Aandacht voor verkeersgedrag in centrum i Eendagslenzen! KSK-S Castenrayer aangehouden voor belediging politieagenten Kerstmarkt de Foekepot levert 1000 gulden op Maatregelen tegen overlast drugs Kerkramen terug in Grote Kerk Beplanting Boschhuizen Koude Pootjes in ZooParc CONTACTLENZEN Enquête over leefbaarheid Peelgebied LJ ILk ±J -=i LKJ aankoop van een jas! Nieuwjaarsconcert Euterpe Asielzoeker dreigt met de dood PEEL EN MAAS donderdag 4 januari 2001 - Pagina Z gin rl Werkplan politie Venray voor het jaar 2001 Als belangrijkste doelstelling voor de politie van de basiseen heid Venray geldt dat zij een opti male bijdrage wil leveren aan de veiligheid en de leefbaarheid bin nen het geografische gebied van de regio Limburg-Noord en in het bijzonder van de gemeente Venray. Uit het werkplan 2001 van de basiseenheid Venray blijkt dat de politie dit jaar onder andere de nodi ge aandacht gaat spenderen aan overlast, veroorzaakt door jongeren, de verdere ontwikkeling van het gebiedsgebonden werken en het integraal veiligheidsbeleid. Door de sluiting van het politiebureau (eind 2000) in de avond- en nachturen komt er gedurende die uren in 2001 extra capaciteit voor 'blauw op straat'. De basiseenheid Venray kent, zoals de gehele regio Limburg- Noord, de gebiedsgebonden politie zorg. Venray heeft vier gebiedsmen- toren die elk verantwoordelijk zijn voor de politiezorg in hun gebied. De gebieden zijn centrum (agent Dijkstra), kerkdorpen (agent Pijnappels), Brukske (agent Paffen), Landweert/Veltum (agent Deenen). Voor het uitvoeren van het werkplan 2001 zijn 44.000 uren beschikbaar. INBRAKEN In de kerkdorpen wordt door de politie in 2001 onder andere gericht gecontroleerd op inbraken bij bedrijfswoningen. Verder wordt het project vakantie/afwezigheidstoe- zicht op woningen door de vrijwilli ge politie voortgezet, en gaat de politie in 2001door de 'komst' van nieuwbouwwijk De Brabander (waardoor een ruime verhoging van de adviesaanvragen en certificering van bestaande woningen ontstaat) aanmerkelijk meer uren aan het politiekeurmerk Veilig Wonen besteden. De politie in het district Venray wil het aantal gevallen van geweldsincidenten op jaarbasis sta biliseren tot ten hoogste 290 mel dingen en het aantal gevallen van straatroof minimaal stabiliseren op 14 gevallen. EXTRA PATROUILLE Om geweld, agressie en de gevol gen hiervan prominent in het beleid op te nemen en daardoor de gevoe lens van onveiligheid en aantasting van persoonlijk veiligheidsgevoel terug te dringen, wordt in 2001 in de weekenden onder andere een extra districtelijke politiepatrouille inge zet die gericht gestuurd wordt naar plaatsen waar veel (uitgaans) publiek is. Verder wordt in het gebied Venray-centrum het projecf anti winkeldiefstal voortgezet. Er komt dit jaar een herbezoek van de politie aan de ongeveer 150 winkels. Voor het project worden 150 uren uitge trokken. Tevens worden in het cen trum in 2001 100 politie-uren besteed aan toezicht tijdens de wekelijkse markt en 500 uren aan algemeen toezicht in het winkelcen trum. Ook de weerbaarheidscursus voor vrouwen wordt gecontinueerd. Er worden in 2001 vier cursussen gegeven en bovendien vinden er twee herhalingscursussen plaats. Voor dit project worden 300 uren uitgetrokken. BLACK-SPOTS De zogenaamde 'black-spots' voor autodiefstallen, zoals de onver harde parkeerplaats aan de Hoenderstraat en de parkeerplaatsen bij het NS-station in Oostrum, het ziekenhuis en