Bronzen Piëlhaas voor stichting Kruisen en Kapellen APK voor rector Piet Cöp Cor I regeert over De Schanseknuppels 'Kélsmiddag': Alleen voor mannen Jeugdzitting Hazekeutel Truus Tacken 'beste knuppel' van Castenray Erelid Mare Kronen prins in Vredepeel Prins Toni Ut Dartele Veulen Huibuuke Overloon Muzikaal Zagewetters Merselo Aostrums Artiesten Spektakel Köpkesmert in Maashees PEEL EN MAAS donderdag 18 januari 2001- Pagina 21 In de vergadering van november 2000 is door de APK besloten de jaarlijkse Aid Prinse Plak vóór 2001 uit te reiken aan Piet Cöp Piet Cöp. Vooral bekend door zijn pastorale werk in het St. Elisabethziekenhuis in Venray, waar hij klankbord was voor patiënten, familie en ook ver pleging en doktoren. Door zijn aimabele karakter en een oprecht meevoelen met de mensen om hem heen, heeft hij het respect van velen gekregen. Vieringen in de kapel van het ziekenhuis werden en worden dan ook graag bezocht, omroep Venray zendt jaarlijks de nachtmis uit vanuit de ziekenhuiskapel. Zijn taak als zielezorger beperkte hij zeker niet tot het ziekenhuis. Zo zijn in de loop der jaren heel wat huwe lijken van personeelsleden bezegeld en zijn de daaruit voorgekomen kin deren veelal door hem gedoopt. Maar ook bij droevige gebeurtenis sen toonde hij een actieve betrok kenheid. Zijn vermogen om op allerlei momenten een gepast woord te spreken bleek ook op minder plech tige ogenblikken. Als Opperboer tij dens de Boerebrulluft voerde hij de personeelsvereniging aan tijdens de carnavalsdagen van 1997. Van die vereniging was hij 15 jaar voorzit ter. Jarenlang was hij kienmeester, en vele kleintjes hebben bij hem op schoot gezeten in zijn rol als sinter klaas. Piet Cöp is verder lid van de Tijdens het prinsenbal in gemeenschapshuis De Wis is Cor (Hendrix) I uit geroepen tot de nieuwe prins van De Schanseknuppels in Castenray. Diezelfde avond werd Jac Seijkens voorgesteld als de nieuwe vorst van De schanseknuppels. Zaterdag 11 februari kuchend, hoestend en rochelend een weg door hel programma zal banen; optredens van enkele vermaarde adjudanten, waarvan er in elk geval één luistert naar de naam Sjaak en waarvan een aantal anderen zelden of nooit luisteren; een sportief optreden van de nieuwe, nu nog onbekende, adjudanten 2001; en verder zal het aan eten, drinken en sigaren niet ontbreken. Het programma in de Witte Hoeve start vanaf 12.55 uur en zal duren tot ongeveer 18.11 uur. Kaarten? Vanaf 19 januari a ƒ17,50 verkrijgbaar via de Witte Hoeve, Sigarenmagazijn Janssen, café 't Upke, café Hulsman (alleen in Venray) en via de Aid Adjudanten Rooy. Dus wie kort voor vastelaovend iets nieuws wil beleven, de kélsmiddag, daor motte zien! Zaterdag 20 januari a.s organi seert carnavalsvereniging de Huibuuke uit Overloon haar jaarlijk se prinsenbal. Naast het bekendma ken van de nieuwe prins carnaval, zal ook de nieuwe raad van elf en het boerenbruidspaar aan het publiek worden voorgesteld. Tevens vindt op deze avond een kostume ringswedstrijd plaats. Hiervoor kan tot 22.00 uur ingeschreven worden aan de kassa. De deelnemers krij gen de mogelijkheid zicht te presen teren op een catwalk. Het prinsenbal vindt plaats in de Kuituurbunker en begint om 20.30 uur. bestuurscommissie van de gemeen telijke begraafplaats Boschhuien en beschikbaar bij de Vrijwillige Terminale Zorg in noordelijk Noord-Limburg. Kortom een man die aan alle criteria voor de APK- plak voldoet en dan ook met unanie me stemmen door de APK-leden als Plakkedrager voor 2001 is voorge dragen. De APK is er trot op Piet Cöp te ontvangen op de jaarlijkse Plakuitreiking, die dit jaar zal plaatsvinden tijdens de feestelijke brunch op zondag 18 februari in Party, Zalen en Conferentiecentrum de Witte Hoeve aan de Gasstraat 5 in Venray vanaf 11.30 uur. Op zondag 11 februari a.s. organi seren de Aid Adjudanten Rooy, in