Politiechef De Leeuw: "Een zorgelijke tendens" Spio gaat door! Bovenregionaal bedrijventerrein in zuid-oost Venray 'Ook de euro overleven we' halve prijzen shop Topjaar grondverkopen WINTERFINALE De Keg wint wedstrijd Kies Techniek Verandering voorrangs- regel Geen ontheffing voor Interbrew Vakantie spanje te huur appartementen VAN OORSCHOT MODE Vechtpartij in Leunen Teveel gedronken ia PEEL EN MAAS donderdag 18 januari 2001 - Pagina 7 Geweld en agressie nemen in Venray hand over hand toe Geweld en agressie nemen in Venray hand over hand toe. Bert de Leeuw, chef van de basiseen heid Venray, maakt zich grote zorgen. In 1998 waren er in Venray nog 150 geweldsinciden ten, een jaar later waren dat er al 179 en in de eerste tien maanden van vorig jaar werden al meer dan 200 geweldsdelicten geregi- steerd. Vooral vernielingen en geweld op straat door jongeren veroorzaken de stijging. "Dit is het grootste probleem waarmee we in Venray momenteel te maken hebben. Dit gaat niet goed, het is een zorgelijke tendens", zei politiechef De Leeuw in de commis sie Algemene zaken waarin het werkplan van de basiseenheid Venray voor het jaar 2001 bespro ken werd. De politie wil de toene mende criminaliteit een halt toeroe pen. Doordat het politiebureau sinds eind vorig jaar 's avonds en 's nachts gesloten is, is er meer 'blauw op straat.' "Alle uren die daardoor vrijgekomen zijn worden nu ingezet op straat. Daaraan is geen enkele concessie gedaan", bevestigde Bert de Leeuw. JONGEREN De politie wil vooral meer in con tact komen met de jongeren. Zoals groepjes jeugd op straat aanspreken en hangplekken regelmatig bezoe ken. Deze aanpak vergt veel tact en geduld van de politiemensen. "Op deze wijze proberen we hun gedrag te beïnvloeden. Want dit is de beste manier. We proberen de jeugd onbe vangen en zo relaxed mogelijk tege moet te treden. Maar dit pakt niet altijd goed uit. Maar er zijn wel grenzen. We laten ons niet beledi gen of uitjouwen." Als antwoord op een vraag van Hans Teunissen (D66) antwoordde de chef van de basiseenheid Venray dat de problemen niet bijzonder ver oorzaakt door groepen allochtone jongeren. De meeste overlast gebeurt na schooltijd en na afloop van het uitgaansleven. De politie verzorgt dit jaar op acht scholen het projekt 'doe effe normaal'. De Leeuw: "Dit slaat goed aan. Het is voor ons belangrijk de jeugd op jonge leeftijd te leren kennen." De komst van de twee coffees hops in augustus heeft weinig extra aandacht geëist. Halicarnas en Switch worden zeer frequent door de politie bezocht en gecontroleerd op de voorraad soft-drugs, of er niet aan jongeren verkocht wordt en of er geen alcohol wordt geschonken. De straathandel in drugs vormt in Venray 'geen ernstig probleem'. In nauwe samenwerking met de burge meester en Wonen Venray wil de politie strenger gaan optreden tegen het dealen uit woningen vooral van uit de wijken Brukske, Landweert en Veltiim. "Wij kunnen de daders aanhouden waarna de burgemeester de woning sluit en de woningbouw vereniging het pand snel kan ontrui men." AUTODIEFSTAL Jaarlijks worden er in Venray circa honderd auto's gestolen. De meeste diefstallen vinden plaats op de drie 'black-spots' bij hotel Asteria, het NS-station en het zie kenhuis. "Dit zijn particuliere par keerterreinen. We hebben de eigena ren verzocht en geadviseerd hun terrein beter te beveiligen. Maar hier willen ze niet aan omdat het te duur zou zijn. Maar het publiek is hier wel de dupe van", stelde De Leeuw. De Venrayse politie toont zich een meester in 'het bonnen schrijven'. "We hebben