Projectmatige aanpak vuurwerk Nico Oudenhoven een half jaar naar Eritrea 'Niet te starten, niet te stelen' Een goede buur. Wij zetten er een achter! ALLES 1/2 PRIJS OF MINDER f Thanaseenl l mode J 'Geen klachten over SOB Dienstverlening' Gi 'unhoeh Meer subsidie voor EHBO 10.000-ste Venraynaar overleden Junior Kamer helpt gehandicapten in het zadel Vrijwillige politie in het zonnetje Vacaturebank vrijwilligers- centrale peel en maas donderdag 14 december 2000 - Pagina 7 Verkoop is toegestaan vanaf 28 december De politie Regio Limburg- Joord pakt dit jaar de vuurwerk- iroblematiek projectmatig aan. )e doelstelling van dat projectma- g werken is om snel, vroegtijdig n adequaat te reageren op vuur- rerkoverlastmeldingcn. Dit om de problematiek die hier- it voortvloeit te kunnen beperken n beheersbaar te houden. Het is de ledoeling om vuurwerkopslagplaat- en tijdig en regelmatig te controle- en op de wettelijk voorgeschreven feiligheidseisen. Daarnaast geven genten rondom het gebruik van jiurwerk voorlichting op scholen ioor basis- en middelbaar onder- rijs. REGELGEVING Om de regelgeving met betrek ing tot het gebruik en de opslag an vuurwerk goed te kunnen con- óleren, zijn door de politie in de regio Limburg-Noord deze maand diverse projecten gepland. Bij ver kooppunten wordt gecontroleerd op de opslag en verkoop. Vuurwerk moet een Nederlandse gebruiksaan wijzing hebben en er moet op wor den aangegeven dat het bestemd is voor particulier gebruik. Veel vuur werk dat in België is toegestaan is in Nederland verboden, maar wordt desondanks toch ingevoerd. De ver koop van vuurwerk is dit jaar toege staan vanaf 28 december. Naast de controle op straat op goedgekeurd vuurwerk wordt gelet op de soorten vuurwerk. Het afsteken van vuur werk is alleen toegestaan op 31 december tussen 10.00 uur 's mor gens en rondom de jaarwisseling tot 02.00 uur. VOORLICHTING Ook de politie Limburg-Noord is druk bezig met het geven van voor lichting over vuurwerk. Niet alleen wordt dit verzorgd door middel van lessen op school, maar ook aan groepen tijdens informatiebijeen komsten. In het kader van het pro ject 'Doe effe normaal' zijn een aan tal gebiedsmentoren uit de regio bezig met het geven van voorlich ting op basis- en middelbare scho len. De voorlichting bestaat onder andere uit het laten zien van ver schillende soorten vuurwerk en het aantonen van de gevaren er van. Een videoband laat in alle hevigheid zien wat de consequenties zijn van het spelen met vuurwerk en het in bezit hebben van gevaarlijk, illegaal vuur werk. Juist in lesprogramma's is het directe contact met jongeren ideaal om de diskussie aan te gaan. Op dit moment zijn de gebiedsmentoren al volop bezig met deze voorlichting. BUREAU HALT En uiteraard let de politie op ver koop en invoer van illegaal vuur werk én het gebruik en misbruik van vuurwerk. In het district Weert wor den vooral de uren die met het PC- privé-project gewonnen zijn, gebruikt om in te zetten ten behoeve van vuurwerkcontroles. Met name omdat in dit district alle basiseenhe den grote gebieden hebben die gren zen aan België is controle van de invoer geen overbodige luxe. Er zijn enkele grote integrale controle acties aan de grens gepland. In het bestrijden van de overlast van vuur werk in woonwijken is de politie Limburg-Noord eveneens actief. Bij de controles op het gebruik van vuurwerk op straat wordt ter plekke gekeken of er een HALT- procedure zal plaatsvinden of dat de zaak via de politie afgehandeld zal worden. Het Mobiel Jeugdteam zal regionaal worden ingezet om