FRANSOL Commissie: misleidende, foutieve en ontbrekende informatie "Ieder ongeval is er één te veel" DAC wellicht in pand Petrus Bandenschool 15.500 gulden voor 'Project for the Blind' Actie ziekenhuizen voor aantrekken personeel Gemeente besteedt afhandeling bezwaarschriften WOZ uit 1700 enquêtes terug DIE OUDE ZONWERING GET NET... TOT ZIENS, TOAT lOA'N! 'T VENHOJS LAEVE GETAEKEINTD ZONWERINGEN What's in a name? Het stockpaerdje van Louis R. Vernielers asi' PEEL EN MAAS donderdag 25 januari 2001 - Pagina 5 Lid Kemmelings: "Ik weet niet wat ik er mee aan moet" STATIONSWEG 13 VENRAY 0478 515010 ~$'oi (Door Henk Willemssen) Op papier zou Finecza (Financiën en Economische Zaken) een van de belangrijkste adviescommissies moeten zijn. Hier worden immers alle finan cieel/economische aangelegenhe den van de gemeente besproken op basis van betrouwbare infor matie. Maar de realiteit in Venray is schrijnend anders. Keer op keer worden de commissieleden op het verkeerde been gezet. Zij krijgen informatie voorgeschoteld waar vaak geen touw aan vast te kno pen valt. Foutieve berekeningen, ontbrekende bijlages en mislei dende overzichten. Geen mens die er nog wat van snapt. Zo ook de commissieleden maan dagavond niet. Is het slordigheid? Is het een gebrek aan kennis en inzicht? Of gewoon laksheid. Afgelopen maandag was het weer eens zover. De wankele basis waar op de commissie Finecza ingrijpen de belastingvoorstellen als de ÓZB (Onroerend Zaak Belasting) en vori ge maand het diftartarief moet beoordelen is welhaast onverant woord. Wethouder Jan Houba (VVD) moest zich herhaaldelijk excuseren voor het 'geklungel' en zich er tijdens de vergadering zien uit te redden. "Vervelend dat de cij fers verkeerd waren", "nee, er zitten echt geen trucs in", "vervelend dat dat overzicht er niet bijzat", "verve lend, dat geef ik ook toe. dit hadden we kunnen voorkomen" en "dit overzicht had er niet bij mogen zit ten". Zomaar enkele uitspraken van de portefeuillehouder afgelopen maandag. En de commissieleden dan? Zoals gewoonlijk hielden de meeste fracties zich afzijdig van de discussie. Blijkbaar durven ze hun vingers er niet aan te branden of schiet hun financiële kennis simpel weg tekort. Een blik op het afgelo pen jaar geeft een zorgelijk beeld. De commissie vergadert iedere maand behalve in juli. Van de elf geplande Finecza-vergaderingen gingen er drie (27%) niet door 'van wege het ontbreken van voldoende agendapunten.' De stukken die de leden van de geannuleerde vergade ring kregen toegezonden worden vervolgens nooit meer behandeld. Zo is bijvoorbeeld de 'septembercir culaire' met belangrijke overheids informatie over uitkeringen uit het gemeentefonds nooit in Finecza ter sprake gebracht. De commissie telt twaalf leden (vijf van CDA, twee van PvdA en fractie Van de Vorle, en eenlingen van VVD, Samenwerking en D66). Ondanks dat er in het jaar 2000 slechts acht vergaderingen waren was de opkomst bedroevend. Gemiddeld woonden negen leden de commis sievergaderingen bij, 25% was absent. ZWIJGEN Afgelopen maandag kreeg de commissie de OZB voor de kiezen. En jawel hoor. de toegezonden informatie zat vol fouten. In het te behandelen raadsvoorstel waren berekeningen opgenomen waaruit blijkt dat de OZB met 8,8% stijgt. Dit zou 6,8% moeten zijn terwijl het in werkelijkheid 7,4% wordt. Wat overigens nergens terug te vinden is, maar dit even terzijde. Tijdens de vergadering kregen de leden een verbeterde versie uitgereikt. Slechts drie van de zes fracties voelden zich daarna nog geroepen er iets over te zeggen. Terwijl de OZB toch de gewichtigste gemeentelijke belas ting is. Truus Kemmelings (PvdA) moest de spits afbijten. "Ik vind het heel moelijk om nu te reageren. Want mijn reactie was op het vorige stuk gebaseerd. Ik weet niet wat ik er nu mee aan moet. Ik neem aan dat het oude stuk zo in B en W bespro ken is. Het stond immers op de besluitenlijst." Jan Houba moest daarna bekennen dat dat niet zo was. "Nee. het is nog geen collegebesluit. Want het stuk was er vorige week dinsdag nog niet. Maar morgen (dinsdag, red.) bespreken we het wel in het college. Het is daarom nu eigenlijk nog een