AGENDA fun Heidens: "Gemeente valt niks te verwijten" Venray wil grotere winkelboulevard 'Een genot om hier te wonen' Regiokalender Een minuut gratis winkelen Harold LENSSEN Ë1 Ktikgebit wint van gewoon Vrijwilligers- centrale Doorrijden sop Peelwerk WÊÊÊ& Tandtechniek Mf!kt j Patersstraat 16 Venray 510341 Koffie in de aanbieding PEEL en maas donderdag 15 februari 2001- Pagina 9 De gemeente Venray wil de Perifere Detailhandels Vestiging (PDV) op het nieuwe bedrijven terrein De Hulst II ruimer gaan opzetten. De uit 1999 daterende Detailhandelsnota stelt een maxi mum van 17.000 vierkante meter aan bruto vloeroppervlakte voor een winkelboulevard, maar Venray wil dit nu gaan vergroten naar 29.000 vierkante meter. Projectontwikkelaar 3W Vastgoed, die het terrein wil gaan ontwikkelen, heeft daar bij de gemeente om gevraagd. Volgens de projectontwikkelaar is bij het verder uitwerken van de plannen gebleken dat een winkelboulevard met 17.000 vierkante meter oppervlakte onvol doende omvang en uitstraling heeft zelfstandig te kunnen functione ren. 3W Vastgoed wil nu een win kelboulevard met op de begane grond 20.500 vierkante meter oppervlakte en 8500 vierkante meter op de eerste verdieping gaan realiseren. CONSUMENTEN De gemeente Venray kreeg ook via andere kanalen berichten over de gewenste omvang van het terrein; er werd gekeken naar de manier waar op vergelijkbare gemeenten als Uden, Tiel en Oss omgaan met hun grootschalige detailhandel. 'Een te kleine vestiging biedt kritische con sumenten onvoldoende keuzemoge lijkheden, waardoor ze zullen uit wijken naar een andere locatie', aldus de gemeente Venray. Op het terrein worden bedrijven gehuisvest die of het hoger hogere huurniveau in het centrum niet op kunnen bren gen of daar qua aard en omvang niet passen (bijvoorbeeld doe-het-zelf- zaken, sanitair). 'Voorwaarde is dat de te realiseren PDV-locatie kwali tatief hoogwaardig moet zijn en een bijdrage moet leveren aan de verde re versterking van Venray als koop centrum. Uiteraard zal de brancher- ing van de PDV zodanig zijn dat de vestiging niet concurreert met het winkelapparaat in Venray-centrum', aldus de gemeente. BEDRIJVEN Behalve de reeds bekende bedrij ven, Praxis en Leen Bakker, heeft zich nog een aantal andere bedrijven gemeld, waarvan de namen nog niet naar buiten worden gebracht. Volgens 3W Vastgoed is er voldoen de vraag van bedrijven naar een plek op het terrein. Ook krijgen niet PDV-activiteiten als horeca (De Steeg?), kinderopvang en 'leisure' (vrijetijdsactiviteiten) een plek op de winkelboulevard. Het college van B en W van de gemeente Venray wil de grondprijs voor winkels op De Hulst vastleg gen op 145 gulden en voor kantoren op 260 gulden per vierkante meter. De grondprijzen zijn vanwege de grote belangstelling voor de winkel boulevard hoger dan in een eerdere versie van het plan. Dankzij de hogere prijzen denkt de gemeente Venray dat De Hulst in totaal geen 0,5 miljoen, maar 5,5 miljoen gul den gaat opbrengen. Donderdag komt de PDV-locatie aan de orde in de extra ingelaste commissieverga dering Stedelijke Ontwikkeling. Aanvang: 19.00 uur. De vrijwilligerscentrale van Synthese is regelmatig op zoek naar vrijwilligers voor diverse activitei ten. In Peel en Maas zal regelmatig een oproep hiervoor geplaatst wor den. Vacature Synthese zoekt voor het Onderwijs Centrum Netwerk iemand voor het opschonen en administreren van onderwijskundige