«Fractie Van de Vorle voert actie I tegen WOZ-waarden Eindelijk opknapbeurt basisschool De Meent Schade aan woningen door wegwerkzaamheden Nestkastjes in Odapark Teveel beperkingen die ik liever niet had" 'Raayland wordt te klein' 'T VENROJS LARVE GETAEKEND Financieel debacle dreigt na bouwstop Tc 99 Provinciale milieu controles pEEL EN MAAS donderdag 8 maart 2001 - Pagina 5 "Onredelijke stijging tast koopkracht huurders aan" 'n|<« Op aswoensdag 28 februari iïi plóften bij ruim 16.000 Venrayse «zinnen de belastingaanslagen in brievenbus. Daarbij troffen de W ietvoners ook de nieuwe waarde van hun woning aan. Voor vele ito Venraynaren betekende dit een dubbele kater daags na carnaval, jfj \Vanl de Onroerende Zaak s Belasting (OZB) bleek vooral bij S de goedkopere woningen het g* meest te zijn gestegen, zijd» ver« De gemeente kreeg in de eerste ueekzo'n 750 telefonische reacties op de waardebepaling van de huizen en het daaraan gekoppelde OZB- larief. "Wij hebben misschien wel net zoveel telefoontjes daarover ehad", zegt raadslid Joost van de v'®" Vorle van de gelijknamige fractie. JEn maandagmiddag op de markt werd ik er ook telkens over aange sproken. Het aantal klachten is mas saal." Volgens de gemeente valt dat allemaal best wel mee. Ondanks dat de beloofde taxatieverslagen niet bij de beschikking zaten. Die volgen pas half maart. Binnen zes weken kan er bezwaar aangetekend worden tegen de WOZ-(wet Waardering Onroerende Zaken) waarden. In de eerste week zijn er vijftig meldingen van bezwaarschriften geweest. "De gemeente is erg tevreden over de voorspoedige gang van zaken. Het geringe aantal bezwaarschriften wijst erop dat de waardes goed zijn vastgesteld", zo luidt de reactie van de gemeente. ANDERE ERVARINGEN De fractie Van de Vorle heeft ech ter heel andere ervaringen. De oppo sitiepartij heeft gisteren (woensdag) een brief gestuurd aan het college van B en W en de voltallige gemeenteraad. De fractie noemt de stijging van de WOZ-waarden bui tenproportioneel. "De stijging pakt onredelijk uit voor huurders en modale bewoners met stijgingen tot 300%. Wij vragen deze onbillijk heid te repareren." De gemiddelde huizenprijs is in Venray met 127% gestegen sinds de vorige taxatieron de van 1992. Tevens wil Van de Vorle dat ook huurders voortaan bezwaar kunnen maken tegen de WOZ-waarden. De fractie vermoedt dat verhuurders gebaat zijn bij hogere taxaties met het oog op speculatie en hogere huuropbrengsten. "De flats in Veltum aan de Haammakerstraat en Veltumse Kleffen zijn gewaardeerd op 250.000 gulden per flatwoning. Terwijl een klein appartement in De Schakel zelfs drie ton waard moet zijn", heeft Joost van de Vorle onderzocht. "De gehuurde rijtjeswoningen zijn gemiddeld 200% hoger getaxeerd. Flats, waarvan sommige tot voor kort tot sloop waren voor bestemd, bejaardenwoningen en klein-behuisden in etagewoningen hebben gemiddeld met een verho ging van 300% te maken", zo schrijft de fractie aan het gemeente bestuur. Van de Vorle vreest daar door huurverhogingen en een aan tasting van de koopkracht van huurders. "Dit staat in schril con trast met de dure woningen en land huizen die zelfs een lagere aanslag voor de OZB hebben ontvangen." "Er dreigt een tekort aan ruimte phet Raayland College", meldde Ins van Oers (D66) tijdens de com- ijissievergadering Cultuur, lender wijs en Sport. Zij vreesde dat Brvoor de scholieren van het asiel zoekerscentrum (AZC) dan geen laats meer zou zijn. In oktober 2001 wordt het AZC in iëijle wijk De Brabander geopend. Het nu nog niet bekend hoeveel extra lerlingen dit de Venrayse basis- Jjj cholen en het Raayland College zal ietd pleveren. Commissielid Van Oers e| aseerde haar uitspraak mede op de jj<am inkomende fusie tussen de scho tel. V ngemeenschappen van Stevens- -ek en Boxmeer. Daardoor