aaag Harold H LENSSEN 'eelname SP raadsverkiezingen onzeker G Sjoerd wint V redesposterwedstrijd Discussieavond over toekomst 't Schaartven Schouwburgbestuur werkt aan beleidsplan 'Ouderen extra zwaar belast' Oversteekplaatsen veiliger' 'Zwarte pad snel aanpakken' Themamiddag 'Eigen kijk op kwaliteit' sinterklaasj unhoek Dingus zet rechtszaak door Venraynaar levert veel oud papier in Van de Vorle stelt vragen 'Winkels moeilijk bereikbaar' Geen extreme overlast door persen Inalfa Brukske schoon? ag/EEL EN MAAS donderdag 7 december 2000 - Pagina 9 De Sint is weer terug naar Spanje en dus spelen wij nu voor sinterklaas. De SP heeft sinds september «■?99 een afdeling in Venray. &K>rige week hield de ^icialistische Partij een ledenbij- inkomst om over de te volgen Iers te praten. De partij heeft ig geen besluit genomen of ze in aart 2002 voor de eerste keer Sïan de Venrayse gemeenteraads- lerkiezingen deelneemt. Mün de gemeente Horst heeft de SP 1 jarenlang een grote aanhang, inder de bezielende leiding van Paul Geurts haalde de SP onlangs bij de raadsverkiezingen van de nieuwe gemeente Horst aan de Maas drie zetels. De SP is daar even groot als PvdA en VVD. De afde ling in Venray bestaat pas ruim een jaar en staat nog in zijn kinder schoenen. Michelle Stevens is vanaf de oprichting voorzitter. "Momenteel zijn we nog niet zo ver om aan de raadsverkiezingen mee te doen. Ons eerste doel is een stabiele en goede afdeling te worden. We zijn daarom bezig onze leden te scholen. Want als we meedoen dan willen we ook met een verantwoorde lijst komen", zegt zij. De SP-afdeling in Venray telt ruim vijftig leden en heeft een vijfkoppig bestuur. Landelijk geniet de partij in een groeiende populari teit. "Stemmers zouden we in Venray wellicht genoeg kunnen trekken. Maar de afdeling moet ook levensvatbaar zijn. We hebben vol doende leden die actief meedenken. Want we willen niet afhankelijk zijn van één persoon maar de taken over meerdere mensen verdelen." In de loop van volgend jaar zal de SP beslissen of ze al dan niet aan de verkiezingen deelneemt. Voor Michelle Stevens is het veroveren van een raadszetel niet het allerbe langrijkste. "Want we kunnen door allerlei acties te voeren ook onze stem laten horen. Alhoewel we met een plaats in de raad er wel directer bij betrokken zijn.' ["De Hoveniers' verzorgen de aanleg van alle 1 soorten (sier)bestrating Venray 0478-571800 Vervolg voorpagina fVan de andere kant kan formateur irard Thijssen, die een nieuw stuur samenstelt, weinig vorderin- n maken. Thijssen heeft inmid- |s mensen gevonden die bereid n in het nieuwe bestuur te stap- n. Maar zij houden momenteel de ot af omdat er onvoldoende zicht op een definitieve oplossing. "Er nu haast geboden. Want Dingus n zich geen verdere terugval ver floven. Er moeten zo snel moge- Ie spijkers met koppen geslagen irden. Ik verwacht dat de rechts- ling half februari zal zijn. Maar ik ip vurig dat het enkele weken ter wordt. Zodat we meer tijd heb- sn om er met de gemeente alsnog cd uit te komen en ook de voorbe- iding van de rechtszaak vergt de lige tijd. Ik besef dat het doorzet- van de rechtszaak de onderhan- ilingen onder druk zet. Maar we irden daartoe wel gedwongen. vertrouwen in een goede afloop tanende bij de achterban van ingus", zegt voorzitter Gijsbers je desondanks hoopt dat de inten- iverklaring ten uitvoer wordt Dracht. "We zijn ontevreden idat er sinds 12 juli bijna vijf landen verloren zijn gegaan. Maar ligt een goede kans om er samen tte komen en definitieve vrede te fereiken. Daar hoopt iedereen bij lingus op. Maar dan zal de pmeente zich aan de afspraken roeten houden en eens daadkrach- jg worden. Wij hebben