"Figuren dansen zoals je in videoclips ziet" i PEEL EN MAAS Een echte bruid heeft geiten... Vrouwenraad zoekt voorzitter Nacht van het Gedicht wordt jaarlijks evenement P. van der Velden nieuw bestuurslid Rebo Limburg Senioren Sport Synthese meer dan MbvO rps If" m Natuur krijgt voorjaarsschoonmaak Jenniskens, Dialezing over archeologie Voorlichting over 'Project Ouderen adviseur' WillemSj Tandtechniek Venra m MPI www.awillems.nl Joep Vossen ere-lid Koninklijke Harmonie Euterpe Achttien jongeren aangehouden Afsluiting Jonge Jury in bieb Venray Zilver op WK 1 Begeleiding Borstkanker- patienten Cursus streetdance in Kunstencentrum Jerusalem DONDERDAG 1 FEBRUARI 2001 - NR. 5 HONDERD TWEEËNTWINTIGSTE JAARGANG "Streetdance is een moderne ïorm van dansen waarbij bewe gen en conditietraining gekoppeld porden aan dansen op moderne nuziek. Het kan omschreven wor- len als videoclipdansen, er wor- len dus ook figuren gedanst zoals ein clips ziet." Aan het woord is Myrna van den losch (25). balletdocente van de tichting Kunstzinnige Vorming ^oord-Limburg. De jeugdige ocente geeft wekelijks op dinsdag- vond in het Kunstencentrum erusalem in Venray een cursus treetdance. "Oua bewegingen is treetdance een mengeling van aero- ics, jazzdans en compleet nieuwe iguren. Er bestaan dus oneindig eel mogelijkheden om figuren en olgorden te verzinnen", vertelt de nOmmel geboren Van den Bosch. )m inspiratie en nieuwe ideeën op e doen, kijkt de enthousiaste ballet- |ocente regelmatig naar tv-muziek- irogramma's van TMF en MTV. De dansen in de videoclips zien er aak heel gemakkelijk uit, maar de eelnemers aan de cursus zullen lerken dat het best moeilijk is. Itreetdance is goed voor de conditie ,n werkt tevens spierversterkend. Ik ivil echter dat de deelnemers ook ets leren, ze krijgen immers niet voor niks les in een kunstencentrum. Ademhaling, houding, coördinatie in concentratie. Alles komt in deze ;ursus aan de orde. De reacties van je deelnemers zijn erg positief." STAGE Streetdance, klassiek ballet, moderne dans, kinderdans, kleuter- jans en dansoriëntatie; slechts een kleine greep uit het aanbod dat de jalletschool in Venlo en Venray de jansliefhebbers biedt. Van den Bosch, die onder andere het diploma de Hogeschool van de Kunsten in Arnhem en het Koninklijk Conservatorium in Den Haag in iaar bezit heeft, is sinds enkele jaren woonachtig in het centrum van Venray. "Het bevalt me hier prima. Ik kende Venray al van mijn stage periode, waarin ik van de balletdo centen Karin Janssen en Liesbeth Wiertz enorm veel heb geleerd. Ik geef nu 23 uur in Venray en drie uur in Venlo dansles. Het is prachtig dat ik van mijn hobby mijn beroep heb kunnen maken." JAZZ De jeugdige docente wil dat de deelnemers aan de cursus Streetdance in de eerste plaats erg veel plezier hebben. "Maar ik hoop ook dat ze zo enthousiast worden Myrna van den Boschballetdo cente: Streetdance is een menge ling van aerobics, jazzdance en compleet nieuwe figuren dat ze verder willen gaan met ande re dansvormen, zoals jazzdance. Streetdance en jazz hebben namelijk erg veel overeenkomsten", doceert Van den Bosch. "Je leert het ritme van de muziek uit te drukken in je bewegingen. Als je met jazzdansen begint, dans je meestal op popmu ziek met een sterk, eenvoudig ritme. Echte jazzmuziek heeft ingewikkel de ritmen. Hoewel jazzdansen net als streetdance heel vrij en creatief kan zijn moet je je, als je begint, concentreren op het leren van de techniek en de basispassen. Ook wordt er goed op je houding gelet. Als je doorzet zul je er echter erg veel plezier aan beleven. Ik hoop dat de deelnemers aan de cursussen op een leuke en sportieve wijze omgaan met muziek, dans en met elkaar." De cursus streetdance