"Carnaval leeft in Oostrum" PEEL EN MAAS mm Q Trio met grote achterban Joekskapellenfestival Orde van verdienste voor Mia Holtackers Orde van de Hazekeutel voor Pierre Lenssen Gasprijzen isoleren? Spouwmuurisolatie! fi Jenniskens^ Prinsenbal Oostrum Winterschil der'korting.' Creemers gaat veel verder Carnavalsvereniging De Karklingels viert 4x11-jarig jubileum DONDERDAG 25 JANUARI 2001 - NR. 4 HONDERD TWEEËNTWINTIGSTE JAARGANG Carnavalsvereniging De karklingels viert dit jaar haar |*11-jarig jubileum. En dus heb- ien de actieve leden van de bloei nde vereniging in de afgelopen naanden weer alles uit de kast .ehaald om de jubileumviering !an een extra feestelijk tintje te toorzien. Want 44 jaar carnaval n Oostrum.... dat mag natuurlijk niet onopgemerkt blijven. De ver- miging heeft in het weekend van Tijdag 2 februari tot en met zon ing 4 februari een fraai jubileum programma op poten gezet, met al van activiteiten voor jong en lud. Maar wie wordt de jubileumprins jan carnavalsvereniging De karklingels? Dat is natuurlijk de irote vraag. Zaterdag om 22.44 uur vordt in een ongetwijfeld bomvol Jostrums gemeenschapshuis de ipvolger van prins Bas I met veel amtam gepresenteerd. "Prachtig, vant zaterdag 27 januari is het pre- :ies 44 jaar geleden dat onze vereni- >ing werd opgericht", vertelt voor zitter Sjef Arts. "We gaan het ubileum ook dit jaar weer op groot- ;e wijze vieren. Maar dit keer vooral net de mensen binnen de vereni- en de gemeenschap in Jostrum. Elf jaar geleden hebben op grootse wijze het carnavals- reffen van de Bond van Carnavalsverenigingen in Limburg leorganiseerd, een gigantisch spek- akel dat voor onze vereniging uit- tekend is verlopen, ook financieel, ia afloop kregen we veel compli- nenten voor de perfecte organisatie ran dat treffen. Dit jaar vieren we iet feest wat intiemer, met de men- len uit Oostrum. Een commissie inder leiding van Dave Morrees leeft de organisatie van de jubi- eumviering voor haar rekening jenomen." In Oostrum begint in niet-jubi- jumjaren de carnaval eigenlijk pas cht na de carnavalsmis op zondag. De carnavalsmis is altijd weer een loogtepunt. Sinds jaar en dag wordt de predikatie door de vorst gedaan n ook tijdens de lezingen is de ver- niging actief. De Eikenhofkapel geleidt deze viering met muziek n het jongerenkoor Harmony met ezang. De kerk is elk jaar weer wmvol." Jammer vindt Arts het wel dat nkele jaren geleden de boerenbrui- oft vanwege de geringe publieke «langstelling is afgeschaft. "Dit j aar vindt op carnavalsdinsdag, de '(dag dat eerst de boerenbruiloft werd «houden, weer een liedjesfestival ilaats, met optredens van artiesten ran eigen bodem en mensen uit .eunen en Venray. Al jaren wordt leze middag goed bezocht." ACTIEVE VERENIGING Carnavalsvereniging De karklingels telt 300 leden. "We heb- ten alles goed op de rails staan", neent Sjef Arts. "Carnaval leeft in Jostrum, en dat is vooral de ver- lienste van de vele vrijwilligers die zich jaarlijks met hart en ziel voor de carnavalsvereniging inzetten." Zo maakt een vriendengroep onder leiding van Piet Linders al jaren de wagen voor de jeugdprins en heeft de vereniging een zéér actieve jeugdcommissie. "Maar we hebben met Gradje Lemmens, Jan Raedts, beiden helaas overleden, en Bert Linskens ook drie uitstekende vorsten gehad, die de vereniging altijd op een