"Voorzitter, dit kan toch niet!" Wethouder Kersten: "We zullen keiharde afspraken maken" Provincie steunt grondaankopen natuur c PRAXIS ZONDAG 17 DECEMBER FRANSOL Opening dorpsplein Oostrum Verpleeghuisunit in St.-Elisabeth Ziekenhuis ENIG IDEE WIE DE GOD VAN DE ZON IS? EN VAN DE ZONWERNG? Gi, unhoeh Uniek kazuifel voor William van Dijck Omroep Venray zoekt vrijwilligers Peelwerkers terug naar de bessen VAN 12.00 TOT 17.00 UUR Inschrijven peuter speelzalen Facelift voor Boshuizer- bergen ZONWERINGEN agii »EEL EN MAAS donderdag 14 december - Pagina 9 Jury ideeën wedstrijd houdt geld op zak Er is (nog) geen winnaar in de oor de Jongeren Infotheek enray uitgeschreven ideeënwed- trijd, waarmee jongeren een edrag van 1000 gulden kunnen innen. Dat maakte jurylid André de 'ries vorige week woensdagavond de commissie Welzijn bekend, edoeling van de wedstrijd was dat ingeren zelf met plannen voor acti- iteiten zouden komen, die uit de oor de gemeenteraad eerder dit jaar eschikbaar gestelde 50.000 gulden jeugd- en jongerenwerk etaald konden worden. "De twee eelnemers hebben goed hun best edaan en een prachtige presentatie eergezet, maar helaas niet aan de edoeling van de opdracht vol- lan", vertelde De Vries. ALGEMEEN 0JC Watjang uit Oirlo en OJC Dingus uit Venray wilden het geld niet aan activiteiten voor de jeugd in het algemeen, maar specifiek aan eigen problemen besteden. "Zoals achterstallig onderhoud. Maar dat is niet de bedoeling", aldus De Vries. "Misschien was de tijd te krap, of de instructie niet duidelijk genoeg of de opdracht onduidelijk. De jury heeft unaniem besloten nu geen winnaar uit te roepen", zei De Vries, die Synthese adviseerde de wed strijd met enkele maanden te verlen gen. "Maak een nieuwe start en communiceer beter. Maak aan jon geren duidelijk wat de bedoeling van de wedstrijd is, zodat ook meer groepen meedoen." ONGENOEGEN Dit besluit viel vooral verkeerd bij de jongeren van Dingus, die denken dat de gemeente Venray en Synthese Dingus de winst niet gunnen. "Voorzitter, dit kan toch niet". Met die woorden uitte Dingus-voorzitter Pieter Gijsbers zijn ongenoegen over het besluit van de jury om geen winnaar uit te roepen. "Er is een ter mijn voor de wedstrijd uitgeschre ven en dan moet er ook een winnaar zijn. Als er maar drie deelnemers op de Olympische Spelen zijn, dan wordt er toch ook een winnaar uit geroepen. U begrijpt onze ergernis. Synthese schrijft een 'flitsende wed strijd' uit met de vraag aan jongeren 'hoe zou jij 50.000 gulden uit willen geven' en dan krijgen ze uiteindelijk niets. We hebben nog gewaar schuwd dat dit alleen maar tot rivali teit tussen jongeren leidt. Triest voor de jongeren van OJC Watjang en OJC Dingus, die zo hard aan de pre sentatie gewerkt hebben. Nu geen winnaar uitroepen, is toch ondenk baar." Maar jurylid De Vries hield voet bij stuk door te zeggen dat de wed strijd verlengd wordt. "Watjang en Dingus hebben goed hun best gedaan en een prima presentatie gehouden, maar niet aan de opdracht voldaan." Wethouder Driessen vatte nog even samen: "Nieuwe kansen voor iedereen, op basis van goede criteria." De twee inzenders van nu, Dingus en Watjang, mogen van de jury weer aan de wedstrijd deelnemen. Vera Hendrix, jeugd- en jongerenwerk ster van Synthese, laat enkele dagen later weten dat Synthese het advies van de jury overneemt. "We gaan de wedstrijd op een andere manier opzetten en de termijn met enkele maanden verlengen, zodat de opdracht duidelijker wordt en jon geren meer tijd hebben. We denken aan het voorjaar 2001." >4 f'De Hoveniers' maken