Vrij williger scentrale wil bekendheid vergroten Vrijwilligers zoeken 'nieuwe stemmen' Bijzondere geste jongeren Rode Kruis Ciska Janssen-Cup 95 jaar Blitterswijckse wint ƒ1000,- Ook uw maat in badkameruitvoering Bibliotheek- nieuws !n DE GROOT B.V. Fotoboek 'Sprekende Beelden' brengt verleden tot leven Geslaagd ^9jn EEL EN MAAS donderdag 14 december 2000 - Pagina 11 Als voorloper van het iternationale Jaar van rijwilligers vond vorige week jnderdag de Internationale rijwilligersdag plaats. iEnkele kenmerken van vrijwilli- krswerk: [-Vrijwilligerswerk als vrijetijds- isteding Er zijn talloze mensen die Fezier hebben aan het doen van Hjwilligerswerk, zowel in de sport, fezorg, dorps- en wijkraden, wijk- fentra, jeugd- en jongerenwerk en be'm maar op. [-Vrijwilligerswerk en persoonlij- ontwikkeling. Alle sociale vaar- [gheden worden binnen het vrijwil- gerswerk ontwikkeld: fmenwerken, organiseren, onder- hndelen met de overheid, commu- [ceren, projectmanagement, lei- Wg geven. [- Vrijwilligerswerk als voorzie- jng. Vrijwilligers leveren een groot indeel in de kwaliteit van de zorg. geven vaak belangrijke extra's bast het zinvolle werk van de pro- Jssional. M- Vrijwilligerswerk als werk. Er Hjn drie soorten werk: betaald werk, pishouden/ zorgtaken en vrijwilli- ferswerk. Vrijwilligerswerk biedt ttntacten, leermogelijkheden, ezelligheid, gebruik en ontwikke- |ng van talenten en ervaringsdes- undigheid, nuttig zijn. Soms leidt Hjwilligerswerk naar betaald werk. -Vrijwilligerswerk en solidariteit, 'hjwilligerswerk wordt ook vaak [daan naast betaald werk. Men eeft iets over voor iemand anders, pn organisatie, de samenleving. Dit kat pro deo. Vrijwilligerswerk svert, behalve vaak een vergoeding por gemaakte onkosten, geen geld op. Middels opgedane ervaringen, het maken van nieuwe vrienden, het leggen van sociale contacten is vrij willigerswerk een rijkdom op zich. Solidariteit ook waar het gaat om mensenrechten, het milieu, de derde wereld wat "verder weg" en wijkbe langen, dorpsbelangen en zaken die jongeren aangaan wat dichterbij. 96 ORGANISATIES In anderhalf jaar tijd heeft de Vrijwilligerscentrale ongeveer 200 vrijwilligers ingeschreven, waarvan 85 mannen en lil vrouwen. De meeste van hen zijn bemiddeld naar een van de momenteel 96 organisa ties die bij de vrijwilligerscentrale staan ingeschreven. Middels een nieuw registratieprogramma wil de vrijwilligerscentrale steeds beter in beeld krijgen hoeveel mensen daad werkelijk geplaatst zijn en wanneer vacatures weer vrij komen. Dit sys teem wordt het komende jaar verder uitgewerkt. Het valt op dat er in ver houding veel meer vraag is naar vrijwilligers dan dat er aanbod is van vrijwilligers. De vooronderstel ling is dat mensen met betaald werk minder gebruikmaken van de moge lijkheden van de Vrijwilligerscentrale dan mensen die nog op zoek zijn naar betaald werk. Ook kan het zijn dat de Vrijwilligerscentrale Venray nog onvoldoende bekend is bij het brede publiek. Het komende Internationale Jaar van Vrijwilligers wil de centrale hieraan nog meer bekendheid geven. Zij wil ook haar strategie veranderen door naast het uitnodigen van mensen om naar de vrijwilligerscentrale te komen ook zelf contacten te leggen met over koepelende organisaties teneinde de mogelijkheden die de vrijwilligers centrale biedt meer onder de aan dacht te brengen. De Vrijwilligerscentrale kent inmiddels vrijwilligers van allerlei leeftijden. De vrijwilligersvacatures begrenzen de leeftijd soms af denkend aan een jongerensoos ten opzichte van een centrum voor ouderen. Sommige taken kunnen hier echter ook door zowel jongeren als ouderen worden uitgevoerd. In de advertentie in de Peel Maas van vorige week kan de aandachtige lezer daar ook enig inzicht in krijgen. Voor meer infor matie kan men hiervoor terecht bij de Vrijwilligerscentrale Venray markstraat 8 te Venray. TIENERS AKTIEF Elke week speciale aandacht voor Tieners Aktief. Wat doet Tieners Aktief? Tieners Aktief is een lande lijke organisatie die ervoor zorgt dat tieners van 12 tot 18 jaar in hun vrije tijd vrijwilligerswerk kunnen doen. Bijvoorbeeld: Het werken met gehandicapten, met kinderen, wer ken in de