Keuzebegeleidingsgesprekken voor veehouderijbedrijven Je bent een rund als je met vuurwerk stunt /12,50/uur netto bijverdienen ÜTTÜ Fusie banken rond Tevredenheid over aanzet milieubeleidsplan Kerstboom op dorpsplein Oostrum Woningbouw in Veulen www.awillems.nl Enquête in liet kader van pilotproject Afgestudeerd STUDENTEN/SCHOLIEREN E.A. in de kerstvakantie voor inpak- werkzaamheden op Venlo - Tradeport. Vervoer vanuit je woonplaats naar het bedrijf wordt verzorgd. Bel voor informatie 06 16 210 456 of 06 16 210 460 UITZENDBUREAU BV VENLO WillemSj Tandtechniek Venra 'agi >EEL EN MAAS donderdag 21 december 2000 - Pagina 7 De regionale contactgroep cconstructie Venray en Meerlo- /anssum heeft het initiatief geno- 5nen om een aanvraag in te dienen lij het projectbureau Odyssee ioor de uitvoering van 500 keuze- iegeieidingsgesprekken bij vee- louderijbedrijven en aan de vee- ouderij gerelateerde bedrijven in eze regio. Dit initiatief houdt verband met e verwachte tweede tranche van ei ministerie van de regeling f leeïndiging veehouderijbedrijven'. loor het aanbieden van keuzebege- f ïidingsgesprekken wordt aan de etrokkenen de gelegenheid gebo- en om goede afwegingen te maken iet betrekking tot het wel of niet jortzetten van het bedrijf. NIEUWE KOERS Het kabinet heeft het afgelopen een nieuwe koers uitgezet in het ïestbeleid. Het doel van de koers wijziging is dat Nederland in 2003 loet voldoen aan de Europese fitraatrichtlijnHierdoor worden de lormen in het mineraal aan- en biar r ies h W afvoersysteem sterk aangescherpt. Het nieuwe beleid betekent een forse herstructurering naar structuur en omvang van de (intensieve) vee houderij. Met name voor de veehou derijbedrijven in de regio noordelijk Noord-Limburg heeft de nieuwe koers van het kabinet grote gevol gen. Veel veehouders maken zich zorgen over de toekomst van hun bedrijf. Op basis van een onderzoek vorig jaar werd verwacht dat 30 tot 50% van de veehouders gedwongen zou worden te stoppen met hun bedrijf. Tot nu toe hebben 37 bedrij ven gebruik gemaakt van de opkoopregeling van het ministerie. Dit laatste wil echter niet zeggen dat de overige bedrijven allemaal levensvatbaar zijn en blijven. De eisen die de nieuwe wet stelt aan de veehouderijbedrijven met betrek king tot de mestverwerking (MINAS-normen) zullen zeker de draagkracht van een aantal veehou derijbedrijven te boven gaan. TOEKOMST Vele boeren vinden het moeilijk om een goed beeld te krijgen van de toekomstperspectieven van hun bedrijf. De regionale contactgroep reconstructie Venray en Meerlo- Wanssum en de beide gemeenten hebben het initiatief genomen om een aanvraag in te dienen bij het projectbureau Odyssee voor het laten uitvoeren van 500 keuzebege leidingsgesprekken bij veehouderij bedrijven en aan de veehouderij gerelateerde bedrijven in deze regio. In het voorjaar 2001 wordt namelijk een tweede tranche van het ministe rie verwacht van de regeling "beëin diging veehouderijbedrijven', waar bij opnieuw de mogelijkheid wordt geboden om van de opkoopregeling gebruik te maken. Door het aanbie den van keuzebegeleidingsgesprek ken wordt aan de betrokkenen de gelegenheid geboden om alsnog goede afwegingen te maken met betrekking tot het wel of niet voor zetten van het bedrijf. SPECIFIEKE SITUATIE Het keuzebegeleidingsgesprek zal veelal bij de veehouder thuis plaats vinden en is bedoeld om op