PEEL EN MAAS Mart en Lies Strijbos 50 jaar getrouwd de Studio "Het is nog lang geen tijd om tevreden achterover te leunen" Actie voor Mariakapel iilLIiSlillFt |flO Iqq ejjo^V Ysselsteyn op internet Wijnproefavond voor jeugdreuma Vrouwenfeest in Venray Comedia speelt Hoezo Familie? Start herinrichting Burggraaf Jubilarissen LVB Vredepeel gehuldigd Venraynaar bekeurd Jenniskens Controle Alcohol sgiri Joke Phillipson, nieuwe voorzitter Vrouwenraad Venray: DONDERDAG 22 MAART 2001 - NR. 12 HONDERD TWEEËNTWINTIGSTE JAARGANG Meterikse penvriendin werd vrouw voor het leven Ja, de tijd vliegt. Dat vinden ook Mart en Lies Strijbos-Janssen, die vijftig jaar geleden als jeugdige geliefden met een stralende glim lach op hun gezicht in het huwe lijksbootje stapten. Jong zijn ze niet meer, stralen doen ze echter nog steeds. Want de liefde voor elkaar is onmiskenbaar gebleven. "Ja, we houden nog steeds van elkaar", vertelt Mart Strijbos lachend. "Ook wij hebben natuur lijk onze moeilijke perioden gekend, maar de mooie herinne ringen overheersen." Op dinsdag 27 maart zijn Mart (75) en Lies (77) precies 50 jaar voor de wet getrouwd. Ze vieren hun gouden huwelijksdag echter een maandje later, op vrijdag 20 april, de dag van de kerkelijke inzegening van hun huwelijk. "Samen met onze drie kinderen en zes kleinkinderen gaan we dan lekker eten. Nee, geen receptie. Lekker in besloten kring genieten, dat past meer bij ons", zegt Lies bescheiden. Mart is geboren en getogen op een boerderij in Castenray. "Ik kom uit een gezin met zeven kinderen", zegt Mart. "Die allemaal meehielpen op het bedrijf." Lies werd geboren in Meterik en stamt uit een echt tuin dersgezin met elf kinderen. NEDERLANDS-INDIE Mart en Lies leerden elkaar op een niet alledaagse manier kennen, zo blijkt al snel uit het relaas van Mart Strijbos. "Op 8 november 1946 moest ik in militaire dienst en op 5 februari 1947 werd ik al uitge zonden naar Nederlands-Indië. Daar heb ik de rotste tijd van mijn leven Het gouden bruidspaar: Mart en Lies Strijbos-Janssen uit Castenray gehad. Van ons bataljon van 664 jongens zijn er 43 gesneuveld." Mart kan en wil die periode nooit meer vergeten. Als jeugdige militair begon hij vanaf de allereerste dag dat hij voet aan wal zette 'in dat vreemde land' met het schrijven van een dagboek, dat in driejaar tijd uit groeide tot een boek van formaat met grote historische waarde. Tal van zwart-wit foto's, exacte beschrijvingen van militaire opera ties en landkaarten zijn in het boek opgenomen. "Driejaar lang maakte ik tijd vrij om mijn persoonlijke indrukken en de gebeurtenissen van die dag vast te leggen", zegt Mart, terwijl hij bedachtzaam door het boek bladert. "Ik krijg ook nu nog regelmatig vragen over die periode. Zeker tijdens de jaarlijkse reünie van ons bataljon komt het boek goed van pas, want wat erin staat is alle maal echt gebeurd. Als de jongens vragen hebben, zoek ik het even op. Meestal weet ik het antwoord echter al uit mijn hoofd. Ja, die periode staat als het ware in rnijq geheugen gegrifd." PENVRIENDIN Maar ook klom Mart regelmatig in de pen om met zijn penvriendin, ene Lies Janssen uit Meterik, te cor responderen. "Ja. hoe kwam dat? Nederlandse meisjes werden in die periode gevraagd om af en toe eens wat opbeurende brieven te schrijven voor de jonge militairen in Nederlands-lndië. Ik kende een neef van Lies en op die manier kwam eigenlijk het eerste .contact tot stand", zegt Mart. Nadat de jongë Castenrayse militair op 16 maart 1950 terugkeerde in Nederland, zocht hij zijn penvriendin natuurlijk meteen op en het was liefde op het eerste gezicht. "Ondanks het feit dat we elkaar nog nooit gezien hadden, klikte het meteen. Het was net of we elkaar al jaren kenden, en eigenlijk was dat ook wel