is al gestart, maar het is nog altijd mogelijk om in te stromen. Tien lessen kosten 95 gulden. Meer informatie over street dance en/of andere danslessen, tel: 0478-582995. Lilian Aben, bruid van het boerenbruidspaar van carnavalsvereniging De Piëlhaas, kan sinds zondag volop genie- en van de speelse capriolen die enkele geiten in de voortuin van haar woning aan het Hoefblad in cle wijk Landweert Malen. De hele voortuin is met gaas afgezet en ligt vol met stro. Speciaal voor deze gelegenheid is er door vrien denclub 't Centrum, waarvan Lilian en John deel uitmaken, een nachthok getimmèrd zodat de dieren geen kou vatten, longerig zullen de geiten niet worden, want al het oud brood wordt door de kinderen in de buurt met veel plezier aan ie dieren gevoerd. Vanwege het statutait aftreden van de huidige voorzitter. Mevrouw Jos van Soest-Linssen, is de Venrayse Vrouwenraad op zoek naar een nieuwe voorzitter. De Venrayse Vrouwenraad is een samenwer kingsverband van diverse vrouwen organisaties, en werd in 1996 opge- icht om de gemeentelijke emancipatiegelden veilig te stellen. Volgens de statuten wordt de voor zitters op persoonlijke titel gekozen door de leden van het algemeen bestuur, telkens voor een periode van 4 jaar. Het algemeen bestuur wordt gevormd door afgevaardigden van de aangesloten organisaties. Vanwege het neutrale karakter van Zaterdag 17 maart trekken groepen Limburgers de natuur in voor «en grote voorjaarsschoonmaak. Af jarenlang trekken de jagers vereni gingen ht heel Nederland op de derde zaterdag 1» maart de natuur in onj te gaan opruimen. In Limburg nemen ook de fVN-at'delmgen, scholen, visclubs en andere organisaties aan de actie deel en halen gezamenlijk tonnen zwerfvuil op uit natuurgebieden in de hele provin- door vuilcontainers ter beschikking te stellen. De verbreding van de beslaande actie tot Limburgse Natuur- Scljooamaakdag is vorig jaar lot stand gekomen op initiatief van miiieuge- dfbuteerde Constant de Waal, die in de komende jaren steeds meer burgers Ml betrekken bij de Natuurschoomnaakdag, Dé Provincie steunt de dag publicitair en organisatorisch. Milieugedeputeerde De Waal heeft eind j;a< na ovcrjcg.met.de wi.ldbeheereenhedeu opnieuw een groot admit! organisaties opgeroepen om deel te nemen nan de actie. De positieve reac hes daarop zijn bemoedigend, aldus De Waal, al kan de schounmaakdag beslist nog uitbreiding gebruiken. Met name zwerfvuil 'is een in betoog springend probleem in de.natuur, w Waal licht toe, dat zwerfvuil een kwestie is van mentaliteit. "Zwerfvuil is een groeiend nationaal probleem. Mensen gooien nog te vaak allerlei verpakkingen weg, zonder erbij na te denken welke negatieve invloed dal tfvul op de natuur heeft. Bovendien kost het de gemeenschap handenvol al die rommel op te ruimen. Onze mooie Limburgse natuur, van >k tot Eijsden. kan zo'n schoonmaakdag daarom goed gebruiken. Een schoner Limburg is ook uitstekend voor ons toeristisch imago.". Wie aart factie wil deelnemen kan terecht bij wildbehecreenheden (jagersvereni gingen), IVN-afclelingcii en andere natuurorganisaties in de* eigen woon- yomgeving die meedoen aan de actie. de functie van de voorzitter, wil de vrouwenraad langs deze weg de vacature zo breed mogelijk bekend heid geven om daarmee alle vrou wen van Venray die daarvoor belangstelling hebben de gelegen heid te geven zich kandidaat te stel len. Als tijdsinvestering moet men rekenen op gemiddeld een halve dag per week. Tot het takkenpakket van de voorzitter behoren het leiden van vergaderingen, het stimuleren van werkgroepen, het algemeen beleid mee formuleren en coördineren, de halfjaarlijkse besprekingen voeren met de gemeente en de vrouwenraad vertegenwoordigen naar o.a. de