Regionale werkgroep inventariseert kerkuilen Zonnebloem Venray zoekt vrijwilligers Bibliotheeknieuws Leren omgaan met depressie Foster Parents Verpleegkundigen openen baby- en kindermodezaak Pensioenen Letselongeval Snelheids controle Bridgeclub Doublet EVV De Huisvriend Rode Kruis Venray KBO LVB Oostrum Op 't Nipperke Vrijwilligers- centrale Cursus 'Goed gewicht in zicht' Kalligrafie vor beginners Oud papier Kies het sieraad voor prinses Basistraining telefonisch hulpverlenen r&tiL EN MAAS donderdag 25 januari 2001 - Pagina 9 Door hun geheimzinnige nachte lijke levenswijze, hun geruisloze vlucht, de grote naar voren gerichte ogen en de doordringende baltskre- ten vormen uilen een bijzondere groep onder de vogels het zijn fasci nerende vogels! De kerkuil staat op de Rode lijst van bedreigde en kwetsbare vogelsoorten in Nederland. Het is één van de vogels waarvoor een beschermingsplan is opgesteld. In het begin van de jaren zestig is het aantal kerkuilen sterk achteruit gegaan. De grootste klap viel in de winter van 1963. Van de ruim 3000 broedparen bleven er slechts tientallen over. Na de stren ge, sneeuwrijke winter van 1979 werden er nog zo'n 100 broedparen geregistreerd. De laatste jaren waren de leefomstandigheden voor de kerkuil ideaal: zachte winters, vol doende voedsel en een netwerk van honderden vrijwilligers, die in hun regio actief zijn door ondermeer het plaatsen van nestkasten. In het Venrayse kerkdorp Ysselsteyn wor den al enkele jaren de muizen op sommige velden en bij meerdere schuren met tarwe en rogge gevoerd, zonder enige toevoeging van muizenverdelgingsmiddelen. Het is zeer opmerkelijk dat hierdoor de muizen (en ratten) niet meer van de bietenzaden en jonge aanplant eten. Daarbij zijn zij een perfect en schoon voedsel voor de aanwezige uilen en andere predatoren. Het leefgebied van de kerkuil bestaat in Nederland en de omlig gende landen grotendeels uit half open cultuurlandschappen met aller lei kleinschalige elementen. De kerkuil is een specifieke jager van het open veld en hij komt het meest voor in die kleinschalige gebieden waar gras- en bouwland worden begrensd dor kruidenrijke akkerran den. houtwallen, heggen of bosjes, maar ook ruig begroeide, slecht onderhouden graslandgebieden, ruige grasstroken en wegbermen worden ais jachtterrein benut. Een landschappelijke variatie met een rijkdom aan kleine zoogdieren en geschikte plaatsen zijn essentieel voor de kerkuil. De grootte van het jachtgebied wordt hoofdzakelijk bepaald door de terreingesteldheid en het voedselaanbod. Bij een rijk aanbod van voedsel hebben kerkui len voldoende aan een oppervlakte van 0,4-0.6 m2 of aan een gebied van 800-1500 meter rond de broed plaats. Onder auspiciën van de Kerkuilen Werkgroep Nederland is de vogel werkgroep Peel en Maas, resorte- rend onder het IVN Venray en Geijsteren en het Natuur Historisch Genootschap sedert eind vorig jaar doende om de Kerkuilenstand in noord-Limburg te inventariseren. Limburg is daartoe opgedeeld in drie regio's; in de meest noordelijke regio, w,aaronder Venray en haar kerkdorpen valt, is men een aantal jaren geleden begonnen met de inventarisatie, maar heeft dit om bepaalde redenen jammer genoeg niet af kunnen ronden,. De afgelopen weken zijn meerde re personen in de regio, waarvan bekend was dat er kasten geplaatst waren, benaderd om te informeren naar de huidige stand van zaken omtrent bewoning en broedsels van de