wat moois van uw tuin Venray 0478-571800. Priester William van Dijck heeft de parochie H. Oda in lelderslo een kazuifel cadeau ekregen. Van Dijck, nu kapelaan in Paterskerk in Venray, droeg de azuifel afgelopen zaterdag voor het erst tijdens de mis in de parochie- :rk van Melderslo. William van ijck droeg half juni zijn eerste lechtige heilige mis op in zijn eboortedorp Melderslo. Namens de emeenschap werd hem toen sym- ilisch een kazuifel aangeboden, et gaat om een uniek exemplaar it is vervaardigd, op verzoek van in Dijck, door de firma Stadelmair B het Duitse Kevelaer. Op het j 01 azuifel is een Maria-ikoon afge- qIjJ eeld, geheel met de hand gebor- uurd. 1 aai iDe Lokale Omroep Venray heeft leerdere vacatures voor vrijwilli- ïrs. Zo zoeken wij enthousiaste lensen om het redactieteam van okaal Centraal, het nieuws en actu- liteitenprogramma, te komen ver- terken. Heeft u beheersing van de 'ederlandse Taal en kunt u een eetje omgaan met een computer, en lenict u 1 of 2 middagen in de week rij te kunnen maken voor de -okale Omroep, dan is dit mis- chien iets voor U. Tevens zijn wij lp zoek naar vrijwilligers welke de jemeentelijke raadscommissies rillen bezoeken, en daar een ver lag van willen schrijven. Het gaat Ier om 6 tot 8 avonden per maand, ijkt het u interessanter om in een |oed uitgeruste radiostudio te wer en, en onze programma's technisch e ondersteunen? Dan is de Lokale Imroep Venray ook op zoek naar U. 'erder zijn wij op zoek naar sportie- elingen, die graag mee willen wer en aan het sportprogramma 'Stopwatch" hier denken wij aan, 'erslaggeving, correspondenten. Voor alle vacatures bieden wij een nthousiast team van medewerkers n een goede interne opleiding, leeft u interesse voor een of meer- ere vacatures, loop dan een binnen :j Omroep Venray, langeweg 92. U int elke werkdag van harte wel- >m vanaf 13.30 uur en in het week- id vanaf 10.00 uur. Bellen mag 'k, 0478-512 362, en vraag naar Tda of Hilko. I'PEEL EN MAAS 'n abonnement waant Wethouder Jan Driessen ver richt op vrij'dag 15 december om 15.00 uur de symbolische opening van het dorpsplein in Oostrum. Het plein heeft in de afgelopen maanden gedeeltelijk een nieuwe inrichting gekregen, voor dat deel dat op gemeentelijke grond ligt. Het hele plein opknappen zou 950.000 gulden gekost hebben, ruim het dub bele van hel bedrag dat de gemeente Venray er voor kwijt wilde zijn. Wel heeft de gemeente Venray voorzie ningen getroffen om de kermis op het dorpsplein te laten terugkeren, zoals de Oostrumse dorpsraad wilde. KERMIS De kermis in Oostrum is de afge- Het dorpsplein in Oostrum is in de afgelopen maanden flink onder handen genomen. lopen jaren op een terrein aan de Watermolenstraat gehouden. De gedeeltelijke bestrating is het resul taat van lang onderhandelen tussen de gemeente Venray, het kerkbe stuur en de dorpsraad. Over de her inrichting van het grasveld voor het woonzorgcomplex aan de Mgr. Hanssenstraat werd al sinds de bouw van de ouderenappartenemen- ten gepraat. De gemeente wilde alleen de eigen grond opnieuw bestraten, maar de dorpsraad vond dat een gemiste kans en pleitte voor de aanpak van het hele pleintje. Het kerkbestuur wilde graag een pad langs de achterkant van de kerk. Geen van de partijen kon of wilde echter voor de extra kosten opdraai en. Het kerkbestuur wilde uitslui tend de eigen grond inbrengen. De gemeente verklaarde zich begin dit jaar nog wel bereid om een kwart miljoen extra in het plein te steken, maar dat bleek nog niet voldoende om ook de directe omgeving van de kerk op te knappen. Het college van