j I "Natuur en boeren dat kan wél samengaan" Perspectief voor Veulense windmolens 20% o korting AANBIEDING AANBIEDING Kogelvangers schutterijen verplicht korting Steeds meer belangstelling voor grondgebied kerkdorpen "Meer aandacht voor agribusiness' II Gi 'unhoek roger beroep in ontuchtzaak Overgang Hoeveweg blijft dicht Zwartrijder Elf maal door rood C ARCHE-SCHOENEN Waals en Houba spraken met Xerox HEREN CLARKS Gemeente royaal met cadeaus Vertraging bouwplannen op kerkdorpen at 'EEL EN MAAS donderdag 7 december 2000 - Pagina 7 Schutterij 't Zandakker en chutterij 't Eind mogen in het Bielang van de bescherming van iet milieu op hun schuttersweide n een gebruik meer maken van n chietmasten zonder kogelvan- oiers* "Er zijn landelijk veranderingen j n de regels voor schutterijen door- P' evoerd", zegt gemeentewoordvoer- 1 ter Silvia van Nispen. "Regelmatig lebruikte masten moeten voortaan voorzien zijn van kogelvangers om de loodbelasting voor de natuur te verminderen. Het traditionele schie ten moet aan een aantal voorschrif ten voldoen, zo zegt een circulaire van het ministerie van VROM." Eén van de regels luidt dat als 90% van de kogels in het 'schietge- bied' teruggevonden kan worden, er geen kogelvanger nodig is. Maar als er in een bosgebied geschoten wordt zijn kogelvangers wel noodzakelijk, omdat dan minder dan 90% van de kogels teruggevonden kan worden. Verder zorgt een kogelvanger ervoor dat wandelaars rustig in het bosgebied kunnen wandelen, zonder door een kogel geraakt te worden. "Een kogelvanger is in een bosge bied wettelijk voorgeschreven", aldus Van Nispen. De schutterijen kunnen volgens de gemeentevoor lichtsters dus twee dingen doen; de schietmasten zonder kogelvanger buiten werking stellen of alleen de masten gebruiken die wel een kogelvanger hebben. "En bij evene menten, als de loodbelasting meer dan normaal is, kunnen de schutte rijen uitwijken naar een andere loca tie (bijvoorbeeld een open industrie terrein), waar meer dan 90% van de kogels wordt teruggevonden. Of ze moeten bij elke schietmast een kogelvanger plaatsen, desnoods met hulp van andere verenigingen", zegt Van Nispen. De Venrayse schutterij en mogen vanaf heden niet meer schieten zonder kogelvangers. "De Hoveniers' snoeien zowel grote als kleine bomen -Venray 0478-571800- De officier van justitie wil in oger beroep gaan tegen het von- is dat de kinderrechter vorige in e ontuchtzaak in de Venrayse rijk Landweert uitsprak. De Venraynaar (15), die tussen 3J ktober 1998 en mei 1999 op ver killende speelveldjes in de 'enrayse wijk Landweert zeven je mnderjarige meisjes seksueel mis- lo ruikte, kreeg vorige week door de a inderrechter in Roermond vier laanden voorwaardelijk met een roeftijd van twee jaar, begeleiding oor de jeugdreclassering en deel- ame aan een groepsgesprek opge- igd. Dit tot grote teleurstelling van ouders. "Want deze uitspraak is gek voor woorden. De dader komt genadig vanaf. Wij willen dat hij ct it onze buurt verdwijnt, zodat onze inderen niet meer met hém gecon- onteerd worden", aldus één van de üders. "De officier van justitie eeft een verzoek tot hoger beroep igediend. Niet wij. maar zij gaat in oger beroep. Maar natuurlijk staan sl ij a hter haar." tegen de jongen was tijdens een erdere zitting verplichte deelname in een cursus sexualiteit, dertig /Ofen dienstverlening en vier maan- voorwaardelijk met een proef- van twee jaar geëist. De politie - wam de jongen op het spoor nadat aders van de slachtoffers aangifte :den. De jongen werd na zijn ekentenis in afwachting van de ehandeling van zijn zaak op vrije iten gesteld. Wiske Koster deed maandag- vond in de commissie Stedelijk leheer een dringend beroep op erkeerswethouder Driessen om i Hoeveweg na de herinrichting de Burggraaf niet voor alle F' erkeer af te sluiten, 'zodat voet- mgers en fietsers van de huidige oorgang gebruik kunnen blijven laken'. 