Voor wat speelgoed springen ze een gat in de lucht" ZÏF PEEL EN MAAS Groei HIG blijft aanhouden cQ sfrfv 00 Regionaal talent pakt 'De Kans' Anne Enquist en Ivo Janssen in één literair programma Feestelijke opening sportcomplex Oostrum Tandtechniek Venray www.awillems.nl 11 Bekeuring Brand in bouwketen Winterschilder 'korting Creemers gaat veel verder Verlichtings controle Onduidelijk heid rechten patiënt Jenniskens^ Craenmehr Vacaturebank vrijwilligers- centrale Synthese Willems Venrayse Anouk-Elaine Mickers wil peuters in India helpen DONDERDAG 18 JANUARI 2001 - NR. 3 HONDERD TWEEËNTWINTIGSTE JAARGANG De Venrayse studente Anouk- laine Mickers loopt momenteel age bij een coördinerend adop- ebureau, een dagcentrum voor ieervoudig gehandicapte kinde- •n en een 'anganwadi', een speel- ial voor kinderen van drie tot jf jaar, op het eiland adamakudy in de Indiase deel- aat Kerala. De studente ortho- edagogiek heeft de laatste twee lar op kamers in Nijmegen ewoond. "Op dit moment loop ik age bij een 'anganwadi'. De situ- ;ie van de kinderen en de school niet echt goed, en daar wil ik imen met mijn vriendin en stu- iegenoot Sandra iets aan gaan ;randeren." Over het algemeen is de levens- andaard in de 'backwaters' van erala lager dan in de rest van de aat. "En dat is te zien aan de leef- mstan'digheden van de mensen", ertelt Mickers. "Een 'anganwadi' een soort peuterspeelzaal. De kin eren leren hier het Malayalam- ifabet (Malayalam is de plaatselij- etaal) en de cijfers van 1 tot en met 00. Het spelelement waar in lederland veel aandacht aan wordt esteed, wordt hier helemaal verge- ;n. De kinderen krijgen geen tijd m tussendoor te spelen en al zou- en ze meer tijd hebben: er is geen peelgoed. Nou gaat het er in zo'n anganwadi' wel vriendelijk en rus- g aan toe, de kinderen hoeven niet luisstil te zijn of persé hard te ;ren, maar toch is alles wel heel erg p leren en studeren gericht." SPELEN Anouk-Elaine en Sandra willen roberen iets aan deze situatie te erbeteren. "Ten eerste willen we e lerares het nut van spelen in laten ien. Een kind kan door met leuke ekleurde kralen te spelen of via antrekkelijke plaatjes met dieren er p, heel goed leren tellen. En zeg ou zelf: wat is er aantrekkelijker: Anouk-Elaine Mickers: "Ik hoop cht dat de mensen uit Venray ons villen helpen om de situatie van de inde ren te verbeteren." gekleurde kralen en plaatjes of cij fertjes op een bord? En wat dacht u van memory; een goede maar vooral leuke manier om het geheugen van een kind te trainen. En wie herinnert zich niet het hinkelen of 'springtou wen' van vroeger? Hartstikke leuk om te doen en nog goed voor de lichamelijke ontwikkeling (coördi natie en evenwicht) ook. Het zijn echt dingen die in Nederland van zelfsprekend zijn maar hier niet. Wij willen proberen dit over te brengen op de mensen hier." Verder wil het duo ook praktische hulp bieden. De schoollokalen van de twee 'anganwadis' (Sandra werkt in de ene en Anouk-Elaine in de andere) zijn er namelijk niet al te best aan toe. "Behalve dat de muren een goede lik verf kunnen gebrui ken.'zijn er weinig faciliteiten voor de kinderen. Ze zitten op plastic kuipstoeltjes die niet erg stevig zijn, of op houten banken zonder leuning. Dat op zich is nog niet zo erg, maar wel hoe ze zitten. De kinderen zitten de hele dag helemaal voorovergebo gen om zo op hun piepkleine bordje dat op hun schoot ligt, te kunnen schrijven. Het is een klein school- bordje waar ze met een soort stenen krijtje op schrijven. De schoolbord- jes hangen vaak helemaal uit elkaar of zijn gebarsten en gebroken. De krijtjes schrijven erg slecht en zijn vaak klein. De juffrouw schrijft de 'opdrachten' op het 'grote' bord (ongeveer lm2) voor in de klas. Onder deze omstandigheden moeten de koters de leerstof tot zich nemen. Ze zitten in het klaslokaal van 10.00 tot 14.30 uur en hebben maar twee keer ongeveer een kwartiertje pauze. In die pauzes eten ze vaak wat (dat hebben ze meegenomen van huis en Anouk-Elaine met drie 'gespon sorde' kinderen. "Op