Arno en Esther zien toekomst zonnig in Winkelcentrum Venray: geen woorden maar daden C 3 Over vier weken duidelijkheid EHBO Filmmiddag 6Te gek voor woorden' Home-Start zoekt vrijwilligers Mes in nertsen fokkerij Op bezoek bij het Peelwerk PEEL EN MAAS donderdag 1 februari 2001 - Pagina 9 De directie van de stichting Ziekenhuizen Noord-Limburg brengt het definitieve functiever deelplan nog niet naar buiten. Omdat de onderhandelingen rond om de Eerste Hulp in Venray in een M^aeleis afronde fase zijn, vindt de Raad van Bestuur het tijdstip van een presen tatie van het plan te vroeg. Óp don derdag 1 februari (vandaag) zou de Venrayse commissie SWV op de hoogte worden gesteld van de plan nen. Wethouder Heidens van Venray betreurt het ten zeerste dat het func tieverdeelplan nog niet openbaar wordt gemaakt. "Het is namelijk van groot belang dat de raadscom missie goed geïnformeerd wordt over de definitieve plannen van het ziekenhuis." Heidens verwacht dat de werkgroep binnen vier weken met een oplossing voor de EHBO komt. Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur Ben jij die nieuwe vrijwilliger die een ochtend of een middag in de week tijd heeft voor een gezin met jonge kinderen? Het gaat hierbij om een praatpaal, een luisterend oor, vriendschap, ondersteuning en gezelligheid. Opvoeden gaat niet altijd vanzelf. Soms zijn er periodes dat 't even niet wil lukken. Verhuizing, echt scheiding, ziektes van kinderen of andere omstandigheden. Deze kun nen dan spanningen in het gezin geven, die het opvoeden extra moei lijk maken. Op zo'n moment zou je sen steuntje in de rug goed kunnen gebruiken. Iemand die tijd en aan dacht heeft voor ouders en kinderen, zodat ze de kans en de rust krijgen om er weer voor te gaan. Samen koffie drinken en praten, samen met de kinderen spelen, praktische hulp, zreven samen uit. Net als de buur vrouw van vroeger, die er gewoon ;ven voor je is. Heb je een dagdeel per week tijd om vrijwilliger van Home-Start te zijn? Dan bieden zij je een voorbereidende cursus, inte ressant vrijwilligerswerk, onder steuning en begeleiding door de :oördinator en een onkostenvergoe ding. Wat wij van jou vragen is aan dacht en tijd, positieve levenshou ding en ervaring met kinderen, die je met iemand anders wilt delen. Geen diploma, maar vooral begrip ;n inlevingsvermogen. Bel voor inlichtingen of een gesprek met Synthese Venray, tele foon (0478)517317 en vraag naar Home-Start (Karin Delissen of Toos van den Berg). Grandcafé en nagelstudio onder één dak in de Langstraat Een moderne nagelstudio en een gezellig grand-café in één gebouw. Het pand aan de Langstraat 6 heeft in de afgelopen maanden een ware gedaanteverwisseling ondergaan. "En dat was nodig ook", vertelt eigenaar Arno Beerkens (27) van grandcafé FunkyKitchen. "Met het grand café en met de nagelstudio van mijn vriendin Esther willen we meewerken aan een verdere ver betering van de uitstraling van de Langstraat. We hebben een open en clean bedrijf waar iedereen, jong en oud, van harte welkom Het grandcafé werd vlak voor de kerstdagen, op zaterdag 23 decem ber, met veel tamtam officieel geo pend. "De zaak was bomvol, met familie, vrienden, bekenden en andere genodigden, zoals vele ondernemers uit het Venrayse cen trum. Het was een erg geslaagde avond", vertelt Arno Beerkens die het grandcafé samen met zijn com pagnons Greg de Neus en Huluk Kurtoglu runt. TOEKOMST De Venraynaar ziet de toekomst van het grandcafé, dat dagelijks van 10.00 tot 02.00 uur geopend is. erg zonnig in. "We hebben onze nek uit gestoken en fors geïnvesteerd om het gebouw zowel aan de binnen- als buitenkant een frisse uitstraling te geven. En dat is aardig gelukt denk ik, want de reacties van de bezoekers zijn erg positief." Overdag kunnen hongerige men sen in het grandcafé terecht voor een 'kleine hap', zoals tosti's, beleg de