Investeren in bestaande huizen Literaire prijzen naar auteurs drie provincies Cor Nellissen mag geen gebruik meer maken van spreekrecht Franssen wil café voor de zomer openen Harok LENSSEN Venray tegen plannen reconstructiewet y PEEL EN MAAS BEZORGEN? Bezwaar tegen kappen bomen afgewezen Schennis- pleger opgepakt Winnende lotnummers Vernieling showroom Gemeente wijst verzoek om planschade af Verkeers controle PEEL EN MAAS donderdag 18 januari 2001 - Pagina 9 Grootscheepse renovatie in Brukske en aanpassing ouderenwoningen Wonen Venray gaat de kwaliteit van haar huizenvoorraad flink verbeteren. De woningstichting beheert in Venray een kleine 5000 huurwoningen. Met name de hui zen in Brukske en de ouderenwo ningen krijgen de komende tijd een grote opknapbeurt. "We gaan fors investeren om aan alle kwaliteitseisen te kunnen vol doen", zei hoofd Woondiensten Ger Verstegen donderdagavond in de commissie Stedelijke Ontwikkeling. "De wijk Brukske wacht een groot scheepse renovatie. De asbestdaken worden vervangen door pannenda ken. En voor de aluminium kozijnen komen allemaal houten kozijnen in de plaats. Dit is een investering van één miljoen gulden. Hout is welis waar onderhoudsintensiever maar het geeft de wijk een veel mooier aanzicht." De 300 woningen voor [ouderen worden aangepast. De 42 seniorenwoningen op de kerkdorpen worden het eerst aangepakt. Oostrum bijt momenteel de spits af. De ouderen moeten voor de renova tie tijdelijk uitwijken naar een wis selwoning. De opknapbeurt gebeurt geheel op vrijwillige basis. "We zijn verrast door het enthousiasme van de mensen. Ouderen van tachtig jaar werken er graag aan mee en hebben er geen bezwaar tegen om enkele maanden hun huis uit te moeten", zei Ger Verstegen. In 1999 fuseerde de woningstich ting Noord-Limburg met de stichtin gen in Helden en Maasbree tot Wonen Noord-Limburg. Wonen Venray is één van de vijf onderdelen naast Wonen Helden, Wonen Horst, Vastgoedontwikkeling en Onderhoudsbedrijf. Algemeen directeur is R. de Jong. De gemeen te Venray is verreweg de grootste poot binnen Wonen Noord- Limburg. Want van de 9900 huizen ligt de helft binnen de gemeente grenzen van Venray. Wethouder Kersten schetste in de commissie vergadering de oorspronkelijke doelstelling van de woningstichting. "De primaire doelgroep is de onder kant van de woningmarkt. De stich ting gaat zich echter steeds breder op de markt oriënteren zoals meer aandacht voor starters en bejaarden woningen. Maar dit mag niet ten koste gaan van de oorspronkelijke doelgroep", vond de portefeuille houder Ruimtelijke Ontwikkeling. Ger Verstegen meldde dat van de woningvoorraad 70% verhuurd wordt aan de doelgroep en 30% aan huurders met hogere inkomens. VOLKSHUISVESTINGSPLAN Een delegatie van Wonen Venray was voor de commissievergadering uitgenodigd naar aanleiding van het jaarverslag 1999. Maar daarin waren de commissieleden nauwe lijks geïnteresseerd. Alhoewel het toch het eerste jaar van de fusie was dat Wonen Noord-Limburg met een negatief exploitatiesaldo afsloot. Vooral dankzij de verkoop van 102 woningen kon er nog een winst geboekt worden van 1 1 miljoen gul den. Voor het jaar 2000 verwacht de stichting nog een lager jaarresultaat. Pas daarna gaat Wonen Noord- Limburg weer meer winst maken, zo luiden de prognoses. Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) was van mening dat de stille reserves en de overwaardes moeten worden aangewend om de huren laag te houden. "Want de huurders hebben hier zelf aan meebetaald. Dit geld mag niet naar de commerciële tak vloeien." Bert Linskens (PvdA) constateer de een verschuiving van nieuwbouw naar de bestaande voorraad. Een tendens die landelijk waarneembaar is. Wonen Venray wil de huren in de komende drie jaar slechts verhogen met het inflatiepeil. Daarnaast gaat de stichting zich soepeler opstellen ten opzichte van de huurders. "Als mensen voorheen iets aan hun woning veranderden dan moesten ze die aanpassing bij verhuizing weer ongedaan maken. We gaan daarin een ruimer beleid voeren. Mensen mogen de woning naar hun eigen zin veranderen. Bij vertrek hoeft de woning niet meer worden terugge bracht in de oorspronkelijke staat. Integendeel want de huurders kun nen nu zelfs een vergoeding krijgen wanneer ze het huis verlaten", zei Ger Verstegen. De controlerende rol van de gemeente op de woningstichting wordt steeds minder. Beiden werken wél steeds meer samen zoals in het nieuw op te stellen Volkshuisvestingsplan dat binnen kort zal verschijnen. Wonen Venray signaleert de laatste jaren een enor me stijging van huurders die starter op de woningmarkt zijn. Voor de toekomst valt een forse toename van ouderen te verwachten. Verstegen: "Het lukt helaas niet om alle starters binnen een redelijke termijn aan een woning te helpen. De grote vraag valt te verklaren door de explosief gestegen prijzen van koopwoningen. Daardoor worden starters vaak gedwongen om te huren." Wil jij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray 06 De commissie bezwaar-, beroep en klachtschriften van de gemeen te Venray heeft het bezwaar van mevrouw Bouwmans tegen het kappen van veertien berken in de Sanshofstraat in de wijk Veltum ongegrond verklaard. Volgens mevrouw Bouwmans zou het vellen van de berken leiden tot een verdere aantasting van de woon omgeving. De berken bepalen vol gens haar het aanzicht van de straat en de bewoners van de Sanshofstraat hebben hier een mooi uitzicht op. Veltum heeft een bijzon dere particuliere bomenlijst, wat met zich meebrengt dat er voor bomen die niet op deze lijst voorko men geen kapvergunning vereist is. De berken zijn niet in deze lijst opgenomen en 'dat impliceert der halve dat voor het vellen of doen vellen van veertien berken in de Sanshofstraat, achtertuinen van de woningen Kempweg 77 tot en met 135, geen kapvergunning is vereist', [aldus de commissie. Bouwmans kan tegen dit besluit beroep aantekenen ;bij de rechtbank in Roermond. IP Raadselige Roos 2000 De Venrayse literaire prijzen 2000 zijn gewonnen door ama teurschrijvers uit drie provincies. 'De Raadselige Roos', de trofee van de jaarlijkse wedstrijd van het Literair Café Venray-regio, werd zondag door Venrays burge meester J. Waals uitgereikt aan auteurs uit Brabant, Gelderland en Limburg. In de categorie poëzie won Ans van Kessel (56) uit Stevensbeek. Haar gedicht moederland' was tevens goed voor een eervolle ver melding van de publieksjury. Die kende de publieksprijs, de BIJ-prijs poëzie, toe aan Marjo Dohmen (50) uit Roermond voor haar gedicht 'Maanwals'. Ze behoorde al twee keer eerder bij de Venrayse win naars. Ditmaal kwam ook weer eens een Venraynaar op het podium van de Venrayse schrijfwedstrijd. Mai Stevens (58) kreeg de tweede prijs voor zijn gedicht 'Langszij de Lorbaan'. Op de derde plaats ein digde Mieke van Baal (53) uit Heijen met haar gedicht 'Voor je verjaardag'; vorig jaar werd ze tweede. In de categorie proza ging de Raadselige Roos 2000 naar Miriam van Hooff (59) uit Beek-Ubbergen voor haar verhaal 'De wolfshond'. De tweede prijs werd toegekend aan Ellis Wiendels (33) uit Middelaar voor haar verhaal 'Haakjes'. Derde werd Karina Baggermans (60) uit Nuenen met haar verhaal 'De steen'. In deze categorie werd sleöhts één eervolle vermelding toegekend voor het verhaal 'Ademhalen' van Margreet Spoelstra (48) uit Deurne. Deze eerdere Roos-winnares behoort vrijwel elk jaar tot de beste deelnemers van de (inmiddels acht ste) Venrayse