Ontevredenheid over vrachtwagenparkeerplaats Ruime voorzieningen gehandicapten blijven Nieuwbouw F r anciscanenpar k acht ton verlies Politiek stemt in met AZC in de Brabander Wonen Venray ontruimt woning Opknapbeurt straten in Zuid Gebouwen militairen voeden gemeentebegroting CONTACTLENZEN Letselongeval x Brand in garagebox ni PEEL EN MAAS donderdag 18 januari 2001 - Pagina 5 Chauffeurs tonen weinig interesse: te duur en geen voorzieningen Zachte lenzen HOOG DRAAGCOMFORT EN SNEL WENNEN IS URSTJENS VENRAV - NOORDERHOF 20 - TEL. 047S - 550630 U.C,ïSM Begin vorig jaar werd de bevei ligde vrachtwagenparkeerplaats op het industrieterrein Smakterheide in gebruik geno men. Tegelijkertijd werd een par keerverbod voor vrachtauto's in de Venrayse wijken en dorpen van kracht. Het was de bedoeling dat de Venrayse chauffeurs massaal van de nieuwe voorziening gebruik zouden maken. Maar dat valt enorm tegen. De chauffeurs vinden de parkeerplaats veel te duur terwijl basisvoorzieningen zoals een fietsenstalling, telefoon cel en toiletruimte ontbreken. Dat 's avonds en in weekeinden her en der in woonwijken vrachtau to's geparkeerd stonden was de gemeente al langer een doorn in het oog. Samen met transportonderne- 4 mer Vollenberg werd een parkeer voorziening aan de Energieweg in Smakterheide gerealiseerd. Het bewaakte terrein, voorzien van een hekwerk en toegangspoort, is gele gen achter de loods van Vortex. Het zou ruimte bieden aan dertig vracht auto's waarbij Vollenberg op voor- e hand tien vakken claimde voor zijn eigen wagenpark. De gemeente had geteld dat er in Venray gemiddeld zo'n veertig vrachtauto's 'wild' geparkeerd werden. Dus werd geconcludeerd dat er belangstelling voldoende zou moeten zijn voor de twintig parkeervakken. De gemeen te investeerde enkele tonnen in de voorziening die 850.000 gulden r- kostte. Daarnaast droeg de gemeen te eenmalig 192.000 gulden bij voor de exploitatie. Met Sporttrans beheer BV, even als Vortex een dochteronderneming van Vollenberg, werd vervolgens een erfpachtovereenkomst gesloten. Vorig jaar heeft Wonen Venray maatregelen genomen om het kweken van hennep en het hande len van drugs vanuit woningen tegen te gaan. Zo zijn er tegen twee huurders van Wonen Venray die in drugs handelen vanuit de woning procedures gestart. De stap naar de rechter is name lijk de enige manier om de huur overeenkomst te kunnen beëindi gen. Onlangs heeft de kantonrechter de huurovereenkomst van één van deze huurders ontbonden. Wonen Venray laat half januari de woning ontruimen. In de andere procedure verwacht Wonen Venray binnenkort een uit spraak. Om in de toekomst de stap naar de rechter te vermijden is in de nieuwe huurovereenkomsten een antidrugsbepaling opgenomen. Hiermee is op een eenvoudige wijze de huurovereenkomst te beëindigen als blijkt dat een huurder zich met handel in drugs of het kweken daar van bezighoudt. Een 46-jarige man uit Smakt (gemeente Venray) raakte vrijdag avond gewond bij een ongeval in zijn woonplaats. De man liet omst reeks 18.15 uur zijn hond uit op de St. Jozeflaan toen hij werd aangere den door een 47-jarige autobestuur der uit Holthees. De bestuurder had de man over het hoofd gezien. Het slachtoffer werd met een gebroken been, borstletsel en een hoofdwond in het ziekenhuis opgenomen. [PEEL EN MAAS I 'n abonnement waard Voor één gulden per jaar krijgt Sporttrans de locatie in gebruik voor een looptijd van tien jaar. Daarna kan Sporttrans het terrein ter grootte van 6770 m2 voor 50 gulden per vierkante meter kopen. ILLEGAAL PARKEREN Vanaf het begin waren er klachten