verval- in Stevensbeek enkele delingen waardoor leerlingen lortaan verplicht naar Boxmeer oeten verhuizen. Omdat Venray oor sommige scholieren dichterbij dan Boxmeer, zal het Raayland allege mogelijk een extra aanwas ijgen. De nieuwe unilocatie, die et ingang van het komende ihooljaar in gebruik wordt geno- jl^l len, zou dan wel eens te klein kun nen zijn. IDirecteur Loek de Veen: "Dit is te jorbarig. Want de aanmeldingen örhet nieuwe schooljaar zijn nog et bekend. Op dit moment ziet het niet naar uit dat we ruimte tekort men." PEEL EN MAAS 'n abonnement waard SI*'?!®?* De leden van de vereniging van vogelliefhebbers De Huisvriend hin gen zaterdagmorgen zo'n dertig nestkastjes op in het Odapark in Venray. De vereniging wil meer aandacht gaan besteden aan de vogels in de vrije natuur en dan met name aan vogels die in de directe omgeving van de mens vertoeven. Bewust is voor deze groep vogels gekozen omdat de mens hier dage lijks veel plezier aan beleeft. Is het niet vanwege de prachtige zang van de dieren dan is het wel door de mooie kleurenpracht van de vogels. De leden van de vereniging orga niseren ónder andere uitstapjes naar vogelparken en zetten natuurwande lingen uit. Met het nestkastjespro- ject wil De Huisvriend bereiken dat de vogels ongestoord kunnen broe den in een beschermde nestkast. De Huisvriend heeft voor het Odapark gekozen vanwege de lig ging nabij het centrum en omdat heel veel mensen graag in dit mooie park wandelen. Na jarenlang praten en afge keurde verbouwingsplannen kan De Meent binnenkort toch starten met de renovatie. Voorwaarde is dat de gemeenteraad op 27 maart het verbouwingsplan van 1,2 mil joen gulden goedkeurt. Nadat de commissie Cultuur, Onderwijs en Sport (COS).zich don derdagavond positief over de plan nen uitliet, lijkt de Leunse basis school niets meer in de weg te staan. Schooldirecteur Harry Bovée, die de commissievergadering bijwoonde, zal ongetwijfeld opgelucht adem halen. Want vorig jaar werd het ver bouwingsplan van ruim twee mil joen gulden nog van tafel geveegd. Bovée wil nu zo snel mogelijk met de renovatie beginnen en hoopt dat het schoolgebouw begin 2002 de Bewoners doen beroep op B en W na afwijzing schadeclaims uke (ei idki iïiói jc, Aan twee woningen aan de -eunseweg is schade ontstaan als jevolg van de wegwerkzaamhe- jatis len van afgelopen najaar. De !!!ïwoners KuPers e" Th. van impen hebben tevergeefs bij de imeente en wegenbouwer icymans aangeklopt voor een chadevergoeding. Zij richten zich aarom tot het college van B en W a de hoop dat er alsnog een oplos- me ing gevonden wordt, rites W" Aan beide huizen zijn flinke 'ken cheuren ontstaan door het getril inV an de zware machines tijdens de „Sarkzaamheden aan de Leunseweg augustus tot november 2000. De binnendeuren stonden de trillen de sponningen", vertelt Theo van empen. Leo Kupers, wiens vader de laatste woning voor de rotonde '°ont, geeft toe dat het oude huizen 'jn. "Er waren al enkele kleinere jheuren in. Dat geven we ook hü 'eeds aan. Maar die zijn veel groter 3UW «worden en er zijn nieuwe bijgeko- JniÜ len. Twee stukken muur zijn zelfs oilö ntwricht. Dit moeten we laten voo ipareren en de schade wordt cschat op zo'n 23.000 gulden, 'aarvan is zeker tweederde deel m ero°rzaakt door de wegwerkzaam- eden", meent Leo Kupers. Bij uurman Van Kempen zijn ook «beuren aan de voor-, zij- en ach- Ifgevels ontstaan. Er is tevens een page aan het dak bijgekomen. SCHADE p november en december namen beide bewoners contact op met de gemeente Venray. Ze kregen als ant woord dat hun brieven waren door gestuurd naar de firma Heymans Wegenbouw in Roermond. Tevens antwoordde de gemeente 'dat Heymans voor dit soort kosten ver zekerd is en dat wij aannemen dat de firma uw schadeclaim volledig afhandelt'. Eind januari komt