hotel Asteria, worden projectmatig in een preventieve sur veillance opgenomen. De contacten met de beheerders van die locaties worden voortgezet om tot infrast ructurele, delictvoorkomende maat regelen te komen. In 2001 gaat de politie weer deel nemen aan oefenavonden met brandweer en GGD ter professiona lisering van de ongevalsbehande ling. Verder wordt in het gebied kerkdorpen projectmatig gesurveil leerd op buitenlandse seizoensarbei ders die onverzekerd rondrijden om de veiligheid in het verkeer te ver groten. Tevens gaat de politie de verkeersveiligheid positief proberen te beïnvloeden door aan het Centraal Bureau Rijvaardigheid te rapporte ren over bestuurders die niet meer voldoende rij vaardig zijn (door alcohol-, drugs-, medicijngebruik of anderszinds (jaarlijks ongeveer der tig). DRUGS In het gebied centrum zijn de twee gedoogde coffeeshops gelegen. Overeenkomstig het handhavings- convenant 'districtelijke drugsnota Venray' zal het handhavingsbeleid daarvan ook in 2001 voortgezet worden. Aan eventueel opkomende illegale verkoop in andere horeca gelegenheden en straathandel (run ners) wordt door de politie nauwlet tend aandacht geschonken. In het gebied Landweert-Veltum en Brukske gaat de politie repressief optreden tegen dealen uit woningen, één en ander in samenwerking met woningbouwverenigingen en andere partners. Op het gebied van milieu gaat de politie basiseenheid Venray speciale aandacht geven aan de mestproble matiek, jachtwetzaken, illegaal ont- bossen, crossen in de natuur en agressieve wildstroperij. In het gebied Brukske heeft de politie dit jaar als speerpunt de aan pak van het dumpen van illegaal afval, met name bij de flats en het winkelcentrum Kiosk. Ook is er in de gehele gemeente extra aandacht voor de opslag van vuurwerk. OVERLAST JEUGD Ruime aandacht gaat de politie in het komende jaar ook besteden aan overlast, die veroorzaakt wordt door jongeren. Ook de toename van het aantal (gewelds)delicten onder jeug digen wil de politie tot staan bren gen, met name door de openbare orde surveillances en het centrum- toezicht te belasten met het toezicht op de jeugd. De gebiedsgebonden surveillances in de avonduren zijn tevens veelal gericht op het toezicht houden van jongeren op 'hangplek ken'. Met betrekking tot vreemdelin gentoezicht gaat de politie in Venray in 2001 projectmatig paspoorten controleren op campings waar vreemdelingen verblijven, één en ander in samenwerking met de gemeente. In het gebied Landweert- Veltum wordt dit jaar verder project matig gecontroleerd op illegale bewoning en onderverhuur. De poli tie gaat het komende jaar het ver keersgedrag in het centrum (fietsen en brommen in het voetgangersge bied) en de snelheid en overlast van bromfietsen op het 'zwarte pad' in Brukske extra controleren. SPECIAAL VOOR SPORT EN VRIJE TIJD KURSTJENS VENRAY NOORDERHOF 20 TEL- 0478 - 550630 Rustige jaarwisseling in Noord-Limburg De jaarwisseling 2000-2001 is in de politieregio Limburg-Noord vrij rustig verlopen. De politie kreeg verschillende meldingen van kleine brandjes en overlast door vuurwerk. Een houten tuinbiels en een stuk boomstam vielen ten prooi van een vuurtje in de Hoenderstraat in Venray. De politie hield bij diverse controles in het district Venlo, in het kader van het vuurwerkproject 2000-2001, negentig personen aan. Politiemedewerkers controleerden rond oud en nieuw op het te vroeg afsteken van vuurwerk en het ver oorzaken van overlast