'Laat die doorgang open, want oor mensen die uit de Zandbleek Nieuw Eind komen en ouders en nderen die naar de Petrus andenschool moeten, is dit de 1 irtste weg naar het centrum", pleit- 1 Koster vurig. Verder maken ook e bezorgers van verspreidingsbu- ïau Periodiek, inwoners en bezoe- ers van het gezinsvervangend :huis en medewerkers van de ILW-bedrijven volgens Koster ïelvuldig gebruik van de over- eekplaats. Maar voor wethouder Driessen lond de verkeersveiligheid voorop. Er is voor die mensen een ver- ■ïersveilige ontsluiting, via de twee ■tondes Noordsingel-Nieuwe Haasheseweg en Noordsingel- aadhuisstraat. Een idealere verbin- p ing is er volgens mij niet." Koster lütterde nog even tegen. "Ik kom pvoor de bewoners van die wijk, ie niet in de plannen voor de urggraaf betrokken zijn. Met name - c senioren uit die wijk zullen die i Dorgang gaan missen." Maar wet- )uder Driessen bleef blij zijn eer- standpunten en was niet te ver- Vwen. "Er zijn twee goede (gelijkheden. Ik snap dat u [komt voor de bewoners, maar bij lij staat zoals u weet de verkecrs- Mligeheid hoog in het vaandel." PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckhof.nl/ nieuws en 15-jarige jongen uit Venray is derdagmiddag aangehouden in band met zwartrijden in een lijn- De jongen die in eerste instan- een valse naam opgaf, kon zich t legitimeren en is voor verder hoor meegenomen naar het poli- ureau waar hij werd ingesloten. 170 Deelnemers aan debat over het Venrayse platteland Er was vrijmiddag op het gemeentehuis een complete inva sie van de agrarische sector van uit alle geledingen. Het onder werp van het debat betrof dan ook het Venrayse buitengebied. En dat is van oudsher het domein van de agrariërs. Boeren en tuinders die vaak van generatie op generatie met hun familiebedrijven veran kerd en emotioneel verbonden zijn aan hun vaste stek op het platteland. Dat het Venrayse buitengebied wordt gedomineerd door boeren en tuinders is' echter niet langer een vanzelfsprekendheid. In de komen de jaren zal er veel veranderen als het aan de beleidsbepalers ligt. Want in ons overbevolkte landje hebben ook anderen (natuur, wonen, recre atie, oprukkende verstedelijking) hun oog laten vallen op het nog zo rustige en wijdse platteland. Geen wonder dat de boerenstand zich bedreigd voelt. Het debat over het Venrayse platteland kwam daarom precies op het juiste moment. Want de meeste ruimtelijke plannen ver keren nog in een voorlopige fase. Duidelijk werd vrijdagmiddag dal de agrarische sector vanaf het aller eerste begin zijn stem wil laten horen. Het initiatief van het debat was afkomstig van de gemeente Venray. De uitvoering en organisatie waren in handen van het bureau Peterink Partners. De 170 deelnemers werden ver deeld in drie groepen: agrarisch/economisch, sociaal/maat schappelijk en natuur. Zij rouleer den vrijdagmiddag langs de drie perspectieven die ieder een eigen gespreksleider hadden. Peter Willekens, wethouder van Nederweert, wilde ruim baan geven aan de boeren. Gerard de Baaij, voorzitter van stichting De Marke, koos voor natuur en landschap ter wijl journalist Jo Wijnen wonen en recreatie verdedigde. Eisso Woltjer, voormalig Europarlementariër en Tweede Kamerlid, leidde het debat. "Dit is de tweede keer binnen een week dat er meer dan 100 mensen naar het gemeentehuis komen (Woltjer doel de ook op de raadsvergadering, red.). Gemeentebestuur grijp dit sig naal met twee handen aan. Want met goed beleid is er veel te winnen. Niet alleen in de