Wat zij ervan verwachten "Het jaar 2000 is een succes geweest" "Oppositie is bittere noodzaak in democratie" 'We gaan meer en beter naar de burger luisteren' 'Rijkdom kan wantrouwend maken' 'Verhui zing goede keuze geweest' 'Het jaar 2000 was voor het Odapark een bijzonder jaar' 'Wonen, werken en welbevinden voor iedereen' 'agj >EEL EN MAAS donderdag 28 december 2000 - Pagina 7 De redactie van Peel en Maas vroeg een aantal bekende Venraynaren ini hun verwachtingen, wensen etc. voor het jaar 2001 uit te spreken. rVij wensen U hier veel leesplezier mee. Burgemeester Jos Waals over het jaar 2001 2000 begon spannend. Er was .nzekerheid of Venray wel "mil- enniumproef" was. Maar dat leek gelukkig het geval, lestuurlijk was 2000 een boeiend aar. Een wisseling in het college, i-aar Frans Janssen vertrok en ,ei Heidens kwam. Je schrijft dat ivel in een zin op, maar verande- ingen in een ingespeeld team v ra- en veel aandacht. Ad de Bever, gemeentesecretaris, vertrok laar Gouda. Met Piet Lucassen, nieuwe gemeentesecretaris, n rad bijna een geheel nieuw team u 1 tan ambtelijk leidinggevenden an. Dat leidt tot cultuurverandering. Jaar hebben we voor gekozen, maar iet moet wel in goede banen geleid Korden. Dit jaar is ook duidelijk ;eworden dat "Keerpunt" uit 1996 n financieel opzicht een goed rt>esluit was. Maar wat we in 1996 liet zeker wisten, werd in 1997 dui delijk: de economische groei is zo l. -oortvarend dat er steeds meer in vaVenray kon en moet gebeuren, towel bij het bedrijfsleven als bij de iverheid, de particulieren en de vele -erenigingen en clubs die Venray ijk is. En als je dan in 1996 het lèsluit genomen hebt dat de perso- leelskosten van de gemeente drie aar lang niet mogen stijgen, loop je och tegen de grens van je eigen nogelijkheden aan. Daar waar het :cht niet anders kon zijn tijdelijke ledewerkers aangetrokken; om de mtwikkeling van St. Anna en St. iervaas en de wijk Brabander nogelijk te maken; om alle rotondes in te leggen en Venray verkeers- •iliger te maken; om de riolering in het buitengebied mogelijk te laken; om de vele bouw- en lilieuvergunningen te kunnen 'handelen; om bouw- en industrie- aid te verkopen: om de herstruc- irering van het Venrayse buitenge- lied ter hand te nemen. BOEIENDE DISCUSSIES Als het economisch goed gaat lerk je dat onmiddellijk aan vele ieuwe zaken die op de gemeente (komen en je kunt tegen de burger iet zeggen: "We hebben even geen lensen om u te helpen". Vandaar [jdelijke medewerkers. We gaan die itwikkeling het komende jaar Jlkeren. Dus meer werk laten uit- oeren door eigen medewerkers, lierdoor zal het aantal medewer- ers toenemen. Dat kan ook, omdat ive met "Keerpunt" 5 miljoen heb- ien bezuinigd en daardoor ruimte lebben gecreëerd om nieuwe men- ien aan te trekken. We hebben in !000 ook een eerste gedachten wis- leling gehad over de huisvesting ran alle medewerkers. Ook die dis- :ussie zal in 2001 verder gaan. Het luidige gemeentehuis, waar we zeer aan gehecht zijn, is niet alleen te klein, maar voldoet ook niet aan de eisen van de ARBO-wet. Boeiend waren ook de soms emotionele dis cussies over het ziekenhuis; over coffeeshops en drugsbeleid; over de schouwburg; over de komst van een asielzoekerscentrum en over het bouwen in de kerkdorpen. Bestuurlijk zijn dat goede discus sies, zeker als je je keer op keer realiseert dat raad en college hun politieke verantwoordelijkheid nemen om de belangen van de Venrayse burgers zo goed mogelijk te dienen zonder iemand naar de mond te willen praten. EMOTIES En als je dan ziet hoe hoog de emoties soms oplopen realiseer je je dat politiek en bestuur werk is van betrokken mensen. Ik ben blij dat we die in Venray zo veel hebben. Heel goed is het dat we in 2000 het slepende conflict met OJC Dingus hebben kunnen bijleggen. Het