hiermee. Hierbij werden meerdere jeugdigen aangehouden, onder andere een Venraynaar. Hij werd overgebracht naar het politiebureau en doorver wezen naar Bureau Halt. Tegen een 23-jarige inwoner van Castenray is proces-verbaal opgemaakt wegens belediging van agenten. De polities- urveillance reed langs een groep jongelui die stonden te wachten om De jaarwisseling in Venray verliep erg rustig in een café aan het Schoutenstraatje te worden binnengelaten. Uit de groep riep de man uit Castenray de agenten toe dat zij daar niet met de auto mochten komen. Hij benadruk te zijn woorden met een scheld woord. De agenten riepen hem ter verantwoording en hielden de man I De kerstmarkt van basisschool De Foekepot in Venray heeft het mooie bedrag van 1184,95 gulden opgeleverd. De I opbrengst gaat naar het project 'Blinde kinderen van Tibet' van Venraynaar Paul Kronenberg. Tijdens de kerstmarkt I vond er een kerstviering plaats in de speelzaal, met veel zang, dans en toneel, opgevoerd door groep 8. Aansluitend was er een kerstmarkt voor jong en oud. Er waren veel zelfgemaakte werkstukken, lekkere hapjes en mooie live muziek. De school was sfeervol versierd, en er was ook een kerstman present. NU IEDERE TWEEDE JAS (IN DEZELFDE PRIJSKLASSE) 1 rA 11 r M 0F 40% kor™g bij Burgemeester Waals heeft met de politie van de basiseenheid Venray en de directie van Wonen Venray nadere afspraken gemaakt over de uitvoering van de Wet Victoria. Deze wet heeft betrekking op de handel in drugs vanuit woningen. Deze afspraken hebben betrek king op de wijze van omgaan met klachten, het op bestuurlijke wijze overgaan tot sluiten van de woning en het doen ontruimen van de woning door Wonen Venray. Deze maatregelen hebben tot doel om op te treden tegen overlast en de ernsti ge risico's voor de veiligheid en gezondheid van personen die woon achtig zijn in de omgeving van een woning van waaruit drugs worden verkocht. COFFEESHOPS Vanaf 1 augustus 2000 mogen alleen de beide gedoogde coffees hops Switch en Halicarnas aan de Henseniusstraat softdrugs verkopen. Niet alleen in Venray maar ook in de rest van noordelijk Noord-Limburg. Onder strikte voorwaarden en onder strenge politiecontrole. Voor de handhaving van de door de gemeen teraad vastgesteld 'Nota drugsbeleid in Venray' is een samenwerkings overeenkomst gesloten tussen de politie in het politiedistrict Venray, het openbaar ministerie en de gemeenten in het district. Op grond van die nota en de handhavingsover- eenkomst worden in de gemeente Venray twee coffeeshops (voor soft drugs) gedoogd en wordt de handel in drugs op andere plaatsen niet getolereerd. Er is bij de beleidsre gels onder andere bekend gemaakt dat er zal worden overgegaan tot sluiting voor onbepaalde tijd, indien er gehandeld wordt in (hard)drugs in voor publiek toegankelijke loka len. In geval van een horecabedrijf kan tevens de exploitatievergunning worden ingetrokken. OUDE MARKT 28 - VENLO Openingstijden: Ma.: 13.30-18.00 Di./wo./vr.: 10.00-18.00 uur* Do.: 10.00-21.00 uur-Za.: 9.00-17.00 uur 'T LEDERHUIS, OUDE MARKT 28, VENLO TELEFOON 077-3511184 De gemeente Venray stuurt begin januari 2001 een vragenlijst naar driehonderd van haar inwo ners. Doel van deze enquête is het in beeld brengen van de sociaal maatschappelijke ontwikkelingen in de diverse dorpen en wijken in de gemeente Venray. In de vragenlijst komen onder meer vragen over het werkklimaat, woonklimaat, sociaal klimaat en voorzieningen