laatste jaren. Om een volledig beeld van de kerkuil in noord- Limburg anno 2001 te krijgen, ver zoeken zij eenieder die ook maar iets met kerkuilen van doen heeft, en regelmatig signaleert, of anders zins interesse in deze prachtige vogel heeft, contact op te nemen met de werkgroep Kerkuilen noord- Limburg. Diegenen die reeds telefo nisch en/of persoonlijk benaderd zijn behoeven die niet meer te doen. Ook mensen die denken een perfec te locatie te hebben voor het plaat sen van een kerkuilenkast, verzoe ken wij dringend contact met ons op te nemen. De werkgroep is telefonisch bereikbaar: Jan Michels Ysselsteyn tel. 0478-541563; Hay Boom Geijsteren tel. 0478-532092 of Leo Janssen Venray tel, 0478-582175. We krijgen allemaal met pensioen te maken. Om een beter inzicht te krijgen in deze materie organiseert de FNV bouw afd. Venray een thema-avond op donderdag 25 jan. om 20.00 uur in zaal de Evenaar, Merseloseweg 96 in Venray. Hans Wijers, regiobestuurder uit Weert, zal deze avond verzorgen. Hij zal de vragen die hierover zijn beantwoorden, zoals: is er genoeg nabestaanden pensioen opgebouwd, en: wel of geen nabestaandenpen sioen. Ook niet-leden zijn van harte wel kom op deze avond. Voor een kopje koffie of iets anders te drinken wordt gezorgd. Een 35-jarige man uit Venray raakte op dinsdag 23 januari gewond bij een ongeval in zijn woonplaats. De man reed op zijn fiets over de Burggraaf in de rich- ing van de kruising foordsingel/Oostsingel toen hij werd aangereden door een scooter die werd bestuurd door een 49-jari- ge inwoner van Venray. Deze wilde vanaf de Noordsingel, rechtsaf de Oostsingel oprijden maar zag daar bij de overstekende fietser over het hoofd. Het slachtoffer werd met ver moedelijk een gebroken sleutelbeen, naar het ziekenhuis gebracht. De politie Land van Cuijk hield woensdagmorgen snelheidscontro les. Op de Vierlingsbeekseweg in r0verloon reden 20 bestuurders te hard. Hier was de hoogste snelheid 114 km/uur waar 80 km/uur is toe gestaan. Zevenentwintig paren waren weer bijeen om gezellig in Doubletsfeer een kaartje te leggen. De woensdagavond is elke keer voor velen weer in een rustpunt midden in de week waar iedereen na een drukke werkdag naar uitziet. In de A-lijn (10 paren) waren het de heren van Gaal - van Genugten, de dames van Hooft - Jeurissen en de heren Gilissen - Penninx, die bewe zen inderdaad de besten te zijn met ^54.69, 53.13 en 53.13 Deze •aren dienen kwa capiciteit en erva- ing ook bovenaan te staan. In de B- lijn (10 paren) zijn de heer en ievrouw van der Heijden, de dames 'oels - van de Wee en de dames artens' - Reinoud met de winst naar huis gegaan: 60.94, 56.25 en 55.73 En in de C-lijn (7 paren) waren de dames Orosz - de Weert, de heer en mevrouw van de Vendel en de dames Rongen - Voesten de winnaars met 65.73, 55.00 en 49.38 Het is en blijft gezellig daar in de Kiosk, met die geweldige bediening en waar de prijzen der consumpties bovendien gelukkig ook nog betaal baar blijven. A.s. Vrijdag, 26 janu ari, vindt in de Kiosk onder auspi ciën van de gezamenlijke Venrayse bridgeclubs een voorronde plaats voor het Open Nederlands Parenkampioenschap hier mis schien beter bekend als het Tass- tournooi). Het inschrijfgeld bedraagt 15 per paar, te voldoen aan de zaal. U wordt verzocht om 19.30 aanwezig te zijn voor de inschrijving. En voor a.s. zondag, 28 januari hebben mevr. Hartong - dhr Heinekamp, de heren van Gaal - de