HALVE PRIJS PRUIMING! MKHF1M 'Boek voor de toekomst' ingemetseld Forse kritiek politiek op organisatie j ongeren wedstrij d Tarieven Peel en Maas KINDERAFDELING Kerstman Minder welzijnswerk voor meer geld SHOWÏZ TTTTriU iiUTrWiJla WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING 0 Asteria pb/lbRVnch HYPOTHEEK SHOP ongen dè specialist T oor tegels, sanitair en tegelwerken! Wij ruimen op... TAPIJTCENTRUM NEDERLAND DONDERDAG 4 JANUARI 2001 Nr. 1 HUNDfcHD i VfcEËNTWINTIGSTE JAARGANG in (stille) verkoop gevraagd vana FRE uw sle 0478-51398C aan- en ƒ650.000,- D OLFEN utel tot succes! www.fredolfen.nl verkoopmakelaardij PEEL EN MAAS Srotestraat 68 - Postadres: Postbus 1, 5800 AA Venray - Tel. 0478-582727/Fax 510916 imail adres: peelenm@tref.nl - Internet site: http//www.vandenmunckhof.nl/nieuws Ik «20™.- voor: aankoop verkoop taxaties WTSRSSTRAAT 19a 'VENRAY'TEL (H765B Advertentieprijs: ƒ0.44 p. mm (excl. btw) - Abonnementsprijs per jaar ƒ36,50 Abonnementsprijs buiten de regio 55,00 (uitsluitend bij vooruitbetaling) berden Grotestraat 23 5801 BE Venray Q Tel. 0478-581526 Afgelopen kerstdagen heb ik even de tijd gehad om me eens te verdie nen in het feit wat 'de Kerstgedachte' nou exact inhield. Ik zat wat achter nijn pc-tje te klooien en te rekenen, en kwam op een gegeven moment bij Ie kerstman terecht. Na wat rekenwerk schrok ik. want als je nou eens •oed nagaat wat die vent nou allemaal doetONVOORSTELBAAR Ik kom tot de volgende conclusie, als je het niet gelooft reken je het naar na, het klopt precies Er zijn 2 miljard kinderen over de gehele wereld. Een gemiddelde van 1,5 kinderen per huishouden levert een totaal van 108 miljoen huizen op. Vlen neemt aan dat elk huishouden tenminste 1 goed kind bevat (dit is een >ptimistische schatting). De kerstman heeft 31 uur de tijd dankzij de ver schillende tijdzones en de rotatie van de aarde aangenomen dat hij van xrst naar west werkt (wat logisch lijkt). Dit zijn dus 3.48 miljoen huizen per uur. ofwel 968 huizen per seconde. Dit betekent dat hij per huishouden 1,033 milliseconden heeft om te parke en, uit de slee te springen, door de schoorsteen te springen, de cadeautjes jnder de kerstboom te leggen, weer in de schoorsteen te klimmen, de slee i)p te starten en naar het volgende huis te gaan. Als we ook nog eens aannemen dat al deze huishoudens gelijk zijn ver- ieeld over de wereld, hebben we hel nu over 1,3 kilometer per huishou- ien, en een totale rit van 140,4 miljoen kilometer. Dat betekent dat de slee /an de kerstman met een snelheid van 1.258,1 kilometer per seconde reist: 1.194 keer de snelheid van het geluid. Een normaal rendier haalt hooguit 50 kilometer per uur. Het gewicht op de slee leidt tot nog iets interes- ;ants:aangenomen dat ieder kind een normale legodoos zou krijgen (onge- /eer 1 kilo), draagt de slee dus minstens 108 miljoen kilo, waarbij het gewicht van de kerstman is genegeerd. Op het land kunnen normale ren- lieren niet meer dan 160 kilo trekken. Zelfs als een vliegend rendier' tien naai dit gewicht zou kunnen trekken, kunnen we niets met acht of negert endieren. We hebben er 675.000 nodig. Het totale gewicht wordt nu 148,5 biljoen kilo. 148,5 miljoen kilo met een snelheid van 1.258,1 kilometer )er seconde zorgt voor een waanzinnige wrijvingskracht. De rendieren tullen op dezelfde manier verhit worden als een ruimtesonde die door de atmosfeer van de aarde heen komt. De voorste twee rendieren zullen naar schatting 14,3 miljard kilojoule per seconde absorberen. Waarschijnlijk tullen ze hierdoor ontploffen en de twee rendieren achter zich aan de wrij vingskracht blootstellen. Ook