zo. We hadden in de brieven natuurlijk al vaker ons hart uitgestort", vertelt Lies. Nauwelijks een jaar later stapten Lies en Mart al in het huwelijks bootje. "We konden een huis in Castenray krijgen, maar moesten dan wel trouwen. Zo was dat in die tijd. Later hebben we dit huis aan de Lollebeekweg gebouwd. Ja, we wonen hier prachtig." Mart werkte onder andere 23 jaar bij Inalfa, waarvan twintig jaar als portier. Een periode waarop hij met veel plezier terugblikt. "Een mooie bedrijf, leuke collega's en prachtig werk. In 1980 ben ik gestopt met werken." Lies hield zich vooral bezig met het huishouden en de opvoeding van hun zoons Jan en Theo en dochter Marjan. "Gelukkig wonen onze kinderen allemaal in de buurt. Onze zonen wonen in Castenray en onze dochter in Venray. Ze komen, net als onze kleinkinderen, vaak bij ons over de vloer", zegt Lies. "We genieten volop van de vrije uurtjes die we hebben. Ik handwerk veel en ga regelmatig kaarten in fiet dorp. En Mart jaagt graag. Hij is vele uur tjes in de vrije natuur te vinden. Nee, wij vervelen ons geen moment." De Stichting Mariakapel start met een actie voor de werving van 'Vrienden van de Kapel'. Bijna een jaar geleden is de Mariakapel in Holthees plechtig geopend. Sinds die tijd is de in de kapel aanwezige devotieruimte dagelijks geopend. Mede door de ligging van de kapel aan het Pieterpad biedt dit rijksmo nument en zijn omgeving aan. een ruim publiek een ogenblik van rust en bezinning. Ook heeft de Mariakapel geduren de het afgelopen jaar een gevarieerd programma aangeboden met sociale en culturele activiteiten. De kapel wordt beheerd door de Stichting Mariakapel Holthees. De stichting probeert de lasten te dekken door inkomsten uit activiteiten en heeft bij de gemeente een geldelijke bij drage in de restauratiekosten gevraagd. De jaarlijkse exploitatiel ast van de kapel bedraagt' 20.000 gulden. Een bedrag waarin nog geen rekening is gehouden met groot onderhoud. De Stichting Mariakapel kan dan ook niet zonder de brede steun van velen om dit fraaie monu ment voor het dorp te behouden. Die steun krijgt het bestuur ook, want erg veel vrijwilligers zetten zich belangeloos in voor de kapel. Er is echter meer geld nodig om de lasten van de kapel te kunnen dragen. Daarom heeft het bestuur besloten om een actie 'Vrienden van de Kapel' te starten. Door middel van een aanmeldingskaart kunnen belangstellenden zich als 'Vriend van de Mariakapel' aanmelden. Voor nadere informatie, www.mariakapel.nl of bij J. Koopmans, penningmeester van de stichting, tel: 9478-636387 of G. van Kempen, tel: 0317-417966. geïsoleerd aluminium en kunststof Ramen □eurenSerres Tel: 0478-571481 Een 55-jarige Venraynaar is in de nacht van zondag op maandag op de St. Jansstraat in Meterik uur en een proces-verbaai. Medio januari werd de stichting Ysselsteyn.com opgericht. Tevens werd op deze dag de stichting gepresenteerd aan Ysselsteyn tij dens de dorpsraadvergadering waar bij de initiatieven van de stichting enthousiast werden ontvangen door zowel de leden van de dorpsraad als door de vele bezoekers die aanwezig waren. Wat doet Ysselsteyn.com? De stichting houdt zich bezig met het bouwen en onderhouden van de website www.ysselsteyn.com. Deze site is het initiatief van een aantal enthousiaste inwoners die Ysselsteyn graag een plek willen geven langs de digitale snelweg. De LLTB, Herberg De Peel en cafetaria Forest zijn op dit moment de bedrij ven die de stichting voorzien van de financiële middelen om de site on line te houden. Belangrijkste onderdeel van de site is het Dorpsforum. Deze prik bordachtige pagina geeft verenigin gen van Ysselsteyn de kans om hun berichten te plaatsen op de website. Voor een klein bedrag per jaar kun nen verenigingen een abonnement nemen