er steeds lies aan gedaan om de intentiever- llaring uit te werken." Venray is 'een absoluut succes- umnier in Limburg' als het gaat m het hoogste inzamelingscijfer oor oud papier. Dat vertelde Marcel Barents van e gemeente Venray vorige week oensdagavond in de commissie- ergadering AEM. "In Venray werd i 1999 gemiddeld 101 kilo oud apier per inwoner ingezameld. In imburg is dit 72 en in Nederland Ikg. De landelijke doelstelling is 3kg. Die halen we dus ruim." Ook met betrekking tot de inza- leling van glas doet Venray (24 kg srinwoner) het goed. De landelijke oelstelling is 25 kg, maar gemid- ald wordt in andere Limburgse smeenten 22 kg en in Nederlandse emeenten 20 kg glas opgehaald. We zijn dus goed op weg om de indelijke doelstelling te halen", Idus Barents. TEXTIEL Met betrekking tot de inzameling au textiel is het volgens Barents uidelijk dat er in Venray te weinig rengvoorzieningen (vier) zijn. De indelijke norm is vijf kg per inwo- sr (Venray: 3 kg per inwoner). "We aan volgend jaar dan ook met een itbreidingsproject beginnen", aldus arents. Minder goed nieuws had Barents melden over de inzameling van roente-, fruit- en tuinafval (GFT). 11998 zamelde Venray nog 123 kg inwoner in, in 1999 was dit nog tr 70 kg per inwoner. In Limburg dit respectievelijk 99 en in Ierland 93 kg per inwoner. "Een istische terugslag. We gaan dan ik investeren in een publiekscam- Igne. GFT heeft onze volle aan- :ht." De hoeveelheid restafval per 'woner bedraagt in Venray 157 kg er inwoner. In Limburg is dit 208 i in Nederland 241 kg per inwoner. Maar in andere diftargemeenten is '1135 kg per inwoner. We doen het iker niet slecht, zitten 35% lager an het landelijke beeld, maar wil- n in de toekomst toch dichterbij de idere diftargemeenten uitkomen", 1us Barents. ur| PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Een onafhandelijke jury heeft vrijdag in het gemeentehuis van Venray de tekening van Sjoerd Draaisma (12 jaar) van basis school De Kruudwis beoordeeld als winnaar van de Vredesposterwedstrijd in Venray. Wereldwijd hebben 350.000 kin deren meegedaan aan deze wed strijd door het inzenden van tekenin gen met als thema 'eensgezindheid in vrede'. In Venray hebben elf basisscholen deelgenomen. De Vredesposter wedstrijd is een initiatief van de Lions Club Internationaal, een orga nisatie die het doel nastreeft dienst baar te zijn voor de medemens, organiseerde dit jaar voor de elfde keer wereldwijd een tekenwedstrijd voor kinderen van 11 tot 13 jaar, waarin het thema vrede centraal staat. VEILIG HUIS De Lions Club in Venray organi seerde de wedstrijd voor de vierde keer. De juryleden die een oordeel gaven over de iongezonden tekenin gen waren Joop Wismans (kunste naar). Liesbeth Rutten (kunstena res), Pieter Weerts (president van de Lions Club Venray en burgemeester Waals van Venray. De eerste prijs, een geldbedrag van 250 gulden, ging naar Sjoerd Draaisma. Hij tekende twee huizen. Het ene huis is vernietigd en er rijdt een tank op de weg. Er staat een groot rood kruis doorheen. Het andere huis staat in een situatie van vrede, waarbij 'er een relatie is gelegd tussen eensgezindheid en een gezin in een veilig huis", aldus de Venrayse kunsnares Liesbeth Rutten. In het gemeenschapshuis van Overloon wordt op dinsdag 12 december (20.00 uur) een openba re informatie- en discussieavond gehouden over de toekomstige ontwikkelingen rond recreatiepias 't Schaartven. Wethouder Fleuren van de gemeente Boxmeer gaat op basis van de informatie die hij krijgt tij dens de discussieavond een voorstel maken voor het college van B en W. Uiteindelijk gaat dit voorstel naar de gemeenteraad. Op 22 maart 1996 is door de gemeenteraad