Oprichting van Lokaal Comité Vrijwilligers Huizenprijzen Venray in zeven jaar met 127 gestegen 'Nu of nooit' voor Venrays centrum Meisje bedreigd Venrayse Nacht van het Gedicht 40-jarig Jubileum Katholiek Vrouwengilde Traditie in ere hersteld PEEL EN MAAS E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF BEZORGEN? Prijzen kerstpuzzel [Peel en Maas Snelheids controles Enkele voorbeelden: Teveel alcohol Snelheids controles Winkeldief aangehouden Inbreker betrapt Aangehouden donderdag 25 januari 2001 - Pagina 7 Venrayse organisaties ondersteunen plannen Er zijn serieuze plannen om een Lokaal Comité Vrijwilligers Venray op te richten. De welzijns- stichting Synthese en de gemeente Venray hebben inmiddels laten weten te willen bijdragen aan de vorming van een dergelijke comité dat initiatieven moet gaat nemen tot plaatselijke activiteiten op het gebied van vrijwilligers werk. Enkele Venrayse organisa ties hebben inmiddels positief gereageerd op de plannen. Het eerste jaar van het nieuwe millennium, het jaar 2001, is door de Verenigde Naties uitgeroepen tot het Internationaal Jaar van de Vrijwilligers. Zij onderstrepen daar mee het bijzondere belang van het vrijwilligerswerk voor elke samen leving. Het Internationale Jaar van de Vrijwilligers is bedoeld om deze belangrijke pijler van de maatschap pij in zijn vele vormen voor het voetlicht te brengen en te promoten. Het moet er voor zorgen, dat het vrijwilligerswerk meer erkenning krijgt; dat het door overheid en bedrijfsleven meer gesteund wordt; en dat netwerkvorming en effectieve samenwerking van vrijwilligersor ganisaties wordt gestimuleerd. Het Internationale Jaar van de Vrijwilligers werd onlangs geopend middels de 16e Wereld Vrijwilligers Conferentie welke gèhouden werd in Amsterdam. De slotmanifestatie zal plaats vinden op 7 december in de Arena in Amsterdam. In de loop van het jaar zullen ook in zeer veel andere gemeenten activiteiten plaats vinden, die worden gestimuleerd en georganiseerd door Lokale Comité's. Veertien organisaties, die zich in het Platform Vrijwilligers Maatschappelijke Dienstverlening (VMD) hebben verenigd, zouden het een goede zaak vinden, wanneer het vrijwilligerswerk ook in Venray tijdens dit Internationale Jaar de nodige aandacht zou krijgen. Die organisaties zijn de Algemene Hulpdienst. Praktische Thuishulp. UW. De Zonnebloem. EHBO, Cliëntenadviesbureau VvGI, Asielhulpverlening, Vrijwilligers Beukenrode, Vrijwilligers De Wendel, Senior Service, Vrijwilligerscentrale, Home Start, Terminale Thuiszorg, DAC. Het Platform VMD heeft onlangs een brief gezonden naar de besturen van enkele (overkoepelende) vrij willigersorganisaties om de interes se te peilen voor de oprichting van een Lokaal Comité Vrijwilligerswerk Venray. Volgens de initiatiefnemers dient een derge lijk comité een permanent karakter te krijgen. Zij achten het namelijk belangrijk wanneer aan de doelstel lingen van het Internationale Jaar van Vrijwilligers binnen de gemeen te Venray blijvend vorm zou kunnen worden gegeven en er niet alleen aandacht zal worden gegeven aan de organisatie van enkele - voorbij gaande - plaatselijke evenementen. INTERESSE Het Platform Vrijwilligers Maatschappelijke Dienstverlening pleit daarom voor de oprichting van een Lokaal Comité Vrijwilligerswerk, dat zich perma nent bezig gaat houden met het scheppen van voorwaarden, die voor het goed functioneren van alle vrij willigersorganisaties noodzakelijk zijn. Het Internationaal Jaar van de Vrijwilligers kan daartoe een goede gelegenheid bieden. Inmiddels zijn er al een aantal reacties binnen van organisaties in Venray die geïnteres seerd zijn in de plannen die komen gaan van het nog op te richten Lokaal Comité. Er zijn daarnaast ook al organisaties die geïnteres seerd zijn om hieraan actief deel te nemen. Daar de initiatiefnemers niet alle vrijwilligersorganisaties hebben aan kunnen schrijven nodigen zij iedere organisatie uit om