in de gemeente Venray aan bod. De antwoorden worden gebruikt om lokaal sociaal beleid te ontwik kelen. De enquête vormt een onderdeel van het onderzoek naar de leefbaar heid in het Peelgebied. Dit onder zoek bestaat uit drie onderdelen. Het eerste deel omvat het verzamelen van objectieve gegevens. Vervolg ens worden de antwoorden van de enquête meegenomen in het onder zoek. Tenslotte zullen de resultaten uit deze twee onderdelen in discussie bijeenkomsten worden besproken met bewoners, verenigingen en instellingen in het maatschappelijk middenveld. PILOT Medio maart heeft het ministerie van VWS het peelgebied, waarvan de gemeente Venray samen met acht andere gemeenten deel uitmaakt, aangewezen als pilot voor lokaal socaal beleid in het landelijk gebied. De pilot kan worden gezien als een voortzetting van eerdere activiteiten in het kader van het project 'Leefbaarheid in De Peel'. Doel van het project is het ont wikkelen van lokaal sociaal beleid in het landelijke gebied, waarbij tevens wordt gezocht naar afstem ming op regionaal niveau. Eén van de voorwaarden van de VWS-pilot is dat na het eerste jaar de sociaal-maatschappelijke ont wikkelingen van dat moment in de betrokken gemeenten in kaart zijn gebracht. Deze inventarisatie vormt een eer ste stap in het proces om tot lokaal sociaal beleid te komen. Waarschijnlijk zijn binnenkort in de pronkkamer van de Grote Kerk weer de vier laat-middeleeuwse kerkram en te bewonderen. De Stichting Altaar- en Kunst- verwerving St. Petrus Banden' Kerk Venray heeft één van de glas-in- loodramen, die in redelijke staat zijn, reeds in haar bezit. De andere drie worden binnenkort verwacht. De kerk werd in 1945 verwoest en daarbij gingen, zo werd tot voor kort aangenomen, op één raam na (een voorstelling van Johannes de Doper die zich nu tegen de zijwand boven de zij-ingang bevindt) alle ramen verloren. Maar die aanname bleek niet juist te zijn, want een Venraynaar nam de restant van de ramen na de verwoesting van de kerk in 1945 mee naar huis en ver deelde ze enkele jaren later onder zijn kinderen. De familie bleek bereid te zijn de ramen aan de Stichting Altaar- en Kunstverwer-ving St. Petrus' Banden Kerk Venray terug te geven. De bestuurscommissie begraaf plaats Boschhuizen heeft gecon stateerd dat op een aantal graven beplanting aanwezig is die hoger is dan de toegestane hoogte van 125 centimeter. Hierdoor wordt onder meer het zicht op andere graven belemmerd en dit wordt door een aantal nabe staanden als erg hinderlijk en verve lend ervaren. Ook moeten voorwer pen en beplanting op de graven staan, in verband met het onderhoud van de graven. De bestuurscommissie verzoekt de rechthebbenden en/of nabestaan den om voor I april 2001 te hoge beplanting op de graven te doen ver- wijderen of terug te doen snoeien tot de maximale hoogte van 125 centi- - meter en beplanting en/of voorwer-1 pen, die buiten het graf zijn geplaatst, te verwijderen. Op grond van de 'Verordening op het beheer en het gebruik van de i gemeentelijke begraafplaats Boschhuizen 1993' heeft de bestuurscommissie algemene richt lijnen opgesteld voor het beheer en gebruik van deze begraafplaats. De laatste richtlijnen zijn van 16 maart 1998. Ondanks de dirigentenwisseling bij de Koninklijke Harmonie Euterpe gaat het traditionele Nieuwjaarsconcert toch door. Het concert vindt plaats in de Schouwburg te Venray op Zondag 7 januari 2001Voor de donateurs van de Stichting Vrienden