Hulp bij studie- of beroepskeuze Veehouders krijgen een persoonlijk gesprek nu Rapport: 'Geen pretpark in Venray' 'Plattelandsdebat moet vervolg krijgen' 'Aanpassing kruispunt duurde te lang' Geen erediensten meer in Vredeskerk LAATSTE WEEK \N\e\eïs Broeder Valentijn gaat op pad UIT DE VACATURE FILES Extra Extra lage prijzen in onze winterfinale 2000/2001 VAN OORSCHOT MODE Privatisering Oude Watermolen? PEEL EN MAAS donderdag 8 februari 2001 - Pagina 7 De gemeente Venray moet zich niet richten op grootschalig toe risme. Dus geen pretpark in Venray, maar liever inzetten op kleinschalig toerisme in de vrije natuur. In hel rapport 'Debat over het Venrayse platteland' wordt verder onderstreept dat Venray er niet voor moet kiezen om zich te profileren als hét woonoord bij uitstek in de hoop topkader te lokken. 'De eigen bevolking moet voorrang krijgen bij woningbouw in het buitengebied', aldus het rapport. DIALOOG Ook is, volgens het rapport, tij dens het debat duidelijk geworden dat de traditionele agrarische sector sterk hecht aan de cultuur (onder meer gezinsbedrijven/familiebedrij ven/agrarische productie) en dat in stand wil houden. Er is weerstand tegen zonering en concentratie als dat zou kunnen leiden tot grootscha lige industrialisatie van de niet- grondgebonden landbouw. Tevens is er veel onduidelijkheid over en onbekendheid met (ontwikkelingen van) het buitengebied en de gebrui kers van het buitengebied hebben een zeer gedifferentieerd pallet ideeën, wensen en verwachtingen. De kerkdorpen maken zich grote zorgen over hun vitaliteit en toe komstperspectief. Ze waarschuwen voor een verdere scheefgroei in ver gelijking met Venray centrum. De dorpen moeten blijven bestaan voor de sociale cohesie in en de leefbaar heid van het buitengebied. Volgens diverse inwoners van de kerkdorpen is woningbouw daarvoor een belangrijke voorwaarde. Verder moet de gemeente Venray haar plat telandsontwikkeling afstemmen op naburige gemeenten en de regio. .i/ Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkereirvoor de deur Vrijwilligers zijn heel waardevol voor onze samenleving.Ze zijn onmisbaar voor het functioneren van allerlei organisaties.Dit jaar staan ze extra in de belangstelling i.v.m.het internationaal jaar van vrij willigers. In Venray hebben wij een echte Broeder Valentijn. Het CDA wil ook weer dit jaar,samen met Broeder Valentijn, alias Toon Jacobs, aandacht besteden aan de vrijwilliger. Valentijndag valt op woensdag 14 februari. Broeder Valentijn gaat alvast zaterdag 10 februari op stap. Er worden, evenals vorige jaren, een vijftiental mensen lie vrijwilligerswerk doen.,in fenray en kerkdorpen met een bloe metje beloond. De rondgang van Broeder Valentijn begint om 11.00 PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Nieuw thema Jongeren Infotheek Venray Menig leerling bezorgt het hoofdbrekens. De ander reageert luchtig en ziet wel wat de toe komst hem of haar gaat brengen. De leerlingen van de eindexamen klassen van het middelbaar onderwijs staan de komende Jongeren met vragen over studie- en beroepskeuze kunnen terecht bij Vera Hendrix en Marlie Schcittevoet weken voor een beslissing die de rest van hun leven voor een groot Bijna alle veehouders in de gemeenten Venray en Meerlo- Wanssum krijgen, indien zij dat wensen, binnenkort een adviseur over de vloer. Vijfhonderd vee houderijbedrijven worden bezocht voor een 'keuzebegelei dingsgesprek'. Wethouder Heidens (CDA) denkt dat dit voorziet in een behoefte. Als eer ste komen de ongeveer tweehon derd veehouderijen in Ysselsteyn n de beurt. "Sommige veehouders hebben de keuze al gemaakt. Ze stoppen of ze lan door. Maar er is een grote mid- :ngroep die worstelt met die keuze. Vooral voor hen zijn de keu zebegeleidingsgesprekken bedoeld. Hel moet vooral laagdrempelig zijn. Een soort intake-gesprek aan de keukentafel", zei Lei Heidens. De rijksoverheid heeft geld beschikbaar gesteld voor de sociale gevolgen van de forse herstructure ring van het buitengebied in de komende jaren. Binnen het recon structiegebied Venray/Meerlo- Wanssum bevinden zich een kleine vijfhonderd veehouderijen plus nog zo'n