Limburgse Vrouwenraad. Voor de invulling van de functie voorzitter wordt gezocht naar een vrouw met brede maatschappelijke belangstel ling, die een grote affiniteit heeft met de emancipatiegedachte. Voor nadere informatie kan men contact opnemen met leden van het dage lijks bestuur: Leonie Cals tel. 0478- 546667. Maria Theuws tel. 0478- 582846 of Jos van Soest tel. 0478-583445. Wilt u zich kandidaat stellen voor de vacature voorzitter, stuur dan vóór 15 februari a.s uw schriftelijk reactie aan: Mevr. Jos van Soest-Linssen, Gemmadal 12, 5801 HJ Venray. installatie verwarming elektra ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl De Geschied- en Oudheidkundige Kring Venray e.o. houdt op maan dag 12 februari een dialezing over 'Onderwaterarcheologie in Nederland: de opgraving van de Laat-Romeinse Maasbrug bij Cuijk'. Spreker is archeoloog B. Goudswaard. Hij was van 1991 tot 1993 nauw betrokken bij de opgra ving van de Maasbrug tussen Cuijk en Middelaar. De spreker vertelt over de ontdekking van de brug, het archoelogisch onderzoek onder water, de reconstructie van de brug en zijn functie in de Laat-Romeinse tijd. De lezing is vrij toegankelijk voor leden en belangstellenden en begint om 19.30 uur in zaal Het Trefpunt in Beukenrode. Op donderdag 8 februari om 15.00 verzorgt Synthese, voor de ouderen-vereniging, een voorlich ting "Project Ouderenadviseur". Ook niet leden worden hier ver wacht. Het aanbod van voorzieningen, regelingen, activiteiten op het gebied van zorg, welzijn en wonen is groot. Informatie kan onduidelijk of ingewikkeld zijn. Veel ouderen en naaste omgeving hebben behoef te aan hulp bij het verkrijgen van de juiste informatie. Hierdoor kan men een keuze maken uit het aanbod dat er is. De ouderenadviseurs en ouderen- consulenten die betrokken zijn bij dit project kunnen mensen hierbij helpen. Kom donderdag 8 februari om 15.00 uur naar wijkcentrum Den Hoender, St Ursulastraat 2, hoek Hoenderstraat. Nogmaals: ook niet leden worden verwacht. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Café de Palatijn was zaterdag avond het decor voor de tweede Venrayse Nacht van het Gedicht. In een sfeervolle ambiance met kaarsen en wierook lazen vier regionale dichters voor uit eigen werk. Het publiek kreeg een gevarieerde dichterlijke avond voorgeschoteld. Op de tafeltjes lagen pen en papier zodat de bezoekers ook zelf aan de slag konden. De pas 11-jarige Jordi Wijkniet oogstte veel bijval toen hij tussen de beide sessies in een prach tig zelf geschreven gedicht over 'pesten' voordroeg. Kroegdichter Werdenibeld beet de spits af met zijn dichtregels die uit het leven gegrepen zijn. "Ik schrijf over en voor gewone mensen", is de lijf spreuk van Myce Surminski die de avond ook organiseerde. In oktober 1998 was de eerste uitgave van de Venrayse Nacht van het Gedicht. Surminski wil voortaan elk jaar in januari, gelijktijdig met de landelij ke gedichtendag, de 'Venrayse nacht' organiseren. "Vanaf volgend jaar wil ik het wat grootser aanpak ken. Ik het nu bewust kleinschalig gehouden. Maar voor de volgende editie ga ik meer dichters uitnodigen en probeer ook een publiekstrekker te strikken." Philip Steijn uit Wellerlooi kreeg met zijn beschouwelijke maar ook humoristische gedichten de lachers op zijn hand. De 79-jarige poëet was zaterdag de nestor van het gezel schap. De Venrayse Mimosa Blossom Leijendeckers, die vorige jaar debuteerde met de bundel 'Mijmeringen', droeg serieuzere gedichten voor met als thema's ver driet, liefde en de natuur. Uitsmijter was de schrijvende zwerver Louis Ferdinand Tourtoise alias Gerard Bastiaans. De voormalige tennisle- raar boeide met zijn oprechte, indringende maar ook confronteren de gedichten. Hij