een bijdrage te leveren aan de geplande controles. r±"T)e Hoveniers „t **"1 HOVENIER onderhouden erfbeplantingen en bedrijfsterreinen Venray 0478-571800 De gemeente Venray verhoogt de ubsidie aan de EHBO afdeling fenray met 6250 gulden tot in totaal 1750 gulden. Verhoging van de sub- idie is noodzakelijk door de grote tijging van de kosten van deze ver- niging, waardoor reeds meerdere aren sprake is van een aanzienlijk xploitatie-tekort. Dit is volgens de emeente voor de organisatie, zon- ler extra subsidie, niet meer op te irengen. Volgens de gemeente komt iet voortbestaan van de EHBO ifdeling Venray zonder extra subsi- lie in gevaar. Door de verhoging omt de subsidie op een niveau dat fergelijkbaar is met vergelijkbare rganisaties zoals AHD en lachtofferhulp. De gemeente enray kent de extra subsidie ook ie omdat de vereniging een belang- jke maatschappelijke functie ver- uld en op allerlei fronten actief is. Hanie Vermeulen uit Venray is >en zaterdag op 78-jarige yd overleden. Op 29 decem ber 921 werd Vermeulen als lÖ.OÜO-ste inwoner van Venray geboren en ook toen al ging een dergelijke mijlpaal niet onge- erkt voorbij. Hanie kreegbij zijn geboorte de gemeente Venrav een •boekje met daarop 25 gul- ten gestort. Dit bedrag was in 1942. op zijn 21-ste verjaardag. aangegroeid tot 42.73 gulden. VAKANTIE SPANJE TE HUUR APPARTEMENTEN Rosas Costa Brava Tel. 06-53317369 Tel. 06-51367458 www.casas.nl/huur Venrayse marinier neemt deel aan internationale vredesmissie Het moment van vertrek komt steeds dichterbij. Op zondag 17 december breekt voor Nico Oudenhoven de grote dag aan. Vlak voor de feestdagen vertrekt hij voor een half jaar naar het grensgebied tussen Eritrea en Ethiopië. Hij is een van de 1100 Nederlandse militairen die wordt ingezet in de internationale vrede smacht die tussen de vijandige legers van Eritrea en Ethiopië het kampement opslaat. Ondanks de al maandelange voor bereidingen weet Nico Oudenhoven niet precies wat hem allemaal te wachten staat. Hij is beroepsmilitair bij het korps mariniers en gelegerd op de basis in Doorn vlak onder Utrecht. "Ik ben heel benieuwd en het is bijzonder spannend. Dit i.s de allereerste keer dat ik aan een vre desmissie van de Verenigde Naties meedoe. Dat heb je niet te kiezen want daar word je voor aangewezen. Ik ben beroepsmilitair en dan kun je zo'n uitzending van een half jaar verwachten. Het is wel een uitda ging en ook een mooie afsluiting van mijn diensttijd." Nico Oudenhoven is 3,5 jaar gele den in dienst gegaan. Hij tekende een contract voor vier jaar dal medio 2001 afloopt. Daarna wil hij zijn loopbaan voortzetten bij de politie. "Vooral sinds ik samenwoon met Esther valt het reizen me zwaar. Want ik rij nu iedere dag op en neer Utrecht. Na vier jaar is het straks mooi geweest", vindt hij. De Venraynaar was in de afgelo pen jaren wel vaker enkele weken van huis. Zo nam hij aan grote mari ne-oefeningen deel in Noorwegen, Schotland, Engeland, Duitsland en Egypte. "De meeste oefeningen duurden zo'n vier of vijf weken. Alleen in Schotland zijn we een week of acht geweest." Nico Oudenhoven gaat als chauffeur/kok naar Eritrea samen met 500 andere mariniers uit de kazerne van Doorn. Met hun komst is het Nederlandse gezelschap helemaal compleet. "Ik weet dat ik op het grondgebied van Eritrea kom te zitten. Middenin het hooggebergte op wel 2200 meter hoogte. Ik ben er een van de weini gen met een groot rijbewijs. Ik ben benieuwd hoe ik daar met de vier- tonner uit de voeten kan." VREDESMISSIE Het verblijf duurt in totaal een halfjaar. Maar