"Voetgangersgebied moet verblijfsvriendelijk worden Vrees voor hoge schadeclaims bouwers Multiflex lenzen "Meer politie binnen het AZC dan erbuiten" Verkoop VVV- gebouw splijt CDA-fractie Kunstwerk voor Medisch Centrum Antoniusveld RvS: mengvoederbedrijf maakt te veel herrie Wijziging voorrangssituatie kruispunten CONTACTLENZEN 99 Familiebedrijf Fractie Van de Vorle: onderzoek naar Iwaco Koekjes PEEL EN MAAS donderdag 1 februari 2001 - Pagina' Venray wil het winkelhart grotendeels afsluiten voor auto's Om de verkeershinder in het centrum terug te dringen wil de gemeente Venray maatregelen nemen die zijn weergegeven in de verkeersvisie centrum. Het gaat om het gebied tussen de Noordsingel, St. Jozefweg, Langeweg, Paterslaan, Juliana- singel en Raadhuisstraat. De maatregelen gelden voor het voetgangersgebied, het centrumge bied en de binnenring. Om een kwa liteitsimpuls te geven aan het win kelcentrum wordt het voetgangersgebied (Grotestraat, Hofstraat, Grote Markt, Passage, Schoutenstraatje en in De Bleek) met fysieke middelen (paaltjes) afgesloten, behalve op de aangege ven tijden voor de bevoorrading van de winkels. Bewoners van het cen trum kunnen met een sleutel of een pasje de paaltjes laten zakken. Verder worden de straten geëgali seerd, de uitstallingen aan banden gelegd en ook fietsers moeten weg blijven uit de voetgangerszone. Er komt zelfs een verbod op wild geparkeerde fietsen in het winkel hart en er worden centrale fietsen stallingen, al dan niet bewaakt, en stallingsvoorzieningen bij super markten aangelegd. De Schoolstraat, die wordt afgesloten voor gemotoriseerd verkeer, blijft de enige noord-zuid fietsroute door het centrum. Bij de inrichting van de Schoolstraat wordt een duidelijke scheiding gemaakt tussen het fiets- verkeer en het voetgangersverkeer. Daarnaast wordt rekening gehouden met de voetgangersoversteken over de Schoolstraat. Een maatregel die volgens de gemeente Venray bij draagt aan een prettig verblijfskli- maat is het handhaven van de ven stertijden voor het bevoorradend verkeer waardoor de overlast van bevoorradend verkeer voor voetgan gers zoveel mogelijk wordt beperkt. VERKEERSLUW Voor wat betreft het gemotori seerd verkeer dienen de wegen naar parkeervoorzieningen in beide rich tingen berijdbaar zijn. Om de overi ge wegen voor omwonenden ver keersluwer te maken wordt voorgesteld hier éénrichtingsverkeer van te maken. Op de binnenring worden tien plateaus op de kruisin gen (waar rechts voorrang heeft) en dertien zebra's aangelegd om zo een veilige oversteek voor de voetgan gers richting centrum te garanderen. "Het voetgangersgebied moet ver- blijfsvriendelijk worden", vertelde wethouder Driessen dinsdag tijdens een persconferentie. "En verder komen er voor automobilisten ver wijzingen naar de parkeervoorzie ningen, een kwaliteitsysteem a la Venlo. Door de paaltjes die in het centrum komen zullen ook ramkra ken tot het verleden behoren." Eind 2002 dient de hele binnensingel her ingericht te zijn. Op woensdag 7 februari worden de plannen van de gemeente Venray tijdens een infor matiebijeenkomst in de Witte Hoeve toegelicht (19.00 uur). Vervolg voorpagina "Ik snap er helemaal niets van", vertelt Piet Colbers geëmotioneerd. "Dit was een ideale oplossing voor ons. We dachten dat alles rond was maar de notaris heeft blijkbaar een fout gemaakt. Door zijn nalatigheid is de acte niet gepasseerd". En de tijd begint te dringen want 20 febru ari is de 'deadline' want daarna is de verkoop van de baan. Een gesprek met wethouder Kersten bood vorige week geen soelaas. De gemeenteraad kon dinsdag avond instemmen met de vestiging van de WVG op het gebied. De meeste fracties pleitten ervoor een uitzondering te maken voor Colbers. "Onze wens is om zonder procedu res een oplossing te zoeken met de familie", zei Gerrit Verkoeijen (Samenwerking). Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle): "Deze locatie moet buiten de WVG gehouden worden." Wethouder Kersten (PvdA) wilde er echter niets van weten. "Deze wet is een overvals- techniek. De zaak Colbers lag wel bij de notaris maar was er nog niet gepasseerd. En dat is het toetsings moment." Bert Kersten voelde er daarom niets voor een uitzondering te maken. "We moeten niet de WVG opleggen en er dan te gemakkelijk mee omgaan. Ik wil geen ontheffin gen verlenen waar we over een jaar weer last van krijgen." Bert Linskens (PvdA) steunde, zoals gewoonlijk, zijn wethouder. "We kiezen voor een formele benadering. En dat is het moment wanneer de acte passeert." John Oosterbeek (VVD) drong erop aan om Colbers voor 20 februari uitsluitsel te geven. Kersten: "Dat kan ik niet toezeggen. De tijdsdruk in de kwestie Van Dijck/Colbers is vervelend. Maar ik voel er niets voor een besluit te nemen wanneer ik nog niet alles in beeld heb. Daar heb ik tijd voor nodig." Piet Colbers heeft inmiddels een advocaat in de arm genomen. Hij weet niet wat hij ervan moet den ken. "Want Kersten heeft op 11 januari in de commissievergadering nog gezegd dat alles wat bij de nota ris lag door kan gaan. Er drie dagen later krijgen we een brief van de gemeente dat het niet zo is. De gemeente wil ons bedrijf ruïneren. Ik ben hier ooit met niets begonnen ;n heb altijd mijn zaken zelf gere geld. Ik was nog nooit op het gemeentehuis geweest. Ik wist niet sens hoe het er daar van binnen uit zag. Maar nu weet ik dat helaas wel." Notaris Mathijsen zit ook met de kwestie in zijn maag. De Venrayse notaris mag beroepsmatig geen uit spraken over zijn cliënten doen. 'Dit is een ramp. Ik ben het met Colbers eens", wil hij er slechts over kwijt. Mathijsen ziet nog wel dege lijk kansen voor de Oirlose familie. "Want de gemeente kan in specifie ke gevallen ontheffing verlenen. I Ondanks dat de gemeenteraad de WVG heeft goedgekeurd. De zaak is nog zeker niet verloren." Piet Colbers hoopt vurig dat er voor 20 februari alsnog een positie ve oplossing uitrolt. "Want anders ga ik de nalatende partijen aanspra kelijk stellen. Dit zal juridische con sequenties moeten hebben. Ze zijn nog niet van mij af', zegt hij strijd vaardig. Voor de ingang van het Medisch Centrum Antoniusveld is afgelopen weekend een kunstwerk van Liesbeth Rutten (foto) onthuld. Het kunstwerk is een geschenk van het voormalige gezondheidscentrum Landweert. Medisch Centrum Anto niusveld zet nu de activiteiten voort van het vroegere gezondheidscen trum in Landweert. Wethouder Kersten: "Een scherpe, rechtvaardige behandeling" De raad kon dinsdagavond instemmen met de schadevergoe ding van ruim 1,7 miljoen gulden voor veehouder Van Dijck. De Merselonaar verplicht zich het aantal mestvarkens op zijn bedrijf zodanig te verminderen dat de stankcirkel de elf geplande woningen in het uitbreidingsplan niet meer in de weg staat. De raadsfracties waren echter niet gerust op de te verwachten scha declaims van de gedupeerde bou wers. Want de bouw van hun huizen ligt al vanaf begin oktober stil omdat ze binnen de stankcirkel lagen. De gemeente had desondanks bouwver gunningen verstrekt. De VVD vond als enige partij de vergoeding van 1.756.000 gulden voor Van Dijck te hoog. "Gezien de kostenafweging stemmen we er niet mee in. Er komt nog een bedrag bovenop die 1,7 mil joen. Terwijl het slechts elf huizen betreft. Maar dat betekent wel een schadepost van zo'n 150.000 gulden per woning", verduidelijkte Van Hooft die aandrong op een diep gaand onderzoek naar het bouwde- bacle in Merselo. De fractie Van de Vorle vroeg zich af waarom er geen complete bedrijfsbeëindiging was overeenge komen met Van Dijck. "Want een bedrijf wat terugmoet van 1130 naar 270 mestvarkens-eenheden is op die plek niet levensvatbaar meer", meende fractieleider Gerrit Lemmens. "Het college heeft de 'Mengvoederbedrijf Nijsen Granico maakt meer herrie dan toegestaan'aldus buurtbewoners uit Veulen. 'Het aantal decibellen in de vergunning moet naar bene den'. De provincie had de zaak onderzocht en kwam tot de con clusie dat er een complete doos over de fabriek moest worden gezet, om de geluidshinder terug te dringen. Nijsen Granico is het hiermee oneens. 