Mien Royers viert honderdste verjaardag Meer geld voor renovatie De Meent 0 «f PEEL EN MAAS Busser (Samenwerking) stapt boos op Broeder Valentijn weer op pad de Studio Bouwprojecten in kerkdorpen worden vertraagd "Natuurbeschermingswet kan niet worden ingeperkt" Pastoor Ewals verlaat Leunen Vernielers verhoord J:\iA 51 n m* Jan Fleurkens op SBS Lokale voorleesdagen Venray Informatie avond over bevallen Auto's vernield Bevolkings onderzoek borstkanker Vierlingsbeek Rijverbod Bon fietsers Jenniskens_ In het bijzijn van familie, vrien den en medebewoners viert Mien Royers zondag 18 februari haar honderdste verjaardag in verzor gingshuis Het Schuttersveld in Venray. De bijna honderdjarige werd op 18 februari 1901 in Valkenswaard geboren. Ze zag samen met haar tweelingbroer Frans het levenslicht en maakte deel uit van een gezin met tien kinderen. In de jaren 20 runde Mien Royers samen met twee zussen een luxe chocolaterie in het hartje van Den Haag. Dat was nog in die mooie Charlestontijd van sjiek flaneren op de boulevard en pier van Scheveningen en langs het strand luieren in die karakteristieke strandstoelen. In de jaren 30 ver bleef ze thuis bij haar ouders die een sigarenzaak in Eindhoven hadden. In oorlogstijd, 1943, verhuisde zij naar Venray. Zij nam intrek bij haar zus en zwager die destijds de schoenzaak Ariaens-Royers in Venray dreven. Zij nam de zorg voor de kinderen op zich. Mien bleef in Venray, maakte daar de oorlog mee, de evacuatie, de bevrijding, de opbouw en de ontwikkeling van plattelandsgemeente tot een van de twee centrumgemeenten in Noord- Limburg. Ze verblijft nu al enige jaren in redelijke gezondheid in Het Schuttersveld. Burgemeester en wethouders van Venray hebben dinsdag beslo ten een aanvullende krediet van 390.000 gulden beschikbaar te stellen voor de renovatie van tasisschool De Meent in Leunen. Eerder al had het college ruim acht ton krediet verleend. Dit bedrag was bij lange na niet voldoende voor lerenovatie van de school, die ruim ,2 miljoen gulden gaat kosten. Het schoolbestuur had eerder een plan ingediend voor de renovatie waarbij een deel van de school afgebroken diende te worden en in twee bouw lagen moest worden herbouwd. Dit renovatieplan zou bijna twee mil joen gulden gaan kosten. Dit vond het college te gortig. Voor een alter natief plan, waarbij onder andere de bestaande puien worden vervangen door puien met dubbel glas, willen B en W wel 1,2 miljoen gulden neertellen. De school in Leunen blijft even groot en alle ruimtes blij ven op de begane grond. De Meent heeft op dit moment twee noodloka- len. Die zijn vorig jaar neergezet om de verwachte leerlingpiek voor de komende vijf tot tien jaar op te van gen. Het is niet bekend wanneer de verbouwing van het schoolgebouw gaat beginnen. Het onderwijs in het gebouw zal zoveel mogelijk door gaan. De provincie Limburg heeft de laad bij het woord gevoegd, icdeputeerde Staten heeft de ver eende toestemming aan Venray, DDi bouwplannen volgens de korte irocedure af te mogen wikkelen, teer ingetrokken. Het betreft de louwplannen in de kerkdorpen lerselo, Oostrum, Leunen en 'asten ray. Deze strafmaatregel betekent een ikse tegenvaller voor de gemeente. 