wedstrijd. Ook haar gedicht 'Begin' was goed voor een eervolle vermelding. Dat gold tevens voor het gedicht 'Tekens\an geluk en vrede' van de eveneens eerdere Roos-winnares Annie te Rietmole (63) uit Sittard. Eervol vermeld worden ook de gedichten 'Monddood' van Hay Swinkels (51) uit Venlo, 'Wegebben' van Gonny Smeulders-Veltman (46) uit Heerlen, 'Wie zal die jij bent' van Bob Dekker (70) uit Waalre en "Dag Miriam van Hooff draagt haar winnend verhaal voor. en nacht' van George ter Horst (56) uit Middelburg. De Venrayse schrijfwedstrijd voor amateurschrijvers uit Zuid- Nederland boekte een recordaantal deelnemers: 68 auteurs stuurden 45 gedichten en 38 verhalen in. De vak- en publieksjury's beoordeelden ze zonder de namen van de deelne mers te kennen. Bekroond werk van de winnaars en een verdere selectie uit de inzendingen zijn gebundeld in het boekje 'Raadselige Roos 2000'. Bij storting van 8,50 gulden (incl. porto) op bankrekening 1539 67390 met vermelding Roos-boekje, wordt het toegestuurd. De inhoud is bin nenkort deels ook te lezen op inter net: www.literair-cafe-venray.nl Zondag werden in partycentrum' De Witte Hoeve ook de prijzen uitge reikt van de maandelijkse Dichtregelwedstrijd van het Literair Café Venray-regio in het weekblad Peel en Maas. Deze wedstrijd werd ditmaal gewonnen door Riet van Daal uit Venray. De gemeente Venray heeft vori ge week over de plannen van de Tweede Kamer voor inkrimping van de varkenssector een brand brief gestuurd naar de vaste kamercommissie van Landbouw In Den Haag. De plannen worden vastgelegd in de reconstructiewet, waarover de Tweede Kamer deze week stemt. In de brief spreekt wethouder Heidens, namens de voorzitters van de reconstructiegebieden in Noord- Limburg, zijn afkeuring uit over de ingrijpende reconstructieplannen in de varkenssector. Volgens Heidens is een varkens- vrije zone van 500 meter nabij kwetsbare natuurgebieden onwerk baar om tot een realistische uitvoe ring van de reconstructie te komen. 'Hen dergelijke zonering leidt in onze gebieden tot een dermate groot oppervlak waarbinnen restricties gelden voor de intensieve veehoude rij, dat daarmee naar onze volle .overtuiging alle noodzakelijke •dynamiek in de agrarische sector jteniet wordt gedaan. Immers, het gaat in Limburg alleen al om hon derden bedrijven', aldus Heidens in de brief. 'De zonering is daarmee niet alleen ongewenst vanwege de [negatieve gevolgen voor het recon structieproces, het proces wordt daarmee lam gelegd, maar is vooral funest voor voor het benodigde draagvlak in de agrarische sector'. Voor Limburg zou een zone van 500 meter betekenen dat 750 varkens houders hun bedrijf moeten sluiten. Bij een zone van 250 meter blijft dat aantal beperkt tot 51 bedrijven. ENERGIE Indien de vaste kamercommissie besluit tot een varkensvrije zone van 500 meter in plaats van een zone ring van 250 meter, is de reconstruc tie wat de voorzitters van de recon structiegebieden betreft moeilijk danwel niet meer uitvoerbaar 'en zullen wij genoodzaakt zijn onze steun aan het reconstructieproces in te trekken. In dat kader vragen wij ook uw aandacht om zo spoedig mogelijk helderheid te verkrijgen in de milieudossiers. Zolang deze hel derheid ontbreekt, wordt het proces van reconstructie ernstig geblok keerd', aldus Heidens. Daarnaast willen de voorzitters ervoor pleiten dat er ook landelijk gezien acceptatie komt voor techni sche maatregelen als oplossings richting voor de milieuproblemen in het landelijk gebied. 