Schrijver en den Brok - Lesschen zich gemeld voor de Districtsdag te Horn. Als zich nog een vierde paar zou willen melden kunnen we pro beren om de prijzen voor BC Doublet in de wacht te slepen. Onze vraag is dus welk paar zich alsnog zou willen inzetten om het vereiste kwartet vol te maken. De Verenigde Naties hebben 2001 uitgeroepen tot Internationaal Jaar van de vrijwilligers. Door tal van non-profitorganisaties zal aandacht voor dit thema worden gevraagd. Iedereen die om zich heen kijkt zal erkennen dat in onze no-nonsense maatschappij met zijn individualise ring en verzakelijking vrijwilligers een onmiskenbare rol spelen. In allerlei organisaties en verenigingen dragen zij bij tot een meer leefbare en hartelijke samenleving. Gelukkig besteden in Nederland veel mannen en vrouwen na of naast hun werk enige uren aan vrijwilligerswerk. In dienst van de medemens en tot ver rijking van hun eigen leven. Probleem hier bij is: hoe krijg je steeds weer nieuwe vrijwilligers om goedlopende activiteiten ook op lan gere termijn gaande te houden. Het beroep vanuit de samenleving neemt toe en ervaren vrijwilligers moten, soms na vele jaren, wel eens een tandje terugschakelen. Zo is ook de Zonnebloem voort durend op zoek naar nieuw bloed. Met name de Venrayse afdelingen 'Bruukvelt' en 'Burggraaf' willen graag in contact komen met mensen die een stukje tijd en hart willen vrijmaken om regelmatig één of meer 'gasten', behorende tot de doelgroep, te bezoeken. Deze doel groep betreft mensen die door lang durige ziekte of ander gebrek met lichamelijke beperkingen moeten leven. Voor nadere informatie kunt u contact opnemen met: Zonnebloem afd. Bruukvelt: mw. Thea Jeuken, tel. 584483 en Zonnebloem afd. Burggraaf, mw. Marthy v. Pelt, tel. 582740. Wat zullen we vandaag gaan eten? Een vraag die dagelijks in veel gezinnen wordt gesteld. Sta dan eens stil bij de keuze voor biologi sche producten. Producten die met veel zorg zijn geteeld, en dat proef je. Biologische producten smaken lekker en zijn gezond. Veel mensen met allergieën hebben bewezen baat bij het gebruik van biologische pro ducten. In de biologische landbouw worden geen chemische bestrij dingsmiddelen en kunstmest gebruikt. En de producten zijn vrij van genetische manipulatie. Biologische producten zijn via de producenten in de boerderijwinkels, bij de natuurvoedings- en reform winkels, via groente-abonnementen en bij steeds meer supermarkten te koop. Biologische landbouw kan een belangrijke bijdrage leveren aan de oplossing van een aantal milieupro blemen. Denk bijvoorbeeld aan de mestproblematiek en de grondwater vervuiling. Op al uw vragen over biologische landbouw geeft de ten toonstelling "Biologische Landbouw in Limburg" een ant woord. Er is een gratis brochure aanwezig om alles thuis nog eens na te lezem De tentoonstelling is te bezichtigen tot 6 februari in de bibliotheek. 25 Januari is weer de landelijke gedichtendag. Een initiatief van de Stichting Poetry International. De gedichtendag is bedoeld als een hommage aan gedichten en hun dichters uit heden en verleden, uit binnen- en buitenland. In de biblio theek presenteren we onze collectie gedichten op een in het oog lopende plaats. U treft een groot aantal bun dels aan van bekende en onbekende dichters. Bundels waarin u op uw gemak kunt lezen en die natuurlijk ook uitgeleend worden. We nodigen u van harte uit een gedicht te komen lezen. Tenslotte willen