een taxateur van de verzekeringsmaatschappij van Heymans de beide woningen bekijken en de schade wordt opge nomen. Op donderdag 1 maart ont vingen M. Kupers en Th. van Kempen exact dezelfde brief. "Een oorzakelijk verband tussen het werk dat in opdracht van wegenbouw Heymans bij u in de straat is uitge voerd en de door u geclaimde scha de is niet aannemelijk." Er zou van oudsher spanning in de constructie van de huizen zijn, zo beweert het taxatiebureau. De bewoners van de Leunseweg vrezen het ergste als straks aan de overzijde van de rotonde de weg werkzaamheden worden hervat. "Want de huizen stonden geregeld op hun grondvesten te trillen. Een oorzakelijk verband lijkt ons dus duidelijk. Wij vrezen straks nog ver dergaande scheurvorming of zelfs gedeeltelijke instorting. We zien de nieuwe werkzaamheden met grote vrees tegemoet. Van de gemeente Venray als opdrachtgever verwach ten wij op zijn minst een tegemoet koming naar ons toe. Bijvoorbeeld door het inschakelen van een eigen taxateur of door een bijdrage in de kosten van het herstel. Als bedrijven die door de gemeente Venray wor den ingeschakeld op een dusdanige wijze omspringen met de belangen van de inwoners mag toch op zijn minst van de gemeente verwacht worden dat zij voor haar burgers opkomt en de zaak niet van zich afschuift", zo schrijven Kupers en Van Kempen deze week in hun brief aan B en W. Ze hebben een afschrift verzonden aan de fractievoorzitters van de zes politieke partijen. Op een informatiebijeenkomst die de gemeente eind februari hield over het laatste gedeelte van de Leunseweg, tussen rotonde ZuidsingeF en Paterskerk, spraken enkele buurtbewoners hun onge rustheid uit over mogelijke schade die aan hun woningen kan ontstaan. Projectleider John Beeren beloofde toen dat er vooropnames gemaakt zullen worden. Bij het huis van Kupers is dat overigens niet gebeurd maar van de woning van Van Kempen wel. "Want voor de laatste woning voor de rotonde is het riool niet vervangen. We maken alleen vooropnames indien we inschatten dat dit nodig is. Want dit is vrij kost baar", verklaart Beeren. Een vooropname houdt in dat voor de start van de werkzaamheden er foto's van de woning worden gemaakt en er vindt een inspectie plaats. Foto's en rapport worden vervolgens vastgelegd bij de notaris. verbouwing achter de rug heeft. De Meent behoudt zijn negen klasloka len. De twee noodlokalen die onlangs werden geplaatst zijn slechts een tijdelijke voorziening om een piek in het leerlingenaantal op te vangen. Directeur Bovée ver moedt dat over een jaar of vijf het leerlingenaantal van De Meent zodanig is gedaald dat de negen bestaande lokalen weer voldoende zijn. Na de renovatie is de Leunse basisschool een speelzaal en een gemeenschapsruimte rijker. Het schoolbestuur maakt tevens van de gelegenheid gebruik om alle ramen, deuren en kozijnen van enkel glas te vervangen door puien van dubbel glas. Waarmee enkele jaren vooruit gelopen wordt op de meerjarenon- derhoudsplanning van de gemeente. De commissie COS kon akkoord gaan met deze extra investering van 208.214 gulden die betaald wordt uit de onderhoudsreserve. MINDER LOKALEN Op het totale bedrag van 1.208.289 gulden komt de gemeente nu nog 390.911 gulden tekort. Ondanks dat de gemeenteraad tij dens de behandeling van de voor jaarsnota al een extra krediet van 400.000 gulden beschikbaar gesteld had. De gemeente wil het tekort betalen uit de kapitaalslasten van het primair onderwijs. Volgens onder- wijsambtenaar Henk Loonen ont staat er financiële ruimte omdat de nieuwe basisschool in nieuwbouw wijk De Brabander geen 25 klaslo kalen zal krijgen. "Dit zullen veel minder lokalen worden dan was voorzien. Waardoor er ruimte vrij komt om het extra krediet van de Leunse basisschool te betalen." Alle fracties konden instemmen