Vrij sluitingsuur horeca lijkt het nu wél te halen c FRANSOL Jubilarissen bij Bondgenoten afd. FNV Venray I Mensen met cultuur in aanraking brengen Beperkte deelname Venray in gewest Extra randvoorzieningen in Oostrum NIET ALLEEN VOOR ZON- EN ^>5 Er gaat iets veranderen J ZONWERINGEN Waarschuwing \N\e\exs Auto-inbrekers aangehouden Rabobank Centrum middelpunt van de aandacht Venraynaren betalen diftarrekening niet in PEEL EN MAAS donderdag 15 februari 2001- Pagina 7 Proefjaar gaat op camavalszaterdag in De proef voor een jaar om het sluitingsuur in de horeca hele maal vrij te laten lijkt nu wel door te gaan. Een paar jaar geleden heerste er zoveel politieke ver deeldheid dat het plan toen op het laatste moment sneuvelde. Met uitzondering van Van de Vorle kunnen de fracties instemmen met een vrij sluitingsuur. Voor aanvang van de commissie Algemene Zaken voerde Dingus- voorzitter Pieter Gijsbers het woord. Hij was er ontstemd over dat het jongerencentrum buiten de regeling viel. "Al 35 jaar zijn we steeds met de sluitingstijden meegegaan. Er nu wordt er ineens met twee maten genieten. Dit valt niet uit te leggen aan onze 16-plussers. Dat ze na twee uur wel naar de Steeg of Time mogen terwijl Dingus op slot moet. Onze bezoekers begrijpen dit niet. Het betekent ook een doodsteek voor de exploitatie. Het is pure kapi taalsvernietiging als we straks de zaal niet meer optimaal kunnen benutten", zei Gijsbers. Burgemeester Waals hield zich op de vlakte. "Het politieke beraad over Dingus vindt nog plaats", zei hij. Op dinsdag 20 februari behan delt de gemeenteraad het voorstel waarna het vrije sluitingsuur op zaterdag 24 februari kan ingaan. Wiel Michiels (CDA) meende dat het succes van de regeling zal afhan gen van het gedrag van de horecabe- zoekers. Hij vond de uitzondering voor jeugdsozen, waaronder Dingus geschaard wordt, terecht. "Dingus is een alternatief met een eigen doel groep. Het valt niet met reguliere horeca te vergelijken. Zij werken veelal met vrijwilligers en hebben heel andere bedrijfskosten", stelde Michiels. Ook Truus Kemmelings (PvdA) vond dat Dingus buiten de regeling moest vallen. "Want het is een jongerencentrum en geen gewo ne horeca. Ik heb vanavond ook geen argumenten gehoord waarom Dingus wél met de vrije sluitingstij den mee zou moeten gaan." LEIDS MODEL Frans van Hooft (VVD) was daar entegen een heel andere mening toe gedaan. "Ik zou niet weten waarom Dingus niet zou mogen meelopen met de proef. Wat ons betreft zit Dingus op één lijn met de andere horeca", zei Van Hooft die het vrij laten van het sluitingsuur 'een prima voorstel vond'. "Want door de sprei ding van de mensen zal er minder overlast zijn." D66 was altijd al een voorstander van de regeling. Ook Hans Teunissen vond dat er voor Dingus geen uitzondering gemaakt mag worden. "Ik mis de argumenten om Dingus uit te sluiten. Dat zij subsdie krijgen heeft er niets mee te maken. Uit het oogpunt van openbare orde en veiligheid is er geen enkele argu mentatie." Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) kwam weer met het 'Leids model' op de proppen. Om één uur wordt het café gesloten en de bezoe kers die op dat moment binnen zijn mogen blijven zolang de uitbater het goeddunkt. Van de Vorle was dan ook tegen het voorstel. De fractie Samenwerking kon zijn mening niet geven omdat Ike Busser de vergade ring uit boosheid al verlaten had. STATIONSWEG 13 VENRAY 0478 515010 Politiemensen waarschuwden in de nacht van zondag op maandag een 46-jarige man uit Maastricht dat hij niet met zijn auto moest gaan rij- I den omdat de man gedronken had. Tot hun verbazing kwamen ze dezelfde man even later tocht tegen op de Acaciastraat. Na een adem analyse kreeg de man een rijverbod raor zes uur. De man bleek verder geen rijbewijs te hebben. