Raadsleden laken voorstel verhoging OZB-tarief LET OP Venray hoopt financiële risico's te beperken 4? 4 2 L FRANSOI Harold Hl LENSSEN Gemeentesecretaris heeft twee petten op' Sporttrofee voor Groep Geleide Wapens Platform voor behoud historisch bezit NLW-werknemers behalen EHBO-diploma laatste dagen kassakorting op de reeds afgepri|sde prijs. Ook geldig op tassen. HOEZO NOG NOOIT EEN ZONS VERDUISTERING GEZIEN? ZONWERINGEN Van de Vorle woedend op VVD Felle brand Controle veiligheid cafés PEEL EN MAAS donderdag 1 februari 2001 - Pagina 7 20% CAP De gezelligste schoenwinkel van Venray Grotestraat 11 www.caoretto.nl Een jaar geleden werd Piet Lucassen, voormalig directeur stedelijke ont wikkeling, benoemd rot gemeentesecretaris als opvolger van Ad de Bever. namens de gemeente de onderhandelingen met Puui franssen over de ver- ::vcj:dAA;-G>( mom o 'a:®: kk.:-jdviVig:;;:'ViÓ^VVle;;kortSil:ri:i<hp ruo bei. ho.o J oOmvc;o cen;sécï^iaiis::ktm;geerrov&: pem.-ü op h;;bbeh!'hrièlltf Ike Bussen "Xk ben het helemaal met Busser eens"", zei wethouder Kersten. "Ik vind dat we morgen al een nieuwe directeur stedelijke ontwikkeling moeten hebben. Want op deze manier werkt het met. Maar noodgedwon gen vervult Piet Lucassen zolang deze dubbelrol." Geen geschikte bouwlocaties op kerkdorpen De raadsfracties uitten dinsdag avond hun grote ongenoegen over het krakkemikkige voorstel voor verhoging van de Onroerende zaak belasting (OZB) met ruim 1%. Ook spraken de partijen er hun bezorgdheid over uit dat de goedkoopste woningen niet de grootste lastenverhogingen gecon fronteerd worden. Alleen was dit nergens in de stuk ken terug te vinden. Terwijl uit een onderzoek van medio vorig jaar nog bleek dat de goedkopere woningen (flats, appartementen, boven- en duplexwoningen) veel meer in waarde zijn gestegen dan de andere woningen. "De mensen in de flats krijgen een flinke verhoging. Terwijl bewoners van huizen van zes of zeven ton zelfs minder OZB gaan betalen", wist Joost van de Vorle van de gelijknamige fractie. "Alleen heb ik daar geen zicht op", voegde hij eraan toe. KRITIEK Wethouder Houba (VVD) ver klaarde dat de cijfers van toen nog grotendeels kloppen. "Maar ik ken 1 STATIONSWEG 13 VENRAY 0478 515010 I De VVD-fractie stemde dins- - dagavond als enige partij tegen het bereikte akkoord met veehou der Van Dijck in Merselo. Althans de raadsleden Frans van Hooft en l John Oosterbeek stemden tegen terwijl VVD-wethouder Jan Houba daarentegen wel met het collegevoorstel instemde. Dat wekte de woede bij Joost van de Vorle. "We hadden verwacht dat ieder een voor zou stemmen om de gedu peerde bouwers zo snel mogelijk verder te helpen. Maar nu stemt de VVD tegen. Wat een populistisch gedoe. We zijn ver gezakt in Venray lis een partij zelfs tegen zijn eigen collegelid stemt. Op deze manier I ïadden wij ook wel in het college j willen zitten", zei een boze Joost van de Vorle die een hoofdelijke j stemming eiste en vroeg om schor sing van de vergadering. De vier- I rcansfractie van Van de Vorle, die I eveneens verdeeld bleek, trok zich enkele minuten terug. Uiteindelijk stemden vier raadsleden tegen het vorostel: twee van de VVD en twee van fractie Van de Vorle. Fractievoorzitter Gerrit Lemmens hekelde ook het gedrag van de VVD. "De wethouder die op een sleutelpositie zit stemt anders dan zijn fractie. Hiermee is de geloof waardigheid van de VVD in het geding", vond Lemmens. Fractieleider Frans van Hooft (VVD) viel op zijn beurt Van de Vorle aan: "Ze moeten met argu menten komen en niet met verwijten als 'populistisch'. Dat er andere standpunten zijn binnen een partij is niet meer dan democratisch." Vorige