basis van luisteren en informeren naar de specifieke situatie van de veehouder een inzicht te krijgen in het toe komstperspectief van het bedrijf en gezin. Na het keuzebegeleidingsge sprek is een verdere oriëntatie mogelijk over het bedrijfsperspec- tief (via bedrijfsanalyses en maken van bedrijfsplannen) of het vinden van extra inkomen dan wel om-/bij- scholing en bemiddeling naar ander werk. Het vervolgtraject wordt dan uitgezet. Zodra de aanvraag gehonoreerd wordt zal in samenwerking met het projectbureau Odyssee en de regio nale contactgroep reconstructie een plan van aanpak worden opgesteld. De betrokkenen zullen tijdig geïn formeerd worden over de wijze van aanmelding en uitvoering van de gesprekken. Aan de deelname van een keuzebegeleidingsgesprek is een bijdrage verbonden van 100 gul den. Het streven is om de gesprek ken voor de deelnemers kosteloos te laten plaatsvinden. a, etMien HOGEDRUKREINEGERS VEEGMACHINES SCHROB/ZUIGMACHINES STOF- en WATERZUIGERS STOOMREINIGERS TAPIJTREINIGERS REINIGINGSMIDDELEN |VERHAEGM Keizersveld 61 5803 AP Venray tel.: 0478-553355 Medio maart heeft het ministerie Jaai an VWS het peelgebied, waarvan erl e gemeente Venray samen met acht ndere gemeenten deel uitmaakt, angewezen als pilot voor lokaal iciaal beleid in het landelijk ebied. De pilot kan worden gezien Js een voortzetting van eerdere 04 ctivkeiten in het kader van het pro- pet 'Leefbaarheid in de Peel". Doel an het project is het ontwikkelen an lokaal sociaal beleid in het lan- lelijk gebied, waarbij tevens wordt [ezocht naar afstemming op regio niveau. Een van de voorwaar- :n van de VWS-pilot is dat na het :rste jaar de sociaal-maatschappe- ijke ontwikkelingen van dat ioment in de betrokken gemeenten i kaart zijn gebracht. Deze inventa- isatie vormt een eerste stap in het proces om tot lokaal sociaal beleid komen. De enquête zal eind lecember 2000/begin januari 2001 llaatsvinden. Dit betekent dat Iewoners van de dorpen en wijken 1 Venray geconfronteerd zullen lorden met het verzoek een vragen- ïst in te vullen en te retourneren. Aan ue Nijmegen Bussines chool van de Katholiek Iniversiteit Nijmegen behaalde lamon van den Heuvel zijn bul oor de studie Bedrijfskunde, met e specialisatie: strategie, marketing pn distributie. m\ j PEEL EN MAAS on line lyww.vandenmimckhof.nl/ Wethouder Jan Driessen ver richtte vrijdagmiddag de symboli sche opening van het dorpsplein in Oostrum. Het plein heeft in de afgelopen maanden gedeeltelijk een nieuwe inrichting gekregen, voor dat deel dat op gemeentelijke grond ligt. Het hele plein opknappen zou 950.000 gulden gulden gekost heb ben, ruim het dubbele van het bedrag dat de gemeente Venray er In de eerste marktkraam op het vernieuwde plein werden koffie en oliebollen uitgedeeld. voor kwijt wilde zijn. Wel heeft de gemeente Venray voorzieningen getroffen om de kermis op het dorpsplein te laten terugkeren, zoals de Oostrumse dorpsraad wilde. In dat bedrag zit ook 70.000 gulden voor de aanleg van de voorzieningen als krachtstroom en verplaatsbaar meubilair, zodat de kermis weer op het plein gehouden kan worden. Om het plein met de kerstdagen een extra feestelijk tintje te geven, bood wethouder Driessen de gemeen schap in Oostrum een fraaie kerst boom met verlichting aan. Eerder was de millenniumboom al aan de rand van het vernieuwde plein gepland. Driessen benadrukte in zijn