van de Venrayse chauffeurs die veelal noodgedwongen van de loca tie gebruik maakten. Het duurde een tijd voordat de parkeerplaats geas falteerd was, er een afrastering kwam en er waren problemen met het openen van de poort terwijl er een paar keer in voertuigen is inge broken. Ook bleken de chauffeurs er niet van op de hoogte te zijn dat het gebruik 1500 gulden per jaar kost. Dit bedrag wordt volgend jaar zelfs verdubbeld tot 3000 gulden. C. de Weert parkeerde zijn wagen voorheen aan de achterzijde van de bibliotheek aan de Langeweg. Hij maakt nu frequent gebruik van de nieuwe voorziening. "Vorige week zaterdag kon ik mijn auto er al niet meer kwijt. Alles stond vol met wagens en trailers van Vortex. Volgens mij maken zo'n acht chauffeurs er slechts gebruik van. De rest parkeert zijn wagen elders op het industrieterrein of bij de voetbalvelden in Wanssum", weet De Weert. Hij heeft nog het geluk dat zijn baas Kunst Ecoservice de factuur voor de parkeerplaats betaald. "Maar als het straks 3000 gulden gaat kosten dan zet ik mijn vrachtwagen daar niet meer neer. Want die prijs is buiten alle propor ties. Dan zoek ik wel een andere plek." De Weert heeft aan den lijve ondervonden dat de gemeente op illegaal parkeren controleert. Hij vond afgelopen jaar al drie keer een bekeuring van 90 gulden onder de Vorig jaar heeft de wijkraad Zuid het initiatief genomen om wat aan de leefbaarheid in de wijk te gaan doen. In samenwerking met de gemeente Venray en Wonen Venray zijn er diverse zaken in de wijk aangepakt. Zo is er wat aan de bestrating gedaan en de wijk is verkeersvriendelij- ker gemaakt. Aan de achterzijde van de flats aan de Zuidsingel is verlichting aangebracht, zodat bewoners van de flats en de omwonende bewoners van de De bouw van 53 appartementen voor ouderen en 46 woningen op hét terrein van het voormalige Intervencollege aan de Leunseweg/Paterslaan is in volle gang. Het nieuwbouwproject Franciscanenpark levert geen financieel gewin op. Integendeel want de gemeente kampt met een exploitatietekort van 800.000 gul den. Buurtbewoner J. Weijs heeft zeer uitvoerig bezwaar gemaakt tegen het bestemmingsplan Franciscanenpark. De gemeente heeft de zienswijzes van Weijs op alle punten afgewezen en ongegrond verklaard. In de commissie Stedelijke Ontwikkeling stelde Jacques Lamers (Samenwerking) dat de reclamant op één punt wel gelijk had. Er waren namelijk geen zeven maar acht monumentale bomen gesneuveld, zoals de gemeente zelf toegeeft. Lamers ver zocht daarom de zienswijze op dit punt gegrond te verklaren. Wethouder Bert Kersten wilde hier ruitenwisser toen hij elders parkeer de. OPSLAGPLAATS Ook andere chauffeurs klagen over misbruik door Vollenberg van de parkeervoorziening. Ze vinden dat hij er een potje van maakt. Het transportbedrijf neemt niet alleen het merendeel van de vakken in beslag maar gebruikt de voorziening ook als opslagplaats voor materia len. Herman de Bruijn parkeerde twin tig jaar lang zijn vrachtauto vlakbij de flat de Hoge Beek. "We hebben daarover nog nooit een klacht ont vangen. Integendeel de bewoners van de flat waarschuwden ons zelfs wanneer er iemand verdacht rond de vrachtwagen liep. Die stond daar heel veilig want er is nog nooit inge broken", zegt echtgenote Mathilda. De Bruijn rijdt voor Vos uit Oss. Het transportbedrijf biedt haar werkne mers de gelegenheid de auto's te stallen op de eigen beveiligde par keerplaatsen in Oss, Helmond ol bij klanten. "Als de chauffeurs uit Venray daarvan geen gebruik maken en de wagen liever mee naar huis nemen, vinden wij dat prima. Maar