B en W besloot in september ruim vier ton beschikbaar te stellen. In dat bedrag zit ook 70.000 gulden voor de aanleg van de voorzieningen als krachtstroom en verplaatsbaar meubilair, zodat de kermis weer op het plein gehouden kan worden. Veel belangstelling voor St. Annaterrein Op het St. Annaterrein in Venray zullen in de komende jaren 335 tot 400 woningen herrij zen. Het grootste gedeelte wordt nieuwbouw terwijl zo'n honderd woningen worden gerealiseerd in de reeds bestaande monumentale panden. De belangstelling voor het project is ongekend groot. Zo werd de gemeente Venray in de afgelopen tijd door tientallen pro jectontwikkelaars benaderd die het instituutsterrein willen ont wikkelen. "We hebben uit het aanbod een keuze gemaakt van zes gerenom meerde partijen. Dit zestal kan zich binnenkort presenteren. Wij zullen met de projectontwikkelaars spijker harde afspraken maken. Want in de praktijk gaat het vaak fout. Maar ditmaal bepalen wij de regie en het architectonisch geheel. Deze plan nen gaan we nu echt waarmaken", zo meldde een strijdlustige wethou der Kersten woensdag in de com missie Stedelijke Ontwikkeling. De gemeente Venray heeft vanaf het allereerste begin de burgers en belangengroepen betrokken bij de plannen voor zowel het St. Annu als het St. Servaasterrein. In juni en september vonden informatie- en inspraakavonden plaats waarvoor de belangstelling enorm was. Suggesties en verzoeken zijn. voor zover mogelijk, meegenomen in het Globaal Stedenbouwkundig Plan dat op 19 december door de gemeenteraad vastgesteld wordt. De meeste reacties waren lovend omdat er naar gestreefd is om de oorspron kelijke identiteit van het terrein, zowel qua historische gebouwen als qua groen, te handhaven. Toch zijn er nog enkele knelpunten op het St. Annaterrein. Zo is er het plan om vlak tegen een stuifduin het gebouw Ensemble 5 neer te zetten. Belangengroeperingen vrezen voor een inbreuk op het natuurgebied. Daarnaast worden er veel vraagte kens gezet bij de verkeersafwikke ling. De plannenmakers willen de huidige toegangsweg over het mid den van het terrein handhaven. Dit zal ook de enige ontsluitingsweg worden omdat voorkomen moet worden dat de rust in het gebied ver stoord wordt door sluipverkeer van uit het centrum naar de Overloonseweg. WAAKHONDEN Bert Linskens (PvdA) vroeg in de commissievergadering om een alter natief verkeersplan te ontwikkelen. Hij vreesde dat de voorgestelde ver- keersontsluiting onvoldoende zal zijn voor het gehele gebied. Alle partijen spraken hun waardering uit over de gevolgde werkwijze. "De open dialoog heeft veel enthousias me en waardevolle resultaten te weeg gebracht", zei Linskens. Tevens benadrukten de commissie leden dat het zo goed opzette plan niet verloren mag gaan door toe doen van projectontwikkelaars. Volgens Bert Kersten zal de gemeente er strict op toezien dat dat niet gebeurt. "Er wordt niet gemar chandeerd met deze plannen. Al het groen moet ook gewaarborgd blij ven. We zetten er een paar 'waak honden' op die driejaar lang dage lijks waken over de plannen", beloofde de wethouder. Kersten zegde ook toe dat rond het gebouw Ensemble 5 en het verkeer andere varianten gevraagd worden aan de plannenmakers. Dit zijn het bureau Architecten Werkgroep en Karres en Brands Landschapsarchitecten. Harry Holtackers (CDA) wist dat er nu al veel belangstelling is voor de woningen. Ook van mensen van bui ten Venray. Bert Kersten vertelde dat de verkoop in de vrije markt zal plaatsvinden door de projectontwik kelaars. Er zullen, volgens de wet houder, huizen uit de