broodjes en diverse salades. "Ideaal voor mensen die in Venray werken en tussen de middag snel iets hartigs willen eten", meent Beerkens. "Maar we hebben geen steak of biefstuk met frites op de kaart staan, we zijn geen restau rant." Toekomstplannen heeft de Venrayse ondernemer genoeg. "We gaan na de carnavalsdagen thema avonden organiseren, zoals bijvoor- Esther Stramm en Arno Beerkens in grandcafé FunkyKitchen, dat onlangs zijn deuren opende. beeld een 'Jamavond' met optredens van vier of vijf artiesten. De vrijdag avond is in Venray altijd al een stap avond geweest; met de thema-avon den willen we het uitgaansleven van Venray op zaterdagavond een extra impuls gaan geven." Funk, swingbeat, oldschool, hip- house of house; de verschillende muziekstijlen klinken dagelijks uit de moderne muziekinstallatie van het café. "En verder draait de beken de dj Biilent vaak bij ons. Ons café leeft en dat willen we zo houden. Binnenkort wordt ook de Hazinne- avond in ons café georganiseerd. Ja, we zijn van alle markten thuis", zegt Beerkens lachend. Ook de vrije slui tingsuren voor horecabedrijven ziet de Venraynaar wel zitten. "De jeugd van tegenwoordig wil ook na 02.00 uur nog een feestje bouwen. Ik zou het absoluut toejuichen als we de hele nacht open mogen blijven." NAGELSTUDIO Een etage hoger komt de bezoeker in een heel andere wereld terecht: de nagelstudio van Esther Stramm (24). Zij deed als nagelstyliste in de afgelopen jaren al heel wat ervaring op in Venlo, waar ze een eigen stu dio bezat boven een kapsalon in het hartje van de stad. "Maar toen zich de unieke kans voordeed om met een eigen nagelstudio in Venray te beginnen hoefde ik niet lang na te denken. De afgelopen maanden zijn erg druk geweest, omdat de renova tie van zowel de nagelstudio als het grandcafé toch wat langer geduurd heeft dan we van te voren gepland hadden. Mijn studio is nog niet helemaal zoals ik het voor ogen heb. Daarom ga ik nu vooral met de auto bij mijn klanten thuis op bezoek. Ja, ik ben een erg precies type, alles moet tiptop in orde zijn. Over enke le weken hoop ik mijn klanten in een prachtige en erg moderne studio te kunnen ontvangen." Esther Stramm volgde in Helmond een driemaandelijke opleiding tot nagelstyliste. Haar klantenkring bestaat uit mensen van divers pluimage. "In Venlo had ik mijn vaste klantenkring, maar ook in Venray begint mijn studio steeds beter te lopen. Je moet het in het begin toch vooral van mond-op- mond-reclame hebben. Per klant ben ik gemiddeld toch wel 1,5 uur bezig, omdat ik zo nauwkeurig werk. De klant moet met een tevre den gevoel naar huis gaan. Ja, ook ik zie de toekomst positief in." Zeven studenten van de Fontys Hogeschool uit Eindhoven hebben in de afgelopen zeven weken een onderzoek verricht in het Venrayse winkelcentrum. In opdracht van de pas opgerichte stichting Centrum Management Venray. Vorige week presenteer den zij hun rapport 'Nu of nooit, verbetervoorstellen winkelcen trum Venray'. Wethouder Jan Houba en Paul Dormans, voorzit ter van Centrum Management Venray, ontvingen het eerste exemplaar. Door middel van interviews heb ben de studenten in beeld gebracht hoe het winkelcentrum aantrekkelij ker gemaakt moet worden voor con sumenten en ondernemers. "De aan kleding van de straten, de gevels en de verlichting moeten eenduidiger worden", zei Remy Beurskens die het rapport toelichtte. "De gemeente moet ook een strakker beleid voe ren. Zoals bij het laden en lossen, afval en reclame-uitingen midden op straat." Tevens constateerden de studenten dat de parkeervoorzienin gen, ook voor fietsen, verbeterd moeten worden. Tevens is de bewegwijzering van de parkeerrou- tes slecht. Uit de interviews blijkt dat de Venrayse ondernemers wel verandering willen maar dat er te weinig overleg en samenwerking is. "Dat komt omdat er drie centrum verenigingen zijn