we u nog wijzen op de maquette van het Sint- Anna terrein die in de bibliotheek opgesteld staat. Loop eens binnen tijdens onze openingstijden dinsdag t/m donderdag van 11.00-18.00 uur, vrijdag van 11.00-21.00 uur en zaterdag van 11.00-14.00 uur. Voor ouderen vanaf 55 jaar die last hebben van somberheid of depressieve gevoelens organiseert de Riaag noord-Limburg in samenwerking met het Groene Kruis een cursus. In de cursus gaat u praktisch aan de slag om uw stemming te verbeteren. U krijgt handvatten aangereikt die u helpen om uw klachten te over winnen. Iedereen voelt zich wel een som ber of verdrietig. Bijvoorbeeld als er iets onplezierigs gebeurd zoals en ruzie, ziekte of andere tegenslagen. Meestal verdwijnen de gevoelens na een aantal uren of dagen vanzelf. Soms houdt de sombere stemming langer aan, is hardnekkiger of komt herhaaldelijk terug. In dat geval kan er sprake zijn van een depressie. U voelt zich tijdens een langere perio de mat en somber en beleeft steeds minder plezier aan de dagelijkse dingen. Daarnaast kunnen er ook andere klachten spelen zoals slaap- en eetproblemen, moeheid of schuldgevoelens. DEPRESSIE BIJ OUDEREN Depressieve klachten komen op alle leeftijden voor. Bij ouderen hebben de depressieve klachten vaak te maken met ingrijpende ver anderingen in hun leven, zoals het wegvallen van mensen in de omge ving, achteruitgang in de gezond heid of verandering van woonomge ving. Uit onderzoek is gebleken dat ruim 15% van de ouderen kampt met depressieve klachten. Ouderen, die aan eerdere cursussen hebben deelgenomen geven aan minder last te hebben van depressieve klachten. Ze geven tevens aan dat de cursus hen in staat stelt om beter om te gaan met depressieve gevoelens. PRAKTISCHE INFORMATIE Voorafgaande aan de cursus vindt een kennismakingsgesprek plaats met de cursusbegeleiders. In het gesprek krijgt u uitleg over de cur sus en wordt samen met u bekeken of de cursus aansluit bij uw ver wachtingen en behoeften. U kunt zich dan een beeld maken van de cursus en bepalen of u wilt deelne men. Om aan de cursus deel te nemen hoeft u geen cliënt van de Riagg te zijn of te worden. De cur sus bestaat uit tien bijeenkomsten van elk twee uur. Er kunnen onge veer acht tot tien ouderen aan deel nemen. Bij voldoende aanmeldin gen gaat de cursus in april van start. Voor deelname aan de cursus vragen wij een bijdrage van 80,-, leden van het Groenen Kruis ontvangen een korting. Afhankelijk van de aan meldingen vindt de bijeenkomsten in Venlo of Venray plaats. Wilt u meer weten: Voor meer informatie of aanmelding kunt u bellen met mw. M. Lousee of dhr. H. Meesters, beiden werkzaam bij de Riagg, tel. 077-3550222. Het bestuur van EVV de Huisvriend nodigt de leden uit voor de ledenvergadering van maandag 29 jan. a.s. De vergadering begint om 20.00 uur en wordt gehouden in café In den Engel te Venray. Agenda: Opening; Notulen vorige vergadering; Ingekomen stukken; Bestuursmededelingen; Behandeling enquête van de Gevederde Vrienden uit Reuver; plaatsen van nestkastjes bespreken; inleveren keurbrieven; w.v.t.t.; rond vraag; sluiting. Bij verhindering graag afmelden bij de secretaris, Sjaak Verkoeijen. tel. 0478-581742. Jeugd- en Jongerenwerk Op maandag 29 januari 2001, staat er beademen op het program ma. Jongeren met lange haren, denk aan een haarspeld of elastiek, dit werkt gemakkelijker voor jezelf. Doe vooral geen lippenstift op, dit is moeilijk te