speech dat het dorpsplein een ontmoetings- en 'gebruiksplaats' voor mensen en activiteiten moet zijn. Vuurwerk is te koop op 28, 29 en 30 december Iedereen kent de tekst die gestaan heeft op de voorlichtings posters van de SIRE (Stichting Ideële Reclame). Maar toch zijn er ieder jaar weer volwassenen en jongeren die letsel oplopen door te experimenteren met vuurwerk. Als je vuurwerk gaat kopen doe dit dan alleen bij de erkende voor verkoopadressen, die te herkennen zijn aan het opschrift 'Verkoop r jr De heer Spreeuwen berg uit Veulen heeft hij de gemeente Venray een voorstel ingediend om te komen tot sanering van zijn milieucirkel, oaardoor het mogelijk is in Veulen woningbouw te realiseren. Spreeuwen bord -exploiteert' een -varkensbedrijf aan de Veulenseweg met :en milieueirkc! die over de kern van Veulen ligt. Het gevolg daarvan is dat het dorp belemmerd wordt in zijn bouwmogelijkheden en de gemeente de daar liggende gemeentegrond niet kan uitgeven. Spreeuwenberg heeft zich aangemeld voor de ruimte voor ruimteregeling om te bezien of het voor lem financieel haalbaar is zijn bedrijf te saneren cn dit elders voort te zet ten. BESTEMMINGSPLAN Zijn conclusie is dal dit niet haalbaar is zonder een aanvullend financiële Mjdrage. Uit een door de gemeente opgestelde exploitatie-opzet blijkt ech- er dat exploitatie kan worden gerealiseerd met een positief saldo. Vanuit sociaal-maatschappelijk gezien is het volgens de gemeente Venray even eens aantrekkelijk om opliet voorstel van Spreeuwenberg in te gaan omdat met het verdwi jnen van de milieucirkel de woningbouw in Veulen voor een ttngére periode wordt gewaarborgd: Naast de milieucirkel van Spreeuwenberg zijn er namelijk geen andere elemmerendc cirkels m de omgeving. Om woningbouw ook juridisch Hogelijk te maken dient wel hel bestemmingsplan te worden gewijzigd, aangezien de bestemming nu grotendeels recreatie is. De medewerking aan mi verzoek van Spreeuwenberg/.al volgens de gemeente overigens wel gekoppeld dienon te worden aan een onherroepelijke wijziging van het estemmingsplan. Bijkomend voordeer van deze aanpak is volgens de emeento Venray dat een bedrijf' wordt gesaneerd dat pal tegen de woon- '-cm ligt. V vuurwerk. Roken en open vuur ver boden' en koop alleen goedgekeurd vuurwerk. Goedgekeurd vuurwerk, dat altijd een Nederlandse gebruiks- aanwijzing heeft, is te koop op don derdag 28, vrijdag 29 en zaterdag 30 december. Knoeien met vuurwerk kost jaarlijks tientallen mensen hun handen, ogen of zelfs hun leven. Verder moet je vuurwerk op een veilige en droge plaats bewaren, bij voorbeeld in een blikken trommel met deksel. HALT Bij overtreding van de regels volgt een proces-verbaal of een ver wijzing naar het HALT-bureau. Als je denkt dat jij je niet aan de regels hoeft te houden dan kost je dat, als je je vuurwerk te vroeg afsteekt 110 gulden, je vuurwerk bij je hebt op een publieke plaats 110 gulden, je in het bezit bent van 1-100 strijkers 170 gulden, je in het bezit bent van 101-300 strijkers 280 gulden en bij 300 strijkers of meer gaat de zaak naar justitie. Voor jongeren van 12 tot en met 15 jaar worden de boven staande bedragen gehalveerd. Jongeren van 12 tot en met 15 jaar, die vanwege vuurwerk in aanraking zijn gekomen met de politie, krijgen geen politietransactie aangeboden, maar krijgen de keuze tussen de HALT-afdoening of een afhandeling