is in het belang van alle Venrayse jonge ren dat we in 2001 op de ingeslagen weg door gaan en er een vet en cool open jeugdcentrum van maken. Ook de keuze die we dit jaar hebben gemaakt om vaker en eerder met U te praten over nieuwe ontwikkelin gen zullen we in 2001 verder door voeren. Meer en beter naar U luiste ren. U eerder betrekken bij de zaken die wij in Uw belang willen ontwik kelen. We hebben in 2000 nog veel meer gedaan en ook in 2001 zullen we niet stilzitten. Verre van dat. Maar vooreerst verheugen we ons op oud en nieuw. Ik hoop dat U een hele fijne jaarwisseling zult hebben, samen met Uw familie, vrienden en bekenden. Veel gezondheid en veel goede voornemens. Voornemens die geen herstel zijn van wat vorig jaar is mis gegaan, maar om samen ver der te werken met "Venray, Uw partner". Deken Coenen: zorgen over de zwakken in de samenleving De tijd tussen kerstmis en ïieuwjaar is een tijd van achter om kijken, de balans opmaken, en jan vooruitkijken met verwach tingen en met hoop.... Als ik terug kijk op het afgelopen aar, dan ben ik vooral dankbaar. 5ankbaar voor het vele dat in en ond ons kerkgebouw is gebeurd. Twee schitterende altaren uit Breda irbij gekregen. De toren is onder landen genomen, ziet er schitterend lit en kan er nu weer enkele decen- lia tegen. En wat dan tot dankbaar- leid stemt is de belangeloze inzet ran zo veel mensen op zoveel fron ten. Want niet alleen is er sprake van rijwilligers op materieel gebied, iet restaureren, de kerkbijdrage, opbouw van altaren enz. Ook op meer geestelijk gebied wordt ontzettend veel en goed werk ledaan door vele vrijwilligers voor in achter de schermen. En daar nogen we dankbaar om zijn. Terugkijkend maar tegelijkertijd wat vooruit kijkend maak ik me ook wel zorgen. Zorgen over de zwakken in de samenleving. Materieel hebben we het nog nooit zo goed gehad als nu. Maar de aandacht voor elkaar neemt eerder af dan dat die toe neemt. Rijkdom kan wantrouwend niaken. De samenleving wordt in ieder geval steeds individualisti- scher, en dat is een punt van zorg! Er is veel (ook verkapte) een zaamheid. We engageren ons te wei nig. Verenigingen hebben daar last van, ook de kerken hebben daaron der te lijden: wij allen die anno 2000 leven, hebben er steeds meer moeite mee om ons te binden aan een taak of een vaste verplichting. We leven als het ware in een supermarkt: je pikt eruit wat je hebben wil. en laat de rest. Maar wat als je in die super markt niet meer kan komen? Wat als je (hoog)bejaard bent, of gehandi capt of anderszins wat aan de kant staat? Dan val je buiten de boot. En er zijn te weinig krachten om daar wat aan te doen: de zorg, verpleeg- en verzorginstellingen, allemaal kampen ze met een tekort aan perso neel. De politiek zal daar een ant woord op moeten geven, maar dat ontslaat de individuele burger niet van zijn plicht: hart hebben voor elkaar, en met name voor de zwak keren in onze samenleving. Als ik dus een wens mag formuleren, dan zou dat zijn: laten we in het nieuwe jaar met name aandacht geven aan mensen aan de rand van onze maat schappij. Mensen die buiten de boot (dreigen te) vallen. Om hunnentwil. Of uit goedbegrepen eigenbelang: want eens hopen ook wij op aange name wijze zeer oud te worden.... Zalig Nieuwjaar! J. Coenen pr. Pastoor-deken PEEL EN MAAS 'n abonnement waant VVV-directrice Betty Bradley: Het eerste jaar van het nieuwe millennium is voor de VVV/ANWB Venray een zeer bewogen jaar geweest. 