Cafés bijna klaar voor carnaval Contactlenzen? 55 Bij onveiligheid gaat de tent dicht" 10.000 gulden voor Wijkcentrum Veltum Politieke positief over plattelandsdebat Venray steunt economische projecten CONTACTLENZEN ^JHF MvK. Gunhoek College wijst bezwaar Jan Linders af Snelheids controles vww.casas.nl/huur "Ziekenhuis wordt geen super polikliniek" Waarschuwing PEEL EN MAAS E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF BEZORGEN? SKKRCHER fBedreiging controleur x PEEL EN MAAS donderdag 15 februari 2001 - Pagina Wij hebben ruime ervaring en hoog opgeleide contactlensspecialisten KURSTJEMS VENRAY - NOORDERHOF 20 - TEL. 0478 - 550630 Burgemeester Waals wil veilige carnaval garanderen De aangekondigde controles door de gemeente hebben het gewenste effect gehad. Momenteel werken veel café-eigenaren aan hun inrichting om voor carnaval alles in orde te hebben. Het maken van extra nooduitgangen, veilige versiering en het aanbren gen van noodverlichting en licht bakken moet de feestvierende bezoekers een veilige 'vastelao- vend' garanderen. De 46 drukst bezochte cafés wer den vorige wéék al uit voorzorg gecontroleerd. Aan de hand van de bevindingen kreeg iedereen per brief een maximaal bezoekersaantal toegewezen. Dat pakte niet voor iedereen gunstig uit. Zo werd Leon Mooren van café De Bonte Koe vrij dag onaangenaam verrast. Hij mocht slechts 95 mensen in zijn kroeg aan de Hoenderstraat binnen laten. "En dat is inclusief het perso neel en de bands die hier spelen. Ik ben er behoorlijk van geschrokken want dit ziet er niet goed uit voor ons. Want normaal komen er ruim 200 bezoekers binnen. Ik vermoed dat de gemeente de schuifpuien aan de voorkant niet meegeteld heeft. Ik ga daarom maandagochtend direct bellen", zei Leon Mooren afgelopen weekeinde. Maandagmiddag kwam een ambtenaar van de gemeente al op hercontrole. En inderdaad had den ze de puien, die de gehele car naval geopend zijn, niet meegeteld. "Het is inderdaad een foutje [E"Dc Hoveniers'^ hovQnier maken een tuinontwerp Venray 0478-571800 i Het college van burgemeester en i wethouders wijst het bezwaar van i I supermarkt Jan Linders tegen de J in juli 2000 genomen verkeers- i I maatregelen op de Stationsweg af. Sinds die tijd geldt voor beide zij- den van de Stationsweg, tussen Raadhuisstraat en Oostsingel, een ■parkeerverbod. Hier is alleen nog parkeren door vergunninghouders Hen betaald parkeren mogelijk. Jan Linders had bezwaar omdat er zo - parkeergelegenheid in de buurt van - de supermarkt verloren ging. Naast v het parkeerverbod werd er een in- en uitrijverbod ingesteld voor de Bongerdstraat en Tuinstraat vanaf en naar de Stationsweg. Jan Linders beweerde inkomsten te derven en dreigde met een forse schadeclaim te komen als de verkeersbesluiten niet zouden worden teruggedraaid. Volgens het Venrayse college is dit ongegrond omdat de gemeente en Jan Linders in een vergevorderd sta- dium zijn over verplaatsing van de supermarkt. Jan Linders en de gemeente Venray praten al een paar jaar over de verplaatsing van de supermarkt. De gemeente wil de 9 winkel graag in het centrum hebben, bijvoorbeeld op het Gouden Leeuw- terrein. Als die verplaatsing door- i gaat, lossen de problemen zich van zelf op en vervalt in elk geval de grond voor een schadeclaim, zo redeneert de gemeente Venray. Het - college van B en W heeft het advies van de bezwaarcommissie overge- 1 nomen. Jan Linders kan tegen het besluit in beroep gaan bij de Raad van State. Bij een snelheidscontrole op de Peelweg in Ysselsteyn zijn vrijdag- i:j morgen 143 automobilisten jj bekeurd. Zij reder harder dan de toe- J gestane 80 km/u. Van de 529 voor- bijgangers was de hoogste snelheid 146 km/u. Bij een snelheidscontrole op de