waarbij nog niet de helft van de ondernemers is aan gesloten. Het is veel te versnipperd. Er zou één sterke ondernemersver eniging moeten zijn die voor een betere promotie kan zorgen", con cludeert het rapport. Van de 270 centrumondernemers zijn er slechts 125 aangesloten bij winkeliersver eniging winkelcentrum Venray of winkeliersvereniging de Bleek of horeca Venray. "We kregen vaak te horen dat ze de contributie te hoog vinden. Maar wanneer de winkeliers die wel lid zijn zwarte pieten inhu ren dan profiteert daar de hele straat van. Dus ook de ondernemers die geen lid zijn", constateerde Remy Beurskens. HALFSLACHTIG Het rapport pleit voor de aanstel ling van een onafhankelijke coördi nator. Tevens wordt het belang van de komst van een echte publieks trekker, zoals V&D, onderschreven. Het was de studenten ook opgeval len dat Venray vrijwel geen mode winkels voor jongeren heeft. r "De pleinen zij te veel gericht op de weekmarkt en de kermis. Dit blijkt uit het aantal grote, lege en ongezellige pleinen. De markt en de kermis zijn te bepalend en te domi nant. Men zou iets meer aan de andere dagen van de week moeten denken", zo meldt het rapport. Wethouder Houba zei dan ook dat veel hem 'bekend voorkwam'. Hij kon de titel 'Nu of nooit' onder schrijven. "Het is de hoogste tijd dat er daadwerkelijk wat gaat gebeuren. De gemeente is ook bereid om geld te steken in de kwalitieve 'upgra ding' van het centrum." De zeven studenten volgen de opleiding Management Economie en Recht met als afstudeerrichting Onroerend Goed en Makelaardij. Zij voerden in opdracht van Centrum Management Venray hun opdracht uit in de periode 6 november 2000 tot 19 januari 2001. De studenten merkten dat de gein- terviewden niet echt stonden te trap pelen om hun medewerking te verle nen aan 'het zoveelste rapport'. Want van al goed bedoelde plannen is in de afgelopen jaren maar heel weinig terecht gekomen. En daarom is juist de stichting Centrum Management Venray in het leven geroepen. Zij willen na alle half slachtige plannen nu eindelijke eens daadkrachtig te werk gaan in het Venrayse centrum. De stichting kan rekenen op brede steun. Het onder zoek 'Nu of nooit' vormt de basis van de projecten die als eerste moe ten worden aangepakt. DRIEJARIG CONTRACT Paul Dormans zei dat de wir-war aan reclame-uitingen op straat als eerste aangepakt gaat worden. "Hier gaan we heel snel ordening in aan brengen. We gaan ook afspraken maken met de ondernemers om wat aan de overdadige reclames aan de gevels te doen. Want dit doet soms pijn aan de ogen." De voorzitter roemt het gerenoveerde pand van Berden Mode in de Grotestraat: "Dat roept een 'Ah ha Erlebnis' op". Dormans vindt dat er in Venray teveel aan 'vierkante' tafels gepraat is. "Ondernemers leggen de bal bij de gemeente neer en andersom. We moeten het nu eens samen gaan doen door te gaan praten aan 'ronde tafels'. We hebben een driejarig contract afgesloten met verschillen de partijen. We willen met echte en ook zichtbare resultaten komen. Maar niet door van bovenaf zaken op te gaan leggen aan de onderne mers. De verbeteringen moeten als eerste door henzelf gedragen wor den." In de stichting werken samen: Wonen Venray, stichting winkelcen trum, de Venrayse afdelingen van LOZO en horeca Nederland en de Kamer van Koophandel. De gemeente, die jaarlijks 25.000 gul den subsidieert, heeft een adivise- rende rol. Vijf banken sponsoren gezamenlijk 12.500 gulden. Centrum Management Venray streeft naar een jaarlijkse begroting van 100.000 aulden. In het kader van de week van de psychiatrie In het kader van de landelijke week van de Geestelijke Gezondheidszorg (GGZ) organi seert de Cliëntenbond in de GGZ Noord- en Midden-Limburg in samenwerking met het Cliëntenadviesbureau in Venray op vrijdag 17 februari een film- niiddag. Het thema is 'Te gek voor woorden'. De