materialen. De werkzaamheden hebben plaats in Oostrum. U dient ervaring met computers te hebben. De werktijden zijn in overleg. Meer informatie: Vrijwilligerscentrale, Marktstraat 8, 5801 BM Venray, tel. 0478-516995. Openingstijden: maandag van 13.00 it 17.00 uur en dinsdag t/m donder- ag van 11.00 tot 17.00 uur. Een 30-jarige vrouw uit Venray heeft afgelopen vrijdag aangifte gedaan van een aanrijding waarbij een automobilist door reed en zij gewond achterbleef. Dat gebeurde op zaterdag 20 januari 2001. De vrouw liep toen op de Spinetstraat naar de auto waar een 33-jarige man uit St. Anthonis in zat. Die reed ech ter plotsklaps weg waarbij hij de vrouw raakte die ten val kwam. Zij is met een ambulance naar het zie- tenhuis gebracht waar ernstig rug- etsel werd geconstateerd. De politie is een onderzoek gestart. Elf nieuwbouwwoningen Wilhelmina Druckerstraat In de laatste fase van het bestemmingsplan Antoniusveld in Venray worden elf moderne, Peel en Maas is een blad dat zich richt op Venray en directe omge- ie, We willen onze lezers echter ook de activiteiten die elders in de *io plaatsvinden niet onthouden. Daarom is er de Peel en Maas giokalender. Daarin vindt u een korte opsomming van evenementen ra activiteiten uit een wijdere regio, waaraan wij in onze redactionele plommen geen uitgebreide aandacht kunnen schenken. Donderdag 15 februari: f J. Jacono vertelt op uitnodiging van de Alliance Francaisc een lezing over de ontwikkelingen in de Franse muziekwereld. De bijeenkomst in het gemeenschapshuis in Heusden begint om 20.15 uur. Vrijdag 16 februari: DJ Bo is de gastheer tijdens de premiere van Soul Friday in Perron 55 in afenlo. Aanvang 21.30 uur. Zaterdag 17 februari: :.De punkband Strung Out speelt in Perron 55 in Venlo. Het concert begint om 19.00 uur, Zaterdag 17 en zondag 18 februari: DC Stam mi organiseert voor de vierde keer het Open Grubbenvorst Dartstoernooi niet VDO-ranking in café "t Stammineke in Grubbenvorst. llZaterdag begint om 12,00 uur een open jeugdtoernooi. zondag vanaf 10.00 ur bet vierde Open Grubbenvorst. Zondag 18 februari: -Öp recreatiecentrum De Sehatberg in Seven urn vindt van 11.00 lot 17.00 uur een creatieve beurs plaats. Zondag 18 februari: pn streekmuseum De Locht in Melderslo vindt een demonstratie accor- >ns en trekharmonica's repareren plaats. Het museum is open van 14.00 17.00 uur. -Maandag !9 februari: De Venloze bluesrockband 4-Watt speelt in jongerencentrum De Singel Bleriek. Aanvang 19.00 uur. r Eind februari: 'êkvrouw Karris uit Venlo exposeert gedurende de maanden januari en Jjruari in verpleeghuis Elzenhor.st in Horst met werken van perkamentpa pier. De expositie is dagelijks te bewonderen van 10.00 tot 20.00 uur. Tot 1 maart; In het Maasziekenhuis m Boxmeer is werk te zien van Maria Beerens uit rt. Ham- voorkeur ■■gaat uit naar moderne werken enheeft hierin een jen stijl ontwikkeld. Tot en met II maart: In de Oudheidkamer in Horst vindt tot de tcnstoonstelling plaats Amateurkunst uit de regio'. Opemngslijden: dinsdag van 10.00 tot 12,00 tmr, woensdag, donderdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 16.30 uur. do. 22-02 Hazinnenavond (ladies night) vr. 23-02 DJ Kenneth (R&B, hip hop night) za. 24-02 DJ Bülent (clubnight 0GM) zo. 25-02 DJ Brian L'Espoir XJ Bülent (clubnight 004) J&f na. 26-02 DJ Kenneth (RiKf hop night) di. 27-02 DJ Rick (Fup'Séul, R&B) geschakelde woningen aan de Wilhelmina