bij de stichting en krijgen ze zelf de mogelijkheid om hun eigen nieuws te plaatsen. Hierbij valt te denken aan uitslagen van sportwed strijden, verslagen van verenigings activiteiten, uitnodigingen voor ver gaderingen of mededelingen rondom activiteiten die gaan plaats vinden. Dit alles kan voorzien wor den van foto's of plaatjes. Door de vereniging zelf de site te laten vul len is men zelf ook verantwoordelijk voor de actualiteit. Vaak zien we bij sites die door één persoon worden bijgehouden dat de berichtgeving niet meer up-to-date is omdat nieuws slecht bij deze persoon wordt aangeboden of dat het onder houden van de site een te zware taak wordt. Op deze manier verdwijnen leuke initiatieven vaak snel van het net. Naast het dorpforum wil Ysselsteyn.com ook ruimte bieden aan plaatsing van links naar bedrij ven of naar homepages van inwo ners van Ysselsteyn. Ook een prik bord met daarop vraag en aanbod van allerlei zaken zal tot de moge lijkheden behoren alsook een volle dige evenementenagenda. Op dit moment is de stichting nog druk bezig met de grafische uitwerking van de site, het ook wil namelijk ook wat. Toch is de site al volledig functioneel en het is zeker de moeite waar om er eens naar toe te surfen. In de loop van deze week zullen alle verenigingsbesturen uit Ysselsteyn een brief ontvangen met daarin meer informatie en een aanmeldingsfor mulier om de clubs snel on-line te mogen begroeten op www.yssel- steyn.com. INTERIEURSTYLISTEN www.studiovenray.nl i n s t a IT a t i e verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Initiatief van Junior Kamer Venray Junior Kamer Venray organi seert in samenwerking met het bekende wijnhuis De Heeren van Heusden op 26 april een wijn proefavond in restaurant De Vier Linden in Vierlingsbeek. De opbrengst van deze wijnproeverij komt ten goede aan een regionaal project voor jeugdreuma van het Nationaal Reumafonds. In een gezellige sfeer worden in het Vierlingsbeekse restaurant De Vier Linden tussen 20.00-24.00 uur acht speciaal geselecteerde wijnen gepresenteerd. Deze wijnen worden gereserveerd met site plate gerech ten van het eigen restaurant. De kos ten bedragen 75 gulden per persoon. De door u goed bevonden wijnen kunnen direct besteld worden. De opbrengst is bestemd voor een regionaal jeugdreumaproject van het Nationaal Reumafonds. Mw. Lurvink zal namens het Nationaal Reumafonds deze avond aanwezig zijn om uitleg te geven over reuma en de inhoud van het project. Reuma is een verzamelnaam voor meer dan 200 aandoeningen van het bewegingsapparaat. In bijna alle gevallen gaat het om gewrichten die zijn aangetast. Dit veroorzaakt vaak pijn: van licht hinderlijk en van korte duur tot zeer ernstig en lang durig of chronisch. Reuma is een ziekte die iedereen kan overkomen, jong en oud, man op vrouw. Anderhalf miljoen Nederlanders heelt een vorm van reuma. Daarmee is reuma volksziekte nummer één. Giften zijn een belangrijke bron van inkomsten voor het Nationaal Reumafonds. Hiermee financiert zij wetenschappelijk onderzoek en steunt zij de ruim honderd patiën tenverenigingen. Bovendien is het fonds actief op het gebied van indi viduele financiële hulp, voorlichting en aangepaste vakanties voor men sen met reuma. Aanmelden voor de wijnproefa vond kan nog tot 17 april bij restau rant De Vierlingen, tel. 0478- 631637: fax: 0478-516592 of e-mail: eijdems@home.nl. Maandagmiddag is de snelheid gecontroleerd van het verkeer op de Peelweg in Ysselsteyn. Van de 821 passanten overschreden er 211 de maximale limiet van 80 km per uur. De hoogstgemeten snelheid bedroeg 151 km per uur. joke Phillipson (59) is de «volgster van Jos van Soest als 900 voorzitter van de Vrouwenraad 900 Venray. De voorzitterswissel was 900 inderdeel van het programma