natuur, of werken bij een radio- omroep. Waarom tieners? Tieners hebben veel te bieden, zoals: enthousiasme, aandacht en belangstelling, praktische hulp, een nieuwe frisse kijk op dingen, soepe le omgang met allerlei mensen. Wat wil Tieners Aktief? Door het vrij willigerswerk ontdekken tieners waar hun interesse naar uitgaat. Wat ze leuk vinden, wat ze kunnen of wat ze kunnen leren. Ze kunnen andere mensen ontmoeten, sociale vaardigheden ontwikkelen, verant woording dragen, een zinvolle taak vervullen in de samenleving en daarmee ook serieus genomen wor den. Het is ook een steuntje in de rug bij het maken van een beroeps keuze. Voor wie is Tieners Aktief interessant? In de eerste plaats voor de tieners zelf. Hen wordt namelijk de unieke gelegenheid geboden om maatschappelijke ervaring op te doen. En natuurlijk ook voor de instellingen of organisaties die een vacature kunnen bieden. De veer tienjarige Nicoliën Ruyter vertelt over haar ervaring bij Tieners Aktief: "Ik ging naar de bibliotheek en daar was een open dag van Tieners Aktief. Daar vroegen ze of ik interesse had in vrijwilligerswerk. Dat leek me leuk. Ik heb altijd al wat met kleine kinderen willen doen, daar kreeg ik nu de kans voor. Zo ben ik, via Tieners Aktief, terechtgekomen bij de Speel-o- Theek in Venray. Ik vind dit leuk werk, omdat je altijd met andere mensen omgaat en het is nooit het zelfde. Ik doe graag vrijwilligers werk, omdat ik graag met mensen omga en omdat het mij helpt bij het maken van een beroepskeuze. Verder staat het later altijd goed op mijn c.v. en ik heb het gevoel dat ik iets nuttigs doe met mijn tijd. Verder kan ik iedereen vrijwilligerswerk bij Tieners Aktief aanraden, omdat je er veel van kan leren en je ontwikkelt jezelf hiermee." Heb jij interesse in vrijwilligers werk en ben je tussen de 12 en 18 jaar, of heeft jouw organisatie of instelling interesse in tieners die vrijwilligerswerk kunnen doen. Neem dan contact op met Tieners Aktief in Venray. Dieke van der Velden, tel: 0478- 517317. Ook kun je altijd even op vrijdag langskomen in de vrijwilligerscentrale van 14.00 tot 17.00 uur. Huis-tv Beukenrode voorziet in een behoefte Veel meer vraag dan aanbod hier de bijbehorende foto's uitge zocht. De voorbereiding doen de vrijwilligers meestal thuis, waarna de 'technicus' - ook een vrijwilliger - in de studio van Beukenrode het programma afwerkt. Zo worden de uitgekozen foto's met een camera opgenomen en zodanig vastgelegd dat ze op het gewenste tijdstip oproepbaar zijn en in de uitzending gemonteerd kunnen worden. HEERLIJK KOPJE KOFFIE De programmering omvat naast het nieuws vier vaste rubrieken: het weerbericht, de jarigen en de activi teiten van die dag en tot slot het menu van de dag. "De nieuwslezer mag bovendien een eigen invulling geven aan het programma", zegt Stapels, "Zo kan hij een commen taar geven op het nieuws dat hij zojuist heeft voorgelezen en de uit zending aanpassen van de sfeer van de dag. Bijvoorbeeld met Pasen. Sint Nicolaas of Kerstmis. Na geda ne arbeid is het goed toeven voor de nieuwslezer, want na afloop van de uitzending krijgen we een heerlijk kopje koffie in het restaurant van Beukenrode." Vrijwilligers werven is voor veel instanties en instellingen geen sine cure, ook de groep nieuwslezers van Beukenrode zit dringend verlegen om 'nieuwe stemmen'. Voorwaarde is wel dat belangstellenden duidelijk en goed spreken, waarbij een Limburgs accent absoluut geen pro bleem is. "Zolang er maar duidelijk wordt voorgelezen en de mensen enthousiast zijn, zijn vrijwilligers van harte welkom", aldus Stapels. In eerste instantie gaat het om nieuws lezers, in een later stadium kunnen mensen ook worden ingezet voor speciale thema-uitzendingen zoals met carnaval. Kerstmis en andere evenementen. Ook technici zijn van harte welkom om het team vrijwilli gers te versterken. Interesse of wilt u meer weten? Neem dan contact op met Hans Stapels, telefoon (0478)583491, of Boncura (Mies van Driel), telefoon (0478)558558. De bewoners van verpleeghuis Beukenrode in Venray kijken er iedere morgen reikhalzend naar uit. Dat halve uurtje op de huis-tv waarin vrijwilligers dagelijks het laatste nieuws op de