discussiestuk." De ervaren polica Kemmelings was duidelijk in de war gebracht. "Ik kan het nu niet meer overzien. Ik wacht het definitieve stuk maar af." John Niessen (VVD) wilde meer inzicht hebben in de gevolgen van de nieuwe tarieven voor de onderne mers. "Worden zij onaangenaam verrast", vroeg hij zich af maar een duidelijk antwoord bleef uit. M. Manders (fractie Van de Vorle) wist ook nief wat hij er mee aan moest. "Ik was van een stijging van 8,8% uitgegaan terwijl 6,8% in de begroting was afgesproken. En nu word ik ineens gecontronteerd met 7,0%. Dit is niet meer te volgen. Het college moet zich aan het afgespro ken belastingscenario houden." Wethouder Houba kwam met de opmerking "dat 6,8% in de loop van de strijd J,0% is geworden". En daarmee was de zaak afgedaan want CDA, D66 en Samenwerking deden er, ook tot verrassing van Houba, verder het zwijgen toe. "Verder nie mand meer hierover? Dat valt mee want ik dacht dat wordt flink stoeien vanavond Bezorgdheid in wijk Landweert over verandering voorrangsregel Het veranderende gedrag van ver keersdeelnemers, de snelste en sterkste wint, de algehele maat schappelijke normvervaging en de toenemende drukte in het verkeer zijn volgens Coopmans veelal oor zaak van de vele (bijna) ongelukken op de oversteekplaatsen. "En verder zijn die punten ook erg onoverzich telijk. De zwakkeren in het verkeer dienen beschermd worden, door de kruisingen veiliger in te richten, bij voorbeeld met een voldoende brede middenberm zodat fietsers kunnen wachten tussen de rijstroken en een zebrapad voor de voetgangers direct naast het fietspad. Ook het plaatsen van stop- of signaleringslichten kan een goede oplossing zijn. kijk naar de veilige situaties op de Oostsingel ter hoogte van het Vincent van Gogh Instituut." OPLOSSING Om te komen tot de meest opti male oplossing voor de veiligheid op de oversteekplaatsen dient vol gens Coopmans afzonderlijk geke ken te worden naar oplossingen voor de doorgaande wegen binnen (Kruidenlaan. Klaproos en Sleutelbloem) én buiten de wijk (Stationsweg en Henri Dunantstraat). "Alle oversteekplaat sen zijn anders en verdienen een specifieke aanpak. Wij denken bij voorbeeld ook aan 30 km-gebieden binnen de wijk en signalerings -of stoplichten op de Stationsweg en Henri Dunantstraat. Want op de doorgaande wegen wordt erg hard gereden. De spandoeken die waar schuwen voor overstekende (brom)fietsers worden door automo bilisten vaak over het hoofd gezien. De oversteekplaatsen moeten beter zichtbaar gemaakt worden. Het is geen haalbare kaart om op alle over steken met verkeersbrigadiers te gaan werken, omdat het op dit moment al niet eenvoudig is om ver keersbrigadiers te werven voor de zebrapaden nabij de scholen", ver telt Coopmans. "We streven naar een optimale afstemming met de gemeente en 3VO om tot een opti male oplossing te komen voor de kinderen van Venray. De ouders van de schoolgaande kinderen moeten hun zoon of dochter met een gerust hart zelfstandig van en naar school kunnen laten gaan. Wanneer de kin deren de schoolroute onder begelei ding moeten afleggen, dan is de ver keerssituatie ter plekke onvoldoende veilig. We hopen dat de gemeente Venray met de verkeersouders, 3VO en de wijkraad wil overleggen, zodat we gezamenlijk kunnen bekij ken wat de beste oplossing is. Ieder ongeval is er immers één te veel." Leerlingen van het Raayland College zuid hebben vorige week vrijdag de opbrengst van de kerstac tie overhandigd aan Paul Kronenberg. In december zijn de leerlingen met diverse acties bezig geweest geld in te zamelen voor de uitbreiding van het 'Project for the Blind' in Tibet. Venraynaar Kronenberg (zie foto) mocht een cheque van maar liefst 15.500 gul den in ontvangst nemen. Externe bureaus kosten 560.000 gulden extra Eind februari vinden de Venraynaren de nieuwe waarde bepaling van hun woning in de brievenbus. In het kader van de wet Waardering Onroerende Zaken (WOZ) zijn alle panden in de gemeente opnieuw getaxeerd. Binnen zes weken kan bezwaar worden aangetekend. De gemeen te verwacht een stortvloed aan bezwaarschriften want het rekent erop dat 15% van de burgers zal protesteren tegen