diverse prijs klassen te koop worden aangeboden. Het ligt in de bedoe ling dat de woningbouw op het St. Annaterrein medio 2004 gereali seerd zal zijn. Het Peelwerk is vorige keer begonnen met het onalledaagse werk om verwilderde bessenstrui- ken te verwijderen uit een Peelgebiedje dat recht tegenover een grote bessenkwekerij bij Helenaveen ligt. Die Amerikaanse bessen mogen (eenmaal rijp) nog zo smakelijk zijn, wanneer de inheem se Peelplanten in gevaar komen ken nen de Peelbeschermers geen gena de. Een van die plantensoorten is nota bene een andere bessensoort: de Veenbes. Deze is zeldzaam geworden nadat De Peel grotendeels werd afgegraven, maar in de turfga- ten tussen de vele Peelbanen in het gebied kerkuilen komt dit kleine besje nog steeds voor. Met knip- scharen en zaag gaan we er voor zorgen dat deze plek een van de voornaamste groeiplaatsen blijft voor dit allerzeldzaamste Nederlands fruit. Verzamelen: a.s. Zaterdag 16 dec. om 09.00 uur bij de kerk van Helenaveen. Nieuwelingen, die van harte wel kom zijn, worden verzocht zich even per telefoon te melden: tel. nr. 0492-515883 of 0493-319610. Praxis Venray, De Gouden Leeuw 10, tel. 0478-511900 De overheid heeft extra geld vrijgemaakt om de wachtlijsten in de sector verpleging en verzorging aan te pakken. Dit maakt het mogelijk dat verpleeghuizen extra inspanningen doen om de wacht lijsten in de betreffende regio op te lossen, bijvoorbeeld door het omzetten van verzorgingsbedden in verpleeghuisbedden. De Stichting Ziekenhuizen Noord-Limburg (St.-Maartens Gasthuis in Venlo en het St.- Elisabeth Ziekenhuis in Venray) stellen afdelingen en bedden beschikbaar voor mensen met een verpleeghuisindicatie. Deze oplos sing draagt niet alleen bij aan het oplossen van de wachtlijstproblema tiek van zowel verpleeg- als zieken huizen, maar pakt ook de verkeerde bed-problematiek aan. PERSONEEL Het probleem van de lange wacht lijsten geldt voor de gehele ouderen zorg en daarom hebben Boncura, Professor Dubois Stichting en de Stichting Ziekenhuizen Noord- Limburg de handen in elkaar gesla gen. Zowel het St.-Maartens Gasthuis in Venlo als het St.- Elisabeth Ziekenhuis in Venray zul len een afdeling beschikbaar stellen waar minimaal 24 verpleeghuisbe woners kunnen wonen. Het project heeft alleen kans van slagen als er voldoende gekwalificeerd personeel geworven kan worden. Bij onvol doende reacties gaat het hele project dan ook niet door. Reacties van bui ten de samenwerkende partijen zijn nodig om te voorkomen dat het ene probïeem met het andere probleem opgelost wordt. Het zou namelijk niet wenselijk zijn dat de partijen door zodanige personeelstekorten afdelingen binnen de verpleeghui zen of ziekenhuizen moeten sluiten. Medio januari zal er een definitief besluit worden genomen voor het al dan niet voortzetten van dit project. Voor Limburgs Landschap en Natuurmonumenten De provincie Limburg stelt met 5,3 miljoen gulden subsidie Het Limburgs Landschap en Natuurmonumenten in staat om nieuwe natuurgebieden aan te kopen. Hiervan is 2,9 miljoen eigen provinciaal geld en is 2,4 miljoen afkomstig uit rijksmidde len. In totaal gaat het om 21 aankopen en 300 hectare aan grond. De aanko pen leveren een bijdrage aan het realiseren van een aaneengesloten stelsel van natuurgebieden, de eco logische hoofdstructuur (EHS). Het realiseren van de EHS is een speer punt van het provinciale beleid. BOSCHHUIZEN Het subsidiëren van grondaanko pen voor Natuurmonumenten en het Limburgs Landschap is een geza menlijke verantwoordelijkheid van provincie en rijk. Enkele malen per jaar