'Synthese moet verantwoording afleggen over middelen' Onderzoek naar riolering halve prijzen shop Processievaandel terug in kerk Oirlo Berden Mode wint promotieprijs WINTERFINALE Overeenkomst Scouting met gemeente Nieuwe gemeentegids op komst PEEL EN MAAS E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF BEZORGEN? Expositie in Beukenrode VAN OORSCHOT MODE Verkoop pand voormalig VVV-kantoor Liedjesfestival Aostrum IVN Geijsteren/Venray verzorgt weer groencursus mat PEEL EN MAAS donderdag 11 januari 2001 - Pagina! Zeven insprekers bij commissie Welzijn De eerste openbare vergadering op het gemeentehuis in het nieuwe jaar trok vorige week woensdag veel belangstelling. Naast de goed gevulde tribune van de raadszaal maakten zeven insprekers gebruik van het spreekrecht voor aanvang van de commissie Welzijn. De onderwerpen die op de agenda stonden raakten jong en oud. De mislukte jongerenwedstrijd, OJC Dingus en de bezuinigingen op ouderenactiviteiten en wijkraden. Dingus-voorzitter Pieter Gijsbers en vrijwilliger/bestuurslid Ramon Leemeijer hekelden de mislukte jongerenwedstrijd die Synthese in december hield. Het doel was een besteding voor 50.000 gulden te vinden maar de jury oordeelde dat de beide inzenders Watjang en Dingus niet aan de opdracht hadden voldaan en dus werd de wedstrijd geannuleerd. Ramon Leemeijer bracht de belabberde situatie bij jon gerencentrum Dingus opnieuw onder de aandacht. "Dit kan zo niet langer. Iedereen bij Dingus wil nu zo snel mogelijk een rechtsgang. Voorzitter Gijsbers is de laatste die nog enig vertrouwen in de politiek heeft gehouden. De vrijwilligers en andere bestuursleden zijn dit ver trouwen allang kwijt geraakt." TIENERDISCO De meiden Noortje en Jos spraken namens de jeugdgroep van 12 tot 16 jaar. "De jongeren van Venray zijn het wachten spuugzat", zo begonnen zij hun verhaal. Zij beklaagden zich dat er nog steeds geen tienerdisco en een jeugdcentrum is vanaf 12 jaar. "We staan nog steeds langs de zijlijn en voelen ons buiten gesloten. Omdat de gemeente en Dingus weer in conflict zijn geraakt is ons plan, waar we ruim anderhalfjaar samen aan gewerkt hebben, nu helemaal' uiteengevallen." De twee scholieren doelden op de onlangs opgeheven Bovenwijkse Tiener Disco (BWT). Tijdens de jongerendebatten was nog beloofd om snel iets voor de groep van 12 tot 16 jaar te doen. "Jullie stellen ons steeds meer teleur en ons ver trouwen in jullie is aanzienlijk min der geworden. Waarom gaat het nu toch weer fout? Moeten wij als Venrayse jeugd naar de kerkdorpen om daar in een jeugdhuis te vertoe ven", vroegen Noortje en Jos zich af. SYNTHESE Henk Elegeert uitte zijn ongenoe gen over welzijnsinstelling Synthese waarvan het productplan 2001 in de commissie Welzijn besproken wordt. De gemeente subsidieert Synthese komend jaar voor 2,3 mil joen gulden. Elegeert vond dat de welzijnsinstelling verantwoording moest afleggen over de middelen en dat de gemeente een betere controle zou moeten uitoefenen. Ondanks dat Synthese weer meer geld krijgt moest de gemeente enke le activiteiten schrappen. Zoals ondersteuning van de wijkraden Zuid en Centrum, ouderenactivitei ten en minderheden- beleid, Charles de Vilder, voorzitter van de Seniorenraad en de Centrale van Ouderenverenigingen, betreurde het dat tijdens het bestuurlijk overleg van 4 december de bezuinigingen bij Synthese onbesproken zijn gebleven. "Dit zet onze goede samenwerking onder druk", zei De Vilder. "Dagopvang voor ouderen is een nuttige' voorziening die niet alleen door vrijwilligers gerund kan worden. Daarbij is professionele steun nodig." Cor van de Ven, bestuurslid van wijkplatform Venray Centrum, sprak ook namens de Wijkraad