middag in zaal In den Engel in Venray is vrij toe gankelijk en begint om 14.00 uur. De Cliëntenbond in de GGZ en het Cliëntenadviesbureau wil de positie van (ex)cliënten en potentië le cliënten in de GGZ verbeteren. Het is belangrijk om aan buiten staanders, iedereen die er dus niet dagelijks mee in aanraking komt, te laten zien dat psychische problemen een onderdeel van het maatschappe lijk leven zijn. Voor veel mensen is dit een groot probleem wanneer men na een lang ziekteproces weer geacht wordt om zelf de draad op te pakken. De andere kant van de medaille is toch ook het stigma en de negatieve beeldvorming rondom deze problematiek. Het thema behandelt onder andere de maat schappelijke positie en beeldvor ming van (ex) psychiatrische cliën ten. Iedereen die belangstelling heeft voor dit maatschappelijke thema wordt voor deze filmserie van harte uitgenodigd om mee te kijken en met elkaar hierover van gedach ten te wisselen. Het doel van deze filmserie is bedoeld als aanzet tot een discussie waarin cliënten in de GGZ met anderen in dialoog gaan over hoe psychische problemen een onderdeel van het maatschappelijk leven uitmaken en wat dit betekent voor cliënten, familie, vrienden, hulpverleners en beleidsmakers en overheden, immers de hele maat schappij is hierbij betrokken. Iedereen kan met deze problema tiek in zijn of haar omgeving mee te maken krijgen. Er worden verschil lende films, vertoond met een korte inleiding. Na afloop kan er met de inleider worden gediscussieerd over de inhoud van de film. 'Te gek voor woorden' handelt over mensen die in de wereld terechtkomen van de psychiatrie, hun ervaringen hiermee wanneer ze ziek worden en hoe ze hier weer uitkomen of in blijven hangen. Hoe het leven na een her stelperiode ingevuld wordt om weer lid te worden van de maatschappij. Kortom klopt het beeld dat we heb ben van mensen die met deze pro blematiek te maken hebben? Zoals vermaatschappelijking wat houdt dit concreet in voor cliënten als de maatschappij hierop niet is inge richt, geen antwoord heeft of nog erger geen plek voor je heeft. Bijvoorbeeld je komt na een ziekte periode weer terug, hoe gaat het ver der? Hoe pak je de draad weer op en wat als dit niet wil lukken? Waar kan je terecht? Kun je weer terug naar je huis, of moet je eerst in een beschermde woonvorm en hoe gaat het met hei werk? Wat is er nog alle maal mogelijk? Wat is het toekomst perspectief en hoe geef je het leven weer zin als je het niet meer ziet zit ten? Er zijn op deze dag ervarings deskundigen aanwezig waarmee je in gesprek kunt gaan over de moge- lijkheden.en vragen of ideeën die er zijn. Er zijn standjes met informatie ten aanzien van de Cliëntenbond in de GGZ, rehabilitatie met onder andere Herstellen doe jezelf, en de vrouwenzelfhulpgroep Aan den lijve Ervaren' voor vrouwen die te maken hebben met geweldservarin- gen. Verder is er informatie van het Cliëntenadviesbureau, Maatjes project. en andere lotgenotengroe pen. Informatie: telefoon (0478)569069 of 06-23749911 LANGSTRAAT 6 VENRAY 585453 Winkelcdentrum Ik verbaas mij oprecht dat Kamer van Koophandel nu pas pijn aan de ogen krijgt 'bij de aanblik van het Venray's winkelcentrum' vanwege de grote aantallen reklameborden, en, zoals ik begrepen heb, blijken de lichtreclames te fel van kleur en niet passend bij de nering. De reclame borden die je tegenkomt, doen niet alleen pijn aan de ogen, maar geven, op de nonchalante wijze waarop zij geplaatst zijn, een buitengewoon slordige indruk aan het winkelend publiek en komt zo zeker op hen over. Soms vertik ik het zelfs een zaak binnen te lopen omdat je, even tevoren, zowat je nek breekt over zo'n bord; zij versmallen daarbij ook nog eens de winkelstraat. Houd je ook nog rekening met het grote aantal fietsen, brommers en scooters die op eenzelfde manier her en der worden neergekwakt; ook