via justitie. Het afsteken van vuurwerk mag alleen op 31 december van 10.00 tot 1 januari 02.00 uur. VEILIG Voor het veilig afsteken van vuur werk is het van belang dat je ruim van te voren de gebruiksaanwijzing leest. Dat wil zeggen: niet buiten, om twaalf uur in het donker, maar ruim van te voren. Trek kleren aan die een stootje (of vonkje) kunnen verdragen. Draag zoveel mogelijk katoen. Nylon kun je beter niet dra gen: vonken branden onmiddellijk in. Drink van te voren niet te veel alcohol. Als je aangeschoten bent heb je geen 'vaste hand' bij het afsteken en ben je niet goed meer in staat om op te letten wat je doet. Maak voordat je naar buiten gaat de lontjes alvast vrij. Daarmee houd je tijdens het afsteken de vaart erin en het is ook veiliger. Steek vuurwerk aan met een aansteeklont of met een brandende sigaret. Vuurwerk is namelijk het snelst en het veiligst aan te steken met iets dat smeult. Gebruik nooit lucifers of een aanste ker. Zorg bij het afsteken van vuur werk voor je eigen veiligheid en voor de veiligheid van anderen, dus gooi nooit vuurwerk naar iemand toe. En ook niet naar dieren; zorg dat anderen minstens zes meter afstand houden. Dus zes stappen van het vuurwerk vandaan; steek vuurpijlen nooit af uit de hand, maar zet ze in een fles waarin een flinke bodem zand zit; steek elk vuurwerk apart af. Zo houd je het overzicht en word je niet verrast door vuurwerk dat zijn eigen leventje gaat leiden; vuurwerk dat niet is afgegaan of waarvan het lontje gebroken is moet je nooit opnieuw proberen af te ste ken. Ruim na afloop je eigen rommel van straat op. Laat vooral geen wei geraars op straat liggen. Veel jonge kinderen zoeken de volgende dag naar vuurwerkresten en proberen die opn'ieuw af te steken. Elk jaar gebeuren daardoor op nieuwjaars dag nog ernstige ongelukken. Stel je voor dat dit met jouw weigeraars gebeurt.... Zorg ervoor dat dit niet kan gebeuren en ruim ze op. Steek ook zelf nooit weigeraars af. Ze weigeren niet zomaar en zijn dus onbetrouwbaar. Vuurwerkresten kun je het beste onschadelijk maken door ze in een emmer met water te gooien. Lever het daarna in bij de milieudienst of bij de brandweer. (MIN. 18 JR.) Jan van Winkel tijdelijk directeur Op donderdag 14 december stemden de leden van Venray- Oostrum massaal in met de fusie. Liefst 242 van de 268 stemgerech tigden, dit is 90,3%, gaven hun fiat aan de samenvoeging met Rabobank Zevenrode. Na de fusie, die op 1 januari 2Ö01 ingaat, komt de nieuwe bank Venray- Meerlo-Wanssum te heten. Jan van Winkel, de huidige directeur van Zevenrode, neemt de direc teursfunctie voorlopig waar tot dat de nieuwe topman benoemd Omdat begin oktober het fusie- voorstel nog werd weggestemd liep de zoektocht naar een nieuwe direc teur enige vertraging op. Terwijl Zevenrode twee maanden geleden instemde met het fusievoorstel daar verwierpen de leden van Venray- Oostrum nipt de fusie. Slechts 72,7% van de 55 opgekomen leden stemden vóór terwijl een meerder heid van 75% vereist was. Het afket sen van de fusie kwam hard aan bij de bank. Het bestuur van Venray- Oostrum trok zijn consequenties en zal straks terugtreden. Dit zal in juni 2001 gebeuren tijdens de eerste algemene vergadering van de nieu we bank. Vice-voorzitter J. van Rens en de leden J. Cremers en J. Kempen stellen dan hun zetels beschikbaar. Tot die tijd maken zij nog deel uit van