbetering van de artiestenruimtes en de zitplaatsen op de balkons. Rühl Haegens van Aar afhankelijke adviseur ageleider voor al uw automatiseringszaken Noorderhof 8. Postbus 68. 5J00 AB Venray telefoon (0478) 58 43 33. fax (0478) 58 46 24

Peel en Maas | 2001 | | pagina 1