week donderdagochtend om 1.45 uur woedde een felle brand in een leeg halfvrijstaand woonhuis aan de Broekweg in Venray. Het woonhuis was bestemd voor de sloop en was de dag ervoor door de laatste bewoners verlaten. De brand weer was- snel ter plaatse en had de brand binnen een half uur onder controle. Het woonhuis is deson danks grotendeels uitgebrand en van het huis ernaast is de bovenverdie ping zwaar beschadigd. Er was geen gevaar voor de omwonenden. Naai de oorzaak van de brand wordt onderzoek gedaan. Gezien de aard van de brand, sluit de politie brand stichting niet uit. PEEL EN MAAS on line www. va ndenmunckhof.nl/ nieuws ook alleen maar de algemene cijfers. De praktijk moet uitwijzen hoe dit voor de individuele gevallen uit pakt." Over een maand krijgen alle Venraynaren de jaarlijkse belasting aanslag in de bus met de nieuwe taxatiewaarde van hun woning. Maar het is nu al duidelijk dat de verschillen aanzienlijk zullen zijn. Want tussen de laatste peildatum van 1 januari 1992 en 1 januari 1999 zijn de huizenprijzen in Venray gemiddeld met 127,6% gestegen. Woningen die naar verhouding meer in prijs zijn gestegen gaan ook veel meer dan de circa 7% tariefsverho ging betalen. De OZB-stijging kan wel oplopen tot 30%. Bijna alle partijen toonden zich ontevreden over het voorstel dat vol fouten zat en veel te laat werd uitge reikt. Alleen de VVD hield zich afzijdig. "We kunnen de kritiek wel delen maar we steunen toch het beleid van de VVD-wethouder", merkte Frans van Hooft op. Zelfs het CDA, dat zich tijdens de behan deling in de commissie niet liet horen, uitte kritiek. "Door de grote tijdsdruk kunnen we het nu nog In september begonnen zestien medewerkers van de NLW-bedrij- ven aan de EHBO-opleiding. Vorige week donderdag was het een spannende dag want de exa mens werden afgenomen. De NLW-werknemers waren buiten gewoon succesvol want alle zes tien slaagden zij voor hun EHBO- diploma. De NLW-bedrijven zijn nu zestien volwaardig gediplomeerde EHBO'ers rijker. Vanaf 14 septem ber verzorgde cursusleidster Hanny Rongen iedere donderdagmiddag De animo onder de veehouders in de gemeente Venray is redelijk groot om deel te nemen aan de regeling 'ruimte voor ruimte'. 33 Agrariërs hebben zich aangemeld om hun stallen te slopen in ruil voor een vergoeding van 200 gul den per vierkante meter. In totaal heeft de gemeente 34.911 m2 te slopen staloppervlak aangeboden gekregen. Dil betekent dat Venray een kleine 7 miljoen gulden aan de stoppende veehouders moet voorfinancieren. De regeling voorziet erin om dit bedrag terug te verdienen door de uitgifte van ruime bouwkavels in het buitengebied. Voor Venray zou het om 35 nieuwe woningen gaan. Terwijl de andere gemeenten in Limburg al eind vorig jaar voldoen de bouwlocaties hadden gevonden daar slaagde Venray er maar niet in om op de kerkdorpen daarvoor ruimte te vinden. Er werd daarom twee keer, tot 1 december 2000 en tot 1 februari 2001, uitstel aange vraagd bij de provincie. Uiteindelijk liet de gemeente haar oog vallen op het toekomstige uitbreidingsgebied de Brabander in noord-west Venray. Omdat van de 35 aangemelde vee houders er acht een woning op hun eigen erf willen bouwen moest Venray nog 27 woningen zelf reali seren. Het beoogde gebied langs de Beekweg van 33.115 m2 was echter in bezit van twee markpartijen: bouwbedrijf Fleuren (16.865 m2) en de combinatie Janssen/Stienstra (16.250 m2). RISICO Beide marktpartijen toonden zich bereid hun grond voor 50 gulden per vierkante meter aan de gemeente te verkopen. Janssen/Stienstra deed dat wel onder de voorwaarde dat het in het aangrenzende gebied een bouwclaim