'Een vervelende mededeling", zei tethouder Houba vorige week don derdag in de commissie Stedelijke Ontwikkeling. "We hadden niet ver wacht dat de provincie zo voortva rend met deze maatregel zou komen. We hebben mondeling ver nomen dat Gedeputeerde Staten daartoe dinsdag besloten heeft. En dat de intrekking ook plotsklaps geëffectueerd wordt." De gemeente Venray had medio vorig jaar aan de provincie gevraagd om de bouwplannen in de kerkdor pen volgens de korte (art. 19 lid 2 Wet Ruimtelijke Ordening) proce dure te mogen afwikkelen. De pro vincie stemde toe maar na het fiasco in Merselo waarschuwde de provin cie al dat Venray er rekening mee moest houden dat de toestemming weer zou worden ingetrokken. De gemeente kreeg de kans om te reageren maar blijkbaar oordeelde de provincie dat het verweer van Venray onvoldoende was. Vanaf nu mag Venray geen enkel bouwplan nog zelfstandig afhandelen en moet alles via het provinciehuis lopen. "Dit houdt in dat de woningbouw plannen allemaal langer gaan duren", stelde Houba vast. Werkgroep behoud De Peel boekt belangrijk succes De overheid kan de natuurbe schermingswet niet inperken en lal voortaan ook nadrukkelijk ckening moeten houden met een eventuele ontsierende werking op leschermende natuurmonumen- i. Dat is de uitkomst van een leroep dat Stichting "Werkgroep lehoud De Peel" bij de Raad van itate in Den Haag heeft aange- pannen tegen het ministerie van andbouw, Natuurbeheer en Visserij. In en om de speciaal "bescher- nende- en staatnatuurmonumenten" ;ijn, onder meer vanwege interna- ionale instandhoudingsverplictin- en zoals de EU-Vogel richtlijn, ctiviteiten die de beschermende latuur zouden kunnen schaden ver- oden. In De Peel gaat het daarbij net name om zaken die verband 'ouden met de waterhuishouding, aanleg van drainages, het gra ten van nieuwe sloten en de bouw an kassen. Voor zulke zaken moet 'os altijd een natuurbeschermings- föt-vergunning worden aange jaagd. Toen in 1996 op een direct ■an het natuurgebied grenzend per- *el bij Neerkant (gem. Deurne) een orse uitbreiding van een tuinbouw kas verrees was de werkgroep zeer 'crbaasd en verontwaardigd. Niet 'leen was daarvoor nooit een ver- ünning aangevraagd maar de pro vincie liet de werkgroep namens minister ook nog weten dat zo'n vergunning überhaupt niet nodig zou zijn. Volgens onderzoek zou de invloed van de kas op de waterhuis houding van De Peel daarvoor te beperkt zijn. De werkgroep vond zo'n vergunning echter degelijk wel nodig. Zij vond dat kleine ingrepen niet mogen worden verwaarloosd, omdat die met vele tezamen wei degelijk onherstelbare schade aan het door verdroging bijzonder gevoelige veengebied kunnen ver oorzaken. Een andere reden is dat de kas gebouwd is op een voor het landschap gevoelige pl»k(namelijk aan de ingang van het enige wandel pad door de Heitrakse Peel). De werkgroep heeft de zaak daarom aangekaart bij de Raad van State. De Raad van State stelde de Werkgroep in haar recente uitspraak volledig in het gelijk. Deze Haagse bestuursrechter vond dat de wet de minister niet de mogelijkheid biedt het aantal vergunningsplichtige han delingen te beperken noch om de externe werking daarvan te begren zen. Ook niet als een effect klein is: "Anders zou elke relatief geringe verandering in de grondwaterstand kunnen worden toegestaan, terwijl door optelling ("cumulatie") van de afzonderlijke veranderingen in de grondwaterstand het natuurmonu ment wellicht onherstelbare schade zal lijden". Afgeven mag de minis ter zo'n vergunning overigens wel, omdat milieuvergunningen daarte gen zonodig in beroep kunnen gaan. Uniek is, dat de Raad van State er de minister uitdrukkelijk op wees dat bij het nemen van een nieuw besluit ook aandacht dient te besteden aan de (door de Werkgroep genoemde) "ontsierde werking". Tot nu toe is een eventuele aantasting van de schoonheid van het landschap in of in de directe nabijheid van een beschermd natuurmonument in de Nederlandse bestuursrechtspraak nog nauwelijks als criterium gehan teerd. Werkgroep Behoud De Peel heeft door deze uitspraak bij de Raad van State te