van de voormalige gemeente Vierlingsbeek een over eenkomst gesloten met Piet Bouten uit Groeningen over de exploitatie van recreatiepias 't Schaartven. Voor die tijd werd het beheer en het onderhoud van deze plas (en het bij behorende terrein) door de gemeen te zelf uitgevoerd. De voornaamste bepaling die in de overeenkomst is opgenomen, is dat de gemeente eigenaar blijft, maar het volledige beheer en de exploitatie in handen wordt gegeven van Bouten. Verder kreeg het terrein een bestemming als recreatievoor ziening. Uitgangspunt is dat het ter rein van zonsopgang tot zonsonder gang altijd vrij toegankelijk moet zijn voor het publiek. Ook is de exploitant verplicht alle mogelijke maatregelen te treffen die nodig zijn voor het garanderen van de openba re orde, veiligheid en goede zeden én voor de naleving van alle wetten, verordeningen en algemene regels. De exploitant mag volgens de over eenkomst een aantal diensten tegen betaling aanbieden, te weten het uit baten van terrassen, verkooppunten, een snackbar, een paviljoen, een kampeergelegenheid, een parkeer terrein en een fietsenstalling. Voor het gebruik van speeltoestellen, zwemwater, bos, natuurterrein, lig- weide en strand mag de exploitant geen betaling bedingen; bovendien dient er naast een betaalde (en bewaakte) fietsenstalling ook een gratis fietsenstalling te zijn. PLANNEN EXPLOITANT Piet Bouten wil 't Schaartven ont wikkelen tot een goed beheersbaar, veilig, hygiënisch en aantrekkelijk recreatiegebied voor de gehele regio Het nieuwe schouwburgbestuur werkt aan een beleidsplan. Begin volgend jaar zal het bestuur het plan bespreken met het gemeente bestuur en de politiek. Half augustus trad het bestuur onder leiding van voorzitter Leo Janssen aan. Nadat twee maanden eerder het oude bestuur uit onvrede met de bemoeienis door de gemeen te was opgestapt. Janssen, voorma lig VVD-raadslid, kondigde destijds aan dat het bestuur tot 1 januari 2001 op ad-interim basis zou func tioneren. Daarna zou bekenen wor den of het vijfkoppige bestuur definitief het roer overneemt. "Ik heb vorige week een gesprek gehad met het bestuur. Ik heb de indruk dat ze adequaat en zakelijk bezig zijn. De taken zijn goed verdeeld", ver klaarde wethouder Kersten in de commissie Cultuur, Onderwijs en Sport naar aanleiding van vragen van Tom van den Hoek (fractie Van de Vorle). "De jaarrekening over het boekjaar 1999/2000 is al binnen. Dat hebben we nog nooit zo snel gehad. Het bestuur heeft al veel werk verzet. Uiterlijk januari is het beleidsplan afgerond. Zij zullen daarna hun visie presenteren. We bekijken dan of we het eens kunnen worden over het beleidsplan. Daarna maken zij de balans op en beslissen of ze al dan niet door gaan", zei Kersten. (maar ook voor toeristen van builen de regio), een gebied waar recreatie en natuur samengaan. Om deze doelstelling te bereiken wil hij graag zestien toiletten bouwen. Verder heeft hij plannen voor omkleedvoor- zieningen, douches en een ruimte waar ouders baby's kunnen verzor gen. Ook wil hij een EHBO-post inrichten, nieuwe drijflijnen in het zwemwater aanschaffen, nieuwe speelvoorzieningen aanbrengen, meer mogelijkheden voor de oudere jeugd (beachvolleybal. voetbal, ten nis) realiseren en een paviljoen met terras bouwen. Verder zal een gedeelte van het terrein vrijgehouden worden voor natuurontwikkeling en worden de wandelmogelijkheden uitgebreid. Daarnaast wil hij recreatieve arran gementen opzetten (kanoën, roeien, vissen) en om het terrein beter beheersbaar te houden en vandalis me en diefstal tegen te gaan, is het de bedoeling van Bouten om rond het terrein een hekwerk aan te bren gen. ENTREEGELD Om de investeringen te kunnen