uiterlijk tot en met komende week hun eventu ele interesse te melden bij het Platform Vrijwilligers Maatschappelijke Dienstverlening p/a Marktstraat 8 (Vrijwilligerscentrale) 5801 BM Venray. Dit door een briefje af te geven of op te sturen met naam, adres en telefoonnummer van de contactpersoon van de betreffende organisatie onder vermelding Lokaal Comité. De organisatie neemt dan spoedig contact met hen op. Een elfjarig meisje uit Venray is vorige week woensdagavond rond 17.15 uur op een speelveldje aan de Bazuinstraat door een onbekende jongen bedreigd met een mes. Het meisje was op het ondergespoten ijsveldje am het sleeën toen zij werd benaderd door een jongen van ongeveer elf jaar met een Zuid-Oost Europees of Noord-Afrikaans uiterlijk. Hij vroeg haar de slee af te geven. Nadat zij dit weigerde, pakte hij haar vast en bedreigde haar met een uitgeklapt zakmes. Na enige tijd liet hij los en wist het meisje weg te komen. De jongen had donkere haren met veel gel erin. Hij droeg de haren met een middenscheiding met aan weerszijden een krul op zijn voorhoofd. Hij was gekleed in een bruine jas met beige mouwen en schou derstukken. De politie van de basiseenheid Venray-Centrum is op zoek naar getuigen. Inmiddels heeft de politie bij Kabelkrant Venray foto's opgevraagd omdat het meisje in haar verklaring aangaf dat zij de jongeman op een van de foto's van de ijsbaan had zien staan, die op Kabelkrant Venray waren gepubliceerd. Of de politic aan de hand hiervan de dader inmidels heeft achterhaald is nog niet duidelijk. Voor informatie kunt u bel len met telefoonnummer 0900-8844. sy Wil jij of andere bladen zoals Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray VAKANTIE SPANJE TE HUUR APPARTEMENTEN Rosas Costa Brava Tel. 06-53317369 Tel. 06-51367458 www.casas.nl/huur 'onderden puzzelliefhebbers {ebben de afgelopen weken de iplossing van de monsterkersfpuz- iel in Peel en Maas van donderdag 21 december ingeleverd. Slechts een [enkeling wist niet de juiste spreuk te ontcijferen, alle anderen vulden de Ijuiste oplossing in: 'In een vaak zo (donkere wereld brandt een licht en schijnt een ster, willen klokken ons 'iertellen heus de vrede is niet ver', 'ier puzzelaars mogen een boeken- ion tegemoet zien. De winnaar van een boekenbon van 75 gulden is de familie van Dijck, H. Dunantstraat 26 in Oostrum. De families Symons-Van Helden. Monikesstraat 14 in Venray, Van Wylick, Pottevenweg 16 in Ysselsteyn en Kusters, Randenrade 22 in Oostrum hebben een boekenbon ter waarde van 25 gulden gewonnen. Alle prijs winnaars krijgen nog persoonlijk bericht Tijdens snelheidscontroles, vorige week donderdag op de Puttenweg in Ysselsteyn, zijn 36 overtreders bekeurd. In totaal passeerden 320 voertuigen het meetpunt. De hoogst (gemeten snelheid bedroeg 125 km/uur waar 80 km/uur is toege staan. Tijdens snelheidscontroles op de Albionstraat in Leunen zijn 25 over treders bekeurd. In totaal passeerden 253 voertuigen het meetpunt. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 71 km/uur waar 50 km/uur is toege staan. Tijdens snelheidscontroles op de Maasheseweg in Venray zijn veer tien overtreders bekeurd. In totaal passeerden 236 voertuigen het meet punt. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 105 km/uur waar 80 km/uur is toegestaan. Tijdens snelheidscon troles, vrijdag op de Overloonseweg, zijn 59 overtreders bekeurd. In totaal passeerden 356 voertuigen het meetpunt. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 80 km/uur waar 50 km/uur is toege staan. Tijdens snelheidscontroles, vrij dag op de Noordsingel in Venray, zijn 97 overtreders bekeurd. In totaal passeerden 794 voertuigen het meetpunt. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 78 km/uur waar 50 km/uur is toegestaan. Tijdens snelheidscontroles, don derdag op de Stationsweg in Oostrum, zijn 71 overtreders bekeurd. In totaal passeerden 526 voertuigen het meetpunt. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 85 km/uur waar 50 km/uur is toege staan. Tijdens snelheidscontroles, vrijdag op de Wanssumseweg, zijn veertien overtreders bekeurd. In totaal passeerden 452 voertuigen het meetpunt. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 103 km/uur waar 80 km/uur is toegestaan. Tijdens verlichtingscontroles, donderdagavond zijn in totaal vier Bekeuringen uitgedeeld. Goedkoopste woningen zien OZB-tarief omhoog vliegen Met een maand vertraging heeft de gemeente de hertaxatic van alle gebouwen afgerond. Eind febru ari ontvangt iedere inwoner het taxatieverslag van zijn woning waarin de nieuwe economische waarde, per 1 januari 1999, staat vermeld. Sinds de vorige peilda tum van 1 januari 1992 zijn de huizen in Venray meer dan in waarde verdubbeld: een gemid delde stijging van 127,6%. De bedrijfsgebouwen bleven hierbij flink achter. De niet-woningen ste gen in dezelfde periode slechts 34,7 in waarde. Toch is de gemeente erin geslaagd de stijging van de Onroerend Zaak Belasting (OZB) voor woningen en niet-woningen gelijk te houden. Het tarief stijgt dit jaar voor alle gebou wen met gemiddeld 7,4%. Dat is overigens meer dan de 6,8% die in de begroting 2001 werd vastgesteld. De gemeente maakt gretig gebruik van de 'tariefdifferentatie' die het verschil in waardestijging tussen woningen en niet-woningen nivel leert. Deze overheidsmaatregel, die eind vorig jaar op de valreep werd aangenomen, komt voor Venray als een geschenk uit de hemel. Anders was de schade voor de burgers niet te overzien geweest. Zonder tarief differentatie zouden de eigenaren en huurders van woningen gemiddeld meer dan 30% OZB betalen terwijl de niet-woningen juist bijna 23% minder OZB hadden betaald. Door maximale inzet van dit instrument stijgt het OZB tarief voor beide categorieën met 7,4 Maar daarmee zijn nog lang niet alle problemen opgelost. Want hui zen die met meer dan 127% zijn gestegen gaan ook meer OZB beta len. Uit een onderzoek van verleden jaar bleek dat vooral de goedkopere woningen het hardst zijn gestegen. De boven-, beneden- en duplexwo- ningen spanden de kroon met een stijging van zo'n 175%. De bezitters en huurders van deze panden gaan dit jaar dan ook circa 30% meer OZB betalen. Daarnaast kwamen ook flats, appartementen en portiek woningen fors boven de gemiddelde waardestijging uit. De 2 onder 1 kap woningen bleken het minst in waar de te zijn gestegen, zij blijven zelfs achter bij het gemiddelde. Terwijl vrijstaande en geschakelde huizen, eensgezins-, rij-, hoek-, tussen- en drive-in woningen iets meer dan gemiddeld stegen. ZORGEN In de commissie Financiën maak te M. Manders (fractie Van de Voi le) zich er als enige zorgen over. "Juist de mensen aan de onderkant van de samenleving komen nu in de problemen", merkte hij op. Wethouder Houba wees op de mogelijkheid van kwijtschelding. "Dit vangnet moet hiervoor een oplossing bieden." Al vanaf 1998 is de gemeente Venray samen met taxatiebureau Kaft in de weer om alle gebouwen opnieuw te taxeren. Volgens de wet Waardering Onroerende Zaken (WOZ) is iedere gemeente dat ver plicht voor het nieuwe WOZ-tijdvak dat loopt van 2001 tot en met 2004. De peildatum (1 januari 1999) ligt altijd twee jaar voor aanvang van de WOZ-periode die telkens vier jaar duurt. Bij het vorige WOZ-tijdvak, van 1997 tot en met 2000, heeft de gemeente geen taxatieronde uitge voerd met als peildatum I januari 1995. Venray maakte toen gebruik van de 'wetfictie' en handhaafde de oude waardepeildatum van 1 januari 1992. Dit verklaart ook grotendeels de enorme scheefgroei die nu tussen woningen en niet-woningen is ont staan. In het belastingjaar 2000 werd voor het laatst gerekend met de oude taxaties. De totale waarde van de huizen bedroeg 1,9 miljard en van de bedrijfsgebouwen ruim 1,4 mil jard gulden. Volgens de nieuwste taxatieronde is de waarde van de woningen in de gemeente Venray gestegen naar 4,3 miljard en van niet-woningen