strijd om de ruimte maar vanuit de Europese fondsen zijn er miljarden guldens te verde len". sprak Woltjer in zijn inleiding. Nadat de drie gespreksleiders hun stellingen geponeerd hadden was de toon voor het debat gezet. Gesprekstof was er in overvloed. Opvallend was dat iedereen fel voor zijn eigen belang of bedrijf streed. Jo Wijnen, die wonen en recreatie predikte, kreeg het aan de stok met Martin Houben (Houbensteyn). "In de gemeente Venray is een sterke landbouw en die mogen we niet zomaar aan de kant schuiven", stel de Houben. Jo Wijnen: "Maar de landbouw gaat gebukt onder de eisen van de maatschappij. Het hui dige model is niet te handhaven." Raadslid Frans Franken was het met Wijnen eens dat de intensieve land bouw geconcentreerd wordt in daar voor bestemde zones. "Waar ze zo weinig mogelijk hinder veroor zaakt", vond Wijnen. "De klein schalige agrarische activiteiten kun nen blijven zitten. We keren dan terug naar zoals het vroeger was." Het initiatief voor een windmo lenpark in Veulen wordt binnen kort weer op de politieke agenda geplaatst. Dat beloofde wethouder Heidens vorige week woensdag avond in de gecombineerde com missievergadering Agrarische Economie en Milieu en Stedelijk Beheer. De heer Slangen, initiatiefnemer voor het windmolenpark, maakte woensdag gebruik van het spreek recht voor het publiek. In oktober wees het college van B en W op voorhand het initiatief van Slangen, die samen met nog zes andere boe ren, acht windmolens wilde plaatsen in zijn" woonplaats langs de Tijdens roodlichtcontroles op de Maasheseweg, kruising: Keizersveld/Nieuwhuisweg, op donderdagmorgen zijn in totaal i 1 overtreders Bekeurd. Puttenweg, af. De molens kunnen energie leveren aan vierduizend huishoudens. De zeven boeren uit Veulen, Ysselsteyn en America had den, in samenwerking met de Stichting Innovatief Platteland Venray, de financiering van 24 mil joen gulden al rond. de hoogte van de windmolens vormde het grootste struikelblok voor de gemeente. Slangen noemde dat besluit 'jam mer' en zei het vreemd te vinden dat het initiatief door het college afge wezen is 'omdat duurzame energie in de gemeente Venray toch hoge prioriteit heeft'. "Windmolens zor gen voor een 'win-win-situatie', het is goed voor de economie en het milieu", aldus Slangen. In oktober wees de gemeente Venray het initia tief voor een wind- en energiepark in Veulen af, omdat de windmolens, die minimaal tachtig meter hoog zouden worden, niet in het landelijk gebied passen. Met dat standpunt volgt Venray de provincie, die vindt dat windmolens alleen zijn toege staan op bedrijventerreinen of tus sen andere hoge gebouwen. Enkele weken geleden vroeg de heer Francken (VVD) al aan wethouder Heidens om het onderwerp weer op de agenda te zetten. HISTORISCHE RECHTEN Gerard de Baaij had een zware dobber aan de agrarisch/economi sche groep. De Baaij pleitte voor 'de tuin van Venray' waarin landbouw ondergeschikt is aan natuur en land schap. Dat was tegen het zere been van de agrariërs. Volgens CDA-sta- tenlid Jan Houben stellen de Venrayse bossen niet veel voor. "Allemaal bonestaken met een para plu erop. De bossen hebben weinig natuurwaarde." De Baaij verdedigde zijn stichting De Marke die de gemeentelijke bossen beheert: "De bossen zijn nog geen honderd jaar oud in Venray. We werken momen teel hard aan een betere kwaliteit." De agrariërs begonnen zich flink te roeren. "Ooit is er voor landbouw gekozen in het buitengebied. De his torische rechten dienen gerespec teerd te worden. Wat de landbouw allemaal heeft opgebouwd mag nu niet zomaar weer afgepakt worden." Een ander vond dat 'Venray niet geschikt is voor een groot natuurge bied.' De boeren streden ook