afgelopen jaar 5200 procesverbalen uitgedeeld. Dat ligt 30% hoger dan de doelstelling", zei de politiechef niet zonder trots. Het politiekorps in Venray telt 45 fulltime plaatsen. Na aftrek van vakanties, opleiding en dergelijke resteert er op jaarbasis 47.280 uur. Dit is inclusief de 'indirecte' politie mensen waardoor er 36.000 opera tional uren overblijven. Bert Linskens (PvdA) constateerde dat nog een te groot gedeelte van de capaciteit doorgebracht wordt aan een bureau. Dagelijks, tijdens de openingsuren van 9 tot 18 uur, zitten er twee agenten paraat om aangiftes op te nemen. Door de invoering van het landelijke alarmnummer wordt de telefoniste veel minder belast en. ook wil de politie aangiftes via internet sterk bevorderen. Daardoor kunnen er meer politie-uren op straat worden ingezet. Het 'wijkgericht' werken krijgt meer aandacht. De politie wil dat vaste mensen de wijk ingaan zodat ze herkenbaar zijn voor~de bewo ners. "De agenten leren dan de spe cifieke problemen van de wijk ken nen", zei Bert de Leeuw die constateerde dat de Venrayse politie nog teveel aan vragen om hulpverle ning moet voldoen. "Wij zijn vaak eindeloos aan het stoeien met men sen die in psychische nood zijn. Zij willen niet opgenomen worden en er is verder geen enkele instantie die er iets aan doet. Onze agenten zijn hier wel eens laaiend over. Want het is niet tolerabel om mensen midden in de winter buiten op een bank te laten liggen." Frans van Hooft (VVD) vroeg zich of er niet meer één-persoons surveillances mogelijk zijn. Volgens De Leeuw is dat niet altijd wenselijk "Hoewel het in, Venray toch vaak voorkomt. Maar als een agent net van de opleiding komt en dus nog te jong en onervaren is dan laten we hem of haar niet alleen de straat op gaan. Dan gaat er altijd een tweede surveillant mee." vNieVeis Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur De gemeente Venray gaat de voorrangsregel voor fietsers op de kruisingen Kruidenlaan, Stations weg en Henri Dunantstraat wijzi- fen. Waarschijnlijk vanaf 1 mei 001 krijgen automobilisten op de drie kruisingen, waar fietsers voor rang hebben op automobilisten, weer voorrang omdat de huidige Btuatie te veel gevaar zou opleve- :n. In 1999 vonden op de oversteek tationsweg twaalf (vier met letsel) n in 2000 21 (elf met letsel) onge vallen plaats. In december vertelde wethouder Driessen in de commis- .ie Stedelijk Beheer al dat er iets tan deze 'black-spots' moest gebeu- en en hij beloofde in overleg te tre- Ilen met 3VO, de verkeerswerk groep van de gemeente Venray en de >olitie om te zien 'hoe de gemeente Venray op zéér korte termijn dit pro- ileem zou kunnen tackelen'. De uit- comsten van dit overleg zijn nu dus lekend: de voorrangsregel voor fiet- ;ers op de drie kruisingen wordt 'anaf 1 mei veranderd. De gemeente Venray stemt in net het advies van de commissie toor bezwaar-, beroep- en klacht- «chriften om het bezwaarschrift an Interbrew Nederland BV te Jommelen ongegrond te verkla- en. Interbrew Nederland had bezwaar langetekend tegen de bevoorra- lingsregeling die beoogt de overlast 'an het bevoorradingsverkeer in het entrum van Venray te beperken, nterbrew moet tankbier lossen bij lafé De Artiest en het bedrijf vindt nt lat dit ook buiten de vastgestelde ijden moet kunnen. De commissie 'oor bezwaar-, beroep- en klacht- chriften is van mening dat, gelet op le ruime tijden in de bevoorradings- egeling (maandag tot en met vrij- lag van 06.00 tot 12.00 uur, zater- lag van 06.00 tot 09.00 uur en Iiedurende twee uren aansluitend ian de algemene winkelsluiting- itijd), Interbrew