Bevredigend als je wat voor mensen kunt betekenen" Authentieke Kerstviering door Kiev Koor PEEL EN MAAS li Kerstmarkt in centrum Venray Don Kosaken Koor in Venray Unieke video-installatie in gebruik genomen Literair Café diskwalificeert pnjswinnares Travel Active zoekt gezellige gezinnen 99 Onder invloed Gasprijzen isoleren? Spouwmuurisolatie! Snelheids controles Paranormale avond Jenniskens Onthulling sculpturen Eerste steenlegging clubgebouw SY Merselo Neuroloog Wiezer neemt na 27 jaar afscheid van St-Elisabeth DONDERDAG 14 DECEMBER - NR. 50 HONDERD EENENTWINTIGSTE JAARGANG Na 27 jaar als neuroloog werk- aani te zijn geweest in het St.- [lisabeth Ziekenhuis in Venray et dokter Hans Wiezer (63) op 1 inuari 2001 een punt achter zijn rerkzaamheden. Veel aandacht wil de zenuwarts elf niet aan zijn afscheid geven, 'och maakt hij tussen de bedrijven oor even tijd vrij voor een foto en en kort interview. Maar het liefst ou hij weer zo snel mogelijk naar ijn patiënten gaan, dat is wel duide- |k. En terecht, want de wachtka- ier is overvol. PLEZIER De neuroloog steekt dan ook ieteen van wal. Zijn patiënten wil ij immers niet al te lang laten lachten. "Ik heb altijd met heel veel lezier in het St.-Elisabeth iekenhuis gewerkt. In de afgelopen 7 jaar heb ik vele duizenden men- geholpen. Een getal? Ik schat et zo veel patiënten als Venray jwoners heeft", zegt Wiezer ichend. Wiezer, getrouwd met Tiny en ader van een zoon, René, is woon- chtig in Merselo. "Mijn zoon pro- loveert in maart in Amsterdam oor de opleiding chirurgie. Ja, je unt wel zeggen dat hij in de voet- poren van zijn vader is getreden. Al het wel jammer dat hij geen enuwarts is geworden", grapt Ftezer. GOED CONTACT Vooral het contact met zijn naaste ledewerkers en patiënten zal de euroloog volgens eigen zeggen in e toekomst het meest gaan missen. Ik heb volgens mij in al die jaren en goede verstandhouding met mijn collega's en patiënten gehad en altijd in een erg plezierige werkom geving mijn werk als zenuwarts kunnen doen. De jaren zijn werke lijk omgevlogen. Maar het lijkt me ook wel fijn om nu eens niks te moeten." Daarnaast is neurologie volgens Wiezer een erg boeiend en uitda gend vakgebied. "Vroeger was neu rologie vooral diagnostiek, maar met de huidige moderne technieken is dat standpunt zeker achterhaald. Met behulp van moderne technieken als de CT- en MRI-scan en ontwik kelingen op het gebied van gene tisch onderzoek en manipulatie, kunnen we nu en in de toekomst gelukkig nog veel meer voor de patiënt doen. Het is erg bevredigend als je wat kunt betekenen voor men sen die je min of meer nodig heb ben." Op vrijdag 15 december wordt van 16.30 tot 18.30 uur een receptie gehouden in het personeelsrestau- rant van het ziekenhuis. Alle patiën ten en oud-patiënten van de heer Wiezer zijn van harte welkom om afscheid van hem te komen nemen. Alle patiënten en oud-patiënten kunnen dokter Wiezer vrijdag van 16.30 tot 18.30 uur in het perso- neelsrestaurant van het St.