'Er wordt nooit geklaagd over de fabriek', beweerde de raadsman van Granico donderdag bij de Raad van State in Den Haag. Toch hadden enkele omwonenden een rechtszaak tegen de provincie aangespannen, omdat de herzieningsvergunning voor Granico niet in de haak zou zijn. De mengvoederfabriek zorgt voor te veel geluidsoverlast in de buurt. Om dat legen te gaan zou de ■'doos' over de fabriek kunnen wor den geplaatst, zo suggereerde de provincie. Vanzelfsprekend vindt Granico die veranderingen niet nodig. MINDER WERK Vanwege BSE en andere vleesel lende is er een enorme teruggang in de mengvoederbranche, verklaarde de raadsman van Granico. "Dat betekent dat er nu al minder werk is, en daarom ook minder overlast voor de bevolking." Aanpassing van het mengvoederbedrijf zou dan niet meer nodig zijn: de herrie zou van zelf minder worden. Toch zit Granico met een rechtszaak aan z'n broek en dreigen aanpassingen meer dan een miljoen gulden te gaan kos ten. De provincie kwam naast de tota le overkapping van de fabriek nog met andere maatregelen voor Granico: vrachtwagens die niet har der zouden mogen rijden dan tien kilometer per uur. De Raad van State zette hier vraagtekens bij: "Ik sta met wantrouwend tegenover de redenering dat vrachtwagens stap voets gaan rijden wanneer je ze een papiertje in de hand geeft met 'niet harder dan tien kilometer erop", aldus staatsraad Berg. "Is dat niet erg optimistisch gedacht van de pro vincie? Levert dit niet onherroepe lijk handhavingsproblemen op?" Alle raadsels en vraagtekens wer den donderdag nog niet opgelost. De Raad van State gaat nu aan de hand van alle informatie bepalen of de provincie de herzieningsvergun ning terecht heeft afgegeven. Binnen enkele maanden doet de Raad van State uitspraak. mensen in Merselo een slechte dienst bewezen. Het zou daarom vrijwillig een straf op zich moeten nemen. Wat ons betreft geld de motie van afkeuring, die wij samen met D66 in november hebben inge diend, voor dit college voor levens lang." KRITISCH Bert Linskens (PvdA) en Ike Busser (Samenwerking) zeiden de mogelijke schadeclaims van de bou wers 'zeer kritisch' te zullen bekij ken. "Daarin zullen we heel terug houdend zijn. De afgesproken prijs met Van Dijck is al de 'limit'", stel de Linskens. Wiel Michiels (CDA) drong vooral aan op een snelle en zorgvuldige afwikkeling van de claims. Hans Teunissen (D66) kon 'met de oplossing instemmen'. Wethouder Bert Kersten (PvdA) had nog geen idee van de hoogte van de schadevergoedingen voor de elf gedupeerde bouwers. "We zullen de claims scherp maar rechtvaardig beoordelen", aldus Kersten die opgelucht zal ademhalen nu de raad het bereikte akkoord met Van Dijck heeft accepteerd. Want in november liepen de emoties nog heel hoog op. Naast verantwoordelijk wethouder Kersten namen de coalitiepartijen VVD en PvdA toen ook het CDA flink onder vuur. Maar twee maan den later zijn de scherpe kanten weer verdwenen en had het CDA er geen behoefte meer aan om nog openstaande rekeningen met de VVD en PvdA te vereffenen. De dreigende breuk binnen de coalitie, die een flinke scheur veroorzaakte, is kennelijk weer gelijmd. Bert Kersten zei uit de beladen bouw- kwestie zijn les te hebben geleerd. "Dit had anders gemoeten en het zal ons geen tweede keer gebeuren. We hebben de rek opgezocht, dat is fout gegaan en daar nemen we nu ook de volle verantwoordelijkheid voor", zei Kersten die de VVD beloofde 'om later in alle rust alles nog eens grondig te analyseren'. CONTACTLENZEN OP MAAT, DUURZAAM EN GEZOND K U R S T JENS VENRAY NOORDERHOF 20 - TEL. 0478 - 550630 De gemeente Venray gaat de voorrangssituaties op de fietsover- steken Henri Dunantstraat, Stationsweg, Kruidenlaan, Sleutelbloem en Klaproos per 1 mei 2001 wijzigen, zodat automo bilisten op deze kruisingen voor rang hebben op (brom)fietsen. Dat maakte wethouder Driessen dinsdagmiddag tijdens een perscon ferentie bekend. Naast de gevoelens van onveiligheid die onder de Venrayse bevolking leven gebeuren op deze fietsoversteken ook veel ongevallen. KRUISING MERSELOSEWEG Ook de voorrangsregeling op de kruising Merseloseweg-Langeweg (primaire fietsroute van en naar het centrum) wordt gewijzigd. Hier