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt, waar na hij weer in vrijheid is gesteld. Afgelopen week huldigde de FNV Bondgenoten haar jubilarissen. Dal leverde bovenstaand plaatje op met de volgende jubilarissen. 50 jaar: B. Bakker, PA. Hofmans, G.A.W. Huybers, J.W. van Meyel, K.J.H. Evers. 40 Jaar: B.H. Assen, H. Houben, P.J. Minten, J.M. Versteegen, J.M. Wismans, P.J.M. Heidens, L. v. Els. 25 Jaar: A.D. Aoussar, A.J.M. Arts, H.A.P. vd. Berg, K.H. Borgs, P. vd. Broek, G.L. van Deenen, M.T. Dehing, J.T.M. Derickx, F.H. Derkx, M. Groenendal, M. Horrevoets, G.J.D. Huibers, S. Iguidre, V. Kovacic, G.J.J. Kuenen, M.H. van Leendert, H.B. Oulahcen, A. Roza Lino, E.O. Saamena, J.G. Schutte, M.P. Smits, H.A. Speycken, J J.M. vd. Ven, T.P. Vennekens, J.G. Verheyen, M.A. Verheyen/Sm, W. Voermans, M.P. Wennekers, G.A. Peeters, J. Roubroeks. Provincie Limburg geeft regio hoofdrol in actieprogramma De provincie Limburg wil meer mensen actief bij kunst en cultuur betrekken. Om dit proces te falici- teren, stimuleren en coördineren t actieprogramma cultuurbe- reik 'De Regio aan zet' ontwik keld. Een ambitieus, maar vooral ook realistisch plan dat in goed overleg met de regio en het cultu rele veld tot stand is gekomen. De regio is aan zet om mensen in de eigen omgeving actief met cul tuur in aanraking te brengen. De regio kent als geen ander de eigen culturele kansen, mogelijkheden en behoeften. Het Actieprogramma richt zich met name op nieuwe groe pen mensen zoals jongeren, minder heden en mensen die nooit eerder met kunst en cultuur in aanraking kwamen. Provinciale Staten bespre ken het programma op 23 februari. Voor de regio ligt er een stevige taak. De gemeenten stimuleren de ontwikkeling van culturele actie plannen. Zij nodigen actief mensen uit, brengen kunstenaars en nieuwe doelgroepen bijeen en ontwikkelen een regionaal plan van aanpak, geconcretiseerd in een regionaal cultuuroverleg tussen gemeenten in een regionaal actieprogramma. Bij dit alles worden ook de instellingen en verenigingen van en voor Limburgs' rijk cultureel erfgoed betrokken. De Provincie Limburg maakt van het Actieprogramma meer dan een 'gewone' subsidiere geling. De Provincie stelt mensen kracht te beschikking om een goed overleg tussen vier partijen (doel groepen, kunstenaars, gemeenten, en provincie) op regionaal niveau te faciliteren. De Provincie coördina tor tussen de verschillende bestuurs lagen en de cultuurmakers. Bovendien heeft de provincie de rol van 'aanjager' om diversiteit in en kwaliteit van het aanbod te bevorde ren. Een van de middelen daartoe is het ondersteunen van een 'denk tank' in elke regio waarin met name de doelgroepen zijn vertegenwoor digd. Een dergelijke 'denktank' kan (nieuwe) netwerken ontsluiten, mensen met elkaar in contact bren gen en vooral ideeën genereren. Het Rijk stelt voor de periode 2001- 2004 een bedrag van ruik ƒ11,8 mil joen gulden beschikbaar, mits het Limburgse Actieprogramma door het Ministerie van OCW wordt goedgekeurd. Op korte termijn wordt hiervoor 'groen licht' ver wacht. De Provincie Limburg draagt zelf voor deze periode nog een rium ƒ6 miljoen gulden bij. De gemeente leveren naar verwachting een verge lijkbaar bedrag, afhankelijk van concrete projecten op regionaal niveau. Het is de bedoeling dat in regionale actieprogramma's de in en vooral dóór de regio ontwikkelde cultuurprojecten worden samenge bracht. Deze worden vervolgens voor provinciale co-financiering voorgelegd aan een onafhankelijke provinciale adviescommissies. De commissie bestaat uit