het wordt in februari voor twee weken onderbroken voor groot verlof. Na hun terugkeer moe ten de Nederlanders nog tot begin juli in Noord-Afrika blijven waarna ze worden afgelost door manschap pen uit India. "Na de vacantie in augustus kre- V gen we te horen dat de kans groot was dat we ernaar toe moesten. Alleen moest de Tweede Kamer nog eerst toestemming geven. Ik werd ook aangewezen. Alleen als het thuisfront het niet toelaat, bijvoor beeld als je vrouw in verwachting is, kun je vrijstelling krijgen." Enkele weken geleden stemde de Tweede Kamer in met de Nederlandse deelname aan de United Nation Mission in Ethiopia and Eritrea (UNMEE). Op de grens strook van zo'n 1000 kilometer tus sen beide landen bevinden zich 4200 vredesmilitairen. Nederland is met 1100 man een van de voortrek kers en levert met generaal-majoor Cammaert ook de Force Commander over de gehele interna- Afgelopen zaterdag werd een begin gemaakt met de kerstviering in de aula van basisschool De Hommel. Dit jaar met de medewer king van hun buren, de verkenners van scouting De Peelspeurders. Ongeveer twintig verkenners en hun leiding hebben zich volledig ingezet om een prachtige kerststal te bou wen op hun traditionele manier met palen en touwen. De verkenners hielpen de OR van De Hommel die jaarlijks de sfeervolle kerstversie ring van de aula voor haar rekening neemt. De kinderen van groep acht zorgen voor de inrichting van de kerststal. In die aula vinden ook dit jaar weer de kerstvieringen plaats. Nico Oudenoven en zijn vriendin Esther, die minder blij is dat "haar marinier' er een half jaar tussenuit moet. tionale vredesmacht. De Amerikanen doen deze keer niet mee. De vorige Afrikaanse vredes missies in Somalië en Rwanda zijn immers mislukt. De Nederlandse militairen bewaken een bufferzone in het middengebied van 250 bij 25 kilometer. Na drie jaar oorlog werd half juli een staakt-het-vuren bereikt tussen de kemphanen Eritrea en Ethiopië. Hoe groot de gevaren voor de UNMEE-missie is, is niet hele maal duidelijk. Wel is bekend dat op het grensgebied nog veel mijnen en gesneuvelde militairen liggen. En er is ook veel vernield. Het Nederlandse kamp bevindt zich in een zeer bergachtig gebied met alle maal smalle weggetjes en scherpe bochten waar het overdag gloeiend heet wordt. "De patrouilles hebben het meeste gevaar om op de mijnen te lopen. Vooral als ze van de hoofd wegen afgaan", weet Nico Oudenhoven. "Wij zitten er met Canadese militairen in de buurt als een soort buffer tussen beide landen in. We moeten zien te voorkomen en controleren dat er geen troepenbe wegingen over en langs de grens plaatsvinden. We zijn op vredesmis sie en mocht de oorlog opnieuw uit breken dan zullen we het gebied ook onmiddelijk verlaten." Nico Oudenhoven heeft een hele rits vaccinaties gehad. "Teveel om op te noemen. Bijvoorbeeld tegen gele koorts, nekkramp en hepatitis A en B." Hij vindt het wel een rare gewaarwording om over fwee weken Kerstmis in een warm en vreemd land te vieren. "Ik neem aan dat we daar toch ook wat kerstsfeer zullen hebben". hoopt hij. Morgenavond (vrijdag) neemt Nico met een etentje en een feestje afscheid van zijn vrienden en goede bekenden. "Deze laatste week heb ik vrij. Dan heb ik de tijd om rustig mijn spullen in te pakken en nog langs te gaan bij mijn ouders en familie. Mijn vriendin Esther vindt het ook erg dat ik zolang wegga. Maar ook zij weet dat het nu een maal moet." Grotestraat 93, Venray Enkele artikelen uitgezonderd Zondag open van 12.00 tot 17.00 uur. Politie richt zich op autodiefstallen