verwijderen bij de reani- matiepop. Op 5 februari 2001heb ben wij een teamoverleg. Wil ieder een zich afmelden als hij of zij tijdens een van onze bijeenkomsten verhinderd is. Dit kan iedere maan dagavond (indien er groep is) vanaf 18.30 uur via telefoonnummer 0478-583698. Koffiedrinken in de Kemphaan Iedere zondag tussen 10.00 en 12.30 uur gezellig koffie drinken met leeftijdgenoten in de Kemphaan aan het Kennedyplein. Ook niet léden zijn van harte welkom Komt U ook eens om gezellig met leeftijd genoten te praten, het is best gezel lig- Kienen Woensdag 7 Februari is het weer kienen in de Kemphaan. Het is gezellig en ontspannend, wij hopen dat vele leden hieraan zullen deelne men Aanvang 14.00 uur Wandelen 14 Maart is er weer een wandeling samen met de A.N.B.O. Wij reke nen op goed weer en een grote opkomst. Bijeenkomst om 13.30 uur bij de Kemphaan Nadien gezellig samen koffiedrinken. Datum: donderdag 01 februari 2001 Plaats: Gemeenschapshuis Oostrum Aanvang: 20.00 uur. Informatie-avond politiewerk alge meen en nieuwe verkeersregels/ver keerssituaties V.V.N. Het eerste gedeelte van de avond wordt ver zorgd door de heer Math Pijnappels. Hij zal ons het e.e.a. vertellen over politie en criminaliteit. Hierbij komen de meest voorkomende delicten, nl. geweldsdelicten en ver mogensdelicten aan de orde. Het tweede gedeelte van de avond ver telt de heer Frans Coumans ons wat er de laatste jaren aan verkeersregels veranderd is. Ook zal hij aan de hand van dia's verkeerssituaties uit onze directe omgeving schetsen. Introducé's en andere belangstellen den zijn van harte welkom. Zij beta len f 5,- voor deze avond, svp plaat sen in Peel en Maas van donderdag 25 januari en donderdag 01 februari. Maandag 29 jan.: 10.30 volksdan sen; 19.00 uur Biljartclub op 't Nipperke. Dinsdag 30 jan.: 14.00-17.00 ver eniging ouderen 'Ons Genoegen', kaarten en biljarten; 20.00 uur Country-dansgroep Green River, met countrydansles. Woensdag 31 jan.: Om 09.00 uur Beter bewegen, daarna kdersbal. Om 20.00 uur Country-dansgroep Green River, met countrydansles. Donderdag 1 feb.: kaarten en biljar ten van 19.00-23.00. De vrijwilligerscentrale van Synthese is regelmatig op zoek naar vrijwilligers voor diverse activitei ten. In Peel en Maas zal regelmatig een oproep hiervoor geplaatst wor den. Vacature Synthese zoekt voor het de Algemene Hulpdienst bestuursleden die willen meedenken over en uil- voeren van het beleid. De werk zaamheden vinden plaats in Venray. U dient enthousiast en gemotiveerd te zijn. De werktijden zijn in over leg. Meer informatie: Vrijwilligerscentrale, Marktstraat 8, 5801 BM Venray, tel. 0478-516995. Openingstijden: maandag van 13.00 tot 17.00 uur en dinsdag t/m donder dag van 11.00 tot 17.00 uur. Vrijwilligers van Foster Parents Plan staan lx per maand met hun infostand op een locatie. In Venray is Foster Parents Plan elke eerste dinsdag van de maand aanwezig in de bibliotheek, Merseloseweg 59 van 11.00-13.00 uur. Dit is dus op 6 februari. U kunt bij de infostands terecht voor: algehele informatie over het Foster Parents Werk; post of een cadeautje afgeven voor het Foster Parents kind; informatie over ons vrijwilligerswerk; zo maar eens langs komen met o.a. foto's van het Foster Parents kind; sinds kort een Foster Parents kind aan onze info stand adopteren. Mocht u nog vragen of inlichtin gen over ons werk hebben, dan kunt u altijd contact opnemen met regio coördinator