buis brengen. Geen moord en doodslag, maar gewoon leuk nieuws uit Venray en de regio, opgefleurd met foto's. Tussen 09.30 en 10.00 uur wordt het halve uurtje uitgezonden en de 'langslapers' hebben vanaf 11.00 uur nog een keer de moge lijkheid om het nieuwsblokje te bekijken. Voor de vrijwilligers vergt de dagelijkse uitzending een hele voor bereiding. Een half uurtje nieuws op tv brengen, kost al gauw een kleine twee uurtjes aan voorbereiding. "Maar we hebben dit er graag voor over", zegt Hans Stapels, een van de vrijwilligers die om toerbeurt het programma invullen, "Want het voorziet in een behoefte. Op een leuke wijze krijgen de bewoners van Beukenrode toch iedere morgen het nieuws op hun bordje." De voorle zer neemt de media van die betreffende dag door en selecteert de onderwerpen die interessant zijn voor de bewoners van het Venrayse verpleeghuis. Vervolgens worden Onder het motto 'Jong mtmoet oud' hebben leden an het jeugd- en jongeren merk van het Rode Kruis fóeling Venray diverse /onden besteed aan het laken van kerststukjes voor oudere medemens, laandagavond zijn vijftien iugdige vrijwilligers op [ezoek gegaan in de verzor- ingsflat Het Schuttersveld de gemaakte kerststukjes overhandigen aan de |uderen. Het sociale contact iet de oudere medemens de vele Rode ^mistaken) is op deze ont- pannen en leerzame wijze 'P de jeugdige aspirantvrij- 'illigers overgebracht. De ewoners van Het ichuttersveld konden deze ijzondere geste wel waar eren en met een kopje kof- !e en een glaasje fris werd e avond gezamenlijk afge- loten. Kent u de 'Bibliotheek aan huis" ervice van de bibliotheek. Speciaal iQen 'Pgezet voor die mensen die graag an de bibliotheek gebruik willen laken, maar door ouderdom, ziekte f handicap niet zelf naar ons toe unnen komen en die ook niemand ebben om deze taak van hem of aar over te nemen. Als u interesse eeft in deze service kunt u dit tele- misch aan de contactpersoon van e 'bibliotheek aan huisdoorgeven. If u kunt reageren via de antwoord- trook die te vinden is in onze folder Bibliotheek aan huis". Een van nze medewerkers komt dan bij u p bezoek. Uitgelegd wordt welke «gelijkheden de bibliotheek biedt. I kunt o.a. kiezen uit de volgende laterialen: romans in allerlei gen- :s, romans met grote letters, esproken boek. informatieve boe- en, tijdschriften, bladmuziek, strip erhalen etc. U kunt uw eigen voor euren voor de materialen kenbaar naken. Daarna wordt u doorgaans enmaal per vier weken bezocht oor een vrijwilliger die telkens ndere boeken voor u meebrengt. Tevens willen we u er nogmaals p attenderen dat we in de maand lecember heel snel na kunnen kij- en hoeveel boeken u hel afgelopen aar heeft geleend. Wellicht is het ok voor u interessanter om i.p.v. et kwartje leengeld per boek het eengeld in een keer af te kopen. )nze medewerkers aan de balie iformeren u graag hierover. Deskundig van sloop tot finishing touch U laat zich in onze show room uitgebreid adviseren bij het samenstellen van de bad kamer van uw dromen. Maar hoe krijgt u die droom vervolgens thuis? Wees gerust. Ook voor de complete uitvoering: De Groot. bouw - tegels - sanitair dit roots ut diA. Kloosterstraat 18, Stevensbeek. Telefoon: (0485) 38 23 05 Op 15 december 1905 werd in Maashees Ciska Cup geboren. Dochter van Johannes en Marie Cup, die toen een fabriek hadden van fietsen en motorrijwielen. Eind jaren twintig leerde ze er Harrie Janssen uit Merselo ken nen, onderwijzer op de jongens school, die bijCuppen in de kost was. Ze trouwden in 1928 en verhuis den naar de Merseloseweg. later naar de Draol (tegenwoordig de Julianasingel). In de oorlog werd hun huis gebombardeerd terwijl ze met acht kinderen in de kelder zaten. Gelukkig raakte er niemand gewond. Daarna werden ze met z'n tienen bijna een jaar lang geëva cueerd naar familie in Merselo. Na de oorlog kwamen ze te wonen op Kruisstraat 1waar het negende kind werd geboren. In 1956 trokken ze tenslotte in hun herbouwde huis aan de Julianasingel. Harrie bleef nog onderwijzer aan de Dr. Poelsschool tot aan zijn 40-jarig dienstjubileum. ZELFSTANDIG Nu, al achttien jaar weduwe, woont Ciska daar nog steeds geheel zelfstandig. Ze poetst zelf, rommelt