onvoldoende aan- lemelijk heeft gemaakt dat hierop en uitzondering moet worden emaakt. De commissie wil het 'drijf geen ontheffing verlenen, uit rees voor ongewenst precedent- erking. Interbrew kan in beroep bij rechtbank in Roermond. Rosas Gosta Brava Tel. 06-53317369 Tel. 06-51367458 www.casas.nl/huur Ouderenvereniging houdt goed bezochte informatiemiddag Het leek de Vereniging voor Ouderen Noord-West een goed idee. Om de plaatselijke Rabobank eens te bellen met de vraag om op een middag iets te komen vertellen over de Euro. Afgelopen maandag om 14.00 uur kwamen zo'n 45 ouderen in wijk- gebouw De Hoender bij elkaar. "Ik heb nog nooit zo'n goed luiste rende klas gehad", zei presentator Ad Steverink na afloop. De Rabobank had de voormalige economieleraar van de mavo uitge nodigd om de presentatie te verzor gen. En Steverink, die tien jaar gele den met pensioen ging, pakte zijn rol als leraar met verve op. "We heb ben nog brieven gepost voor 7,5 cent en de tijd meegemaakt dat 'made in japan' rotzooi betekende. We hebben de komst van de wasma chine, video, magnetron en pc mee gemaakt. En volgend jaar komt de euro en dat overleven we ook." Voor de pauze vertelde de bevlo gen ex-docent een wel erg theore tisch verhaal over de economische eenwording van Europa. Termen als de EMU, inflatie, devaluatie, de wisselkoersenslang, giraal en char- taal geld en het Verdrag van Maastricht kregen de Venrayse ouderen over zich heen gestort. Na een uur staakte Steverink zijn betoog en was er eindelijk tijd voor koffie. De ouderen hadden er zicht baar moeite mee om de stortvloed aan informatie te bevatten. Cobi Kuit, penningmeester van de Vereniging voor Ouderen Noord- West, was zeer te spreken over de Er was veel belangstelling voor de Euro bijeenkomst voor ouderen. Jammergenoeg was er weinig tijd om gerichte vragen te stellen. opkomst. "Dit voorziet duidelijk in een behoefte. Want veel ouderen worstelen met de komst van de euro. We bestaan pas vijfjaar en zijn nog een vrij jonge ouderenvereniging. We organiseren wel vaker dit soort themadagen", vertelt Cobi Kuit in de pauze terwijl een oudere dame op haar afstapt. "Poeh. Moet ik dat allemaal onthouden wat er net ver teld is", zucht ze. "Nee. dat hoeft niet", antwoordt Kuit geruststellend. "Als je het belangrijkste er maar uit pikt." ZWART GELD Een man uit Veltum is geen lid van de ouderenvereniging maar hij had in de krant gelezen dat de info middag ook voor niet-leden was. Hij hoopte op twee vragen antwoord te krijgen. "Stel dat ik najaren nog een tientje in mijn pak vind. Wat kan ik daar nog mee", vroeg hij zich af. "En stel iemand heeft veel zwart geld in een oude sok. Als je dat geld bij de bank gaat inwisselen, moet dat dan met naam en toenaam?" Na de pauze kwam het praktische gedeelte. Steverink liet de afbeel dingen van de nieuwe munten en biljetten zien die iedereen na 1 janu ari 2001 in zijn portemonnee krijgt. "De munten zijn ontworpen door een Belg", vertelt hij. "Die heet zeker Jan Euro", grapte een oudere man waarna de zaal in de lach schoot. "Er komen acht munten van 1, 2, 5, 10. 20 en 50 eurocent en van 1 en 2 euro", doceert Steverink. "Ja, de cent die komt terug. Maar wel een andere dan we gewend zijn. En het kwartje verdwijnt. Die is straks foetsie." Tijdens de pauze had mevrouw Treek van de Rabobank boekjes, pennen en sleutelhangers uitgedeeld. In het boekje 'de euro wordt van ons allemaal' is het nieu we geld afgebeeld. "Bij de biljetten zien we het briefje van 25 en 250 niet meer terug. We krijgen voor taan biljetten van 5, 10. 