samenwerking met de Witte Hoeve, een feestelijke vastelaovesfeest voor mannen. In het vastelaovesprogram- ma in Venray zijn tal van uiterst aantrekkelijke activiteiten opgeno men. De Aid Adjudanten Rooy ont waarden in dit programma echter een blinde vlek; een activiteit alleen voor mannen. Er bestaan al activi teiten voor de jongste en grotere jeugd, de volwassen Piëlhazen en Piëlhazinnen en voor de Wieze Grieze Hazen. Bovendien kent het programma al langere tijd een Hazinnenavond. Nu wordt daar door de Aid Adjudante Rooy een zoge naamde Kélsmiddag aan toege voegd. Niet geheel toevallig wordt elf (=11) dagen voordat in Rooy de succesvolle Hazinnenavond plaats vindt, een gevarieerd programma geboden met diverse bekende en onbekende artiesten en talenten. Een greep uit wat het publiek deze middag te wachten staat; de Gouverneur Jazz Band met enkele spetterende optredens, die minder jazzy maar wel feestelijker zijn dan hun naam doet vermoeden; de regio naal vermaarde joekskapel Noeët Tuus uit Leunen, die op de van hen bekende ongecompliceerde wijze de vastelaovestonen zullen verzorgen; de bekende Jordanese zingende tante van een aantal adjudanten, die al smartlappend het publiek ook de andere kant van het Amsterdamse levenslied zal laten zien; een nog tamelijk, maar daarom niet minder groot Venrays buuttalent. Ze bestaan echt, ook in Venray, talenten met het vastelaoveshart op de goede plek én op de tong; een regionaal bekende en prominente buutreedner die zich Orde van verdienste voor alleskunner Zaterdagavond 27 januari is het weer zover, dan verzamelen alle Hazekeutels zich in de foyer van de schouwburg voor de jeugdzitting van 2001! Deze avond staat in het teken van het aftreden van prins Lowieke I en zijn adjudanten. Bovendien wachten we vol span ning op het uitkomen van de nieuwe jeugdprins 2001Om de spanning er goed in te houden zijn er eerst ver schillende artiesten die voor jullie optreden. Verder wordt ook ons nieuwe boerebruidspaartje bekend gemaakt Kleurwedstrijd Om al een beetje in de carnaval- Zaterdag 24 maart vindt om 21.00 uur (zaal open om 20.00 uur) het Aostrums Artiesten Spektakel plaats in het gemeenschapshuis. De kaart verkoop is inmiddels gestart vanuit het Allemanscafé. Optredende artiesten tijdens het Muzikaal Aostrums Artiesten Spektakel zijn o.a. Ben Verdellen, Taai Taai, Beppie Kraft, een onbe kende artiest en een grote verrassing als hoofd-act. De Aid Adjudante van Rooi heb ben besloten om Joris v.d. Velde te benoemen tot erelid. Joris is al enke le jaren opperschenker bij de Raad van Elf van de Piëlhaas. Omdat hij zich dan ook om het natje van de adjudanten moet bekommeren, heb ben de aid adjudante hem voor deze verdienste erelid te maken. Deze titel krijgt hij a.s. zondag officieel toebedeeld als de Aid Adjudante twee nieuwe leden bin nenhalen. de huidige adjudanten Norbert (van Haren) en Eric (van den Munckhof). sfeer te komen, vragen we je de kleurplaat zo mooi, gek of origineel mogelijk in te kleuren en deze uiterlijk vrijdag 26 januari voor 18.00 uur in te leveren bij het VVV/ANWB kantoor op het Henseniusplein te Venray. Bij inle vering van de kleurplaat krijg je bovendien ook nog een kleine trak tatie. De jeugdprins zal de mooiste kleurplaten belonen met spetterende prijzen Zou jij de winnaar zijn en ben je niet aanwezig dan gaat de prijs naar de volgende. Dustot zaterdag 27 januari om 18.33 uur (deuren open) in de schouwburg (aanvang 19.11 uur.) Entree ƒ4,-; de gaderobe is voor kin deren gratis. Natuurlijk zijn papa's, mama's, opa's en oma's ook van harte welkom. Programma: Zaterdag 20 jan.: van 20.11-22.11 uur receptie van Prins Marc I en prinses Sonja in de Perdstal; 23.11 uur: uitkomen van het boerenbruid spaar. Op 19 januari is het jeugdprinse bal met het aftredeb van prinses Linda en narrinneke Angela waarna