berdem Vernietigende klap voor bouw op dorpen Blief wakker Piëlhaze! Oppositie eist sancties Waals en Houba nemen taken Kersten over Bestemmingsplan Jerusalem vernietigd WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Tot carnaval 24 februari laatste dagen winteropruiming Bandoetere de graaf PIËLH AZEN IUFFET Slnm- C 1l,ll Inleveren kopij Peel en Maas DONDERDAG 22 FEBRUARI 2001 Nr. 8 HONDERD TWEEËNTWINTIGSTE JAARGANG loekhandel PEEL EN MAAS grotestraat 68 tel. 0478-582727 3 - Postadres: Postbus 15800 AA Venray - Tel. 0478-582727/Fax 510916 email adres: peelenm@tref.nl - internet site: http//www.vandenmunckhof.nl/nieuws Advertentieprijs: ƒ0,44 p. mm (excl. btw) - Abonnementsprijs per jaar ƒ36,50 Abonnementsprijs buiten de regio 55,00 (uitsluitend bij vooruitbetaling) iei> Veul lol en plezieër en tot ziens bij Grotestraat 23 tel/0478-581526 Debacle in Merselo heeft desastreuze gevolgen Het bouwen op de kerkdorpen is vrijwel onmogelijk geworden. Landelijke regelgeving, die al enkele jaren blijkt te bestaan, heeft er nu voor gezorgd dat in Merselo, Ysselsteyn, Heide, Oirlo en Castenray helemaal niet meer gebouwd kan worden. Ook Leunen en Vredepeel worden getroffen maar de problemen lijken daar nog oplosbaar. Oostrum, Smakt en Veulen ontspringen de dans. Dit zijn de enige drie dorpen waar woningbouw geen gevaar loopt. Dat meldde burgemeester Waals dins dagmiddag op een inderhaast beleg de persconferentie. Het bouwfiasco Mantel Volgens mij heeft prins Leon dinsdagavond zijn prinsenmantel uitgeleend aan de gemeenteraad van Venray. Het was immers de avond van de mantel der liefde. Neem nu het horecasluitings- uur. De jongeren van Dingus dreigden roet in het eten van de (toreca-ondernemers te gooien. Zij werden immers in eerste instantie uitgesloten van een vrij sluitings uur. Tijdens de commissie alge mene zaken werd dat nog eens door CDA en PvdA onderstreept. Dinsdagavond, Onder het toeziend oog van Dingus-voorzitter Pieter Gijsbers (en zijn 'raad van elf'?), gingen beide partijen echter over stag. Het college had een wel heel simpele oplossing gevonden; lan ger open, meer bezoekers, meer omzet, minder subsidie. Voor deze appel en een ei ging de raad erstag en kon de Venrayse hore- opgelucht ademhalen. Kortom, 'de zaak werd met de mantel der liefde bedekt. Neem nu de zaak Colbers. Enkele weken geleden weigerde PvdA nog medewerking te verle nen aan een oplossing rondom de ïrondtransactie tussen Ccrlbers en Dijck, in het gebied waar de imeente een industrieterrein wil realiseren. Daarvoor had de imeente het Voorkeursrecht in rerking gesteld en ondanks een but van derden wilde de PvdA niets weten van een oplossing, let college vond uiteindelijk toch ■en- oplossing en de PvdA had opeens geen bezwaren meer. Met andere woorden is de zaak achter e schermen eveneens met de mantel der liefde bedekt. A.s. zaterdag zal Jos Waals deze mantel opnieuw nodig hebben, èn overstaan van prinsen, raden van elf en besturen uit de Venrayse kerkdorpen, zal Waals zijn 'buut' tijdens de installatie louden. Ik ben bang dat menigeen al lachen als een boer met kies- »jn. Vooral de Zagewetters, iëlreuzen, Hetsbuule. ichanseknuppels en Spurriemök- ;e zullen met gemengde gevoe- ens de vastelaovend ingaan. Ik «twijfel dan ook of deze mantel de wonden zal helen, want op aswoensdag gaat de mantel af en rest de keiharde realiteit. Christy Vur boeremoes mit worst en mieër goeje kost kunde mit vastelaovend nor F E T C A F E