naar ruim 1,9 miljard gulden. In totaal haalt de gemeente dit jaar zo'n 16,7 miljoen gulden aan OZB op. De kwijtscheldingen worden geraamd op 120.000 gul den. Het OZB-tarief bestaat uit een vast bedrag per 5000 gulden waarde van het pand. De huiseigenaren betalen een tarief van 11,02 gulden waarvan 4,90 gulden voor rekening komt van de huurders. Eigenaren van niet-woningen betalen een tarief van 18,62 gulden waarvan 8,28 gul den op de gebruikers wordt afge wenteld. boven woning 2 onder 1 kap woning bedrijfspand Waarde 1-1-1992 90.000 180 000 200.000 200.000 OZB in 2000 420 841 934 934 Waarde 1-1-1999 250.000 385.000 455.200 269.400 Waardestijging 177,8% 113,9% 127,6% 34,7% OZB in 2001 551 849 1003 1003 Tarief stijging 1,0% 7,4% Op zaterdag 27 januari vindt de tweede Venrayse'Nacht van het Gedicht plaats. De avond begint om 22.00 uur in de kelder van café de Palatijn en wordt georganiseerd door kroegflichter Werdenibeld. Er zullen zaterdag vier dichters uit de regio voordragen uit eigen werk. Philip Stein uit Wellerlooi en Mimosa Blossom Leijendeckers, Gerard Bastiaans en Myce Surmihski alias Werdenibeld uit Venray. Café de Palatijn ligt aan het V^Henseniusplein en dë entree is gratis. Zeven studenten van de Eontys Hogeschool uit Eindhoven hebben in de afgelopen zeven, weken een onderzoek verricht in het Venrayse winkelcentrum. In opdracht van de pas opgerichte stichting Centrum Management Venray. Vrijdagmiddag presen teerden zij hun rapport 'Nu of nooit, verbetervoorstellen winkel centrum Venray'. Wethouder Jan Houba en Paul Dormans, voorzit ter van Centrum management Venray, ontvingen het eerste exemplaar. Door middel van interviews heb ben de studenten in beeld gebracht hoe het winkelcentrum aantrekkelij ker gemaakt moet worden voor con sumenten en ondernemers. "De aan- Wethouder Houba ontving het eerste exemplaar van het rapport Nu of Nooit kleding van de straten, de gevels en de verlichting moet eenduidiger worden", zei Remy Beurskens die het rapport toelichtte. "De gemeente moet ook een strakker beleid voe ren. Zoals bij het laden en lossen, afval en reclame-uitingen midden op straat." Tevens constateerden de studenten dat de parkeervoorzienin gen, ook van fietsen, verbeterd moet worden. Uit de interviews blijkt dat de Venrayse ondernemers wel ver andering willen maar dat er te wei nig overleg en samenwerking is. "Dat komt omdat er drie centrum verenigingen zijn waarbij nog niet de helft van de ondernemers is aan gesloten. Het is veel te versnipperd. Er zou één sterke ondernemersver eniging moeten zijn die voor een betere promotie kan zorgen", con cludeert ter rapport. Wethouder Houba kon de titel 'Nu of nooit' onderschrijven. "Het is de hoogste tijd dat er daadwerke lijk wat gaat gebeuren. De gemeente is ook bereid om geld te steken in de kwalitieve 'upgrading' van het cen trum." Paul Dormans zei dat de wir-war aan reclame-uitingen op straat als eerste aangepakt gaat worden. "Hier gaan we heel snel ordening in aan brengen. We gaan ook afspraken maken met de ondernemers om wat aan de overdadige reclames aan de gevels te doen. Want dit doet soms pijn aan de ogen." Dit jaar bestaat het Katholiek Vrouwengilde Venray veertig jaar. Vanaf de oprichting in 1961 tot nu toe zijn de veranderingen van de samenleving niet aan het KVG voorbij gegaan. De rol van de vrouw is veranderd doordat zij ook de maatschappelijke ontwikkelingen op de voet heeft gevolgd en daar haar eigen bijdrage aan heeft gele verd. Ook nu is het KVg een vereni ging in beweging voor vrouwen van nu. op zoek naar zingeving en ont wikkeling, een vereniging met aan dacht voor de rol van vrouwen en mannen in een snel veranderende wereld. Een vereniging ook, waar altijd plaats is voor een ontmoeting en gezelligheid, waar een gezicht een naam krijgt. Voor vrouwen die als nieuwe inwoonsters van Venray een weg moeien zien te vinden, is hier een prima plaats om contacten te leggen en zich snel