krijgt voor 32 woningen. accepeteren. Maar in de toekomst moet de informatie voortaan op tijd worden uitgereikt", zei Frans Janssen. Richard de la Roy (fractie Van de Vorle) vreesde dat er burgers in de problemen komen. "Deze lastenver hoging stoort ons. Ik stel voor om daarom de burgers een nieuwe zalmsnip toe te kennen maar dan wel eentje van honderd euro", vond De la Roy. KLONTJE Truus Kemmelings (PvdA) herin nerde er aan dat tijdens de laatste commissievergadering nog een ver beterd voorstel werd uitgereikt. "De meesten hadden echter geen reken- apparaat bij zich en de tijd was ook veel tekort. Daarom heb ik toen geen advies kunnen geven ook omdat er onvoldoende uitleg was." Kemmelings merkte op dat de OZB voor veel individuele burgers heel nadelig kan uitpakken. "Het is daar om zeer gewenst om dit duidelijk te maken aan de burgers. Het liefst in een uitleg die bij de adnslag gevoegd is." EHBO-lessen op het bedrijf aan de Smakterweg. Ondanks dat het een pittige opleiding was haakte geen enkele cursist voortijdig af. Op don derdag 25 januari werden de indivi duele examens afgenomen. Het bestond uit een theoriegedeelte, afgenomen door een arts, en een praktijkgedeelte. Hierbij werd gebruik gemaakt van professionele Lotusslachtoffers. Aan het einde van de dag hoorden de zestien cursisten het heugelijke nieuws dat iedereen geslaagd was. Binnenkort ontvan gen de kersverse EHBO'ers hun diploma met bijbehorende speld. In De gemeente ging hiermee akkoord en vond Fleuren bereid om er samen met de stichting Wonen Venray de 27 woningen te realiseren. De finan ciële afwikkeling is als volgt. Fleuren verkoopt zijn grond voor 843.250 gulden en Janssen/Stienstra voor 812.500 gulden aan de gemeente die vervolgens voor dezelfde prijs van 50 gulden per meter de 33.115 m2 in totaal door verkoopt aan de combinatie Fleuren/Wonen Venray, dus voor 1.655.750 gulden. Fleuren/Wonen Venray betaalt daarnaast 20.000 gul den kosten plus 5.400.000 gulden als vergoeding (twee ton per kavel) voor de te slopen stallen. De gemeente op haar beurt moet op 1 maart alvast 25% en op 1 mei de overige 75% van de 7 miljoen gulden sloopvergoeding voor de veehouders aan de provincie beta len. Naast het risico van renteverlies krijgt de gemeente in eerste instan tie alleen 5,4 miljoen gulden van Fleuren/Wonen Venray binnen. De andere 1,6 miljoen krijgt de gemeente weer terug van de provin cie, inclusief rente, als de acht agra riërs op hun eigen erf kunnen bou wen. Deze acht krijgen namelijk een bouwcontingent toegwezen in ruil voor de slooppremie. Maar in de meeste gevallen is het niet zeker of dit wel kan. Indien blijkt dat de woningen inderdaad niet op de per celen van de stoppende bedrijven gebouwd kunnen worden, dan wil de gemeente snel enkele 'kleinere marktpartijen' inschakelen. Zij kun nen dan in Oostrum, waar nog wel enige ruimte ligt, de woningen als nog bouwen zodat de gemeente de sloopvergoeding van 200.000 gul den per kavel zo weer kan verdie nen. STRUIKELBLOK In de raadsvergadering toonden de meeste fracties zich verheugd dat de Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) trok het felst van leer. "Hier zijn we niet van gediend. Een onduidelijk stuk vol telfouten. Zelfs met een kladblok en een tel machine erbij kwamen we er nog niet uit. Het stuk is daarom rechtst reeks door de papiervernietiger gegaan." Zijn fractiegenoot Xke Busser plaatste zijn vraagtekens bij de gemiddelde tariefsverhoging van 7% alleen wist hij dit niet met cij fers te staven. Wethouder Houba wimpelde de kritiek van Samenwerking weg. "Het spijt me dat het voorstel niet tot genoegen is. Alleen begrijp ik dat niet