Alaaf! Stationsweg 1 0478 511 330 Honderden fraai uitgedoste carna valsvierders brachten zaterdagavond een bezoek aan het altijd gezellige vorstenhal ter ere van vorst Tenny, dat dit jaar voor het eerst in tennis- hal De Schaapskooi werd gehouden. De bezoekers aan dit 'balie masqué' genoten volop van de fantastische sfeer. Onveranderd het best gemas kerde carnavalsfeest van Lim- burg Voor de komende carnavalsdagen luidt het motto: 'Blief wakker Piëlhaze'. Wat best moeilijk zal worden voor de echte nachtbrakers, want sluitingstijden voor de horeca kent Venray het komende jaar niet meer. Prettige carnavalsdagen! De werkzaamheden van de zieke wethouder Bert Kersten worden tij delijk waargenomen door burge meester Waals en wethouder Houba. Tegels, Sanitair en Tegelwerken Rongen Is pp j# leverancier van een uitgebreide collectie topmerken. Bezoek onze showroom en laat u vakkundig adviseren. socialist sanitair Keizersveld 22 Venray rel.: (0478) 55 04 10 'b'JUWiil'Mmi De verwachting is dat Kersten, die vanaf begin februari ziek thuis zit, op zijn vroegst half april weer terug keert. Jan Houba neemt de porte feuille Stedelijke Ontwikkeling over. Hieronder vallen ruimtelijke ordening, volkshuisvesting en het grondbedrijf. Alles wat met 'bou wen op de kerkdorpen' te maken heeft wordt echter waargenomen door burgemeester Waals. Tevens neemt Houba de TBS-kliniek en het bouw- en woningtoezicht van Kersten over. Burgemeester Waals krijgt de resterende portefeuilles kunst, cultuur en onderwijs voorlo pig in zijn takenpakket. in Merselo blijkt de oorzaak van de nieuwe problemen te zijn. "Dit is dramatisch voor deze vijf dorpen. In de komende jaren kan hier helemaal niet meer gebouwd worden Dit heeft grote gevolgen voor het ver enigingsleven en de scholen. De leefbaarheid komt er onder grote druk te staan", verklaarde een dui delijk aangeslagen burgemeester Waals. Pas nu is duidelijk geworden dat de sluimerende regelgeving een mokerslag betekent voor de kerk dorpen. In de afgelopen weken heeft de gemeente er bewust geen rucht baarheid aan gegeven. B en W wil den eerst de toch al vertraagde en kritische bouwplannen in Merselo en Castenray helemaal veilig stel len. Dit waren de laatste plannen die de gemeente nog volgens de korte procedure zelf kon afïiandelen. Nu dit gebeurd is komt de gemeente met het zeer slechte nieuws naar buiten. De individuele stankcirkel blijkt namelijk niet meer bepalend te zijn voor de afgifte van een bouwver gunning. Maar de zogenaamde 'cumulatieve beoordeling'. Dit bete kent dat de diverse stankcirkels elkaar zodanig versterken dat in gebieden die zelfs buiten de cirkels liggen toch niet meer gebouwd mag worden. DOOR DE VINGERS GEZIEN Door het bouwdebacle in Merselo werd de gemeente eind vorig jaar door de provincie hierop gewezen. Ambtenaren hebben in de afgelopen weken nieuwe berekeningen voor milieucirkels op de dorpen gemaakt en kwamen tot een dramatische con clusie die vijf kerkdorpen bijzonder hard treft. Jarenlang hebben gemeenten en provincie deze regel geving bewust door de vingers gezien. Venray beroept zich erop dat zij door provincie, Rijk of externe adviseurs nooit op de toepassing van cumulatie bij planvorming is gewezen. "Als we dit vanaf 1998 hadden toegepast dan was er sinds dien geen woning meer gebouwd op de dorpen", zei burgemeester Waals. "Door omstandigheden zijn we nu gedwongen wel de cumulatie van stankcirkels toe te passen. Verdomd vervelend voor de vijf dorpen en de