20, 50, 100, 200 en 500 euro." Tot slot had Ad Steverink nog enkele nuttige tips. "Als u thuis komt van het boodschappen doen, oefen dan eens met de artikelen die u gekocht hebt. Want er staat een bedrag in guldens en in euro op. Reken eens na of de winkelier het eerlijk heeft gedaan. En ik raadt u aan het geld wat u in huis hebt alvast te verzamelen. Lever het nu al in want u kunt het beter alvast kwijt zijn. Want na 1 april volgend jaar krijgt u moeilijkheden. Want dan moet u er voortaan voor betalen", weet Steverink. De 45 toehoorders begonnen bij toerbeurt op de klok te kijken want het was inmiddels 16.15 uur geweest. Ze kregen zelfs nog wat te horen over het nieuwe belas tingstelsel met de drie boxen. "Het wordt er niet gemakkelijker op", waarschuwt de oud-leraar die tegen half vijf zijn 'les' afsloot. Tijd voor een vragenuurtje was er helaas niet meer. Uit de jaarcijfers van het grond bedrijf over de grondverkopen in de gemeente Venray blijkt dat er in 2000 in totaal voor 32.965.553 gulden aan grond is verkocht. Dit is het hoogste jaarbedrag ooit in de geschiedenis van Venray. Met name bij de verkoop van industrieterreinen is de grote groei duidelijk zichtbaar. In 2000 is aan bedrijven op industrieterreinen in totaal 13,1 hectare grond verkocht. Dit was op Keizersveld 5,3 hectare (voor 5.504.630 gulden), op Smakterheide II 5,5 hectare (voor 5.896.525 gulden) en op Smakterheide I 2,3 hectare (voor 2.012.740 gulden). Dit is duidelijk meer dan de afgelopen jaren. Zo was in 1999 de totale oppervlakte verkochte grond voor bedrijven 8,1 hectare en in 1998 in totaal 7,3 hec tare. KWALITEIT Uit de goede verkoopcijfers van 2000 blijkt volgens de gemeente Venray dat het beleid van de gemeente gericht op kwaliteit z'n vruchten heeft afgeworpen. Uit de massale belangstelling in 2000 voor grond in Venray blijkt de aantrekke lijkheid van Venray voor zowel wer ken als wonen. Redenen die onder nemers hiervoor aangeven zijn de goede verbindingen, de bedrijvenlo- caties aan de A73, de aanwezigheid van zichtlocaties, gunstige grond prijzen en het kwalitatief hoogwaar dige woningaanbod. Aan woningbouwgrond is met name in de wijken St. -Antoniusveld (voor 5.269.105 gulden) en Brabander (voor 4.05K 164 gulden) veel verkocht. Het kerkdorp Leunen komt vervolgens met 3.020.923 gul den op de derde plaats. Voor de woningbouw en industrieterreinen is voor 31.479.465 gulden grond verkocht binnen de exploitatiegebie- den van de gemeente Venray en voor 1.486.088 gulden aan overige gronden, zoals groenstroken, pacht gronden en dergelijke. Grotestraat 73, Venray Helmond, Breda, Roosendaal, Boxmeer, Oss De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag assistentie moe ten verlenen bij een vechtpartij tus sen twee groepen jongeren nabij uit gaansgelegenheid be Steeg in Leunen. Ook de uitsmijters van De Steeg raakten bij de vechtpartij betrokken. Aanwezige agenten moesten collega's uit de regio erbij roepen om de rust terug te krijgen. Het lukte uiteindelijk met vijf poli tiepatrouilles en een politiehond om de gemoederen tot bedaren te bren gen. Enkele jongeren hadden tijdens de ruzie lichte verwondingen opge lopen. Er werden geen aanhoudin gen verricht en de politie wacht af of er iemand aangifte komt doen, Een automobilist, een 21-jarige Pool, werd zondagavond op de Zuidsingel aangehouden omdat hij teveel alcohol had gedronken. Hij kreeg tevens een rijverbod van zeven uren opgelegd. Bestuur en kader zwemvereniging weer op sterkte De toekomst van de drie presta- tieve afdelingen synchroon/wem