vakdeskundi gen, maar ook vertegenwoordigers uit de (nieuwe) doelgroepen. Op de basis van een advies van deze com missie neemt het College van GS een besluit over de subsidiëring. De gewesten Noord- en Midden- imburg gaan fuseren. De naam 'gewest' verdwijnt en wordt ver vangen door 'Regio Limburg Noord'. De gemeente Venray zal alleen met de hoognodige en wettelijk ver- 'lichte taken meedoen aan het nieu- gewest. "Dat zijn alleen zorg en 'eiligheid. Aan de overige taken •Uilen we niet meedoen", zei burge meester Waals in de commissie Algemene Zaken. Truus Kemmelings (PvdA) vroeg rich af waarom het 'gewest' nu neens 'regio' genoemd wordt. 'Want regio is zo'n vaag bergip", vond zij. Waals antwoordde dat 'de (aam gewest een negavieve klank mad en daar wilde men vanaf.' CDA, PvdA en D66 konden östemmen met de beperkte fenrayse rol in de Regio Limburg ''oord. Frans van Hooft (VVD) ver- PEEL EN MAAS on line vvww.vandenmunckhof.nl/ nieuws klaarde dat zijn partij nooit een voorstander van het gewest is geweest. Waals legde uit dat na de fusie het gebied Limburg Noord meer overeenkomt met de al bestaande politie-regio's. Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) toonde zich een felle tegenstander. "Door de fusie komt er een logge bestuurstempel waar burgers geen enkele vat op hebben. Ik zie het nut van de schaalvergroting niet in. Het gewest heeft tot nu toe alleen maar mislukkingen opgeleverd. En nu wordt er een groot centrum van macht gecreëerd. En dat willen we niet", reageerde Lemmens fel. Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur Oostrum krijgt twee randvoor zieningen om overtollig regenwa ter te verwerken. De aanleg van de randvoorzieningen aan de Mgr. Hanssenstraat en de Stationsweg gaat in totaal ruim een miljoen gulden kosten. Oostrum beschikt al over twee overstortlocaties. De randvoorzie- ning aan de Mgr. Hanssenstraat komt te liggen in de groenzone haaks op de Oostrumse Beek. Voor de aanleg van de randvoorziening op de Stationsweg moeten tien esdoorns, die in slechte staat verke ren, wijken. Het verwijderen van de laanbeplanting biedt wel de gele genheid om een voetpad aan te leg gen dat aansluit op het bestaande voetpad langs de Stationsweg en het toekomstige bedrijventerrein De Hulst II. Tevens kan er een beperkte uitbreiding van het aantal parkeer plaatsen worden gerealiseerd. Met behulp van een oplettende geinige heeft de politie zondagmorgen in alle vroegte twee 20-jarige auto-inbrekers uit Horst aan kunnen honden. Het tweetal probeerde op de Sr. Catharihastraat in Leunen een geparkeerde Ford Fiesta te stelen wat gezien werd door een getuige. Die de politie belde. Zodra die ter plaatse kwam maakten Je inbrekers zich uit de voeten en. wisten zich re verstoppen zodat de politie hen niet vond. Een andere getuige zag een van de inbrekers echter in de bosjes zitten, vertelde dat de politie die de man even later aanhield. Zij mededader kon even later in Gastenray worden aangehouden. a verhoor en het opmaken van een proces-verbaal is het tweetal in dé \!oO[i van zondag weer in wijheid geweid. De inrichting van onze bankhal in Venray wordt binnenkort aangepast. Daardoor kunt u straks nog gemakkelijker, sneller en beter uw bankzaken regelen. Wij houden u op de hoogte. Venray Meerlo-Wanssum Tel: (0478) 530 200 of530 300 e-mail: rabobankvmw@tref.nl 'Onvervalste historie' In zijn ingezonden stuk van 18 januari 2001 onder de titel 'Een brief van Henschenius' geeft A. Kroft al een voorproefje van het bin nenkort te verschijnen boek over Henschenius. Op een gegeven moment beweert de schrijver, dat Henschenius op hoge leeftijd nog in Venray was om te bemiddelen in een