goed. Want het stemt vols trekt overeen met wat in de begro ting is afgesproken." Verkoeijen hamerde erop 'dat het de taak van de wethouder is om te zorgen dat het duidelijk is'. "U heeft het ver trouwen in de waagschaal gesteld door niet te doen wat afgesproken is", stelde hij. Maar volgens Houba was 'alles zo klaar als een klontje.' Hij zegde toe de fractie Samenwerking een keer afzonder lijk uitleg te zullen verschaffen. september gaan de zestien geslaag den al op een herhalingscursus. De EHBO-gediplomeerden zijn: G. Achten, A. Arts en F. Hesen van de NLW-vestiging in Helden, W. Janssen van dependance Molenveld in Horst, G. van de Water (Overloon) en M. Christiaens-te Baerts, L. Cox. J. Henraath, F. Gommans, R Lucassen, J. Poels, G. Roeven, J. Derks, H. Soree, M. Surminski en S. Verhaegh uit Venray. Medewerkers van NLW-bedrijven in actie tijdens het praktijkexamen gemeente er toch in geslaagd is aan de regeling deel te nemen en dat de financiële risico's nu grotendeels bij de ontwikkelaar Fleuren/Wonen Venray komen te liggen. Maar des ondanks kent de regeling nog enkele onzekerheden. Richard de la Roy (fractie Van de Vorle) waarschuwde voor mogelijke bezwaarprocedures wat de bouw nog jaren kan ophou den. "Ik dring erop aan de rentekos ten, die oplopen tot 50.000 gulden per maand, te beperken." Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) was blij dat ondanks de keuze voor de Brabander de 35 contingenten toch voor de kerkdorpen gereserveerd blijven. John Oosterbeek (VVD) stelde voor de aan- en verkoop van de grond op dezelfde dag te realise ren om renteverlies te voorkomen. Henri van de Ven (CDA) en Gerrit Verkoeyen pleitten voor snelle dui delijkheid over de acht bouwers op eigen erf. Van de Ven wees nog op De Groep Geleide Wapens is win naar geworden van de sportcompeti tie 2000 tussen alle luchtmachton derdelen in Nederland. Op hun thuisbasis De Peel kreeg comman dant Rikken van de Groep Geleide Wapens (zie foto) de wisseltrofee overhandigd. Op die dag ging ook de sportcompetitie 2001 van start met een crosscountry in de omge ving van De Peel. Ieder jaar meten de sporters van de verschillende onderdelen binnen de Koninklijke Luchtmacht, van soldaat tot gene raal, zich op sportief gebied. Competities in verschillende takken van sport bepalen uiteindelijk de uit slag. De competities worden in de regel gedomineerd door de operatio nele vliegvelden. Ditmaal was het anders en behaalde de Groep Geleide Wapens de meeste punten. de vele voordelen die de regeling biedt zoals: terugdringen mest, ver betering buitengebied en voorko men van ongewenst hergebruik van lege stallen. Wethouder Lei Heidens (CDA) beloofde zijn best te doen om de 'zeven miljoen gulden zo snel mogelijk binnen te halen'. "Voortvarendheid is geboden en we gaan nog met de provincie praten over versoepeling van de betalings termijnen." In de loop van dit jaar komt al de tweede tranche van de 'ruimte voor ruimte' regeling. De vraag is of Venray er dan wel in slaagt om vol doende ruime bouwlocaties voor woningen in de duurdere prijsklasse op de kerkdorpen, wat toch de opzet was, te realiseren. Het terugverdie nen van de extra kosten van 200.000 gulden, ten behoeve van de sloopre- geling, blijkt echter het grote strui kelblok te zijn. KNELPUNTEN De knelpunten op de dorpen die voortkomen uit het gemeentelijk onderzoek: Ysselsteyn: locatie ten zuiden van het dorp is geschikt; stankhinder vormt het probleem. Veulen: midden in het dorp is ruimte voor 5 tot 7 woningen indien de stankcirkel van het bedrijf van Spreeuwenberg is verdwenen. Maar omdat het om een beperkt aantal dure woningen kan gaan