- Elisabeth Ziekenhuis de hand komen schudden. Tijdens koopzondag op 17 december De winkeliers van Winkel Centrum Venray houden op zon- lag 17 december een gezellige erstmarkt op het lenseniusplein. Om alvast in erststemming te komen treden in iet feestelijk versierde centrum lovendien diverse koren en zang roepen op. Ook de kerstman eeft acte de présence in zijn rrenslee. Verder is op de Grote larkt de traditionele kerststal eer te zien. De kerstmarkt doet heerlijk win- ers aan. Gezellige sfeerverlichting, omantische kerstmuziek en vrolijk tersierde dennenbomen ontbreken latuurlijk niet. In de kraampjes is 'an alles te koop, van kaarten tot erstballen. Aan versnaperingen en glühwein is ook gedacht. In samen werking met het Venrays Mannenkoor is een kerst-in georga niseerd op een buitenpodium op het Schouwburgplein. Hier brengen het Venrays Mannenkoor en enkele andere koren kerstliederen ten geho re. Te midden van de sfeervolle ker stactiviteiten kunt u nog de laatste kerstinkopen doen. Op zondag 17 december zijn de winkels geopend van 12.00 uur tot 17.00 uur. Parkeren in het centrum is dan gra tis. U kunt ook dan weer meedoen aan de najaarsactie van Winkelcentrum Venray. De deelne mende ondernemers steunen hier mee het Toon Hermans Huis. Zij zijn herkenbaar aan het affiche in hun winkel. Het Schwarzmeer Don Kosaken (oor verzorgt op dinsdag 19 lecember een concert in Het Zonnelied aan de Kiosk 6 in Venray. Het concert begint om 20.30 uur. Op zaterdag 16 decem- :r zijn van 14.00 tot 16.00 uur tarten in de voorverkoop te ver- Tijgen bij Het Zonnelied. De laartverkoop aan de avondkassa jp de dag van de voorstelling :gint om 20.00 uur. $en diep geloof vervult de kerk, janneer het Schwarzmeer Don isaken Koor de gfeestelijke liede- tnschat van hun vaderland tot een 'erweldigende klankbelevenis laat jorden. Geheel in de traditie van de de jaren 30 opgerichte kozakken- tren, houdt het Schwarzmeer Don Josaken Koor de sacrale zang van (e Russisch-orthodoxe kerk in ere. (e oprichter en leider van het koor, [assil Kantchev, begon zijn carriere 1 1963 als solist in het radio- en tlevisiekoor van Sofia. Dit koor Iaat nog heden ten dage als een der «sten ter wereld te boek. Uit dit wereldberoemde ensemble ontstond n 1973 het orthodoxe octet, dat in e daarop volgende jaren in de con- ertzalen in de gehele wereld.opt- id. In 1988 maakte dit octet zich nafhankelijk en sindsdien verblij- en deze begenadigde zangers hun uisteraars als het Schwarzmeer Don (osaken Koor bestaande uit Sussische en Bulgaarse, aan conser vatoria gestudeerde zangers. Het «roemde ensemble heeft de reputa- ie een bijzondere klank voort te hengen en te etaleren, zij wordt daarom ook telkens weer graag door Europese operagezelschappen voor koorsessies benaderd. Het koor beschikt over zeer overtuigende hoogbegaafde solisten. Natuurlijke krachtige stemmen en een opmerke lijke zangtechniek maken het moge lijk dat het koor zich zowel genuan ceerd als ook volumineus, op een breed klankenscala beweegt. Diepe basstemmen en heldere tenorklan ken harmonieëren in het koor. Door de knappe wisselingen tussen draag krachtige Piano en volumineuze Forte creëren zij een spanning, die het concert niet zelden het karakter van een meditatieve belevenis geeft. Het gelukt hen om het publiek twee uur lang met hun unieke stemgeluid te betoveren. Een 27-jarige inwoner van Overloon is zondagmiddag bekeurd wegens het rijden onder invloed van alcohol. De man werd gecontroleerd op de Raaijweg in Overloon. Na de blaastest kreeg hij een rijverbod van vier uren en een proces-verbaal. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Bel voor meer informatie betreffende bestaande woningen en gebouwen'. 