Zuid. "We hebben helaas uit de krant moeten vernemen dat onze aanvraag voor ondersteuning niet zal worden gehonoreerd." Van de Ven wees erop dat het wijkplatform pas anderhalfjaar bestaat en dat er binnenkort veel staat te gebeuren in het centrum zoals het Verkeersplan en de plannen voor Blekersveld, Goumansplein en de Gouden Leeuw. "Ook de wijkraad Zuid heeft dit jaar dringend ondersteuning nodig. Er zijn veel verbeterprojecten in de wijk op gang gezet samen met basisschool De Bongerd, ouderraad en het Turks-Marokkaans centrum. Met de afdeling Openbare Werken worden wegen, trottoirs, verlichting en braakliggende terreinen opge knapt", zei Cor van de Ven. Wethouder Driessen wees erop dat steun aan dorps- en wijkraden niet oneindig kan blijven doorgaan. "Maar ik zal me maximaal inspan nen om er toch een mouw aan te passen. Binnen het college zullen we op zoek gaan naar andere finan cieringsmogelijkheden zodat de twee wijkraden en de ouderenactivi teiten dit jaar toch op steun van Synthese kunnen blijven rekenen." VAKANTIE SPANJE TE HUUR APPARTEMENTEN Rosas Costa Brava Tel. 06-53317369 Tel. 06-51367458 www.casas.nl/huur Eind mei 2001 komt er weer een nieuwe uitgave van de gemeente- gids van Venray uit. De gids omvat een actueel overzicht van instellingen, organisaties, vereni gingen, clubs en belangengroepe ringen die in Venray actief zijn. Begin januari is de acquisitie voor de nieuwe gemeentegids gestart. Namens de uitgeverij City en Tourist. Promotions, uit Waalwijk iullenide heren C. de Leeuw én M. Spreeuwenberg bedrijven en instel lingen benaderen voor het adverte ren in de Venrayse gemeentegids. Zij kunnen een brief van de gemeente voorleggen waarin dit bevestigd wordt. Wanneer men geïnteresseerd is in het plaatsen van een advertentie in de gids, kan men ook zelf contact opnemen met de uitgever, telefoon 0416-344333. Wil jij of andere bladen zoals Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Tot en met 20 maart 2001 is er in verpleeghuis Beukenrode in Venray een expositie te zien van De Baersdonck, een onderdeel van stichting De Wendel in Grubbenvorst. Atelier Zijde-en-Zo is een zijde atelier waar allerlei zijde producten gemaakt worden door mensen met een verstandelijke handicap. De deelnemers van dit atelier hebben er zelf voor gekozen om te schilderen omdat hier hun kwaliteiten liggen. De schilders worden tijdens de acti viteiten ondersteund door verschil lende begeleiders. Om het werk meer diepgang te geven wordt er gewerkt met thema's. Daarnaast worden de mensen ondersteund in hun beeld- en vormentaal door les sen, aanwijzingen, video en fotoma teriaal. De thema's worden verle vendigd met excursies en museum- en galeriebezoeken. De expositie is dagelijks tot 19.00 uur te bezichti gen in de oude kloostergangen en zaal 't Trefpunt van verpleeghuis Beukenrode. In de kerk in Oirlo is sinds kort het door Riek Vermeulen-Joosten uit Sevenum geheel gerenoveerde negentiende eeuws processievaan del met beeltenis van de H. Gertrudis van Nijvel (Abdis met staf en ratten) te bewonderen. Bijna een jaar geleden ontving pastoor Te Plate van de parochie in Oirlo een brief van pastoor Prins van de parochie in St.-Odiliënberg. Prins liet de Oirlose pastoor in de brief weten dat een familielid van wijlen pastoor G. Vervoort hem een negentiende eeuws processievaan del bracht met een beeltenis van de H. Gertrudis van Nijvel (Abdis met staf en ratten). VAANDEL Dit vaandel was tot nu toe bewaard door de zus van pastoor Vervoort, mevrouw Tonnie de RooijrVervoorLuit Nuenen. die haar broer tot zijn overlijden in maart 1971 had verzorgd. 