de achter grond zie je het water van de back- waters. Het is hier echt ontzettend mooi, met heel veel water en groen." de lunch krijgen ze op school), maar ze komen eigenlijk de hele dag niet buiten. Behalve als ze naar het toilet moeten, want dat is buiten. Wij wil len deze kinderen graag helpen door ze een heel groot schoolbord te geven. We willen langs alle wanden met zwarte lak een schoolbord maken. Op deze manier kan er ook een schoolbord voor de juf gemaakt worden natuurlijk." SPEELGOED En omdat ze aan willen sluiten bij het idee van spelenderwijs leren, willen Sandra en Anouk-Elaine ook graag speelgoed voor de peuters kopen. "We hebben al wat ideeën, zoals blokkendozen, springtouwen, puzzels, telramen, kaarten voor aan de wand (van India, de wereld, die ren etc.), kleurplaten, tekenpapier, kleurpotloden, stiften etc. We heb ben zelf ook al wat dingen gemaakt, zoals plaatjes met dieren er op om. de kinderen te leren van 1 tot en met 10 te tellen en dieren-memory. We gaan ook nog een ezeltje prik maken. Als het kan, zouden we ook nog nieuwe banken voor ze willen kopen, omdat de plastic stoeltjes echt niet handig zijn en niet goed zitten voor de kinderen. Houten banken zijn toch echt beter. Maar dit hangt natuurlijk helemaal af van onze mogelijkheden." Dit brengt Anouk-Elaine bij de financiële kant van de zaak. Want hoe graag ze het ook zou willen, ze kan dit niet allemaal zelf bekostigen en ook niet samen met Sandra. Tenslotte zijn ze nog studenten en hebben ze al hard moeten werken (zo'n twaalf uur per week naast hun studie) om überhaupt al naar India te kunnen gaan. "Om onze ideeën uit te kunnen voeren, hebben we financiële steun nodig. Elke kleine bijdrage is welkom. Om een voor beeld te geven: voor vijf gulden kunnen we vijf setjes van (12) Jumbo wasco's kopen, of (bijna) twee setjes van twaalf kleurstiften, of honderd kleurplaten! Iedere klei ne gift is dus erg welkom. Natuurlijk zijn er ook grotere uitga ven, maar daarbij zal een afweging gemaakt moeten worden. We gaan uiteindelijk kijken hoeveel geld er binnen is gekomen en wat er het hardste nodig is in iedere 'anganwa di' om op basis daarvan beslissin gen te nemen en spullen te gaan kopen. Ik hoop echt dat de mensen uit Venray ons willen helpen om de situatie van deze kinderen te verbe teren. Deze kleintjes verdienen het echt en eigenlijk zou iedereen het moeten zien als ik met kleurplaten en stiften aankom! Ze springen haast een gat in de lucht. Kunt u nagaan hoe blij ze zouden zijn met wat speelgoed en een beter lokaal!" Anita Achten-Peeters heeft voor Anouk-Elaine Mickers een rekening geopend bij de Rabobank te Venray. De rekening staat op naam van Mevr. A-E Mickers, inzake: Fundraising India. Het rekening nummer is 1400.19.081U kunt uw bijdrage hierop (tot 1 maart 2001!) storten, en graag o.v.v. Inzamelingsactie Anganwadi. Nogmaals, alle bijdragen groot of klein zijn welkom! Human Insurance Group (HIG), het jonge Venrayse bedrijf dat zich heelt toegelegd op hypotheken, pen sioenen en bedrijfsfinancieringen, blijft doorgroeien. Het bedrijf heeft zich nu volledig gevestigd in het historische pand aan de Leeuwstraat nr.4. Medio vorig jaar ontstond HIG uit een fusie van Human Insurance en Mario v.d. Vleuten Financieel Advies. Beide bedrijven waren al enige jaren actief op de diverse financiële markten. De beide directeuren, Jasper Gorter en Mario v.d. Vleuten waren van mening dat beide bedrijven elkaar konden ver sterken. En zo werd vanuit de beide oude locaties met Human Insurance jGroup gestart. Omdat het kantoor- ipand aan de Eindstraat snel te klein werd en in het pand aan de Leeuwstraat nog voldoende ruimte was, is het bedrijf sinds 1 januari definitief oververhuisd. HIG is op de hypotheekmarkt een sterke part ner. De reden hiervoor is dat Mario van der Vleuten en Jasper Gorter tevens oprichter zijn van Kombin BV. Dit is een inkoopcombinatie voor tussenpersonen uit heel Nederland. En omdat Kombin col lectief hypotheken en levensverze keringen inkoopt, kan