zullen er geluidsknallen als nooit tevoren worden waargenomen. In 3.00426 seconden zal het hele team van rendieren zijn ontploft. In de tus sentijd wordt de kerstman aan middelpuntvliedende krachten van 17.500 teer de zwaartekracht blootgesteld. Een kerstman van 300 kilo wordt zo de lucht in gesmeten met een kracht van 443.150 Newton Kortom; ik weet nu waarom ik nooit een presentje vind onder de kerst boom. Jammer dus Rühl Haegens van Aar astingodriicurs Voorkomen dat u belasting betaalt! Noorderhof 8. Postbus 68.5800 AB Venray telefoon (0478) 58 4 3 33. fa* (0478) 58 46 24 e-mail: lnfo@rha.nl internee www.rha.nl if om JJ®@m§'' :L Vferlingsbeekseweg 16. Overloon 0478-649166 Na de hoogmis in de Grote Kerk te Venray werd maandag het 'boek voor de toekomst', dat bestaat uit bijdragen van tachtig Venraynaren, plechtig ingemet seld in het nieuwe hoogaltaar van de kerk. Eind 1999 werd het interieur van de Sint Petrus' Banden Kerk in Venray verrijkt met een neogotisch hoogaltaar en een zijaltaar, naar een ontwerp van Roermondenaar Jos Cuypers. De altaren dateren uit 1905 en zijn afkomstig uit de Annakerk in Breda. Gedurende het jaar 2000 is de reconstructie en res tauratie van de altaren voorvarend ter hand genomen. Om de nodige financiële midde len hiervoor te verwerven, besloot de Venrayse stichting 'Altaar- en kunstverwerving St. Petrus Banden Kerk Venray' enkele maanden gele den om een bijzondere actie op touw te zetten. Honderd Venraynaren (of oud inwoners) konden zich voor het eind van het jaar voor honderd gulden laten vereeuwigen door een A4- pagina in het boek te kopen. Op die pagina konden ze een persoonlijke boodschap schrijven of laten druk ken. Met bijvoorbeeld een groet aan het nageslacht, een verklaring, een stamboom, of een bedrijfsrapporta- ge. De actie was een succes, want notaris Mathijsen ontving tachtig vellen, die hij. zonder dat ook maar iemand een blik op de vellen kon werpen, in lood heeft verpakt. Maandag werd dit 'sponsorboek* plechtig ingemetseld in het hoogal taar. Notarieel is vastgelegd dat het boek pas na het jaar 2500 mag wor den geopend. De politiek leverde woensdag avond in de commissie Welzijn forse kritiek op de organisatie van de jongeren ideeënwedstrijd. In december werd door welzijnsin- stelling Synthese een wedstrijd uitgeschreven waarin jongeren initiatieven konden aandragen om 50.000 gulden te besteden voor het jeugd- en jongerenwerk. Het beste idee zou beloond worden met 1000 gulden. De jongerencentra OJC Watjang uit Oirlo en OJC Dingus uit Venray schreven op de prijsvraag in en kwa men met een voordracht. Uiteindelijk besloot een onafhanke lijke jury dat beide deelnemers niet aan de criteria voldeden en de prijs vraag - onder strictere regels - opnieuw uitgeschreven moest wor den. Dit was vooral tegen het zere been van de jongeren van Dingus die veel tijd en energie in hun voor dracht gestoken hadden. Het jonge rencentrum leeft toch al op een gespannen voet met de gemeente en Synthese. Voor de Venrayse jonge ren was dit het zoveelste bewijs dat zij miskend worden. Pieter Gijsbers, voorzitter van Dingus, sprak er zijn ongenoegen over uit dat na de wedstrijd de spel regels ineens veranderd bleken te zijn. "Dit is totaal verkeerd gevallen bij onze deelnemers en onze achter ban. De misleidende propaganda op de posters van Synthese werd gevolgd door een slechte en chao tisch georganiseerde wedstrijd. Met een rampzalig resultaat tot gevolg. Geloof maar dai onze deelnemers na deze frustrerende gang van zaken geen enkele inspiratie hebben om nog eens aan zo'n wedstrijd mee te doen", sprak Gijsbers de commis sieleden