Om het grote aantal autodief stallen van met name wat oudere auto's tegen te gaan is de stichting Aanpak voertuigencriminaliteit een landelijke campagne gestart, in samenspraak met de RAI-auto- vak en de Stichting Certificering Motorrijtuigenbeveiliging. De politie maakt deel uit van de stichting Aanpak voertuigencrimi naliteit en ondersteunt de campagne. Het regionale autoteam van de poli tie Limburg-Noord biedt gerichte informatie aan autobezitters om hun auto te beveiligen tegen diefstal. PREVENTIE De campagne wordt gecoördi neerd door het regionale autoteam. Dit team houdt zich bezig met onderzoek naar voertuigcriminali- teit. De medewerkers ontwikkelen activiteiten op het gebied van pre ventie, maar ook initiëren zij repres sieve acties en ondersteunen de col lega's op straat hierbij. In september is een landelijke project "Niet te starten, niet te stelen' begonnen, dat tot doel heeft autobezitters bewust te maken van de kans die zij lopen dat hun voertuig wordt gestolen en wat zij hiertegen kunnen doen. Met name bezitters van auto's die voor 1997 zijn gebouwd worden in de campagne aangesproken op hun ver antwoordelijkheid om een starton derbreker en/of autoalarm in te bou wen. Uit cijfers blijkt dat er in Nederland ongeveer vier miljoen wagens rondrijden van een bouw jaar voor 1997, die standaard niet voorzien zijn van elektronisch anti- diefstalsysteem. AUTODIEFSTALLEN Het regionale autoteam van de politie Limburg-Noord signaleert een forse toename van het aantal autodiefstallen in de grensstreek, met name in de districten Roermond en Weert. Vooral wagens van het type Opel Kadett en Astra, Corsa, Ford Escort, maar ook Volkswagen Golf en Polo zijn geliefde objecten voor autodieven. Dit jaar zijn door de politie in de maand juni een klei ne 100 aangiften geregistreerd van diefstal of poging daartoe. Hiervan bleken er 36 van de genoemde types te zijn. De maand juli gaf een nage noeg zelfde beeld, terwijl er in augustus 125 autodiefstallen of pogingen plaatsvonden. Ook hier weer in 47 gevallen van genoemde types. September en oktober liet een aantal van rond de 90 aangiftes zien. De diefstallen vonden in de hele politieregio Limburg-Noord plaats, met een piek in de grensgebieden met België. Het autoteam heeft de diefstallen in onderzoek en werkt aan oplossin gen. NUT CAMPAGNE De cijfers geven de politie Limburg-Noord reden voldoende om de inwoners van haar werkge bied nog eens met nadruk te wijzen op het nut van de campagne "Niet te starten, niet te stelen'. De politie wijst er op dat dit natuurlijk niet slechts noodzakelijk is voor de door autodieven gewilde automerken, maar in principe geldt voor alle merken en types oudere personen wagens. Het voorkomt diefstal en joyriding aanmerkelijk, hetgeen betekenfdat de politie minder aan giftes te verwerken krijgt en op die manier meer tijd beschikbaar heeft voor andere zaken. Meer informatie over de campagne is te vinden op internet op twee sites van de cam pagne: www.niettestartennietteste- len.nl en www.startonderbreker.nl. ij alle politiebureaus in de regio Limburg- Noord en bij elke gecerti ficeerde dealer die het SCM vignet voert kan informatie worden gege ven over deze vorm van beveiliging. Ook kan de politie adressen geven van dealers die bevoegd zijn om het systeem in te bouwen. Gemeente in brief aan fractie Van de Vorle: Joost van de Vorle maakt zich zorgen over de activiteiten van het bedrijf SOB Dienstverlening uit Oud-Beijerland. Het bedrijf ging onlangs onder andere in wijk Zuid van deur tot deur om men sen te