nog reke ning houd met hetzelfde aantal bestuurders ervan die je in de win kelstraten van de sokken probeert te rijden, dan vraag ik mij af: Kamer van Koophandel, op welk tijdstip van de dag deden jullie deze obser vatie? Nee, het zijn niet alleen de reclameborden en zeker niet de lichtbakken die het-gezellig-winke- len in Venray zo ongezellig maken; de gemeente Venray hoeft, wat mij betreft daarover geen regels op te stellen; de winkeliers eens diep in de ogen kijken zal meestal een heel stuk helpen. De gemeente Venray moet -liefst met spoed- effectieve regels opstellen en kordate stappen ondernemen tegen ALLE fietsers, bromfiets- en scooterbestuurders op ieder moment van de dag en tegen ALLE leveranciers die buiten de daarvoor gestelde uren het winkel centrum zogoed als onbereikbaar maken. Als deze maatregelen uitein delijk hun vruchten afwerpen, nodig dan de Kamer van Koophandel opnieuw uit; wedden dat Jan Pluijmen, Venray 560.000 gulden Ze hoeven mij niet te vertellen dat ons gemeentebestuur niets presteert. Nooit heb ik ook maar enige ambitie gehad om ingezonden brieven te schrijven. Toch is dit al de tweede in amper zeven maanden. Hulde daar voor. Eerst hadden we de schouwburg. Daar ging mijn eerste brief onder meer over, dus dat laat ik verder voor wat het was (of is?). Toen Merselo. Dat de Raad van State al in april '98 een uitspraak heeft gedaan die de beoogde inkrimping van stankcirkels uit de Richtlijn Veehouderij en Stankhinder van tafel veegde is de Gemeente blijk baar ontgaan. En dat gemeenten niet lang daarna een brief van de minis ter van VROM hebben gekregen met het uitdrukkelijke advies die uitspraak op te volgen is blijkbaar ook niet doorgedrongen. Of is men hier zo eigenwijs zich aan uitspra ken van dit rechtsorgaan en het advies van de minister niets gelegen te laten liggen? En dan vervolgens de arrogantie en het opportunisme van ons aller burgemeester om boer van Dijck in het openbaar te bekriti seren omdat die het lef had bezwaar aan te tekenen tegen de bewuste bouwvergunningen en daarmee het woongenot van de bouwers in de weg stond. Beste burgemeester, het indienen van een bezwaarschrift is een recht en dat recht dient een bepaald doel, namelijk om burgers onder meer te wapenen tegen de willekeur van instanties. U kunt nog blij zijn dat van Dijck het heeft laten passeren, want een proces wegens smaad was hier misschien meer op zijn plaats geweest. Vervolgens Diftar. Zelfs de meest basale regel uit de opvoedkunde dat goed gedrag moet worden beloond en slecht gedrag moet worden bestraft wordt hier doodleuk omge draaid. Omdat er te weinig afval wordt aangeboden klopt de begro ting niet en wordt het tarief opge schroefd. Een sluitende begroting is blijkbaar belangrijker dan milieube- VAKANTIE SPANJE TE HUUR APPARTEMENTEN Rosas Costa Brava Tel. 06-53317369 Tel. 06-51367458 www.casas.nl/huur wust gedrag, dat is de enig mogelij ke conclusie uit deze affaire. Sorry dat ik de bedoeling van Diftar ver keerd heb begrepen. En dan zal ik het verder maar niet hebben over de bestuurlijke chaos die dit systeem vanaf de invoering heeft begeleid en het gekontedraai van de wethouder, die natuurlijk goed aanvoelt dat zijn politieke kwaliteiten om een niet- uit-te-leggen tariefsverhoging "erdoor" te krijgen wel heel erg zwaar op de proef worden gesteld. En dan nu de bezwaarschriften in het kader van de WOZ. Op pagina 5 van de Peel en Maas staat over dit onderwerp een klein stukje met de kop "gemeente besteedt afhandeling bezwaarschriften WOZ uit". Omdat externe adviesbureaus nu eenmaal geen liefdadigheidsinstellingen zijn kost dat 560.000 gulden extra ten opzichte van uitvoering door de gemeente zelf. Een kniesoor die daar over valt en dat gebeurt dus ook niet (maar daarover meer op het einde van dit stuk). Even een korte voorgeschiedenis. In oktober vorig