toe. OVERHEIDSGELD Welzijnswethouder Jan Driessen trok na de flinke kritiek van de com missieleden het boetekleed aan. "Het is mislukt", constateerde Driessen terwijl de Dingus-jongeren demonstratief de raadszaal verlie ten. "Het heeft me ook verbaasd dat er zo snel posters werden opgehan gen voor een jongerenwedstrijd. Zelf schrok ik ervan. Waar is men nu mee bezig, vroeg ik me toen af. Synthese en de afdeling welzijn zijn hier schuldig aan en daarvoor voel ik mijzelf dus ook verantwoordelijk. Dit verdient niet de schoonheids prijs. We zijn van een koude kermis thuisgekomen", zei wethouder Driessen. Tijdens de begrotingsbehandeling op 31 oktober werd op initiatief van de PvdA 50.000 gulden vrijgemaakt voor het jeugd- en jongerenwerk. Het was de bedoeling dat op korte termijn en met weinig spelregels 'een financiële ondersteuning ter aanmoediging van uiteenlopende initiatieven voor en door jongeren' gegeven kon worden. Zo luidde het amendement van de PvdA dat door de andere partijen werd overgeno men. Het schoot bij commissielid Mathieu Emonts (PvdA) woensdag avond in het verkeerde keelgat dat Synthese bij de wedstrijd een prijs van 1000 gulden had uitgeloofd. "Het stuit ons tegen de borst dat op zo'n goedkope manier omgespron gen wordt met overheidsgeld. Die prijs van 1000 gulden heeft geen enkele pas. Want jongeren komen ook wel met ideeën zonder dat daar een beloning aan wordt verbonden. Het staat ons ook tegen dat die wed strijd zo amateuristisch georgani seerd is", zo uitte Emonts zijn onge noegen. VERTROUWENSRELATIE Ondertussen treft de gemeente voorbereidingen voor een her nieuwde poging om de 50.000 gul den te besteden. Zo zijn er nu elf voorwaarden opgesteld waaraan de deelnemers moeten voldoen. Alle sozen en jongerenorganisaties in de gemeente Venray zijn hiervan op de hoogte gesteld, zo meldde wethou der Driessen. Inmiddels heeft de gemeente al 10.000 gulden van het bedrag afgehaald voor een jeugd- en jongerenkrant die vier keer per jaar moet verschijnen plus de ont wikkeling van een website. Zowel Ton Teeuwen-Peeters (CDA) als Mia van het Reve (D66) vroegen zich af of dit besluit wel voldoende met de jongeren besproken was. De jongeren van Dingus zal het een worst wezen. Zij hebben hun buik meer dan vol van de 'mislukte prijs vraag'. Wethouder Driessen sprak de hoop uit dat de vertrouwensrela tie tussen Dingus en de gemeente intact zal blijven. Komend halfjaar zullen er namelijk spijkers met kop pen geslagen moeten worden om de intentieverklaring van 12 juli 2000 uit te werken en daadwerkelijk te starten met de verbouwing van het jongerencentrum. hotel Restaurant nodigt u uit voor... 1-I hotel Asteria Venray MAASHESEWEG 80A, 5804 AD VENRAV INL EN RESERVERINGEN: TEL 0478-51 1466 Ondanks dat het budget voor welzijnsinstelling Synthese ver hoogd is tot 2,3 miljoen gulden heeft de gemeente moeten schrap pen in enkele activiteiten. Zo is er bezuinigd op de ondersteuning van de wijkraden Zuid en Centrum en op ouderen- en min derhedenbeleid. Synthese had namelijk een offerte van 2,6 miljoen gulden ingediend. Daarvan heeft de gemeente ruim drie ton moeten schrappen omdat er in de begroting voor 2001 'slechts' ruimte gereserveerd was voor 2,3 miljoen. Woensdagavond besprak de commissie Welzijn het product plan van Synthese. De commissiele den hadden vooral moeite met de bezuinigingen van 84.000 gulden op de ondersteuning van twee wijkra den en het stoppen van ontmoe tingsactiviteiten voor ouderen in de Zuiderpoort. Wethouder Driessen zei 'met de rug tegen de muur te staan' omdat de begroting voor dit jaar al op 31 oktober is vastgesteld. Mare