de viering van de Internationale Vrouwendag op 2 londerdag 8 maart. "Jos heeft in |e afgelopen vijf jaar samen met Ie andere leden van het bestuur goed werk verricht en de vrou- 60ö|enraad op de kaart gezet, edereen weet inmiddels wel dat bestaan en er wordt rekening J ons gehouden. Maar het kan iCter, want nog steeds zitten er eel te weinig vrouwen in bestu- envan verenigingen, op belang- pijke plekken in het bedrijfsleven j en in de gemeenteraad. En dat jtillen we in de toekomst graag eranderen", zegt Joke Phillipson. joke Phillipson werd enkele ,ïken geleden tot haar eigen verras ing gevraagd om voorzitter van de ffouwenraad Venray te worden. Want eigenlijk wilde de Venrayse i'rouwenraad een jongere voorzit- __maar die is moeilijk te vinden in ;ze moderne en drukke tijd. Jonge rouwen hebben vaak een baan, noeten ook nog het huishouden Telen en hebben dus geen tijd om nog iets bij te doen. De maat- chappelijke loopbaan gaat immers roor. Na een gesprek met Jos van [oest en na een week bedenktijd lebik besloten om het toch te doen. ugenlijk hebben anderen me •pushed', maar ik zie het voorzit- schap van de Vrouwenraad inray natuurlijk wél als een enor- uitdaging." I i Joke Phillipson heeft in de loop I &rjaren als vrijwilliger al heel wat I jrvaring in diverse werkgroepen en iesturen opgedaan. Zo is ze onder mdere voorzitter van het VIDO jverleg Limburg, lid van het plat- jrm autonome vrouwenzelfhulpor- jnisaties Limburg, lid van de Sverleggroep Vrouwenemancipatie jnburg (OVL) en lid van de werk- oep Educatie van de Vrouwenraad fenray. "Bestuurlijk werk vind ik iderdaad leuk om te doen", zegt oke Phillipson. "Ik vind het dan Joke Phillipson: "De solidariteitsgedachte onder vrouwen moet centraal staan ook hartstikke jammer dat niet meer vrouwen in besturen actief zijn. Door de bestuursvacatures bij ver enigingen en instellingen scherp in de gaten te houden, willen we pro beren daar meer vrouwelijke inbreng te realiseren. Het gaat er veel meer om iedereen ervan te doordringen dat de samenleving uit mannen én vrouwen bestaat." DRAAGVLAK De nieuwe voorzitter van de koe pel van Venrayse vrouwenorganisa ties hoopt in de nabije toekomst meer jonge, maar ook meer allocht one vrouwen bij de vrouwenraad te mogen begroeten. "En verder wil ik een poging doen om ook de LVB's bij de vrouwenraad te betrekken, om op die manier een breder draagvlak te krijgen. Hetzelfde geldt voor vrouwen die zijn aangesloten bij een plaatselijke ouderenbond. De soli dariteitsgedachte onder vrouwen moet immers centraal staan." Het is uit het oogpunt van die soli dariteitsgedachte dan ook niet ver wonderlijk dat de Venrayse Vrouwenraad onlangs in een brief aan de vaste kamercommissie voor Volksgezondheid, Welzijn en Sport haar grote bezorgdheid uitte over het afkalven van de gezondheids zorg in Nederland en meer specifiek voor de organisatie van de zorg in de regio Venray. "Wij maken ons grote zorgen over die ontwikkelingen", zegt Phillipson. "Wij verwachten dat juist vrouwen de dupe zullen worden van de reorganisatie van de stichting Ziekenhuizen Noord- Limburg. Direct doordat in Venray de zorg voor moeder en kind ver dwijnt en daardoor worden eerst en vooral moeders getroffen. Maar ook het gebrek aan personeel in de bejaardencentra en verpleegtehuizen baart ons grote zorgen. Het betekent immers een aanzienlijke verzwaring van de mantelzorg die voor een groot deel toch weer op de schou ders van vrouwen terecht zal komen. Het is jammer dat de over heid veel aandacht besteedt aan de welvaart, maar het welzijn van de mensen vergeet. De grote werkdruk zorgt er tevens voor dat veel mensen al op relatief jonge leeftijd een burn out krijgen. Ook daar maak ik me grote zorgen over, omdat vrouwen weer als eerste voor het