de nieuwe jeugdprins(es) zal uitko men. Dit alles m.m.v. joekskapel de Platvuut. Aanvang 19.00 uur in het Baggehuus (JUM). Op 20 januari zal in het Verkeshuus (zaal 't Anker) de nieu we (jubileum)prins uitkomen. Het is voor de 44e keer dat dit op een spec taculaire manier zal gebeuren. Prins Joep, prinses Marieke en nar Bas zullen om 2.19 uur aftreden waarna om 22.19 uur de nieuwe prins en nar bekend gemaakt wordt. Dit m.m.v. de hofkapel Die Fidelen Rosentaler. Het aansluitende bal van de prins zal voortgezet worden door het orkest Met Mate. Carnavalsmaandag 26 februari om 20.41 wordt in Castenray voor de zeventiende maal de orde van verdienste, De Beste Knuppel, uit gereikt. De vijf helpende vereni gingen, SJWC en De Schanseknuppels hebben una niem besloten De Beste Knuppel 2001 toe te kennen aan Truus Tacken. De onderscheiding wordt uitgereikt als blijk van waarde ring voor de vele jaren, tomeloze inzet die Truus voor de Castenrayse gemeenschap gedaan heeft. In 1959 vertrok Truus van de Meterik naar Castenray om daar samen met Jan aan hun toekomst te bouwen. Ze runden samen een var kens- en akkerbouwbedrijf. Op dit moment hebben hun zoon Wim en zijn vrouw Miny het bedrijf overge nomen. Zoals gebruikelijk in die tijd gingen de vrouwen bij de Boerinnenbond, de tegenwoordige LVB. Na een paar jaar kwamen daar enkele bestuursfuncties vacant en Truus vervulde twaalf jaar lang de functie van secretaresse. Langer dan drie termijnen mocht niet volgens de statuten en ze moest dan ook ver plicht uit het bestuur terugtreden. Het bestuursschap was voor haar een bijzonder mooie samenwerking en ervaring en dat droeg er zeker aan bij dat ze andere zaken niet uit de weg ging en er open en klaar voor stond om iets anders op te pak ken. Truus is overigens nog steeds lid van de LVB. JONG MEGJESBAL In 1977 heeft Truus er mede voor gezorgd dat de "Tijdverdrijvers" opgericht werden. Het begon in 1973 bij Jan en Truus in het Huuske. Hier kwamen een klas jongens en meisjes in de weekenden bij elkaar om naar muziek te luisteren te pra ten en wat te drinken, kortom ple zier te maken. Vooral voor de jeugd tot 16 jaar was er niet echt veel te doen in Castenray. Voor de meisjes was er de KJB, maar voor de jon gens was er op dat moment niets. Het 'Huuske" werd al snel te klein en er moest een structurele oplos sing gezocht worden. Er werd over leg gepleegd met het bestuur van het patronaat (gemeenschapshuis) over ruimte en middelen. Dit leidde tot het in het leven roepen van de 'Tijdverdrijvers'. De jeugd noemde Truus in die tijd de 'peettante'. In 1978 werden de 'Tijdverdrijvers' en de KJB ondergebracht in de Stichting Jeugdwerk Castenray. Truus heeft acht jaar in het bestuur van de 'Tijdverdrijvers' gezeten. Enkele activiteiten die in dat tijdperk ontplooid zijn de doeweek en het Jong Megjesbal. In 1983 werd Truus lid van toneel verenging Vondel in Castenray. Ze heeft hier menig staaltje acteerwerk laten zien en zovn elf uitvoeringen achter haar naam staan van drama tot blijspel. Verder heeft Truus zich in 1990 verkies baar gesteld voor de dorpsraad, waar ze dan ook voor gekozen werd en zitting in genomen heeft tot het jaar 2000. Ook hier heeft ze enkele projecten mede op haar schouders genomen die in het oog springen zoals de Caselse vennenroute en de recente film Castenray leeft. BONTE AVOND Truus Tacken heeft vanaf 1998 zitting in het bestuur van de oude renbond, waarvan sinds 2000 als voorzitter. Truus kun je vragen voor allerlei hand- en spandiensten voor school, kleding voor sinterklaas, het breien van sjaals e.d.. Ze regelt dan vrijwilligers(ters) en helpt passant zelf ook nog mee om alles op tijd en perfect voor mekaar te krijgen. Niet te vergeten haar inspanningen voor de 50+ Bonte Avond. De laatste jaren staat ze niet meer op de bühne maar is ze een van de stuwende