Manders Machines... speciale machines Fijn-mechanica bij Speciaalwerk Venray 1 PEEL EN MAAS donderdag 4 januari 2001 - Pagina 9 De Manifestatie Kies Techniek heeft in haar gastbedrij- |Ven volop 'techniek' zitten. Zo ook Manders Machines BV. Dit techniek-bedrijf bij uitstek ontwerpt en produ ceert speciaalmachines in nauwe samenwerking met haar opdrachtgevers: positionerings- en fixatiegereed schappen, meervoudige puntlas-speciaalmachines,*com- plete assemblagelijnen, geautomatiseerde testinstalla ties en productgebonden speciaalmachines. Speciaalmachines naar klantenspecificaties John Thijssen, Plant Manager, legt het een en ander uit. -1 "Voor diverse branches maken we hulpgereedschappen en machines in het kader van industriële automatisering. De automotive-industrie is een belangrijke sector waar voor we zaken produceren als bumperlasmachines en C02-robot las opspangereedschappen. Maar we bouwen ook complete assemblagelijnen, al of niet geheel geauto matiseerd. Daarnaast zijn we onder meer actief in de kopieerbranche en de food-industrie, waarvoor we bij voorbeeld machines maken voor stukshandling." Alle machines worden gemaakt volgens door de klant opgegeven specificaties. "In wezen geeft de klant aan wat hun probleem is, wat wij vervolgens meenemen en verwerken in de machines." Daarvoor beschikt Manders Machines over de benodigde kennis en ervaring. "Het ontwerp van de machines ligt bij de Mechanische Engineering, waaronder ook de electrische engineering valt: we maken zelf de schakelkast van de machines. Daarnaast ontwikkelen we de besturingssoftware van onze machines zelf. Uiteraard beschikken we verder over een Verspaningsafdeling en een Montage-afdeling." Kies Techniek opent deuren De Manifestatie Kies Techniek is ook voor Manders Machines van belang. "Door Kies Techniek ben ik zelf 9 jaar geleden bij Manders Machines terechtgekomen: ik heb toen het bedrijf bezocht en toen kort daarna een vacature openstond heb ik daarop gesolliciteerd. Vandaar dat deze Manifestatie ook zo belangrijk is. Het geeft ons de kans om aan kinderen en andere belangstellenden te laten zien wat er binnen onze muren gebeurt. Welke uitdaging techniek heeft, welke mogelijkheden het biedt." Mogelijkheden biedt Manders Machines volop. "De afgelopen 16 jaar zijn we uitgegroeid van een klein bedrijfje in de garage tot een bedrijf met 34 medewer kers. We hebben onder de Manders Industries Holding samenwerkingsverbanden met Rimas (Beringe), Euto- mation (Eupen, België) en Co-Tech (eveneens in Eupen), waarmee we een grote markt kunnen bedienen. Binnenkort gaan we in Venray een nieuw pand bouwen, op het Keizersveld, omdat we op onze huidige lokatie ruimte tekort komen." veau in de branche dat dus ook stijgt. Technologie en productie komt in West-Europa op een steeds hoogwaar diger niveau. Er wordt steeds meer driedimensionaal ont wikkeld, bij het ontwikkelen worden vaak meerdere func ties in een product samengebracht, waardoor de complexiteit toeneemt. Binnen Speciaalwerk wordt ook continu bijgeschoold en opgeleid om aan de wensen van de klant te blijven voldoen." Productvoorbereiding en digitale ontwikkeling In de praktijk vertaalt een en ander zich naar een ver schuiving van activiteiten. "In Venray doen we voorna melijk productvoorbereiding en start-up van de produc ten. Het uitontwikkelde productiewerk wordt verricht in Oost-Europa. We moeten hier ook ruimte maken om in de markt te groeien en zorgen dat het repeterende pro ductiewerk geen belemmering vormt voor die groei." Naast de genoemde activiteiten neemt engineering ook een steeds belangrijkere plaats in bij Speciaalwerk Venray. "We treden in een steeds eerder stadium in overleg met de klant. Het is nu al zo dat we in de ontwikkelfase reeds betrokken worden bij een project, waarbij we gebruik maken van CAD/CAM-systemen om vanuit een digitale omgeving prototypes te ontwikkelen. Er wordt niet meer vanaf tekening gewerkt, maar rechtstreeks vanuit de computer. Hierdoor worden de lijnen naar de ontwikke ling van producten korter en kun je sneller en efficiënter inspelen op de wensen van de klant." Kies Techniek De Manifestatie Kies Techniek past wat dat betreft goed in de communicatie naar buiten toe van de nieuwe trends in technisch Venray. "Het gaat om een stukje beeldvor ming bij