2000 stond in het teken van de ophanden zijnde fusie. De leden hebben eind november, vastberaden doch met enige weemoed, het besluit tot opheffing genomen. Dat betekent overigens absoluut niet dat de VVV/ANWB uit Venray verdwijnt. U kunt gewoon terecht in onze winkel aan het Henseniusplein. Ook voor mij persoonlijk was 2000 door de fusie een spannend jaar: de onzekerheid rond een nieuwe func tie binnen de organisatie. Inmiddels is bekend, dat ik de vestigingen in Noord-Limburg ga aansturen, Ik verdwijn dus niet uit het o.og, maar blijf de belangen van Venray behar tigen. De regio VVV Noord- en Midden Limburg neemt de promotie van Noord- en Midden Limburg ter hand. Wil Venray echter op toeris tisch gebied een toontje meeblazen, dan zal de gemeente haar speerpun ten moeten bepalen. Economisch gezien heeft de VVV/ANWB Venray het goed gedaan. Na een vol jaar op de nieuwe locatie blijkt, dat •verhuizing de enige goede keuze is geweest. We groeien nog steeds en de verwachtingen voor 2001 zijn hoog gespannen. Wij zijn ervan overtuigd dat de verwachtingen waarheid worden. Commandant Rikken, Groep Geleide Wapens: Succes. Voor de Groep Geleide Wapens van de Koninklijke Luchtmacht is het jaar 2000 een succes geweest. Met name tijdens belangrijke internationale oefe ningen en evaluaties blonk de Groep uit in haar hoofdtaak luchtverdediging. Opvallende wapenfeiten waren daarbij de uit stekende resultaten tijdens de tweejaarlijkse NAVO inspectie, die dit jaar in Denemarken plaatsvond en de jaarlijkse schie toefening op het eiland Kreta. Beide examens werden met hoge scores afgesloten. Veel respect en lof waren er voor het personeel van de Groep, dat tij dens beide evaluaties door de inter nationale evaluatieteams werd geprezen voor de professionele taakuitvoering en de plezierige onderlinge samenwerking. Een bij zonderheid in het bestaan van de Groep Geleide Wapens was 'het winnen' van de Sportcompetitie van de Koninklijke Luchtmacht. Dit is een competitie waar alle onderdelen van de Koninklijke Luchtmacht aan deelnemen. De Groep Geleide Wapens is een middelgroot onder deel binnen de Koninklijke Luchtmacht. Het is daarom heel bij zonder dat ze in de sportcompetitie, die bestaat uit meer dan tien sporten, als eerste is geëindigd. REALITEIT Naast deze bijzondere sportpres tatie en de genoemde oefeningen levert de Groep Geleide Wapens, met ongeveer 20 militairen, ook een bijdrage aan de helikopter inzet van de Koninklijke Luchtmacht in Eritrea. Het betreft hier voorname lijk verbindingspersoneel, personeel uit de horeca-, de geneeskundige dienst en uit de logistiek. Behalve naar Eritrea zijn het afgelopen jaar ook militairen van de Groep Geleide Wapens op individuele basis uitge zonden naar het voormalig Joegoslavië, Kosovo en Amendola in Italië. Zij allen hebben ieder voor zich op eigen wijze een bijdrage geleverd aan de 'vrede en veilig heid' in de wereld. En op die bijdra ge van haar personeel is de Groep Geleide Wapens dan ook terecht trots. NIEUWE UITDAGINGEN Voor het jaar 2001 staan er grote luchtverdedigingsoefeningen gepland. Behalve op en om de thuisbasis in de Peel wordt er deel genomen aan oefeningen in New Mexico/USA en op Sicilië/Italië. Joop Wismans van het Odapark Na de start in juni 1999 met de presentatie van België, volgde op 16 januari 2000 de opening van de tentoonstelling 'The world accor ding to Great Brittain', samen goed voor meer dan 30.000 bezoe kers. Aantallen waar menig muse um jaloers op zou zijn. Wie herinnert zich niet de dansen de hazen en het slapende paard van Sophie Ryder en de prachtige instal latie van Elisabeth Ogilvie die de gehele expositieruimte onder water zette? Wat hebben daar veel mensen bij zitten mijmeren. En niet een keer, er waren er zelfs bij die elke week even terugkwamen. Zomaar, om te genieten. KINDERVOORSTELLINGEN Ook de kindervoorstellingen zijn elke keer uitverkocht en men denkt er over om in de loekjomst eventu eel twee voorstellingen op een mid dag te organiseren zodat niemand meer teleurgesteld hoeft te worden. De concerten die in het wintersei zoen een maal per maand op een zondagmiddag plaatsvinden