bijzonder positieve wijze voor het voetlicht hebben gebracht", zegt Sjef Arts. Vorst Bert Linskens werd opge volgd door Bas Kunen, de prins van het afgelopen jaar. En na de jubi leumfestiviteiten van dit jaar geeft Sjef Arts de voorzittershamer over aan Roland van Soest. "Na dertien jaar voorzitterschap is het tijd voor een nieuw gezicht. Eigenlijk wordt na de carnaval alles nieuw, want we krijgen met Marcel Linskens ook een andere ceremoniemeester en met Monique Kessels een nieuwe secretaris." HISTORIE KARKLINGELS De historie van de carnavalsver eniging begint op het station in Oostrum. Veel handelslieden kwa men met paard en kar naar het sta tion om goederen te laden en te los sen. In de nabijheid was een etablissement waar even gerust werd. Daar is de naam Karklingel als een soort scheldnaam tussen de voerlieden ontstaan. De Karklingel is een soort gebo gen ijzer van circa 50 centimeter, dat aan de haam bevestigd wordt en met de ketting de verbinding tussen haam en kar vormt. Voor 1957 vier den de Oostrummers geen carnaval. Boerenbruiloft in Oost rum, 1959: Op de foto onder andere Tonny Raedts, Jan Raedts, Nellie Vollenberg, Piet Rutten, Tiny Linskens en Theo Linskens.. maar bij de middenstandvereniging begon in die tijd het idee te leven om een carnavalsvereniging op te richten. Om die gedachte vorm te geven werden de voorzitters van de Oostrumse verenigingen bijeen geroepen. Er werd een commissie benoemd met als voorzitter de toen malige stationschef M. van Vucht. De activiteiten van dit comité resul teerden op 27 januari 1957 in de oprichting van carnavalsvereniging De Karklingels. VORST De festiviteiten bestonden in de eerste jaren uit gekostumeerde voet balwedstrijden en dansavonden, met de boerenkapel onder leiding van Jan Versteegen. De eerste vorst werd in 1958 de inmiddels overle den Herman Bruggeman. In datzelf de jaar trok de eerste optocht door de Oostrumsche straten. Ook Wim Kessels en Gerrit Vermeulen vervul den de functie van vorst. In 1961 werd voor het eerst een boerenbrui loft georganiseerd met als paar Jo Camps en Chris van Aarssen. Ceremoniemeester was Frans Reintjes. In 1962 werden De Karklingels voor het eerst door een Prins Carnaval geregeerd. Dit werd Edje Camps, zoon van de toenmali ge penningmeester Johan Camps. In 1966 werd Jan Raedts benoemd tot penningmeester en de carnavalsfes tiviteiten breidden zich gestaag uit, onder andere met zittingsavonden. In 1978 werd het 2x11-jarig jubi leum gevierd. In 1979 nam Grad Lemmens afscheid als vorst en voorzitter. Jan Raedts werd de nieu we vorst en voorzitter. In 1988 droeg Jan de vorstelijke muts over aan Bert Linskens en de voorzitters hamer aan Sjef Arts. "Door de inzet van Sjef en Jan. die beiden erelid zijn, en de vele andere vrijwilligers is de carnavalsvereniging één van de welvarendste verenigingen in Oostrum. De toekomst van de car naval in Oostrum ziet er gewoon goed uit", aldus Sjef Arts. PROGRAMMA Vrijdag 2 februari: Aovend met medewerking van het Seniorenorkest. Er zijn diverse optredens van artiesten waaronder de enige echte Limburgse trouba dour Sjef Diederen. Zaterdag 3 februari: Jeugddag: 14.30 uur: Rinaldo's Jeugdshow voor de jeugd van groep 1 t/m 5 18.00 uur: Zittingsaovend voor de jeugd van groep 6 t/m 15 jaar, met optredens van diverse artiesten met muzikale ondersteuning