tweehonderd hieraan gerela teerde bedrijven. Bij projectbureau Odyssee in Berg en Dal, door het ministerie van landbouw aangewe zen als uitvoerend orgaan, wordt een aanvraag ingediend voor 500 keuze begeleidingsgesprekken. De gemeente oordeelt dat van de in totaal 700 bedrijven er zo'n vijfhon derd voor begeleiding in aanmer king komen. Het doel is de veehou ders inzicht te bieden in hun gezinssituatie en de toekomstmoge lijkheden van het bedrijf. Tevens wil de gemeente de ontwikkelingen bij de veehouderijen in kaart brengen zodat het beleid in het kader van de reconstructie daarop kan worden afgestemd. DREMPELVERLAGEND Na het keuzebegeleidingsgesprek zijn er vervolgstappen mogelijk. Zoals het maken van een bedrijfs- analyse of bedrijfsplan, zoeken naar extra inkomsten, bemiddeling in om- of bijscholing en het vinden van ander werk. Een gesprek kost 1000 gulden. Dit wordt voor 90% gefinancierd door het ministerie van landbouw in het kader van het Sociaal Economisch Plan Veehouderij. Er blijft dan een eigen bijdrage van 100 gulden over. De gemeente is op zoek naar sponsors voor dit bedrag. Venray en Meerlo-Wanssum wil len de gesprekken laten uitvoeren door de Limburgse Land en Tuinbouw Bond (LLTB). Deze instantie is immers bekend met de doelgroep wat 'drempelverlagend' zal werken. Commissielid J. van de Pas (CDA) vond het 'een goed initia tief'. "Het bieden van begeleiding is van groot belang gezien de enorme problemen in de sector." John Niessen (VVD) had zijn bedenkin gen over de uitbesteding aan de LLTB. "Dit is niet netjes ten opzich te van Odyssee want het gaat toch om een bedrag van een half miljoen gulden." Wethouder Heidens vond de keuze voor de LLTB voor de hand liggen. "Dat hebben de agra riërs zelf aangegeven. De LLTB is voor hun een vertrouwde instantie die er dicht bijstaat. De adviestak is heel geschikt om de gesprekken uit te voeren." De gemeente wil zo snel mogelijk beginnen met het project. Vooral met het oog op de tweede tranche van de 'Ruimte voor ruimte' rege ling die dit voorjaar van start gaat. Aan de eerste ronde van de opkoop regeling namen 33 veehouders deel. Zij stoppen met hun bedrijf en brij- gen een vergoeding voor het slopen van de stallen. Het debat over het Venrayse platteland heeft duidelijk lemaakt dat alle gebruikers van iet buitengebied erkennen dat een actief beleid voor plattelandsver nieuwing een noodzaak is en dat er nieuwe keuzes moeten worden gemaakt. Dat valt te lezen in het eindrapport 'Debat over het Venrayse platteland' dat de gemeente Venray vorige week presenteerde. Op vrijdag I december debatteer den ruim 170 vertegenwoordigers van organisaties, belangengroepe ringen, dorpsraden en inwoners uit de kerkdorpen en het stedelijk ;ebied van Venray in het gemeente- mis over de toekomstige invulling an het Venrayse platteland. GROTE INTERESSE Het debat heeft ook duidelijk gemaakt dat al die partijen bereid z'jn om met elkaar een dialoog aan legaan. In tegenstelling tot een aan- jal jaren geleden, staan de verschil- ende partijen volgens de gemeente Venray niet meer lijnrecht tegenover rikaar. Voorheen waren de tegen gingen zo scherp, dat de verschil- ende gebruikers met de hakken in tot zand recht tegenover elkaar bonden. Nu is die patstelling er niet meer. Dat blijkt volgens de gemeen te onder meer uit de grote interesse in het debat en uit de bereidheid om met elkaar te debatteren over de toe komst van het platteland. Het debat heeft onderstreept dat Venray met een actief beleid voor plattelands vernieuwing moet inzoomen op een aantal aspecten: -Het ontwikkelen van innovatieve concepten en van nieuwe economis- he dragers voor het platteland, waar bij de verschillende partijen en sec toren samenwerken en betrokken worden. -Zoeken naar mogelijkheden en kansen voor de agrarische productie (gezinsbedrijven) in samenhang met andere ontwikkelingen op het plat teland van Venray. De kansen en mogelijkheden van zonering (met name grondgebonden landbouw) verder uitwerken. -Nadrukkelijk en actief zoeken naar slimme combinaties tussen natuur, cultuur, landbouw, recreatie en de (lokale) markt (streekeigen producten). -Er