erfeniskwestie van één van de kinderen van zijn broer (Jan Henskens, aanvulling mijnerzijds). Omdat ik een bijna aan zekerheid grenzend vermoeden heb, dat deze bewering 'stoelt' op een zeer dubieuze bron. zou ik de schrij ver in het belang van de onvervalste Venrayse geschiedschrijving willen verzoeken de bron, waaruit hij deze kennis heeft geput, aan een 'scherpe examinatie' te onderwerpen. Mocht het zijn, dat de schrijver de gege vens ontleent aan het krantenartikel in Peel en Maas van 8 december 1994, va de hand van G. Lucassen, waarin ook een dergelijk, mogelijk identiek bezoek van Henschenius aan Venray voorkomt, dan zou ik hem vriendelijk willen adviseren de daarbij behorende bron ook kritisch te bestuderen. Trouwend, dit kran tenartikel is al eens aanleiding geweest tot een heftig dispuut en mag bij een eventueel gebruik voor het toekomstige boek wel hier en daar 'geschoond' worden. Ik vind dat de kritische geest van Henschenius daarmee recht wordt gedaan. Louis Rutten. Vervlogen is de hoop op een woning in Merselo Ik wil reageren op bovenstaand artikel in deze krant van vorige week. Hoe kan de gemeente Venray op zulk een wijze een van hun kerk dorpen weer langzaam de nek omdraaien. Heeft de gemeente Venray soms een verhouding met bepaalde aannemers? Ook mijn vriendin en ik wilden graag in Merselo blijven wonen,. We hadden ons al verheugt op een betaalbare twee onder een kap woning. De keuze was door ons reeds gemaakt. Maar na de aankondiging in 1998 dat de woningen niet particulier gebouwd mochten worden maar dat binnen het gemeentehuis was beslo ten dat een Venrayse aannemer ze projectmatig zou gaan bouwen zagen wij de bui al hangen. Toen de prijs op 350.000 gulden uitkwam moesten wij afhaken. Nu er dan uit eindelijk toch gebouwd wordt heb ben wij de prijzen onder ogen gekregen. De goedkoopste woning voor 454.000 gulden v.o.n. Onbetaalbaar voor ons en voor vele van de Merselose jeugd denk ik. Weer een deel van een generatie verjaagd uit hun dorp. Wie komt er nu in ons dorp won en waar wij zijn opgegroeid? Vreemde jnensen op de plaats wat eigenlijk ons stekkie had moeten worden. Weg onze laatste hoop op 'wonen in Merselo'. Want in het gehele bestemmingsplan mogen verder geen twee onder een kap woningen meer gebouwd wor den. Of wil/kan de gemeente de Merselose jeugd tegemoet komen en een wijziging toepassen zodat ook wij een betaalbaar stekkie kunnen bouwen in 'Os Mersele'????? R. v. Kempen. Rustbank Geachte wethouder van natuur en milieu. Ik ben een bewoner van het Schuttersveld, longpatiënt en van geboorte uit Castenray. Met dit mooie weer een stukje wandelen in de mooie natuur van Venray, vanaf het ziekenhuis richting parkeer plaats oude-zwembad, een wandel pad vol rottende bladeren, op de parkeerplaats hetzelfde. Met mijn 82 jaar is dit goed oplet ten dat je niet valt, want het is een blubber van de regen en rottende bladeren. Verder langs het terrein van het oude zwembad tref je hier om de 20 meter een straatlamp aan, daar zouden ze op de dorpjes de vin gers voor aflikken. Maar wat je NIET vindt is één rustbank! Hopende op beterschap. H. Cremers, Schuttersveld flat. feelenmaas 'n abonnement waard Circus Mök Als fanatiek vastelaovendvierder doet het pijn om in de Peel en Maas van 8 februari slechts een zeer sum mier verslag, als je het dat al kunt noemen, over Circus Mök te lezen. Als redactie van de Peel en Maas mag u hier best wat meer en vooral ook positievere aandacht aan geven. Waarom niet een uitgebreid verslag inclusief een aantal foto's zoals voorgaande jaren? Er wordt volop geschreven dat het slecht gaat met de vastelaovend. Ik vraag me nu dus ook af wat jullie rol hierin isWat