voor hun economisch belang. "Want zon der brood is het moeilijk leven. Als u ons brood niet afneemt mag u doen wat u wilt." De Baaij stelde dat er ook economische groei vanuit de natuurontwikkeling te genereren valt. "En de natuur is de basis van ons bestaan. Wij moeten in staat zijn de natuur als heel waardevol te zien." De agrariërs waren allesbe halve overtuigd. "Dit getuigt niet van realisme. Een klein land als Nederland kan zich niet permitteren om duizenden hectares natuur erbij te krijgen." Peter Willekens 'ruimte voor boe ren' pleitte voor zones waarin de landbouw zich zonder belemmerin gen kan vestigen "De buikproductie moet er zijn gang kunnen gaan. Want momenteel kunnen die bedrij ven zich niet meer ontwikkelen. Wat daarna overblijft is een vitaal platte land waar kleinschalige landbou wers, die niet kiezen voor groei, hun bedrijf uitoefenen. Met allerlei nieu we functies zoals biologische land bouw. Om de verpaupering van het platteland tegen te gaan." Gerard de Baaij trok na afloop twee conclu sies: "Ten eerste is gebleken dat boeren en natuur wél samen kunnen gaan. En ten tweede is het cultuur historisch aspect van Venrays bui tengebied onderschat. Het feit dat agrariërs al van oudsher het platte land beheren kwam te weinig aan bod in de drie perspectieven." Alle dé gezelligste schoenwinkel van Venray Grotestraat 11 - Venray - www.capretto.nl Burgemeester Waals en wethou der Houba hebben in de afgelopen weken twee gesprekken gevoerd met de directie van Xerox. Veel wijzer zijn zij hiervan niet geworden. Jan Houba zei dat de gesprekken gevoerd zijn vanwege de dreigende reorganisatie bij het kopieerconcem dat in de problemen verkeert. "Momenteel is Xerox nog een gesloten boek. Half januari zul len de effecten van de mondiale reorganisatie bekend worden", ver klaarde Houba in de commissie financiën en economische zaken. Ruimtelijk beleid verlegt vizier van stad naar platteland Bij het debat over het Venrayse platteland was vooral de belang stelling vanuit de agrarische sec tor groot. Hoe kan het ook anders want het buitengebied zal in de komende jaren een gedaantever wisseling ondergaan. Vooral de agrarisch sector wordt de grote verliezer bij de herverde ling van de schaarse ruimte in Nederland. Als het aan minister Pronk (VROM) ligt is het gedaan met de dominante positie van de land- en tuinbouw op het platteland. Volgens de Vijfde Nota Ruimelijke Ordening kan het agrarisch grond gebied in de komende dertig jaar met wel 20 procent, dit is 475.000 ha, afnemen. De boeren moeten wij ken voor andere 'ruimtevragers' als wonen, werken, wegen, natuur en wateropvang. Venray is een vrij dunbevolkte gemeente met 260 inwoners per km2. In Nederland ligt dit cijfer veel hoger: bijna 400 per km2. Het ruimtelijk beleid van de gemeente Venray was in de afgelo pen decennia vooral gericht op het centrum en de industrieterreinen. In de komende jaren zal er een omslag plaats moeten vinden. De ruimtelij ke ordening van het buitengebied zal veel meer aandacht opeisen. Het Provinciaal Omgevingsplan Limburg (POL), Ruimte voor Ruimte-regeling en de Reconstructiewet zijn in voorberei ding en krijgen binnenkort hun beslag. Van de 14.615 ha die Venray groot is behoort 90 procent tot het gebied van de kerkdorpen. De kern Venray bestrijkt slechts 10 procent van het gemeentelijk grondgebied maar daarin woont wel 72 procent van de Venrayse bevolking. Het grondgebied is als volgt ver deeld: - 700 ha bebouwing - 135 ha industrie - 1500 ha bos en natuurgebied - 10000 ha agrarische grond Het restant van 2265 ha wordt ingenomen door overige functies zoals water, wegen en toeristische voorzieningen. Venray telt momen teel zo'n 600 