'De vraag aan ons was om na te gaan uit welke parochiekerk bovengenoemd vaan del afkomstig zou kunnen zijn', schrijft pastoor Prins in de brief. Pastoor Vervoort was werkzaam geweest in Sint Odiliënberg, Sweykhuizen, Puth en van 1950 tot 1965 als pastoor te Oirlo. 'Daar de parochiekerk van Oirlo als patrones de H. Gertrudis heeft ligt het ons inziens voor de hand dat dit vaandel aan uw parochie toebe hoort', schrijft Prins, 'het eigenlijke vaandel is zeer versleten en als zodanig niet meer bruikbaar; de beeltenis van de H. Gertrudis in de vorm van een ovale appliek (geverfd op zijde) is nog in redelijke staat. Het zou jammer zijn dat dit 'archief stuk' verloren zou gaan na zoveel jaren, weliswaar elders, bewaard te zijn geweest. Derhalve komt het ons passend voor dit oude vaandel aan uw parochie over te dragen'. In Sint Odiliënberg trof het kerkbestuur het vaandel in zeer slechte toestand aan. "We hadden al bijna spijt van de reis die we gemaakt hadden. Maar het vaandel is weer in de oude staat teruggebracht door Riek Vermeulen-Joosten. We zijn haar echt dankbaar." Monique en Roland Bloemen van Berden Mode zijn de win naars van de promotieprijs van Venray Initiatief. Ieder jaar ont vangt de ondernemer of organisa tie, die Venray het best in de schijnwerper plaatste, de Venray Promotieprijs. Dit jaar waren genomineerd Berden Mode, Inalfa en het Odapark. Burgemeester Waals reik te de promotieprijs donderdag uit tijdens de gezamenlijke nieuwjaars receptie van Venrayse ondernemers verenigingen in de Schouwburg Venray. In het juryrapport werden Monique en Roland Bloemen een voorbeeld genoemd van de vitaliteit van een familiezaak. Zij namen niet alleen de modespeciaalzaak van hun ouders over, ze bliezen de winkel ook nieuw leven in. 'Durf, allure en kwaliteit zijn daarbij de steekwoor den'. aldus de jury donderdagavond. 'Berden Mode geeft een aanzet voor een kwaliteitsverbetering van het winkelhart Venray'. Grotestraat 73, Venray Helmond, Breda, Roosendaal, Boxmeer, Oss Extern bureau gaat knelpunten in beeld brengen De gemeente Venray gaat een extern adviesbureau in de arm nemen die de problemen met de riolering in 't Brukske, Heide, Veulen, Landweert, Bergkwartier/Molenklef, Westeinde en Venray-centrum gaat analyseren en onderzoeken. Met name naar aanleiding van de twee hevige regenbuien, op 3 juni en 20 augustus 2000, zijn er bij de gemeente Venray veel meldingen van burgers binnengekomen over storingen in de riolering. Bij hevige regenbuien bleek de capaciteit van het riool op diverse plaatsen in de gemeènte Venray tekort schiet. Om na te gaan of er in Venray 'wat meer aan de hand is' heeft de gemeente Venray in de afgelopen maanden alle bekende meldingen op een kaart ingetekend en gegroepeerd per gebied. Ook heeft een aantal,.op rio- leringsgebied deskundige medewer kers van Openbare Werken, zich in een viertal bijeenkomsten intensief gebogen over deze problemen. Waar mogelijk is per groep meldingen nagegaan wat de meest waarschijn lijke oorzaak is van een meldingspa troon, welke mogelijke oplossings richtingen er voorhanden zijn en welke vervolgacties nodig zijn. MELDINGEN Het meldingenpatroon in Leunen. Schuttersbuurt, Burggraaf en een groot gedeelte van Landweert is zodanig dat de extreme regenval hier met een grote mate van waar schijnlijkheid de oorzaak is geweest van de meldingen. Deze meldingen vergen daarom volgens de gemeente Venray geen vervolgacties. Bij de acht bungalows in Landweert (Penningkruid) is vol gens het onderzoek iets bijzonders aan de hand. Het vloerpeil van de woningen ligt circa 30 centimeter lager dan de weghoogte. Er zijn enkele maatregelen denkbaar die een oplossing zouden kunnen bie den. Nader onderzoek is nodig om te achterhalen welke combinatie van