de kosten zijn dan wel voor hen zelf', zegt Maria van Kilsdonk van Vos. De Bruijn zegt niet op de hoogte te zijn gebracht van de kosten. "We hebben 250 gulden borg moeten betalen voor de elektronische sleu tel. En onlangs kregen we een reke ning voor het gebruik. Maar die betalen we niet. Want daar is ons nooit iets over verteld." De Bruijn maakt inmiddels al geen gebruik meer van de voorziening. gezinswoningen 's avonds met een veiliger gevoel thuis kunnen komen. Omdat Wonen Venray plannen had om het voeg- en metselwerk van de woningen met trapjes in de Esdoornstraat en Eikenlaan te gaan opknappen, is het idee ontstaan om dan ook meteen de bestrating onder de trapjes aan te pakken. Op initiatief van de wijkraad en met ondersteuning van Synthese en Wonen Venray zijn de bewoners van echter niet aan. "Ik vind het knap van de heer Weijs dat hij tegen alles wat maar mogelijk is bezwaar heeft gemaakt. Maar in zo'n groot bestemmingsplan kan het best voor komen dat er toch een boom meer geveld moet worden dan was voor zien. Dat is niet te voorkomen en er kan van ons ook niet het onmogelij ke geëist worden. Er komt een veel voud van nieuwe bomen voor terug dus het Franciscanenpark blijft een mooi groen gebied", vond Kersten. De gemeente heeft de exploitatie NEGATIEVE GELUIDEN Het blijkt moeilijk te achterhalen hoeveel Venrayse chauffeurs nu daadwerkelijk gebruik maken van de parkeerplaats. Wilma Volleberg, zij werkt bij de Belgische vestiging van Sporttrans beheer, beweert dat er vijftien plaatsen vast bezet zijn. "Het loopt best redelijk. We hebben niets te klagen over de interesse", zegt zij. Dat de bedrijven van Vollenberg meer dan de tien toege zegde vakken in gebruik nemen is haar niet bekend. "Omdat niet alle vakken tegelijk bezet zijn valt het niet zo op. Want er zijn ook chauffeurs van elders die met een dag- of weekkaart gebruik maken van de parkeerplaats." Wilma Volleberg wil er niet op vooruit lopen dat het bedrag van 3000 gul den per parkeervak de chauffeurs helemaal zal afschrikken. "Dat is moeilijk van te voren in te schatten. De negatieve geluiden van de chauffeurs hebben wij ook gehoord. Er zijn inderdaad wat aanlooppro blemen geweest. Maar de chauffeurs zijn vooral ongelukkig met de impopulaire maatregel van de gemeente dat zijn hun voertuig niet meer in het dorp mogen parkeren", meent Volleberg. De klachten van de chauffeurs zijn inmiddels ook op het gemeente huis bekend. "De chauffeurs krijgen zomaar een rekening die ze niet ver wacht hadden. Daarnaast zijn er helemaal geen randvoorzieningen en het kan natuurlijk niet zo zijn dat het gebruik van de parkeerplaatsen wordt belemmerd door wagens en materiaal van Vortex", zegt André Jansen van de afdeling Openbare Werken. "Ik heb inmiddels met wet houder Driessen een afspraak gemaakt dat we binnenkort met Vollenberg aan tafel gaan zitten." deze woningen benaderd en zij ble ken bereid om hier zelf energie in te steken. Zaterdag werd in de Esdoornstraat gestart worden met de werkzaamheden. De bewoners ver wijderden zelf de oude bestrating. Hierna bracht een bedrijf nieuwe fris gekleurde bestrating aan. Wonen Venray zorgt ervoor dat. bin nenkort ook alle trappen een schoonmaakbeurt krijgen en de traphekjes en de voordeur worden geverfd met frisse kleuren. van het voormalige Lyceum- en later Interventerrein niet sluitend kunnen krijgen. Dit wordt onder meer veroorzaakt door de hoge boekwaarde van het terrein. Ondanks dat de provincie in het kader van de Wet op de stads- en dorpsvernieuwing een subsidie van 1.2 miljoen gulden heeft toegekend. Er