Overloonseweg in Venray zijn vrijdagmiddag 37 automobilisten f bekeurd. Zij reden harder dan de I toegestane 50 km/u. Van de 260 a voorbijgangers was de hoogste snel heid 90 km/u. Bij een snelheidscon- trole op de Deurneseweg in Heide U zijn vrijdagmiddag 12 automobilis- -| ten bekeurd. Zij reden harder dan de toegestane 80 km/u. Van de 552 voorbijgangers was de hoogste snel- heid 95 km/u. e Op de Venrayseweg in Wanssum zijn vrijdagmiddag 10 automobilis ten bekeurd. De hoogste snelheid was 73 km/u waar 50 km/u is toege staan. De politie controleerde hier de snelheid met behulp van de laser patrol. VAKANTIE SPANJE TE HUUR APPARTEMENTEN Rosas l Oosts Brava'-. Tel. 06-53317369 Tel. 06-51367458 geweest. Want de schuifpuien gaan naar buiten toe open en tellen mee als nooduitgang. Alleen moeten er nog wel bordjes boven gehangen worden. En dan mogen we 340 mensen binnenlaten", zei een opge luchte uitbaatster Yvonne Vullings dinsdagmiddag. MENSEN TELLEN In feestcafé De Koets wordt deze week door een bouwbedrijf nog een extra nooduitgang aangebracht. "Want ik mocht in eerste instantie 150 personen binnenlaten", zegt kroegbaas Twan van Bussel. "En ik heb geen zin om met carnaval bij de deur mensen te gaan tellen. Daarom heb ik besloten er een nooddeur bij te laten maken en dan mogen er 250 bezoekers binnen. En dat is voor ons voldoende." Café 't Podium aan de Kruisstraat beschikt als een van de weinige horeca-gelegenheden over een gebruikersvergunning. Dat komt omdat het café vorig jaar nog geheel verbouwd is. "Er zijn toen drie nooduitgangen gemaakt. De voor deur, een grote deur aan de zijkant en eentje achterin. We mogen 400 personen toelaten en dat aantal had ik ook wel verwacht", aldus Geert Pelzer. De Piëlhaas aan de Eindstraat is een van de kleinste Venrayse cafés. "Omdat we achterin een nooduit gang hebben gemaakt kunnen we nu 50 in plaats van 25 bezoekers toela ten", vertelt Nel Willems. Wethouder Jan Driessen verrichtte zondag de opening van het ver nieuwde Wijkcentrum Veltum. Het wijkcentrum heeft de afgelopen maanden een grondige facelift ondergaan. Het centrum is daarnaast een ontmoetingsruimte rijker geworden, waar de buurtbewoners makkelijker met elkaar in contact "Het debat over het platteland kende naast een grote opkomst goede en soms heftige discussies en is in zijn opzet zéér geslaagd." Dat stelde PvdA'er Van de Borg vorige in de commissie Agrarische Economie en Milieu. Ook de andere politieke partijen lieten positieve kritieken horen over het verloop van en de rapportage over het debat over platteland. Volgens Van de Borg is het van belang dat er een goed rendement komt voor alle inspanningen die in de afgelopen maanden geleverd zijn. "Het is positief dat alle partijen openstaan voor eikaars argumenten. Het is belangrijk dat we op tijd plan nen en knelpunten signaleren en tac kelen en in themagroepen verder gaan. De PvdA wil graag een bijeenkomst waarin de betekenis van het POL (Provinciaal Omgevingsplan Limburg, red.) voor Venray centraal staat. Want er bestaat een grote samenhang tussen bijvoorbeeld het POL. het platte landsdebat, de Regiodialoog en de Milieuvisie. We zijn op veel ver schillende fronten aan de slag, moe ten keuzes maken en niet zaken dub bel gaan doen." VOEDING Ook volgens Franken (CDA) en Jeurissen (D66) is het debat succes vol gebleken. "De burgers dienen voeding te geven aan de themagroe pen. Want er moet een vervolg komen op het debat, het moet geen éénmalig iets zijn", aldus Jeurissen. "Het lijkt met wel dat we eerst de situatie voor het Venrayse moeten uitkristalliseren voordat we over de gemeentegrenzen gaan kijken. Ik ben het eens met de PvdA dat we eens moeten praten over de beteke nis van het POL voor