maatregelen voldoende is om de fre quente wateroverlast op te lossen, welke kosten hiermee gemoeid zij en ten laste van wie die komen. In Antoniusveld is het probleem gebied met name bij de 'witte woningen' aan de St. Antoniusveldweg. Hier is sprake van een DWA-probleem (droog weer afvoer) en een HWA-probleem (hemelwater afvoer). De problemen zijn volgens de gemeente Venray met relatief simpele maatregelen oplosbaar. In 't Brukske lijkt de oorzaak van de vele storingen van het rioolge maal an de Henri Dunantstraat, het lozingsgedrag van bewoners (afval in het riool). Als symptoombestrij ding denkt de gemeente Venray aan het aanbrengen van een rooster en/of extra snijmessen in de pomp. Daarnaast zou in de komende voor lichtingscampagne over diftar extra aandacht geschonken kunnen wor den aan ongewenst lozingsgedrag en nagegaan moet worden of aanvul lend repressief optreden mogelijk is. De meldingen in Bergkwartier en Molenklef worden veroorzaakt doordat het water uit de buurt zich in de bermen verzamelt en via de inritten naar de laaggelegen garages afstroomt. Er zijn enkele maatrege len denkbaar die en oplossing zou den kunnen betekenen. Nader onderzoek is nodig om te achterha len welke combinatie van maatrege len afdoende is om de frequente wateroverlast op te lossen, welkè kosten hiermee gemoeid zijn en ten laste van wie die komen. Voor de meldingen in Heide, Veulen, Westeinde en het centrum gebied zijn de mogelijke oorzaken van de rioloringsproblemen nog niet zo helder in beeld. Nadere analyse is volgens de gemeente Venray nodig. De gemeente Venray schakelt een extern bureau in omdat momenteel, door recente personele wisselingen bij de afdeling Openbare Werken, de capaciteit en de achtergrondken nis ontbreekt om de vervolgonder zoeken op eigen kracht uit te voe ren. Omdat de gemeente vermoedt dat voor een aantal meldingen een nauwkeuriger doorrekening van het rioolstelsel nodig is, wordt de opdracht voor het oplossen van de meldingen gekoppeld aan een opdracht om het gehele rioolstelsel, vooruitlopend op het Gemeentelijk Rioleringsplan 2001, door te reke- De gemeente Venray wil het pand aan de Grote Markt 23, het voormalige VVV-kantoor, voor een bedrag van 325.000 gulden, gaan verkopen aan Venraynaar Paul Franssen, de voormalige horecamanager van De Artiest. Sinds het VVV-kantoor verhuisd is naar het Henseniusplein. staal het gebouw leeg. Overeenkomstig de Detailhandelsnota heeft de gemeen te Venray zich in de algelopen maanden ingespannen om aan het pand, net als aan het gebouw van de voormalige raadhuis aan de Grote Markt 1een horecafunctie te geven, zodat 'de Grote Markt ingericht wordt als horecaplein.. waarbij inge zet wordt op kwaliteit met wat min der vertier en met meer rustiek'. Aan de gegadigden die zich gemeld hadden voor de voormalige Latijnse school is door de gemeente Venray gevraagd een plan op te stel len en een bod te doen. De gemeen te Venray stelde als voorwaarde dat het om een kwalitatief hoogwaardi ge horecagelegenheid moest gaan. Slechts één reactie voldeed en sprak de gemeente Venray aan. Het betrof het plan van Paul Franssen. De publieke onderdoorgang behoudt haar openbare karakter en wordt niet meegenomen in de verkoop. De gemeenteraad moet nog wel instem men met de verkoop van het pand. Op zondag 14 januari vindt het Aostrums Vastelaovesliedjesfestival in het gemeenschapshuis te Oostrum. Het muzikale gedeelte is in vertrouwde handen van de Eikenhofkapel. De middag wordt gesloten met een fantastisch optre den van de Vrolijke Jordanezen. Al met al een swingende start van het carnavalsseizoen. Aanvang 15.11 u. De gemeente Venray en Stichting Scouting De Peelspeurders ondertekenden