moet aandacht en een inspan ningsverplichting komen om de leefbaarheid en de vitaliteit te ver groten (denk hierbij aan nieuwe economische dragers, sociale voor zieningen en maatschappelijk leven). -De discussie over het platteland over de gemeentegrenzen van Venray tillen: het dient niet alleen lokaal, maar ook in regionaal ver band plaats te vinden. BREED DRAAGVLAK Om de dialoog levend te houden en om in Venray een breed draag vlak voor plattelandsvernieuwing te creëren, is het volgens het rapport wenselijk dat het debat een vervolg krijgt in themagroepen. In die groe pen wordt een bepaald thema/denk richting/facet/keuzes nader uitge werkt en uitgediept. De uitkomsten van het debat tot dusver en het poli tieke debat op 20 februari zijn de opmaat voor de invulling van de the magroepen. De burgers dienen de discussie in de themagroepen te voeden. Aan de hand van de uit komsten van de themagroepen, wordt één concreet perspectief voor de toekomstige invulling van het platteland van Venray opgesteld. Dat perspectief zou kunnen dienen als input voor een tweede, grote debat voor de Venrayse bevolking. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard deel bepaalt: de studie- of beroepskeuze. Ga ik werken? Wil ik verder leren? Hoe lang duurt die opleiding? En waar ligt de opleiding die ik wil volgen en wat zijn mijn toekomst perspectieven? Wanneer en waar zijn de open dagen? Vragen die de eindexamenleerlingen zich stellen en waar ze vaak genoeg geen ant woord op weten. Om een handje te helpen met de studiekeuze start de Jongeren Infotheek Venray vanaf maandag 12 februari met een nieuw thema: studie- en beroepskeuze. "We willen de leerlingen die voor die keuze staan op een zo breed mogelijk wijze voorlichten en bege leiden", zegt Marlie Schattevoet die het nieuwe thema van de Jongeren Infotheek begeleidt. In de maanden februari en maart starten op de meeste scholen de inschrijvingen. De tijd begint dus te dringen, voor de Jongeren Infotheek reden genoeg om de jongeren een steuntje in de rug te geven. Marlie: "Het is een gegeven dat ieder jaar opnieuw veel jongeren niet weten wat ze nu eigenlijk willen. Gaan werken, ver der studeren, maar waar. Door ze te helpen met een goede voorlichting willen we die keuze vergemakkelij ken." De Jongeren Infotheek kiest daarbij niet voor speciale informa tiemiddagen. Jongeren kunnen op ieder moment van de dag (tijdens de openingstijden van de Jongeren Infotheek) binnenstappen om hun vragen voor te leggen. Er is bewust gekozen voor een persoonlijke aan pak. "We hebben alle folders van alle opleidingen in Nederland bin nen handbereik. Bovendien weten we wanneer de open dagen zijn en de inschrijvingen. Bij ons kunnen de jongeren terecht voor een eerste oriëntatie. Samen kijken we waar de interesses liggen en welke opleiding goed bij hem of haar past. Vooral voor de vele 'twijfelaars' kan het beslist geen kwaad om eens bij ons aan te komen." STUDIEFINANCIERING Speciale aandacht tijdens de the- maweken is er voor de studiefinan ciering. Als je in het hoger onder wijs studeert^ heb je in het principe recht op studiefinanciering. Maar wie betaalt die studiefinanciering nou? Er zijn drie partijen die beta len. Je krijgt een basisbeurs van de overheid met een OV-kaart. deze basisbeurs staat los van het inkomen van je ouders. Verder moeten je ouders meebetalen aan de studie financiering. Marlie Schattevoet: "Samen met je ouders bespreek je wat zij bijdragen. Kunnen je ouders niet genoeg bijdragen dan kun je van de overheid een aanvullende beurs krijgen boven op de basis beurs. Hoe hoog dit bedrag is, wordt apart berekend. De laatste die een deel betaalt ben jij zelf. Je kunt bij dragen aan de kosten door een bij baantje te nemen of geld te lenen bij de informatie beheer groep." Jongeren die meer willen weten over de informatie beheer groep en studiefinanciering kunnen tijdens de theinaweken ook terecht bij de Jongeren Infotheek in Venray. "We hebben bovendien een directe tele foonlijn met de Informatie Beheer Groep. We kunnen dus snel bemid delen bij vragen, problemen of onduidelijkheden", zegt Schat tevoet. Jongeren