van Euterpe" zijn er dit jaar 2 gratis kaarten beschikbaar per donateur. Deze kaarten kunnen gereserveerd worden bij de secretaris van de Harmonie, de heer Sef Raedts, tel.550168 of afgehaald worden in de schouwburg op Zondag, 7 januari 2001 tot 10 uur 50 min. Daarna wor den deze kaarten verkocht. Alle donateurs krijgen deze week nog een brief hierover in de bus. Het bestuur kon deze brief niet eerder verzenden in verband met de onze kerheid over het doorgaan van het concert.Aan het programma werken mee de drumband van Euterpe o. 1. v.de heer Mare. Rosengarten, het Jeugdorkest o. 1. v. Bruno Lucassen, het Harmonieorkest van Euterpe onder leiding van de nieuwe dirigent Peter Bongaerts. Solistische mede werking wordt verleend door de In Venray reeds bekende sopraan ANITA BIJVOET en de. tenor PAUL VAN ROOIJ. Het concert zal tot 13.00 uur duren. Het bestuur van de Stichting Vrienden van Euterpe hoopt aan het begin van dit nieuwe jaar veel vrienden te mogen begroeten. Vorige week zijn er vier ooievaars De ooievaars, twee mannetjes en twee vrouwtjes, zijn begin vorig jaar geboren in de NaurZoo Rheine in Duitsland. De ooievaars voelen zich al goed thuis in hun nieuw aangelegde verblijf. Het verblijf van de ooievaars is inge richt voor nog veel meer ooie vaars, de bedoeling is dan ook dat er een ooievaarsstation komt in ZooParc Overloon. De jongen van deze ooievaars zullen straks weg vliegen om op trek te gaan, om vervolgens weer bij hun ouders terug te komen. Ook pas verhuisd van de Zoo in Halle (Duitsland) nar Zoo Park Overloon zijn drie sneeuwuilen (2 mannetjes en 1 vrouwtje) en binnen kort komt er nog een vrouwtje bij van Vogelpark Avifauna in Alphen aan de Rijn. Deze bijzondere vogel komt voor op de Euraziatische en Amerikaanse Toendra's en wordt met uitsterven bedreigd. Mannetje sneeuwuilen hebben een smetteloos wit vèrendek, de vrouwtjes zijn wit met bruine vlekjes. Sneeuwuilen zijn, in tegenstelling tot veel fami lieleden, overdag actief. Dit komt doordat de sneeuwuil voorkomt in de poolstreken waar het zes maan den van het jaar zeel lang licht blijft, terwijl het 's nachts nooit helemaal donker wordt. Koude pootjes In de kerstvakantie en de maand januari vindt op woensdag en zater dag de activiteit Koude Pootjes plaats. De kinderen krijgen informa tie hoe de dieren in het park de koude winter doorkomen en hoe zij in ZooParc Overloon gearriveerd. in eigen tuin de vogels en egels kun nen helpen. Ook worden onder begeleiding pindasnoeren gemaakt en boomstammetjes gevuld met zoutloos vet en vogelvoer die de kinderen mee naar huis mogen nemen.Op de volgende data is er de activiteit Koude Pootjes: 4, 5, 6 en 7 januari. Vanaf 10 januari elke woensdag om 14.30 uur en elke zaterdag om 13.30 uur. De activiteit kost ƒ1,- per kind (dit is excl. de entreeprijs). Rond de jaarwisseling zijn twee beveiligingsmedewerkers van het AZC aan de Kloosterstraat in Stevensbeek verbaal met de dood bedreigd door één van de bewoners van het centrum. De beveiligings medewerkers waarschuwden de 20- jarige bewoner van het centrum dat hij moest stoppen met het gooien van vuurwerk. Hierop ontstond een vechtpartijtje. De zaak leek op dat moment gesust. Korte tijd later kwam de verdachte weer naar het loket bij de receptie en sloeg met een mes de ruit van de receptie kapot. De asielzoeker heeft daarna het AZC verlaten en kon nog niet worden aangehouden.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5