krachten achter het succes van deze avond. Ondanks al haar verdiensten blijft Truus Tckenm bescheiden en zegt ze altijd "Ik heb nooit iets alleen gedaan, maar altijd alles met anderen samen." Met haar gedre venheid en spontaniteit wist zij altijd ook die anderen enthousiast te maken. De onderscheiding De Beste Knuppel 2001 wordt haar dan ook door de hele Castenrayse gemeen schap van harte gegund. Uitreiking op zaterdag 3 februari in Schouwburg Venray Vastelaovesvereniging De Piëlhaas heeft besloten de onder scheiding De Bronzen Piëlhaas dit jaar uit te reiken aan de stichting Kruisen en Kapellen. De Piëlhaas is de hoogste onderscheiding die vastelaovesvereniging De Piëlhaas kent. Reeds dertig jaar wordt deze onderscheiding van verdien sten, ingesteld in 1971, uitgereikt aan hen die belangrijke sociale en/of culturele verdiensten heb ben voor de Venrayse gemeen schap of een deel van die gemeen schap, zonder dat deze verdiensten voortkomen uit pro fessionele activiteiten of op mate riële gronden gehonoreerd wor den. De gemeente Venray kent z'n tachtig veldkruisen en wegkapellen, waarvan er vele door de stichting in de loop van de tijd zijn heropge richt, gerestaureerd of in de oudst bekende toestand teruggebracht. WERKGROEP In juni 1981 werd door het bestuur van Veldeke-Venray het ini tiatief genomen tot de oprichting van een werkgroep die zich zou moeten bekommeren om de kleine religieuze monumentjes binnen de gemeente. Op 1 januari 1993 werd de werkgroep omgezet in een stich ting; de stichting Kruisen en Kapellen. Vanaf 1981 is er door een, veelal vaste, groep van twintig vrij willigers actie ondernomen om de doelstelling te realiseren. Per jaar wordt en werd zo'n 2000 uren werk gestoken in grote en kleine projec ten. Het werk van de stichting Kruisen en Kapellen is zonder einde. De tand des tijds blijft doorknagen aan de religieuze monumentjes, normale slijtage en weersinvloeden doen zich gelden. Zorg voor muren en daken van kapellen, het schilder werk en beplanting vragen structu reel om aandacht en zorg. Extra schade wordt veroorzaakt door vernielzucht en vandalisme. Deze volstrekt zinloze en ergerlijke gedragingen vormen in belangrijke mate het begin van het definitieve verval, ware het niet dat de stichting de monumenten behoedt voor ver val. In het onderkomen van de stich ting aan de Pastoor van de Gaetstraat wordt in een goed geou tilleerd atelier gewerkt aan het res taureren, in stand houden en hero prichten van monumenten. De veelal houten veldkruisen en beel den zijn in de loop van de tijd ver vangen door duurzamere, onder- houdsvriendelijkere en vandalisme bestendige exemplaren, waarbij de originelen opgenomen zijn in de collectie van het Freulekeshuus, kerken of naar particuliere eigena ren terug gingen. VRIJWILLIGERS Dankzij de inzet van de vrijwilli gers, die zich op een vaste avond belangeloos inzetten, worden afgiet sels in beton en kunststof, in zelf gemaakte mallen, gemaakt. Ook worden de kruisen hersteld, het schilderwerk gerestaureerd en tekstborden in ere hersteld. Veel moet geregeld en georganiseerd worden; het afgieten van kruisbeel den. het vragen van offertes aan kraanverhuurbedrijven en het rege len van een inzegening. Desondanks slaagt de stichting er inmiddels al twintig jaar in om op toegewijde en vakkundige wijze zorg te dragen voor de instandhou ding van de vele religieuze monu mentjes die in het Venrayse Gods Op zondagmiddag 14 januari is Ton Jenniskens in Oirlo uitgeroepen tot prins Ton d'n Urste van de Óirlose •Spurriemökke. Tons is getrouwd met zijn prinses Wies en hij woon op de Leng. Samen hebben zij drie kinde ren en in het dagelijks leven werkt Wies in de bejaardenzorg en is Ton uitvoerder op de bouw. Zij gaan met carnaval voorop met het motto: Trek mit dees dolle daag en carnaval- spekske an en zet en vèr op