resteert daarna nog een negatief exploitatiesaldo van 800.000 gulden dat ten laste wordt gebracht van de algemene dienst en in vijfjaar wordt afgeschreven. De gemeente Venray is in 1999 voor het eerst sinds de invoering van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) gecon fronteerd met een tekort. Venray kiest er desondanks voor het hui dige, ruime voorzieningenniveau te handhaven. Dan moet de gemeente wel een aantal efficien cymaatregelen doorvoeren. Venray heeft gekozen voor maat regelen die het voorzieningenni veau in principe niet aantasten, maar wel tot kostenbesparing lei den. Om tot kostenbesparing te komen neemt Venray deel aan het project Collectief Vraagafhankelijk Vervoer (CVV) in de Peel en Maas regio. Als dit project slaagt zal het per 1 januari 2002 voor iedere inwoner van de deelnemende gemeenten mogelijk zijn een gebied van vijf openbaar vervoer zones (ongeveer twintig kilometer) rondom zijn/haar woning te reizen tegen gereduceerd tarief. Voor cliënten met een finan ciële tegemoetkoming in de ver voerskosten op grond van de WVG zal het tarief gelijk zijn aan dat van het openbaar vervoer. WVG-cliën- ten zijn dan in principe in staat hun sociale contacten met dit systeem te onderhouden. De individuele tege moetkomingen kunnen dan worden teruggebracht. POOLVORMING Ook zal in overleg met onder andere het Gehandicaptenplatform Venray (GPV) onderzocht worden of het mogelijk is op plaatsen waar Gemeenten krijgen van het Rijk een uitkering uit het gemeente fonds, die gebaseerd wordt op het aantal inwoners en het aantal woningen. Door een wijziging in de maatstaf voor de categorie woningen, worden de voormalige kazernes voor militairen nu gezien als wooneenheden. Als gevolg hiervan tellen deze woon gebouwen voor militairen voor taan mee voor de algemene uitke ring in het gemeentefonds. In Venray geven de 140 bijzondere wooneenheden van de Groep Geleide Wapens de gemeentebe groting een financiële injectie van 95.000 gulden. De gemeentebegroting wordt De fractieleiders van de zes poli tieke partijen konden vorige week in de commissie Algemene Zaken instemmen met de komst van het Asiel Zoekers Centrum (AZC) naar de wijk de Brabander. Begin maart beslissen B en W over de exacte plek in het gebied in Noord-West Venray. Wanneer het college op 13 maart een werkbe zoek aan de Brabander brengt zullen de wijkbewoners volledig op de hoogte worden gebracht. Op 12 december besloot het colle ge het AZC te vestigen in de Brabander. In het gebied dat omslo ten wordt door de straten Beekweg/Noordsingel. Buitenweg. •Broekweg en Overloonseweg. Daarmee vielen de andere twee overgebleven locaties Hulst II en Smakterheide II definitief af. Op dinsdag 30 januari moet de raad het voorstel van het gemeentebestuur nog bekrachtigen. Maar dat lijkt slechts een formaliteit want de zes fractievoorzitters konden zich allen vinden in de locatiekeuze die B en W gemaakt hebben. LOCATIES Bert Linskens (PvdA) en Hans Teunissen (D66) plaatsten toch vraagtekens bij de gang van zaken. In eerste instantie waren er vijftien mogelijke locaties die begin oktober werden teruggebracht tot drie. "De motivatie waarom sommige locaties zijn afgevallen, hebben we nooit te horen gekregen", zei Linskens. "Dat is nooit in de raad of in een commis- veel cliënten hetzelfde middel heb ben dat relatief weinig wordt gebruikt deze middelen te delen: 'poolvorming'. Te denken valt dan bijvoorbeeld aan niet aangepaste handbewogen rolstoelen en scooter mobiels bij verzorgingstehuizen. Samen met alle andere gemeenten in Noord-Limburg neemt