initiëren een belangrijk stuk jurisprudentie voor de Natuurbeschermingswet bevoch ten die de komende jaren een belangrijke rol kan spelen bij het beschermen van de landschappelijke waarden van het Peelgebied en andere Nederlandse natuurgebieden. De politie heeft elf jongens (tus sen de 14 en 16 jaar) uit Venray ver hoord die bekend hebben op 21 januari bij het station in Oostrum verschillende fietsen en informatie borden te hebben vernield. De jon gens mochten niet binnen in een soos in Boxmeer, kwamen kwaad met de trein terug en koelden hun woede op het station. Zij zijn allemaal doorverwezen naar Hait. -i' geïsoleerd alumini um en kunststof Ramen Deuren Serres DONDERDAG 15 FEBRUARI 2001 - NR. 7 HONDERD TWEEËNTWINTIGSTE JAARGANG Tel: Ü478-571 481 Jan Hettrkeftó, uitbater van mf£ de Evenaar, heeft over belangstel ling niet te klagen. Het program ma Hart van Nederland makkie 7ór.r. -;r qamery i het café die 's avonds op SBSó worden u i tg e a tuien "d-da ri Romkens is k s - V kier mr; ren iVissssss' irrrrr-ir/k.r;;; .de-, mrrks. bfeugi Banana bier wordt ge maakt van bananen uit Ghana. Afgelopen weck nrrlde F!a s,-. renkanrk een klcyumioio de voorpugim. van de Telegraaf "Sindsdien heeft de telefoon hier roodgloeiend f< r ss.r.. ;>s.,,k m akerieii Iaden rot Belgische kranten toe hebben mij gebeld voor een Mier- viov.s'C>kd ifóekiruki idmkbeildlg-k stelling. Want het komt niet zo vaak'voor dat er een televisie - ploeg langs:,>.egk;kvjan; ks.':rr. Op vrijdagmiddag 16 februari a.s. vindt in de foyer van de Venrayse Schouwburg een Lokale Voorleesronde plaats. De Bibliotheek Venray organiseert deze wedstrijd als onderdeel van de Nationale Voorleesdag. Het is inmiddels de achtste keer dat deze Nationale Voorleesdag wordt geor ganiseerd. In Limburg hebben 102 scholen hun winnaar aangemeld wat resulteert in 11 Lokale Voorrondes en 5 Regionale Voorleeswedstrijden. Tijdens de Lokale Voorleesdag in Venray wordt gelezendoor: Sandra Bouwman van de St. Odaschool teYsselsteyn, Mechteld Grootemaat van de Hommel, Jori Michels van de Bongerd, Marloes Mijnster van de Petrus Bandenschool, Anke Swaghoven van de Toverbal en Maikel Wismans van Stek uit Castenray. Deze 6 kinderen van groep 7 of 8 lezen dan een fragment voor een vooraf gekozen kinder boek. Bij de voorronden, die plaats vonden op hun school, kwamen zij als beste voorlezers uit de bus. De 6 schoolkampioene strijden op 16 februari om de titel: "Venrayse Voorleeskampioen 2001". De voor lees wedstrijd begint om 13.00 uur en wordt gepresenteerd door Alex van Vliet een voorleesdeskundige jury zal een eerste en tweede prijs bekend maken. De juryleden zijn: Ans Blistervels (directeur Basisschool Landweert), Ria Frencken (biblithecaris) en Josje Oudenhoven (onderwijzer, actrice, zangeres. De eerstè én de tweede prijswinnaars gaan door naar de Regionale Voorleesdag die op 9 maart in 'f Gasthoês in Horst wordt gehouden. De Provinciale finale vindt plaats op 5 april in Theaterhotel de Oranjerie in Roermond. Alle provinciale win naars treffen elkaar op 16 mei in Utrecht tijdens de Nationale Voorleesdag. Het thema is dan "Voorlezen blijft ze bij". Voor (aanstaande) moeders en hun partners organiseren het Maasziekenhuis, Stichting Thuiszorg Brabant Noord-Oost en het Groene Kruis Noord-Limburg een informatieavond over bevallen. Deze avond vindt plaats op dinsdag 20 februari in het personeelsrestam rant van het Maasziekenhuis in Boxmeer, Loerangelsestraat 1. De avond begint om 19.45 uur een duurt tot ongeveer 22.00 uur. Deze informatie avond zal drie maal per jaar plaatsvinden. Aanstaande moe ders en hun partners krijgen infor matie over bevallen