Druckerstraat gere aliseerd. Het is een herhalingsplan van de tien eerder gebouwde nieuwbouwwoningen van archi tect Diederen Dirrix van Wylick. Annemarie en Ton Boelaars togen, samen met de drie kinderen Mart (18), Gert-Jan (16) en Hanneke (14), anderhalfjaar gele den in een van de tien geschakelde woningen aan de Wilhelmina Druckerstraat. Spijt hebben ze nooit gehad van hun keuze, sterker nog, ze zouden voor geen goud meer wil len verhuizen. "Wat willen we nog meer, een riant huis op loopafstand van het centrum en vlakbij super markt Van Dijck, de sporthal in Landweert en andere faciliteiten die het wonen hier tot een genot maken", zegt Annemarie Boelaars. Naast de zorg voor de architectuur is in het plan Antoniusveld veel aan dacht besteed aan 'duurzaam bou wen'. De buitenmuur, het dak en de begane grondvloer zijn extra geïso leerd, er zijn waterbesparende maat regelen toegepast (zoals waterbe sparende kranen in keuken en badkamer) en er is hoogrendement beglazing aangebracht. Boelaars: "Een perfecte warmte- en geluidiso latie. Je hebt geen enkele last van voorbijrijdend verkeer, laat staan van de buren. Bovendien scheelt het aanzienlijk in de stookkosten." OOGCONTACT De familie Boelaars had vooraf vier eisen gesteld aan hun nieuw bouwwoning: een inpandige garage, een grote slaapkamer voor de ouders, een royale badkamer en ten minste vier slaapkamers. In hun nieuwbouwwoning zijn ze op hun wenken bediend. De woning beschikt over een ruime woonkamer en een semi open keuken aan de voorzijde. "Een echte leefkeuken met plaats voor een complete eet- hoek en toch een open karakter, zonder dat de privacy in de woonka mer in het gedrang komt. Met bovendien grote ramen waardoor je oogcontact houdt met de buitenwe reld. Voor een huisvrouw die heel wat uurtjes per dag in de'keuken doorbrengt, niet onbelangrijk", glundert Annemarie die trots de keuken met alle toeters en bellen laat zien. De fraaie inbouwkeuken behoort uiteraard tot het meerwerk. "Maar daar wordt helemaal niet moeilijk over gedaan. In Franssen Keukens, die betrokken is bij het project, hebben we een uitstekende partner gehad bij de keuze voor de keuken. Dat geldt trouwens voor al het meerwerk, zonder dat het tot buitensporige meerkosten heeft geleid." ZONNIG HUIS De drie verdiepingen tellende woning beschikt over vier slaapka mers, waaronder een volwaardige zolderkamer. De tuin ligt aan de zuidzijde, evenals het riante dakter ras. Annemarie Boelaars: "Als de eerste zonnestralen doorkomen, maakt de dochter gretig gebruik van het dakterras om te zonnen. De bouw van de woning zorgt daarbij voor een optimale privacy." De woning heeft verder een dubbele oprit en een inpandige garage. Het gebruik van grote ramen ervaart Boelaars als zeer prettig. "Het is een heel licht, zonnig huis. Perfect gewoon." Wilt u meer weten over het pro ject Antoniusveld en de elf nieuw bouwwoningen aan de Wilhelmina Druckerstraat, neem dan contact op met: Hauzer/Ruijters Makelaardij, Julianasingel 8 in Venray. telefoon (0478)513700. Ricky Erps uit Venray, winnares van de verloting - tijdens het Kersttoernooi 2000 in tennishal De Schaapskooi in Venray, mocht onlangs haar prijs gaan verzilveren. Ricky kreeg bij Cl000 in de Veltumse Kleffen een minuut de tijd om zoveel mogelijk boodschappen in een wagentje te laden. Toen Ricky de kassa was gepasseerd, bleek dat zij voor 331,51 gulden aan artikelen bij elkaar had gegraaid. KEUKENINRICHTING (0478)539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum Het heeft de laatste weken in em om De Peelveel geregend. De Peel is dan vaak het meest ontoeganke lijk, gevaarlijk en boeiend. Veen- puttengebieden, zoals we er komen de zaterdag opnieuw een bezoeken, zuigen na zware regen veel water op, gaan zo'n beetje drijven en zien er dan ook vaak ineens heel anders uit. Zo raak je nooit op zo'n gebied uitgekeken en dat is maar goed ook, want veel veenputten zijn aan het dichtgroeien met verwilderde bes- senstruiken. We gaan die zaterdag verwijderen met bijltjes en kniptan- gen.Verzamelen om 09.00 uur bij de kerk van Helenaveen. Nieuwelingen, die van harte wel kom zijn, worden verzocht zich even per telefoon te melden: tel. nr. 0492-515883. Laarzen mee nemen! Financiële strop dreigt voor deelnemers 'Het Zuivere Ei' De gemeente Venray treft geen enkele blaam mocht de Raad van State de milieuvergunning die de deelnemers aan het project 'Het Zuivere Ei' hebben ontvangen, afwijzen. Dat stelde wethouder Heidens vorige week in de com missie Agrarische Economie en Milieu. Volgens Heidens heeft de gemeente Venray het afgelopen jaar herhaaldelijk bij de LLTB aangedrongen op afronding van het stankonderzoek, op juridisch- wetenschappelijke basis. "Duidelijk is dat er geen juri- disch-wetenschappelijk onder bouwd onderzoek is. De gemeente valt echter niks te verwijten. Wij hebben net als de pluimveehouders onze nek uitgestoken en maximaal aan het project meegewerkt. Het is ontzettend jammer dat we dit pro ject niet tot een goed einde hebben kunnen brengen. Maar de feiten zijn zoals ze zijn. Hier houdt het voor de gemeente Venray op", aldus Heidens. PROCEDURES Want eigenlijk is de uitspraak van de Raad van State (eind deze maand) al bekend. Onlangs hielp de raad immers al de aan een pluim veehouder in Meerlo verleende ver gunning voor het project 'Het Zuivere Ei' om zeep. Wat is er aan de hand? Bij de gemeente Venray lopen al jaren ver gunningprocedures van diverse deelnemers aan het project 'Het Zuivere Ei', waarbij de pluimvee sector kansen kreeg voor bedrijfs ontwikkeling. Hierdoor konden diverse pluimveehouders in Noord en Midden-Limburg het aantal die ren op hun bedrijven fors uitbreiden. Een belangrijke pijler van het pro ject is het drogen van de kippenmest in een zogenaamde biothermische droogunit. Het resultaat hiervan is dat de mest beduidend minder stinkt en dat deze geschikt is voor export. Belangrijk onderdeel van dit project is de milieuvergunning. Om de stankbelasting van het mestverwer kingssysteem te beoordelen zijn onderzoeksgegevens nodig. Deze gegevens ontbreken echter. Daardoor heeft de gemeente andere normen gehanteerd bij de vergun ningverlening. Intussen hebben organisaties van milieu- en dieren bescherming de gelegenheid aange grepen om de problematiek rondom dierenwelzijn op de politieke en maatschappelijke agenda te plaat sen. Het gevolg is, dat tegen alle vergunningprocedures van 'Het Zuivere Ei' in Venray juridische procedures zijn gestart. Daarbij is de door de gemeente Venray afgegeven vergunning ter discussie gesteld. De milieu-organisatie die beroep heeft aangetekend is van mening dat de stankbeoordeling op een verkeerde wijze is uitgevoerd. De Raad van State eiste wetenschappelijke onder zoeksgegevens, die er nu nog steeds niet zijn. DISCUSSIE Frans Claessens, commissielid van het CDA en tevens één van de deelnemers