Ans Pijpers, tel. 077- 4772216 of PR-medewerkster Mariet Bontenbal, tel. 077-3662438. Modieus, van goede kwaliteit én betaalbaar: PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckhof.nl/ Wat begon als een grap groeide al snel uit tot meer. Binnen een half jaar was een pand geregeld en met smaak ingericht. Een ding was al snel duidelijk: deze baby- en kindermodezaak in hartje Venray moest anders dan anders worden. Niet alleen qua uitstra ling en kleding maar ook qua prijskaartje. Zaterdag 27 januari opent 'Mon Babs' de winkeldeu ren voor het grote publiek. Eigenaren Babette Veldhuijzen en Monique Simons over kwaliteit en betaalbaarheid van bijzondere, modieuze baby- en kindermode. Babette Veldhuijzen (31) en Monique Simons (32) waren beide al jaren werkzaam, in het ziekenhuis Babette in Venray als verpleegkun dige, Monique in Venlo als voe dingsassistente. Babette: ''Ik zei tegen Monique: 'waarom beginnen we niets iets voor ons zelf'. Half voor de grap. ja. Maar er zat natuur lijk wel meer achter. Zo zou mijn werk naar Venlo verhuizen. Daarnaast waren we eigenlijk alle bei wel toe aan een nieuwe uitda ging." Monique vult aan: En ik wilde al m'n hele leven een eigen zaak. Het kwam er op een of andere manier alleen nooit van." Lachend: Het nieuwe jaar is weer begonnen. Voor velen het moment om goede voornemens te gaan uitvoeren. De feestdagen zijn weer voorbij en hier en daar zal er wel een kilootje extra aan zijn vast blijven zitten! Vervelend, maar het Groene Kruis noord-Limburg heeft hiervoor iets te bieden: de cursus Goed Gewicht in Zicht. In de week van 12 feb. a.s. start het Groene Kruis weer met deze cursus in noord-Limburg en wel in Venlo en in Venray. In deze cursus, bestaande uit zes bijeenkomsten onder leiding van een diëtiste, leert men de eigen eet gewoonten kennen en hoe deze zijn aan te passen en te beheersen. Tijdens deze bijeenkomsten staat de zelfcontrole methode centraal. Er wordt veel aandacht besteed aan produktinformatie om zo tot een verantwoorde keuze te komen uit het grote aanbod aan levensmidde len. Daarnaast wordt er in één bij eenkomst onder deskundige leiding advies gegeven over houding en beweging. Zowel de diëtist als de cursisten zijn er enthousiast over deze werk wijze. Door de steun die de deelne mers elkaar geven, gaat het afvallen beter dan wanneer men hier alleen mee worstelt. Voor alle duidelijk heid: de steun bestaat niet uit de competitie wie het meest afvalt, het gewicht wordt in een aparte ruimte individueel bepaald zonder omstan ders. De cursus is ook geschikt voor groepen, o.a. de tennisclub, de kaartclub, de gymclub, vrouwen bond, etc. Zij kunnen speciaal voor hun club een aanvraag voor de cur sus indienen. Bent u met minimaal tien mensen die allemaal aan het gewicht willen werken dan is dit misschien iets voor u! Voor inlichtingen en aanmeldin gen kunt u contact opnemen met Bureau Klantenservice van het Groene Kruis tijdens kantooruren, tel. 077-3209595. De kosten voor zes bijeenkomsten incl. materiaal bedragen ƒ85,- (voor leden van het Groene Kruis zijn de kosten 60,-). "Ik wil dit persé, heel erg graag!" THUIS VOELEN Voor de twee kersverse onderne mers stond al direct vast dat Mon Babs anders dan anders moest wor den. Babette: "Momenteel wordt er vaak gekozen voor een strakke inrichting. Wij hebben juist bewust gekozen voor een hele warme sfeer. Mensen moeten zich echt thuis voe len in onze winkel." Ook