vrijdagavond een huur-exploita- tieovereenkomst met elkaar. Dit betekent dat de gemeente Venray de exploitatie en het volledig groot en klein onderhoud van het scoutinggebouw 't Peppelshuus en het groepskampeerterrein aan de Paardekopweg voor een periode van 25 jaar overdraagt aan Scouting De Peelspeurders. Scouting De Peelspeurders meent dat deze vorm van privatisering haar nieuwe kan sen en mogelijkheden biedt, wat ten goede zal komen aan het scouting- spel met de kinderen en een goede verenigingssfeer. Doordat zoveel mogelijk onderhoudswerkzaamhe den voortaan worden uitgevoerd door de leden, kader, ouders en andere vrijwilligers van de scouting worden er kosten bespaard die direct ten goede zullen komen aan Scouting De Peelspeurders. VERHUUR Daarnaast wordt het extra aan trekkelijk om 't Peppelshuus en het groepskampeerterrein te verhuren. omdat de inkomsten hiervan ook weer direct ten goede komen aan Scouting De Peelspeurders. De ondertekening vond vrijdagavond plaats tijdens de nieuwjaarsreceptie in 't Peppelshuus aan de Oostsinsiel 4L Scoutinggroep De Peelspeurders is in 1983 ontstaan uit een fusie tus sen drie scoutingverenigingen die in Venray, los van elkaar bestonden. Deze verenigingen waren op diverse plaatsen in Venray gevestigd en de huisvesting was karig. Derhalve zijn de verenigingen samen gaan werken onder de nieuwe naam De Peelspeurders en ze betrokken het huidige pand aan de Oostsingel 41 Dit kreeg al snel de naam Peppelshuus, een verwijzing naar de lange rij populieren (Peppels) langs het gebouw. De doelstelling van de vereniging is om de jeugd in Venray een leuke, avo'ndtuurlijke vrijetijdsbesteding te bieden, waarbij de leden leren om respect voor elkaar en de natuur te hebben. Vanaf vijf jaar biedt de scouting jongens en meisjes een aantrekkelijk en gevarieerd spel, op leeftijd geent. Ook gehandicapten zijn bij De Peelspeurders welkom. Groen is in: dit is een veel gebruikte uitspraak. In onze eigen omgeving constateren we een steeds groeiende belangstelling en zórg voor onze woon- en leefomgeving. De natuur is een onverbrekelijk onderdeel van deze omgeving. Die belangstelling voor de natuur uit zich in allerlei vor- men. Van het eenvoudig genieten van het buiten zijn tot het diepgaand bestuderen van de natuurlijke verschijnselen rondom ons, Als IVN hebben we; gemerkt dat veel mensen behoefte hebben aan een steuntje in de rug om die belangstelling vorm te geven. Wij willen die mensen helpen door het organiseren van deze groencursus. De bedoeling: simpel gezegd komt deze cursus neer op het dichter bij brengen van een groep mensen bij de natuur. Wij doen dit dooreen vijftal landschappen, die specifiek zijn voor onze omgeving, eens wat nader te bekijken. Natuurlijk hopen we daarbij dat die kennismaking bij u het besef doet groeien dat we met die natuur waarvan we overigens /elf deel uit maken, opeen verantwoorde wijze omgaan, willen we niet het risico lopen, dat het voor onze kinderen en kleinkinderen hier straks onleefbaar wordt. De lesavonden zijn op woensdag in café 't Trefpunt, Dorpsstraat 16 te Geijsteren en beginnen om 20.00 uur. data lesavonden: 14 leb.. 7 mrt.. 11 april, 2 mei, 13 juni en 29 aug. De excursies zijn op zondagochtend en star ten om 10.00 uur. Data excursies: 11 mrt.. 22 april, 6 mei. 24 juni en 9 sept. Datum afsluitende fietstocht: 29 sept. Aanmelden: miv, A. Verheijen. tel. 0478-585693 of dhr. B. Elderhorst, tel. 0478-515037. Tevens door storing van ƒ50,- op rekeningnummer 16 63 20 339 van IVN Geijsteren/Venray onder vermelding van naam, adres en groencursus 2001. Er is plaats voor 30 cursisten, dus spoedige aanmelding is belangrijk!

Peel en Maas | 2001 | | pagina 7