0478-632044 Grotestraat 57, Postbus 9 5820 AA Vierlingsbeek yj Telefoon: 0478-632044 «s Telefax: 0478-632046 CreemefS Na een reeks zeer succesvolle optredens in december 1999 komt het vermaarde Kiev Koor weder om voor een serie optredens naar Nederland. Het koor is in korte tijd een toonaangevend koor in de wereld geworden met optredens in Amerika, Europa en Azië. Het koor is te zien en te horen in de schouwburg van Venray op woensdag 20 december om 20.00 uur. Het koor zal een complete kerst viering van de Oekraïnse orthodoxe traditie zingen. De nadruk ligt daar op op de bijdrage van Oekraïnse componisten zoals Bortnianski en Vedel. De cantor is de speciaal door de Oekraïnse Orthodoxe Kerk aan gestelde diaken Vader Joeri (Joeri Khomitsj). Deze zanger van de Kirov Opera uit St. Petersburg heeft permissie om op niet gewijde plaat sen (zoals concertzalen en theaters) de dienst voor te zingen. Dit maakt de concerten uniek in Nederland, want de voorzangen zijn normaal alleen in de Orthodoxe kerken van de Oekraïne te horen. In 1990 werd in de jonge repu bliek van Oekraïne het Kiev Koor opgericht. Oud-leerlingen van het Pjotr Tsjaikovski Concervatorium besloten hun een koor samen te stel len voor het gevarieerde en uitda gende repertoire van de Russische Orthodoxe Kerk, Oekraïnse volks muziek en modern repertoire. Het koor heeft als uitvalsbais de beroemde Sofia Kerk in Kiev, de eerste belangrijke kerk van de Russisch Orthodoxe traditie. Deze kerk is een kopie van de Byzantijnse kerk in Istanbul. Vanaf 1992 begon de zegetocht van het koor. Inmiddels won het koor een groot aantal prestigieuze prijzen, waarvan de belangrijkste zijn: de resp. eerste prijs aan de Internationale Competitie van Russisch Orthodoxe muziek in Hajnuwka, Poen (1993) en driejaar later de Grand Grand Prix van de prijswinnaars in Hajnuwka Polen (prijs voor het beste koor van de laatste tien jaar, 1996). Jajnuwka is het belangrijkste concours voor koren met Russisch Orthodoxe Muziek. Vele koren uit Oost-Europa proberen elk jaar de felbegeerde prijzen in de wacht te slepen. Winnen in Hajnuwka betekent: de beste ter wereld zijn! Carnegie Hall Het koor won diverse prijzen, onder ander het Gouden diploma bij het International Robert Schumann Koorcompetitie in Zwicka, Duitsland (1992); de Grote prijs bij de Internationale Koorcompetitie in Sligo, Ierland (1993). In december 1997 bezocht het koor de Verenigde Staten, waar het optrad in de beroemde Carnegie Hall in New York. Ook trad het koor tijdens deze tournee op voor de diplomaten en hun familie in het Witte Huis en bij een receptie van de Verenigde Naties. In een oud Russisch tractaat lezen we dat Rusland het Orthodoxe christendom aannam 'uit liefde voor de schone zang'. Inderdaad zijn er kronieken bewaard gebleven die ons vertelen hoe de Russische vorst Vladimir in de tiende eeuw op zoek ging naar het ware geloof en daartoe gezanten op weg stuurde naar de verschillende windstreken. Van de vele kerken die zij in allerlei landen bezochten, maakte de kerk van Byzantium uit Konstantinopel (de hoofdstad van Byzantium) naar hun vorst terugkeerden vertelden hem: 'Wij wisten niet of wij ons op de aarde of in de hemel bevonden, want nergens op aarde hebben wij zo'n schouwspel en zo'n schoonheid gezien'. De wonderschone Russchische Kerkmuziek, die in de eeuwen daarna vanuit de traditie van de Byzantijnse liturgie is ontstaan, heeft gaandeweg ook buiten Rusland en buiten de kerkmuren bekendheid en erkenning gekregen. In Kiev kreeg het Orthodoxe geloof snel voet aan de grond. De inwoners bouwde de schitterende Sophia Kerk, een kopie van de