van het leerlingenorkest. In het tweede gedeelte disco. Zondag 4 februari: 11.44 uur: Brunch voor de leden van de vereniging 13.00 uur: Huldigingen leden 14.44 uur: Receptie 4x11 jaar Het muzikale gedeelte wordt ingevuld door de Eikenhofkapel en orkest De Puppies. Alle festiviteiten vinden plaats in het gemeenschaps huis. Bel voor meer informatie betreffende bestaande woningen en gebouwen: 0478-632044 Grotestraat 57, Postbus 9 -"/V"** 5820 AA Vierlingsbeek y/ Telefoon: 0478-632044 Telefax: 0478-632046 CfeemefS De hoogste onderscheiding van CV de Karklingels uit Oostrum is dit jaar toegekend aan Mia Holtackers. Sinds 1969 is Mia, die van oorsprong afkomstig is uit Melderslo, woonachtig in Oostrum. In de Oostrumse jaren heeft zij zich op tal van terrein ingezet met als doel de leefbaarheid van het dorp te bevorderen. Niet alleen als bestuurs lid van diverse verenigingen maar ook als vrijwilligster was zij bij diverse projecten belangeloos betrokken. Nooit klopten de vereni gingen tevergeefs bij Mia aan! Zij was actief in het oprichtingsbestuur van de peuterspeelzaal en hiervan negen jaar bestuurslid, waarvan een jaar waarnemend voorzitster, en of dit nog niet voldoende was nog ver schillende jaren peuterleidster. Ook bij de Oostrumse Vrouwen Beweging was zij actief. Zij werd aangetrokken als penningmeester en heeft deze functie negen jaar met veel verve uitgevoerd. Zij is medeo prichtster van de Korfbalvereniging. Berst actief in de werkgroep oprich ting KVO en hierna elf jaar als pen ningmeester in het korfbalbestuur. Dat zij niet kon stilzitten blijkt wel uit het feit dat zij naast de taak van penningmeester zelfs nog enkele jaren trainster is geweest en leidster van de recreanten van de korfbalver eniging. Het Oostrums Nieuw had even eens haar belangstelling en als redactielid heeft zij dit vijfjaar met plezier gedaan. Het inleveradres voor de kopij was bijna als vanzelf sprekend op de Westerthienweg. Het poetsen van de kerk is net al zovele andere vrijwilligers een hobby en dit doet zij al bijna 25 jaar. Tevens worden door haar de enve loppen opgehaald van de gezinsbij drage en helpt zij trouw mee met het versieren bij processies. Zij was actief bij het brigadieren en later op de woensdagmiddag de kleine voet ballertjes en jeugdige korfbalsters te helpen bij de gevaarlijke oversteek van de Wanssumseweg naar het sportpark. Tevens is zij enkele jaren coördinator geweest van de bri gadiers. Momenteel is zij nog actief als buurtleidster van de OVB en heeft zij namens de korfbalvereniging zit ting in de werkgroep 'verplaatsing' sportpark. De orde van verdienste wordt uit gereikt op 10 februari a.s. rond 22.00 uur, tijdens de 'Klingelaovend' in het gemeen schapshuis. foto Rini v.d. Leur De orde van de Hazekeutel is de hoogste onderscheiding van jeugd- vasteloavendvereniging "De Haze keutel en wordt ieder jaar uitge reikt aan personen die zich meer als 20 jaar belangeloos voor de Venrayse jeugd hebben ingezet. De kandidaat voor dit jaar voldoet eens te meer aan dit criterium want hij is meer als 40 jaar werkzaam voor de Venrayse jeugd. Daarom is de onderscheiding dit jaar toegekend aan Pierre Lenssen. Als Venrayse geboren jongeman begon hij in 1959 wedstrijden te fluiten bij SVV Venray. Om te mogen fluiten moest hij lid worden en op deze manier is hij in deze