bekostigen wil hij voortaan entree geld gaan heffen (uitsluitend tijdens het zomerseizoen). Hij denkt hierbij aan een prijs van 1,50 tot 2 gulden voor de jeugd tot en met 12 jaar, en 2,50 tot 3 gulden voor 13 jaar en ouder; daarnaast zal er een voordeli ge gezinsjaarkaart verkrijgbaar zijn. Voor het parkeren van auto's en het stallen van fietsen wil hij geen ver goeding meer vragen. Omdat het plaatsen van een hekwerk en het heffen van entree in strijd is met de eerder genoemde uitgangspunten van de exploitatieovereenkomst, heeft Bouten aan de gemeenteraad van Boxmeer verzocht om deze overeenkomst te wijzigen, zodat een en ander wel zal worden toegestaan. KEUKENINRICHTING (0478)539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum De uitverkoop start op 8 december met kor tingen van 20% tot 60% HORST Kerkstraat 30, tel. (077) 398 74 17 BOXMEER Steenstraat I 16, tel. (0485) 57 24 71 VENRAY Wilhelminastraat I c, tel. (0478) 568876 (bij parkeerplaats van Schaijik.) Gerard Remmers vroeg vorige week woensdagavond voor aan vang van de gecombineerde com missievergadering AEM, SB en SB namens de Seniorenraad aan dacht voor de verhoging van de afvalstoffenheffing. Het college wil de tekorten voor het verwijderen van afval (1999: 4,5 ton) voortaan niet meer uit de alge mene reserves betalen en denkt aan een structurele verhoging van de vaste kosten met 20 gulden en tus sen de 50 en 95 cent per lediging van de variabele kosten, afhankelijk van de literinhoud van de container. ZORGEN Remmers maakt zich vooral zor gen over burgers (ouderen en gehan dicapten) die uitsluitend zijn aange wezen op het gebruik van de afvalcontainers. "Zij worden door de nieuwe tariefsverhoging extra zwaar belast. Zij maken of kunnen geen gebruik maken van de facilitei ten van het milieustation, maar dra gen via het zogenaamde vaste tarief wel bij aan de exploitatie ervan. Een en ander past niet in een opzet van een rechtvaardige lastenverdeling en evenmin bij het uitgangspunt dat de 'vervuiler betaalt'." Volgens Remmers krijgen de bur gers langzamerhand het gevoel dat ze beboet worden omdat ze hun afval netjes aanleveren. "Afvalverwijdering is één van de kerntaken van de lokale overheid. Door de gemeenteraad is gekozen voor het kostendekkend zijn van de afvalverwijdering. Wij zijn van mening, dat ook voor kerntaken een redelijke maar wel structurele bij drage uit de algemene middelen mogelijk moet zijn. Een nieuwe politieke discussie over dit onder werp zouden wij dan ook van harte toejuichen", aldus Remmers. De heer Bisschops (PvdA) wil zo snel mogelijk maatregelen tegen de in zijn ogen levensgevaarlijke fietsoversteekplaatsen op de Henri Dunantstraat en de Stationsweg. Ook in de vorige vergadering van de commissie Stedeijk Beheer maakte Bisschops zich al sterk voor een verkeersveilige oplossing voor deze twee kruisingen. "We zijn nu enkele weken verder en er zijn weer twee ongelukken met gewonden gebeurd", vertelde de PvdA'er maandagavond in de commissie Stedelijk Beheer. "Ik wil direct maatregelen die de snelheid van bromfietsers direct beteugelen, voordat er ernstigere ongelukken gebeuren." In 1999 vonden op de oversteek Stationsweg 12 (vier met letsel) en in 2000 21 (11 met letsel) ongevallen plaats. "Weliswaar met licht letsel, maar dat neemt niet weg dat er iets aan deze black-spots moet gebeuren", vertelde wethouder Driessen, die beloofde op korte ter mijn te overleggen met 3VO, de ver- keerswerkgroep en politieman Coumans om te zien 'hoe we dit probleem op zéér korte termijn kun nen tackelen'. "Er moet op korte ter mijn een verkeersveilige oplossing voor die twee punten komen." Jan v/d Broek vroeg maandag avond in