de taxatie. In eerste instantie was de gemeen- te van plan de afwikkeling van de circa 2400 bezwaren zelf uit te voe ren. Hiermee was een bedrag van 953.555 gulden gemoeid. Maar onlangs werd besloten de werk zaamheden grotendeels uit te beste den. Dit levert een extra kostenpost op van 560.000 gulden. Want uitbe steding is relatief duur. Zo gaat de ■gemeente voor de afdoening van de grote projecten, te denken valt aan GGW De Peel, Xerox of Frans Maas, in zee met Monsma part ners. Dit bureau rekent een uurtarief van 210 gulden exclusief btw. En omdat de gemeente de 19% omzet belasting niet kan terugvorderen kost een uur 249,90 gulden. Monsma denkt voor deze bijzondere objecten 320 uur nodig te hebben wat neerkomt op 79.968 gulden. De gemeente raamt 2040 bezwaarschriften van woningen en 180 bezwaren van niet-woningen. De administratief/juridische werk zaamheden worden volledig uitge voerd door Oranjewoud voor de som van 805.569 gulden. De 150 te verwachten bezwaar schriften van agrarische objecten handelt de gemeente daarentegen wel helemaal zelf af. Met de beide ingehuurde bureaus» is overeengeko men dat alle bezwaren voor 31 janu ari 2002 afgewikkeld dienen te zijn. Omdat de Belastingdienst en het Waterschap eveneens gebruik maken van de gegevens van de her taxatie van de WOZ kan de gemeen te 55% van de kosten op deze instanties verhalen. M. Manders (fractie van de Vorle) merkte op dat het totale kostenover- zicht van de 1,5 miljoea gulden bij de stukken ontbrak Wethouder Houba (VVD) beloofde dat het overzicht nagezonden zou worden. "Het geraamde bedrag was weer niet toereikend. Ik zet er mijn vraag tekens bij dat er nu 560.000 gulden bij moet", stelde Manders. Ook Truus Kemmelings (PvdA) had er haar bedenkingen over: "Want veel extra kosten hadden we toch kunnen voorzien." Wethouder Houba beken de dat "De afwijking inderdaad aan zienlijk is. Maar veel hangt af van het aantal bezwaarschriften dat bin nenkomt. Hopelijk blijft het binnen de perken." De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een achttal jon gens staande gehouden, verdacht van het plegen van vernielingen bij het station in Oostrum. Agenten troffen bij het station een vijftal ver nielde fietsen aan, evenals een ver nielde openbare telefoon en een gla zen scherm bij het meldpunt voor de treintaxi. Na een telefonische mel ding en op aanwijzing van de getui gen konden de jongens omstreeks 01.30 uur fietsend op de Henri Dunantstraat worden achterhaald. Hun namen zijn genoteerd en de politie stelt een onderzoek in naar de betrokenheid van de jongens. De gemeente Venray wil het beheer en de exploitatie van het huidige gebouw van de Petrus Bandenschool, nadat deze school in de loop van 2002 haar onder- wijsbestemming verliest, overdra gen aan het Dag Activiteiten Centrum (DAC) van het Riagg. Het DAC heeft sinds een aantal jaren een vestiging in Venray. Het centrum is tijdelijk ondergebracht in het voormalige MBO-college aan de Bevrijdingsweg, dat eigendom is van de Woningstichting. De Woningstichting heeft het DAC ech ter laten weten dat zij dit gebouw op termijn dient te verlaten in verband met woningbouw op die locatie. In de loop van 2002 gaat de Petrus Bandenschool aan de Dr. Poelsstraat verhuizen naar het huidige mavo gebouw De Kolk. De school wordt aan de onderwijsbestemming ont trokken en het gebouw valt dan terug aan de gemeente. Het gebouw is volgens de gemeente Venray geschikt te maken voor de functie van het DAC. Het pand blijft eigen dom van de gemeente Venray, maar het volledige beheer en onderhoud komt in handen van het DAC. Het DAC heeft zich in Venray inmiddels ontpopt tot een voorzie ning van formaat. Wekelijks nemen zestig personen deel aan allerlei activiteiten van het centrum. In totaal zijn er 200 deelnemers inge schreven. Voor ex-psychiatrische patiënten is volgens de gemeente Venray het behoud van deze voor ziening in Venray noodzakelijk en gewenst. Omdat steeds meer psy chiatrische patiënten buiten institu ten worden behandeld, wordt het DAC volgens de gemeente in de toe komst steeds belangrijker. Omdat het activiteitencentrum niet het gehele gebouw nodig heeft, moet