nemen GS een besluit over deze subsidieverzoeken. Bij de eerste drie tranches (in februari, mei en augus tus) zijn al zestig aankopen, met een totale oppervlakte van 530 hectare, door de provincie meegefinancierd voor een bedrag van 7,3 miljoen gulden. Het Limburgs Landschap koopt onder andere kleinere perce len in het Dubbroek bij Maasbree, bij de Boschhuizen te Venray (voor al bekend vanwege de fraaie jene verbesstruwelen) en de Ravenvennen bij Arcen. Natuurmonumenten gaat met pro vinciale subsidie gebieden kopen in onder andere de Schinveldse Bossen, het IJzerenbos bij Susteren, de Sint-Jansberg (Mook) en in het dal van de Geleenbeek bij Schinnen. MERGELLAND Vanuit de ruilverkaveling Mergelland worden139 hectare doorgeleverd aan het Limburgs Landschap en Natuurmonumenten. Deze gronden liggen grotendeels tussen Bemelen en Noorbeek in de gemeente Margraten en worden omgevormd tot nieuwe natuur- en bosgebieden. Tevens worden enkele hectaren bij Amby en Sibbe overge dragen, die bestemd zijn als ham sterreservaat. Een belangrijke aankoop van het Limburgs Landschap betreft 73 hec tare op de Bergerheide in Noord- Limburg. Het zijn de landbouwen- claves in het nationaal park De Maasduinen, die dankzij deze aan koop toegevoegd kunnen worden aan dit qua oppervlakte grootste nationaal park in Limburg. De aan koop is mogelijk omdat voor de agrariërs elders in de gemeente Bergen vervangende grond beschik baar was. Deze 'ruilgrond' is in 1999 verworven als gevolg van het intensievere aankoopbeleid van de provincie. In het centrum van het natuurgebied Weerterbos koopt Het Limburgs Landschap de landbouw kundige pacht af voor een gebied van 36 hectare. Hierdoor kan een natuurgericht beheer van start gaan en kan de oorspronkelijke water huishouding in belangrijke mate worden hersteld. Tal van bescherm de planten- en diersoorten profiteren van deze maatregelen. Bovendien wordt dit gedeelte van het Weerterbos opengsteld voor wande laars. Natuurmonumenten probeert 6 hectare grasland te verwerven bij de Laurabossen in Weert. De bedoeling is om dit perceel toe te voegen aan het eerder dit jar gestarte begra- zingsproject, waarbij Schotse Hooglanders zorgen voor het onder houd van dit natuurgebied. De aankoop van de Sint Pietersberg betekent voor Natuurmonumenten een aanzienlij ke uitbreiding, met bijna acht hecta re, van dit internationaal bekende natuurreservaat. De Sint Pietersberg dankt deze bekendheid onder andere aan de fraaie kalkgraslanden, met hun rijke flora en fauna zoals orchi deeën en dagvlinders. Op donderdag 21 december is er weer gelegenheid om op de peuter speelzalen in Venray uw peuter aan te melden. U kunt uw peuter inschrijven vanaf de leeftijd vanaf 2 jaar. Vanaf 2,5 jaar worden de peu ters geplaatst op de peuterspeelzaal. Alle peuterspeelzalen hanteren dezelfde werkwijze en hebben dezelfde voorzieningen. Ook wordt op alle peuterspeelzalen dezelfde financiële bijdrage geheven. Zeker de bewoners uit Landweert en Antoniusveld adviseren wij hun peuter aan te melden bij de Hummeltjeshoek in de Bachstraat, eventueel bij de Paddestoel in de Beukenlaan. De inschrijfkosten bedragen ƒ25,-: s.v.p. gepast beta len. Dus persoonlijk inschrijven op 21 december op: peuterspeelzaal de Blokkendoos, Kruidenlaan 161 van 19.00-20.00 uur; peuterspeelzaal de Paddestoel, Beukenlaan 6a van 15.30 tot 16.30 uur; peuterspeelzaal de Mierenhoop, Hubenhof 67 van 16.00 tot 17.00 uur en peuterspeel zaal de Hummeltjeshoek, Bachstraat 14a van 19.00 tot 20.00 uur. Diftar Wethouder Houba probeert de burgers van Venray voor