schroomt niet de harde werkelijkheid van het alle daagse bestaan op een heel directe manier te ventileren. Gerard Bastiaans maakte dan ook de meeste reacties los bij het publiek. "Iedereen was na afloop heel tevreden. Het was improviserend en informeel en daar voelden de deel nemers zich ook het prettigst bij. Er kwamen leuke reacties uit het publiek want er was ook voor ieder een wat wils. Ik wil daarom op de ingeslagen weg doorgaan", aldus Myce Surminski. Op de Algemene Vergadering van maandag 22 januari is Joep Vossen met algemene stemmen benoemd tot ere lid van de vereninging. Joep Vossen -aftredend bestuurslid- heeft zich meer dan 20 jaar voor de ver eniging ingezet. Hij was afgevaar digde namens het bestuur bij de Bonds-regio en federatie vergade ringen. Van de regio is hij jarenlang voorzitter geweest en ontving daar voor in november het gouden bondsinsigne. Bij de Koninklijke Harmonie was hij onder andere belast met de orga nisatie-van het Joekskapellen festi val wat hij 20 keer organiseerde en waar hij 22 keer bij betrokken was. Afgelopen zondag is hij daarvoor in de schouwburg in de bloemetjes gezet samen met Bruno Lucassen* die dit festival al 20 jaar presenteert. Joep Vossen dankte de leden voor deze eervolle onderscheiding en gaf aan daar waar nodig ondersteuning te willen blijven geven. Tijdens de jaarvergadering van de Rebo Limburg is Venraynaar Peter van der Velden met algemene instemming benoemd tot bestuurslid van deze regionale bond van senio renkoren. Hiermee heeft Noord- Limburg, na vele jaren, weer een vertegenwoordiger in deze koren- bond. Immers, het grootste aantal koren dat bij deze provinciale fede ratie is aangesloten, is gevestigd in midden- en noord Limburg. Welke functie dhr. Van der Velden zal gaan bekleden wordt bekend op 22 februari aanstaande tijdens een bestuursvergadering alwaar de taak verdeling plaatsvindt. Dhr. Van der Velden heeft in Venray vooral bekendheid als dirigent. Hij heeft al vele jaren de leiding over het heren koor van de Vredeskerk. Daarnaast geeft hij leiding aan het ruim 50 leden tellende seniorenkoor Crescendo. Hij staat bekend als een perfectionist maar ook als een man die op een fijne manier met mensen omgaat. Men is dan ook trots dat hij als vertegenwoordiger van velen deze nieuwe functie heeft aanvaard. Ongeveer 25 jaar geleden ont stond Meer Bewegen voor Ouderen met activiteiten voor ouderen zoals gymnastiek, volks dansen en zwemmen. Inmiddels is het programma in de regio uitge breid met tai chi, stijldansen, country-linedancing, fitness en yoga. De politie van het district Land van Cuijk heeft in de afgelopen weken achttien jongeren verhoord die worden verdacht van het plegen van diefstallen, vernielingen, afper sing en heling. De bal kwam aan het rollen na het verhoren van een eerste verdachte, een 13-jarige jongen uit Overloon. Hij stal regelmatig geld en sigaretten, onder andere bij fami lieleden. De gestolen sigaretten ver kocht hij weer. Daarnaast vroeg hij aan slachtoffers een aanbetaling voor het leveren van telefoons en vuurwerk. Hij leverde echter nooit spullen af. De overige verdachten, allen in de leeftijd van 13 tot 15 jaar en afkomstig uit Overloon, Langenboom, Vredepeel en Westerpeel, zijn als heler of mede dader betrokken bij de diefstallen en vernielingen in Overloon en omge ving. De verdachten van heling worden doorverwezen naar bureau HALT voor het ondergaan van een alterna tieve straf. Tegen de overige ver dachten wordt proces verbaal opge maakt. De laatstgenoemde sporten heb ben meer aantrekkingskracht op de jonge ouderen. Synthese ziet MBvO steeds meer als preventieve activi teiten voor ouderen met een gemid delde leeftijd van boven de zeventig jaar en ziet de