zijn ook elke zo goed als uitverkocht. Het aantal huwelijken dat in het Odapark wordt gesloten is vele malen groter dan men aanvankelijk had gedacht. Het afgelopen jaar waren dat er 44. Hoewel nog niet elke sponsor van het Odapark gebruik maakt van de mogelijkheid het Theehuis te gebruiklen voor presentaties en der gelijke. hebben er in het afgelopen jaar toch al verschillende seminars en andere bijeenkomsten plaatsge vonden; Het streven is om in het nieuwe jaar deze activiteiten aan zienlijk uil te breiden. Dat het Odapark goed op weg is blijkt wel uit het feit dat op 20 oktober aan de voorzitter van de stichting Odapark, de heer Welschen, door baron van Voorst tot Voorst de 'Os Limburg Pries', een bedrag van 5000 gulden werd uitgereikt en dat de stichting nu genomineerd is voor de Promotieprijs van Venray Initiatief. Dat het Odapark ook door de kunst wereld serieus genomen wordt blijkt wel uit de op handen zijnde samen werking met Museum van Bommel van Dam uit Venlo en Museum Abtelberg in Mönchengladbach. Samen met deze musea gaat het Odapark projecten ontwikkelen in Euregioverband. AL met al een mooi jaar om op terug te kijken en het nieuwe jaar vol enthousiasme in te gaan, beginnende op zondag 21 januari met de opening van de lan- denpresentatie 'Die Welt aus Deutscher Sicht'. Aan beide oefeningen zullen enige honderden militairen van de Groep Geleide wapens deelnemen. Behalve de deelname aan de missie in Eritrea die tot medio 2001 zal duren en de individueel uit te zen den militairen wordt ook een bewa- kingspeloton (ongeveer 35 mannen en vrouwen) van De Peel ingedeeld in Split /Kroatië. Dat betekent dat in 2001 ongeveer 60 militairen daad werkelijk zullen worden ingezet voor vredesoperaties en enige hon derden militairen zullen deelnemen aan verschillende oefeningen in het buitenland. Bovendien zal de appa ratuur het komende jaar enige ingrijpende verbeteringen onder gaan waardoor de luchtverdedi gingssystemen nog beter geschikt worden om SCUD-achtige raketten te onderscheppen. En tenslotte heeft de Groep een uitdaging in het vullen van tientallen vacatures die het komende jaar door natuurlijk ver loop zullen ontstaan, we rekenen hierbij op mensen uit de regio die bij ons willen komen werken. Als Commandant van de Groep Geleide Wapens wens ik eenieder mede namens het personeel van de Groep fijne feestdagen en een vreedzaam Nieuwjaar. Samenwerking Venray maakt rondje Venray In zijn algemeenheid kenmerkt het afgelopen jaar zich in de poli tiek door het gegeven dat we financieel wat ruimer in ons jasje zitten, er is geld voor "nieuw beleid" en dat geld moet dan komen uit bijvoorbeeld een extra verhoging van de Onroerend Zaak Belasting (verkocht door het college als ware dit veroorzaakt door "externe factoren"), het kos tendekkend maken van de afval stoffenheffing (er hoeft geen geld uit de algemene middelen meer bij, dus ontstaat er ruimte om met dat geld andere leuke dingen te doen) en een forse verhoging van de grondprijzen (er zijn altijd wel gemeenten waar ze duurder zijn dus heeft het college een argu ment om de prijzen op te trek ken). De beschikbaarheid van geld maakt overigens niet alleen tevre den, maar leidt bij de bestuurderen tot een dermate grote gretigheid om dit te besteden dat er te snel en soms zelfs ondoordacht besluiten aan de raad worden voorgelegd. RONDJE VENRAY Zoals al eerder gezegd: er is veel gebeurd in Venray, teveel om hier allemaal aan te halen. Toch willen wij u meenemen op een rondje Venray Als je Venray via de buiten singels binnenkomt, dan adviseren wij u eens alle rotondes geheel te nemen (zes inmiddels); als het u dan nog steeds niet duizelt, dan komt dit vanzelf als wij u verder meenemen op dit rondje Venray. Die rotondes hebben overigens voor de nodige ergernis