het nieuwe zeven koppige bestuur dat na 1 januari 2001 verder zal bestaan uit voorzit ter J. Hurenkamp, vice-voorzitter E. Houben, R. Dittrich en A. van Hoof. De laatste drie zijn afkomstig van Zevenrode. Na gesprekken met vóór- en tegenstemmers besloot Venray- Oostrum twee nieuwe vergaderin gen uit te schrijven, op 27 november en 14 december. Omdat op de eerste datum niet driekwart van 750 leden aanwezig was, kon nog geen besluit worden genomen. Afgelopen don derdag was het dan ook een span nende avond voor de Venrayse Rabobanken. De hoge opkomst en de positieve uitslag betekenden een hele opluchting voor bestuur, direc tie en ook medewerkers. AFSCHEID Louis Moers, directeur van Venray-Oostrum, had al eerder te kennen gegeven na vijf jaar toe te zijn aan een nieuwe uitdaging. Hij zal de Venrayse bank per 1 februari 2001 verlaten. Hij wil wel binnen de Rabobank werkzaam blijven. Moers heeft geen gemakkelijke periode achter de rug. Want Wim Bens, de toenmalige directeur van Zevenrode, was de beoogde direc teur van de nieuwe fusiebank. Maar Bens vertrok in april 2000 om direc teur te worden in zijn woonplaats Heesch. "Het is een intensieve periode geweest. Vooral na het ver trek van Wim Bens heerste er onze kerheid. Ik was in het afgelopen jaar meer bemiddelaar in het fusieproces dan directeur", verklaarde Moers die er na zijn afscheid een poosje tussenuit wil om zich te beraden op het vervolg van zijn loopbaan. Jan van Winkel, die Wim Bens in april bij Zevenrode opvolgde, zal voorlopig de hoogste functie bij de nieuwe bank waarnemen. "We zijn naarstig op zoek naar een nieuwe directeur. Ik verwacht dat die er bin nen een halfjaar zal zijn. Want op 1 juli word ik 62 jaar en dan wil ik eigenlijk met pensioen gaan", grapte Jan van Winkel. De Rabobank Venray-Meerlo- Wanssum heeft 180 medewerkers, dit zijn omgerekend 154 full-time banen. De negen kantoren in Venray, Oostrum, Leunen, Blitterswijck, Meerlo, Merselo, Oirlo, Wanssum en Ysselsteyn blij ven voorlopig open. Alhoewel er een landelijke trend binnen het bankconcern is die voorziet in de sluiting van kleinere filialen. "Dit staat los van de fusie. Toen ik bij de. bank begonnen waren er landelijk nog 1000 kantoren. Dat zijn er nu nog een kleine 400. In het komend jaar zullen de negen vestigingen in elk geval nogopen blijven", stelde Van Winkel. NIEUWE WERKPLEK In de eerste maanden van het nieuwe jaar moet er nog veel gebeu ren om beide banken volledig te integreren. Zo moeten de automati seringssystemen en alle bestanden samengevoegd worden. Daarnaast krijgen veel medewerkers een nieu we werkplek. Zo worden de advies diensten voor alle bedrijven in Ysselsteyn ondergebracht. De afde ling particulieren en de ondersteu nende diensten blijven in Venray gehuisvest. "Half mei zal iedereen op zijn nieuwe plek zitten. Pas dan zullen de cliënten ook echt merken dat het één bank geworden is. In de eerste maanden zal het nog even schipperen zijn. Want er moet ook nog intern wat verbouwd worden", zegt Van Winkel. Zo zal het aantal medewerkers op het kantoor aan het Schouwburgplein in Venray in de komende maanden toenemen van 80 naar 110. De Rabobank blijft uitkijken naar een nieuwe locatie. Het heeft zijn oog laten vallen op bedrijventerrein De Brier aan de Leunseweg. Als alles meezit kan eind 2001 begon nen worden met de bouw van een nieuw adviescentrum waarin