andere activiteiten meer als sport. Langzamerhand ont staat hierin een tweedeling. De afge lopen week nodigde Synthese "de contactpersonen en leiding van het meer bewegen voor ouderen (MBvO) uit voor twee aparte bij eenkomst over de toekomst van de sport voor senioren binnen Synthese. In deze druk bezochte bijeenkom sten werd het beleid van Synthese doorgesproken omdat de ontwikke ling hiervan een gezamenlijke ver antwoordelijkheid is van: de deelne mers bij monde van de contactpersonen, de leiding, de gemeenten en Synthese. Van de onderwerpen die werden besproken hierbij de belangrijkste; de hoogte van de deelnemersbijdragen in rela tie tot het aantrekken en behoud van gekwalificeerde leiding, de groeps grootte, het verschil in subsidiëring per gemeente, bevorderen dat ook ouderen met een klein inkomen deel kunnen en blijven deelnemen, het dreigende tekort aan leiding opvan gen, de rechtspositie van de leiding, organiseren cursussen voor leiding in de eigen regio en het financieel beleid. Synthese heeft daarnaast vanuit beide bijeenkomsten veel reacties en suggesties gekregen, die meegenomen worden in de verdere ontwikkeling van het project Senioren Sport Synthese. Voor eventuele verdere inlichtingen: Senioren Sport Synthese Tel. 0478- 517317 e-mail unitvenray@synthe- se.nl. wintercollectie alles Va prijs en minder José Peeters Steenstraat 4 Horst Tel. 077-3986570 Op dinsdag 6 februari wordt het Jonge Jury project feestelijk afge sloten met het bekendmaken van de Raayland top 5 van de meest popu laire boeken voor de jongeren en een lezing door Wim Daniels. Dit project is een initiatief van de Openbare Bibliotheek Venray in samenwerking met het Raayland College en het Literair Café Venray- regio. Het programma vindt plaats in de aula van het Raayland College locatie Oost om 11.30 uur, en is als volgt: Korte inleiding door de jon- gerenbibliothecaris van de biblio theek Marita Peeters, gevolgd door de lezing van Wim Daniels. Daarna wordt de Raayland top 5 bekendge maakt door Pierre Bos (docent Nederlands). Aad van Ouwerkerk (docent Nederlands) speelt hier muzikaal op in. Vervolgens mag Jan Driegen (Literair Café) de winnaar van de boekenbon trekken uit de inzendingen voor de Raayland top 5, dit betekent een boekenbon van 50 gulden beschikbaar gesteld door het Raayland College. Op de wereldkampioenschap- Pen vogels in Santa Maria da eira Portugal) werden twee zil veren medailles gewonnen door Itefhébbers uit de gemeente ri^WahssUhi.: Jan- Wijnhoven-: uit Wanssum en Gcr UR Blkterswijck keerden beiden met een tweede plaats terug. Beide diefhebbe rs V ij h ajjaren RtKneRvOI ;óp Óe véfMvéièmfó- RReaerlaOvR ri;eé:jRo: •jroéOe.r: rij voor het eerst op het podium van een vverekishow.' In Portugal bon- ij de strijd: aan met: jiog IzooV e.;; ReveRe enR 'de ■Verenigde Staten. In de caicgone 'Australische prachtvinken' won nen Jan en Ger een zilveren medaille. Wijnhoven met een viertal gorde Igras vin ken. Thiessen een enkele gordelgras- vink. Betden zijn lid van vogel vereniging De Gevleugelde Vrienden Wanssum e.o De begeleidingsgroep Borstkankerpatienten Venray e.o. organiseert iedere eerste woensdag van de maand een 'inloopavond' voor dames die met borstkanker zijn geconfronteerd. De volgende bij eenkomst zal plaatsvinden op woensdag 7 februari 2001 tussen 20.00 en 22.00 uur in de huiskamer van het St. Elisabethziekenhuis in Venray. Er is gelegenheid voor een gesprek met iemand van de begelei dingsgroep, maar ook met andere lotgenoten. Verder is er veel infor matie beschikbaar voor mensen die daarin geïnteresseerd zijn. U bent van harte welkom. Voor informatie: 0478-581562 PEEL EN MAAS on line www.vandenimmckhof.nl/

Peel en Maas | 2001 | | pagina 13