gezorgd in het voorbije jaar door de vele omleidingen die er het gevolg van waren. Intussen werden wij in de politiek geplaagd met een (opnieuw) te vervaardigen nota Verkeer Vervoer, een Verkeersveiligheidsplan, een Centrumplan en discussies over de rol van de fietser in het Venrays ver keer. Fietsassen met voorrang door kruisen oude voorrangssituaties en leiden tot onveilige situaties. Fietssuggestiestroken invoeren en onverwacht er niet meer mogen stoppen met je auto. Op ons verken ningstochtje over de binnensingels komen we vervolgens langs al dan niet gereed zijnde bouwplannen (Interven, de Boog, de Hoven). Op de Hoven kun je nu met eigen ogen aanschouwen hoe dat Appartenon eruit ziet en hoe dicht het op het gemeentehuis staat. Hoe lang zal het Gerrit Lemmens - Fraktie van de Vorle Aan de vooravond van het nieu we jaar is het goed een terugblik te doen om vast te stellen wat in het nieuwe jaar beter moet. Fraktie v.d. Vorle voert het motto 'wonen, werken en welbe vinden voor iedereen. De fraktie is voorstander van een rechtvaardi ge verdeling van de welvaart, waarbij we opkomen voor dege nen die het zelf allemaal niet meer kunnen bijbenen. Een speeltuin voor de jongsten onder ons en voor de opgroeiende jeugd renovatie van Dingus met goede opvangmogelijkheden. Nu de ouderen de "Kemphaan" hebben en ouderen in aantal toene men is het tijd hiertoe goed beleid te maken. Onze economie -juist plaatselijk- moet voldoende gezond zijn om tot een eerlijke verdeling te komen. Bevordering van de groei door in de technologie te investeren, door te zorgen voor voldoende bedrijfster reinen. Maar ook door te kijken naar ons buitengebied. Is het tijd om zaken daar anders te regelen? Hoe gaan we met toerisme en recreatie om? Moeten kippen- en varkenshou ders gaan investeren in electriteit opwekkende windmolens, in ruimte voor goedkope stroom? Door verstandige toepassing van de regeling 'ruimte voor ruimte' kunnen er op de dorpen bouwkavels voor woningbouw komen om de leefbaarheid te garanderen. ZIEKENHUIS In Venray zelf letten we op onze zorginstellingen. Op 25 april hebben wij burgemeester en wethouders vragen gesteld over de op handen zijnde sterfhuisconstructie met ons ziekenhuis. De raadsbrede aktie die hieruit voortkwam, heeft er in ieder geval toe geleid dat de ziekenhuisdi rectie inmiddels weet dat we niet alle bittere pillen slikken. We hebben er in alle jaren veel vuldig op gehamerd dat de lasten druk niet meer mag stijgen dan de inflatie-correctie. Dat de werkelijkheid heel anders uitpakt en jaarlijkse stijgingen tus sen 8 en 10% bedragen heeft niet aan ons gelegen. Het gedoe rond diftar en onze adviezen die niet ter harte zijn geno men. Met als gevolg dat we jaarlijks voor het opruimen van zwerfvuil zo'n 300.000 gulden moeten beta len. Voor ouderen, voor gezinnen met jonge kinderen, maar ook voor bewoners van flats en woningen de lastendruk niet valt bij te benen omdat de meeste inkomens slechts minimaal stijgen. Beter wordt het er niet op als we zien dat door hertaxa tie van woningen voor de onroeren de zaakbelasting er in de huursektor stijgingen zijn van 140%. UITGAVEN BEPERKEN Fraktie van de Vorle zal zich het komende jaar opnieuw inspannen om de gemeentelijke uitgaven te beperken en beschikbaar geld zoveel mogelijk aan algemene doe len te besteden waar men maximaal profijt van heeft. We zullen ons inspannen dat woningzoekenden zich kunnen ves tigen in betaalbare woningen. Dat ook ouderen en starters voor pas sende woningen op het St. Anna- terrein in aanmerking komen. Met al deze goede voornemens wenst fraktie van de Vorle U pretti ge feestdagen en een gelukkig nieuwjaar. Spreekt U er ons gerust op aan tij dens de markt op de hoek bij de Chinees (we kennen geen wachtlijs ten). duren voordat we de discussie