vragen een contract voor een jaar af te sluiten om hun con tainers aan de binnenzijde te laten reinigen door SOB. "Maar daar hebben ze bij mijn weten geen gemeentelijke vergun ning voor", zegt Van de Vorle, "ik heb het al bij de gemeente aange kaart, maar die gaan bureaucratisch te werk. Het duurt me allemaal veel te lang. Deze week schrijf ik een brief aan het college van B en W over de trage gang van zaken." In de brief vraagt Van de Vorle B en W onder andere snel op te treden tegen commerciële deur aan deur aanbiedingen zonder gemeentelijke vergunning. Verder vraagt de partij zich af hoe de gemeente Venray de burgers die het contract ondertekend hebben beschermt en welke milieu- eisen ze stelt aan het afgeven van een vergunning. Ook wil Van de Vorle weten of de gemeente bereid is direct tot stopzetting van activitei ten te gelasten als er zonder gemeentelijke vergunning contrac ten worden aangeboden. VERGUNNING De 'gemeente Venray laat fractie voorzitter Lemmens schriftelijk weten dat SOB Dienstverlening in 1997 een APV-vergunning had die één jaar geldig was. 'Zij zeggen tot nu toe steeds actief te zijn geweest in Venray, maar ze hebben verzuimd elk jaar opnieuw een vergunning te vragen. Dat zal alsnog (opnieuw) gebeuren', zo schrijft Ineke Starmans van de gemeente Venray. In de afgelopen jaren zijn volgens de gemeente, ook bij de politie, geen klachten over het bedrijf ont vangen. In Venray heeft SOB Dienstverlening BV ongeveer 65 klanten, in Venlo ongeveer 300 en in heel Limburg circa 2500. Het bedrijf loost het afvalwater op het reinigingsvoertuig bij de beton- centrale te Ittervoort. waar ook water wordt getankt. Voor het overi ge kleven er volgens de gemeente Venray geen milieu-aspecten aan deze activiteit, waarbij wordt opge merkt dat in de vergunning voor schriften worden opgenomen tegen verontreiniging van het wegdek. Het contract tussen SOB Dienstverlening en klant kan binnen acht dagen door de klant ongedaan worden gemaakt. 'Volgens de col portagewet geldt dit voor aan de huisdeur afgesloten contracten boven 75 gulden. Het bedrijf hecht overigens aan deze bepaling, omdat het tevreden klanten wenst', aldus Starmans in de brief. BESCHERMING Aan het bedrijf is medegedeeld dat de gemeente, zoals in 1997, zal publiceren dat het bedrijf van jaar tot jaar vergunning krijgt voor deze containerreiniging en dat klachten die niet tot tevredenheid van de klant door het bedrijf worden opge lost bij de gemeente (afdeling Openbare Orde en Veiligheid, tel: 523431) kunnen worden gemeld. De verdere vergunningverlening zal dan afhankelijk worden gesteld van de wijze waarop door het bedrijf alsnog op die klachten wordt gere ageerd. 'Met het hiervoor weergege ven handelwijze meen ik dat de bur gers voldoende bescherming wordt geboden tegen een onverhoopt niet correct handelen van het bedrijf. Afgezien van het feit dat contracten niet van gemeentewege ongedaan kunnen worden gemaakt bestaat daar, zoals hiervoor weergegeven, ook geen aanleiding toe', laat Starmans de fractie Van de Vorle schriftelijk weten. De Junior Kamer Venray schenkt 20ÖÖ euro aan manege Seurenheide in Well. Het geld wordt besteed aan voorzieningen voor leden met een geestelijke of lichamelijke handicap. Topruiter Piet Raymakers geeft het geldbe drag op dinsdag 19 december aan de manege. De 2000 euro die de Junior Kamer Venray kan doneren, is de opbrengst van een culinaire Indonesische sponsoravond, die eerder dit jaar werd georganiseerd bij de familie Verberk uit St.Anthonis. Geheel belangeloos schotelden de heer