Venray deel aan de Europese aanbesteding voor een leverancier voor hulpmid delen. Tot nu toe werden middelen gehuurd, het kopen van middelen kan een aanmerkelijke besparing opleveren. Dit wordt momenteel dus onderzocht. ZORGPLICHT Een andere manier die de gemeente heeft om de kosten te besparen is, evenals veel gemeenten in Nederland al jaren doen, de ondergrens van de zorgplicht tc kie zen. Eigenlijk moetje dan bij iedere WVG-aanvraag nagaan of er een mogelijkheid bestaat om die af te wijzen. De cliënt gaat er dan op ach teruit en het aantal bezwaarschriften zal drastisch toenemen. Omdat ook de gemeenteraad al eerder heeft besloten dat het voorzieningenni veau uitgangspunt moet zijn en niet het budget, kiest Venray hier niet voor. Venray doet het, in vergelij king met andere gemeenten, goed. De individuele cliënt vormt het uit gangspunt en hiervoor wordt gepro beerd een clientvriendelijke, doel matige en efficiënte oplossing voor het probleem te creëren. De gemeente wijkt hiervoor vaak in positieve zin af van de verordening. Dat dit beleid gewaardeerd wordt is gevoed uit twee belangrijke bron-' nen. Ten eerste is dat de bijdrage van de burgers, de gemeentelijk heffingen. Ten tweede is dat de bij drage van het Rijk: de uitkering uil het gemeentefonds. De bijdrage uil het gemeentefonds wordt bepaald door een combinatie van hel aantal inwoners en het aantal woningen. In het verleden kregen steden en dor pen met een kazerne extra geld uit de schatkist van het Rijk. Door de invoering van het beroepsleger zijn die extraatjes komen te vervallen. Uit een bezoek van de gemeente Venray aan de Groep Geleide Wapens en overleg met de comman dant van de basis blijkt dat het in Vredepeel handelt om in totaal 140 sie besproken. Terwijl er bij de afge- vallers toch best geschikte locaties zaten." Teunissen vond dat niet bij alle locaties 'het onderste uit de kan was gehaald'. PvdA'er Linskens plaatste ook kritische kanttekeningen bij het openbaar vervoer in de Brabander. "Als dit voor de inwoners van Venray al niet goed geregeld is. hoe kunnen we het openbaar vervoer voor de asiekzoeKers dan wel in orde krijgen." Burgemeester Waals moest toegeven dat er alleen een bushalte langs de Noordsingel is. "Het openbaar vervoer is een van de marginaalste voorzieningen in onze gemeente. Wat dat betreft was de Hulst II een betere keuze geweest. Met een knooppunt van een trein en busstation met taxi's", vond Waals. TEVREDEN Op I oktober 2001 zal het AZC zijn deuren openen. Er worden vijf jaar lang 375 asielzoekers in staca ravans gehuisvest. De kans bestaat dal sommige asielzoekers zich uit eindelijk definitief in Venray zullen vestigen. Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) had vernomen dat veel vluchtelingen 'goed in de slap pe was zitten'. Hij vroeg zich af hoe de gemeente hier mee omgaat indien zij zich bij de sociale dienst melden voor een uitkering. "Gelijke monniken, gelijke kappen", ant woordde Waals. "Asielzoekers, allochtonen en Venraynarcn worden in dit huis volkomen gelijk behan- deld. Er wordt niet met twee maten onder andere zien aan het aantal bezwaarschriften dat jaarlijks wordt ontvangen, dit is minimaal. Het beleid is er dan ook op gericht het voorzieningenniveau te handhaven en te waarborgen in de toekomst. GEHANDICAPTENPLATFORM De efficicncyvoorstcllen zijn besproken met hel Gehandicaptenplatform, dat de voorstellen positief heeft ontvangen. Gemeente en platform voeren regel matig overleg. Het Gehandicaptenplatform is altijd op de hoogte van recente ontwikkelin gen. De gemeente beperkt