HIG met extreem lage rentepercentages en uitzonderlijk lage premies voor levensverzekeringen werken. Daardoor heeft HIG in deze regio een zeer groot marktaandeel ver worven. Mario v.d. Vleuten verwijst daarbij naar hun ludieke adverten tiecampagne waarbij klanten wor den uitgedaagd om een goedkopere hypotheekverstrekker te vinden. Naast hypotheken zijn pensioenen Ramen Deuren Serres Tel: Q478-5714B1 een belangrijke markt voor HIG. De financiële planning van hun klanten wordt door HIG nauwlettend uitge stippeld. natuurlijk rekening hou dend met het nieuwe belastingstel sel dat sinds l januari van kracht is. HIG staat tenslotte ook klaar voor het bedrijfsleven. Bedrijven die wil len investeren of herfinancieren, kunnen bij HIG terecht en ook hier geldt weer, superscherpe tarieven. Voor meer informatie kunt U met Human Insurance Group contact opnemen, tel. 530035 Een 40-jarige fietser uit Venray probeerde in de nacht van vrijdag op zaterdag te vluchten toen de politie hem wilde bekeuren vanwege het fietsen zonder licht. Na een korte achtervolging te voet en per auto kon de man aangehouden worden. De man had geen identiteitspapieren bij zich en sprak gebrekkig Nederlands. Nadat de man aan het politiebureau een geldboete van vijftig gulden had betaald, werd hij ingesloten ten behoeve van dè vreemdelingendienst teneinde zijn verblijfsstatus vast te stellen. Ook wordt een ingesteld naar de her komst van de fiets waarop de man reed. Vermoedelijk door kortsluiting in een van de zaagmachines ontstond er zondagmorgen vroeg brand in enkele bouwketen en een open over dekte werkplaats vaü een bouwbe drijf aan de Stationsweg. Een poli tieman op weg naar huis na zijn dienst ontdekte de brand en waar schuwde brandweer en politie. Er ontstond een hevige rookontwikke ling en vanwege het blussen kwam het wegdek onder water te staan. Toen dit bevroren raakte werd de strooidienst verzocht om te komen optreden. De brandweer wist het vuur te blussen. Omtrent de schade is voor alsnog niets bekend. Bel voor meer informatie: 0478-632044 Ruim 150 jaar ervaring. Grotestraat 57, Postbus 9 ——/Tri* 5820 AA Vierlingsbeek Telefoon: 0478-632044 Telefax: 0478-632046 creemers Inschrijven nog mogelijk tot 10 februari Op zaterdag 15 september vindt in de grote zaal van Schouwburg Venray de finale plaats van 'De Kans', een open podium waarin nog niet ontdekt talent uit de regio de mogelijkheid krijgt zich te presenteren aan een groter publiek. "Er zijn al volop inschrijvingen binnen", zegt Lynn Steverink die samen met de Schouwburg Venray de organisatie van 'De Kans' voor haar rekening neemt. "De hoofd moot wordt gevormd door zang- en dansacts, maar er heeft zich bijvoor beeld ook een artiest ingeschreven die een komische pantomime-act op de planken brengt. We hopen stie kem dat zich nog enkele talenten aandienen die bijvoorbeeld iets doen op het gebied van cabaret, muziek of toneel. Dat zou het pro gramma van de voorronden en fina le nog gevarieerder maken." De drie voorronden van 'De Kans' vinden plaats op 7 maart, 16 april en 17 mei. Iedere avond staan vijf artiesten op de bühne die een act van maximaal twintig minuten opvoeren. Vanwege de grote belang stelling worden de deelnemende artiesten geselecteerd per categorie door middel van loting. De inschrij vingen die tot nu toe zijn binnenge komen zijn afkomstig van artiesten uit natuurlijk Venray, maar ook uit onder andere Liessel, Deurne, Overloon. Lottum en Sevenum. Het open podium is voor iedere talent volle artiest een echte kans. Er is geen kwaliteitscriterium en ook geen leeftijdgrens aan de deelne mers verbonden. Bovendien is alles op theatergebied welkom. Dansen, zingen, goochelen, cabaret, iedereen mag met zijn of haar act meedoen. Inschrijfformulieren zijn verkrijg baar aan de kassa van de Venrayse schouwburg. Voor meer informatie over 'De Kans' kan men contact opnemen.met Lynn Steverink, tele foon (0478)585317. Inschrijven kan tot uiterlijk 10 februari. Tijdens een verlichtingscontrole heeft de politie acht