en mevrouw Verberk zo'n vijftig gas ten enkele smakelijke specialiteiten uit de Oosterse keuken voor. RUSTIGE PAARDEN "Het geld komt ten goede aan paardrijden voor gehandicapten", vertelt penningmeester Hans Snijders van de manege. "Voor deze groep schaffen wij extra rustige paarden aan. Daarnaast is er behoef te aan aanvullende materialen, zoals speciale zadels. Verder hebben onze gehandicapte leden meer begelei ding nodig. Ook dat kost veel geld. Voor de aanzienlijke sponsoring van de Junior Kamer Venray zijn wij zeer dankbaar." Olympisch spring ruiterkampioen Piet Raymakers overhandigt de gift op 19 december in manege Seurenheide. De ruiter uit de Peel vierde zijn grootste suc cessen tijdens de Olympische Spelen in Barcelona 1992, waar hij enkele plakken won. Tegenwoordig is hij een actief pleitbezorger voor de paardensport. De Junior Kamer Venray is een organisatie waarin ruim twintig jongeren verenigd zijn. Zij stellen zich actief op in het maat schappelijke leven. Kort geleden werd de Junior Kamer Venray offi cieel opgericht. Vijftien jubilarissen van de vrij willige politie zijn maandagavond tijdens een feestelijke bijeenkomst in het regiobureau door korpschef Burg van Baarle in het zonnetje gezet. Zij ontvingen alle vijftien het jaar teken. Twaalf vrijwilligers die afge lopen jaar de vrijwillige politie heb ben verlaten, werden door Burg van Baarle bedankt voor hun inzet. BAAT De korpschef refereerde in zijn speech aan het besluit van de Verenigde Naties om het jaar 2001 uit te roepen tot: 'International Year of the Volunteer'. Op zaterdag 15 september van het volgend jaar zul len in heel Nederland activiteiten worden georganiseerd om de ver schillende vormen van vrijwilligers werk te tonen. Zo zal ook het werk van de vrijwillige politie in de regio Limburg-Noord worden gepresen teerd. De politie heeft immers baat bij een goed vrijwilligerskorps. Zij vervullen een scharnierfunctie met de vele geledingen in de maatschap pij. Er zal onder meer een adverten tie verschijnen om mensen te inte resseren en te werven voor de vrijwillige politie: 'Wij kunnen best wat meer vrijwilligers gebruiken!'. Na het uitreiken van de jaartekens en het bedanken van de leden die de vrijwillige politie hebben verlaten hield portefeuillehouder Rob Hermans nog een korte toespraak. Er werd door hem onder meer stil gestaan bij drie vrijwilligers die dit jaar in aanmerking zijn gekomen voor 'bewust belonen'. Na overleg met de districtschefs zijn de namen van de vrijwilligers voorgedragen. De volgende personen krijgen een gratificatie van 250 gulden: de heer A.D. van Werven, de heer M.W.M. Thissen en de heer J.M. Coenen De vrijwilligerscentrale van Synthese is regelmatig op zoek naar vrijwilligers voor diverse activitei ten. In Peel en Maas zal regelmatig een oproep hiervoor geplaatst wor"- den. Vacature Synthese zoekt voor de Vrijwilligerscentrale Venray twee enthousiaste en gemotiveerde vrij willigers die willen meedenken en meehelpen met de organisatie en ontwikkeling vsn een Lokale Ruildienst (LET-systeem) in Venray. Doel is om een ieder de mogelijkheid te bieden om goederen en diensten uit te wisselen d.m.v. het aan elkaar betalen van ruilpunten of Lets-eenheden. De werkzaamheden hebben plaats in Venray. U dient enthousiast en gemotiveerd te zijn. De werktijden zij in overleg. Meer informatie: Vrijwilligerscentrale, Marktstraat 8. 5801 BM Venray, tel. 0478-516995. Openingstijden: maandag van 13.00 tot 17.00 uur en dinsdag t/m donder dag van 11.00 tot 17.00 uur.

Peel en Maas | 2000 | | pagina 7