kruisen twee erftoegangswegen A met primaire fietsroutes elkaar en toch heeft het fietsverkeer op de Merseloseweg voorrang op het fiets en autoverkeer op de Langeweg. In verband met het streven naar her kenbaarheid en uniformiteit op de binnenring wil de gemeente Venray dit kruispunt omzetten in een gelijk waardige kruising, waar verkeer van rechts voorrang heeft. De huidige situatie, waarbij verkeer op de Merseloseweg voorrang heeft, leid de tot veel kritiek van weggebrui kers. De kruising is nu de enige voorrangskruising op de binnensin gel. VOORRANG RECHTS In eerste instantie lijken de voor stellen van de gemeente Venray in strijd te zijn met de nieuwe Europese verkeersregel die op 1 mei 2001 ingaat, namelijk voorrang voor fietsers van rechts. Maar deze regel geldt alleen op gelijkwaardige krui singen. Voor 1 mei 2001 gaat de gemeen te onder andere markeringen aan brengen op potentieel onveilige kruisingen (waar bijvoorbeeld door verschillende verhardingensmateria- len twijfels bestaan over het wel of niet gelijkwaardig zijn) en waar schuwingsborden plaatsen ('Iet op, gelijkwaardige kruisingen'). Verkeersveiligheidsorganisatie 3VÓ gaat in de komende weken op scho len in Landweert en Brukske voor lichting geven over de wijzigingen en de politie zal vooral zichtbaar aanwezig zijn bij de fietsoversteken op de Henri Dunantstraat en Stationsweg. Waals tijdens raadsvergadering Er heerst ongerustheid bij de raadsleden of de politiesterkte wél voldoende is voor de komst van 375 asielzoekers. Enkele partijen verwezen naar het politierapport uit Groningen waaruit zou blijken dat asielzoekers veel crimineler zijn dan Nederlanders. In eerste instantie zou Venray per 1 oktober 2001, wanneer het asiel zoekerscentrum (AZC) geopend wordt, zes agenten extra krijgen. Drie zouden er worden toegevoegd aan de vreemdelingenpolitie en de andere drie als 'meer blauw op straat'. Deze verdeling is nu gewij zigd. De vreemdelingenpolitie krijgt er nu 4,5 agent bij wat ten koste gaat van de politie op straat die slechts met 1.5 fulltimer (fte) wordt uitge breid. "De vreemdelingenpolitie treedt op het centrum zelf op terwijl de 'gewone' politie erbuiten ope reert. Dit betekent inderdaad een verschuiving naar intensiever poli tietoezicht op het AZC zelf', ver klaarde burgemeester Waals dins dagavond tijdens de gemeenteraadsvergadering. Hans Teunissen (D66) sprak zijn verbazing uit over de minder gunsti ge verdeling van de politiezorg. "Want veiligheid is toch een heel belangrijk item." Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) drong aan op goede contacten met de buurtbewo ners. "We moeten alert reageren op signalen uit de omgeving. Asielzoekers die ernstige delicten begaan moet direct met uitzetting bestraft worden", vond Lemmens die zich eveneens afvroeg of de uit breiding van de politie met 1,5 fte wel voldoende was. De gemeente heeft duizend brie ven gestuurd naar de toekomstige buurtbewoners van het AZC in de wijk de Brabander. De bewoners wordt gevraagd zich beschikbaar te stellen voor de drie vrijgekomen plaatsen in de klankbordgroep. "Hierop zijn acht reacties binnenge komen. We hebben deze mensen uitgenodigd en daarna zullen er drie van hen in de klankbordgroep plaatsnemen", zei Waals die mede deelde dat inmiddels is gestart met de werving van vrijwilligers voor het begeleiden van de asielzoekers. Tevens meldde de burgemeester dat binnenkort op het gemeentehuis een loket zal worden geopend voor 'vreemdelingenservice' De raadsfractie Van de Vorle wil weten of het bedrijf Iwaco in Den Bosch ook in Venray over de schreef is gegaan bij het laten betalen van bodemsaneringsop drachten. Fractievoorzitter G. Lemmens vraagt in een brief aan het college van b en w om ophel dering over de rol van Iwaco in Venray. Iwaco in Den Bosch staat al enige tijd ter discussie omdat het bedrijf voor het laten uitvoeren van bodem saneringsopdrachten in heel Limburg teveel heeft laten uitbeta len. Medewerkers van de betreffen de gemeenten waren op de hoogte van de dubieuze praktijken van Iwaco. Volgens de fractie Van de Vorle heeft