de Venrayse RAMP Bij café Hulsman liggen de getal len veel hoger. De tent mag plaats bieden aan 400 carnavalsvierders terwijl er in het café nog eens 300 binnen mogen. "Dit aantal wordt voor mij wel heel moeilijk te con troleren", zegt Paul Hulsman. "De controleteams komen tijdens de car navalsdagen toch langs en dan zien we *t wel." Aan de tent moet wel wat gesleuteld worden want er moet een nooduitgang van vijf meter breedte in. In het café heeft Hulsman allemaal brandvrije versie ring aangebracht. "Het is gemaakt van speciale tempex dat niet brand baar is en ook niet vlamt. Het brengt wel allemaal extra kosten met zich mee. Ik vind die veiligheidseisen zeker geen onzin maar zo'n ramp als in Volendam, waar zoveel facto ren tegelijk speelden, zal in Venray echt niet voorkomen", meent Paul Hulsman. Café 't Upke moet de tweede toe gangsdeur, ter hoogte van de bar. nog laten veranderen. "Als die deur naar buiten toe opengaat dat mag ik 125 personen binnenlaten. Endaar ben ik wel tevreden mee", zegt café- houdster Rien Min. Bij Dingus was bij de controle een grote nooduitgang over het hoofd gezien. Daarom kreeg het jongeren centrum slechts 1 15 bezoekers toe gewezen, voor café en zaal samen. Een telefoontje naar de gemeente bleek al voldoende om dit aantal te verdubbelen tot 230. Met de handtekening van wethou der Driessen en Gerard Thijssen namens het Wijkcentrum, is de pri vatisering van het wijkgebouw beze geld. kunnen komen. Het wijkcentrum beschikt verder over een vergader zaal en een grote activiteitenruimte. situatie." De Fractie van de Vorle kon zich vinden in de conclusies van het rap port. "Het debat heeft veel reacties van een gemengd gezelschap opge leverd. Het is belangrijk dat er een vervolg komt in themagroepen", zei Richard de la Roy. Ook VVD'er Oosterbeek vond dat 'een zaak die volop in beweging is een vervolg moet krijgen in thema groepen'. "Hel moet een interactief proces blijven, want achteraf is het moeilijk sturen. Communicatie is en blijft een belangrijk punt. We moe ten overigens wél de kosten in de gaten houden." Manders (Van de Vorle) meende dat het rapport 'de inhoud van het debat inhoudelijk heel goed heeft verwoord'. "Door het hele proces is meer draagvlak gecreëerd, maar in het vervolgtraject moeten we inder daad opletten dat we zaken niet dub bel gaan doen. In de Reconstructie en het POL worden natuurlijk al veel plannen uitgewerkt. Maar het debat moet zonder meer een vervolg krijgen." Wethouder Heidens was blij met 'de positieve sfeer". "De opzet is HERCONTROLE Café de Evenaar, met zijn drie toegangsdeuren, mag 245 mensen binnenlaten. Maandag na de optocht is traditioneel de drukste dag voor het café aan de Merseloseweg. "Ik zit met een praktisch probleem omdat ik drie ingangen heb. Het tel len van de mensen is dan niet een voudig. Vooral omdat er dan veel kleine kinderen komen die in en uit blijven lopen", zegt uitbater Jan Fleurkens. Indien hij de deur aan de voorzijde had aangepast, naar buiten in plaats van naar binnen open, dan had hij nog vijftig mensen meer mogen toelaten. Ook Jan Fleurkens wacht nog op de bestelde lichtbak ken en noodverlichting. "Het lijkt wel of heel Nederland die nu aan het bestellen is. Maar als het goed is krijg ik alles nog voor carnaval gele verd. En dan is mijn zaak ook 'safe'. Ik vind die controle helemaal niet verkeerd. Want de brandveiligheid is toch belangrijk in een openbare ruimte." Tot woensdag 21 februari kunnen de kroegbazen zich nog melden bij de gemeente voor een hercontrole. "Bijvoorbeeld als ze zelf nog maat regelen hebben getroffen. Wij komen dan donderdag of vrijdag voor carnaval ter plaatse kijken. Er kan dan nog een nieuw bezoekers aantal worden vastgesteld", aldus