owwen hoed en alles kumt goed. Loes Hellegers is dit jaar in Oirlo gekozen als de nieuwe jeugdprinses Loes d'n Urste. In het Oirlose Spurriemökkenland is Loes actief bij de fanfare, is ze bij de scouts en korfbalt zij bij DIS. Loes zal samen met vorst Daan Willems en Nar Kevin Classens Oirlo wel eens laten zien dat zij graag carnaval vieren. Haar motto is: Enne echte Spurriemök den löt zich nie kenne, den ziede de gane carnaval dur de mökkestal renne. Prins Ton d'n Urste en jeugdprinses Loes d'n Urste houden receptie op zondag 18 februari van 14.11-15.11 uur in de Mökkestal aan de Hoofdstraat. Als boerenbruidspaar van 2001 is in Oirlo uitgeroepen Rutger Bosch en Sanne Eickmans uit de buurt 'Rondum de gruune mat'. Op carna valsdinsdag zullen zij in de onecht worden verbonden om 14.49 uur in de Mökkestal. Proefboerderijn (PAV_Zon) te Vredepeel. Prins Marc I houdt receptie op zondag 18 februari 2001 in de Kleine Loef van 11.11-14.11 uur. Op het op 7 januari gehouden jeugdprinsebal is Luc (Cornelissen) uitgeroepen tot jeugdprins van de Kluutjes met prinses Ellen (v. Zutphen) en nar Tom (v. Bakel). Ook jeugdprins Luc houdt receptie op zondag ,18 februari in de Kleine Loef van 11.11-14.11 uur. Zondag 21 januari is de jaarlijkse Köpkesmert op de eerste zondag na St. Tunnis, welke feestdag op 17 januari wordt gehouden. Vroeger werden er delen van het varken en een halve varkenskop bij opbod ver kocht. De varkenskop is traditie gebleven, maar door aangescherpte wetten van de Keuringsdienst, zijn de delen van het varken vervangen door worst, balkenbrij. zult enz. en om met de tijd mee te gaan zelfs paté. Deze vleeswaren zijn allen goed verpakt. De opbrengst is voor de kerk. Om 11.00 uur is vooraf gaande aan de verkoop de H. Eucharistieviering waar ook het St. Joris en St. Antoniusgilde aanwezig zal zijn. Naast St. Joris is ook ST. Anthonis een patroonheilige van het Gilde. Na de viering, zo rond 12.45 uur, begint men met de verkoop in het gemeenschapshuis in Maashees. Deze verkoop wordt door René (Fransen) de Rüper in goede banen geleid. Tijdens de verkoop kunt u barakken, en het gewicht schatten van schalen met vlees bij het gilde. Tussen de bedrijven door zal er opgetreden worden door fanfare St. Cecilia, de Cheerbliekskes van car navalsvereniging de Bliekers en door een tiental cursisten van Dansschool Jean en Paul Janssen uil Venray met Country Line Dance. Tijdens dé ver koop wordt u getrakteerd op een lek ker hapje. Om 16.00 uur wordt de Köpkesmert afgesloten. wegen sieren en die vaak zo onop vallend de omgeving meebepalen. Hoe onopvallend wellicht ook. zon der de (veld)kruisen en kapellen zoals de St. Odakapel, zou Venray zichzelf niet meer zijn. Dankzij de vrouwen en mannen van de stichting Kruisen en Kapellen blijft het religi euze erfgoed gelukkig nog altijd voor Venray behouden. Daarvoor past dank. Vanwege al de verdien sten van de stichting Kruisen en Kapellen op sociaal-cultureel gebied, tot uitdrukking komend in de belangeloze werkzaamheden die de stichting verricht voor de instandhouding van de vele kleine religieuze monumentjes binnen de gemeente Venray, wordt aan de stichting Kruisen en Kapellen op zaterdag 3 februari aanstaande door vastelaovesvereniging De Piëlhaas de Bronzen Piëlhaas uitgereikt. De uitreiking vindt plaats tijdens de gala-avond Circus Mök in de Venrayse schouwburg. Op het 13 januari gehouden 32e prinsenbal in het gemeenschapshuis de Kleine Loef in Vredepeel is Mare I (Kroonen) uitgeroepen tot prins van de Klutetrappers 2001 met zijn prinses Brigitte en nar Patrick )Klaassen). Prins Marc 1 zijn leus is: welk dialect ze ach sjprèks, oet welke windstjreek ze auch bis, iede- rein wit wat carnaval viere is. Klutetrappers gèf gaas! In het dagelijks leven is de prins bedrijfsleider van Stichting de

Peel en Maas | 2001 | | pagina 21