is het voor marktpartijen niet echt interessant. Heide: geen mogelijkheid vanwe ge de vele stankcirkels van veehou derijbedrijven. Castenray: er is een uitbrei dingslocatie bij de Rietweg maar de exploitatie van extra woningen is er financieel niet haalbaar. Leunen: grenzend aan de uitbrei dingslocatie ligt een gebied, eigen dom van Hurks, en een champion- bedrijf. Hier is ruimte voor circa 10 Venray gaat in februari 46 van de in totaal 157 horecabedrijven in de gemeente controleren op (brand)veiligheid. Onder hen bevinden zich onder andere de cafés/zalen Martens, De Herberg, Iduna, De Witte Hoeve, Janssen, 't Anker, De Zwaan, In Den Engel, Hulsman, Picardie Bar, D'n Oldtimer, Lilli's Verjaardag, De Bonte Koe, Dingus, Watjang, De Batavieren, Herberg De Peel, Discotheek Forest en de gemeen schaphuizen in Vredepeel, Castenray, Oirlo, Ysselsteyn, Oostrum, Heide, Merselo en Leunen. Ook de cafés/zalen Heeren van Amstel. 't Podium, Roelanzia, 't Upke, De Evenaar, De Karklingel, Allemans Café, Internetcafé, Sono, jeugdcentrum Ysselsteyn, Dansschool Janssen, De Koets. Schouwburg Venray, De Steeg, 't Veule en Tennishal De Schaapskooi worden door één van de tien contro leteams bezocht. Het gaat om cafés waar tijdens de carnavalsdagen grote(re) groepen mensen worden verwacht. De controle richt zich met name op het aantal vluchtwegen in relatie tot het aantal bezoekers en de kwaliteitseisen voor de versiering. Naast deze 46 bedrijven wordt de actie verder gericht op nog eens achttien bedrijven waar de carna valsviering op bescheiden wijze wordt gevierd. Uiterlijk twee weken voor carnaval krijgen alle 64 bedrij ven een brief waarin het specifiek voor dat bedrijf berekende maxi mum aantal personen wordt aange geven. De exploitanten worden er in de brief nadrukkelijk op gewezen dat zij voor de gang van zaken ver antwoordelijk zijn. De exploitant dient ervoor te zorgen dat de nood uitgangen vrij zijn, dat er niet meer personen aanwezig zijn als toege staan en dat de versieringen aan de veiligheidseisen voldoen. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard woningen. Locatie is niet voor 1-1- 2006 beschikbaar en ook financieel niet haalbaar. Oirlo: op korte termijn geen mogelijkheden. Oostrum: de gemeente heeft gron den ten noorden van de Van Broekhuizenstraat (te klein) en ten zuiden van de Oostrumsche beek (geluidsoverlast Wanssumseweg/Mgr.Hanssenstraat) die ongeschikt zijn. Wel geschikt is een uitbreidingslocatie grenzend aan de bestaande kom waar ruimte is voor vier woningen. Smakt: locatie ten oosten van het dorp biedt vanwege stankhinder geen mogelijkheden. Merselo: geen mogelijkhe den. Vredepeel: de gemeente heeft grond in eigendom waar ruimte is voor slechts twee woningen. De kosten voor openbare voorzieningen zijn te duur. ,^S Op KEUKENINRICHTING (0478) 539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum Het Historisch Platform Venray dringt aan op een inventarisatie en beschrijving van het historisch bezit van Sint Anna en Sint Servatius. Met name het behoud van de museumcollectie en het archief van het instituut baart het platform grote zorgen. Het platform is bereid om ondersteuning te verlenen bij de inventarisatie. Het platform schrijft dit in de nieuwsbrief van januari. De psychiatrische inrichtingen Sint Anna en Sint Servatius hebben in de afgelopen eeuw voor een belangrijk de geschiedenis vim Venray bepaald. De op handen zijnde sluiting van Sint Anna markeert dan ook een belangrijk moment in dé plaatselijke historie. 'Al die veranderin gen zijn onontkoombaar en noodzakelijk, maar gelijktijdig dreigt vee) his-

Peel en Maas | 2001 | | pagina 7