voe ren dat het gemeentehuis niet langer bij dit bouwplan past en dat het maar wegmoet? Langs het Jozefklooster en het Nieuw Desselke komen we vervolgens langs het veel besproken plan Schueler. En als je dan denkt dat het er vol uitziet, kijk dan eens naar de plannen voor De Bleek, Eindstraat en Marktstraat en hebben we het nog maar niet over het gebied Hoenderstraat, Langeweg en St Joseflaan. Rondom het Gouden Leeuw terrein moet er ook nog het e.e.a. gaan gebeuren. Het handhaven in het centrum is nog steeds moei lijk: fietsen in de Grote Straat, laden en lossen in winkelstraten, vandalis me, koffieshops. Het parkeren zal binnenkort nog meer in de belang stelling komen te staan als het beleid aan aanpassing toe is en daar mee, zo voorspellen wij u, ook de tarieven. Inmiddels zijn wij bij ons mooie, maar niet zo efficiente, gemeente huis aangekomen. Stappen we door de hal de prachtige grote vergader zaal binnen, waar de gemeenteraad van Venray iedere laatste dinsdag van de maand bijeen is, dan zien we daar een college van B&W en een Raad die voor ongeveer 65% uit coalitie bestaat en ongeveer 35% uit oppositie (Nou ja, sommige colle ga's hebben van dat woord nog nooit gehoord dus iedereen opposi tie noemen gaat wat ver); een oppo sitie waar sonis naar geluisterd wordt, maar waar de coalitie zich te dikwijls niets van aantrekt. "De neu zen zijn tevoren geteld". Het huidi ge college is voor bijna alles gemachtigd en terugkoppeling gebeurt alleen als er fouten zijn gemaakt of dreigen te gebeuren. Ze doen wat ze willen (dat noemen ze interactief besturen) en als er mis sers zijn (Schouwburg, Merselo) dan zijn het vijf tenen aan één voet in één schoen. De altijd ja knikkend coalitie wordt gestoord even wakker en knikkebolt lekker verder, hetgeen opgevat wordt als een bevestigend knikje op het voorliggende pro bleem. KLACHTEN Wordt het college aangesproken op aansturingsproblemen, de eiland jes in het gemeentehuis, de schotten tussen afdelingen, dan is het "puur een probleem van tijdelijke aard" of komt het door "moeilijk invulbare vacatures". Spreek je hen aan op de lange duur van het verlenen van ver gunningen t.o.v. buurgemeenten of heb je klachten over de bereikbaar heid, dan wordt dat gebagateliis- seerd tot enkele procenten en moet je "niet zo overdrijven". Wel moeten we geloven dat er in het gemeente huis ruimtelijk niet meer te werken valt en dat er een herhuisvestings plan moet komen. Even terug naar de bestuurstafel en de stapel plannen van meer dan een meter. Plan Oostrumse Beek, vijfde Nota R.O., Gemeentelijk Riolerings Plan, Regiodialoog, P.O.L., Reconstructie Buitengebied, Overname Provinciale Wegen, Asielzoekers Centrum, TBS reso cialisatie. Annaterrein, Servatiusterrein, megaproject Raayland en infrastructuur, upgra ding Smakterheide, Oranjebuurt, Oude Oostrumseweg en Julianasingel, het verlies van een volwaardig Ziekenhuis, Provinciaal beleid dat woningbouwplannen als de Brabander op achterstand zet, P.I.W., Diftar, OZB. Slechts een greep uit de grote stapel. Is het dan nog wel leuk om dit werk te doen, om zoveel tijd te besteden aan Raadswerk? Het ant woord is ronduit ja. Oppositie is een bittere noodzaak om democratische processen ook democratisch te hou den. Gekoppeld aan de ontwikke ling van individualisering motiveert dit des te meer om een krachtig geluid te laten horen in de gemeen teraad van Venray. Wij zullen ons best doen om dat in het echte eerste jaar van het derde millenium nog krachtiger te laten horen, een jaar waarin we ons zullen opmaken voor de verkiezingen van 2002. We zijn benieuwd of u ons dan tot nog krachtiger oppositiepartij zult maken of tot coalitiepartij. In ieder geval kunt u rekenen op onze inzet. Een voorspoedig, gelukkig en gezond 2001

Peel en Maas | 2000 | | pagina 7