vrijwilli gerswerk dat de professionele zorg moet vervangen in aanmerking komen. Die vrouwen haddden in die tijd ook een cursus besturen van een organisatie kunnen volgen. Daarom is het nog lang geen tijd om tevre den achterover te leunen", meent Joke Phillipson. Toneelvereniging Comedia in Leunen speelt dit jaar Hoezo Familie?, een klucht in drie bedrij ven van Edwin Woons. De voorstel lingen in gemeenschapshuis De Brink in Leunen zijn op zaterdag 24 en zondag 25 maart en zondag 1 april en beginnen telkens om 20.00 uur. In de voorverkoop kosten de kaarten fl. 3,75 (telefoon 0478- 510561en aan de kassa betaalt men fl. 5,=. In Hoezo Familie? is er paniek in Huize Eikenhof: tante Liesje uit Nieuw Zeeland komt logeren. Wat een ramp! Een maand lang zal freule Emma's droom werkelijk heid moeten worden. Dit betekent dat ze drie mannen nodig heeft; een echtgenoot, een zoon en een butler. Op haar eigen bijzondere wijze krijgt Emma het voor elkaar. De droom wordt werkelijkheid. Deze dreigt echter een nachtmerrie te worden als tante besluit een jaar lang te blijven logeren. Pientere dochter Anna bedenkt een plan om tante van dat besluit af te brengen. Lukt dit haar? Komt de maandelijk se toelage niet in gevaar? En natuur lijk niet te vergeten: Hoe vergaat het de drie mannen uiteindelijk? .imburgse Vrouwenbeweging Vredepeel viert dit jaar het jubileum. Afgelopen week- verd dit gevierd met een en aansluitend - gezellig samenzijn in het gemeenschapshuis. Bij die gelegen heid werden vijf jubilarissen, die vanaf het eerste uur lid zijn, te weten de dames Huijs. Cornelissen, Pouwels, Jansen en Nabuur,s in het zonnetje gezet. Maandag 26 maart vindt om po uur op de kruising ongerdstraat/Tuinstraat een larthandeling plaats van de her- «richting Burggraaf fase 1. De jarthandeling zal worden ver hit door dhr. Frans '"denhoven, geboren en getogen 'de Tuinstraat, in samenwerking 'et wethouder J. Driessen. Deze jerkzaamheden bij de wijk '"rggraaf vormen de eerste fase a" de herinrichting van het H>ied binnen de singels van 'enray-centrum. Het definitieve ontwerp voor de ennrichting van de Burggraaf is astgesteld in samenwerking met de lankbordgroep, bestaande uit-ver- 'genwoordigers uit de wijk. De inrichting van de Burggraaf is heerste project dat de gemeente in J kader van 'interactief besturen' op deze wijze realiseert. Door de opkomst en inbreng van de bewo ners heeft hel gemeentebestuur van Venray bewondering getoond voor dit project. Men hoopt dat de inge zette werkwijze navolging zal vin den en ook tot tevredenheid van andere bewoners binnen de wijk Burggraaf zal leiden. De politie van Venray heeft in de nacht van donderdag op vrijdag tus sen 00.00 en 05.00 uur op diverse plaatsen in het district Venray korte alcoholcontroles gehouden. Hierbij werden vijftien bestuurders staande gehouden voor een blaasproef. Geen van hen bleek onder invloed van alcohol achter het stuur te zitten. Stichting Internationaal Vrouwen- entrum verzorgt op zondag 25 laart een 'Vrouwenfeest' in wijk- entrum De Kiosk in Venray. Het :est duurt van 14.00 tot 18.00 uur. j staat in het teken van samen net vrouwen van verschillende ori- ines in een ontspannen sfeer genie- in van optredens van vrouwen en neiden. Tussendoor is er de gele enheid om te dansen op wereldmu- tiek en te genieten van verschillen de soorten hapjes en koekjes. Op het programma staan onder andere een optreden van Vicky Beyers (zang), kledingshows, Braziliaanse, Spaanse, Afrikaanse en Latin dan sen en verder een demonstratie buikdansen. Ook vindt er twee keer een show van kleding plaats. Aan de kinderen is ook gedacht. Zij kunnen tekenen en kleuren, knutselen en poffertjes eten of geschminkt wor den.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 13