grote vereniging terecht gekomen. Al vrij snel bleek duide lijk dat Pierre ook andere capacitei ten had. De verzorging van de toto formulieren!wat later de lotto werd) werd al snel bij Pierre onderge bracht. Ook bij het uitkomen van het eer ste clubblad was hij betrokken. Samen met Harry Beerkens en Gerrit Poels heeft hij dit verschillen de jaren verzorgd. Ook is Pierre verschillende jaren grensrechter geweest bij het eerste en tweede elftal. In 1965 is hij jeugdleider geworden bij het B3 elf tal. Vanaf die tijd t/m 1999 heeft hij meerdere elftallen begeleid in de diverse categorieën. Ook is hij meer als 18 jaar hoofdleider geweest, waardoor hij automatisch in de jeugdcommissie van SVV heeft gezeten. Toen hij er 40 jaar leiders- werk erop had zitten, vond hij het wel genoeg en is met deze activiteit gestopt. Maar het begeleiden van de jeugd kon Pierre niet missen en in 2000 is hij opnieuw jeugdleider bij SVV geworden. Ook bij de schutterij '"t Zandakker Gilde St. Jan" is Pierre al vele jaren actief. Toen hij op 18 jari ge leeftijd met kameraden ging prijsschieten bij café Vollenberg, zag men dat Pierre goed kon schie ten. Hij won toen ook nog de eerste prijs. Vanaf dat moment (in het jaar 1955) is Pierre lid geworden van deze vereniging Hij heeft deelgeno men aan diverse schietwedstrijden. Koning is hij nooit geworden maar hij is wel een keer clubkampioen geweest. Na een korte onderbreking is hij in 1980 weer lid geworden. Ook voor diverse hand- en spant- diensten kon men bij deze vereni ging op hem rekenen. GROTE PASSIE In 1948 was hij al lid van het jeugdkoor in de St. Petrus banden- ftoto Hoedemaekers kerk. Op dit moment is hij lid van het herenkoor "St. Cecilia". Ook bij het kerkkoor van Vincent van Gogh was hij 8 jaar lid geweest. Daarnaast is Pierre in zijn jeugd nog jeugdlei der geweest bij de Patronaat en pen ningmeester bij de KAJ(Katholieke Arbeiders Jeugd). Sinds drie jaar zit Pierre in de vut maar hij verveelt zich niet. Naast al het verenigings werk werkt Pierre nog als vrijwilli ger bij de afdeling ontspanning van het Vincent van Gogh instituut en biedt daar hulp waar nodig is. Voor al dit vrijwilligerswerk wil het bestuur van "de Hazekeutel" Pierre Lenssen in het zonnetje zet ten door hem de Orde van de Hazekeutel toe te wijzen. Zijn vrouw Gerry zal hier eveneens bij aanwezig zijn. De uitreiking zal plaats vinden in de foyer van de schouwburg tijdens de jeugdzitting op 27 januari 2001. De uitreiking zal om 21.00 uur plaats vinden. Een gelegenheid tot feliciteren zal om 21.40 uur zijn, tezamen met het nieuwe prinselijk trio. Iedereen is van harte welkom. Ramen- Deuren Serres Tel: Q478 r 00 r rv m Leon Janssen nieuwe prins bij De Piëlhaas Zaterdagavond rond 22.10 was het zover. Leon Janssen werd uit geroepen tot nieuwe prins Leon d'n Urste bij vastelaovesvereni- ging De Piëlhaas. Dat gebeurde aan het einde van een "korte" prinseproklamasie, maar die daardoor niet minder geslaagd was dan andere jaren. Leon Janssen (32) koos tot zijn adju danten Milton Cavis en Ido Michiels en hanteert tijdens de vastelaovend het motto "Piëlhaas, naej nie owwen aegen naod, dizze vastelaovend make weej same op maot". Dat motto slaat direct op het beroep van Leon. Leon Janssen, getrouwd met Sila, is mede-eigenaar van de carnavals- en feestartikelen winkel Thetru aan de