in Venray echt thuis gaan voelen. Alle facetten van deze doelstel ling komen aan bod tijdens het ver enigingsjaar. Het jaarprogramma 2000-2001 bestaat o.a. uit een aantal lezingen, die aansluiten op het jaar thema 'Welvaart versus Welzijn'. Vanuit het KVG zijn vrouwen actief in de Venrayse samenleving. Veel energie is en wordt gestoken in het project Jacqueline: het inzamelen en verzenden van goederen ten bate van het werk dat Jacqueline Eibers in Brazilië doet. Het jubileum wordt gevierd op zondag 28 januari a.s. Deken J. Coenen draagt om 11.00 uur een H. Mis op in de Petrus' Bandenkerk. Het thema van deze viering is 'Vrouwen op weg' en is door enkele leden van het KVG uitgewerkt. Het parochieel koor zal de vaste gezan gen verzorgen. De dames Anneke Vervoordeldonk en Lidwien Geurts verlenen eveneens hun muzikale medewerking. Na de kerkdienst worden alle leden van het KVG en de genodig den in hotel-restaurant Asteria ver wacht, waar de festiviteiten verder zullen plaatsvinden. Hier wordt de dinch gebruikt die ludiek wordt opgeluisterd door de leden. Rond 17.00 uur zal de afsluiting van dit 40-jarig jubileum plaatsvinden. Een 29-jarige automobilist uit Gorredijk is vrijdagmorgen aange houden op de Deurneseweg in Heide met teveel alcohol op achter het stuur. Na een ademanalyse kreeg de man een rijverbod opgelegd voor zeven uur. De zaak zal worden afge daan door middel van snelrecht. Tijdens snelheidscontroles zijn op de Overloonseweg zijn vorige week woensdag 77 overtreders bekeurd. In totaal passeerden 588 voertuigen het meetpunt. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 84 km/uur waar 50 km/uur is toegestaan. Een 57-jarige vrouw uit Venray is woensdagmiddag aangehouden in een winkel aan de Kruidenlaan op verdenking van diefstal van een fles limonadesiroop en drie pakken koekjes ter waarde van 9,70 gulden. De vrouw werd overgebracht naar het politiebureau voor verhoor. De vrouw kreeg in het kader van snel recht een transactie aangeboden van 250 gulden. Een 22-jarige in Venray verblij vende man is dinsdagmorgen door een motoragent op de Nieuw Goltenweg in Venlo aangehouden na een korte achtervolging. De ver dachte had kort tevoren ingebroken in twee woningen aan de Klagenfurtlaan en de Hertog Eduardstraat. Een getuige zag de inbraak en waarschuwde een langs rijdende motoragent van de Koninklijke Marechaussee. Deze ging poolshoogte nemen, maar de inbreker vluchtte met zijn moun tainbike weg toen hij de motoragent zag komen. Op de Nieuw Goltenweg kon de verdachte wor den staande gehouden, met de buit uit de beide woningen nog in zijn bezit. De getuige werd door de inbreker met woorden en fysiek bedreigd en heeft daarvan aangifte gedaan. Een 29-jarige automobilist uit Cuijk is donderdagavond aangehou den op de Maasheseweg in Venray. Na controle bleek de man geen gel dig Nederlands of Europees rijbe wijs te bezitten. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur Burgemeester Waals van Venray opende afgelopen vrijdag op feeste lijke wijze het gloednieuwe kan toorpand aan de Noorderhof. Advocatenkantoor Van Hooft en Atlantic Telekom ontvingen geza menlijk vele genodigden in hun fraaie nieuwe gebouw. Zondag kon den belangstellenden tijdens de open dag een kijkje nemen in het kantoorgebouw van Atlantic Telekom. Burgemeester Waals verrichtte de openingshandeling op een traditio nele wijze, die bijna uit gebruik was geraakt. Met de ambtskelen om zijn nek en een 'hoge zijde' kreeg hij van enkele kinderen een schaar op een kussen aangeboden waarmee hij een lintje mocht doorknippen, waardoor de opening van het kantoorpand een feit was. De burgemeester had zelfs de oude burgemeesterschauffeur, Theo de Haart en diens inmiddels ook 'gepensioneerde' dienstauto ingeschakeld en liet zich door zijn chauffeur voorrijden. Natuurlijk ontbrak het bloemetje voor de echt genote van de burgemeester niet.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 7