bekeuringen opgemaakt. De controle vond plaats in ctc nacht van vrijdag op \^zaterdag. Primeur voor Literair Café en Schouwburg Venray Het Literair Café Venray-regio en Schouwburg Venray zijn erin geslaagd om een uniek muzikaal literair programma naar Noord- Limburg te halen dat de titel heeft 'Tussen boven- en onderstem'. Daarin brengt de in Venlo gebo ren pianist Ivo Janssen preludes van Chopin ten gehore in een betekenisvolle samenhang met de gedichten van Anna Enquist die door de dichter zelf worden voor gedragen. Ivo Janssen en Anna Enquist zijn te zien en te horen op dinsdag 6 februari aanstaande om 20.00 uur in Schouwburg Venray. Schouwburg Venray en het Literair Café Venray- regio zijn er trots op dat ze dit bij zonder muzikaal literair programma in Venray krijgen. Het programma is bedacht en samengesteld door Anna Enquist in opdracht van het Concertgebouw in Amsterdam, waar het op 1 maart aanstaande wordt uitgevoerd. Venray heeft de voorpremière. Donateurs van het Literair Café Venray-regio, schouw burgbezoekers en geïnteresseerden in Noord-Limburg kunnen dus al eerder kennismaken met Tussen boven- en onderstem. Het Noordlimburgs publiek zit weer eens op de eerste rang. De pianist Ivo Janssen staat bekend om zijn meesterlijke vertol kingen van pianowerken van Chopin, Bramhs en Bach. De 37- jarige Janssen studeerde aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam. Tussen 1986 en 1990 won hij een aantal prijzen, waaron der de Jacques Vonk Prijs, die hem in staat stelde zijn studie in het bui tenland voort te zetten bij onder andere Robert Levin. Sinds zijn suc cesvol debuut in het Concertgebouw in 1988 treedt Ivo Janssen regelma tig op in Nederland maar ook in Duitsland, Frankrijk, Italië, Australië en de VS. In 1994 begon hij in samenwerking met het Nederlands Bach Collegium aan een zeer ambitieus project om in de loop der jaren het complete werk voor klavier van J.S. Bach uit te voeren en op cd te zetten. ANNA ENQUIST De dichter Anna Enquist studeer de zowel piano als psychologie. Zij doceerde psychologie aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam. In 1988 ging ze werken bij het Psycho Analytisch Instituut in Amsterdam en begon ze in haar vrije tijd gedichten te schrijven. Ze debuteerde nog datzelfde jaar met enkele gedichten in het literaire tijd schrift Maatstaf. Drie jaar later ver scheen haar eerste dichtbundel Soldatenliederen, gevolgd door Jachtscènes en Een nieuw Afscheid. Ze viel op als een dichteres met een heel eigen stem en werd uitgeno digd voor poëziefestivals als de Nacht van de Poëzie en Poetry International. In 1994 maakte zij tevens haar debuut als romanschrijf ster met Het meesterstuk. Met haar in 1997 verschenen roman Het geheim won zij de Trouw-publieks- prijs. Twee jaar geleden verscheen haar eerste verhalenbundel onder de titel De kwetsuur. Piano en poëzie met Ivo Janssen en Anna Enquist: dinsdag 6 februari om 20.00 uur in Schouwburg Venray. Voor deze gelegenheid wordt de foyer als klein theater ingericht. Om die reden is het aantal beschikbare plaatsen beperkt en kunt u het beste de kaartjes vooraf kopen/bestellen bij de kassa van de schouwburg. Entree f. 30,00. Donateurs van het Literair Café Venray-regio krijgen vijf gulden korting. Kortingsmogelijkheden zijn er ook voor houders van Pas 65+. CJP of scholierenpas die woonach tig zijn in de gemeenten Venray, Meerlo-Wanssum en Horst. Ivo Janssen treedt samen met Anna Enquist op Nog een paar maanden en dan neemt Oostrum definitief afscheid van sportpark De Spar. De korf bal-, tennis- en voetbalclub zullen de lopende competities nog op het oude terrein afwerken. In het tweede weekeinde van juni wordt het nieuwe sportpark, aan de overkant de Sparrendreef, feeste lijk geopend. Er blijken duidelijke verschillen te bestaan tussen de diverse zor gaanbieders in de wijze waarop zij omgaan met de rechten van de patiënt. Dit is de belangrijkste conclusie van een onderzoek door de Vereniging van Patiënten/ Consumentenorganisaties in Lim