belangrijkste kerk van Constantinopel. In deze kerk geeft het koor vaak concerten. Op de Puttenweg in Ysselsteyn zijn vorige week woensdagmiddag door de politie snelheidscontroles gehouden in beide richtingen, waar bij 32 procesverbalen zijn uitge schreven. De hoogst gemeten snel heid onder de 237 gepasseerde voertuigen was 112 km/uur. Op deze weg is een maximum snelheid van 80 km/uur toegestaan. De Venrayse Kunstkring presen teerde afgelopen vrijdag een unieke videoinstallatie in het centrum van Venray. In het grandcafé De Artiest werden de videokunstwerken van A.P. Komen en Runa Islam officieel geopend. Het zijn twee presentaties: één op de ramen van grandcafé De Artiest en de andere op de toneelto ren van de schouwburg. De installatie via De Artiest is van de Nederlandse videokunstenaar A.P. Komen en draagt als titel Face Shopping. Met Face Shopping speelt Komen met onze voyeuristi sche neigingen, door proberen bloot te leggen wat anders zeer zeker ver borgen was gebleven of althans onopgemerkt. Op vier grote, met elkaar verbonden projectieschermen zijn close-ups te zien van jonge vrouwen, twaalf in het geheel, elk met een nerveuze tic. Op de toren van de schouwburg wordt Gaze of Orpheus (De blik van Orpheus) van Runa Islam geprojecteerd. Zoals Orpheus omzag naar zijn geliefde Eurydice en daarmee voorgoed van haar werd gescheiden draait deze jonge vrouw haar hoofd, kijkt je aan en is verdwenen in de duisternis. Maar, wie kijkt wie aan? De grootte (10 x de menselijke maat) en de gepolijste esthetiek van het beeld roepen herinneringen op aan de grote reclame billboards langs de snelwegen. De videobeelden zijn vanaf het Schouwburgplein dagelijks tot en met 23 december te zien van 17.00 tot 23.00 uur. Het Literair Café Yenray-regio heeft noodgedwongen een van de liet verhaal 'Het bruidskleed' van de schrijfster Margriet Eliten uit Mheer is voor een deel weggelopen uit 'De heilige Antonio' van Anion Grimberg, het boekenweekgeschenk van 1998. De prozajury van Venrayse wedstrijd voor amateurschrijvers uit Zuid- Nederland'heeft dat achteraf geconstateerd. De jury is tot de conclusie gekomen dat aan het verhaal van Ehlen ten onrechte de tweede prijs van de wedstrijd 1999 is toegekend, die begin 2000 is uitgereikt. De schrijfster heelt het 'thema van het verhaal van Grimberg overgenomen zonder de gebruikelijke verwij zing. Afgezien daarvan constateerde de Venrayse jury dat nogal wat details; van 'Het bruidskleed' overeen stemmen met het boekje van Grimberg. Een aantal passages en zinnen in beide verhalen is (vrijwel) letterlijk hetzelfde. om de Raadscligc Roos: inzendingen moeten origineel werk zijn. Het is voor liet eerst in het achtjarige bestaan van de Venrayse schrijfwedstrijd, \dat tot diskwalificatie moest worden over gegaan. Nederland wordt steeds popu lairder. Steeds meer jongeren uit heel de wereld komen naar ons land om meer te weten over onze typische gebruiken en gewoontes. Uitwisselingsorganisatie Travel Active helpt tientallen scholieren uit Brazilië, Amerika, Australië en België bij hun Nederlands avontuur. Als echte Nederlandse jongeren gaan deze buitenlandse scholieren hier straks met de fiets naar school en wonen ze bij een Nederlands gezin. De scholieren (15 tot 19 jaar) blijven een half of heel schooljaar. Travel Active is hard op zoek naar gezellige gezinnen die nog een plek je over hebben in hun huis. Schaatsen met een Braziliaan, kan goeroe steak