jaar overwoog staatssecretaris Bos van Financiën om de uitvoering van de Wet- Onroerende Zaakbelasting aan de Belastingdienst op te dragen omdat de centrale uitvoering door die dienst veel goedkoper zou zijn dan decentrale uitvoering door de gemeenten. Een paar dagen later waren de gemeenten, bij monde van de Vereniging Nederlandse Gemeenten VNG), er als de kippen bij om de staatssecretaris duidelijk te maken dat hij dit helemaal ver keerd zag. Maar dan hebben ze toch geen rekening gehouden met de uit bestedingsdrift in het Venrayse. Een kleine rekensom. De overschrijding is 560.000 gedeeld door 37.000 inwoners is ongeveer 15 gulden per inwoner. Als Venray model zou staan voor heel Nederland, met zo'n 16 miljoen inwoners, betekent dat een overschrijding van zo'n 240 miljoen gulden. Let wel, het betreft hier een overschrijding, niet de wer kelijke kosten, die volgens dit model ergens in de buurt van de 600 miljoen gulden zullen liggen. Bos dacht dat de Belastingdienst de klus voor in totaal zo'n 200 miljoen zou kunnen klaren. Je mag dus maar hopen dat Venray niet model staat voor de rest van Nederland. Over uitbesteding is in de weten schap veel geschreven en er is veel onderzoek naar gedaan. Het komt allemaal op hetzelfde neer en dat hadden u en ik ook met ons boeren verstand kunnen opschrijven: je besteedt iets uit als je er in econo misch opzicht beter van denkt te worden. Dat kan in principe op 2 manieren. Als een organisatie zich tot haar "kernactiviteiten" beperkt doet ze waar ze zelf goed in is en besteedt ze andere taken uit aan der den die, omdat ze gespecialiseerd zijn. die taken beter, goedkoper, sneller etc kunnen uitvoeren. De bakker kan bijvoorbeeld beter brood bakken dan ikzelf want hij maakt minder rommel, kan zijn vaste kos ten spreiden over een groot aantal broden, kan meel met grote hoeveel heden inkopen en hij heeft al zo veel broden gebakken dat je hem niets meer kunt leren (en dat zou ik van mezelf niet willen beweren). Efficiëntiewinst door specialisatie noemen ze dat in de bedrijfsecono mie. Dit argument zou ook voor het bewuste externe bureau kunnen gel den, ware het niet dat ze dus veel duurder zijn dan de Gemeente. En kennis over dragen aan de Gemeente zullen ze ook niet graag doen, want daarmee gooien ze hun eigen glazen (markt, omzet) in. Dat is een inherent nadeel van uitbeste ding: je maakt je afhankelijk van de kennis van derden en je leert zelf niets. Of de afhandeling van bezwaarschiften tot de kernactivitei ten van de gemeente moet worden gerekend weet ik niet. Die discussie moet men op het gemeentehuis zelf maar voeren. De tweede manier is dat de beschikbare middelen (in dit geval dus de ambtenaren) op een andere manier beter kunnen worden ingezet. Dus dat ze nu geen bezwaarschriften WOZ hoeven te behandelen maar iets anders en dat ze daarmee een opbrengst van meer dan 560.000 gulden extra kunnen realiseren. Pas dan is er sprake van een beter alternatief om beschikbare capaciteit voor in te zetten. Of dit alternatief er is waag ik te betwij felen. Waarom het dan wel wordt uitbesteed, terwijl men het zelf blijkbaar ook kan (want anders hoef je niet uit te rekenen dat "zelf doen" veel goedkoper is) is me een raad sel. Tenslotte de gemeenteraad. Ik lees dat de PvdA "bedenkingen" had en fractie van de Vorle "vraagtekens" bij de gang van zaken zet en de rest vindt het blijkbaar wel best. Hoezo vraagtekens en bedenkingen, denk ik dan, hier moet verantwoording worden afgelegd. Met deze over schrijding zouden bijvoorbeeld 10.000 lepra patiënten een jaar lang van medicijnen kunnen worden voorzien!!!! Zo kun je het namelijk ook bekijken. Onvoorstelbaar dat er zo lauw en futloos wordt gereageerd op een dergelijke overschrijding. Ik krijg steeds meer de indruk dat deze gemeenteraad zichzelf niet meer serieus neemt in haar rol van contro