het DAC nog wel een onder verhuurder voor de rest van het pand zien te vinden. Liefst 1700 van de 3000 geselec teerde inwoners van de gemeente Venray hebben de vragenlijst over de leefbaarheid van het peelgebied ingevuld en geretourneerd. "Een mooi resultaat", zegt mevrouw Bruins van de gemeente Venray. "Meer dan 50% van de mensen j heeft de enquête teruggestuurd." De gemeente Venray heeft begin januari op basis van een steekproef een vragenlijst gestuurd naar 3000 inwoners van de gemeente. Doel i van deze enquête is het in beeld 1 brengen van de sociaal-maatschap pelijke ontwikkelingen in de diverse dorpen en wijken. In de vragenlijst komen onder meer vragen over r werkklimaat, woonklimaat en voor zieningen aan bod. De antwoorden F worden door de gemeente Venray gebruikt om lokaal sociaal beleid te ontwikkelen. Verkeersouder Wil Coopmans maakt zich grote zorgen over de veiligheid van de leerlingen van de basisscholen in de wijk Landweert. De gemeente Venray gaat waarschijnlijk vanaf 1 mei 2001 de voorrangsregel op de kruisingen Kruidenlaan, Stationsweg, Henri Dunantstraat, Klaproos en Sleutelbloem wijzi gen, zodat automobilisten op deze kruisingen weer voorrang hebben op (brom)fietsers. "In principe een goede zaak. omdat de huidige situatie niet toe reikend was om de verkeersveilig heid voor de overstekende fietsers te garanderen", meent Coopmans, "Maar dat betekent wel dat de infor matie over de wijziging van de regel naar de (brom)fietsers én automobi listen toe in de komende weken een erg belangrijk punt van aandacht moet zijn. Daarom heb ik namens de drie verkeersouders van de drie basisscholen in de wijk, de mede- zeggenschaps- en ouderraden van de Nog hebben de fietsers voorrang maar als het aan wethouder Dries- sen ligt niet lang mee. Niet iedereen is blij met het terugdraaien van de maatregel. scholen én de verontruste ouders aan wethouder Driessen een brief gestuurd waarin we onze grote bezorgdheid uiten en om overleg vragen." VEILIGHEID Als verkeersouder houdt Coopmans zich vooral bezig met de veiligheid rondom basisschool De Kruudwis. "Ik ben het aanspreek punt voor ouders, medezeggen schapsraad en directie van de school. Deze 'functie' is ontstaan toen in 1999 de schoolwoningen aan de Sleutelbloem in de wijk geopend werden en de kinderen, die vaak lopend naar school gingen, fietsend over de gevaarlijke oversteekplaats naar de schoolwoningen moesten." De Ziekenhuizen Noord- Limburg, bestaande uit het st. Maartens Gasthuis te Venlo en het st. Elisabeth Ziekenhuis te Venray presenteerden onlangs een aan valsplan om het ernstige perso neelstekort in de ziekenhuisorga nisatie te lijf te gaan. In het plan zijn maatregelen opgenomen die ervoor zorgen dat het werken in de NoordLimburgse ziekenhuizen nét iets aantrekkelijker wordt dan in een willekeurig ander zieken huis. de sZNL zo'n vijftig arbeidsplaat sen opvullen. Het aanvalsplan ging vergezeld van een opvallende adver tentie in de regionale (onder andere Peel en Maas) en landelijke dagbla den. Hierin roepen eigen medewerk sters collega's op een bijdrage te leveren aan de zorg of te zorgen voor een bijdrage. Nieuwsgierig naar de wervingscampagne voor nieuw personeel? Informatie is te verkrijgen via telefoonnummer (077)3206815, vragen naar de per- soneelsmanagementadviseurs Mariska Engels of Joris Berk. De campagne ging vergezeld van advertenties in dag- en weekbladen Allereerst is er natuurlijk de alge mene salarisverbetering voor ver pleegkundigen als gevolg van het landelijk vernieuwde functiewaar deringssysteem. Dat betekent dat alle basisverpleegkundigen in de klinische zorg er één functieschaal op vooruit gaan. Verder zijn er plan nen voor een betere kinderopvang, extra scholingsmogelijkheden, een butlerservice zoals boodschappen dienst, schoenreparatie of schoon- maakhulp in de huishouding bekend gemaakt. Ook staan er premies in het vooruitzicht voor medewerkers die bereid zijn tijdelijk meer uren boven hun contract te werken of die anderen wijzen op een baan in een moeilijk vervulbare vacature in het ziekenhuis. Met dit aanvalsplan wil

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5