bouwers die het betreft. Dit is dra matisch. Het maatschappelijk pro bleem is veel groter dan het milieu probleem", oordeelde Waals. Die 'omstandigheden' zijn de bouwperi- kelen in Merselo waardoor de pro vincie Venray voortaan nauwlettend in de gaten houdt. De toestemming om op vier dorpen te bouwen vol gens de verkorte - artikel 19 lid 2 - procedure is door de provincie weer ingetrokken. Ieder bouwplan moet nu eerst naar het provinciehuis voor 'een verklaring van geen bezwaar' wat een vertraging van minstens drie maanden betekent. Deze straf maatregel van de provincie gaat nog veel verder want Venray zal zich voortaan strict aan alle regels moe ten houden wat verregaande conse quenties blijkt te hebben. PEELEN3VIAAS 'n abonnement waard STANKBELEID Op dit moment worden vier parti culiere bouwers in Merselo, Wonen Venray die in Merselo zes en in Castenray drie seniorenwoningen bouwt en de circa acht woningen van het Wozoco complex in Ysselsteyn concreet door de nieuwe maatregel getroffen. De bouwaan- vragen zijn met onmiddelijke ingang stilgelegd. Dinsdagmiddag zijn alle kopers van kavels, de stich ting Wonen Venray, de dorpsraden, gemeenteraad en provincie van het besluit op de hoogte gebracht. Burgemeester Waals, die de zieke wethouder Kersten vervangt, zei de 'volle politieke verantwoordelijk heid te zullen nemen'. Waals ziet op korte termijn geen oplossing. Of de landelijke regelgeving moet veran derd worden of de jurisprudentie rond stankbeleid moet binnenkort soelaas bieden. Tot die tijd zit de bouw op de meeste kerkdorpen muurvast. "Het is ook onbetaalbaar om alle veebedrijven uit te kopen", zei Waals nog. Aanvankelijk werd de cumulatieve beoordeling alleen door rechters getoetst bij milieuver gunningen. Maar er zijn nu ook gerechtelijke uitspraken op het gebied van ruimtelijke ordening met alle gevolgen van dien voor de woningbouw. "Het is een overtrok ken benadering van de regelgeving in de kleine dorpen. Maar de provin cie past dit nu toe. Gedeputeerde Bronckers heeft mij echter verze kerd dat Venray niet anders wordt behandeld dan de andere gemeenten in Limburg", aldus Waals. Op dinsdag 27 maart buigt de gemeenteraad zich over de gerezen bouwproblemen. Carnavalszondag en -maandag Ook voor grote arnavaissfe eerj w Hotel asteria Venray MAASHESEWEG 80A, 5804 AD VENRAY INL. EN RESERVERINGEN: TEL. 0478-51 1466 SSANG YONG 4WD PERSONEN- EN BEDRIJFSAUTO -VERKOOP NIEUWE- EN GEBRUIKTE AUTO'S -VAKKUNDIG ONDERHOUD EN REPARATIE Officieel Servicedealer GEZELLENBAAN" 8 5813 EA YSSELSTEYN TEL0478-541945 FAX: 0478-541876 E-maii: VAKGARAGE(®GOMMANSENDEWTTJVL Internetsite: WWW.GOMMANSENDEW1T.NL SX*CEl8> Srft/IAT 76 In verband met Vastelaovend zijn de aanlevcrtijden van Peel en Maas voor week 9 gewijzigd. Redactionele bijdragen van ver enigingen. kerk en sportverenigin gen dienen reeds vrijdag 23 februari om 12.00 uur in ons bezit tc zijn. Dit geldt ook voor de berichten die via e-mail binnenko men! Met betrekking tot de adverten ties geldt dat deze ingeleverd kun nen worden tol zaterdagmiddag 17.00 uur. In verband met vastelaovend is onze boekhandel in de Grotestraat op maandag en dinsdag gesloten. Ook de drukkerij is gesloten maar voor spoedeisend drukwerk, m.n. geboortekaartjes, is onze drukke rij bereikbaar via de achterzijde (bedrijfsstraatje langs Bistro de Paris in de Schoolstraat) op maan dag- en dinsdagmorgen van 9.00 tot 12.00 uur. Tel. 582727. Van de Vorle en D66 sturen brandbrief naar provincie