nog in de tuin, kookt af en toe. Maar fietsen doet ze niet meer sinds ze een paar jaar geleden lelijk is geval len op een glad trottoir. Ze leest graag, boeken met grote letters wel iswaar, maar sinds kort heeft ze toch een abonnement op gesproken boek, want haar ogen gaan wel wat achter uit, vindt ze zelf. Ciska is een een voudig en gelovig mens. Haar grootste passie is de Winkel van Sinkel in de Bontekoestraat. Alweer voor het vijftiende jaar zie je Ciska daar tweemaal per week naar toe gaan, eerst op de fiets, toen te voet, en de laatste tijd op de rollator. Ze herstelt er kleding en kan ondertus sen lekker een praatje makn. Op die manier draagt ze haar steentje bij aan de hulp voor de Derde Wereld. Maar ja, met die slechte ogen gaat haar dat steeds moeilijker af. Ze voelt zich een beetje overbodig wor den nu ze niet meer zoveel kan wer ken. Maar haar geest blijft gelukkig helder en gezond. Iedere zondag gaat Ciska te voet naar de mis in de Paterskerk. vs Zomers ook nog door de week, in de winter is het daar te donker voor. Ze is de oudste kerk ganger die zelfstandig komt. Ook is ze een trouw lid van de Derde Orde, waar ze meedoet aan de bezinningsdagen en de jaarlijks terugkerende uitstapjes naar bede vaartplaatsen in de omgeving. Ciska viert haar verjaardag in besloten kring met kinderen en kleinkinde ren. Ciska is de oudste kerkganger, die nog geheel zelfstandig naar de Paterskerk gaat. In het monumentale pand van Peterink Partners aan de Stationsweg in Venray, is vorige week het boek 'Sprekende Beelden' officieel gepresenteerd. Sprekende Beelden is een foto boek over het naoorlogse Noord- Limburg. De eerste exemplaren werden uitgereikt aan burgemeester J. Waals van Venray, gedeputeerde G. Driessen van de provincie Limburg en dhr H. Loozen, direc teur van de Kamer van Koophandel Noord- en Midden-Limburg. Met de bevrijding brak in 1945 in Nederland een nieuwe tijd aan. Een tijd van wederopbouw, van econo mische groei, van herinrichting. Ook Noord-Limburg veranderde van karakter en van gezicht. Dagbladfotografen legden de veran deringen en gebeurtenissen in de streek vast. Honderdduizenden foto's zijn er sinds het bevrijdings jaar 1945 geschoten. Foto's als stille getuigen van historische en memo rabele momenten en gebeurtenissen, en van bijzondere mensen. Momenten die ontroerden, die een gemeenschap in de ban hielden, die vreugde of verdriet opriepen. Evenementen en gebeurtenissen waaraan velen een herinnering heb ben. Van die prachtige en uitvoerige collectie foto's is een selectie gemaakt. Zo'n driehonderd spraak makende en opmerkelijke beelden zijn gebundeld tot een chique en lij vig fotoboek, waarin in woord en beeld wordt teruggekeken op gebeurtenissen en mensen die tus sen 1945 en nu in Noord-Limburg historie schreven of naam maakten. Sprekende Beelden brengt het verle den van Noord-Limburg weer tot leven. Vol herinneringen voor de een, vol verrassingen voor de ander. Het fotoboek is vanaf vrijdag 15 december te koop. Op 27 nov. jl. is aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen Heiderieke Heidens afgestudeerd als neuro- en revalidatie psychologe. De heer Bill van Mill is op 1 december jl. afgestudeerd in de Technische Bestuurskunde aan de Technische Universiteit te Delft. PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckhof.nl/ nieuws Najaarsactie Winkelcentrum Venray Mevrouw E. Reijen-van Dijck uit Blitterswijck is de derde win naar van de ƒ100-,- in de najaars actie van Winkelcentrum Venray. Ook dit keer verrichte notaris Wim Weijs de trekking. De prijs viel, net als vorige week, op een stempelkaart die was uitge geven door Berden Mode. Mevrouw Reijnen nam de cheque ter waarde van ƒ1000,- in ontvangst uit handen van Roland Bloemen van de mode zaak in de Grotestraat. 'Een mooi extraatje in deze dure december maand', aldus de gelukkige winna res. De volgende trekking vindt plaats op maandag 18 december. Alle ingezonden stempelkaarten dingen ook in de komende drie weken nog mee naar een hoofdprijs van ƒ1000,- De winnares neemt de cheque in ontvangst uit handen van Rolan Bloemen. Foto: Foto Video Rini v.d. Leur.

Peel en Maas | 2000 | | pagina 11