Plataanstraat. Dat hij uitgerekend in deze drukste tijd van het jaar het prinsschap op zich neemt, tekent zijn liefde voor de vastelaovend. Natuurlijk is hem dat van thuis uit met de paplepel ingegeven maar al jaren vieren Leon, Milton en Ido, samen met hun grote vriendengroep, op hun geheel eigen wijze de vastelaovend in Venray. Vorstenhal, optocht, noem maar op, de groep is erbij. Ido Michiels is getrouwd met Lissy en samen hebben zij een zoon, Thom. Ido is netwerk-engineer bij Getronics. Milton Cavis tenslotte is inkoper en productiebegeleider bij Onder een regen van ballonnen verscheen zaterdagavond Prins Leon d'n Urste met zijn adjudanten Milton en Ido ten tonele een uitgever in Tilburg, getrouwd met Petra, vader van Jamie terwijl een tweede kind op komst is. Leon en Ido hebben een gezamen lijke hobby, de duiksport, die zij elke donderdagavond in De Sprank beoefenen. Milton heeft zijn hobby's in de creatieve sfeer als het schrijven (en zingen) van muziek teksten tijdens de vastelaovend (hij stond al meerdere malen op de vas telaovend cd), als vice-voorzitter van de Klatergoldvoorstelling die aan het begin van het schouwburg seizoen op de bühne staat en als lid van de commissie Pers en Promotie, die elk jaar de carnavalskrant in elkaar zet. KEUZE Leon Janssen was een naam die in het verleden al vaak genoemd werd. Datzelfde gold echter ook voor zijn adjudanten. Met name Milton Cavis stond dit jaar hoog genoteerd in de prinsentoto's. Voor Leon was dat een welkome afleiding. Voor hem zelf was het een verrassing dat hij gevraagd werd. Op 12 oktober stond de prinsenkeuzecommissie (dit jaar vier man sterk) bij hem op de stoep. Verrassend omdat zijn schoonbroer Jan Arts in die keuzecommissie zit. "Maar het is niet, zoals velen den ken, alleen een keuze van Jan geweest. Het is de keuze van de hele commissie" aldus Prins Leon. "Ik heb die avond alleen nog maar ja gezegd en vervolgens op de vraag wie mijn adjudanten waren: Milton en Ido. Verder heb ik die avond wéi nig meer gezegd." geeft Leon zijn verrassing weer.. Die verrassing gold ook bij zijn adjudanten. "Ik zag ze staan en zei wel meteen ja", aldus Ido Michiels. Vervolgens is het nieuwe trio drie maanden lang elke week actief geweest om de zaakjes bij het uitko men voor elkaar te hebben. Daarbij de vragen van derden over "hoe het met de kiepsen staat" etc. zoveel mogelijk negerend of ontwijkend beantwoorden. Het drietal staat in ieder geval vijf drukke weken te wachten met natuurlijk als hoogte punt de vastelaovend met o.a. de installatie op zaterdagmiddag in het gemeentehuis. Er waren overigens weinig men sen die de prinsentoto zaterdag avond in de schouwburg goed had den. De reischeque, beschikbaar gesteld door Vice Versa, ging uitein delijk naar Bart van de Sterren, oud jeugdprins en lid van de vrienden club van het trio, en heel toevallig dit voorjaar met het trio op vakantie geweest. Toen sprak hij al zijn ver moedens uit dat dit trio weieens het nieuwe trio kon zijn. Alsof hij in de Voor de 22e keer in Venrayse schouwburg Komende zondag 28 januari wordt in de foyer van de Venrayse schouwburg weer het Joekskapellenfestival gehouden. Deze traditionele smaakmaker voor het volkscarnaval begint om 14.11 uur en duurt tot ongeveer 21.00 uur. Dit jaar treden er 20 joekskapellen voor u op. Het festi val wordt (nu