aan het project, zwen gelde de discussie aan. "Het lijkt erop dat door de Raad van State alles afgeblazen gaat worden. Ik vindt het eigenlijk een beetje goed koop dat de LLTB nu de zwartepiet krijgt, omdat er geen juridisch- wetenschappelijk onderzoek is. Terwijl er in heel Nederland geen dossier met een steekhoudend onderzoek te vinden is. De richtlij nendaar kunnen wij niets mee. Ik verwijs naar alle problemen met betrekking tot de mestbe- en ver werking. Dit zou kunnen betekenen dat we de zaak nooit mogen en kun nen oplossen." John Oosterbeek (VVD) legde de zwartepiet in tegenstelling tot de CDA'er wél bij de LLTB. "De LLTB heeft de taak op zich genomen om te zorgen voor een goed wetenschap pelijk onderzoek. En dat onderzoek is er niet. Het is natuurlijk niet vreemd dat als je niet doet wat je belooft je de zwartepiet krijgt toege wezen." Van de Borg (PvdA) vond het betreurenswaardig dat de onderne mers die hun nek uitgestoken heb ben nu de dupe dreigen te worden. "We zitten hier echt mee. Het is dui delijk dat alles valt of staat met een duidelijke onderbouwing van het onderzoek." MILIEU VERLIEZER Richard de la Roy (Fractie van de Vorle) vroeg, zich af of er wellicht nog andere mogelijkheden zijn om het project toch door te laten gaan. "Eén element is niet goed onder bouwd. Misschien moeten we een andere weg bewandelen, via andere procedures. Het hoogste orgaan dreigt nu een uitspraak te doen waarbij meer voor het milieu en minder voor de ondernemer geko zen wordt. Dit was tegen het zere been van Claessens. "Het milieu is juist de grote verliezer", meende de CDA'er. De la Roy zei te hopen dat de inzet van de gemeente Venray voor 'Het Zuivere Ei' inderdaad maxi maal is geweest. "We moeten eens bekijken of we niet ergens de hel pende hand kunnen bieden." Jeurissen (D66) stelde dat een ondernemer 'door zijn nek uit te ste ken bepaalde risico's loopt'. "Dat is nu wel gebleken. Het lijkt erop dat de milieuorganisaties juridisch beter onderlegd zijn." Oosterbeek (VVD) wees weer op de afspraken die zijn gemaakt met de LLTB. "Heikel punt is dat onder zoek, dat er niet is. Maar kwalijk vind ik wel dat we duidelijke afspra ken hebben gemaakt met regionale milieuorganisaties en dat dit^projec.t door milieugroeperingen uit den lande de nek wordt omgedraaid. Van mij mogen we alle subsidies voor dat soort groeperingen direct intrek ken." Volgens de VVD'er had de gemeente Venray de vergunning gewoon eerder moeten verstrekken. "In Midden-Limburg hebben de bedrijven de vergunningen al. Als de gemeente was voortvarender was geweest hadden de bedrijven de ver gunning al gehad, nog voordat die groeperingen het in de gaten had den." Mulders (Samenwerking) vond het jammer dat een stimulerend pro ject als 'Het Zuivere Ei' door de Raad van State (waarschijnlijk) van tafel wordt geveegd. "En nu is het 'zwartepietenspelletjë' begonnen. Maar ik vraag me af welke inspan ningen de gemeente gaat doen om het project, misschien gedeeltelijk, overeind te houden. Want de onder nemers gaan hierdoor natuurlijk W<mi I ytat èh a fémïtm~ mwt tmttém dsn 5 www.awillems.nl behoorlijke economische schade lei den. Wordt er ook rekening gehou den met claims?" CLAIMS Wethouder Heidens kon de gevoe lens die onder de commissieleden leven best plaatsen, "maar feit is dat er bepaalde zaken zijn afgesproken. De LLTB zou voor een wetenschap pelijk onderzoek zorgen. Dat is er niet en daar worden