onge veer 120 medewerkers komen te werken. Jan van Winkel staat aan de vooravond van zijn laatste klus bij de bank. "Het wordt de komende tijd vooral intern orde op zaken stel len. Ik ben slechts een tussenpaus die niet over zijn graf wil heen rege ren. Als straks mijn opvolger er is dan moet alles goed op orde zijn." Politieke partijen vragen aandacht voor windenergie Al jarenlang vragen de partijen in de gemeenteraad tevergeefs naar een nieuw milieubeleidsplan. Want het huidige plan dateert alweer van 1992 en is inmiddels op alle gebieden flink achter haald. Dinsdagavond werd de milieuvisie, de eerste fase van het beleidsplan, besproken. Begin oktober werd gestart met de uitvoering. Er werd een stuurgroep geformeerd en er zijn twee bijeen komsten gehouden waarin de poli tieke en de maatschappelijke klank bordgroep hun zegje konden doen. Gezien de onderbezetting op de afdeling Bouwen en Milieu is de uitvoering van het project uitbesteed aan DHV Milieu en Infrastructuur. De milieuvisie richt zich op vier hoofdgebieden: stedelijk gebied wonen, stedelijk gebied werken, kerkdorpen en landelijk gebied. De milieuvisie is een beleidsschets. Komend jaar staat in het teken van de verdere beleidsontwikkeling en de reguliere uitvoering. De volgende stap is namelijk een milieuplan dat moet uitmonden in enkele concrete werkdocumenten. Omdat de milieuproblematiek flink in beweging is moet het geheel een cyclisch en dynamisch karakter krijgen. Als het beleidsplan af is dan vindt opnieuw een toetsing en een herijking van de milieuvisie plaats. Het begrip 'duurzaamheid' krijgt een prominente plaats in de milieu- visie die drie speerpunten kent. Als eerste de kringloop van energie en hulpstoffen. Venray wil zich daarbij richten op duurzaam bouwen, een energieneutrale gemeente in 2025 en het bevorderen van preventie en hergebruik bij bedrijven. Als twee punt staat 'water' centraal. Vermindering van watergebruik, vasthouden van gebiedseigen water en behoud van schoon water zijn daarbij van belang. Tot slot kiest de milieuvisie voor 'een leefbaar Venray'. De gemeente richt zich daarbij op bodembeheer, aanpak van geluid en lawaai, stankhinder vanuit de veehouderij en het 'oplossen van niet-acceptabele situaties in met name het stedelijk gebied', zo staat in de visie te lezen. Voorafgaand aan de raadsvergade ring vroegen de initiatiefnemers Slangen en Willemsen aandacht voor de windenergie. In een eerder stadium werd hun project door de gemeente afgewezen. Vrijwel alle partijen pleitten tijdens de behande ling van de mi lieuvisie ervoor het thema windenergie opnieuw op de politiek agenda te zetten. Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) vroeg zich af hoe het tijdspad nu verder verloopt. Maar wethouder Heidens wilde geen concrete termijn noemen waar in het milieubeleidsplan helemaal afgerond moet zijn. Frans Franken (CDA) sprak van 'een ambtieus plan'. "Want actueel beleid is van groot belang. Zo kan de komst van windenergie Venray op de kaart zet ten. Het is ook goed dat duurzaam heid en de kwaliteit van de leefom geving in de visie voorop staan." Volgens wethouder Heidens is de interactieve aanpak, het werken met de twee klankbordgroepen, positief ontvangen. "Dit inferactieve proces willen we ook vasthouden. Er is daardoor een verfrissende visie op milieubeleid ontstaan."

Peel en Maas | 2000 | | pagina 7