Infotheek Venray, Schoolstraat 16 in Venray, is open op de volgende dagen en tijden: maandag tot en met donderdag van 14.00 tot 17.00 uur en yrijdag van 14.00 tot 20.00 uur. KERSTEN WANSSUM is 's werelds meest toonaangevende onderneming op het gebied van profiel- en plaatwalsen. Er staat een nevenvestiging in Duitsland (Kersten-Spath Biegetechnik) en in Polen (Kersten Polska). Samen telt de dynamische, groeiende Kersten Groep 150 medewerkers. In ons team is er plaats voor: Een werkvoorbereider M/V (HTS/MTS-niveau) Die werktekeningen maakt, met behulp van Autocad 2000, en tevens nauw samenwerkt met de afdeling verkoop/calculatie. Een verkoper/calculator M/V (HTS/MTS-niveau) Hij of zij onderhoudt contacten met klanten, maakt calculaties en werkt samen met de afdeling werk voorbereiding. (Leerling) plaatwalsers en (leerling) profielwalsers M/V (LBO-niveau) Plaatwalsen is het buigen (of walsen) van metalen platen, voor bijvoorbeeld cilinders, kegels of-tanks. Een profiel walser buigt profielen. Onder andere voor overkappingen van stadions of draagconstructies in gebouwen. Wal sen doe je op speciale machines. Het is een bijzonder vak dat fantasie en creativiteit vraagt. Daarnaast is het erg afwisselend; elke opdracht is anders en daarom is geen dag hetzelfde. Constructiebankwerkers en lassers M/V (LBO-niveau) Vakmensen die gebogen onderdelen samenstellen tot een eindproduct. Een kwaliteitsmanager M/V (HTS/MTS-niveau) Wil jij de spin in het web zijn als het gaat om zaken als ISO en kwaliteits systemen? Dan is deze job voor jou! Onze nieuwe kwaliteitsman of -vrouw zal daarnaast een leidinggevende rol spelen binnen de afdeling onderhoud. THE TRUTH IS NO LONGER OUT THERE Meer weten over onze vacatures? Bel dan en vraag naar directeur G. Michels. Hij geeft antwoord op al je vragen. Wil je graag eerst bij Kersten Wanssum 'rondneuzen'? Ook dat is mogelijk. Op jouw verzoek krijg je vrijblijvend een rondleiding door ons bedrijf. Wat bieden wij? Een fijne werkkring en -sfeer, een persoonlijke benadering met vak bekwame ondersteuning en een uitstekend salaris met prima arbeids voorwaarden (onder meer 25 snipperdagen en 13 ATV-dagen). Wat vragen wij? Enthousiasme! Je houdt van aanpakken en gaat ervoor, samen met je collega's. Solliciteren Richt je sollicitatiebrief aan directeur G. Michels of bel voor meer informa tie. Doe het vandaag nog. Wacht niet tot een ander de waarheid eerder ontdekt en er vandoor vliegt met de baan die jij op het oog had... Kersten Wanssum BV Piet van Elsstraat 7 5861 AW WANSSUM Postbus 1602 5860 AA WANSSUM Telefoon 0478 537 111 Fax 0478 537 110 E-mail: gmichels@kersten.nl Telefoon G. Michels -privé: 0478 581746 - mobiel: 06 53960824 De heer Bisschops vindt dat de aanpassing van de voorrangsrege ling op het kruispunt Merseloseweg-Langeweg 'veel te lang heeft geduurd'. Dat vertelde de PvdA'er maandagavond in de commissie Stedelijk Beheer. "Het is een heel gevaarlijk punt. We mogen blij zijn dat er niet veel meer ernstige ongelukken op dat kruispunt gebeurd zijn", stelde Bisschops, "maar ik vraag me af of de wijziging van de voorrangsrege ling alleen genoeg zal zijn om dit kruispunt veiliger te maken. Het zal toch vallen en staan met een goede voorlichting. Ik ben bang dat er zich op dit punt nog veel gevaarlijkse situaties voordoen." Volgens verkeerkundige Job Drent moet 'je een nieuwe maatre gel ook een kans geven'. "Maar wellicht hebben we inderdaad iets te lang gewacht met het veranderen van de voorrangsregeling op het kruispunt Merseloseweg- Langeweg." RECHTS VOORRANG In verband met het streven naar herkenbaarheid en uniformiteit op de binnenring wil de gemeente Venray het kruispunt Merseloseweg-Langeweg omzetten in een gelijkwaardige kruising, waar verkeer van rechts voorrang heeft. De huidige situatie, waarbij verkeer op de Merseloseweg voorrang heeft, leidde tot veel kritiek van wegge bruikers. Ook de commissieleden uitten in de afgelopen maanden regelmatig hun ongenoegen over de veiligheid op de kruising. De krui sing is nu de enige voorrangskrui sing op de binnensingel van Venray. Wethouder Driessen stelde dat het bij de invoering van