agrarische bedrijven. Begin jaren negentig waren dat er nog ruim 700. Er werken nu circa 1750 personen in de landbouw en veeteelt. Dit is ruim acht procent van de Venrayse beroepsbevolking. RUIMTE EN GROEN De drie gespreksleiders van het debat over het Venrayse platteland schetsten in hun inleiding de proble matiek vanuit hun eigen invalshoek. Peter Willekens, wethouder in Nederweert, sprak van gigantische problemen voor de agrarische bedrijven. "Er zijn geen ontwikke lingsmogelijkheden meer. De agra rische sector moet de kans geboden worden om zich te ontwikkelen. Want stilstand betekent achteruit gang. De landbouw heeft al sinds eeuwen een plek op het platteland. Bij de herinrichting zal de landbouw een andere maar kwalitatief betere plaats moeten krijgen." Vanuit de praktijk weet Willekens dat maat werk geboden moet worden. Een tweedeling is volgens hem d oplos sing. Enerzijds een concentratie van de grotere bedrijven, de 'doorgroei ers'. "Anderzijds ontstaat er door de 'ontstening' een vitaal landelijk gebied. Dat beheerd wordt door natuur, recreatie en landbouw." Gerard de Baaij is gespecialiseerd in bos- en natuurbeheer. "Ooit waren wij vrienden van de natuur", stelde hij. "Wij leefden van wat de natuur ons schonk: vruchten, wor tels, vis en wilde dieren. De natuur die elke dag weer gaf zonder er iets voor terug te vragen. Een vriend die je kon vertrouwen." Door de komst van veeteelt en akkerbouw is de vriendschap tussen mens en natuur verbroken, vindt De Baaij. "De natuur werd ingericht en gebruikt. De stad, intensieve akkerbouw en veeteelt, kunstmest, kunstlicht en groeihormonen hebben de natuur weggedrukt. Het werd een vijand van de mens die inmiddels versla gen is. En nu zijn we zover dat we de natuur als vriend willen herwin nen: voor rust, ruimte en groen. Wilt u de natuur herwinnen en veranke ren in het Venrayse platteland", vroeg De Baaij aan zijn toehoorders. Journalist Jo Wijnen pleitte voor 'boeren, burgers en buitenlui'. "Zestien miljoen mensen in Nederland is veel te veel voor de ruimte die we hebben. Dat betekent duwen en trekken. Niets kan blijven zoals het was. Er komen ingrijpende veranderingen maar wel door mid del van een groot compromis. Want iedereen moet inleveren. Door de monocultuur is het buitengebied afschrikwekkend lelijk geworden. Moet de voedselproductie niet wij ken naar Oost-Europa? Want we willen weer aangenaam kunnen wonen in de dorpen. De leefbaar heid wordt onmogelijk gemaakt door de regelgeving", meende Wijnen die ervoor ijverde om op meer plekken op het platteland te kunnen wonen in combinatie met landbouw op kleinere schaal. "Het Venrayse platteland moet worden ingericht op basis van variteit en verandering. We moeten ontsnappen aan het regide ruimtelijk beleid van de overheid." Voorzitter Loonen van Agribusiness club Bi j het debat over het Venrayse platteland waren de landbouwor ganisaties en belangenverenigin gen goed vertegenwoordigd. Zoals de Agribusiness club Venray en omstreken. Voorzitter Jan Loonen vindt dat de agro-industrie te wei nig aan bod kw am in het debat. Agribusiness betekent niet alleen produceren maar tevens het verwer ken en vermarkten van kant-en- klare eindproducten. Het bedrijf Houbensteyn in Ysselsteyn ('van zaadje tot karbonaadje') is hier een grootschalig voorbeeld. De twee kaasmakerijen in Veulen zijn treffende voorbeelden op kleinere schaal. De St. Joseph hoeve van Jan en Jeanne Slangen verwerkt melk tot kaas voor de voedingsindustrie maar ook als hoogwaardig culinair streekproduct. De Bokkesprong, het bedrijf van de familie Koning, bereidt en verkoopt geitenkaas in allerlei varianten tot ver buiten de regio. "Ik heb heel weinig over de agri