lerend orgaan. Dat is misschien goed voor een leuke spreuk op car navalswagens en comfortabel voor het college van B&W, maar het zou toch echt anders moeten wil men de geloofwaardigheid ten opzichte van de burgers niet helemaal verliezen. Ik heb er geen moeite mee belasting te betalen als men enigszins aanne melijk kan maken dat die centen dan ook nuttig worden besteed. Gezien de kostbare fratsen van dit gemeen tebestuur begin ik daar echter steeds meer aan te twijfelen. Eén lichtpunt je is er wat mij betreft wel: ik heb door dit alles inspiratie gekregen wetenschappelijk onderzoek te gaan doen naar het nut voor gemeenten van organisatie adviesbureaus. Waarvoor mijn dank! Fons Naus Raar!!! Steeds vaker treedt de overheid terug uit het bedrijfsleven. Sterker nog zij verkoopt staatsbedrijven en dwingt deze tot concurrentie, (bijv.: PTT werd KPN en TNT Post). Ook regionaal is er een aarzelend begin. Alleen op een gebied is er een dui delijke uitzondering: het welzijns werk. Hier is slechts een aanbieder nl Synthese en dat moet blijkbaar zo blijven. Je zou dus kunnen verwach ten dat de gemeente (met name de commissie Welzijn) deze instelling positief kritisch zou volgen. Helaas in de praktijk blijkt dit anders te zijn. In het verleden maakte de gemeente het al zeer bont door Synthese behoefteonderzoeken te laten doen naar diensten die men vervolgens bij haar inkocht. Je weet dan natuurlijk al van tevoren wat de uitkomst van zo'n onderzoek is. Maar omdat de prijzen in de wel zijnssector schrikbarend stijgen kan de gemeente dit jaar niet alle dien sten afnemen die Synthese aanbiedt. Omdat de gemeente zo 'verstandig' is geweest om een meerjaren over eenkomst af te sluiten ligt het merendeel van de uitgaven reeds vast (het zogenaamde algemene beleid). Men kan dus alleen nog maar beperkt schuiven en heeft een keuze uit specifiek- en ontwikke lingsbeleid. Samen goed voor 19% van de subsidie. Over 81%, een bedrag van maar liefst fl. 1.860.204 gulden, is geen discussie meer mogelijk. Een stel door Synthese opgetrommelde organisaties die protesteren tegen het mogelijk kor ten van de bijdrage houdt de schijn van democratie op. In het Limburgs Dagblad van 10 januari jl. staat een artikel over het reilen en zeilen van de welzijnsinstelling CMAD in Roermond. In een rapport van adviesgroep B&A blijft er van deze instelling niets over. Een raadslid geeft aan geschrokken en geschokt te zijn. Hopelijk staat er binnenkort niet iets dergelijks over Synthese in deze krant. Ton Mulders Het houden en doden van dieren voor hun pels wordt verboden. Dit heeft het kabinet vrijdag besloten op voorstel van minister Brinkhorst. Ook de gemeente Venray telt twee nertsenfokkerijen, één aan de Lollebeekweg in Castenray en één aan de Twistweg in Vredepeel. Er komt voor de nertsenhouderij een overgangsregeling van tien jaar. Er mogen geen nieuwe bedrijven wor den opgericht en op bestaande bedrijven mag niet worden uitge breid. Nederland telt zo'n tweehon derd nertsenfokkerijen. PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckhoLn!/ nieuws Werkgroep Behoud de Peel De nijvere vrijwilligers van het Peelwerk zijn alweer een tijdje druk bezig bij de veenputten bij Helenaveen. Al werkend ontdekten ze hier almaar meer plantkundige zeldzaamheden zodat de opknap beurt van deze terreinen met des te meer ijver en ambitie wordt voort gezet. Het komt dan ook heel goed uit dat ze deze keer versterking krij gen van een enthousiaste en geoe fende groep IVN-ers uit Bakel. Gezamenlijk gaan ze met kniptan gen en bijltjes verwilderde bessens- truiken te lijf. Vertrek: a.s. Zaterdag 3 feb. om 09.00 uur bij de kerk van Helenaveen. Nieuwelingen, die van harte welkom zijn, worden verzocht zich even per telefoon te melden: tel. 0492-515683 of 0493-319610 en vooral: Laarzen mee te nemen!

Peel en Maas | 2001 | | pagina 9