woordvoerster Claudia Hendrickx van de gemeente. Bij de opening deed wethouder Driessen 10.000 gulden cadeau aan het wijkcentrum. Dit geld is bestemd voor een vlaggenmast, een naambord en een publicatiebord voor het wijkcentrum. Een aantal mensen van het eerste uur schonk een bel die in het café-gedeelte komt te hangen. goed geweest. In het vervolgtraject moeten we inderdaad voorkomen dat we twee keer hetzelfde doen. Maar we moeten het debat ook niet te veel willen sturen." UITDAGING Wethouder Heidens wilde wel een voorzetje geven voor het vervolgtra ject. "Ik denk dat het de uitdaging is om de mens in het buitengebied zelf aan het woord te laten. Wat betekent het POL, de Reconstructie nu daad werkelijk voor de mens die in het buitengebied leeft en recreëert. Maar de discussie in de gemeente raad moet uiteindelijk uitwijzen welke richting we kiezen." Var der Borg was het niet hele maal met Heidens eens. "Ook de mensen in de stad moeten we in mijn ogen in het vervolg betrekken. Het is een gezamenlijke discussie, van platteland én stad." Wethouder Heidens moest het Van der Borg gelijk geven. "Verder wil ik uw opmerking over een sessie over de betekenis van het POL voor Venray meenemen. We gaan eens kijken hoe we daar invulling aan kunnen geven." "We slaan niet door. Jong en oud moeten een veilige carnaval kunnen vieren. Dat wil ik het publiek garanderen. Waarbij ik niet iedere ramp in Venray bij voorbaat uitsluit. Maar dit wordt wel tot het minimum beperkt", zei Jos Waals woensdagavond in de commissie Algemene Zaken. De burgemeester is overduidelijk. Hij belooft strak op te treden tijdens de carnavalsdagen en dreigt met harde maatregelen. De gemeente zet tijdens de carna val tien controleteams in. Zij zullen de Venrayse horecagelegenheden controleren op veiligheid. Er wordt gelet op het vrijhouden van nooduit gangen, het aanbrengen van feest versiering en het aantal bezoekers dat maximaal binnen mag. Deze week ontvangen alle 46 gecontro leerde cafés een brief waarin het aantal toe te laten bezoekers ver meld staat. Dit is afhankelijk van het aantal uitgangen en de breedte ervan. Indien de deuren met de vluchtroute mee, dus naar buiten toe, opengaan dan mogen er ook meer mensen binnen. Uit de 157 horecabedrijven in de gemeente Venray werden er 46 geselecteerd die met carnaval het drukst bezocht worden. "De eerste controles hebben zich beperkt tot de vluchtmogelijkheden. Aan de hand hiervan wordt het aantal toe te laten personen bepaald. De uitbaters wor den schriftelijk van de uitslag op de hoogte gesteld. Ik denk dat sommi gen niet blij zullen zijn met het resultaat", zei brandweer comman dant H. van Oosterhout. Michiels positief na gesprek Theo Michiels heeft vorige week 'een verhelderend gesprek' gehad met ziekenhuisdirecteur Guy Peeters. "We hebben drie uur met elkaar gesproken en ik mag wel zeggen dat de lucht is opge klaard", vertelt de voorzitter van het platform Behoud Ziekenhuis Venray. Er zijn zelfs positieve ont wikkelingen te melden. "Want nu de ziekenhuizen miljoenen meer te besteden krijgen, liggen er ook voor Venray nieuwe mogelijkhe den. Peeters zei dat wij een beter Venrays ziekenhuis krijgen dan we nu denken." Michiels heeft de toekomstplan nen voor het Venrays ziekenhuis gehoord, maar mag er nu nog niet al te veel over zeggen. "De ziekenhuis directie heeft nog wat nieuwe plan nen in het vat zitten. Als die door gaan, ben ik zeker niet ontevreden. Het ziekenhuis in Venray wordt absoluut beter uitgerust dan het zie kenhuis in Deurne. Het wordt zeker geen 'superpolikliniek'." PERSONEEL Ook heeft Peeters de Venraynaar beloofd de personeelsproblematiek in Venray op een positieve wijze aan te pakken. "Ik heb Peeters een