aan een goede bereikbaarheid is gedacht. Bij Mon Babs, dat zich aan de buitenste ring van het centrum heeft geves tigd, kan een maxi cosi of een kin derwagen eenvoudig naar binnen. Ook is er volop parkeergelegenheid. Niet alleen onderscheidt Mon Babs zich door de goede bereikbaarheid en inrichting; de kleding die Mon Babs in huis heeft, is eveneens anders. Monique: "Als ik voor mijn twee kinderen iets wilde aanschaf fen zocht ik stad en land af naar kle ding die niet alleen betaalbaar was maar ook van goede kwaliteit. Voor ons was het ook even zoeken, maar we hebben nu een ruim en divers aanbod dat niet alleen modieus en van goede kwaliteit is maar waar ook een aantrekkelijk prijskaartje aanhangt." Naast modieuze en tijd loze kleding van maat 56 tmet 152 (leeftijd 0-10 jaar) is Mon Babs ook goed gevuld met aparte knuffels en andere kinderspeeltjes. SMAAK VOOROP Aan de Heilige Communie is ook al gedacht. Dromerige en feestelijke kleding, gecombineerd met onder andere voile, hangt in februari al klaar voor de feestelijke dag. Dat twee kinderen met dezelfde outfit van Mon Babs in de kerk zullen ver schijnen is uitgesloten. Mon Babs schrijft alle namen van de communi cantjes op en noteert de plek waar ze de heilige communie vieren. Babette: "We zijn allebei moeder, dus we weten wat er speelt. En die klantgerichtheid en klantvriende lijkheid komen voort uit je ervaring als verpleegkundige. De smaak van de klant staat voorop. Maar we zul len tegelijkertijd natuurlijk zelf ook achter ons aanbod blijven staan." WAARDEBON Dat Mon Babs zich onderscheidt van andere winkels zal ook op de opening blijken. Zo staat er voor iedere klant (en ieder kind!) een cadeautje en een drankje klaar. Maar dat is niet alles. Toon een geboortekaartje van uw zoon of dochter die geboren is in 2001 en ontvang een waardebon van maar liefst f20,- Mon Babs geeft vijftig waardebonnen weg. Wees er op zaterdag 27 januari dus snel bij! Zaterdag, 27 januari opent baby- en kindermodezaak MON BABS om 9.30 uur te Venray haar deuren. Mon Babs is gevestigd aan de Paterstraat 24. Openingstijden vanaf 27 januari: maandag van 13.30 tot 17.00 uur, dinsdag t/m donderdag van 9.30 tot 18.00 uur vrijdag van 9.30 tot 21.00 uur en zaterdag van 9.30 tot 17.00 uur. Vanaf begin februari gaan in Venray calligrafiecursussen van start op maandagochtend en woens dagavond. De cursus omvat 10 les sen waarin drie alfabetten geleerd worden. Daarnaast komen o.a, de basisregels voor bladindeling en het maken van versierde initialen aan bod. Een folder met uitgebreide informatie wordt op verzoek toege zonden; u kun bellen naar Maria Vennekens, tel. 0478-550133. Kranslegging Zondag 21 januari was het 400. jaar geleden dat Godefridus Henschenius in Venray werd gebo ren. Alle reden voor ondergetekende om bij zijn standbeeld op het Henseniusplein een krans te leggen. Het werd een bescheiden plech tigheid, waarbij de qualitatieve belangstelling het verreweg won van de quantitatieve. Nauwelijks was de krans gelegd of Wimke Smits ver scheen ten tonele: 'Ja, we zaten met de APK bij Hulsman en dachten wat is 'daor gaonde, ik goi mar es kieke'. Een goedlachse meneer Jenniskens had zich ondertussen ook bij het gezelschap gevoegd en merkte ondeugend op: 'Is den Henschenius wei in 1601 geboren?' Zoveel diepgaande kennis in vraag vorm had ik echt niet in Venray ver wacht. Ik had hem wel kunnen ant woorden, dat Habets dat probleem al eens in een brief aan pastoor van Haeff beantwoord had, maar ik heb me maar beperkt tot het noemen van de doopboeken van de Grote Kerk, hoewel daar zijn naam pas veel later is ingeschreven. 