de Europese verkeersregel die op 1 mei 2001 ingaat, namelijk voorrang voor fiet sers van rechts, vooral belangrijk is om 'een verandering tussen de oren van alle weggebruikers teweeg te brengen'. "Het zijn niet alleen fiet sers, maar bijvoorbeeld ook snor fietsers, invalidenvoertuigen en rui ters te paard die per 1 mei voorrang van rechts krijgen. We gaan alle middelen en melhodieken aanwen den om de weggebruiker opnieuw op te voeden. Er komt een landelijke campagne, maar de gemeente Venray zet zelf ook een intensieve campagne op poten." FIETSOVERSTEEKPLAATSEN Ook de voorrangssituatie op de fietsoversteken Henri Dunantstraat, Stationsweg, Kruidenlaan, Sleutelbloem en Klaproos wordt door de gemeente Venray gewijzigd. Per 1 mei 2001 hebben automobilis ten op deze kruisingen voorrang op (brom)fietsen. In eerste instantie lij ken de voorstellen van de gemeente Venray in strijd te zijn met de nieu we Europese verkeersregel, maar deze regel geldt alleen op gelijk waardige kruisingen. De heer Bisschops vroeg zich af of er bij de fietsoversteekplaats op de Stationsweg geen verkeersbri- gadiers konden komen. "Want dan wordt de situatie op die plek natuur lijk waanzinnig veiliger." Volgens verkeerskundige Job Drent wordt er in de komende weken een intensieve communicatiecampagne op poten gezet. "En daarnaast gaat verkeers veiligheidsorganisatie 3VO op scho len in Landweert en Brukske voor lichting geven over de wijzigingen en houdt de politie vooral op de oversteken op de Stationsweg en de Henri Dunantstraat nadrukkelijk toezicht." De Vredeskerk in Venray zal per 31 maart definitief aan de eredienst worden ontrokken. Dit heeft het kerkbestuur van de parochie Venray-Zuid bekendgemaakt. @all- mag-inspr: Vanaf die datum zullen er geen heilige missen en andere litur gische vieringen meer worden gehouden. Het besluit is genomen omdat momenteel de personele situ atie binnen de parochie dusdanig is dat het houden van vijf diensten per weekeinde (twee in de Vredeskerk, drie in de Paterskerk) niet meer ver antwoord is. Bij het priesterteam heeft onlangs pastoor Berkenmeijer Venray verlaten en is de gezondheid van kapelaan Hoedemaeckers van dien aard dat hij zich in de nabije toekomst alleen nog op de parochie Oostrum kan en wil richten. Ook het gegeven dat het dak van de Vredeskerk lekt en een forse inves- Grotestraat 73, Venray Helmond, Breda, Roosendaal, Boxmeer, Oss tering vereist, heeft een rol gespeeld bij het versneld uitvoeren van de sluiting. Het kerkbestuur is er zich van bewust dat de sluiting voor een aantal parochianen het einde bete kent van een periode van grote en diepe betrokkenheid bij de\redes- kerk en betreurt dan ook het verlies dat deze beslissing voor hen zal betekenen. Tegelijkertijd nodigt het kerkbestuur deze. mensen uit om hun betrokkenheid bij de parochie in de toekomst te concentreren op de Paterskerk. Het bestuur van OJC Iduna inventariseert momenteel de inte resse onder Oostrumse volwasse nen om de Oude Watermolen, het onderkomen van de jongerensoos, gelegen tussen het oude en nieuwe gedeelte van het dorp, in eigen beheer te nemen. De gemeente Venray is al enige tijd bezig haar sport- en welzijnsac- commodaties te privatiseren. Ook de Oude Watermolen valt onder deze accommodaties. De gemeente wil het hele beheer gaan uitbesteden. Ze blijft de financiële middelen vers trekken, maar het beheer van het pand doet ze niet meer. De gemeente is in eerste instantie op zoek naar een partner die dicht bij de gebruiker van het gebouw staat. Indien niemand gevonden wordt, gaat zij het beheer"uitbeste den aan een commerciële exploitant van binnenaccommodaties. De gevolgen zijn volgens het bestuur van Iduna nu nog niet geheel duide lijk 'maar het zéér de vraag of de positie van de huidige huurder OJC Iduna niet sterk zal worden ver zwakt', zo schrijft het bestuur van de jongerensoos in het dorpsblad van Oostrum. Op donderdag 8 februari geeft het bestuur van OJC Iduna aansluitend aan de informa tieavond over de tienersoos een nadere toelichting op het hele priva tiseringsproces. Aanvang: 20.00 uur.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 7