in het Maasziekenhuis, de thuisbevalling en kraamzorg. Het is mogelijk om vragen te stellen aan gynaecoloog, de verloskundige, de kraamver- pleegkundige en de kraamverzor- gende die deze avond aanwezig zijn. De toegang is gratis. Belangstellen kunnen zich telefonisch aanmelden bij het Maasziekenhuis, dagelijks van 11.00- tot 12.00 uur, via tele foonnummer (0478) 567 567. De politie heeft vijf jongens (tus sen de 14 en 16 jaar) uit Venray ver hoord die bekend hebben op 12 januari in Oostrum drie auto's te hebben vernield. Na gesprekken met de ouders zullen de benadeelden schadeloos worden gesteld en wor den de jeugdige vandalen doorver wezen naar Halt. Pastoor P. Ewals gaat de St. Catharina parochie in Leunen met ingang van 1 juli 2001 verlaten. De Leunse pastoor heeft begin dit jaar emeritaat (pensioen) bij het bisdom in Roermond aangevraagd. Afgelopen weekeinde maakte Ewals tijdens de kerkdiensten aan zijn parochianen zijn vertrek wereldkun dig. P. Ewals (65) is dan zestien jaar pastoor geweest in Leunen. Hij werd benoemd op 1 juli 1985. "In april word ik 66 jaar. Het is vooral vanwege gezondheidsredenen dat ik met emeritaat ga. Het bisdom zoekt nu een nieuwe pastoor die het hele cluster Leunen, Veulen en Heide voor zijn rekening kan nemen. Mede op advies van mijn huisarts moet ik me alleen tot Leunen beperken", vertelt Ewals die na zijn pensioen ook verhuist uit Leunen en zich wellicht in Maasbracht gaat vestigen. Billboard ziekenhuis 'lachertje van de gemeente' Ike Busser, fractievoorzitter van Samenwerking, heeft woensdag avond de commissie Algemene Zaken voortijdig verlaten. Busser was er zeer boos over dat de metershoge billboard met een reclame-uiting voor de ingang van het ziekenhuis nog steeds niet ver wijderd is. Ondanks dat de Welstandscommissie de aanvraag op 13 december 2000 al heeft afgewezen. "We zijn er hooglijk verbaasd en verbolgen over en vinden het abso luut onacceptabel hoe het college met handhaving van beleid omgaat. Terwijl bij andere reclame-uitingen en illegale bouwsels het college zich altijd zeer star en stug heeft opge steld", zei Busser. "Tot onze stom me verbazing vernamen we dins dagmiddag dat het college een brief naar de directie van het ziekenhuis heeft gestuurd waarin de mogelijk heid wordt geboden tot een zodani ge aanpassing dat het billboard toch kan blijven staan. Terwijl het een illegaal bouwwerk is zonder vergun ning. Het moet dus gewoon weg. De laffe en ontwijkende lijn van het college is ongepast en onacceptabel. Het brengt schade toe aan het beeld van een betrouwbare overheid. Ten teken van protest verlaat Samenwerking Venray deze verga dering", waarna Busser inderdaad opstapte en burgemeester Waals en de vijf andere fracties verbouwe reerd achterliet. De welstandscommissie wees het reclamebord af 'omdat het ontwerp qua schaal en maat te groot is uitge voerd en dat het bord te dominant overkomt waardoor het niet in deze omgeving past. Het bord past eerder op een bouwplaats dan voor de ingang van een ziekenhuis', zo oor deelde de commissie. Waals antwoordde dat het zieken huis een week de tijd is geboden om samen met de afdeling Bouwen en Milieu tot een aanpassing te komen. "Want zoals het billboard er nu staat kan het dus niet. We bekijken in redelijk overleg of er binnen het welstandsadvies enige ruimte ligt. Daarna komen we pas met zwaarder geschut door middel van een dwangsom. Ik ben blij met deze oplossing en vind de opmerking van Samenwerking Venray dan ook niet terecht", reageerde Waals. Eergisteren (dinsdag) was er nog geen besluit gevallen. "Het zieken huis heeft ons wel laten weten dat ze er niets aan wil veranderen. Er