met het renovatieplan. "Dit is een must. De school was onveilig en niet meer van deze tijd", zei Tom van den Hoek van de fractie Van de Vorle. Alleen de PvdA plaatste een kanttekening bij de hoogte van het bedrag. "1,2 miljoen gulden is toch een groot bedrag", vond Mathieu Emonts. Naast het vervangen van de puien krijgt De Meent nieuwe vloerbedek king, plafonds, verlichting, dakgo ten. rijwielstaanders en wordt de inbraakbeveiliging en de buitenver lichting vervangen. Het gerenoveer de gebouw wordt van binnen en bui ten opgeschilderd zodat de Leunse school de komende dertig jaar weer vooruit kan. Deze vestiging wordt binnenkort wegens wanbeleid gesloten PwbuXaU Süïth t College negeerde bewust cumulatie van stankcircels Wiel Michiels stopt als fractievoorzitter CDA Het zat er al een aantal weken aan te komen. Maandagavond maakte Wiel Michiels bekend dat hij met onmiddelijke ingang terugtreedt als fractieleider van het CDA. Vice-fractievoorzitter Ton Teeuwen-Peeters werd direct gekozen als zijn opvolger. Zij woont in Oostrum en zit sinds 1998 in de gemeenteraad. Ruim een jaar is Michiels, hij wordt komende maand 61 jaar, lei der van de CDA-fractie geweest. Hij volgde in januari 2000 Lei Heidens op die tussentijds wethouder werd omdat Frans Janssen een stapje terugdeed. "Ik ben er vorig jaar aan begonnen om dit werk zes jaar lang te doen. Daar hoorden de verkiezin gen van 2002 bij. Onlangs zijn we begonnen aan het verkiezingspro gramma. En daarom wil ik nu juist de knoop doorhakken. Want als ik er met de verkiezingen toch niet meer bij ben. dan kan ik beter nu meteen plaats maken. Dan heeft mijn opvol ger alvast een jaar ervaring, vooruit lopend op de volgende raadsperio de." CDA-voorzitter Jan Loonen zei 'blij te zijn met deze oplossing'. "Het is maandagavond in een goede sfeer binnen de fractie besloten. Wiel is een doe-man die qua karak ter het leiderschap van de fractie misschien niet zo past. Het is ook een moeilijke rol want we hebben in de afgelopen tijd als CDA toch wat veren moeten laten. Met het oog op de verkiezingen is het nu een goede wisseling. Ton Teeuwen is unaniem als Wiel's opvolger gekozen", zegt Loonen. EIGEN MENING Wiel Michiels kon zich de laatste tijd steeds minder vinden in zijn rol. Hij voelde zich als fractieleider teveel beperkt omdat hij telkens het standpunt van zijn partij moest ver dedigen en uitdragen, ook al stond hij daar niet achter. En dat ging hem steeds moeilijker af. Want Michiels maakt van zijn hart geen moordkuil en vindt dat er ruimte moet zijn voor een eigen mening. Als 'gewoon' fractielid kon hij die veel beter ven tileren dan als voorzitter van de tien koppige CDA-fractie die bovendien twee van de vier wethouders in het college levert. Hij blijft overigens tot de verkie zingen van maart 2002 lid van de fractie. "Dan kan ik veel gemakke lijker afstand nemen van een meer derheidsstandpunt. Als voorzitter vond ik het steeds moeilijker om fluitend een standpunt te verkopen waar ikzelf niet achterstond. En dat is me de laatste tijd net iets te vaak voorgekomen. Een fractieleider moet ook een bindend element in de partij zijn. En dat gaf me teveel bep rekingen die ik liever niet had. Ik wil meer ruimte hebben want er komen zoveel zaken op ons af die helemaal niet in het coalitiepro gramma staan. Daar zijn geen afspraken over en daarom wil ik daar vrijer en anders over kunnen denken." MARIONET Ook het eeuwige 'ja en amen' zeggen tegen de collegevoorstellen streek Michiels steeds meer tegen de haren in. "Het is toch belachelijk dan binnen de raad de zeventien leden van de coalitie voorstemmen terwijl de acht oppositieleden er steeds tegen zijn. Binnen een partij mag er toch ook genuanceerd gedacht worden. Ik wil geen mario net van het college zijn. Want drie keer 'sorry' zeggen binnen