de commissievergade ring Stedelijk Beheer aandacht voor de gevaarlijke situaties die zich regelmatig op het 'zwarte pad', een pad tussen de Mozart- en Bachtstraat in Brukske, voor doen. "Brommers en fietsers zorgen op die plek voor levensgevaarlijke situ aties. Ik hoop dat er snel maatrege len volgen, voordat er zware onge lukken gebeuren", aldus de inwoner van Brukske. Wethouder Driessen is de 'proble matiek' van het 'zwarte pad' bekend, en hij beloofde met de ver- keerswerkgroep over de veiligheid te gaan praten. "Want het pad is inderdaad verworden tot een echte racebaan. De bewoners van de wijk is het een doorn in het oog. het geeft ze het gevoel van onveiligheid. We moeten dat angstige gevoel bij de omwonenden snel wegnemen. Dat is duidelijk." De Cliëntenbond in de GGZ houdt op zaterdag 9 december van 12.30 tot 15.00 uur een the mamiddag 'Eigen kijk op kwali teit' voor leden en andere belang stellenden in conferentie- en partycentrum De Witte Hoeve in Venray. Het thema 'kwaliteit van zorg' leeft al jaren in cliëntenorganisaties en bij cliënten in de Geestelijke Gezondheidszorg en beleidsmakers in de gezondheidszorg en de poli tiek. Ook cliënten verlangen om lid van de wereld te worden. Wie ervaart dat maatschappelijke struc turen en systemen medeverantwoor delijk zijn voor geestelijke nood, krijgt te maken met maatschappij kritiek en politiek. De invalshoek van deze themamiddag is 'Kwaliteit van zorg'. Ook cliënten in de GGZ zijn men sen die erbij willen horen. En zij willen ook van betekenis zijn door hun ervaringen, knelpunten en opvattingen die zij hierbij ervaren bespreekbaar te maken. Door cliën tenparticipatie kan er een betere kwaliteit van zorg komen die ingaat opdat wat cliënten vragen en nodig hebben. Een vraaggestuurde zorg waarin de maatschappelijke en emancipatorische en methodische dimensie door de cliënten zelf aan de orde wordt gesteld: een eigen kijk op kwaliteit. De cliëntenbond is ontstaan naar aanleiding van klach ten over de hulpverlening. Klachten zijn belangrijke signalen om inzicht te krijgen in de kwaliteit van hulp verlening. Cliënten zijn zelf de toetssteen en formuleren aan welke criteria de hulpverlening dient te voldoen. Cliënten hebben een eigen kijk op kwaliteit van de hulpverlening en als zodanig dient dit tot uitdrukking te komen in de kwaliteitscriteria voor een goede kwaliteit van zorg. Op deze themamiddag zal de Cliëntenbond in de GGZ een eigen geluid laten horen rondom het tra ject kwaliteit van zorg en dit toelich ten aan de hand van een eigen uitga ve: 'Eigen kijk op kwaliteit'. Na afloop is er een borrel en samen gezellig napraten. Als je lid wilt worden van de Cliëntenbond of meer informatie wilt over deze themamiddag of je bent geïnteresseerd in dit onderweip ben je van harte welkom om mee te doen en kennis te maken met de mensen van de Cliëntenbond. Contactpersonen telefoon: (0478)569069 of (043)6013857 ('s avonds na 19.00 uur). VAKANTIE SPANJE TE HUUR APPARTEMENTEN Rosas Costa Brava Tel. 06-53317369 Tel. 06-51367458 www.casas.nl/huur Joost van de Vorle maakt zich zorgen over de activiteiten van het bedrijf SOB Dienstverlening uit Oud-Beijerland. Het bedrijf ging vorige week onder andere in wijk Zuid van deur tot deur om men sen te vragen een contract voor een jaar af te sluiten om hun con tainers aan de binnenzijde te laten reinigen door SOB. "Maar daar hebben ze bij mijn weten geen gemeentelijke vergun ning voor", zegt Van de Vorle, "ik heb het al bij de gemeente aange kaart, maar die gaan bureaucratisch te werk. Het duurt me allemaal veel te lang. Deze week schrijf ik een brief aan het college van B en W over de trage gang van zaken." In de brief