is nog geen oplossing gevonden, we zijn er nog mee bezig", liet een woordvoerdster van de gemeente weten. Blijkbaar hanteert het zie kenhuis een vertragingstaktiek. Want het bord staat er inmiddels al tweeëneenhalve maand en het was de bedoeling dat het slechts een paar maanden zou blijven staan. "Snelheid is geboden", merkte daar om Frans van Hooft (VVD) in de commissievergadering op. Hij steunde het standpunt van Samenwerking. "Want dit bord dreigt het lachertje van de gemeente te worden." Van 12 maart tot en met 26 maart kunnen vrouwen uit Vlieringsbeek, Maashees, Holthees, Overloon en Groeningen, die geboren zijn in de jaren 1625 tot en met 1951, deelnemen aan het bevolkingson derzoek borstkanker. Het onder zoek vindt plaats in de onder zoekseenheid, die in deze periode staat bij het voormalige gemeen tehuis, Vrijthof 1 te Vlieringsbeek. Alle vrouwen die voor het onder zoek in aanmerking komen, krijgen persoonlijk een uitnodiging thuisge stuurd. Het gaat hierbij om de post codes 5821, 5823, 5823. Tijdens de vorige ronde van het bevolkingson derzoek in de gemeente Boxmeer in 199 heft 82,6% van de genodigde vrouwen deelgenomen aan het bevolkingsonderzoek. Het onder zoek heeft als doel borstkanker in een zo vroeg mogelijk stadium op te sporen. Borstkanker is in Nederland de meest voorkomende vorm van kanker bij vrouwen. Het wordt jaar lijks bij ruim 10.000 vrouwen vast gesteld. Daarvan geneest zo'n 60%. Als borstkanker in een vroeg stadi um wordt ontdekt, is de kans op genezing groter. Daarom vindt het onderzoek om de twee jaar plaats. Zo kunnen de meeste afwijkingen tijdig worden ontdekt. Het onder zoek blijft echter een momentopna me en kan geen absolute garantie bieden. Tijdens het onderzoek maken vrouwelijke laboranten rönt genfoto's van de borsten. Bij een vrouw die voor het eerst deelneemt maken zij vier foto's: bij de meeste andere vrouwen zijn 2 foto's vol doende. Het maken van de foto's duurt een paar minuten. Het appa raat waarmee de foto's worden gemaakt is vernieuwd. Het voordeel van het nieuwe apparaat is dat het onderzoek door de meeste vrouwen als een minder pijnlijk wordt erva ren. Het totale onderzoek inclusief uit-en aankleden, neemt ongeveer een kwartier in beslag. Binnen 5 tot 14 dagen na het onderzoek krijgt elke deelneemster de uitslag thuis gestuurd. Voor vragen over het bevolkingsgebied borstkanker of voor het verzetten van de afspraak kunt u terecht bij het informatiepunt bevolkingsonderzoek borstkanker, tel. 073-6404660 op maandag t/m vrijdag van 9.00-12.00 uur. In de nacht van woensdag op don derdag heeft de politie een 44-jarige automobilist uit Someren betrapt met teveel drank op achter het stuur. De politie controleerde de man op de Deurneseweg. Na een ademana lyse kreeg hij een rijverbod voor zes uur en is er proces-verbaal opge maakt. Bij vérlichtingscontroles op diver se locaties in Venray werden dins dagavond vijf fietsers bekeurd. Broeder Valentijn, oftewel Toon Jacobs, is ook dit jaar weer op stap gegaan om in het kader van Valentijnsdag vrijwilligers met een bloemetje in het zonnetje te zetten. Een vijftiental mensen die vrijwilli gerswerk doen in Venray en de kerkdorpen werden afgelopen week met een bezoekje van broeder Valentijn vereerd. Zaterdag begon Valentijn met zijn 'jaarlijkse uitstap je' en bood Joost Weys als eerste een bloemstukje aan (zie foto). Aan het begin van deze week bezocht hij het Venrayse brandweerkorps om ook daar de vrijwilligers te verras sen. installatie verwarming elektra ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl INTERIEURSTYLISTEN www.studiovenray.nl

Peel en Maas | 2001 | | pagina 13