men, wedstrijdzwemmen en waterpolo van zwemvereniging Spio is gered. Dat verheugende nieuws kon Spio-voorzitter Peter Hanen donderdagavond aan de leden melden. "Erg positief", noemt Hanen de recente ontwik kelingen binnen de club. "Er zijn gelukkig mensen binnen de ver eniging opgestaan die de kar wil len gaan trekken. En dat is in het verleden wel eens anders geweest. Er waren geen vrijwilligers te krijgen. De leden consumeerden alleen maar." Voor de afdelingen waterpolo hebben zich zeven mensen gemeld en ook voor het wedstrijdzwemmen heeft de zwemvereniging nu vol doende kader. De afdeling synch- roonzwemmen, met voldoende kaderleden, werkte al budget-neu traal. "We hebben enkele maanden terug de knuppel in het hoenderhok gegooid, en het resultaat is gelukkig positief. De drie prestatieafdelingen gaan gewoon door: we hebben alle vertrouwen in de toekomst", zegt Peter Hanen. NOODKLOK In de vergadering van dinsdag 28 november luidde het bestuur van Spio de noodklok, want de financië le nood was zo hoog dal het bestuur een voorstel deed om de drie presta tieafdelingen synchroonzwemmcn, waterpolo en wedstrijdzwemmen op te heffen. "Om te voorkomen dat Spio failliet zou gaan", vertelt voor zitter Hanen. "En dan blijkt dat mensen best wat over hebben voor hun vrijetijdsbesteding. Het is ook nog nooit zo druk geweest tijdens een ledenvergadering." Ook het bestuurlijk kader van de vereniging is weer op peil. "Het leek erop dat het bestuur uit slechts twee personen zou gaan bestaan, maar gelukkig hebben zich enkele men sen gemeld die in het bestuur zitting willen nemen. Het bestuur is met zeven mensen, verdeelt over de ver schillende afdelingen, weer op de gewenste sterkte", aldus Hanen. Spio heeft momenteel zo'n 450 leden. De drie prestatieve afdelin gen tellen samen 150 leden. De ove rige driehonderd zijn lid van het ele mentaire zwemmen of wel diploma-zwemmen. Deze laatste groep is in het verleden veel groter geweest en bracht in al die jaren het nodige geld in het laadje. waarmee de tekorten van de prestatieve afde lingen gedekt konden worden. Door de afname van deze groep zwem mers is er bij Spio een structureel tekort ontstaan van duizenden gul dens. Het verhogen van de contribu tie is voor Spio geen optie, omdat dit volgens het bestuur onherroepe lijk leidt tot ledenverlies met als gevolg dat de contributie-opbreng sten nog niet zullen stijgen. Hanen: "We gaan verder bekijken hoe er extra (sponsor)geld verworven kan worden. Dat kan sponsorwerving zijn maar ook allerlei acties om geld binnen te krijgen. Maar na al de/c positieve ontwikkelingen weet ik zeker dat we erin slagen om het hoofd van Spio boven water te hou den," Eindelijk heeft de gemeente een plaats aangewezen waar het grote bovenregionale bedrijventerrein gevestigd kan worden. Venray heeft namelijk de opdracht van de provincie om een industrieterrein van circa 70 hectare te realiseren. Dit in het kader van de regionale en bovenregionale werkgelegen- heidsfunctie die Venray volgens het Provinciaal Omgevingsplan Limburg (POL) heeft. Om de con currentie voor te zijn maakt de gemeente alvast gebruik van het voorkeursrecht op de grond. De gemeente claimt hiervoor een gebied van ruim 100 hectare tussen Venray en Oirlo in. Het terrein wordt begrensd door de A73 (west zijde). Deumeseweg (noordzijde) en spoorlijn/Oirloseweg. (oostzijde). Aan de zuidkant doorkruist het toe komstige bedrijventerrein de wegen Pauwweg en Blakterweg ten noor den van de dorpskern van Oirlo. Niet iedereen loonde zich donder dagavond in de commissie Stedelijke