een half jaar is me wat al te veel. Maar mis schien ben ik wel te rechtlijnig voor de politiek", relativeert de voormali ge horeca-ondememer. In het vrij conservatieve CDA, de partij zit sinds mensenheugenis in het Venrayse college, was Michiels een buitenbeentje. Hij liet zich eens ontvallen dat hij best wel zin had om soms met de oppositie mee te stemmen. "Als D66, Samenwerking of Van de Vorle een goed plan heeft, dat beter is dan het collegevoorstel, dan moet ik toch tegen de oppositie stemmen. Daarvoor zit ik niet in de raad. Ik zit er voor de mensen van Venray en niet om de coalitie in het zadel te houden", vertelde Michiels een tijdje geleden. In het najaar van 1997 kwam de toenmalige voorzitter van SV Venray tussentijds in de gemeente raad nadat CDA-wethouder Marlies de Loo burgemeester werd van Gennep. Over een jaar zet Michiels een punt achter zijn politieke loop- DONDERDAG, VRIJDAG EN ZATERDAG baan. "Dan ben ik er bijna 62. En als ik zie hoeveel uren en inzet dit werk vergt en dat het resultaat dan vaak bedroevend is, dan kan ik beter stoppen. Ik vind trouwens dat de gemeenteraad veel te laat geinfor- meerd wordt en eigenlijk aan de zij lijn staat. Want voordat de raad aan bod komt is alles al breed besproken en uitgemeten binnen het college en de diverse commissies. Politiek is altijd een hobby voor mij geweest. Maar er overheerst nu toch teleur stelling dat er zo weinig uitkomt." Vanaf volgend jaar wil Wiel Michiels weer gaan genieten van de maand juni, zijn vaste vakantie maand. "Dan gingen we altijd met de caravan weg. Maar door de behandeling van de voorjaarsnota eind juni is dat juist een heel drukke politieke maand geworden en schoot de vakantie erbij in. Want in juli en augustus leen ik mijn caravan uit aan de kinderen. Daarom kan ik str aks meer van mijn vrije tijd genie ten." Michiels zegt dat zijn besluit om uit de politiek te stappen honderd procent zeker is. Maar op de vraag of hij geen trek heeft om met een eigen lijst terug te keren, begint hij toch even te twijfelen. "Ik zeg nooit nooit..." Binnenkort gaat de Provincie Limburg weer samen met de poli tie, de Algemene Inspectie Dienst en het Zuiveringsschap Limburg onaangekondigde controles uit voeren op de naleving van milieu regels in het buitengebied. De con troles worden in teamverband uitgevoerd en ondersteund met milieuvluchten. De controles vin den zowel overdag plaats als 's avonds, op weekdagen en in het weekeinde. Precieze plaats, datum en tijdstip van de controles wor den niet bekendgemaakt. De controles zijn gericht op bodembedreigende activiteiten zoals illegale afvalstortingen. zwerfvuil, de wijze van bemesten en dergelij ke, gebruik van bestrijdingsmidde len. het toepassen van houtachtig groenafval in de landbouw, reclame borden in het buitengebied, lozingen van het bedrijfsafval water, het kap pen van bomen, de aantasting van landschapselementen. Soorgelijke controles vinden jaarlijks plaats. De provincie heeft goede ervaringen met controles buiten kantooruren. Alleen al de controles in de avondu ren en weekends hebben vorig jaar bijvoorbeeld 31 zaken aan het licht gebracht die bodembedreigend zijn en achttien maal het illegaal kappen van bomen en houtopstanden aange toond. Zaterdag 17 maart is het weer de Limburgse Natuurschoonmaakdag, in aanslui ting aan de nationale schoonmaak- dag van de wildbeheereenheden. Groepen Limburgers trekken die dag de natuur in en halen dan tonne zwerfvuil op uit natuurgebieden. In de periode rond deze natuurschoon maakdag zal in ieder geval extra worden gecontroleerd op het illegal storten van afval en het achterlaten van zwerfvuil. VAKANTIE SPANJE TE HUUR APPARTEMENTEN Rosas Costa Brava Tel. 06-53317369 Tei. 06-51367458 www.casas.nl/huur

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5