burg (PCL). Het onderzoek werd in de periode maart tot december 2000 uitgevoerd in samenwerking met de Universiteit van Maastricht. Volgens het onderzoek bestaat er tussen de ziekenhuizen, specialisten en huis artsen geen eenduidigheid omtrent de regels en de procedures die gevolgd dienen te worden bij een beroep van de patiënt op zijn rech ten. De ziekenhuizen hebben vaak wettelijke eisen op papier staan, maar de uitwerking hiervan in de praktijk laat vaak te wensen over. De procedures zijn in het algemeen omslachtig en niet vanuit het patiën tenperspectief ontwikkeld. Specia listen en huisartsen blijken over het algemeen te handelen op basis van ervaring en eigen normen en waar den. Zij zijn niet goed op de hoogte van de inhoud van de bepalingen van de Wet op de geneeskundige behandelingsovereenkomst (Wgbo). Bij huisartsenpraktijken en bij zie kenhuizen is vrijwel geen informa tiemateriaal aanwezig voor patiën ten omtrent de regels en procedures ten aanzien van hun rechten inzake het medisch dossier. De onderzoe kers doen de zorginstellingen de aanbeveling om gezamenlijk initia tieven te ontwikkelen die zullen lei den tot meer uniformiteit met betrekking tot de patiëntenrechten. De werkzaamheden aan het nieu we clubgebouw liggen op schema. Vooral dankzij de tomeloze inzet van de vele vrijwilligers. "Afgelopen week hebben de leden alle pannen het dak op gesjouwd. De dakdekker hoeft ze nu alleen nog maar goed te leggen", zegt secreta ris Ton Broeren. De officiële ope ning van het nieuwe Oostrumse sportpark is gepland op zaterdag 9 juni. Het feestweekeinde wordt een dag eerder ingeluid met een feest voor alle vrijwilligers. Zaterdag is het de dag voor de jeugd van de drie Oostrumse sportclubs. Op zondag 10 juni zijn er festiviteiten voor de senioren. Vanuit de drie sportvereni gingen is er een commissie gevormd die het feestweekeinde organiseert. Het is de bedoeling om er vooral een gebeurtenis voor het hele dorp van te maken. Overigens is het huidige sportpark eind vorig jaar alsnog geprivati seerd. De andere sportterreinen in de Venrayse kerkdorpen waren al per 1 januari 2000 aan de verenigin gen overgedragen. Uiteindelijk heeft het bestuur van de Oostrumse voet balclub vorige maand besloten om met terugwerkende kracht alsnog tot privatisering over te gaan met ingang van 1 januari 2000. "Het was voor ons toch intefessant om de pri- vatiseringsgelden te krijgen. Want het uitgangspunt is dat het zowel voor de club als voor de gemeente een win-win-situatie oplevert", aldus secretaris Broeren. Nadat de drie Oostrumse vereni gingen na afloop van het seizoen de huidige accommodatie verlaten dan zal de toekomstige eigenaar Maessen snel aan de slag gaan om zijn recreatiepark De Witte Vennen verder uit te breiden. Wellicht dat de kleedlokalen nog een nieuwe bestemming kunnen krijgen. Op de sportvelden komen vakantiewonin gen en een camping. installatie verwarming elektra ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Geert Craenmehr is het dertiende lid van de dorpsraad in Ysselsteyn. Maandagavond werden in een open bare vergadering van de dorpsraad in zaal Roelanzia de overige twaalf leden van de dorpsraad herkozen. "Ook het dagelijks bestuur blijft uit dezelfde personen bestaan", vertelt dorpsraadvoorzitter Sieb Nijssen. De vrijwilligerscentrale van Synthese is regelmatig op zoek naar vrijwilligers voor diverse activitei ten. In Peel en Maas zal regelmatig een oproep hiervoor geplaatst wor den. Vacature Synthese zoekt voor het AZC Stevensbeek iemand die verkeersles aan asielzoekers gaat geven met behulp van theorie- en praktijkmo dules. De werkzaamheden vinden plaats in Stevensbeek. U dient open te staan voor andere culturen. De werktijden zijn op woensdagmiddag van 13.00-16.00 uur. Meer informatie: Vrijwilligerscentrale, Marktstraat 8. 5801 BM Venray, tel. 0478-516995. Openingstijden: maandag van 13.00 tot 17.00 uur en dinsdag t/m donder dag van 11.00 tot 17.00 uur. 1|| J v.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 13