al voor de 22e keer!) georganiseerd door Venray's Koninklijke Harmonie Euterpe. Trouw Het joekskapellenfestival is een niet meer weg te denken evenement op de Venrayse caranavalskalender. Elk jaar weer geven de enthousiaste kapellen weer acte de presence. "We kennen een enorme trouw onder de deelnemende gezelschappen," zegt Joep Vossen die het festival voor de harmonie organiseert. "De kapellen Blaos um Op, Rats d'r Neve en de Plaarzek zij er al bij vanaf de eerste keer. De twee laatstgenoemde heb ben tot nu toe elk jaar meegedaan, de eerste moest slechts een keer ver stek laten gaan wegens verplichtin gen elders." Alle kapellen krijgen een herinneringsmedaille uitgereikt, die voor dit jaar speciaal ontworpen is door de Venraynaar Theo Duijkers. Groei Het festival heeft qua deelnemers ook een gestage groei meegemaakt. Vossen: "Toen we in 1979 begonnen deden er zes kapellen mee. Twee jaar later waren dat er al tien, en de laatste jaren tellen we steeds rond de twintig inschrijvingen". Ook de publieke belangstelling groeit sterk. De organisatie verwacht zondag zo'n 700 bezoekers. "Dat is niet zo verwonderlijk," vervolgt Joep Vossen. "Je moet niet vergeten dat de Joekskapellen de laatste jaren een nieuwe impuls hebben gegeven aan het echte straatcarnaval. Het aantal kapellen is sterk toegenomen en elk gezelschap brengt ook weer zijn eigen publiek mee." Feest Het belooft zondag, net als andere jaren, weer een groot muziekfeest te worden. Onder leiding van spreek- stalmeester Bruno Lucassen zullen alle kapellen weer hun beste beentje voorzetten om het publiek in de goede stemming te krijgen. Bruno Lucassen heefr alle tot nu toe gehouden festivals "aan elkaar gepraat" en stopt er na dit jaar mee. Ook Joep Vossen draagt het stokje van de organisatie over aan een opvolger. Volgens beiden is het na ruim twee decennia tijd voor een nieuwe impuls. Organisatie Er zijn veel mensen betrokken bij het festival. Het totale aantal musi cerende deelnemers beloopt meer dan 300, en het organiserende Euterpe heeft al haar ca. 100 leden ingezet om er voor te zorgen dat alle gladjes verloopt. "Iedereen moet op tijd van een natje en een droogje kunnen worden voorzien, en ook voor de bewaking en natuurlijk de veiligheid hebben wij de nodige mensen paraat", besluit Vossen. Entreekaarten voor het Joekskapellenfestival zijn voor aan vang verkrijgbaar aan de kassa van de schouwburg en kosten ƒ7,50 gul den per stuk. installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Op zaterdag 27 januari wordt in Oostrum het prinsenbal gehouden in het gemeenschapshuis. Om 21.44 uur zal prins Bas (intussen Vorst Bas) aftreden en opgenomen wor den in de AAP (Aostrumse Aid Prinse). Verschillende avonden zijn leden van de AAP bij elkaar geweest om dit aftreden voor prins Bas I onvergetelijk te maken. Om 22.44 uur zal de jubileumprins van de Karklingels zijn opwachting maken. Alles is gereed voor een spectaculair uitkomen van de prins. De proclamatie wordt voor de eer ste keer gepresenteerd door de nieu we vorst Bas. Het muzikale gedeelte is voortreffelijk ingevuld door een optreden van orkest de Puppies. Bel voor meer informatie: 0478-632044 Ruim 150 jaar ervaring. Grotestraat 57, Postbus 9 5820 AA Vierlingsbeek j Telefoon: 0478-632044 0^ Telefax: 0478-632046 creemers

Peel en Maas | 2001 | | pagina 13