'De afgelopen lijd is er zeer veel energie gestoken in moderne technieken zoals stal- systemen en mestverwerking, met goede resultaten. Een erkenning door de Rijksoverheid is essentieel voor een brede toepassing van dit soort systemen. Gelet op de hoge tijdsdruk voor het oplossen van de milieuproblemen is de hoogste prio riteit hierbij geboden', meent wet houder Heidens. Een 23-jarige man uit Venray werd donderdag omstreeks 09.00 uur in zijn woonplaats aangehou den op verdenking van schennis- pleging. De man bekende vier maal schennis te hebben gepleegd tus sen 21 december en 9 januari van dit jaar. Dit vond plaats tri zijn woonplaats op de Schoutenstraat. Zuidsingel, Eikenlaan en Beukenlaan. In alle gevallen toon de de man zijn geslachtsdeel en poogde hij zichzelf te bevredigen De winnende nummers van de op zaterdag 6 januari op het Schouwburgplein gehouden kerst boomactie zijn 309, 333, 336. 370, 901, 916 en 942. Er werden circa 200 bomen ingeleverd, heel wat meer dan het vorige jaar. De prijzen, VVV-bonnen. kunnen worden opge haald bij het secretariaat van het wijkplatform Venray-Centrum, Hoenderstraat 24. in Venray, tussen 18.00 en 19.00 uur. Mocht dit niet mogelijk zijn, neem dan even con tact op met Tineke Lamers, tel: 581445 (na 17.30 uur). De prijzen dienen voor 27 januari afgehaald te worden. De uitslag van de loterij naar aan leiding van het kerstboomversnippe- ren op 6 januari in Brukske is: Lotnummer 77, 97, 185. 249. 266 en 280. De prijzen die gevallen zijn op deze lotnummers zijn nog niet opge haald. De winnaars kunnen de prij zen (tien gulden) op zaterdag 20 januari tussen 13.00 en 15.00 uur bij Mia Bistervelts (Kiosk 137) opha len. PEEL EN MAAS on line www.vandeiimunckhof.nl/ nieuws (0478)539020 (v op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum KEUKENINRICHTING In de nacht van zaterdag op zon dag werd op de Oude Oostrumseweg een ruit van de showroom van een garagebedrijf vernield. Onbekenden gooiden een steen door de ruit met een afmeting van 2x2 meter. Door het rondspat tende glas raakten tevens twee auto's in de showroom beschadigd. De politic stelt een nader onderzoek in, het schadebedrag is vooralsnog onbekend. PEEL EN MAAS 'n alnnnenient waard Gemeente beëindigt bemiddeling in conflict met projectontwikkelaar Loonwerker Cor Nellissen was afgelopen jaar een trouw bezoe ker van de gemeenteraadsverga dering. Verscheidene keren maak te hij gebruik van het spreekrecht om zijn strijd tegen projectont wikkelaar BBOM onder de aan dacht te brengen. Herhaaldelijk moest Nellissen het zwijgen wor den opgelegd. Dit moet nu afgelo pen zijn want in een brief aan Nellissen laten B en W weten dat gebruik van het spreekrecht voor taan verboden is. 'U kunt geen gebruik maken van het spreekrecht om andere onder werpen ter sprake te brengen zoals uw conflict met BBOM en al het geen daarmee samenhangt. De voor zitter zal u in het vervolg terstond het woord ontnemen indien u op oneigenlijke wijze van het spreek recht gebruik blijkt te maken', zo schrijft het college in haar brief. SCHADE Cor Nellissen verkocht midden jaren negentig grond aan projectont wikkelaar BBOM voor het uitbrei dingsplan Landweert. Sindsdien lig gen beide partijen met elkaar in clinch over al dan niet vervuilde grond en de sanering ervan. Nellissen zegt nog drie ton van BBOM te goed te hebben terwijl de projectontwikkelaar vanwege gele den schade, omdat de bouw flinke vertraging opliep, zeven ton van de Venrayse loonwerker eist. Afgelopen najaar heeft burge meester Waals zich persoonlijk bemoeid met het conflict. De partij en leken dichter bij elkaar te komen maar uiteindelijk accepteerde Cor Nellissen het eindvoorstel niet. Op zijn gevraagde drie ton werden eerst 60.000 gulden aan kosten in minde ring gebracht. Maar burgemeester Waals wilde de 32.000 gulden aan proceskosten, die wethouder Kersten blijkbaar aan Nellissen had toegezegd, aan het bedrag toevoe gen en inclusief een rentevergoe