meer aandacht voor een fenomeen dat jaarlijks bezocht wordt door circa 3500 mensen lijkt me dan ook niets meer dan gepast. En mochten jullie op dit verzoek ingaan, probeer het dan ook eens van een positieve kant te bekijken zonder steeds maar weer die zeurde rige ondertoon van dat het vroeger allemaal veeeeel beter was. Rob van Lieshout, Venray Noot van de redactie: Schijnbaar is het onderschrift bij de foto vorige week voor velerlei uitleg vatbaar. Er staat nergens dat Mök slecht was en er is ook nergens een zeurderige ondertoon over vroe ger in mijn artikel te bespeuren. Ik heb alleen willen aangeven dat de contrasten in het programma groot waren, wat leidde tot de term 'wis selvallig' in de kop. Zo kwam het mij als neutrale zaalzitter over, en zo heb ik het achteraf ook van menig een vernomen. Een uitgebreid ver slag is dit jaar achterwege gebleven, mede doordat de pers dit jaar geen uitnodiging had ontvangen. Dat weerlette ons niet om middels foto met onderschrift aandacht te schen ken aan dit toch wel unieke feno meen. En wie weet, misschien komt er nog wel een jaar dat op zowel Circus Mök als op een verslag daar van in Peel en Maas, niets valt aan te merken. Christ van den Munckhof Actie Na mijn ingezonden brief in de Peel en Maas van 1 februari ontving ik zeer vele reacties. Deze waren voor mij aanleiding om een forum over de Venrayse politiek op te zet ten op internet. Door middel van dit forum kan iedereen met elkaar in discussie gaan over wat er in Venray zou moeten gebeuren. We hebben nog ruim een jaar de tijd voordat er weer verkiezingen voor de gemeen teraad zijn. Laten wij dit jaar goed benutten. In ieder geval door met elkaar in discussie te gaan over alle mogelijke Venrayse zaken. Ware democratie bestaat slechts als wij ook daadwerkelijk meepraten en beslissen over de dingen in onze leefomgeving. Ik hoop dat dit forum hieraan een bijdrage kan leveren. Het internetadres is: http://net.clubs.nl/venray Ton Mulders TBS-kliniek Naar aanleiding van de column Bandoetere (Peel en Maas, donder dag 8 februari) het volgende. Schrijver van het stuk heeft zich naar mijn mening niet verdiept in het onzinnige systeem TBS geheten. Als je in je column durft te beweren dat het personeel van de tbs-kliniek de kennis en ervaring heeft om te beoordelen of iemand rijp is voor verlof en dat het dus allemaal wel zal meevallen, dan heb je er weinig van begrepen. Onderzoek heeft namelijk aangetoond dat tbs-behan deling geen langdurige resultaten heeft. Integendeel zelfs, er zijn gevallen bekend dat de tbs-klant na zijn ontslag, en erger nog, tijdens verlof, nog zwaardere misdaden hebben begaan als waar ze voor opgenomen waren. De utopie dat de psychiatrie deze mensen kan 'gene zen' kunnen we, gelet op ervaringen van recidivi, vergeten. Logische vraag, waarom dan dit dure systeem handhaven? Zet de kosten van 'nor maal' gevangenschap af tegen de kosten van een tbs-behandeling en geef deze zieke zware criminelen levenslange gevangenisstraf waarbij ze tijdens hun detentiewerk moeten verrichten, en daarvoor natuurlijk betaald krijgen, en dat vervolgens moeten afstaan aan slachtoffers, als een bepaalde vorm van genoegdoe ning, of aan het rijk zodat ze meebe talen aan hun verblijf in de gevange nis. Dat de mensen in Oostrum zich zorgen maken kan ik mij heel goed voorstellen want dit gaat iedereen aan. Frank van Zwamen, Venray Debat Venrayse Ruimte over centrumkwaliteit De gemeente Venray houdt op maandag 19 maart weer een Debat over de Venrayse Ruimte* Thema is dit keer de kwaliteit en functionaliteit van het stadscen trum. Voordat de discussie begint, geeft een aantal deskundigen zijn mening over het