de jeugd en hun.ouders aangaande techniek, dat dit een begrip wordt waarvan ze weten wat het inhoudt, wat de mogelijkheden zijn. Tijdens de Manifestatie zullen we in ieder geval alle facetten van ons productieproces demonstreren. Het imago van de techniek moet omhoog en wij zullen er alles aan doen om de jeugd een goed en realistisch beeld te geven." Het belang van techniek Ben Driessen, Technisch Directeur van Speciaalwerk Venray, legt uit waarom techniek zo belangrijk is. "Het is een van de pijlers van onze economie. In ons bedrijf vind je moderne productiemiddelen voor hoogwaardige pro ducten. Het is van belang dat jongeren deze kant van 'techniek' leren kennen. Het cliché van "blauwe overalls en dampende machines" is allang achterhaald." Ben ziet met name dat de werkvoorbereiding belangrijker wordt. "Vroeger was de man aan de machine verant woordelijk, terwijl er nu veel meer in het voorbereidings traject wordt gedaan. Dat zie je terug in het opleidingsni- Zoals drie jaar geleden opent ook nu CoxMetaal zijn deuren weer voor de Manifestatie Kies Techniek. CoxMetaal is een innovatief fijnpiaatwerkbedrijf, waar producten op klantspeci ficatie worden geproduceerd met hoge nauwkeurigheid, en complexiteit. Dit uit zich in de vele (inter-) nationale klanten, in een grote variëteit aan marktsegmenten. Speciaalwerk Venray is bij uitstek een bedrijf dat je ver wacht bij de Manifestatie Kies Techniek. Het bedrijf is gespecialiseerd in fijn-mechanische onderdelen voor uit eenlopende productbranches als de medische sector, de lucht- en ruimtevaart en de electronica-industrie. De producten van dit familiebedrijf variëren van fijn-mecha nische onderdelen tot complete deeloplossingen voor de genoemde branches. Hoewel Speciaalwerk geen consumenten-producten maakt, kom je in veel producten wel een of meerdere onderdelen tegen die in Venray zijn geproduceerd. De activiteiten binnen de muren aan de Smakterweg 23 omvatten praktisch alle facetten van de fijn-mechanica: engineering en ontwikkeling, fabricage en montage/ assemblage. Daarbij wordt gebruik gemaakt van CAD/CAM-software, een high tech-machinepark en per manente educatie. CoxMetaal, waar de techniek op een innovatieve manier tot uiting komt. Door de overname van de afdeling Speciale Onderdelen Productie van Océ, is de capaciteit van CoxMetaal in een jaar tijd verdubbeld, wat zich onder andere heeft geuit in een personeelstoename. Wat wij de bezoekers op deze dag laten zien is op welke manier plaatwerk in de techniek wordt toegepast." knippen, ponsen, zetten, (punt-) lassen, maar sinds vorig jaar ook verspanende bewerkingen. Kortom teveel om op te noemen, dus kom zeker kijken! Vanaf 11.00 uur bent u van harte welkom bij CoxMetaal, waar verder Blitta, Electro Martens Installatie, Kersten Wanssum, Staalmeesters, en van Aerssen Metaal bewerking hun technische mogelijkheden aan u tonen. Techniek zit goed bij CoxMetaal Voor CoxMetaal BV heeft deze Manifestatie een extra feestelijk tintje. Directeur Jos Cox: Op deze manier kun nen wij onze uitbreiding van verleden jaar aan het publiek presenteren. Met deze bouw heeft CoxMetaal de pro- ductievloer ruim verdriedubbeld, terwijl ook de kantoor ruimtes in oppervlak zijn verdubbeld. Een heel verschil met 14 jaar geleden, toen we in het klein zijn begonnen met het vervaardigen van plaatwerk." Bij het thema van de dag, "Techniek dat zit wel goed!", sluit het bedrijf zich ook gaarne aan. "Techniek zit name lijk ook goed, vooral binnen een ondèrneming als Toepassingen in een grote diversiteit Producten van plaatwerk komen overal voor en CoxMetaal werkt onder andere voor de medische sector, turbine-Industrie, elektronica en in nog veel meer toepas singen. "De afdeling Projects Engineering van CoxMetaal richt zich op de ontwikkeling en de productie van architectonische toepassingen in de bouwindustrie. Enkele aansprekende projecten zijn de Amsterdam Arena, het Bernabeu Stadion van Real Madrid en de 013 in Tilburg. En nu loopt er een project voor ruim 10 clean- rooms voor in Rusland." Projects en Engineering begeleidt deze projecten van ont wikkeling tot de uiteindelijke oplevering. Om deze tech nisch hoogstaande producten te vervaardigen staat het bedrijf veel productiemethoden ter beschikking, zoals

Peel en Maas | 2001 | | pagina 9