ding zou de loonwerker dan toch bijna 300.000 gulden hebben ont vangen waarmee het conflict uit de wereld zou zijn. BEMIDDELING "Vanuit mijn rol als burgemeester probeerde ik te bemiddelen in dit conflict. Ik heb getracht de partijen dichter bij elkaar te brengen. Tot mijn spijt is dat niet gelukt", ver klaarde Waals in de commissie Algemene Zaken waarbij Cor Nellissen aanwezig was. Het inscha kelen van een onafhankelijke bemiddelaar heeft volgens de burge meester geen enkele zin meer omdat BBOM inmiddels naar de rechter is gestapt. "En dat heb ik juist altijd willen voorkomen. Ik heb u uitdruk kelijk gevraagd met het voorstel accoord gegaan. Het is betreurens waardig dat u dat niet heeft gedaan. We hadden graag drie ton op uw bankrekening bijgeschreven", richt te Waals zich tot Nellissen. Cor Nellissen verwijt de gemeen te dat het in februari 1997 een brief geschreven heeft waarin staat dat hij de grondsanering niet volgens 'plan van aanpak' had uitgevoerd. Nellissen bestrijdt dit ten stelligste en eist dat de brief uit zijn dossier wordt gelicht. De gemeente weigert dit. "Want die brief is terecht geschreven. En dit is het laatste wat ik over deze kwestie zeg", verklaar de Waals. Nellissen hoeft niet meer op enige steun vanuit het gemeentehuis te rekenen. 'Elke poging uwerzijds om deze kwestie opnieuw ter sprake te brengen zal door ons niet meer in behandeling worden genomen, noch bestuurlijk noch ambtelijk', ver meldt de brief die eindigt met 'Voor ons is hiermee het dossier gesloten. Wij betreuren het dat onze poging tot bemiddeling niet tot een bevredi gend resultaat heeft geleid'. Meer kapers op de kust voor oud VVV-gebouw Er moet nog één hobbel worden genomen voordat Paul Franssen zijn lang vervulde wens in vervul ling ziet gaan. Indien de gemeen teraad op 30 januari de verkoop van het voormalige VVV-kantoor goedkeurt dan kan ex-carnavals- prins en ex-politieman Franssen er zijn nieuwe café in vestigen. Hij was overigens niet de enige gegadigde. Enkele Venrayse hore- ca-ondernemers en brouwerij Bavaria hadden eveneens hun zin nen gezet op het historische gebouw. Een jaar geleden werd Paul Franssen nog ontslagen als horeca- manager bij theatercafé De Artiest. Vanaf maart vorig jaar is hij met de gemeente in onderhandeling over het monumentale pand aan de Grote Markt. De commissie Stedelijke Ontwikkeling kon donderdagavond akkoord gaan met de verkoop van de 'Latijnse school' voor 325.000 gulden. Paul Franssen, die de verga dering vanaf de publieke tribune bij woonde, moest wel drie uur geduld hebben voordat agendapunt 11 ein delijk aan behandeling toe was. Het CDA had zijn bedenkingen over het voorstel. "We staan nog steeds achter het idee van een hore- caplein op de Grote Markt. Maar niet ten koste van alles. Indien het pand geen horecabestemming had gekregen dan had het voor een hogere prijs verkocht kunnen wor den", stelde Henri van de Ven. René Francken (VVD) vroeg zich af waarom er geen openbare inschrij ving was geweest. Ook plaatste hij er vraagtekens bij waarom alleen het plan van Franssen voldeed. "We zijn wel verheugd dat het pand van meer dan 300 jaar oud met zijn his torisch karakter gewaarborgd blijft", zei Francken. VISIE Wethouder Kersten verklaarde dat de gemeente de komende jaren fors gaat investeren in het centrum. "De horeca is daarin een zwakke tak. Er zijn een vijftal reacties binnengeko men. We hebben gezocht naar een serieuze partner met visie. Er toen bleek de spoeling heel dun te zijn. Want je moet Iet om in zo'n klein pand aan de slag te gaan. De visie en het enthousiasme van de onderne mer om van zo'n kleine plek iets goeds te maken heeft de doorslag gegeven", zei Kersten die vond dat de verkoop van het