'Ik viend den krans mar mager', riep een onbekende vrouw, die zich met haar man op veilige afstand van het gebeuren ophield. Ik heb haar zo goed en zo kwaad als het ging uitge legd, dat de krans opgebouwd was uit groen, dat afkomstig was (met toestemming van betrokkenen) uit de 'tuin' van het geboortehuis van Godefridus Henschenius, van het stamhuis van de Henskens, van het Henseniusplein en van het kerkhof van de Grote Kerk, allemaal plaat sen waar Henschenius wel eens een voet heeft gezet. En dat de 'bendel' in de krans gemaakt was door Henk van Waaijenburg. 'En toch is den krans mager' hield ze vol. Even meende ik in de verte Ruudje Gerrats, de ontdekker van de Henscheniusboeken te bespeuren, maar dat was gezichtsbe drog. Maandagmorgen nog gekeken of de krans er nog lag. Dat was het geval, alleen een leeg bierflesje stond tussen zijn voeten. Toen ik naar zijn gezicht keek, was het net of Henschenius verdriet had. Toch weer geen 'wenende Henschenius' in Venray! Louis Rutten. DE WIEËN, MOLENKLEF, VLAKWATER Iedere laatste woensdag van de maand haalt Atletiekvereniging Venray-Regio oud papier in de buurtschappen De Wieën, Molenklef en Vlakwater e.o. De bewoners van de straten Zandakker, Schutsboom, Vendel. Groenewoltsepad, Kruisstraat, St. Franciscuslaan, St. Antoniusstraat. Paterslaan en de straten in Molenklef, Vlakwater, omgeving Werckenslaan, Aan den Dril e.o.. worden verzocht om op woensdag 31 jan. om uiterlijk 18.30 uur oud papier in dozen of gebundeld aan de straat te zetten. Ook bestaat iedere zaterdag van 09.00 tot 14.00 uur de gelegenheid om oud papier gebundeld of in dozen, te deponeren in de papier container van AV Venray-Regio die is geplaats aan de Weg in den Berg, hoek Veltumse Kleffen/Kulutweg. Nadere informatie, tel. 583529 of 582842. Enkele honderden Nederlanders hebben de afgelopen periode een ontwerp ingezonden voor de ont werpwedstrijd 'Sieraad voor het eer ste Oranjepaar'. De Vereniging Goud- en Zilversmeden die de wed strijd organiseert, gaat deze week de inzendingen jureren. De jury kiest de tien ontwerpen uit. Via de websi te www.venray-plaza.nl kunnen inwoners van Venray vanaf 10 februari stemmen welk van de tien ontwerpen het sieraad moet worden voor prinses L:aurentien. Twee weken na het startschot van de ont werpwedstrijd maakten prins Constantijn en Laurentien Brinkhorst hun verloving bekend. Laurentien zal daarom, uit nama van het volk, een mooi sieraad ter waar de van 10.000 gulden ontvangen. Op 25 april wordt het winnende ont werp bekendgemaakt. Er is dan nog genoeg tijd om het sieraad klaar te krijgen voor de trouwdag op 17 mei. Iedereen die via de website op het winnend sieraad stemt, maakt kans op een kaart voor het jubileumfeest. De SOS Telefonische Hulpdienst start weer in het voorjaar een basis training telefonisch hulpverlenen. Deze training is bestemd voor men sen die zich als vrijwilliger voor deze dienst in willen zetten. Na de basistraining is er maandelijks een werkbespreking en bestaat de moge lijkheid tot aanvullende training en specialisatie op het gebied van ver slaving. Geïnteresseerden kunnen informatie en een aanmeldingsfor mulier aanvraaen: 077-3548888.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 9