we nu op afge rekend bij de Raad van State. De gemeente stelt zich nu op het stand punt: 'tot hier en niet verder'. Niet alleen de ondernemer maar ook de gemeente Venray heeft z'n nek tot op het laatste moment uitgestoken. Het is ontzettend jammer dat we dit traject niet tot een goed einde heb ben weten te brengen." Voor claims toonde Heidens zich niet bang. "Want de gemeente Venray valt niks te verwijten." Volgens Jos Kniest van de gemeente Venray blijft een juri- disch-correcte vergunning de basis. "Die vergunning bestaat uit een ammoniak- en een stankgedeelte. "De ammoniak is geregeld, maar de stank helaas niet. Daardoor zijn we in een moeilijk parket gekomen", aldus Kniest die wilde benadrukken dat de gemeente Venray het traject niet later of eerder is begonnen dan de gemeenten in Midden-Limburg. "Maar helaas was alle aandacht van de milieuorganisaties op de regio Venray gericht." De grote vraag voor de gemeente Venray was volgens Kniest 'hoe ze hieruit moest komen'. "Het traject heeft drie jaar te lang geduurd. En dus hebben we ons de vraag gesteld 'Wat doen we?'. De ondernemer wil zo snel mogelijk aan de slag, de gemeente wil een goede vergun ning. En dat lukte niet." CDA'er Claessens mopperde nog even na. "De gemeente heeft er gewoon te weinig aan gedaan. En dat gaat mijn bedrijf de kop kosten." Wereldwinkel Venray In januari heeft Douwe Egberts de koffieprijs met 20 cent verlaagd. De wereldmarktprijzen liggen op een historisch dieptepunt. ^Vandaar.... voor de consumenten is dat mooi meegenomen. Dit heeft echter ook een keerzijde. Van de prijs, die de consument betaalt gaat slechts een zeer klein deel naar de boeren of arbeiders, die de koffie verbouwen en plukken. Deze lage wereldmarkt prijs is dus fataal voor de producen ten. Voor hen is het nu haast onmo gelijk het hoofd boven water te houden. Tenzij zij hun koffie kun nen verkopen aan Max Havelaar. Deze organisatie volgt de wereld marktprijs niet naar haar dieptepunt. Zij houdt vast aan een basisbedrag, waardoor zij in staat is de producen ten een prijs te betalen die overeen stemt met de gemaakte kosten, inclusief een normale marge die noodzakelijk is om een leefbaar bestaan voor de producenten te garanderen. Voor de consumenten in Nederland is de verleiding groot om die zeer goedkope koffie te kopen, maar juisl nu is de noodzaak urgent om niet over een paar dubbeltjes te vallen en toch Max Havelaar koffie te (blijven) kopen. Voor ons is het een fractie minder welvaart, voor de producenten is het een substantiële verbetering in hun karig bestaan. Hoe meer Max Havelaar koffie wij kopen, des te meer koffiebonen Max Havelaar kan inkopen bij de produ centen. En dus hoe meer producen ten een leefbaar bestaan krijgen. Onlangs gaf Rüud Lubbers zijn eerste grote interview als Hoge Commissaris van de Vluchtelingen. Hij zei te gaan pleiten bij de over heden om meer geld te investeren in die landen ter plaatse om zo het vluchtelingenprobleem te beperken. Dat is precies wat de Wereldwinkels al jaren doen. Het bevestigt de aan pak van de Wereldwinkels. De Max Havelaar koffieprijs wordt dus niet structureel verlaagd. Maar om de trouwe klanten te gaan belonen is er in februari wel een actie, die niet ten koste gaat van de producenten. De Residentiekoffie is dan slechts Fl.3,95 i.p.v. Fl.4,65. Dat is mooi meegenomen voor u en de producenten. LANGSTRAAT 6 VENRAY 585453

Peel en Maas | 2001 | | pagina 9