de gek te houden. Hij doet het voorkomen dat het de schuld van de bewoners is dat de kosten van de afvalverwerking de pan uitrijzen. Indien de gemeente voor de invoering van Diftar nauw lettender de ontwikkelingen in hun 'voorbeeld' gemeente Deurne had gevold, had de gemeente de proble men m.b.t. Diftar kunnen zien aan komen. Ook in Deurne hebben de bewoners minder afval aangeboden dan in de eerste instantie was inge calculeerd. Derhalve werden zij, net als wij nu, beloond met een enorme lastenstijging v.w.b. de afvalstoffen- verwerking. De tekorten op de afvalverwerking zijn misschien te wijten aan de te snelle invoering van Diftar, de verkeerde keuze van part ner en/of miscalculatie. Om de tekorten vervolgens af te wentelen op de burgers is wel een erg gemak kelijke weg om de begroting weer sluitend te krijgen. De wethouder Houba, ofschoon hij reeds op de hoogte was van het tekort, zijn mond heeft gehouden tijdens de begrotingsbehandeling op 31 okto ber 2000 is m.i. bedrog aan de bur gerij. In heen wethouder die de bur gers en de gemeenteraad op deze wijze om de tuin leidt, heb ik geen vertrouwen meer. H.G. ten Broeke, Venray. Het stuifzandgebied van de Boshuizerbergen, eigendom van Het Limburgs Landschap, ondergaat op dit moment een complete facelift. Het gaat om de voortzetting en vol tooiing van een project dat reeds dit voorjaar van start is gegaan. Onderbreken van de werkzaamhe den hield vooral verband met het voortplantingsseizoen van vogels en andere dieren. Doel van de ingreep is om het open kader van de Boshuizerbergen te kunnen behou den. Zo'n honderd jaar gelden bestond een zeer groot deel van de omgeving van Venray uit heidevelden en zand verstuivingen. In de heidevelden en langs de zandverstuivingen kwamen hier en daar uitgestrekte jeneverbes struwelen voor. Om oprukkend stuifzand vast te leggen zijn decen nia lang op grote schaal bossen van Grove den aangeplant. Gevolgen voor de natuur Gevolg hiervan is dat er steeds minder stuifzand en heide overblijft en daardoor ook steeds minder bio toop voor bijzondere planten en die ren. Tot overmaat van ramp blijkt de grove den zich in dit soort terreinen uitstekend te kunnen verjongen, zodat de laatste restjes stuifzand en heide dicht groeien met 'vliegden nen'. Dit vormt ook een regelrechte bedreiging voor de jeneverbessen. Deze bijzondere struiken kunnen zich op den duur niet handhaven in een steeds dichter groeiend bos. Aangezien op de Boshuizerbergen het enige grote jeneverbessenstru- weel van Zuid-Nederland voorkomt stelt Stichting het Limburgs Landschap zich ten doel deze stru welen voor dit gebied te behouden. Dit kan door de openheid en wind- werking in het gebied te vergroten. Op dit moment wordt er gewerkt aan het vrijstellen van de jenever bessen, zodat die weer voldoende ruimte krijgen. Bovendien worden er in de heersende windrichting open stuifzandbanen gecreëerd, zodat de wind weer vat kan krijgen op het zand. De grote bomen, die weggehaald worden bij de jenever bessen, worden van stamvoet tot kruin versnipperd de snippers die nen als brandstof voor de opwek king van energie. De werkzaamhe den zullen rond 1 maart 2001 afgerond zijn. De resultaten van dit project, dat mede mogelijk is dankzij samen werking met de gemeente Venray zullen er niet om liegen. Levend stuifzand zal weer te zien zijn in de Boshuizerbergen. Bijzondere plan ten en dieren zullen hiervan profite ren. Het belangrijkste jeneverbes struweel van Zuid-Nederland kan dan weer jaren vooruit. STATIONSWEG 13 VENRAY 0478 515010

Peel en Maas | 2000 | | pagina 9