Vincken, unitleider van Synthese, sprak zijn verbazing ervo- ver uit dat de gemeente deze posten geschrapt heeft. "Want in september bij de halljaarrapportage hebben we al aangegeven dat de hegeleiding van de twee wijkraden zou doorlo pen in 2001Dus dit had wel meege nomen kunnen worden in de begro ting." De commissieleden spraken er hun ongenoegen over uit dat zij veel te summiere en vage informatie hadden ontvangen. "We zijn in ver warring gebracht want argumenten ontbreken in de gemeentelijk nota", aldus Mathieu Emonts (PvdA). Wethouder Driessen zegde, onder druk van alle partijen, toe om "naar financiële mogelijkheden op zoek te gaan" om de wijkraden en de oude- renactiviteien in Zuiderpoort te kun nen blijven ondersteunen.Het zou voor de commissie Welzijn zinvol Patersstraat 3 3801 AT Venray (naast Postkantoor) Tel. (0478) 51 57 55 Op 1 januari zijn de tarieven voor Peel en Maas aangepast. Een jaarabonnement op Peel en Maas gaat in 2001 fl. 36,50 kosten. De korting van fl. 1,- voor abonnees, die ons een bankmachtiging heb ben gegeven, blijft van kracht. De prijs van losse nummers gaat naar fl. 1,50. Ook de advertentietarieven zullen worden aangepast. De losse mm-prijs bedraagt vanaf 1 januari 2001 fl. 0,44 (excl. btw). Voor contractprijzen kunt U een overzicht aanvragen bij onze admi nistratie of downloaden vanaf onze website wv7vv. vandenmu nck- hof.nl. Ook gewijzigd is ons voorpaginatarief. Vanaf 1 januari 2001 is dat tarief vier keer het reguliere advertentietarief. Het tarief van de ooipagina, 2e katern is drie keer het reguliere tarief. Hiermee willen wij on/e adverteerders on deze pagina's toch een zekere mate van exclusiviteit bieden. y mi.' w TEGELS SANITAIR TEGELWERKEN Tegels, Sanitair en Tegelwerken Rongen is leverancier van een uitgebreide collectie topmerken. Bezoek onze showroom en laat u vakkundig adviseren. Keizersveld 22 Venray wMfe» (0478) 55 04 10 TEGELZETTERSBEDRIJF RONGEN zijn om de subsidie-relatie met Synthese eens tegen het licht te hou den. In de overeenkomst, die nog tot en met 2003 doorloopt, ligt de sub sidie voor het overgrote gedeelte vast. Van het bedrag van 2.3 miljoen is ruim 2 miljoen gulden bestemd voor algemeen en specifiek wel zijnswerk waaraan niet meer te tor nen valt. Slechts bij het nieuwe wel zijnsbeleid kan de gemeente nog sturen. En op de 550.000 gulden die Synthese hiervoor in 2001 offreert bezuinigt de gemeente daarom juist. Hel is bijzonder frappant dat Venray minder diensten kan afne men voor meer geld. Ondanks dal de gemeente de budgetten jaarlijks verhoogt met een gemeentelijke indexering. "Maar deze indexering houdt geen gelijke tred met de loon ontwikkeling en andere kostenstij gingen in het maatschappelijke veld. Dit betekent dat bij gelijkblijvende budgetten uiteindelijk minder uren kunnen worden ingekocht", zo staat te lezen in de nota. Bovendien is Synthese een monopolist als aanbie der van lokale zorg en welzijn. Het is opvallend dat het jaar 1999. waar in de gemeente toch bijna 2 miljoen gulden aan Synthese betaalde, totaal niet is geëvalueerd. De enige die tij dens de commissievergadering daar van gewag maakte was inspreker Henk Elegeert. Hij eiste dat Synthese verantwoording aflegt over de middelen. "Wij moeten deze falende organisatie kunnen controle ren", zei Elegeert. i /(.«hT SSANG YONG 4WD PERSON KN- EN BEDRIJESAITO VERKOOP MEI WE- EN GFBRl IK1 F. Al IO*S VAKKIND1G ONDFRHOl D EN REPARATIE GEZEI.LENBAAM 8 5813 EA YSSELSTEW TEL: 0478-541945 FAX: 0478.541104 F-mall: VAKGARAC.F «GOM M.YNSFNDFW1 f.M Intern*,llr: WWW.GOMM.VNS FMIFWI r.M H0 VENRAY Julianasingel 7

Peel en Maas | 2001 | | pagina 1