het reeds in een vroeg stadium bij de beleids voorbereiding. De aanvragen in het kader van de WVG strekken zich uit over drie categorieën: woonvoorzieningen, vervoersvoorzieningen en rolstoe len. Het aantal aanvragen voor rol stoelen en vervoersvoorzieningen blijft voor de komende jaren naar verwachting vrijwel stabiel. De aan vragen voor woonvoorzieningen zullen echter nog stijgen. Dat komt door de toenemende vergrijzing en omdat mensen het liefst zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen. De gemeente verwacht in 2001 in totaal zo'n 900 aanvragen: voor middelen in bruikleen, zoals een badlift. scootermobiel of een rol stoel, maar ook bijvoorbeeld een financiële tegemoetkoming in de vervoerskosten, aanschafkosten van een sportrolstoel, een tegemoetko ming in verhuis- en herinrichtings kosten of de aanpassingskosten van de woning. bijzondere woongebouwen. Deze bijzondere woongebouwen zullen Venray een extra financiële bijdrage van 95.000 gulden opleveren. Een aantal jaren terug leverde een kazer ne een hogere bijdrage op. De afge lopen jaren niet. Beroepsmilitairen hebben hun adres meestal niet in de gemeente waar ze werken, maar waar ze (met familie) wonen. In de kazernes zijn echter wel slaapplaat sen. Alle criteria van een (met uil zondering van een individuele keu ken) woning zijn aanwezig. Voortaan tellen deze woongebou wen voor militairen op kazernes in een bepaalde formule mee als wooneenheid. gemeten. Want anders zou het gemeentebestuur ongeloofwaardig zijn." Alle partijen toonden zich tevre den over het traject rond de komst hel AZC zoals dat vanaf het princi pebesluit in maart 1999 tot nu toe verlopen is. Vooral de goed bezoch te voorlichtingsavonden, waarin iedereen zijn zegje heeft kunnen doen. kon rekenen op veel waarde ring van de commissieleden. VRAGEN Er werden nog wel enkele vragen gesteld over de veiligheid. Het Venrayse politiekorps wordt eind dit jaar uitgebreid met acht agenten waarvan er zes voor hef AZC beschikbaar zijn. Drie agenten op straat en drie politiemensen worden toegevoegd aan de vreemdelingen dienst op het centrum zelf. Drie bewoners uit de wijk de Brabander worden toegevoegd aan de klankbordgroep. Zij nemen de plaatsen in van de leden uit Leunen en Oostrum. Burgemeester Waals benadrukte nogmaals de belangrijke inbreng van de klankbordgroep onder voorzitterschap van Harry van der Borg. "Want onze locatiekeuze is sterk gebaseerd op het advies van de klankbordgroep. Deze groep heeft kennis gebundeld die op het gemeentehuis niet aanwezig was", verklaarde Waals die de soepele gang van zaken tot nu toe ook toe schreef aan de Venrayse gastvrij heid. "Maar deze gastvrijheid mag straks niet ten koste gaan van de vei ligheid". sprak de burgemeester. Tijdens werkzaamheden aan een personenauto onstond er zondagmid dag een kleine brand in een garagebox aan de Beethovenstraat. Er tleden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De 57-jarige bwonfer gaf aan dat hij aan zijn auto gesleuteld had en toen hij wilde starten deed zich een klei ne ontploffing voor. Dc deur van de garagebox werd naar buiten gedrukt en de box was zwartgeblakerd van de brand. Gezien het feit dat er op 14 december van het vorig jaar vanwege werkzaamheden aan een bromfiets ook een brand ontstond in de garagebox cn gezien de gevaarlijke situatie die daardoor ontstaat of kan ontstaan, zal dc politie deze zaak aan de orde stellen bij de gemeente Venray en de woningstichting. College van B en W brengt op 13 maart bezoek aan de wijk

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5