Ontwikkeling even gelukkig met de 'overvaltechniek' van de gemeente op het gebied dat nu vooral een agrarische bestem ming heeft met bossen. Door gebruik te maken van de Wet Voorkeursrecht Gemeenten (WVG) zijn de grondeigenaren in dat gebied verplicht, indien zij tot verkoop wil len overgaan, hun kavels als eerste aan de gemeente aan te bieden (aan biedingsplicht). Hiermee wordt voorkomen dat andere marktpartijen de gronden voor de neus van de gemeente wegkapen. Deze onge wenste transacties leiden meestal tot een flinke prijsopdrijving. Na publi catie in de Staatscourant op 13 december 2000 is het voorkeurs recht van kracht geworden. Hierdoor behoudt de gemeente haar regiefunctie en worden grondspecu- laties voorkomen. "Het is een verve lend instrument om toe te passen", verklaarde wethouder Kersten. "Het gebeurt heel plotseling en ik kan me voorstellen dat het niet leuk is voor de mensen die eigendommen in dut gebied hebben. Maar uiteindelijk hoeft niemand hier slechter van te worden want het is een groot pro ject." TWEE FASEN De gemeente wil het bedrijventer rein in twee fases ontwikkelen. Op korte termijn wordt een industriege bied van 35 hectare gerealiseerd. De andere 35 hectare wordt voorlopig als strategische reserve aangehou den voor na het jaar 2005. Overigens geeft de provincie in het POL aan Venray een regionale plan- ningsopgave voor. geheel Noord- Limburg in de segmenten transport en distributie. Dus het valt te ver wachten dat ook hier weer enorme loodsen van logistieke bedrijven zullen verschijnen net zoals op Smakterheide. Henri van de Ven (CDA) vond het nu vooral van belang om snel met de betrokken mensen in dat gebied te gaan praten 'om de zaak uit te leggen'. Wethouder Kersten beloofde dat er een informatieavond komt voor degenen die eigendommen in het gebied hebben. Tevens zal de gemeente een vaste contactpersoon voor dit project aanwijzen. Bert Linskens (PvdA) kon zich wel in vinden in de toepassing van het voorkeursrecht. "Het is een techni sche maatregel om ongewenste ont wikkelingen te voorkomen." Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) meende dat er al projectontwikke laars in het gebied aan dc slag zijn. Volgens Bert Kersten 'is hel toch zoveel mogelijk binnenskamers gehouden'. "Maar informatie kan altijd uitlekken. Er zijn projectont wikkelaars die in Venray alle gebie den afgrazen. Dus ze kunnen ook daar actief geweest zijn. Want de link van een bedrijventerrein vlakbij de A73 is al snel gelegd." De gemeenteraad moet op 30 januari nog wel zijn goedkeuring geven aan de toepassing van het voorkeurs recht. Want dit dient binnen acht weken na het besluit, van 12 decem ber 2000, bevestigd te worden. Mocht de raad onverhoopt niet akkoord gaan dan vervalt het voor keursrecht en kan het in de eerstko mende twee jaar ook niet meer opnieuw gevestigd worden. Groep 8 van De Keg heeft de ont werpwedstrijd. verbonden aan de manifestatie Kies Techniek gewon nen. De leerlingen van groep acht van alle basisscholen waren gevraagd een stoel te ontwerpen. Het ontwerp genaamd "vele moge lijkheden blauw/geel' werd door de jury als beste beoordeeld, voor de inzendingen van de Stek, de Catharinaschool uit Well en de Mariaschool uit Oirlo. De prijs werd zaterdag uitgereikt aan het eind van een drukbezochte manifestatie. Kinderen die hebben meegewerkt aan het site-bouwen bij Flyers, kun nen op www.kiestechniek.nl het uit eindelijke resultaat bekijken. Op de foto alle prijswinnaars van de ontwerpwedstrijd van Kies Techniek.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 7