vraagt Van de Vorle B en W onder andere snel op te treden tegen commerciële deur aan deur aanbiedingen zonder gemeentelijke vergunning. Verder vraagt de partij zich af hoe de gemeente Venray de burgers die het contract ondertekend hebben beschermt en welke milieu- eisen ze stelt aan het afgeven van een vergunning. Ook wil Van de Vorle weten of de gemeente bereid is direct tot stopzetting van activitei ten te gelasten als er zonder gemeentelijke vergunning contrac ten worden aangeboden. Vrachtwagenchauffeurs kun nen de winkels in het Venrayse centrum moeilijk bereiken. Dat stelde Venray naar Jan v/d Broek maandagavond in de commissie vergadering Stedelijk Beheer. Volgens de Venrayse vrachtwa genchauffeur, in dienst bij een Venlose transporteur, heeft hij bij voorbeeld moeite om de winkels op bijvoorbeeld de Grotestraat, de Bleek, de Schoolstraat en het Henseniusplein té kunnen bevoorra den. "We moeten voor 12.00 uur het textiel in de winkel hebben, omdat we na die tijd de winkels niet meer mogen bevoorraden. Ik vraag me af of we geen ontheffing kunnen krij gen om met onze vrachtwagen op het Henseniusplein en de Grote Markt te kunnen parkeren, zodat we zowel de winkels aan de zuidkant als de noordkant van het centrum kunnen bevoorraden. Binnenkort loopt iedereen bloot door Venray omdat ze geen textiel meer in de winkels kunnen krijgen." De Venraynaar verwees naar andere gemeenten, waar vrachtwa genchauffeurs die regelmatig bij een winkel moeten zijn een toegangs pasje voor een bepaalde straat in het centrum ontvangen. "Met als voor waarde dat we nergens lang mogen blijven staan. Of we moeten ons melden bij een intercom en worden dan ook na 12.00 uur in de straat toegelaten. Kunnen de venstertijden niet verruimd worden?" Wethouder Driessen beloofde het signaal van Jan v/d Broek mee te nemen, maar adviseerde hem ook om schriftelijk 'dat geluid namens de transporteurs bij de gemeente Venray neer te leggen'. Metaalwarenfabriek Inalfa B.V. levert geen extreme overlast op. Dat is het oordeel van de Raad van State, die de klachten over het Venrayse bedrijf onderzocht. Volgens buurtbewoners zorgde Inalfa voor herrie en trillingen. Zij gingen daarom in beroep bij de het hoge rechtscollege in Den Haag. Een metaalwarenfabriek kannu eenmaal niet stilletjes opereren. Dat was de teneur van de uitspraak die de Raad van State deze week in de zaak Inalfa deed. De herrie die de transporten van metaalwaren ople vert, is niet geheel en al aan de fabriek te wijten. De Maasheseweg is volgens de rechters normaal ook al rumoerig. Op dat punt kon de milieuvergunning van Inalfa daarom niet worden aangetast. Trillingen zijn zo mogelijk nog moeilijker te meten dan geluid. Dat vond ook de Raad van State. De gemeente had duidelijkere eisen moeten stellen over het plaatsen van persen bij Inalfa. Dat heeft Venray niet gedaan en daarom krijgt de gemeente op dat punt de schuld. Voor de buurtbewoners heeft dit echter geen gevolgen: de metaalwa renfabriek blijft gewoon staan waar hij staat. Venraynaar Jan v/d Broek vroeg zich vorige week woensdagavond voor aanvang van de commissiever gadering Agrarische Economie en Milieu af waarom ér eigenlijk bor den met de tekst 'Brukske mooi schoon en veilig. We werken eraan' op de toegangswegen naar de Venrayse wijk geplaatst zijn. "Het is te belachelijk voor woorden. Er ligt al jaren veel zwerfvuil rond de prul lenbakken en ook langs de rondweg van Brukske liggen talloze dozen en andere rommel. En de medewerkers van NLW rijden gewoon door. omdat ze het zogenaamd te druk hebben. Toen we nog een vaste kan tonnier hadden, was Brukske ten minste nog redelijk schoon."

Peel en Maas | 2000 | | pagina 9