pand in het Venrayse circuit genoeg bekend was en er daarom geen openbare inschrijving was geweest. Een Venrayse horeca-ondenemer, die niet met zijn naam in de krant wil, spreekt van "Een belachelijke gang van zaken. Want het is een gemeentepand en dat had openbaar verkocht moeten worden. Het kan niet zo zijn dat iemand het pand gegund wordt ten koste van gemeenschapsgeld." Bierbrouwerij Bavaria bevestigt 'zeer geinteres- seerd te zijn in het gebouw'. "Het is een uniek pand met een schitterende locatie voor een terras. Een echte aanwinst voor de Venrayse horeca. Wij waren daarom zeker wél een serieuze gegadigde maar helaas heb ben we een afwijzing ontvangen. Dat was wei een teleurstelling", zegt een woordvoerder van Bavana. De gemeente heeft lange tijd getracht om het voormalige VVV- kantoor in één deal te verkopen met het oude raadhuis. "Maar de investe ringen in het oude gemeentehuis blijken veel te hoog uit te vallen. Hoe mooi het pand ook is. Want gerenommeerde en deskundige par tijen zoals brouwerijen zijn van mening dat de hoge investeringen in het gebouw qua omzet niet zijn terug te verdienen", vertelde Bert Kersten. Daarom heeft de gemeente besloten dat het oude raadhuis opnieuw de verkoop in gaat maar dan zonder horecabestemming. Paul Franssen wil nog niet prijs geven in welke sfeer zijn nieuwe café wordt aangekleed, "want daar over lopen nog onderhandelingen met een aantal brouwerijen", aldus Franssen. Indien de gemeenteraad op 30 januari aKKoord gaat dan wil hij snel aan de slag om het pand van 56 m2 grondig te verbouwen en geschikt te maken voor horeca. Voor het zomerseizoen, rond mei/juni, zal het café onder de schaduw van de kerk in hartje Venray zijn deuren openen. Het verzoek van J. Verbruggen om 35.000 gulden planschade is door de gemeente afgewezen. De bewoner van Akkerweg 7 is van mening dat door de komst van nieuwbouwplan De Boog achter zijn perceel zi jn woning in waarde is gedaald. De gemeente wijst Verbruggen erop dat het in het bestemmingsplan Burggraaf ook mogelijk zou zijn geweest dat de percelen Akkerweg 5 en 7 geheel waren ingesloten door bedrijfsbebouwing van maximaal zes meter hoogte. Met andere woor den: de bezwaarmaker moet blij zijn dat er nu huizen op het voormalige terrein van bouwmaterialenhandel Braks gebouwd zijn. De gemeente heeft een aviesbureau de zaak laten uitzoeken en concludeert zelfs dat de woning in waarde is eestegen. van 380.000 naar 400.000 gulden. Volgens het rapport wordt 'een lich te vermeerdering van inkijk' ruim schoots gecompenseerd door de opwaardering van de buurt. Het pand van Verbruggen sluit nu aan op de boogvormige bebouwing langs de Akkerweg en Landweertweg waar 25 geschakelde stadsvilla's zijn gerealiseerd. 'Per saldo is de waarde van het onroerend goed van verzoeker door de planologische wijziging van de situatie ter plaatse vermeerderd en is er derhalve geen aanleiding voor een planschadcver- goeding'. zo besluiten B en W. PEEL EN MAAS 'n abonnement waant De Venrayse politie en het mobiel jeugdteam hielden vrijdagmiddag in het centrum van Venray een ver keerscontrole. In totaal werden 25 bromfietsen en enkele personen auto's gecontroleerd en tien bekeu ringen opgemaakt. De overtredin gen hadden te maken met: geen bromfietscertificaat (2x) en geen helm. Een bromfiets werd in beslag genomen. Twee automobilisten kre gen een bekeuring omdat ze geen gordel droegen. Vrijdagmiddag is er snelheidscon trole gehouden op de Vierlings- beekseweg in Overloon. Op deze weg. waar 80 km/uur gereden mag worden, werden 180 voertuigen gecontroleerd. Hiervan werden er 21 bekeurd omdat zc te hard reden. De hoogst gemeten snelheid was 13 km/uur.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 9