Fractie Van de Vorle en D66 hebben deze week een brandbrief gestuurd naar Gedeputeerde Staten en de Statenleden van de provincie Limburg. De twee oppo sitiepartijen doen daarin een dringend beroep op het provincie bestuur om in te grijpen. Want onschuldige Venrayse burgers mogen niet de dupe worden van misstappen van het college van B en W, zo vinden de twee partijen. Twee weken geleden kreeg het Venrayse gemeentebestuur definitief te horen dat de provincie de verkorte bouwprocedures op de kerkdorpen weer intrekt. Na het bouwdebacle in Merselo mag de gemeente de bouw projecten in Leunen, Oostrum, Castenray en Merselo niet meer zelf afhandelen. Vorig jaar had de pro vincie daardoor nog toestemming verleend. Maar vanaf nu moeten alle bouwvergunningen weer via het provinciehuis lopen wat een flinke vertraging voor alle bouwers bete kent. Blijkbaar vertrouwt de provin cie, dat zich duidelijk misleid voelt door Venray, de gemeente niet meer nadat het wezenlijke informatie over de bouwkwestie in Merselo had achtergehouden. B en W hadden voor de provincie verzwegen dat er in Merselo bouwvergunningen waren afgegeven die binnen de stankcirkel lagen. INTREKKING De fracties Van de Vorle en D66 dienden in de raadsvergadering van november 2000 al een motie van afkeuring tegen het college in. Nu de provincie de strafmaatregelen tegen de gemeente doorzet komen de twee oppositiepartijen opnieuw in het geweer. "Wij vragen het pro vinciebestuur de strafmaatregel - intrekking van de gevraagde toe stemming tot bouwen op de kerk dorpen - ongedaan te maken. Dit om de reden dat de bewoners van de kerkdoipen gestraft worden in plaats van het college van B en W die de werkelijk verantwoordelijken zijn van de problemen", zo schrijven de fractievoorzitters Gerrit Lemmens (Van de Vorle) en Hans Teunissen (D66) in hun gezamenlijke brief. De oppositiepartijen vinden "dat door de bouwaffaire in Merselo het aanzien van de gemeente Venray ernstig geschaad is." Van de Vorle en D66 nemen het B en W kwalijk dat de gemeenteraad zo lang buiten spel gezet is. "Het te laat informeren van de gemeenteraad wordt door ons ervaren als middel, om onder tijdsdruk, een snelle goedkeuring te forceren. Dit is bijna gewoonte geworden. Aan de oprechtheid van de excuses van B en W hebben wij dan ook onze twijfels." De fractie Van de Vorle en D66 verzoeken aan Gedeputeerde Staten om in te grijpen in de verantwoorde lijkheden van het college van B en W. "Omdat het totale college verant woordelijk is dient sanctionering het college te treffen en niet de onschul dige burgers die uiteindelijk de gedupeerden zjn", zo eindigt de brief. De gemeente Venray heeft onvoldoende parkeerplaatsen geprojecteerd op het Jerusalemterrein voor de bewo ners van de nieuwe woningen, de bezoekers van het centrum en de mensen die in de directe omgeving van het plangebied werken. De Raad van State vernietigde dinsdagmiddag het door de gemeen te Venray vastgestelde en door de provincie goedgekeurde bestem mingsplan. Met het bestemmings plan wordt beoogd woningbouw mogelijk te maken op gronden ten noorden van het voormalige kloos ter Jerusalem. De heer Ruyten, de heer Hardy namens de Vereniging van Zelfstandige Ondernemers afde ling Venray en mevrouw Bexkens en kinderen hadden om verschillen de redenen bezwaar tegen het bestemmingsplan aangetekend. De gemeente Venray stelt dat de parkeerbehoefte vanwege de in het plan voorziene bebouwing 349 par keerplaatsen bedraagt en dat het plan de aanleg van 330 parkeer plaatsen mogelijk maakt. Samen met de negentien parkeerplaatsen op het buiten het plangebied gelegen St.