business gehoord. Terwijl het belang hiervan alleen maar toe neemt. Als het op de huidige voet verder gaat betekent het de dood in de pot voor de agrarische sector. De agro-industriële activiteiten zorgen voor het behoud van de werkgele- Alle /tpetrfe- c>c/toenen fa&r&p dé gezelligste schoenwinkel van Venray Grotestraat 11 - Venray - www.capretto.nl genheid. En zij geven een toege voegde waarde aan de producten. Want het economisch belang gaat steeds zwaarder wegen", zegt Jan Loonen. Hij hoopt dat de agribusi ness een meer prominente plaats op de agenda zal krijgen. "Het verwer ken en het geven van een toegevoeg de waarde aan de buikproductie moeten we proberen hier te hou den." De voorzitter van de Agribusiness club was desondanks blij met het debat. "Dit initiatief juich ik toe. Het is goed voor de meningsvor ming want de belangengroepen moeten straks keuzes gaan maken. De discussie moet nu nog verder gevoerd worden. Want we dreigen de grip op de indeling van het plat teland kwijt te raken. Door de lande lijke regelgeving zit bijna alles op slot. Kijk maar naar Merselo." Het gemeentebestuur geeft dit jaar veel meer uit aatt cadeaus en representaties. Het oorspronkelijke budget van 108.000 gulden wordt met 25.000 gulden oversclireden. In een toelichting vermelden B en W dat ei moer representa- tiegeschenken zijn aangeschaft. "Er is een ruimhartiger beleid van het college in hel met materiële middelen tattenties, cadeaus, diners etc.) onderhou den van relaties. Er is geen sprake van 'buitenissige' uitga ven", zo meldt het; gemeente bestuur. De overschrijding van 25.000 gulden is ook te wijten aan het afscheid begin dit jaar van gemeentesecretaris De Bever en wethouder Janssen. Daarnaast trad Venray dit jaar op als gastheer van bijeenkom sten met buurgemeenten. Het wil maar niet vlotten met het bouwen op de Venrayse kerk dorpen. De bouwkwestie in Merselo betekent een nieuw strui kelblok voor snelle huizenbouw. Dat vertelden de ambtenaren Frencken en Verkuijlen maandag avond op het dorpsradenoverleg. De gemeente wilde het bouwen in Merselo te voortvarend aanpakken. Wijzer geworden door alle proble men die daarna ontstonden kiest de gemeente voortaan voor een veilige re aanpak. "Ze willen voortaan zich van alle kanten goed indekken. En vooraf de politiek inseinen. De gemeente is heel voorzichtig gewor den. Want alle bouwvergunningen worden momenteel gescreend op de richtlijnen", zegt Toon Ewals secre taris van het dorpsradenoverleg. Vanaf 1 januari 1997 zijn de kerk dorpen met hun bouwplannen met een schone lei begonnen. De tien kerkdorpen kregen een quotum toe gewezen van 366 woningen in tien jaar. Hiervan zouden 187 woningen in de eerste vier jaar gerealiseerd moeten worden. Deze vier jaar zijn nu bijna om. En er zijn slechts 91 woningen gereed gekomen. Dat is minder dan de helft van de oor spronkelijke planning. Het dorpsra denoverleg heeft het afgelopen jaar dan ook veel druk op de gemeente uitgeoefend om meer en sneller te mogen bouwen. "Maar door de kwestie in Merselo is er een nieuwe kink in de kabel gekomen. En dat kwam voor ons precies op het ver keerde moment. Als die huizen vorig jaar gebouwd waren dan was er niets aan de hand geweest. Maar door de uitspraak van de Raad van State blijft de oude regelgeving gel den waardoor ze nu wel binnen de stankcirkel liggen", weet Toon Ewals die desondanks begrip heeft voor de behoudende opstelling van de gemeente. Het dorpsradenoverleg wacht de ontwikkelingen verder af. Zeker is dat binnenkort in Leunen en Ysselsteyn tientallen woningen gereed komen zodat weer iets wordt ingelopen van de achterstand. PEEL EN MA AS 'n abonnement waard

Peel en Maas | 2000 | | pagina 7