de gemeente Venray in het plan De Brabander ook zaken gedaan met Iwaco. De fractie vraagt in de brief aan het college hierna een onderzoek in te stellen. Van de Vorle wil dat de gemeente onderzoekt of het inschrijvingsbeleid in zijn alge meenheid en specifiek in het geval Iwaco volgens de geldende voor schriften is gebeurd. De fractie wil verder weten of ambtenaren van de gemeente in eigen voordeel of dat van Iwaco onrechtmatigheden heb ben begaan. Tot slot dient het college een onderzoek in te stellen of de integri teit van de gemeente is geschaad of dat er onrechtmatig gehandeld is. De verkoop van het voormalige VVV-gebouw aan Paul Franssen heeft voor verdeeldheid gezorgd bij het CDA. Drie leden zijn het absoluut niet eens met de proce dure die wethouder Kersten gevolgd heeft. "We kunnen niet blijven zeggen dat het niet de schoonheidsprijs verdiend. Dit voorstel deugt niet en moet wor den teruggenomen", vond fractie voorzitter Wiel Michiels. De gemeente wil het pand op de Grote Markt met horecabestemming voor 325.000 gulden verkopen aan Paul Franssen. De ex-horecama- nager van theatercafé de Artiest wil er nog voor de zomer een café beginnen. Er kwam dinsdagavond van alle kanten kritiek op de handel wijze van wethouder Kersten. Henri van de Ven (CDA) zei 'ontstemd te zijn over de procedure'. "Dit is voor ons een heikel punt. Indien de gemeente onroerend goed verkoopt moet dat in regionale en vakbladen bekend gemaakt worden. Om alle schijn te voorkomen", zei Van de Ven die evenals zes fractiegenoten toch kon instemmen met de ver koop. Dit zal voor Paul Franssen, die op de publieke tribune zat, een enorme opluchting zijn geweest. Want indien het tienkoppige CDA zich tegen het voorstel gekeerd had dan was de koop wellicht niet door gegaan. Wiel Michiels, die sprak namens zijn partijgenoten Wiske Koster en Frans Franken, verklaarde 'dat de minderheid van de fractie een andere mening heeft'. "Hét klopt van geen kanten. Dat het kerk bestuur belangstelling voor het pand had staat niet in de stukken. Terwijl andere serieuze belangstellenden gewoon buitenspel zijn gezet. Want ze kregen slechts twee weken de tijd om een bedrijfsplan in te dienen. Het voorstel is onjuist en geeft geen inzicht in alle alternatieven", foeter de Michiels. STAMCAFÉ Ook John Oosterbeek (VVD) vond dat het veel beter bekend gemaakt moet worden wanneer gemeentelijke panden te koop zijn. "Verkoop bij openbare inschrijving heeft onze voorkeur", aldus de VVD'er. Wethouder Kersten (PvdA) wilde zich er vanaf maken door op te mer ken 'dat het blijkbaar niet ons dage lijks werk is om panden in de markt te zetten.' De geplaagde wethouder moest voor de zoveelste keer beter schap beloven. "We zullen zó'n ver koop voortaan in duidelijke kaders vastleggen. Maar ik ging er vanuit dat iedereen in Venray wel wist dat het pand te koop was. Dat heeft toch genoeg in de kranten gestaan. We hebben echt niemand" buitenspel gezet", verdedigde hij zich. "Paul Franssen had een stapje voor op de anderen door zijn goede bedrijfs plan. Zijn café kan een doorbraak betekenen van de Grote Markt als horecaplein. Want er is Venray rela tief weinig goede horeca", oordeel de Kersten die zei er dat zorvuldig met reclameuitingen zal worden omgesprongen op het monumentale pand. Ike Busser (Samenwerking) hoopte dat het aanzien en karakter van het gebouw behouden blijven. Hij plaatste echter zijn vraagtekens bij de kleine oppervlakte. "Want het is als stamcafé voor de raad nog aan de krappe kant", meende Busser. De politie heeft zaterdag een 53- jarige man uit Venray aangehouden in verband met diefstal aan de Kiosk. De man probeerde een pak koekjes van ongeveer 1,80 gulden te stelen maar werd betrapt door een winkel medewerker. Hij werd over gedragen aan de politie en overge bracht naar het politiebureau voor nader onderzoek. Hieruit bleek dat de man in het verleden vaker is betrapt op hetzelfde feit. Met toe passing van snelrecht is proces-ver baal opgemaakt. Hij zal zich voor de rechter moeten verantwoorden.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5