-Jozefterrein kan derhalve vol gens de gemeente worden voldaan aan de parkeerbehoefte. De Raad van State vindt echter dat het plan niet geheel voorziet in het aantal benodigde parkeerplaatsen, nu het St.-Jozefterrein buiten het plange bied ligt. De Raad van State oor deelt dat de gemeente en de provin cie Limburg met het goedkeuren van het plan hebben gehandeld in strijd met het beginsel van de rechts zekerheid. 'Reeds om deze reden zijn de beroepen van appellanten gegrond en dient het bestreden besluit te worden vernietigd', aldus de Raad van State in haar uitspraak. ONTEIGENING "Buiten dat betwijfelt de Raad van State ook of de gemeente de parkeerbehoefte wel op de juiste wijze heeft berekend", zegt advo caat Hardy namens de Vereniging van zelfstandige Ondernemers afde ling Venray. "De gemeente zal een nieuw bestemmingsplan moeten vaststellen met daarin een juiste hoeveelheid parkeerplaatsen." Wat de hoekwoning van de fami lie Bexkens aan de Raadhuisstraat betreft is het zo dat door de uit spraak van de Raad van State de onteigening van de baan is. "De gemeente kan het perceel van de familie Bexkens niet onteigenen. Een probleem, want de bewoners van het Ribgebouw kunnen alleen via dat perceel bij hun garage komen. De toegangsweg is over de grond van de familie Bexkens gepland", aldus Hardy. Frits Ruyten is positief verrast over de uitspraak van de Raad van State. "De gemeente is te voortva rend van start gegaan met het vers trekken van de bouwvergunningen. Het huidige bestemmingsplan is niet rechtsgeldig, en dus moet er een nieuw bestemmingsplan komen. Wat dit voor de bouw van Jerusalemstaete betekent, kan ik nu nog niet zeggen. We gaan in de komende dagen eens bekijken wat de beste stappen voor ons zijn. Maar het is zonneklaar dat dit voor mij en voor de andere appellanten een heel mooi gevoel is, zo net voor het car naval." Ook de familie Bexkens is tevre den met de uitspraak van de Raad van State. "Maar het is nooit onze bedoeling geweest om het hele bestemmingsplan om zeep te hel pen. Wij wilden dat onze moeder gewoon op die plek kon blijven wonen. Een kleine aanpassing van het bestemmingsplan zou voor ons voldoende zijn geweest", zegt Jos Bexkens. Dar de grond nu wel een stuk in waarde is gestegen, daar is het de familie nooit om te doen geweest benadrukt Bexkens. "Het ging ons puur om het behoud van de woning." REACTIE GEMEENTE Wethouder Houba laat in een reactie te weten dat de Raad van State een formeel gebrek heeft vast gesteld. Voor de gemeente houdt dit in dat zij opnieuw het bestemmings plan moet vaststellen. Of daarbij het plangebied wordt uitgebreid met de 19 parkeerplaatsen bij het kunsten centrum moet volgens Houba nog bekeken worden. "Wij moeten ervoor zorgen dat het bestemmings plan formeel in orde wordt gemaakt:. Het is volgens de wethouder niet zo dat het bouwplan van de apparte menten gevaar loopt. "Enkele maan den geleden heeft de Raad van State de schorsing op dit plan opgeheven, waarna een bouwvergunning is ver leend. Die vergunning is onherroe pelijk" aldus Houba. Vestigingen in Vénmy en Homeer Rühl Haegens van Aar fhankelijke adviseur geleider voor al uw automatiseringszaken Noorderhof 8. Postbus 68.5§00 AB Venray telefoon (0478) 58 43 33. fax (0478) 58 46 24 e-mall: info@rha.nl internet: www.rha.nl

Peel en Maas | 2001 | | pagina 1