klachtenlijst van het personeel overhandigd. Hij schrok zichtbaar, en beloofde alles op alles te zetten om het personeel in Venray tevreden te stellen en zich in te zetten voor het behoud en de werving van nieuw personeel." Verder stond de ziekenhuisdirec teur niet afwijzend tegen de oprich ting van een kraamkliniek in Venray. "Hij vond het zeker geen slecht plan en wilde best meeden ken. Ik ga binnenkort eens met de verloskundigen praten over hoe we zo' n kliniek het beste op poten zou den kunnen zetten." Verder kwam ook de aanwezig heid van 'Venray' in de Raad van Toezicht ter sprake. "Venray is sterk ondervertegenwoordigd in de Raad van Toezicht, na het vertrek van Charles de Vilder. De verhouding tussen het aantal mensen uit Venray en Venlo klopt niet. Het is belang rijk dat Venray ook hier zijn zegje kan doen. Peeters gaf me gelijk en zegde toe met spoed iets aan deze verhouding te veranderen. Ja, ik heb er nu inderdaad het volste vertrou wen in dal we serieus worden geno men", aldus de positief gestemde Theo Michiels. STRENGE CONTROLES De controleteams, bestaande uit een lid van de brandweer en een ambtenaar, beginnen al op zaterdag avond 17 februari. Van hazinne- avond (donderdag 22 februari) tot en met camavalsdinsdag 27 februari worden de controles continu uitge voerd. Burgemeester Waals: "Indien er iets niet in orde is proberen de controleteams het eerst met de uit bater op te lossen. Lukt dit niet dan komt de politie eraan te pas. Levert ook dit niets op en blijft de onveilige situatie in stand dan gaat de tent onherroepelijk dicht. Ik ga niet meer onderhandelen. Dan is het over en sluiten voor minimaal zes uur of zelfs langere tijd." De strenge con troles die in bijna alle plaatsen wor den uitgevoerd zijn ingegeven door het ministerie van binnenlandse zaken. Vlak na de nieuwjaarsramp in Volendam kregen alle gemeenten een brief waarin om een adquate actie werd gevraagd gezien de nade rende carnavalsperiode. De gemeen telijke afdeling Openbare Orde en Veiligheid heeft sindsdien al het andere werk laten liggen en is al zes weken volledig bezig met de veilig heidsproblematiek in de horeca. Dit komt ook omdat de meeste bedrij ven geen brandweergebruiksvergun ning hebben. Naast de bouwvergun ning en een Drank- en Horecawetvergunning is dit sinds 1992 verplicht. Alleen de cafés die sindsdien nieuw- of verbouw gepleegd hebben zijn in het bezit van de vereiste gebruiksvergunning. "We hebben de prioriteit gelegd bij de scholen en zorginstellingen. Pas Het college van B&W van de gemeente Venray is van plan een bedrag van ƒ56.200,- beschikbaar te stellen voor drie projecten die de economische structuur van de regio versterken. Het betreft hier een haalbaarheidsstudie naar een kennis- en informatiecentrum op het gebied van de mechatronica, de regionale dependance van de Universiteit Maastricht en de Technische Universiteit Eindhoven en de jaarlijks terug kerende manifestatie 'Kies Techniek'. De gemeente draagt ƒ25.000,- bij in een haalbaarheidsstudie naar de oprichting van een kennis- en infor matiecentrum voor de mechanica, elektronica en de informatietecho- Politiemensen waarschuwden in de nacht van zondag op maandag een 46-jarige man uit Maastricht dat hij niet met zijn auto moest gaan rij den omdat de man gedronken had. Tot hun verbazing kwamen ze dezelfde man even later tocht tegen op de Acaciastraat. Na een adem analyse kreeg de man een rijverbod voor zes uur. De man bleek verder geen rijbewijs te hebben. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt! Wil jij of andere bladen zoals Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray daarna zou de horeca aan de beurt komen", verklaarde Waals. HARD BELEID Wiel Michiels (CDA) begon met de opmerking 'als het kalf verdron ken is dempt men de put.' "We zijn bijna aan het doorslaan. Als een deur verkeerd omdraait zou een kroeg al onveilig zijn. Cafés die al meer dan honderd jaar nooit proble men hebben gehad zijn nu ineens niet veilig meer. Ik vraag daarom om enige soepelheid." De fractie voorzitter van het CDA vond het ook 'overdreven' dat de ambtenaren die met carnaval zes uur worden ingezet een bruto bonus krijgen van 850 gulden (dit is 500 gulden netto). Burgemeester Waals zei dat die bonus nodig was omdat hij anders geen mensen kon krijgen die met carnaval wilden werken. Het CDA kreeg geen steun bij de andere fracties. "Het lijkt overdre ven tot het moment dat er echt iets gebeurt", zei Truus Kemmelings (PvdA). Frans van Hooft (VVD) kon instemmen met een 'hard en duidelijk beleid'. "Soepelheid kan desastreuze gevolgen hebben. Ik ben het daarom niet met het CDA eens." Ook Hans Teunissen (D66) stond achter het plan van aanpak. "Er kan geen strake zijn van toleran tie." Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) had een afwijkende mening. "Vroeger werden de cafés heel regelmatig bezocht door de vrijwil lige brandweer. Het was meer een sociale controle waarin advies gege ven werd. Dit zou ook nu de beste oplossing zijn." nologie (mechatronica). Bedrijven kunnen ondersteuning krijgen bij de toepassing van deze technieken, b.v. bij de ontwikkeling van nieuwe pro ducten of het zoeken van nieuwe afzetmarkten. Het onderzoek kijkt met name naar de mogelijkheden om het onderzoekslaboratorium van Xerox dat waarschijnlijk word ver zelfstandigd, in het centrum te inte greren. Voor de regio rond Venray waar veel bedrijven in de metaalsec tor zijn gevestigd, is een dergelijke expertisecentrum van groot belang. Eveneens ƒ25.000,- krijgt de vorig jaar in Venlo opgerichte dependance van de universiteiten van Maastricht en Eindhoven. De dependance biedt opleidingen en cursussen op wetenschappelijk niveau, bevordert het inzetten van stagiaires bij bedrijven en zet zich in om pas afgestudeerden te bewegen een eigen bedrijf in Noord-Limburg op te zetten. De gemeente is van mening dat de dependance een ver sterking vormt voor het bestaande kennisaanbod in Noord-Limburg en door zijn activiteiten een belangrijke bijdrage levert aan de economische ontwikkeling van de regio. De manifestatie Kies Techniek vindt jaarlijks plaats en tracht scho lieren te interesseren voor een baan in de techniek. Dit gebeurt middels een attractief programma bij de deelnemende bedrijven. De gemeente subsidieert deze manifes tatie die overigens recent al heeft plaatsgevonden dit jaar met een bedrag van ƒ6.200,-. De commissie Finecza zal zich op 12 maart a.s. buigen over de voorstellen van het college. HOGEDRUKREINEGERS VEEGMACHINES SCHROB/ZUIGMACHINES STOF- en WATERZUIGERS STOOMREINIGERS TAPIJTREINIGERS REINIGINGSMIDDELEN Keizersveld 61 5803 AP Venray tel.: 0478-553355 Een 30-jarige man uit Leunen heeft een boete van 500 gulden gekregen voor het bedreigen van een 28-jarige parkeereontroleuf uitBaexem. M>rige week woensdag bekeurde de controleur de verdachte die zijn auto gepar keerd had en (nog) geen kuurtje had gekocht. Even later meldde de ver- wlachie:zich- bij hef bureau van parkeerbeheer waarbijhij:: de hetOflcnde; controleur dreigde hem 'kapoi te rijden" waarna de man vei trof. Om wai later terug te komen en zijn bedreigingen le herhalen. Hierop deed de par- keercontroleur aangifte van bedreiging. Aan de hand van de uitgeschreven bekeuring kon de verdachte achterhaald worden en door de politie worden aungehourkiï f-- tfij bekende de bedreiging en kreeg in hei kader van het snelrecht de boete.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5