bij het avondeten; dit kan je overkomen met een buiten landse jongere in huis. Het is leuk om van dichtbij meer te weten te komen over een andere cultuur en te ontdekken dat bepaalde Oer-Hollandse gewoontes hele maal niet zo vanzelfsprekend zijn. Laatje verrassen door een buitenlandse jongere die voor het eerst in zijn leven sneeuw ziet of nog moet leren fietsen op zijn 15e. Gezinnen die tij delijk een buitenlandse jongere in huis willen nemen, staan er niet alleen voor. \N\e\eïs Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur Uitwisselingsorganisatie Travel Active zorgt voor zorgvuldige en persoonlijke begeleiding. Voor de gezinnen en buitenlandse jongeren is er een persoonlijke begeleider die voor hen klaar staat bij vragen en problemen. Daarnaast organiseert Travel Active diverse leuke excur sies naar bijvoorbeeld Volendam, Amsterdam of Parijs. Travel Active is Nederlands grootste uitwisse lingsorganisatie met internationale werk-, studie- en Au Pair program ma's. De organisatie wil zoveel mogelijk jongeren in staat stellen een internationale ervaring op te doen om daarmee begrip te kweken tussen de verschillende culturen in de wereld. Travel Active bestaat al meer dan elf jaar en heeft in die tijd al zo'n 25.000 jongeren geholpen bij hun buitenlandse avontuur. Gezinnen die geheel vrijblijvend meer informatie willen ontvangen, kunnen contact opnemen met Travel Active, telefoonnummer: (0478)551900. PEEL EN MAAS on line w w vv. va ndenir» u nckhof.nl/ Psychometrie/contact overlede nen. Uitdeling van spirituele teke ningen met boodschappen. Deze avond wordt verzorgd door Mieke en Theo uit Boxmeer. De avond zal gehouden worden op donderdag 15 dec. in zaal den Hoender aan de Ursulastraat 2 te Venray. De deur is open vanaf 19.15 uur; de avond begint om 20.00 uur. Informatie: tel. 06-51469711 installatie verwarming elektra ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Cultuurwethouder Bert Kersten verricht op donderdag 21 december om circa 15.30 uur de officiële ont hulling van twee sculpturen in de pluktuinen van het project 'klooster tuinen' (dertig patiowoningen). De sculpturen zijn gemaakt door kun stenares Liesbeth Peters en worden door Verhoeven Vastgoed aangebo den aan de bewoners van de dertig patiowoningen. Mevrouw Peters zal een toelichting geven op de door haar gemaakte beelden. Op zondag 17 december wordt de 'eerste steen' voor het vereni gingsgebouw van SV Merselo gelegd. Voor deze steenlegging heeft de Merselose sportvereni ging een van de oprichters van de vereniging uitgenodigd, te weten Harrie Arts (beter bekend als Kampen Har). Een man die niet alleen binnen SV Merselo aktief is, maar in diver se verenigingen in het Venrayse kerkdorp jarenlang een (bestuurs)functie heeft bekleed. Een verenigingsman pur sang en volgens SV Merselo derhalve de persoon bij uitstek om het officiële startsein voor de bouw van het nieuwe Merselose verenigingsgebouw te geven. Tijdens de algemene leden vergadering in oktober van dit jaar hebben de leden van SV Merselo hebben de leden unaniem besloten om Harrie Arts tot erelid te benoe men. Voor de steenlegging zondag zal het bestuur van SV Merselo dit besluit dan ook met veel plezier bekrachtigen. Na de steenlegging is in de kantine van sportpark De Vloet gelegenheid om Kampen Har met dit erelidmaatschap te felicite ren. geïsoleerd aluminium en kuns- rSTOF Ramen Deuren Serres

Peel en Maas | 2000 | | pagina 17