onderwerp. Het Centrumdebat vindt plaats in Schouwburg Venray en begint om 19.30 uur. Het is voor iedereen toegankelijk. Aanleiding voor de keuze van dit onderwerp is het opstarten van een Kwaliteitsplan Centrum door de gemeente. Venray vervult niet alleen voor zijn eigen inwoners maar ook voor de regio een centrumfunctie. Bezoekers aan het centrum moeten er aangenaam kunnen verblijven. De kwaliteit van het centrum moet uitnodigen tot herbezoek. Om die kwaliteit te bewerkstelligen, is een totaalaanpak vereist. Dan gaat het niet alleen over de inrichting en het aanbod van het centrum, maar ook over bijvoorbeeld evenementen, ver keersstromen, en parkeren. In Het Debat over de Venrayse Ruimte geven deskundigen en bur gers hun mening over gebruik en inrichting van de openbare ruimte en wisselen met elkaar van gedach ten. Het Centrumdebat moet de bouwstenen voor een süccesvol cen trum in beeld brengen. Gezien van uit zowel ruimtelijk als economisch, cultureel en recreatief perspectief. Het publiek wordt daarom tijdens Het Debat uitdrukkelijk uitgenodigd aan te geven wat het verwacht van een stadscentrum. Concrete plannen voor het Venrayse centrum worden overigens tijdens Het Debat niet besproken. SPREKERS In deze editie' van het Debat over de Venrayse Ruimte voeren (erva ringsdeskundigen met betrekking tot stadscentra het woord. Paul Reijn (planoloog) belicht welke functies een aantrekkelijk centrum moet hebben. Sylvia Karres (land schapsarchitect) geeft aan welke ruimtelijke eisen een aantrekkelijk centrum stelt. Prof.Dr. Hans Kasper (hoogleraar marketing) vertelt hoe men van een centrum een econo misch succes kan maken. Maja Kateman-van Opbergen (centru mondernemer) tot slot verwoordt' welke eisen plaatselijke onderne mers aan een centrum stellen. De sprekers betrekken uiteraard wel de Venrayse situatie in hun betoog. Avondvoorzitter is Aart Oxenaar, directeur van de Academie van Bouwkunst, Amsterdam- Maastricht. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden middels de bon elders in deze krant of via e-mail bij toosvanooi jansen-houbiers. nl De gemeente Venray moet nog twee ton innen van Venraynaren die hun diftaraanlagen over het jaar 1999 nog niet betaald heb ben. Dat vertelde wethouder Heidens vorige week in de com missie Agrarische Economie en Milieu. "Inderdaad, een behoorlijk bedrag", meende Heidens. "Inmiddels is er echter een accept giro verstuurd naar de mensen die nog moeten betalen. De debiteuren administratie is de afgelopen jaren gewoon niet fatsoenlijk gebeurd. De schuldvraag ligt niet bij de gemeen te Venray maar bij de facturerende partij (Essent, red.). Die is aanspra kelijk. Maar dit is naar de burger toe natuurlijk ontzettend vervelend." EIGEN TRAJECT Ook in het jaar 2000 verliep de afwikkeling van het diftartraject nog niet zoals dat de gemeente voor ogen staat. "Daarom hebben we dit najaar ook besloten ons eigen traject in te gaan en de incasso en facture ring van diftar over 2001 naar ons toe te halen. Ook over 2000 was het debiteurenbeheer namelijk niet goed uitgevoerd. In de afgelopen weken zijn de bestanden samengevoegd om te komen tot een afhandeling. Deze bestanden zien er na analyse goed uit en dat is positief nieuws. We hebben echter wel extra kosten en inspanningen moeten doen over 2000. Gelukkig is dit op tijd te repa reren geweest, maar er zal toch een claim richting de partij (Essent, red) gaan die dit traject voor ons zou ver zorgen." In 2001 kunnen de burgers van Venray volgens Heidens per half jaar exact op hun aanslag aflezen wanneer en hoeveel afval zij hebben aangeboden. PEEL EN MAAS on line www.vandenmtinckhof.nl/

Peel en Maas | 2001 | | pagina 7